KUNST 8f CULTUUR Wondermooie 'Weihnacht' van Bachkoor Holland [B PI Vier der angs straatmuziek Fraaie keramiek en kleurrijke doeken 'Uniek voor de Nederlandse literatuur' nm 9 Van Luyn: ijlvol, maar fstandelijk R9 Nieuwe bundel van Vasalis Alicia Keys genomineerd voor Edison Award 1 oncert Westlife i Rotterdam itterdam - De populaire boy- nd Westlife staat op maan- g i april in Ahoy' Rotterdam, [concert maakt deel uit van A World of Our Own in the lund' tour. De Ierse popgroep vooral bekend van hun hits ptown Girl', 'Flying without ngs', 'I Have a Dream' en iol Again', maar ook van hun oenwerking met Mariah rey. De voorverkoop begint istaande zaterdag bij de gro- e postkantoren, het GWK en WVs. ilkien gaat otter voorbij isterdam - Voor de film 'The d of the Rings' zijn in de orverkoop al meer kaarten [kocht dan voor de Engelsta- iversie van 'Harry Potter en Steen der Wijzen'. Bijna 100 ensen hebben inmid- Iseen kaartje gereserveerd or het eerste deel van de tri pe naar de boeken van au- 1J.R.R. Tolkien. Voor de En- stalige Potter, die in tien za- i meer werd uitgebracht, re- veerden 43.000 mensen een irtje voordat de film in pre- keging. ummerplaat in 16.000 gulden iwicKSHiRE - Het kan nog ker met Harry Potter. Een nmerplaat van een auto die naam van de tovenaarsleer- v [suggereert heeft op een vei- J ;in het Britse Warwickshire n zestienduizend gulden op- iracht. Er is enige fantasie or nodig om in het kenteken ide nummerplaat - POT 73R enaam van de Zweinstein- dent te herkennen. Feit is het voorwerp bijna twee er zoveel opbracht als waar de veilingmeester had inge- .Kenners beweerden zelfs de beeltenis van Potter op plaat verschijnt, als je er een inblik naar kijkt. «telling, 'Acht', van en door Thomas Luyn. Gezien: 19/12, schouwburg Leiden. theater recensie Wijnand Zeilstra l eigentijds cabaret gaat aan 4'babbel-de-babbel' van tal solisten ten onder. Tho- van Luyn is na zijn duo met Mike Boddé als Ajui- Look inmiddels ook al geruime tijd op de solo- Maar van loos gebabbel je hem niet betichten. De laioud van zijn teksten graaft svvaar niet diep, maar over en dosering ervan is op- kelijk goed nagedacht. Mis- ien is de bewust gekozen 3 ring zelfs wel iets te na- ikefijk aanwezig, en zou en daar een wat lossere L n een welkome afwisseling Een sterk punt in zijn op en is de veelheid aan pre- atiestijlen die hij beheerst. Luyn vlecht een paar lijn- door zijn programma. Zo is iet name vóór de pauze, eeld van de radio-dj die de lamde holle retoriek ten te geeft. Daarbij speelt Van n zelf fragmenten van een 'gouwe ouwe' nummers, typeert met behulp van m:n en elektronische piano- ex-orgeltje de klank van die imers perfect. Of we overi- nou echt nog op een imi- „_van een dom plaatjespro- nma en radiospelletje zitten h achten, is een andere vraag gewoon een kwestie van ak. programma heet 'Acht'. Tij de voorstelling telt hij te- tot nul. Steeds bij het noe- c 1 van een cijfer valt het pro- „Jnma als het ware even stil. Luyn zet zijn hoge hoed gaat in een bundel licht n en doet op gewichtige en dnnige wijze bepaalde j_.;en die in al dan niet ge- gde, vreemde logica uitblin- e(. Dat filosoferende verhaal- 11 je past in het eigenzinnige eden van Thomas van 1, dat hem boven de mid- naat uit tilt. Het maakt zijn telling daarentegen ook te afstandelijk. Daar waar Jcollega's in hun benadering Jjjhet publiek soms geen en- gêne lijken te kennen, be- )udtit hij zich nauwelijks met h toeschouwers, ivvi enlopende beschouwingen lichamelijk verval, taalver- Ing, huis-tuin-en-keuken- rvaties en een paar