fen handjevol felle jongens LEIDEN REGIO Visitatiecommissie complimenteert Hogeschool Leiden ZUID NOORD •eter Groenendijk ?hr -Racistische bekladdingen in wijk, extreem-rechtse bands in nwjhheim, talloze poster- en folder- ïind in Leiden, een Oegstgeestse ver- er van nazistische muziek: ex- 'eui -rechts in de Leidse regio en de streek kent vele verschijnings- n. Dragers van het extreem kin e gedachtegoed in onze regio :sc' n vele verschijningsvormen, en etv ig^ruik van allerlei namen en ove! en. Alles wijst erop dat extreem- ike; uiterst versnipperd is, en dat be- Vtt ngen, mo estaties en demon- s het werk zijn van vele verschil- Bguren. is g dat is schijn. Achter de vele na- ichï lie extreem-rechts in onze regio schuilt een kleine groep over al activisten. Zij hebben te maken bal rijwel alle incidenten in de om- joni jvan Leiden en de Bollenstreek, tvr ertuiging proberen zij extreem- |^e' aan een nieuw, intellectueel ka- een beter imago te helpen. Wie t de En wat zijn hun plannen? :rsc c 12 maart 1999 en Leiden is in n8 iroer. Nelson Mandela, presi- -an Zuid-Afrika en winnaar van nen ibelprijs voor de vrede, bezoekt utelstad, en duizenden mensen bf en bij de Pieterskerk in afwach- m de grote held. Mandela een groots onthaal. twee mannen hebben andere lke en. Vlak voordat Mandela per iatli sine arriveert, ontrollen zij een loekmet de tekst 'Mandela denaar'. Ook verspreiden ze fol- en( an de extreem-rechtse organi- 0U1 foorpost. De politie arresteert vei nnen, Mandela krijgt het span- wo niet te zien. Een van de twee is n e' ludde, afkomstig uit Sassen- ïel voormalig kopstuk van CP'86 acl irtuigd racist. Na een paar uur ;tv* politie Mudde en zijn kom aan- ie van Mudde kreeg heel wat naa iteit, maar veel incidenten met ™|cistische of extreem-rechtse [rond in de Leidse regio halen -ïtniet. De afgelopen drie jaar ud' n tientallen van zulke inciden- '8ri atsgevonden: van folderacties Leidse studenten, die worden om het nationalistisch aan te hangen, tót het eiden van cd's van Sassen- rockbands die zingen dat inders van multi-cultuur ein- tegen de muur'. Van racistische dingen van een snackbar in wijk, die van een Turkse on- „faer is, tot het plakken van pos- Leidse volksbuurten waarin geageerd tegen de mogelijke fan een moskee, in van extreem-rechts gedach- komen steeds vaker voor in de |regio. In heel Nederland is het ncidenten in de afgelopen vier verdubbeld, blijkt uit een re- derzoek van de Universiteit En de Leidse regio valt daar- eens negatief op, voegen de ;kers er aan toe. „Racistisch tm-rechts geweld neemt toe irland, en in nog sterkere ma- Leidse regio", zegt onderzoe ker Jaap van Donselaar. „Ik heb er geen verklaring voor, maar de stijging is wel opvallend. Ik denk bovendien dat we nog maar het topje van de ijs berg zien." Nieuw imago Gaat het in de Leidse regio ook wer kelijk om incidenten? Daar lijkt het op. Gewelddadige acties in Noord- wijk staan volgens de politie Hollands Midden op zichzelf, en er bestaan geen contacten tussen de racistische jongeren in de badplaats en extreem rechtse organisaties. Achter de tien tallen acties zonder geweld, zoals poster- en folderacties, kleine de monstraties en het maken van racis tische tijdschriften en websites, gaan vele (vaak kleine) organisaties en col lectieven schuil. Om er maar een paar te noemen: Nationaal Offensief, Voorpost, Nederlandse Volksunie (NVU), Landelijk Actieplatform Na tionalistische Studenten (LANS), Stormfront, Rechts Rijnland, Natio nalistische Stamtafel - en ga zo maar door. Het wekt de indruk van een uiterst versnipperd geheel, waar talloze acti visten achter schuilen. Dat is precies het beeld, dat past bij de clichés die extreem-rechts