Zwartwerk aangepakt m/t ^w. Amerika piekert over lot eigen Taliban-strijder lceaae Staatssecretaris schakelt fraudeteams in Franse zanger Gilbert Bécaud overleden KNVB uit felle kritiek op Oranje Snelle uitzending van vredesmacht onder druk Alphens hotel Toor na 123 jaar verkocht Van der Ploeg wil monumentenzorg vooral 'klantgericht' laten werken Leidse vuilvissers Leidsch Dagblad ft Mobile gint proef et i-mode gelse honden »gen weer tter vos aan euro is n biljarters ei besteed euw boek van nbassadeur' er Voorschoten phense splinters lidelen O krachten o Cammarota scheidenheid is de Dp dat anderen zelf [dekken hoe yeldig we zijn 3 Wolkenvelden ■6 .UlHnJ.4 niworld en )W profclubs iorn/almere - De ama- ibs AGOW uit Apeldoorn Omniworld uit Almere over anderhalf jaar be- roetbal. Beide clubs moe- I voldoen aan de regulie- waarden, die gelden le profclubs. Zo moeten m businessplan en een vei- er Isplan annex accommo- ischrijving worden ge- iteerd. Tevens moet een 'j(l ïgsbedrag van drie mil- lden worden betaald. nr. 42802 losse nummers 2,251,02 zaterdag 2,751,25 Leidsch dinsdag l8 december 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad den haag/gpd - Staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken wil particulieren die hun huis zwart laten verbouwen hard aanpakken. De bewindsman denkt aan de oprichting van controleteams die zich speciaal gaan richten op zwartwerkers en illegale vreemdelingen. Een recent uitgevoerd onderzoek in Tiel heeft duidelijk gemaakt dat er veel mis is in de bouwwereld. Uit een enquête onder bouwbedrijven bleek dat bonafide aanne mers veel last hebben van zwartwerkende concurrenten. „Er wordt op grote schaal zwart gewerkt. Dat is een groot probleem. Daarom wil de staatssecretaris zo snel mo gelijk interventieteams die het probleem gaan aanpakken", aldus een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken. Het team zal bestaan uit mensen van de be drijfsvereniging SFB, de belastingdienst en de arbeidsinspectie. Bij het vermoeden van grootschalige fraude, veel zwartwerkers of illegale vreemdelingen wordt zo nodig de politie ingeschakeld. Op dit moment wordt nog nagedacht of er één landelijk Bouw-Interventieteam moet komen of dat verschillende regionale teams actief worden. De bouwcontroleurs zullen nadrukkelijk niet alleen op jacht gaan naar zwartwerkers en illegalen op de grote bouwplaatsen. „Het is ook de bedoeling dat bij particulieren waar een container voor de deur staat wordt gekeken." Het Bouw Interventieteam is ove rigens niet uniek in zijn soort. „Er is al een interventieteam voor de horeca en één voor het kassengebied in het Westland. Die teams zijn zeer succesvol", aldus de woord voerder van Sociale Zaken. De politie Kennemerland kondigde vorige week al aan de strijd aan te binden met par ticulieren die hun huis door illegale werkne mers laten verbouwen. Het gaat daarbij vaak om buitenlanders zonder werkvergun ning, zo bleek uit intensieve controles in Zandvoort en Bentveld. De politie trof daar acht illegalen aan die voor gratis onderdak en eten aan het klussen waren. uen beeld iels gestolen 'il Het bronzen beeld van u lichels is in de nacht ft ndag op maandag gesto ld de tuin van het bonds- w ivan de KNVB in Zeist, ito tbalbond heeft aangifte van diefstal bij de plaat- politie. Het beeld was ét leel van de kunstwerken 't- i elftal van de eeuw, dat 9 door het Nederlands kwerd gekozen en aan :le balbond werd aangebo- k beeld is ongeveer 1.50 hoog en weegt inclusief 'fa ik 550 kilo. lei a dbeving treft fan en Japan tokyo - De Taiwanese tad Taipei is vanmorgen ,|hrikt door een aardbe- zijn vooralsnog geen ;en van slachtoffers of De beving had een van 6.7 op de schaal van Ook het Japanse eiland nI ra werd getroffen door gl dbeving met een kracht maar daar lijkt even- B linig of geen schade te igericht. Het epicentrum beving lag op zee, waar- lor vloedgolven werd ge- Die bleven echter uit. zeist/gpd - Jeu Sprengers, alge meen voorzitter van de KNVB, heeft ongezouten kritiek op de Oranje-internationals die zich niet konden plaatsen voor het WK voetbal. De preses om schreef gisteren tijdens de alge