quasi- biografische ontboezemin- over zijn gebrek aan succes iel 'oit en andere soorten pech nai prijstoekenningen vormen gef hoofdbestanddeel van zijn d ramma. Voldoende ver- idenheid, dus. donderdag 20 DECEMBER 2001 muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Weihnachtsoratorium door Bachkoor Holland o.l.v. Charles de Wolff, m.m.v. Ulrike Hofbauer, sopraan, Wilke te Brummelstoete, alt-mezzo, Marcel Beekman, tenor (evangelist), Peter Bartels, tenor, Frans Kokkelmans, bas-banton, Aart Bergwerff, orgel en het Concertgebouw Kamerorkest Gehoord 19/12, Pieterskerk, Leiden. Charles de Wolff weer even te rug van weggeweest. En hoe! Terend op een jarenlange erva ring en wellicht aangevuurd door dit buitenkansje om weer voor zijn oude garde te staan, dirigeerde hij met groot elan. Zonder enig spoor van ver moeidheid, alert tot het eind. Nu moet het ook een zegen zijn om met dit orkest te mogen werken. Het Amsterdams Con certgebouw Kamerorkest trekt welhaast de mensenzoon 'van hemelhoog op aarde neer'. Met jubelende trompetten, feestelij ke pauken, hemelse strijkers en in de 4e Cantate met omfloerst hoorngeschal. Bijna nooit blijft de boog zes cantates lang gespannen. En vóórdat dit kerstconcert begon, leek het dan ook een goed idee om, net als de Matthaus op Goede Vrijdag, het integrale 'Weihnachtoratorium' ook eens over twee dagdelen uit te sme ren. Temeer omdat het geens zins de bedoeling van Bach is geweest om alle cantates achter elkaar ten gehore te brengen. Maar na deze spannende, kleurrijke uitvoering leek dit idee totaal overbodig. Bachkoor Holland zingt voor treffelijk, zo groot als het is. Met behoorlijk wat grijze koppen binnen z'n gelederen wordt er evengoed heel vitaal en spiritu eel gemusiceerd. De koralen klinken over het algemeen be schouwend en donzig homo geen. Daarentegen juichen de grote koren, licht staccato en verend in 'Jauchzet, ffohlocket' en 'Ehre sei dir Gott!'. De so pranen zweven als ragfijne ne veldraden om de prachtige war me bas van Frans Kokkelmans. Terwijl de meisjesachtige kwartsheldere 'renaissance' stem van Ulrike Hofbauer be paald niet mengt met Kokkel mans' gloedvolle, donkere tim bre, overtuigen zij voluit in een intens en aangrijpend gezon gen duet 'Herr, dein Mitleid'. Juist zó 'gingen die beiden teza men'. Voor de evangelist is een rela tief kleine rol in deze zes canta tes weggelegd. Niettemin ver kondigt Marcel Beekman hel der articulerend grote blijd schap, waarvan de hele kerk tot op de achterste rij kan meege nieten. Leggen contrabassen en cello's meestentijds een stevig aards fundament, deze keer wordt de orkestklank moeiteloos opge tild. Vederlicht en totaal trans parant zingen eerste en tweede violen boven de bijna swingen de grote strijkers uit. Concertmeester Johan Kracht geeft ons even zicht op het mysterie wanneer hij de alt-aria 'Schliesse, mein Herze' vóór gaat, ondervangt en omsluit. Zijn toonvorming en delicate frasering ontroeren diep. Char les de Wolff mag terugzien op een wondermooie Weihnacht'. muziek recensie Susanne Lammers Concert Los Hermanos Bravo. Gehoord 19/12, Stadsgehoorzaal, Leiden Ik weet niet wat treuriger is: vier mannen die hun oude vader uit zijn welverdiende luie stoel sleuren om in Nederland vier- derangs straatmuziek te maken, of de Stadsgehoorzaal die dat programmeert als een concert. Het enige positieve aan het op treden van de gebroeders Bravo was de beslissing om ze wegens gebrek aan belangstelling op te laten treden in die prachtige, crème-met-roze kleine zaal. Voor de rest was het allemaal even