LEIDE Hotel in toren bij Groenoordhallen Het gymnasium als m Gefuseerde VVV gaat grote groepen toeristen naar Leiden lokken REGIO Krakers vertrekken al bij Kat voordat rechter uitspraak doet V Politiek schiet motie GroenLinks tegen deelname nationaal feest af WÊ R1 tltur I klappen Leiden krijgt honderden bedden erbij wirtlen inden cel in Vernieuwde Paterbrug geopend ËÊsÊÈÈÈiÊSÈM donderdag 20 DECEMBER 2001 door Robbert Minkhorst leiden - Het toerisme in Leiden zit in de lift. Dat vindt T. Scheffer, de direc teur van Leiden Promotie/VW, die vanaf 1 januari ook directeur is van de gefuseerde VWs van Leiden, Noord- wijk, Katwijk, Lisse, Noordwijkerhout en Warmond. De nieuwe organisatie gaat VW Holland Rijnland heten. Scheffer hield gisteravond een praatje in de raadscommissie economische zaken en toerisme. Hij heeft hoge ver wachtingen van de samenwerking met de VWs in de Bollenstreek. Ze presenteren zich samen op beurzen, in folders en op het internet Voor Scheffer wordt het een 'prachtcombi- natie' van de kracht van de kuststreek, de bollenteelt, de congressen en de bijzonderheid van de historische stad Leiden. Vooral Leiden zal profiteren van die samenwerking, voorspelde Scheffer. „Ik mag het gaan leiden en dat bete kent dat ik nu kan toezeggen dat Lei den daar wel bij zal gaan varen. We hebben een fantastische stad, maar relatief weinig bezoekers. Toch zijn er per jaar zeven miljoen mensen in het gebied. Die moeten we naar Leiden zien te halen." Scheffer legde uit dat Leiden Promo- tie/VW daar het afgelopen jaar al vol op mee bezig is geweest. Zo is het aantal arrangementen fors uitgebreid. Het gaat om weekendjes of korte ver blijven, al dan niet met een activitei tenprogramma met pottenbakken, cu linaire rondvaarten en stadswandelin gen. „Het loopt hartstikke goed. Wij hebben het gevoel dat dit een gouden ei is. We hebben grote groepen naar Leiden weten te lokken." Nieuw is de openstelling op zondag van de winkel van Leiden Promotie/V- W. Niet dat het veel geld oplevert - bijna niks eigenlijk, aldus Scheffer - maar die service krijgt wel grote waar dering. „En dat is belangrijk." D66'er Snelders had wel een vraagje over de kosten van de aanstaande fu sie. Voor Leiden gaat het om een be drag van bijna 100.000 gulden en Lei den Promotie/VW rekent op de ge meente. Wethouder Schultz wilde nog niets toezeggen. „Er is geen onder bouwing voor. Pas later zullen we daarom bekijken of we het nodig vin den dat de stad meebetaalt." Parkeercontroleurs gisteravond op de Doe- n it een 28-jarige Voor naar aangehouden. De 6; ad op de Jan van Houtka- «onbekend voorwerp te- auto van een Leidenaar -kgooid waardoor er in ^portier een deuk kwam. t controleurs hem daar- spraken werd de man efen sloeg een 51-jarige elijke controleur meerde- n. Daarop werd hij door 'svan de vrouw aange- n en door de politie op- n in het bureau. -Een 54-jarige Leide- door de rechtbank in lag veroordeeld tot tien en celstraf omdat hij on- leegde met een 12-jarig Hij kende haar in zijn ligheid als sportmasseur Leidse vereniging. De ink legde ook een voor lijke gevangenisstraf van inden op, die ervoor orgen dat de man niet iwin de fout gaat. Ook zich houden aan de ingen van de reclasse- laruit volgt waarschijn- le Leidenaar een thera- ontuchtdaders moet nklng Issoria Stichting Issoria, on- ?eede bij de Co Ver is, heeft een schenking 00 gulden gekregen van tzendgroep. De stich- tiet geld gebruiken voor ouwing en inrichting hospice, een huis waar de laatste fase van hun nnen doorbrengen, door Robbert Minkhorst leiden - Leiden krijgt er de ko mendejaren een groot aantal ho telbedden bij. De gemeente maakt zich sterk voor een nieuw hotel in Groenoord Plaza en voor uitbreiding van de hotels Het Haagsche Schouw en Golden Tu lip. Die plannen liggen al klaar. Verder heeft de gemeente haar oog laten vallen op het Noordein de, de Garenmarkt, het gebied rond de Lammermarkt en op het Weeshuis aan de Hooglandse- kerkgracht. Nog geen jaar geleden leek het tekort aan hotelbedden in de stad moeilijk oplosbaar. Een van de weinige plekken die geschikt leken, was de universiteitsflat te genover station Leiden Centraal. Inmiddels is die plek afgevallen maar zijn daarvoor in de plaats genoeg andere locaties gevon den. Gisteravond werd