in Nederland ken merken: verdeeld door ruzie en me ningsverschillen, gedoemd tot mis lukking door een gebrek aan intellec tueel kader en een overdaad aan drankgebruik. Maar in werkelijkheid is extreem rechts in deze regio helemaal niet zo verdeeld. Achter de vele verschij ningsvormen gaat een kleine, zeer overtuigde groep racisten schuil, die probeert om extreem-rechts te voor zien van een nieuw kader en een nieuw imago. Het overgrote deel van racistische incidenten in de Leidse regio en de Bollenstreek valt terug te voeren op de inzet van een handvol individuen. Drie kopstukken Het belangrijkste en bekendste kop stuk van extreem-rechts in onze regio is al jaren de eerdergenoemde Tim Mudde. Voormalig kopstuk van CP'86, maar tegenwoordig meer be trokken bij 'nette' uitingen van rechts. Muddes loopbaan in extreem rechts begint al in zijn tienerjaren, wanneer hij actief is in de radicale nazistische organisatie Jongeren Front Nederland (JFN). Diverse keren wordt hij gearresteerd tijdens JFN-ac- ties. In 1990 maakt hij de overstap naar CP'86, waar hij snel klimt naar de top van de organisatie. De politie blijft hem volgen en regelmatig wordt hij veroordeeld tot forse boetes. In 1997 stapt hij na een ruzie uit de par tij. Mudde was de laatste jaren vooral actief voor Voorpost, een organisatie die naar eigen zeggen de belangen behartigt van al wie behoort tot de Nederlandse etnische gemeenschap. Voorpost verspreidt in Leiden en om geving regelmatig posters en folders met politieke leuzen. Inmiddels lijkt Mudde zich ook uit die groepering terug te hebben getrokken, maar ac tief blijft hij. Enkele jaren geleden kwam uit Voor post een nieuwe organisatie op: de Nederlandsche Studentenvereniging (NLSV), een club voor extreem-recht se studenten. In 1999 werd de naam gewijzigd in Landelijk Actieplatform Nationalistische Studenten (LANS). LANS heeft een kleine, actieve Leidse afdeling. Bij LANS Leiden is een tweede be langrijke figuur in de regio actief: Ruud Bruyns, tot voor kort geschie denisstudent aan de Universiteit Lei den. Bruyns, die zich soms bedient van het pseudoniem Ruud Diesveld, is ook actief voor Voorpost. Binnen LANS werkt hij als 'vormingsleider', en als hoofdredacteur van het blad Weerwoord. Hij beijvert zich voor de overdracht van het nationalistische gedachtegoed, naar eigen zeggen „omdat actievoeren zonder een ge degen ideologisch fundament zinloos is". Hij doet dat via lezingen en dis cussiebijeenkomsten, maar ook door het uitdelen van folders onder stu denten en andere hoogopgeleiden. Op 5 juni van dit jaar deelden leden van LANS nog een vlugschrift uit van de hand van Bruyns onder toehoor ders van een lezing van Wim Kok, in het Leidse Academiegebouw. Kopstuk nummer drie is een goede vriend van Mudde en Bruyns: Jasper Velzel uit Oegstgeest, eigenaar van het platenlabel Berzerker Records, dat muziek van extreem-rechtse bands verspreidt. Voor die activitei ten werd Velzel vorig jaar gearres teerd. Hij moet binnenkort voor de rechter verschijnen, maar de activi teit van Velzel is daardoor niet afge zwakt. Velzel verspreidt met grote regelmaat stickers en folders met teksten als 'Ei gen volk eerst' en 'Nationalisme noodzaak'. Ook hij is betrokken bij meerdere extreem-rechtse organisa ties. Velzel is actief geweest voor de militante groepering Nationaal Of fensief, maar ook voor Voorpost: in 1999 voerde hij namens die organisa tie bijvoorbeeld een kleine actie bij een Leidse vestiging van McDonald's. Velzel verspreidt niet alleen muziek met racistische teksten, hij maakt die ook zelf. Hij speelt in de Sassenheim- se band Brigade M, waarvan Tim Mudde de oprichter is. Brigade M zingt teksten als 'Nederland mijn va derland, jouw volk zal schreeuwen: eigen volk eerst!'