Strijd bij Tora Bora nog niet beëindigd Kok huilt zacht bij de machtsoverdracht Doden bi'hotelbrand 1>ariis >toer geprijsd! Noodlijdend biotechbedrijf Pharming wil stier Herman slachten £tos Leidsch Dagblad m VS: Kwestie van dagen; Bin Laden spoorloos Kritische Saskia geraakt door vorstelijke magie Dickensiaans tafereel él oorzaak kschade lange files Leidsch Dagblad ritse politie eeft pers foto's an pedofielen NR. 42801 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75/€1,25 maandag 17 DECEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Hfe Dagblad j ederland is de Rotste fabriek an xtc in Europa enaar uwde school Ghana ef wijk •Igeest maar i Leiden' Deelname aan tentoonstelling natuurhistorisch museum Naturalis staat op de tocht door Wilfred Simons leiden - Stier Herman, het eerste genetisch gema nipuleerde rund ter wereld, wordt mogelijk ge slacht. Zijn eigenaar, het Leidse biotechbedrijf Pharming, heeft geen geld voor stalling van Her man in het natuurhistorisch museum Naturalis. Herman zou deel gaan uitmaken van een perma nente tentoonstelling over biotechnologie in Na turalis, maar Pharming kan het onderhoud niet betalen. „We moeten bezuinigen", zegt woord voerder R. Strijker. „Ik kan moeilijk tegen mijn collega's zeggen: jullie moeten weg, maar de stier mag blijven." De Dierenbescherming maakte gisteren bekend zich tegen de verhuizing van Herman te verzetten. Volgens woordvoerster M. Wermer is het tegen de waardigheid van Herman om hem als 'de vrouw met de baard' te tonen in een stal bij Naturalis. Vanochtend kreeg Pharming per koerier een web cam van de Dierenbescherming toegestuurd, die het bedrijf kan installeren in de proefboerderij in Polsbroek. „Door een webcam aan te bieden hoeft de stier zijn vertrouwde omgeving niet te verlaten. Het publiek kan hem via een internetver binding zien", aldus Wermer. Wermer spreekt van een ludieke actie. Herman 'krijgt' de webcam ter gelegenheid van zijn elfde verjaardag op woens- dag. Algemeen directeur W. van der Weiden van Natu ralis ergert zich vooral aan de kwalificatie van de tentoonstelling als een 'rariteitenkabinet'. „Ik heb de Dierenbescherming uitgelegd dat wij een spe ciale stal voor Herman, Holly en Belle bouwen en dat ze het goed bij ons krijgen." Herman had deze maand naar Naturalis moeten overkomen vanuit Pharmings proefboerderij in Polsbroek, maar dat is nog steeds niet gebeurd. Minister Brinkman van LNV opent de tentoonstel ling over biotechnologie op 7 maart. vé-oorlog t topper |iDe Kuip r van den ogenband kan let nog steeds rtrand Russell fce beschaafder een hens is, hoe minder hij (staat is bestendig Nukkig te zijn r 5"6 (XfD| 112-4 tora bora/ap-rtr - Hoewel de Afghaanse stamhoofden giste ren de overwinning hebben uit geroepen is de strijd bij Tora Bora volgens Amerikaanse functiona rissen nog niet gestreden. Van ochtend voerden Amerikaanse vliegtuigen opnieuw bombarde menten uit, al waren die minder hevig dan in voorgaande dagen. Volgens de Amerikaanse bevel hebber, generaal Tommy Franks, kan het nog dagen du ren voordat het gebied bij Tora Bora in het oosten van Afgha nistan geheel onder controle is gebracht. Hij wees erop dat er ravijnen moeten worden be klommen om alle bunkers en grotten stuk voor stuk te kunnen doorzoeken. De Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld, die een kort bezoek bracht aan Af ghanistan, zei van de Afghaanse leiders te hebben vernomen dat meer dan 200 al-Qaedastrijders bij de