de raads commissie economische zaken bijgepraat. Het meest serieus zijn de plan nen voor een nieuw hotel in de tweede flat van Groenoord Pla za, in het Antonius Zalencen trum en de uitbreidingen van Het Haagsche Schouw en Gol den Tulip. Leiden wil aan alle initiatieven meewerken, maak ten wethouder Schultz en amb tenaar R. Gerritsen duidelijk. „We hebben flink veel bereikt in één jaar", constateerde Schultz. Een grote hotelketen wil de bo venste negen verdiepingen van de tweede flat bij de Groenoord hallen huren. Als de gemeente daar toestemming voor geeft - en dat wil ze - wordt die tweede flat ook gebouwd. Er komen dan 126 kamers en hotelsuites. De uitbreiding van Het Haag sche Schouw is nog een pro bleem. De Adviescommissie Ruimtelijke Kwaliteit, en inmid dels ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, hebben er bezwaren tegen. Door de uit breiding komt het oude pand in het gedrang. Leiden mag de be zwaren naast zich neerleggen. „We hakken nog dit jaar de knoop door", kondigde Gerrit sen aan. Hotel Golden Tulip heeft toe stemming gevraagd voor 75 ex tra kamers. In het Antonius ko men mogelijk ruim twintig ho telkamers. Op het Noordeinde, tegenover de oude Zeevaart school, is ruimte voor zo'n veer tig tot vijftig kamers. Een ver bouwing vindt op z'n vroegst over een jaar of twee plaats. Lastig is de toekomst van het Weeshuis. De gemeente heeft met vier serieuze gegadigden gesproken, maar die haakten al len op het laatste moment af. In januari zijn er gesprekken met twee nieuwe kandidaten. Leve ren die niets op, dan zoekt Lei den naar een andere bestem ming voor het pand, een bijzon der rijksmonument. „Ze mogen er niks breken", legde wethou der Schultz uit, „en ze kunnen er weinig kamers maken. Een ander probleem is dat de plek slecht bereikbaar is. Dat blijkt sterk mee te spelen. We hopen toch nog een liefhebber te vin den. Iemand die past bij dit ge bouw, die dit aandurft." Waar in de omgeving van de Lammermarkt plaats is voor een hotel, wil de gemeente nog uit zoeken. Het komt aan de orde bij de verdere plannen rond de uitbreiding van de Lakenhal. De gemeente denkt aan 80 tot 100 kamers. Op de Garenmarkt heeft Leiden nummer la op het oog. Daar zitten nu nog ateliers, maar die verdwijnen. Gerritsen: „Het is mooi, karakteristiek. Het is een prima pand voor een ho tel. Er zou wel eens zeer binnen kort een voorstel van ons naar het college kunnen komen." Een van de ambities uit het gro- testedenbeleid is een toename van 200 hotelbedden in 2002. In elk geval rekent Leiden op Het Haagsche Schouw, Groenoord Plaza en op Golden Tulip. „Als dat allemaal lukt, hebben we de doelstelling ruimschoots ge haald", aldus Gerritsen. leiden - Wie kunnen beter de vernieuwde Pa terbrug openen dan twee paters zelf? Dus wandelden er gistermorgen twee geestelijken in vol ornaat het Paterstraatje uit richting de karakteristieke houten brug aan de Witte Sin gel. Ze spraken wethouder Rogier van der Sande (Waterbeheer, tweede van rechts) vroom toe en gaven hem een plaquette. Waarmee het openingsceremonieel was vol tooid. De brug dateert al uit 1613 en kreeg zijn naam drie jaar later. In 1994 werd de Paterbrug vol ledig gerestaureerd. Een jaar later was het hout aangetast door de waaierzwam en de meniezwam en compleet verrot. Afgelopen zomer werd de brug door een bedrijf uit Duitsland gesloopt en vanaf de grond opge bouwd. Daarbij is gebruik gemaakt van robi- niahout, dat niet door zwammen wordt aan getast en onbehandeld zeker 25 jaar meegaat. De sloop en nieuwbouw van de brug zijn door de gemeente op cd-rom vastgelegd. De schijf jes zijn voor een tientje per stuk te koop bij Milieu en Beheer aan de Admiraal Banckert- weg. Het eerste exemplaar werd gisteren uit gereikt aan WD-gemeenteraadslid Alexander Geertsema (tweede van links) die zich als buurtbewoner jarenlang heeft ingespannen voor vernieuwing van de brug. Foto: Jan Jansen ilang zijn ze er mee bezig st. Gisteren was de aftrap daag is de laatste dag. lagen lang zet de vierde het Stedelijk Gymnasi- h in om zoveel mogelijk te halen voor een goed en vrijplaats voor getrau- ■erde kinderen in Sri dit keer uitgekozen. Op )gelijke manieren probe- leerlingen hun mede- jen, docenten en ouders mogelijk geld uit de zak pen. „We mikken