. Rond Brigade M bestaat een kleine scene van ex- treem-rechtse bands uit Sassenheim en omgeving. Gegoochel met namen Het is het driemanschap Mudde- Bruyns-Velzel dat, samen met wat gelijkgestemden, schuilt achter veel demonstraties, folderacties en orga nisaties in Leiden en omgeving. Ook diverse tijdschriften kunnen op hun conto worden geschreven: zo ver schenen in Leiden uitgaven van de blaadjes 'Rechts Rijnland' en 'Lei- dens Ontzet', waarin trots wordt ver teld over plakacties en demonstraties van Nationaal Offensief, Voorpost en LANS. Beide blaadjes zijn aangeslo ten bij het zogenaamde Nationalis tisch Kollektief Rijnland (NKR), een verder onbekend en weinig actief or Tim Mudde, de laatste jaren vooral actief voor Voorpost. Foto: ANP/Juan Vrijdag Extreem-rechts foldert geregeld in de regio. Foto: Taco van der Eb gaan, maar de link met de drie orga nisaties is overduidelijk. Zelfs met de groep racistische jonge ren in Noordwijk worden de banden aangehaald. Sinds januari van dit jaar bestaat het overlegorgaan Rijnstreek Bollenstreek Kontakt (RBK), met een maandelijks overleg (de Nationalisti sche Stamtafel) en een eigen tijd schrift. Het RBK wil een bindende factor zijn voor extreem-rechtsen uit de hele Bollenstreek, die niet of nau welijks georganiseerd zijn. Achter het postbusnummer van het RBK gaat Tim Mudde schuil. „Je komt elke keer dezelfde namen tegen", zegt Gerrit de Wit, kenner van extreem-rechts in de Leidse regio en werkzaam voor het antiracistische collectief De Fabel van de Illegaal. „In feite komen bijna alle incidenten bij dat kleine clubje vandaan, behalve misschien het geweld in Noordwijk. Het publiek heeft dat niet zo in de ga ten, door al dat gegoochel met na men. Maai' achter al die clubs en blaadjes gaan maar een paai' man schuil." Het antifascistische onderzoekscol lectief KAFKA bevestigt dat beeld. „Er gebeurt relatief veel in de Leidse re gio, maar je merkt dat het allemaal is terug te voeren op het kringetje rond Mudde en Velzel. Het is een margina le beweging, maar wel een zeer actie ve." Front National Mudde, Bruyns en Velzel weteitwaar ze mee bezig zijn. Om hun activitei ten beter te begrijpen, is een terug blik op twintig jaar extreem-rechts in Nederland noodzakelijk De twee po litieke partijen die de beweging ken de, Centrumdemocraten (CD) en Centrumpartij '86, gingen ten onder aan amateurisme, een schrijnend ge brek aan intellectueel kader en orga nisatie en bovenal roddel en achter klap. Mudde, die jarenlang betrokken was bij CP'86, weet als geen ander hoe die problemen hebben gezorgd voor de neergang van extreem-rechts in Nederland. Niet voor niets organi seren Voorpost en LANS cursussen, en proberen zij leden te werven on der studenten. LANS noemt intellec tuele vorming van nationalistische studenten als een van zijn belangrijk ste activiteiten, en Voorpost heeft een eigen ideologische denktank, die luis tert naar de naam SOS (Studie, Op bouw en Strijd). De SOS heeft een ei gen boekendienst, publiceert een nieuwsbrief vol artikelen over ideolo gische en culturele kwesties en orga niseert kaderdagen, waarin deelne mers worden onderwezen in tal van relevante kwesties, zoals actievoeren en omgaan met media. Dat een dergelijke benadering werkt, blijkt in Frankrijk. Het Front National boekte grote successen dankzij het voorwerk van de vakkundig opgezet te organisatie Grece, die zorgde voor genoeg intellectueel kader en voor vorming van bestaande leden. Nou velle droite heet de benadering in Frankrijk, en in Nederland zijn diver se extreem-rechtse kopstukken hard bezig met het opzetten van een Ne derlandse versie