tenenkrommend. De Stadsgehoorzaal mag dan leven in de overtuiging dat de Cubaanse muziek 'niet meer uit de Nederlandse zalen is weg te denken', maar het overmatig programmeren van pulp maakt die zalen wel steeds leger. Los Hermanos Bravo (drie slag werkers, een gitarist en een saxofonist) hebben zich gespe cialiseerd in conga, nauw ver want aan de Hollandse polo naise, zowel qua muziek als qua vorm. Vanaf het eerste be gin eisen ze de grootst mogelij ke bijval van het publiek, dat moet meeklappen, meezingen en meedansen alsof het feest al uren aan de gang is. Maar daar mee creëer je natuurlijk geen sfeer. Een aantal welwillende dames hopst braaf achter de saxofonist of de trommelaar aan; de rest ziet toe. Zij die bij het eten niets gedronken hebben, met steeds heviger plaatsvervangende schaamte. Want de show be perkt zich tot hitsig heupwie gen en de muziek is knudde. Volkomen inwisselbare brui loftsmuziek, waarin het op den duur eentonige ritme van de trommels de bovenhand heeft, aangevuld met zang waarbij niemand de eerste en iedereen de tweede stem lijkt te zingen, een paar slagen op de gitaar en wat kronkels van de saxofonist. Die heeft muzikaal nog het meest te melden, ook al over stijgen zijn vaardigheden die van een carnavalesk blaaspoe- persorkestje niet. Het aardigste moment is als voor de pauze het loze feestge druis even plaats maakt voor een nummer uit de oude doos. Toni Bravo laat met een rustig liefdesliedje horen dat hij vroe ger beslist een charme-zanger moet zijn geweest. Maar het zo schaamteloos mik ken op de ontroering van het publiek, maakt zelfs dat uitein delijk weer pijnlijk gênant. hilversum/anp - De Nederlandse popgroep Johan en soulzangeres Alicia Keys maken de meeste kans op een Edison Music Award 2002. Johan is twee keer genomi neerd (beste groep/publieksprijs), Alicia Keys drie keer (beste zangeres/R&B/nieuwkomer). In de vijftien verschillende categorieën zijn verder nog acts als Robbie Williams, Live, Faithless, Rammstein, Destiny's Child en Kylie Minoque genomineerd. Van Ne derlandse bodem maken onder anderen Andre Hazes, De Vliegende Panters, Mathilde Santing, Brainpower en Post men een kans. Dit keer doen voor het eerst ook dvd's van diverse arties ten een gooi naar een award. Het zijn Moby, Super Furry Animals en Tool. De diverse genomineerden voor de pu blieksprijzen worden, met uitzondering van Johan, later bekendgemaakt. Via de Edisonwebsite kan het publiek op hen stemmen. De prijzen worden op 27 februari uitgereikt tijdens het Nederlandse Muziekfeest in de Heineken Music Hall in Amsterdam. De TROS maakt er tv-opnamen. Foto: ANP Amsterdam - Bijna vijftig jaar na haar laatste uitgave, komt er vol gend jaar maart een nieuwe ge dichtenbundel van M. Vasalis (1909-1998) op de markt. Het boekje heet 'De oude kustlijn' en wordt uitgegeven door Van Oorschot. Vasalis, pseudoniem voor Margaretha Droogleever Fortuyn-Leenmans, publiceerde tijdens haar leven drie bundels met nog geen honderd gedich ten. Aangenomen werd dat ze na haar laatste publicatie geen gedichten meer maakte. Ze is echter blijven schrijven. Enkele jaren voor haar dood besloot ze een nieuwe bundel samen te stellen. Ze vroeg haar kinderen het werk af te maken. De bundel bevat zowel recent werk als vroegere gedichten. IN MEMORIAM beeldende kunst recensie Manon Wigny Expositie Jan Baas (schilderijen), Wietske van Leeuwen (keramiek) en Rob van Doeselaar (schildenjen) Prijzen tussen 900 en 7000 gulden. Te zien: t/m 9/1di t/m vr 10.00-18.00 uur, za 10.00-17.00 uur, Galerie De Greef en De Greef, Van