dit jaar el op minimaal 15.000 zegt Tijmen van Dis- „En Wilde Ganzen ver- It ons eindresultaat nog Ook hij zit in de vierde Dofd PR van de kerstactie reek voorafgaand aan de kantie verandert het Ste- raditiegetrouw twee da- (öfigin een soort mega- Tijdens de pauzes wel- idag aan, want de lessen gaan u; 1 door. Maar gaat een- e bel, dan is drie oktober bij. Door de hele school de muziek, er worden erkocht voor het rad van en het is een drukte van Her en der in de school staan kraampjes waar leerlin gen frisdrank, hotdogs en cake kunnen kopen. Niet alleen in het schoolgebouw aan de Fruinlaan, maar ook in de nieu we dependance aan het Noord einde. Het zijn de twee school dagen dat er opvallend veel meer onaangetaste lunchpak- ketjes in de prullenbakken lig gen dan doorgaans. En tevens de twee dagen dat er meer geld in de school omgaat dan de rest van het jaar. Verzin het en je kunt er deze twee dagen geld aan uitgeven. Iedereen kan inzetten op wed denschappen waar docenten aan meedoen, al dan niet ano niem rozen versturen aan ge liefden in andere klassen en zelfs tijdens de lesuren een aubade laten zingen voor die ene speciale. Uiteraard tegen betaling, want deze dagen gaat alleen de schoolbel voor niets. „Met name de rozenactie loopt elk jaar weer als een trein", zegt geschiedenisdocente Sabine te Rietstap. „Drieduizend rozen gaan er moeiteloos doorheen. De hele organisatie is in han den van vierdeklassers. Ze pro beren alles gratis te regelen. „We hebben de prijzen voor het door Maarten Dekker den haag/leiden - Alleen het aanspannen van het kort geding bleek al voldoende om het doel te bereiken: de krakers van de voormalige Kat Vuurwerkfabriek hebben die panden gisteroch tend verlaten, terwijl in Den Haag een rechtszaak diende om hen weg te krijgen. Onderne mers Theo en Ernst Barthen, die het fabrieksgebouw verhuren aan de gemeente Leiden, eisten de uitzetting van de krakers, vol gens hen leden van het Leidse anarchistische Eurodusnie-col- lectief. De krakers - die zichzelf presen teren als de bewoners van 'Kat en Kwaad' - zeggen in een pers bericht dat ze de uitspraak van de rechter (morgen) niet af heb ben gewacht, 'omdat het onmo gelijk is om te winnen in dit rechtssysteem, waarin het be lang om te wonen altijd onder geschikt is aan het verdienen van veel geld'. Ze spreken ook hun verontwaardiging uit over het feit dat de gemeente ermee akkoord is gegaan om ook over het afgelopen jaar huur te beta len, terwijl de panden toen leeg hebben gestaan. Barthen, bekend van het gelijk namige rioolservicebedrijf, kocht de fabrieksgebouwen in mei vorig jaar, na de vuur werkramp in Enschede. De ge meente betaalde in die tijd 13 miljoen gulden om Kat weg te krijgen uit Leiden-Noord en huurt de panden sindsdien van Barthen, zonder er iets mee te doen. Nu wordt de gemeentelij ke afdeling Groenvoorziening in de fabriek ondergebracht. Lei den heeft de intentie om de ge bouwen te kopen van Barthen, omdat de locatie onder het Wijkontwikkelingsplan Leiden- Noord valt. Volgens de Barthens zijn voort durende vernielingen aan de fa briek hun belangrijkste motief voor het aanspannen van het kort geding. De krakers zouden de avond voor hun vertrek nog een groot deel van het pand hebben besmeurd met verf, ver telde een van hen gisteren aan de rechter. Vierdeklassers van het Stedelijk Gymnasium brengen op bestelling e Foto: Hielco Kuipers r^< V-C De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestr&at ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 *14 rad van fortuin gratis gekregen van bedrijven die de actie on dersteunen. De rozen krijgen we van de veiling. De kosten moeten zo laag mogelijk liggen, de omzet des te hoger. Er moet zoveel mogelijk voor het goede doel worden opgehaald", zegt Tijmen. Hij heeft het doel voor dit jaar zelf aangedragen: Butterfly Gar den in Batticaloa, Sri Lanka. „Ik hoorde ervan via een vriend. Toen heb ik voor een groot aantal vierdeklassers een voor dracht gehouden over dit doel. Andere leerlingen vertelden iets over andere doelen. Daarna hebben we gestemd en is dit doel door een ruime meerder heid gekozen." „Butterfly Garden, opgericht in 1996, is een vrijplaats voor kin deren met oorlogstrauma's. In het district Batticaloa heeft maar liefst 27 procent