daarvan. Mudde, Bruyns en Velzel kennen de successtory van het Front National, en proberen de koers te kopiëren. Vooral Mudde heeft de tactiek van Grece goed bestudeerd: hij volgde zomercursussen bij het instituut in Frankrijk. In navolging van Grece proberen Voorpost en LANS hun ei gen leden te onderwijzen, en zoveel mogelijk sympathisanten (vooral jon geren) in te kapselen. Het is geen toe val dat het manifest van LANS een letterlijke vertaling is van het mani fest van Grece. Ook de infrastructuur van LANS is gemodelleerd naar Frans voorbeeld, compleet met een bestuur, een vor mingsleider, een eigen periodiek (Weerwoord') en een goed netwerk van binnen- en buitenlandse contac ten. 'Metapolitiek' wordt het ge noemd: het verspreiden van de boodschap, onder leden en sympa thisanten, onafhankelijk van politieke partijen. Opgeblazen Maar hoe indrukwekkend zijn die ac tiviteiten werkelijk? Het verhaal van LANS en Voorpost klinkt serieus, hun websites zien er goed uit en zij heb ben hun weg naar de media weten te vinden. Maar volgens Jaap van Don selaar stellen de bewegingen in wer kelijkheid erg weinig voor. „De ach terban van het zogeheten 'Nieuw Rechts' is piepklein", zegt hij. „Het lijkt heel wat, omdat LANS en andere clubs flinke websites hebben, en re gelmatig van zich laten horen. Maar het zijn maar hele kleine gezelschap pen. LANS telt landelijk zo n vijftien actieve leden, maar hun rol is door de media behoorlijk opgeblazen." Van Donselaar erkent dat een paar activisten in de Leidse regio zorgen voor een hoop rumoer. „Een paar fi guren voeren regelmatig toneelstuk jes op, en noemen zich dan Nieuw Rechts. Hun inzet is groot, maar ze hebben een erg kleine achterban. We moeten hun belang dan ook niet overschatten." De organisaties LANS en Voorpost hebben niet gereageerd op i>erzoeken ow een gesprek. Daarom is in dit arti kel geen reactie van hun kant opgeno- ÏDDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden Suduurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, ax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl Opleiding Sociaal-Juridische Dienstverlening 'van goede kwaliteit' IURG Kindertheatergroep Splinter staat vrijdag 4 januari met irstelling 'Heksentoeren' in buurthuis MatUo aan de Zaan- Het optreden - vol humor, muziek en liedjes - is bedoeld jero inderen van vier tot elf jaar. Aanvang: 14.00 uur, prijs: 2,27 vijf gulden). Vooraf aanmelden (tel: 5412515) is noodzakelijk. OSTEIN In bezoekerscentrum 't Reigersbos in polderpark vLf' steyn is zondag 23 en 30 december tussen 14.00 tot 15.15 vr n plattegrond en informatie voor een natuur-puzzeltocht op E en. Speciaal voor kerst en oudjaar is een natuurpad gemaakt adsel en opdrachten. De tocht is geschikt voor kinderen en senen en duurt ongeveer drie kwartier. Voor iedereen die eh muiier inlevert is er een kleine verrassing. 3 j Ja, IWIJK In buurthuis Op Eigen Wieken kunnen 50-plussers ent lag 5 januari om 14.00 uur 50+ bingo spelen. Er zijn vijf spel- arn i waarvoor de kosten 6,60 gulden bedragen. De zaal aan het 'is om 13.30 uur open. Volwassenen kunnen zondag- g, 6 januari om 14.00 uur klaverjassen in het buurthuis. Per 6 m bedragen de kosten hiervoor 3,50 gulden. De zaal van het 'r mis aan het Valkenpad 5 is om 13.30 uur open. Verdere in- pe: 5212893. WIJK Winkelcentrum de Kopermolen is morgen in kerst en muzikale kerstman bespeelt heel veel instrumenten, on- 6er een trompet, een doedelzak, de zingende zaag, een viool Jeinste accordeon ter wereld. Namens de winkeliers krijgen Jters een portie Oudhollandse poffertjes aangeboden. Verder Incredible Snowman van de partij die kan jongleren met vballen en uit zijn hoed ballonfiguren tovert, die