Europese leiders zetten Kok onder zware druk 'Stommiteiten dwingen bouw tot fraude' KOOPAVONDEN IKEA Financiële chaos bij Welzijnswerk Leiden aopend van rsts Premier houdt deur op een kier voor topbaan 'Uitlevering Rwandees is onwettig' Stadskantoor krijgt vorm Onderzoek Britse justitie naar patholoog Een haven vol ijspegels Delft Sliedrecht Zeldzame dieren als excuustruus Alphens bedrijf Vos betaalt justitie half miljoen gulden Leidsch Dagblad hderprostitutie badplaatsen ien incident gelaten Iters erg dleers I Beetje zon 11-4 mBj 02-4 iss|» Jansen re dominee was en elke begeerte, lalve tegen de JecAbegeerte ntpakketten or huurders |n Zijl 8c Vliet itsjraatheid ibulances ipt gevaar JO Deff ser. 8! negns Breukhoven: s concurrenten 73 pen, werk ik' art NR. 42800 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 15 december 2001 Leidsch T)agblad eke euro der Beatrix gen - Peter Hendriks uit ibantse Wijchen bleek n een uniek eurosetje te n opgehaald. De bijzon- lalmldt' van Hendriks ien officiële misslag te en: het 20-eurocent-stuk e beeltenis van koningin i Daardoor stijgt het ineens flink in waarde. ier moet het maar goed gen, want dit is een abso- Idzaamheid", zegt Mare nensel, kwaliteitmeester Munt in Utrecht. dacht pakje lefensie iac - Op het ministerie fensie is gistermiddag Ideetje opengemaakt leen verdacht poeder e zitten. Het pakketje is nderzoek naar het onder- nstituut ID in Lelystad lid. Twintig mensen op partement, die in de Van het pakketje zijn ge- moesten uit voorzorg op nisterie douchen en an- eren aantrekken. 'verliest e peilingen - Als er nu verkiezin gen zijn, dan zou de etels verliezen. De partij nu 38 zetels in het parle- Vorige week scoorden de en in de peiling nog een van twee. Nu zou de par iier eindigen op 36 zetels, aar Nederland zou dertien halen als de kiezers nu e stembus zouden gaan. jkt uit de Politieke Baro- (advertentie) ndag 16 december 00 uur t/m 17.00 uur tek onze sfeervolle kerstshow (gratis koffie) in Winsen tuincentrum fórenweg 54 - Warmond 071 - 3010282 brussel/gpd-anp - De EU-rege- ringsleiders hebben gisteravond tijdens de Europese top in Brussel zware druk op premier Kok uitge oefend de baan van voorzitter te accepteren van de de commissie die de uitbreiding van de EU moet voorbereiden. Bij het sluiten van deze krant was nog niet bekend of Kok 'ja' zou zeggen tegen de functie waarmee hij stevige invloed kan uitoefenen op de toekomst van de Europese Unie. Die beslis sing valt mogelijk pas vanoch tend vroeg. De premier sluit zijn kandida tuur niet categorisch uit. Als de door Peter Groenendijk leiden - De uitlevering van Si mon Bikindi, de van oorlogs misdaden verdachte Rwandees die een jaar in Leiderdorp ver bleef, is onwettig en mag niet plaatsvinden. Dat zegt Bildndi's advocate, mr. Kamphuis-Jansen van Rosendaal uit Katwijk. Vol gens Rwanda-kenner Kees Over- dulve is de aanklacht van het Rwanda-tribunaal tegen Bikindi 'gebaseerd op los zand'. Simon Bikindi, een populaire zanger in Rwanda, wordt ervan beschuldigd dat hij met zijn liedteksten Hutu's ophitste om Tutsi's te doden. Daarmee zou hij indirect hebben bijgedragen aan de genocide in Rwanda, waarbij 800.000 mensen om het leven kwamen. Gisteren nam minister Korthals van justitie het besluit om Bikindi uit te leveren aan het tribunaal. Bikindi ver bleef in het asielzoekerscentrum in Leiderdorp en werd deze zo mer in Leiden opgepakt. Maar volgens Overdulve, die de teksten van Bikindi heeft bestu deerd, roept Bikindi in zijn lied jes helemaal niet op tot genoci de. „Integendeel", aldus Over dulve. „Hij spreekt zich in som mige teksten zelfs uit tegen oor log. De teksten van Bikindi zin spelen niet eens op de genocide van 1994, laat staan dat ze ertoe hebben aangezet." Advocate Kamphuis-Jansen van Rosendaal noemt de uitlevering van Bikindi 'onwettig en zeer onterecht'. „De minister noch de rechtbank heeft de aanklacht tegen meneer Bikindi inhoude lijk getoetst. Daartoe is de staat wettelijk verplicht", zegt de Kat- wijkse advocate. „Wie de moeite neemt om Bikindi's teksten te lezen, ziet direct dat Bikindi nooit heeft gezinspeeld op het vermoorden van Tutsi's. Wij spannen dan ook een kort ge ding aan om de uitzetting tegen te houden." Bikindi verblijft in een Neder landse gevangenis. Justitie zegt geen gronden te hebben gezien het verzoek tot uitlevering te weigeren. „Het gebeurt nooit, dat zo'n verzoek van een erkend