van de kinderen daar last van. Er heerst daar al vele jaren een vreselijk burgeroorlog. De opzet van Butterfly Garden is dat kin deren kunnen genezen door hun creativiteit de vrije loop te laten. Ze kunnen er spelen, voor dieren zorgen, spelletjes doen, mediteren, tal van kunst vormen beoefenen en ga zo maar door", vertelt Tijmen. „Door geld in te zamelen voor dit project dragen wij als school een steentje bij. Hopelijk kun nen daardoor nog meer kinde ren genezen, waardoor zij niet alleen zelf weer kind kunnen zijn, maar ook genezers in hun eigen gezinnen kunnen wor den." Peurbakkentocht Aad van der Luit is trots. De evenementenambtenaar en be roepsregelneef is erin geslaagd met een door hem georgani seerd festijn in de top 100 van evenementen van Nederland te komen. De welbekende Peur bakkentocht is terug te vinden op de 61ste plaats van die rang lijst. De varende optocht van versierde boten met vreemd i serenade voor die ene speciale. uitgedoste bemanningsleden laat evenementen als het Rijns- burgs Bloemencorso (100), de Jaarmarkt in Alphen aan den Rijn (84) en bijvoorbeeld ook de Pasar Malam Besar (75) op het Malieveld in Den Haag ver ach ter zich. De Top 100 wordt samenge steld door Kruijver&Kruijver Consultants uit Amsterdam. Het bureau kijkt naar bezoe kersaantallen en de media-aan dacht die de evenementen krij gen. Deze cijfers zijn weer inte ressant als het om de werving van sponsors gaat. Nu wilt u natuUrlijk ook weten welk evenement er op de eerste plaats staat in die Top 100. Dat is de Nijmeegse Vierdaagse, ge volgd door de Tilburgse Kermis en de Marathon Rotterdam. Leiden komt nog een keer op de lijst voor. De 3 Oktoberfees ten zijn terug te vinden op de 46ste plaats. Timoteus Waarsenburg Eric-Jan Berendsen door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek voelt er helemaal niets voor om van wege het huwelijk tussen kroon prins Willem-Alexander en Méxima geld te geven aan het Nationale Geschenk Mensen rechten Argentinië. Partijen maakten gisteravond gehakt van de motie van GroenLinks daar over. „Ik hoop dat hij zo snel mogelijk wordt afgeschoten", zei raadslid Van As (Christen- Unie). Van As kreeg zijn zin. De raads commissie economische zaken behandelde de motie die Groen Links daags ervoor tijdens de gemeenteraad indiende. Nie mand had er een goed woord voor over. Een dag voor de bruiloft tussen de kroonprins en de Argentijnse is er op initiatief van het Natio naal Oranjecomité 'een groot volksfeest' in de Amsterdam Arena. Het comité heeft alle ge meenten uitgenodigd mensen uit te kiezen. Leiden mag 175 mensen vragen; kaarten kosten 66 gulden per stuk, te betalen door de gemeente. GroenLinks dacht met een beter idee te komen. De partij stelde voor om het bedrag over te ma ken aan het fonds voor de men senrechten. Dat bleek onmoge lijk, daar de gemeente ambte naar Hein van Woerden al had gevraagd 175 Leidenaren uit te nodigen. Daarom stelde raadslid Barendse gisteravond voor een zelfde bedrag te geven aan het fonds. „Om een statement te maken", zei het raadslid. „Om dat mensenrechten hoog op de agenda staan en we zo een sig naal kunnen afgeven aan de be volking in Argentinië. „Ik wil mensen niet een feest door de neus laten boren voor een politiek correct signaal", stelde De Lange van de WD. „De motie is wat hypocriet. Twee jaar geleden waren we in eens Oranjestad. Veel mensen waren blij dat de koningin kwam. Leden van het Koninklijk Huis hebben hier gestudeerd. Leiden heeft wat met de Oran jes." „Papa Zorreguieta komt niet naar Nederland'zef^vdA'er Van der Veen. „Datts goed, want er moeten geen misdadi gers komen." Maar Van der Veen ziet geen relatie tussen het huwelijk en een misdadig regi me. Evenmin ziet Snelders van D66 die. „Het is een verkeerde koppeling van de verloofde van de kroonprins aan de geschie denis van een land. waar haar vader een rol in heeft gespeeld. Van die koppeling zeggen we juist: dat moet je een dochter niet aandoen." Wethouder Schultz raadde GroenLinks aan zelf als cadeau voor het prinselijk paar geld te geven aan het fonds voor de mensenrechten. En misschien is een bijdrage uit de begrotings post Internationale Solidariteit ook nog een idee, opperde de wethouder.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13