hij weg- an de kinderen. door Wilfred Simons leiden - Het gaat goed met de opleiding Sociaal-Juridische Dienstverlening van de Hoge school Leiden. De opleiding, één van de zes in Nederland, is be zocht door een visitatiecommis sie van de HBO-Raad en deze week goed bevonden. Een opste ker voor directeur Annechien Ver kade (46) en coördinator Joost in 't Groen (36). Maar huiswerk kreeg het duo ook. De juridische wereld ondergaat een stille revolutie. Tot voor kort was het zo dat advocatenkanto ren en gerechtshoven uitslui tend werden bevolkt door man nen en vrouwen met de titel 'meester in de rechten' op zak. Dat lijkt normaal, maar het is gek: de medische wereld wordt immers ook niet alleen bevolkt door artsen. Maai' terwijl die zich laten omringen door 'para medische' beroepsbeoefenaars als verpleegkundigen en fysio therapeuten, gold dat niet voor juristen. Pas sinds een jaar of tien is een 'paralegale' beroeps groep aan het ontstaan, die ju risten taken uit handen neemt en hen zelfs uit sommige beroe pen verdringt. Sinds zes jaar levert de opleiding Sociaal-Juridische Dienstverle ning van de Hogeschool Leiden het personeel voor deze beroe pen en draagt daarmee aan die revolutie bij. De studenten ko men terecht bij sociaal-juridi sche instellingen als de Sociale Verzekeringsbank, gemeentelij ke sociale diensten, bureaus HALT, beroep- en bezwaarafde- lingen van overheden, het Insti tuut Sociaal Raadslieden, de GAK's en de Consumenten bond. De laatste jaren dringen ze ook door in de particuliere juridische sector: gerechtsdeur waarders, belastingadviesbu reaus en advocatenkantoren. De 'paralegale' HBO-opleidin- gen beginnen zich zelfs te speci aliseren. De Hogeschool Leiden zit in de sociale hoek van het recht, haar partner, de Haagse Hogeschool, heeft een opleiding Management, Economie en Recht. Zij levert personeel aan bijvoorbeeld banken en verze keringsmaatschappijen. De studenten van de Hoge school passen het recht vooral toe. Ze geven adviezen en ne men besluiten. Heeft deze aan vrager recht op een uitkering? Mag die asielzoeker blijven? Komt deze minderjarige in aan merking voor een HALT-straf? Omdat ze uitkeringsgerechtig den, asielzoekers en delinquen ten te woord moeten staan, hecht de opleiding waarde aan het ontwikkelen van communi catieve vaardigheden. Ook leren ze doorgronden hoe een organi satie werkt, zodat ze tekortko- iw:1 i.J mingen kunnen analyseren en oplossingen kunnen suggereren aan de top van hun bedrijven. De Hogeschool Leiden bereidt de studenten goed voor op de beroepspraktijk, concludeerde de visitatiecommissie onder lei ding van H. van Ewijk, van het Nederlands Instituut voor Zorg Directeur Anne chien Verkade en studiecoördinator Joost in 't Groen zijn verheugd over de gunstig verlo pen visitatie. Foto: Dick Hoge- woning en Welzijn. De school heeft een sterk docententeam en boven dien zijn zowel de studenten, de docenten als het management een hechte club. Het lesmateri aal is goed, de aansluiting tus sen de school en het werkveld ook. Twee dingen moeten vooral nog verbeteren: de Hogeschool moet haar contacten met de bedrijven verdiepen. „De school moet de instellingen en bedrijven meer uitnodigen, het werkveld moet meer aankloppen", vat Verkade de eisen samen. Ook moet de opleiding meer 'wetenschappe lijk georiënteerd' worden. „De studenten moeten een weten schappelijk juridisch verslag kunnen begrijpen en ermee kunnen werken." Om dat te be reiken, hebben de Hogeschool Leiden en de Haagse Hoge school contacten gelegd met de Juridische Faculteit van de Uni versiteit Leiden. Extreem-rechts in Leidse regio heeft amper achterban

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15