gevechten zijn omgeko men. Meer dan 2.000 anderen proberen de nabijgelegen grens met Pakistan te bereiken. Pakistan heeft gevechtsheli kopters en duizenden man schappen naar het gebied ge stuurd om de grens af te slui ten. Zaterdag maakte Pakistan bekend 37 Afghanen te hebben aangehouden die vanuit Tora Bora hel land binnen waren gekomen. Rumsfeld zei dat een interna tionale strijdmacht van 3.000 tot 5.000 manschappen uit ver schillende landen Kabul zal binnentrekken na de installa tie, zaterdag, van interim-pre mier Hamid Karzai. De Ameri kaanse minister heeft gisteren met Karzai gesproken op de luchthaven bij Kabul, Bagram, en gezegd dat de VS 'zullen helpen zoveel zij kunnen' om Afghanistan te maken tot een 'stabiel land dat ongastvrij is voor terroristen'. Karzai is be reid op alle mogelijke manie ren met de VS samen te wer ken, zei hij, maar desondanks zal het niet gemakkelijk zijn het doel te bereiken. Over Bin Ladens verblijfplaats is nog steeds niets bekend. Le den van al-Qaeda die gisteren gevangen zijn genomen heb ben gezegd Bin Laden een maand geleden voor het laatst in het complex te hebben ge zien. Berichten dat bij het af luisteren van kortegolfcommu- nicatie tussen de al-Qaedastrij- ders in Tora Bora afgelopen week Bin Ladens stem zou zijn herkend werden door de Ame rikaanse bevelhebber Franks niet bevestigd. Hij zei dat er een enorme hoeveelheid radio verkeer is afgeluisterd en dat Bin Ladens stem niet met ze kerheid is geïdentificeerd. (advertentie) Calvin Klein boxershort diverse maten zwart, wit of grijs per stuk van 55.- naar Waar haal je energie vandaan? door Kees van der Linden heemstede - Han Lammers, Har ry Mulisch, Renate Rubinstein en sinds dit weekeinde ook Sas kia Noorman-den Uyl. Wat heb ben zij gemeen? Ooit waren ze kritisch op de monarchie. Tot dat ze door de Oranjes werden uitgenodigd ten paleize. Een maal aangeraakt door de vorste lijke magie, verdween de kritiek als sneeuw voor de zon. Han Lammers werd hoforganist, Renate Rubinstein interviewde Willem-Alexander ter gelegen heid van zijn achttiende verjaar dag en verklaarde zich en pas sant warm voorstander van de monarchie, Mulisch is een veel geziene gast op koninklijke feestjes en Saskia Noorman-den Uyl is - als enige niet-fractie- voorzitter - begin volgende jaar te gast op het huwelijk van Alexander en Méxima. De Heemsteedse Noorman-den Uyl, in het recente verleden di recteur van de sociale dienst in Leiden, is nu Tweede-Kamerlid voor de PvdA. Haar moeder Liesbeth den Uyl-van Vessem was destijds de drijvende kracht achter het comité Steun aan Ar gentijnse Moeders (SAAM). Het was dus niet onverwacht dat juist Noorman-den Uyl in janu ari in het tv-programma Buiten hof fel van leer trok tegen de mogelijke aanwezigheid van Maxima's vader, Jorge Zorre- guieta. Haar scherpe kritiek op het huwelijk lijkt ze nu al verge ten te zijn. Vanochtend reageer de ze althans quasi niet-begrij- pend op vragen over haar aan wezigheid. „Hè toe nou", zucht ze als de zoveelste journalist zich telefonisch meldt. „Ik geef geen commentaar." leiden - Stemmige koormuziek, high tea en sandwiches: de winkeltjes op de eeuwenoude Langebrug in Leiden hulden zich afgelopen zaterdag in Engelse sfeer. De braderie was een succes: wie het straatje in sloeg, had het idee plotsklaps verzeild te zijn geraakt in het beroemde kerstverhaal van Charles Dickens, A Christmas Carol. Voor de middenstanders was het een meevaller dat Scrooge, de gierige