Argentijnse regering dient ontslag in anta's Lichte anticonceptiepil niet gezonder dan zware Eén verdieping maakte het verschil Leidsch Dagblad inkelHofi Staat van beleg houdt verpauperde bevolking niet van de straat llegommer erlijdt bij tsing N206 ZIEKENFONDSPREMIE? GOEDKOPER BESTAAT NIET! CA AN KER Turnsters beste sportploeg Literaire wereld is met Warren boegbeeld kwijt Plan voor overdekte ijsbaan van 36 miljoen in Alphen Leidsch Dagblad NR. 42804 LOSSE NUMMERS 2,25/€1,02 ZATERDAG 2,751,25 donderdag 20 DECEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Èegolf (zuiden Kuropa brug over Singel is r als nieuw nstructie blijk ongeval nd; r i voert de entoon t kerst Kooijman Iniets triester dan ;ht blijspel Regen W 5"7 'k g Daar n we smaken N206 lemaal veilig' (advertentie) lag 21 december ende kerststol stwensboom rdag 22 december ende kerststol stwensboom dag 23 december ikels open v.o. 12 uur ende kerststol stwensboom Kende kerstvrouw Kens orkest idag 24 december ende kerststol 'lijke kcrstmonporodc J" stman vervult wens Kende kerstman Leidsch Dagblad door onze correspondent Frans Lindenkamp buenos aires - De Argentijnse re gering heeft haar ontslag inge diend na een dag van plunderin gen van supermarkten en groot scheepse betogingen tegen de economische politiek. Het minis terie van financiën en het bureau van de al eerder afgetreden mi nister van economische zaken Domingo Cavallo werden in brand gestoken. Bij de ongere geldheden van gisteren en van nacht zijn zeker vijf zeker doden en 180 gewonden gevallen. Het afkondigen van de staat van beleg gisteren en het inzetten van traangas en rubber kogels heeft de verpauperde Argentij nen niet van de straat kunnen houden. De regering is begonnen met het uitdelen van voedsel. Presi dent De la Rua heeft de bevol king in een tv-toespraak tot kalmte gemaand. De ernstigste plunderingen de den zich gisteren voor in het district San Miguel. Circa 40 winkels werden uitgekleed door moeders, kinderen, maar vooral door jonge mannen. Hun voor naamste drijfveer: het dreigende tekort aan levensmiddelen thuis. Maar in hun kielzog trok ken ook profiteurs en opportu nisten mee. Dezen kwamen zelfs in auto's met laadbak aan zetten om koelkasten en andere luxe artikelen buit te maken. De plaatselijke Disco-super markt van Albert Heijn in San Miguel had het geluk de dans te ontspringen. Voor de deur hiel den zich lange tijd een paar honderd verpauperden op in af wachting van gratis eten van Disco, dat overigens niet werd verstrekt. „Na enig beraad heb ben we besloten het toch niet te doen. Anders wek je de indruk dat je onder de druk bezwijkt", legt directielid Vanesa Cols uit. De beslissing deed even de vlam in de pan slaan. De ingang van de supermarkt kreeg een regen van stenen te verwerken, maar toen de politie met rubber ko gels schoot, maakten de aanwe zigen zich snel uit de voeten om elders in San Miguel aan het plunderen te slaan. Het was vol gens Cols de enige van de 235 Disco-filialen van Albert Heijn in Argentinië waar zich proble men voordeden. De buitenland se concurrenten Wal Mart en Carrefour hadden volgens haar meer last van de belegeringen. Maar het zijn tot dusver vooral de lokale ketens die het moeten ontgelden. De meeste plunderingen con centreerden zich in arme perife rie van Buenos Aires. Ook in Concepcion in de provincie En tte Rios zijn zes supermarkten leeggeroofd. Eerder rukten hor den wanhopigen op naar super markten in Mendoza, Rosario, La Plata en Cordoba. Jonge plunderaars trekken door de straten van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires. Zeker vijf mensen vonden de dood toen zij probeer den winkels en supermarkten leeg te halen. Om de onlusten te bezweren is de regering begonnen met het uitdelen van voedsel. Foto: AP/Walter Astrada Opa misbruikt kleinkinderen Apeldoorn - Een 72-jarige man uit Apeldoorn is opgepakt op verdenking van ontucht met ten minste zes meisjes. Onder hen bevinden zich zijn eigen kleinkinderen. De politie sluit niet uit dat er meer aangiften binnenkomen. De misbruikte kinderen behoren allemaal tot zijn familie- en kennissenkring. Ze waren rond de tien jaar op het moment dat de ontucht plaatsvond. De slachtoffers zijn nu tussen de 11 en 23 jaar. Vertrouwen bij producenten daalt voorburg - Het vertrouwen van Nederlandse producenten in de economie is in november opnieuw afgenomen. De graad meter die dit uitdrukt, kwam uit op -5,9. Sinds november 1993 heeft de indicator niet zo laag gestaan. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vandaag bekendgemaakt. Beltarieven naar mobieltje omlaag den haag - De kosten van het bellen met een vaste telefoon naar een mobieltje zijn te hoog en moeten omlaag. Telecom- toezichthouder OPTA eist dat de mobiele operators over an derhalf jaar 'kostengeoriënteer- de' tarieven in rekening bren gen aan de houders van het vaste net. Zij kunnen nu nog zelf hun tarieven bepalen. 'NooRDWiJK - Bij een botsing op de provinci- N206 is gisteravond een Hillegommer om het ;omen. Tussen Katwijk ijk, waar de wegheif- ieiden worden door ïbbele doorgetrokken en plastic paaltjes, raakte om ongeveer kwart over >r nog onbekende oor- de linkerweghelft. Daar de auto van de Hillegom- ontaal op een tegemoet- d bestelbusje. De Hille- was op slag dood. De inzittenden van het be- je kwamen er met lichte idingen vanaf, is tot ongeveer half ne steravond afgesloten ge mor sporen- en technisch oek en voor het oprui- in de wrakken, de politie is er waar geen alcohol in het zij kan niet zeggen wel de oorzaak was van manoeuvre van de Hil- Nog steeds verhoogde kans op hartinfarct (advertentie) door Roelf Reinders leiden - De lichte anticonceptiepil is niet gezonder dan de zware pil. De moderne pillen geven nog steeds een verdubbelde kans op een hartinfarct. Dat blijkt uit on derzoek van de academische ziekenhui zen in Leiden en Utrecht. Sinds de invoe ring van de pil is geprobeerd de risico's van het pilgebruik te verminderen. De lichtere pillen zouden minder risico op venereuze trombose als trombosebeen en longembolie geven en ook het gevaar op een hartinfarct en beroerte verminde ren. Enkele jaren geleden werd al duide lijk dat de lichte pil (derdegeneratiepil) meer venereuze trombose veroorzaakt dan de zwaardere variant (tweedegenera- tiepil). Uit het onderzoek van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) en het Utrechts Medisch Centrum (UMC) blijkt nu ook dat de lichte pil evenveel kans op een hartinfarct geeft als de zware pil. Pilgebruiksters hebben een tweemaal hogere kans op een infarct dan vrouwen die geen pil slikken. Tussen de derde- en tweedegeneratiepil was geen duidelijk verschil te zien. Hartinfarcten zijn zeer zeldzaam bij jon ge vrouwen. De onderzoekers stellen dat het gevaar door het slikken van de pil nog steeds erg klein is. Bij vrouwen die de pil gebruiken in combinatie met ro ken of suikerziekte, een hoge bloeddruk of een hoog cholesterol is de kans op een hartinfarct tien tot twintig keer zo groot. De onderzoekers vinden dat deze risico groep goed moet worden geïnformeerd over andere vormen van anticonceptie. Bij pilgebruiksters boven de 35 jaar stijgt de kans op een hartinfarct met de jaren. Deze vrouwen moeten op dit gevaar wor den gewezen, stellen de onderzoekers. Aan dit grootste onderzoek ooit naar risi co's op hartinfarcten bij pilgebruik heb ben bijna 250 vrouwen meegedaan die voor het hun vijftigste jaar een hartinfarct hebben gehad. Het onderzoek richtte zich ook op erfelij ke factoren. Maar het risico op een hart infarct was even groot bij vrouwen met en zonder erfelijke afwijkingen. De resul taten van het onderzoek van het LUMC en UMC verschijnen vandaag in het me disch tijdschrift New England Journal of Medicine. KS/ VERZEKERINGEN Nu 9,50 (fl. 20,95) nominale premie per maand en toch alle zekerheid Amsterdam - De Nederlandse turnsters zijn gisteren tijdens het Sportgala uitgeroepen tot sport ploeg van het jaar 2001. Zij ein digden dit jaar als vijfde bij de landenwedstrijd van de WK. „We hadden hier echt niet op gere kend", zei Gabriella Wammes. „We vonden het al fantastisch dat we waren genomineerd." De turnsters kregen de voorkeur bo ven het Daviscupteam, halve fi nalist in de landenwedstrijd, en de Rabo-wielerploeg, winnaar van de wereldbeker voor teams. Zwemster Inge de Bruijn werd uitgeroepen tot sportvrouw van het jaar, bij de mannen werd wielrenner Erik Dekker uitverko zen. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Regio 11: Gerechtigheid op het appels- en perengala vlissingen/gpd - 'Een van de grote Nederlandse dichters van de twintigste eeuw'. 'Een bijzon dere schrijver en een bijzonder mens'. Zo luidden de kwalifica ties over Hans Warren, de dich ter, literator en criticus die giste ren is overleden. In de literaire wereld wordt gro te betekenis gehecht aan het werk van Warren. Schrijver en beeldhouwer Jan Wolkers: „Ik ken Hans Warren al van heel lang geleden. Als ik het me goed herinner, las ik zijn eerste ge dichten in 'De Parade der Profe ten'. Ze maakten indruk. Dat is zo gebleven. Hij was een be langrijke dichter en een heel goed criticus. Hij heeft mijn werk heel aardig geanalyseerd." Annette Portegies, directeur-uit gever van J.M. Meulenhoff, spreekt over Warren als 'een van de meest aimabele mensen die ik ooit heb leren kennen'. „De Nederlandse literatuur is een van haar boegbeelden kwijt. Een bijzondere schrijver en een bij zonder mens." Portegies wil 050-853 89 83 De zorgvuldige verzekeraar geen hiërarchie aanbrengen als het gaat om de betekenis van Warren als criticus, schrijver en dichter. „Ik vind het mooie in zijn poëzie dat die heel breek baar en kwetsbaar is. Maar dat gold eigenlijk ook voor zijn dag boeken. En er is geen criticus die zo lang achtereen, zo inten sief en met zoveel gezag bezig is geweest als Hans Warren." Mai Spijkers, die tot 1999 als di recteur van uitgeverij Bert Bak ker verantwoordelijk was voor de uitgave van het 'Geheim Dagboek', karakteriseert Warren als 'een van de grote dichters van de twintigste eeuw en de schepper van een van de mooi ste literaire monumenten die wij in Nederland hebben'. „Hij is van grote betekenis. Met de uit gave van zijn dagboeken wordt doorgegaan. Hans Warren heeft zondagavond zijn laatste dag boekaantekeningen gemaakt. Regio 9: 'Uniek voor de Nederlandse literatuur" door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Alphen krijgt een overdekte ijsbaan van ten minste 36 miljoen gulden, die kan wedijveren met het Thi- alf-stadion in Heerenveen. Een plan daarvoor heeft het lokale accountantskantoor Gijsman Van Leeuwen gepresenteerd aan het college van B en W. Als alles naar wens gaat, moet het ijssta dion in 2003 er staan. „Maar dat kan ook later worden", zegt zo wel wethouder Voogd als onder nemer Jan Gijsman. Naar verwachting trekt de ijs baan 400.000 bezoekers per jaar. Volgens Gijsman moet de bou wer het project gaan financie ren. Hij wil niet bekend maken wie dat is, 'omdat de contracten nog niet zijn getekend'. En, voegt hij eraan toe, als de ge meente niet voldoet aan de par- keerwensen - ruim negenhon derd plaatsen in de hal verdeeld over twee lagen - dan kost het project direct 18 miljoen gulden meer. Architect Joost Valk uit Nieuw- Vennep ontwierp het plan. Er moet een vierhonderdmeter- baan komen die de concurren tie met Thialf aan kan gaan. De initiatiefnemers willen ook we reldkampioenschappen en Eu ropese kampioenschappen schaatsen naar Alphen halen. Daarnaast maakt een baan voor shorttrackers, ijshockeyers en kunstschaatsers van 30 bij 60 meter deel uit van het plan. Ver der moet er in het complex ruimte komen voor fitness, ho reca en een balletschool. Wethouder Voogd noemt het plan 'schitterend', maar zet vraagtekens bij de financiering. „Ik moet zeker weten wie er ga rant staat. Ook moet de hal aan de rand van Alphen liggen. Wij willen geen 400.000 mensen dwars door Alphen hebben. Wij kijken naar de