Hogendorpstraat 16a, Wassenaar Smetteloos is de galerieruimte van De Greef en De Greef. Geen gerafelde muren of piepende vloeren. Dit is een galerie die weinig armoede kent. Toch hangt er geen afstandelijke, ge wijde sfeer, zoals vaak het geval is bij dergelijke galeries. Hier blèrt de radio populaire deunen op de achtergrond. Een verfris sende combinatie van chique en 'doe maar gewoon'. De kunst sluit daar naadloos op aan. Hier vind je 'de betere kunst voor boven de bank'. Niet dat de werken inhoud ontbe ren, zoals helaas nog wel eens het geval is bij rijkere galeries. 'Boven de bank' staat in dit ge val voor prima verteerbare kunst. Doeken waarvoor je valt vanwege de fijne kleuren of vanwege het 'verhaal'. Daar is niks mis mee. En voor de prij zen hoef je hier ook niet weg te blijven. Meteen bij binnenkomst tref je het werk aan van Jan Baas. In zijn schilderijen verbeeldt hij het landschap. Dat doet hij voornamelijk in vlakken en met kleur. Het zijn rustige, abstracte doeken. Ze zijn vaak opge bouwd uit één kleurstelling, bij voorbeeld rode en oranje tinten of zeeblauw en kobaltblauw. Het is vooral de manier waarop de verf laag over laag aange bracht is, waaraan je de mees ter herkent. De transparante la gen geven de doeken iets tinte- lends. Jammer van de lijsten die Baas erbij heeft gekozen, die zouden best iets 'opgewekter' mogen. Rob van Doeselaar is net als Baas bezig met het landschap, maar dan in de breedste zin van het woord. Ook bij hem kun je van tintelingen spreken al is het werk van een heel an dere aard. Baas is ingetogen, Van Doeselaar struikelt van en thousiasme haast over zijn 'woorden'. Hij woont al tien jaar overal en nergens; hij ver bleef twee jaar in India, twee jaar in New York en nu alweer vijf jaar op twee verschillende plaatsen in Afrika. Ghana is zijn huidige stek. Dat zal niemand die zijn werk be kijkt, verbazen. De schilderijen op doek of op papier zijn Afrika in kleur en motief. Soms volle dig abstract als een kleurige lappendeken van tekens en vor men, soms als een stripverhaal vol mensjes, bomen, huizen, enzovoort. Hij gebruikt zijn kwast als een potlood. Hij te kent met verf. Als iets hem niet bevalt, schildert hij een stukje over. Daardoor lijken zijn doe ken collages. Hij plakt ook met verf. Vooral het kleurige is heel uitnodigend. De derde exposant is Wietske van Leeuwen. Zij is in binnen- en buitenland bekend vanwege haar keramische objecten. Voorwerpen als schelpen, ci troenen, berenklauw en touw kopieert ze in een mal van gips. Hierin drukt ze vervolgens de klei en de aldus verkregen on derdelen plakt ze aan elkaar tot vazen, schalen en flessen. Je wil ze aanraken om te voelen of het nu echt touw is of niet, zo waarheidsgetrouw is de huid van de objecten. Glazuur vormt de finishing touch. Van Leeu- wens werk bewijst dat keramiek een kunstvorm op zich is en niks te maken hoeft te hebben met toegepaste kunst. vervolg van voorpagina vlissingen/gpd - Begin jaren vijftig bespreekt Ad den Besten twee dichtbundels van Hans Warren voor de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC). De ar tikelen vatten twee ogenschijn lijk tegengestelde kenmerken van Warrens werk samen: het on-Nederlandse, maar ook ty pisch Zeeuwse karakter. Litera tuurwetenschapper Jan van der Vegt zoekt de oorzaak voor zo wel het een als het ander in Warrens afkomst en jeugd. Johannes Adrianus Menne War ren wordt op 20 oktober 1921 in Borssele geboren, als zoon van een waterbouwkundig ingenieur en een onderwijzeres. Zijn ou ders wonen enkele kilometers buiten het dorp, in