tribunaal wordt geweigerd", al dus een zegsman. staats- en regeringsleiders van de vijftien landen het niet eens worden over een van de officiële kandidaten, zou een nieuwe si tuatie ontstaan', aldus Kok. Dan is hij wellicht bereid de functie van voorzitter te aanvaarden. „Natuurlijk speelt het een rol als je gevraagd wordt". Kok geniet de voorkeur van de Britse regeringsleider Blair. Ook Spanje en verschillende kleinere lidstaten beschouwen de Neder lander als de ideale voorzitter van de adviesgroep. Belangrijk ste andere gegadigde zijn de Ita liaanse ex-premier Amato en de Franse oud-president Giscard d'Estaing. De Fransman kan re kenen op steun van zowel Parijs als Berlijn, al sprak de Duitse bondskanselier Schroder eerder binnenkamers zijn voorkeur uit voor de sociaal-democraat Kok. De benoeming van de 75-jarige Giscard stuit bij andere lidstaten op verzet. Zij typeren hem als een 'politiek fossiel' uit de vorige eeuw. Voornaamste bezwaar van Kok is dat hij geen tijd heeft. De nieuwe adviesgroep moet in maart volgend jaar van start gaan, en Kok is dan nog pre mier. De verkiezingen en de ka binetsformatie binden hem tot augustus aan De Haag. Dat 'contract met de kiezer' wil de premier niet verbreken. „Ik laat deze beker het liefst aan mij voorbijgaan", zei Kok gister avond. „Er moeten wel heel bij zondere redenen zijn om het wel te doen. Maar misschien is het niet nodig, dat zou nog beter zijn." De adviesgroep - in EU- jargon 'Conventie' - moet voor stellen doen hoe een Unie met 25 of 30 lidstaten bestuurbaar blijft. Politieke waarnemers in Brus sels zien de functie als een ge schikte opstap voor de functie van voorzitter van de EU. Pagina Binnenland: Commentaar alphen aan den rijn - De contouren van het 'fietszadel-vormige' stadskantoor in Alphen aan den Rijn worden steeds duidelijker. Maar klaar voor gebruik is het gebouw van de Rotterdamse architect E. Egeraat nog niet. De openingsdatum is verschoven van begin volgend jaar naar augustus. De indrukwekkende glazen wand van het bouw werk wordt al wel door glazenwassers schoon gehouden. Het nieuwe kantoor maakt deel uit van het ambitieuze plan Alphen van een ver nieuwd stadshart te voorzien. Het kantoor achter glas kost 95 miljoen gulden. Foto: Wim Dijkman door onze correspondent Harm Harkema londen - De politie van Liver pool gaat een strafrechtelijk vooronderzoek instellen naar de omstreden Haagse patholoog dr. Dick van Velzen. Zij doet dit op advies van de Crown Prosecution Service (CPS), het Engelse openbaar mi nisterie. Volgens de CPS is er een goede kans dat Van Velzen veroor deeld kan worden wegens 'wan gedrag in een publieke functie'. Ook liggen er kansen tot veroor deling wegens diefstal en vals heid in geschrifte, aldus de CPS. De CPS baseert zich op een vo rig jaar verschenen onderzoeks rapport naar het verwijderen van organen van honderden overleden kinderen in het kin derziekenhuis Alder Hey in Li verpool, zonder dat de ouders daarvoor toestemming gaven. VERSOix - Ook in Nederland kan het dit weekeinde gaan ijzelen, maar of dat net zulke mooie plaatjes zal geven als op de foto in Zwitserland is de vraag. Een voorbijganger op de kade van de haven van Versoix bij Genève zet z'n hakken in ieder geval stevig in het ijs om een fraai winterbeeld vast te leggen. Koning Winter houdt Zwitserland sinds gisteren stevig in z'n greep. Foto: EPA/Laurent Gillieron Grote bedrijven zonder gesjoemel niet levensvatbaar door Ruud Sep en Bart Vuijk Hilversum - De miljoenen die verdiend worden met bouw fraude zijn hard nodig om stommiteiten tijdens de uitvoe ring van bouwprojecten te com penseren. Dat zegt voormalig voorzitter Dick Terlingen van de NVOB, de bond van onderne mers in het bouwbedrijf. Volgens Terlingen hebben bou wers weliswaar voor honderden miljoenen guldens gefraudeerd, maar is dat geld niet in hun ei gen zak verdwenen. ,;Er wordt tot en mét gerotzooid. Vooral door grote bouwbedrijven die hun organisatie niet goed voor elkaar hebben. Zij moeten wel rotzooien, maar dat is niet om extra winst te maken. Dat is om hun eigen fouten weg te poet sen. Zij moeten hun stommitei ten wegwerken, en neem van mij aan dat er ontzettend veel stommiteiten worden begaan in het bouwbedrijf', aldus Terlin gen. Die 'stommiteiten' hebben vol gens Terlingen vooral betrek king op de slechte planning van het werk. Hierdoor lopen arbei ders te vaak duimen te draaien terwijl ze intussen