mene bondsvergadering in Zeist de prestaties in 2001 als 'ronduit allerbelabberdst' en hekelde de spelersgroep. „Ik hoorde dat er spelers zijn die een voorkeur hebben voor bezigheidsthera pie. Ik vraag me in alle oprecht heid af of zij wel geschikt zijn voor Oranje." Volgens Sprengers gaat het Ne derlandse voetbal gebukt onder een gevoel van chronische over schatting. „We hebben het als hooggekwalificeerd voetballand vanzelfsprekend gevonden altijd aanwezig te zijn op een groot toernooi. We moeten ons afvra gen of dit een bedrijfsongelukje was of niet." Sprengers vreest het ergste. „Want het schort aan een goede mentaliteit." Het valt Sprengers op dat teams uit Portugal, Griekenland en Rusland momenteel beter pres teren. In vervolg op zijn eerdere uitspraken zei Sprengers gister avond dat resultaten uit het ver leden geen garantie voor de toe komst zijn. „De spelers van het Nederlands elftal moeten besef fen dat ze het Nederlandse volk en alle voetballiefhebbers in het bijzonder een hele slechte dienst hebben bewezen." Hoewel Sprengers de recente Deense affaire in zijn toespraak te Zeist niet met name noemde, liet hij doorschemeren er ernstig mee in zijn maag te zitten. In het VPRO-programma Pakhuis De Jong zei hij gisteren dat 'on serieus gedrag niet bij de stiel van een voetballer van het Ne derlands elftal past. Het Neder lands elftal is het vlaggenschip van de voetbalbond, van heel Nederland. De spelers hebben een voorbeeldfunctie." Sprengers, die nog drie jaar voorzitter blijft, gaf zijn collega's van de sectie betaald voetbal een dringend advies mee. „Stel een bondscoach aan die werkt met spelers die bereid zijn alles' te geven op basis van talent én wilskracht." door Richard Stekelenburg parus - In Parijs is vanochtend de Franse zanger en componist Gilbert Bécaud overleden. Bé caud, onder meer bekend van het liedje Nathalie stierf op 74- jarige leeftijd na een langdurig ziekbed. De zanger werd in 1927 in Toulon geboren als Francois Silly. Na een studie aan het con servatorium in Nice en een baantje als barpianist veroverde hij Parijs, mede dankzij de hulp van Edith Piaf die zijn composi tie Je t'ai dans la peau naar grote bekendheid zong. In 1955 brak hij definitief door bij het grote publiek. Toen jongeren in dat jaar bij een optreden het be roemde Parijse Olympiatheater afbraken en Bécaud onder stroom kwam te staan, leverde dat hem zijn bijnaam 'Monsieur 100.000 Volts' op. Bécaud componeerde in zijn le ven zo'n vierhonderd liederen, waaronder vele hits. De zanger werd geroemd om zijn unieke vermogen de betekenis van zijn chansons te visualiseren op een Bécaud tijdens zijn tour in april 1977 in het Haarlemse Concertge bouw. Archieffoto: United Photos De Boer/ Ron Pichel manier die de weerslag is van het dagelijks leven: even blij, net zo triest, met alle beperkingen én mogelijkheden. In 1999 kwam zijn laatste album uit. Gil- Veiligheidsraad vandaag opnieuw bijeen dwars en zien liever een tradi tionele vredesmissie, gebaseerd op hoofdstuk zes, dat alleen uit gaat van het recht op zelfverde diging. De kans dat Nederland en Duitsland zullen meedoen als er geen krachtig mandaat op tafel ligt is verwaarloosbaar. Afghaanse leiders hebben intus sen onderling ingestemd met de stationering van een internatio nale vredesmacht van 5.000 mi litairen in het land. Over onder meer de precieze missie van de VN-eenheid moet nog consen sus worden bereikt. Volgens een functionaris van het Afghaanse ministerie van defensie is het probleem niet langer de omvang van de vredesmacht, maar het doel en de plaats waar de solda ten worden gestationeerd. Intussen is de zoektocht naar de voortvluchtige Osama bin La den uitgebreid naar Pakistan. Volgens het Amerikaanse televi siestation ABC zijn speciale Amerikaanse eenheden in Pa kistan gestationeerd om de zoektocht te coördineren. Vol gens militaire bronnen moet er rekening mee worden gehouden dat Bin Laden de grens met Pa kistan is overgestoken. den haag-kabul/anp-afp - Een snelle uitzending van een ge combineerde Duits-Nederland se eenheid voor de Veiligheids macht in Afghanistan komt steeds meer onder druk te staan, nu