hoofdpersoon uit de vertelling, verstek liet gaan. Foto: Eric Taal 071-5128030 Internetaanbieder Cistron terug alphen aan den rijn - Het twee maanden geleden failliet ver klaarde bedrijf Cistron keert als internetaanbieder terug op de markt. Met een pakket dat 'sneller werkt dan ooit'. „We kopen nu als nieuw bedrijf alles zelf in en hebben geen last meer van oude lasten." Cistron Broadband, zoals het bedrijf nu heet. heeft inmiddels de be schikking over 145 centrales in de Randstad en wil dat aantal uitbreiden tot 290. In het twee de kwartaal van 2002 moet dat doel bereikt zijn. Regio 5 Soeharto weer bij bewustzijn jakarta - De voormalige Indo nesische president Soeharto. die in het weekeinde buiten be wustzijn raakte, is sinds van ochtend weer bij kennis. Hij is nog wel erg verzwakt en heeft moeite met zijn ademhaling, al dus zijn advocaat. De onaf hankelijke jurist Johnson Pand- jaitan van de Indonesische ver eniging voor rechtsbijstand denkt dat Soeharto's instorten een voorwendsel is om voor el kaar te krijgen dat zijn lieve- lingszoon Tommy verlof krijgt uit de gevangenis om zijn vader te bezoeken. Tommy moet te recht staan wegens mogelijke medeplichtigheid aan moord op een rechter. Dood bij i op 25 niet-natuurlijk voorburg - Circa 5500 Neder landers zijn in 2000 om het le ven gekomen door een niet-na- tuurlijke oorzaak, zoals een on geval of (zelf) moord. Dat blijkt vandaag uit cijfers van Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In hetzelfde jaar overleden in Nederland in totaal ruim 140.000 mensen. Tweederde van de mensen die op niet-na- tuurlijke wijze stierven, kwam om door een ongeval. Zo ver ongelukten ruim 1000 mensen in het verkeer en bijna honderd op hun werk. Vijftienhonderd Nederlanders pleegden zelf moord, terwijl 180 het slachtof fer werden van moord of dood- slag. Israël arresteert hoge PLO-leden Jeruzalem - De Israëlische poli tie heeft vanmorgen in Jeruza lem twee hoge Palestijnse func tionarissen en vier van hun me dewerkers gearresteerd. Ze wer den opgepakt na het eerder vandaag uitgevaardigde verbod van de regering een 'nationalis tische' bijeenkomst te organise ren in het omstreden oostelijke stadsdeel. Onder de arrestanten waren Sari Nusseibeh, de hoog ste PLO-vertegenwoordiger in Oost-Jeruzalem en een groot voorstander van vrede met Isra el, en Hatem Abdel Khader, plaatselijk Fatahleider en lid van het Palestijnse parlement. Pagina Buitenland ht/anp - De gladheid iee het verkeer vanoch- e maken kreeg, heeft op itosnelwegen vooral tot iade geleid. De botsingen n bovendien tot gevolg veel files ontstonden. Ook ig waren er door de ijzel plaatsen aanrijdingen, «rkeers informatiecentrale leidde vanochtend op het e moment 77 files met itale lengte van 380 kilo- Tussen 5.45 en 9.30 uur er veertig aanrijdingen. CNMI waarschuwde al voor gladheid door ijzel in toot deel van het land. lanks deden zich al snel ingen voor. Met name op 2 tussen Veenendaal en [gen was het raak, ook op c. tussen Almelo en En- was een kettingbotsing, al vond een woordvoei - a de TIC de chaos toch |len. Er was vooral sprake ikschade. Er stonden wel in langere files dan nor- Automobilisten hielden ng met de gladheid waar- 5 langzamer gingen rijden ft afstand hielden. De fi eri maar moeilijk op. einverkeer had vanoch- een last van ijzelproble- J PARus/gpd - Een hotelbrand in kende Hotel du Palais. vlak Na ovationeel applaus realiseert PvdA-leider zich: dit was het dus door Jaco van Lambalgen en