een dienst woning, prachtig gelegen op de Westerscheldedijk. „Was het dorp al afgelegen, het huis nog meer, en dit isolement heeft in zekere zin de latere ontwikkeling van de dichter bepaald", schrijft Van der Vegt in het Kritisch Lite ratuur Lexicon. „Er groeide in hem een sterke liefde voor de natuur, die samenging met een artistieke aanleg, aanvankelijk in de richting van muziek en schil derkunst." Van zijn grootvader Mennes krijgt Warren zijn gevoel voor kunst bijgebracht. Zijn interesse blijkt vooral uit te gaan naar het antieke Griekenland en Afri kaanse en oosterse culturen. In een briefwisseling met Paul Ro- denko verklaart Warren eind ja ren vijftig dat de poëzie ontwor teld is, zij is „losgeslagen zowel van het verleden als van de kem waar vanuit zij had moeten voortkomen." Volgens Van der Vegt is dit een verklaring voor Warrens behoefte aan een ver vangende cultuurachtergrond. Dat hij die vindt in zuidelijke en oosterse culturen is een kwestie van verwantschap in levensge voel. Zo zijn Zeeland en het 'éi-Y* \L it W w r n-jê Oosten verenigd. Warrens belangstelling voor de natuur wordt gevoed door Jac. P. Thijsse, in wiens tijdschrift 'De Levende Natuur' hij al tij dens zijn middelbare schooltijd over vogels schrijft. In 1941 schrijft hij zijn eerste gedichten. Ze verschijnen in verschillende tijdschriften, waarna in 1946 het Hans Warren 1921-2001 debuut in boekvorm volgt met de bundel 'Pastorale'. Volgens Van der Vegt is Warrens dichter schap gericht op het oude the ma van Eros en Thanatos: „Een intense zintuiglijkheid, nauw verweven met schoonheidsver langen en liefde voor de natuur, die echter genoodzaakt is verval en dood te erkennen." In 1981 verschijnt "Verzamelde Gedichten 1941-1981', waarin achttien eerder verschenen bundels zijn samengevoegd. Nadien verschijnen, afgezien van bibliofiele edities en bun dels in zeer kleine oplagen, nog twee poëziewerken: 'Tijd' (1986) en 'Een stip op de wereldkaart'. Deze laatste, vorige maand ver schenen bundel, is een literaire rondgang door zijn eigen huis in Kloetinge, langs voorwerpen uit zijn exotische kunstverzameling. Warren begint in 1981 met de publicatie van zijn 'Geheim Dagboek' en schrijft kritieken die ook regelmatig in het Leidsch Dagblad verschijnen. In zijn dagboek, waarvan vorig jaar het vijftiende deel verscheen, geeft Warren een openhartig en intiem beeld van zijn schrijver- Schap en zijn persoonlijk leven. Zonder terughoudendheid schrijft hij over zijn ontmoetin gen met anderen, en over zich zelf, inclusief zijn zwakheden en fouten. Van der Vegt noemt de dagboekpublicatie vanwege de openhartigheid en uitgebreid heid „uniek voor de Nederland se literatuur." In oktober van dit jaar is Warren vijftig jaar als criticus aan de PZC verbonden, ook een uni cum in de Nederlandse litera tuur. De krant eert hem onder meer met de uitgafSvan het boek 'De Oost', waarin naast teksten van hem foto's zijn afge drukt van voorwerpen uit zijn kunstcollectie. Naast de Van der Hoogtprijs voor de bundel 'Said' is de Pier re Bayleprijs die Warren in 1970 voor zijn kritieken ontvangt niet de minste. De jury motiveert: „Hij beleert zijn lezers niet, maar geeft hun alle nodige in lichtingen en een oordeel, het zijne, dat helder is geformu leerd. Vaak zijn zijn besprekin gen zeer uitvoerig, omdat hij zich er kennelijk van bewust is dan wat voor hem en andere in gewijden in de literatuur vanzelf spreekt voor minder ingewijden onbegrijpelijk kan zijn." Tekst: Ernst Jan Rozendaal Foto: CPD

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21