de Veiligheidsraad moeite heeft met het vaststellen van een mandaat voor de operatie. De bedoeling is dat de veilig heidsmacht zaterdag in Kabul aan de slag gaat. De Duitse bondskanselier Schroder vreest echter dat de Bondsdag, het Duitse parlement, er deze week nog niet uitkomt. Het Neder landse kabinet verwacht op zijn vroegst morgen een besluit te kunnen nemen. Zonder een be sluit, waarover ook de Tweede Kamer iets wil zeggen, gaat er geen militair naar Afghanistan. Vandaag komt de Veiligheids raad opnieuw bij elkaar om te proberen tot overeenstemming te komen. De westerse leden van de raad streven naar een ro buust mandaat, gebaseerd op hoofdstuk zeven van het VN- handvest. Dit geeft de troepen macht meer armslag om op te treden bij de beveiliging van Ka- bul. Rusland en China liggen echter bert Bécaud overleed aan de ge volgen van kanker. Pagina Gesprek van de Dag: 'Vuurwerk Bécaud is gedoofd' alphen aan den rijn - Na 123 jaar verdwijnt de naam Toor uit het straatbeeld in Alphen aan den Rijn. Het gelijknamige hotel van eigenaar Cees Toor maakt vanaf 1 januari deel uit van de landelijke keten Golden Tulip. Beide partijen tekenden op 6 december in alle stilte een con tract. Door de overname ver dwijnt de naam Toor, een be grip in Alphen en de wijde om trek, van het gebouw aan het Stationsplein. Een half jaar geleden is Toor al toegetreden tot de AHM Hotel Groep, die is gevestigd in Amersfoort. Een management- organisatie waaronder elf grote hotels in Nederland vallen. Al leen voor het restaurantgedeelte blijft nog iets van de oude naam in herinnering: restaurant-bras serie Toor zal voortaan op de ruiten prijken. Hoe het verder zal gaan met de plannen voor uitbreiding van het hotel op ei gen terrein is nog onduidelijk. Al jaren probeert Toor daarvoor toestemming van de gemeente te krijgen. Regio 5: Toor Alphen onder vlag Golden Tulip Financiële regeling voor restaurantie en onderhoud op komst leiden - Wie denkt dat het dum pen van grof vuil in de Leidse grachten een verschijnsel van de ze tijd is, heeft het mis. Ook in de jaren vijftig van de twintigste eeuw verdwenen soms hele bankstellen in het water. Deze foto, waarop medewerkers van de Reinigingsdienst proberen zo goed en zo kwaad als het kan de rommel uit de Uiterstegracht te verwijderen, is één van de illu straties in het boek 'Leiden met een luchtje', dat morgen wordt gepresenteerd. Het gaat over parkeerproblemen, vuilverwijde- ring, wegenbeheer en groenvoor ziening door de eeuwen heen. Regio 2: De boeiende kanten van stinkend Leiden. Foto: Gemeentearchief Leiden den haag/gpd - Een nieuwe fi nanciële regeling voor restaura tie en onderhoud moet een ein de maken aan de problemen binnen de monumentenzorg. Dat zegt staatssecretaris Van der Ploeg van cultuur in een inter view met deze krant. Het huidi ge stelsel is volgens de staatsse cretaris te complex, te traag en niet stimulerend genoeg. Waar eigenaren van monumenten nu vaak van het kastje naar de Minister zet alle mogelijkheden voor vervolging John Walker op een rij muur worden gestuurd, moet in de toekomst 'meer klantgericht' worden gewerkt. Van der Ploeg wil de financiële ondersteuning voor restauratie en onderhoud zo veel mogelijk neerleggen bij één loket, het Nationaal Restau ratiefonds (NRF). Voor particu liere eigenaren van monumen ten bepaalt de Belastingdienst eerst de fiscale aftrekmogelijk heden. Daarna kunnen de eige naren bij het NRF terecht voor een goedkope lening die de hui dige subsidiemogelijkheden ver vangt. Dat is volgens de be windsman voor de eigenaren fi nancieel 'niet ongunstiger' en in sommige gevallen zelfs gunsti ger. De belangrijke winst is dat de aanvragen veel sneller en simpeler worden afgehandeld. Bovendien moeten heldere re gelgeving en financiële prikkels eigenaren stimuleren om zoveel mogelijk onderhoud te verrich ten. De twee paarse kabinetten hebben respectievelijk 275 mil joen gulden en 695 miljoen gul den extra beschikbaar gesteld om de restauratieachterstand in de monumentenzorg weg te werken. Nu moet het accent verschuiven naar planmatig on derhoud om kostbare restaura ties te beperken, aldus Van