Hans van Soest Amsterdam - Premier Kok heeft zaterdag afscheid genomen als politiek leider van de PvdA. Het partijcongres koos in de Amster damse RAI onder enthousiast ap plaus fractieleider Ad Melkert tot nieuwe lijsttrekker van de soci aal-democraten. Het congres van zijn PvdA is al bijna afgelopen als premier Kok zaterdagmiddag vanuit Laken het Amsterdamse congrescen trum binnenkomt. Omstuwd door camera's en onder donde rend applaus van de zaal schui felt hij langs het podium. Het is Koks laatste optreden als leider van de Partij van de Ar beid. Vijftien jaar geleden nam hij het stokje over van Joop den Uyl. En vandaag is hij vanuit België overgekomen om op zijn beurt plaats te maken voor een jongere garde. Vandaag neemt Ad Melkert het van hem over. En hoewel Kok door diverse ver kiezingsnederlagen en de WAO- crisis van begin jaren negentig lange tijd onder vuur lag, groei de hij sinds zijn premierschap uit tot onbetwist roerganger van de sociaal-democratie. Dat aan- Wim Kok heeft het zichtbaar even moeilijk. Foto: ANP/Robin Utrecht zien kreeg hij ook internatio naal. Dat werd zaterdagmiddag nog eens onderstr eept door een ingezonden videoboodschap van de Britse premier Blair die Kok 'als geweldige collega en leider' dankt voor diens grote verdiensten in Europa. Hoewel Kok in het verleden heeft bewezen bevlogen te kun nen spreken in het openbaar, houdt hij zijn speech vandaag zakelijk. Zijn stem klinkt vlak, zijn handen liggen strak gevou wen op het katheder. Veel emo tie klinkt er niet door in zijn stem. Hij wil met zijn afscheid vooral de aandacht niet afleiden van Melkert. Even haalt hij zijn ogen van het papier, als hij zijn vrouw Rita bedankt voor de ja renlange steun. „It's lonely at the top. In die - deels door mij zelf gecreëerde, deels aan de verantwoordelijkheid van het ambt verbonden - eenzaam heid, heb ik me gelukkig nooit alleen gevoeld. Dat is iets heel kostbaars. Altijd, ook als het heel moeilijk was, kon ik op je steun rekenen Rita." De dankbare glimlach naar zijn vrouw op de eerste rij is het eni ge spoor van emotie dat Kok vertoont. Maar als hij na afloop het ovationele applaus van zijn PvdA'ers in ontvangst neemt en achter een tafel op het podium plaatsneemt, heeft hij zijn ge voelens weer onder controle. Totdat Melkert hem aan het be gin van zijn speech met gedra gen stem de hemel in prijst. Weer gaat de zaal staan. Dit keer houdt Kok het niet droog. De camera, registreert op het grote scherm boven het podium de betraande ogen van de premier. Alsof het nu pas echt tot hem doordringt: dit was het dus. Pagina Binnenland: Commentaar parijs/gpd - Een hotelbrand in Parijs heeft vanochtend vroeg aan vier gasten het leven ge kost. Zestien anderen raakten gewond. Er zouden zich ook onder de slachtoffers ook bui tenlanders bevinden. De brand brak uit in het bij toeristen be kende Hotel du Palais, vlak naast het beroemde theater Chatelet aan de Quai de la Mé- gisserie. Eerste onderzoeken wijzen in de richting van brandstichting. De politie heeft inmiddels een 36-jarige man gearresteerd. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling o 16,93 {fl 37.30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (fl 106.95) betaling per acceptgiro 48,99 (fl 107.95) MD V (1 »m controle naberoigng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bq automaiscto beMng e mqn Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TH

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1