Zegerbaan, de Nil, en in de richting van Ter Aar en zelfs Leimuiden. Voor de bouw is ruim twee hec tare grond nodig. Gijsman, die in Leiden tevergeefs naar mede werking zocht, heeft in verband met de bereikbaarheid voorkeur voor een plek in de richting van Leimuiden „We wilden eerst naar bedrijventerrein De Schans, maar dat zit er niet in", aldus Gijsman, die zegt dat de gemeente anderhalf miljoen gulden wil bijdragen aan het ijs stadion. Op 92ste etage noordtoren WTC geen overlevenden; op 91ste geen doden nt Ac t£»lle>r r»r» nrpripc 3 Onn Hpt waar p<»rrlpr van wprrl nitapcraan 7p tnrpn hppft nipmanrl nn pn door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De aanslag op het World Trade Center in New York kostte veel minder mensen het leven dan in eerste instantie gedacht. De gebouwen waren minder vol en veel mensen wer den op tijd geëvacueerd. Op de reddingswerkers na vielen vrij wel alle slachtoffers in en boven het inslaggebied, zo blijkt uit onderzoek van de krant USA To day. Eén verdieping maakte het verschil tussen leven en dood. De officiële schatting van het dodental in New York is de afge lopen maanden telkens naar be neden bijgesteld: van 6.700 in september, tot 5.000 in oktober en 4.000 in november. Nu staat de teller op precies 3.000. Het aantal gaat nog verder omlaag volgens Amerikaanse media die een eigen telling hebben gehou den. Persbureau AP komt uit op 2.789 en de krant USA Today heeft 2.826 doden geteld. Twee maanden is het dagblad ermee bezig geweest uit te zoe ken wat precies gebeurde in de één uur, 42 minuten en 5 secon den tussen de eerste klap (8.46 uur en 26 seconden) en de in storting van de tweede toren (10.28 uur en 31 seconden). En de krant kwam tot opmerkelijke conclusies. Er waren veel minder mensen in het WTC dan gedacht, aldus USA Today. Vijf- tot zevendui zend in elke toren, in plaats van de tien- tot vijfentwintigduizend waar eerder van werd uitgegaan. Veel bureaus waren om kwart voor negen nog leeg en er waren nog geen toeristen omdat het observatiedek pas om half tien open zou gaan. Werknemers waren aan het stemmen (voor- verkiezingen voor een nieuwe burgemeester), brachten kinde ren naar school of waren er ge woon nog niet omdat ze pas om 9 uur hoefden te beginnen. Hele etages stonden leeg omdat ze werden verbouwd, of niet waren verhuurd. Bijna niemand die zich bevond boven en op de etages waar de vliegtuigen zich in de torens boorden, heeft het overleefd. Het grootste aantal slachtoffers viel in de noordtoren, die het eerst werd geraakt: 1.434. In de ze toren heeft niemand op en boven de 92ste verdieping het gered. Eén etage lager, op de 91ste verdieping, viel geen enke le dode. Eronder kwamen 72 mensen om het leven. In de zuidtoren stierven 599 mensen. Veel mensen op de bo venste verdiepingen blijken te zijn geëvacueerd in de ruim zes tien minuten voor de tweede klap. En een handvol medewer kers dat zich nog op de 78ste etage of hoger bevond, wist te ontsnappen via een trappenhuis dat wel heel rokerig was maar niet versperd. Op vier mensen na werkten alle doden op de bo venste verdiepingen. Er kwamen 479 reddingswerkers om. Zij be vonden zich nog in de torens toen die instortten. Brand in WTC nu pas gedoofd Brandweermannen slaagden er gisteren in de laatste vuur haarden in de puinhopen van het World Trade Center te blussen. De branden woed den daar al sinds de ineen storting van de WTC-gebou- wen na de aanslagen op 11 september. Na ruim drie maanden blussen verklaar den functionarissen van de brandweer dat de voornaam ste brandhaard was gedoofd. Wel waarschuwden zij voor het opvlammen van kleine brandjes. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat PostcodePlaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18,25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52,50 mgv fivm. controle naberorgnQ) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau automatsefte belatng e rn|n Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1