der Ploeg. De staatssecretaris be schouwt de 'enorme simplifies tie' van het monumentenstelsel als één van de belangrijkste ope raties van zijn regeerperiode. Regio 7: 'Monumenten zijn een passie' ttoerist de auto ag - Minder Nederlan- an dit jaar tijdens de gen op vakantie naar het and. Kersttoeristen pak- P oral de auto. Vliegreizen M nder populair. „Dat is 'j1 laden-effect", stelt di- e* Van der Klink van reis- jcj »atie Vrij Uit. De ANWB dat 575.000 Nederlan- op vakantie gaan. m ln blijft de helft in eigen e verkeersdrukte op de indse wegen zal nteeval- ösen op weg naar het and moeten wel reke nden met lange files. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Is John Walker (20), de zoon van welgestelde, li berale en gescheiden ouders uit Califomië, een gehersenspoelde idealist die op het verkeerde moment op de verkeerde plaats was? Of wist de Amerikaanse Taliban-strijder heel goed waar hij mee bezig was, en verdient hij de zwaarste straf te krijgen: de dood. De Amerikanen zijn er nog niet uit. De ouders van John hebben hun landgenoten gevraagd hun zoon niet te snel te veroordelen, en hopen op wat compassie. Die krijgen ze niet van burge meester Giuliani van New York. Hij vindt dat de doodstraf moet worden overwogen, uit het oog punt van gerechtigheid. Giulia ni's bijdrage is de meest recente aan een discussie die Amerika al weken bezig houdt. Vanaf de eerste dag dat bekend werd dat er zich onder de opge pakte Taliban-strijders in de ge vangenis van Mazar-i-Sharif een gewonde Amerikaan bevond, hebben alle media zich het hoofd gebroken over de vraag wat er met John Walker moet gebeuren. Verdient hij een bij zondere behandeling omdat hij Amerikaan is, of juist niet? Hij heeft zijn land verraden, maar heeft hij dat wel willens en we tens gedaan? Volgens Newsweek van deze week is er in Washington weinig sympathie meer voor de jonge man, die eerder door president Bush nog een 'arme jongen' werd genoemd. Volgens bron nen van het tijdschrift heeft Walker in verhoren toegegeven dat hij niet alleen meevocht met de Taliban, maar ook deelnam aan trainingen in kampen van al-Queda. Daar zou hij verschil lende hoge leiders hebben ont moet, inclusief Osama bin La den. Minister Ashcroft (justitie) laat alle mogelijkheden voor vervol ging op een rijtje zetten, inclu sief de mogelijke strafmaat. Wal ker zou kunnen worden ver volgd voor landverraad, maar dan moet hij bewust oorlogsda den hebben gepleegd. Daarvan CNN EXCLUSIVE Tl F HJ De Amerikaanse nieuwszender CNN zond op 3 december als eerste beelden uit van Taliban-strijder John Walker. Foto: EPA moeten minstens twee getuigen zijn of hij moet het zelf beken nen in de rechtszaal. Een alter natief is Walker te vervolgen voor moord, omdat hij aanwezig was bij de gevangenisopstand waarbij de Amerikaanse CIA- medewerker Mike Spann werd gedood. Walker kan belangrijke getuige nissen leveren tegen al-Queda- verdachten, maar het ziet er niet naar uit dat hij daardoor de dans kan ontspringen. Ashcroft lijkt er op uit een voorbeeld te stellen, en heeft gezegd dat het niet goed afloopt met lieden 'die hun land in de steek laten en met de vijand heulen'. Dat Walker aanwezig was bij de dood van Spann, heeft enkele conservatieve commentatoren ertoe gebracht de tegenstelling tussen de twee mannen uit te breiden tot een culturele con troverse. Walker is volgens Wall Street Journal-columnist Shelby Steele een produkt van een liberale cultuur waar te veel vrijheid jon geren op het verkeerde pad brengt, en waar 'blank schuld gevoel' leidt tot Amerikaanse zelfhaat. Spann komt uit het vaderlands lievende, 'waardenvaste' en kleinsteedse Amerika. De baker mat van John Walker wordt af geschilderd als een rijk en ge notzuchtig hippie-paradijs, waar iedereen kan doen en laten waar hij zin in heeft. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 18.25 kwartaalabonnement automatische betaling 52,00 betaling per acceptgiro 52.50 Handtekening. 712141 400114 (Lv/n cortnie naöerorgngl Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &l autorrwSstf» tutting B banfc-UWminw. V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1