wel betaald moeten worden. „Zo loopt de kostprijs van het werk gierend uit de hand. Dat moet wel wor den gecompenseerd door de marges op te krikken. Er wordt dus gefraudeerd om de verlie zen van de bouwbedrijven te compenseren, niet om de winst te verhogen. Als die bedrijven dat niet doen, gaan ze er aan", aldus Terlingen. Die stelt dat de bouw op grote schaal lijdt aan het planningseuvel. Terlingen verwacht daarom dat de onderzoekscommissie die de parlementaire enquête gaat uit voeren de nodige zaken zal ont dekken die niet kloppen. Zelf zegt hij zich daar ook schuldig aan gemaakt te hebben. Spijt heeft hij niet. „Het systeem dat de bouwers er op nahouden, is natuurlijk ver boden. Maar zonder dat sys teem zouden bouwbedrijven niet overeind blijven." ErBij: Wie zwijgt, deelt mee (advertenties) Nu elke werkdag tot 21.00 uur open! Woensdagavond 19 december: I - kerstkoor I mI *4*% Tuincentrum Overvecht Lisse - Heereweg 350 Op zondag 16 december zijn deze IKEA vestigingen open van 10-17 uur. Opportunisme vaak drijfveer bij protest bouwplan v.lKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 ct)/min.) 1 door Eric Went leiderdorp - De vereniging Das en Boom hekelt belangengroe pen die 'hun eigen beschermde beestjes opvoeren' in een po ging om bouwplannen tegen te houden. „Wij krijgen hier zelfs verzoeken of we nog een paar zeggekorfslakjes in de aanbie ding hebben", schampert voor zitter 1. Dirkmaat. Hij kent voorbeelden te over waarbij opportunisme de enige drijfveer was. „Zoals laatst op de Veluwe waar een asielzoekers centrum moest komen. Daar zit een dassenburcht, luidde het verhaal van de tegenstanders. Daarna kwamen ze ineens met groene spechten op de proppen. Maar toen even verderop een villawijk gebouwd moest wor den, hoorde je ze niet." Als je een beschermde soort opvoert, moet het belang van het beestje f centraal staan, vindt hij. „En niet eigenbelang." In de ge meente Leiderdorp grijpt Comi té Doesbrug de vondst van de beschermde kleine modderkrui per aan om omstreden woning bouwplannen op het Ruigeka- deweUand opnieuw ter discussie te stellen. Das en Boom, een landelijke organisatie die zich sterk maakt voor bedreigde dier soorten, zet daar grote vraagte kens bij. „Vooropgesteld, ik ken dit comité en de situatie ter plaatse niet. Wel valt het mij op dat het steeds vaker voorkomt dat belangenorganisaties hun toevlucht zoeken tot zeldzame beestjes om bouwplannen tegen te houden", aldus voorzitter Dirkmaat. Veel kans geeft hij belangen groepen niet die menen op deze manier bouwplannen te kunnen tegenhouden. Hun methode is bovendien niet zonder gevaren. door Wim Koevoet leiden - De gemeente staat voor vele tonnen in het krijt bij de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO). Dat is de bevinding van G. Comel, sinds anderhalf jaar directeur. Hij heeft het grootste deel van de afgelopen periode met een zakjapannertje de 'fi nanciële historie' doorgenomen van de door conflicten en aan houdende kritiek geplaagde in stelling. „Aan welzijnswerk ben ik sinds mijn aantreden nauwe lijks toegekomen. Ik zag al na drie maanden dat er hier finan cieel maar weinig van klopt. Ik kan nu vrij nauwkeurig vertellen hoe dat komt." Een accountantsbureau onder schrijft Cornels bevindingen. „Hier en daar komt dat bureau zelfs op nog hogere bedragen uit." De welzijnsdirecteur over legt momenteel met de gemeen te over de financiële afwikkeling. De gemeenteraad lijkt overtuigd van Comels gelijk, want wet houder H. Buijing (PvdA) heeft de opdracht gekregen voor wat 'vet op de botten' van de LWO te zorgen. Comel: „De LWO is nu een uitgemergeld zooitje." In zijn correspondentie met de ambtelijke top en wethouder H. Buijing (PvdA) waarschuwt Cor nel voor liquiditeitsproblemen bij de LWO. „De LWO wil voor komen dat personeel aan het einde van 2001 niet meer kan worden uitbetaald conform de cao-afspraken." Comel spreekt van 'achterstallig financieel on derhoud'. De LWO is het resul taat van een fusie van de Vrijwil - ligerscentrale, de Stichting Wel zijn en de Stichting Sociaal Kul- tureel Werk in 1995. „Toen al ging het fout. want er werd di rect bezuinigd", zegt Comel. „De LWO werd op weg gestuurd met een negatieve bruidsschat terwijl je in een fusie juist extra geld moet stoppen." In de daar opvolgende jaren kreeg de LWO geen geld van de gemeente om allerlei gestegen kosten, zoals de lonen, te compenseren. Comel is zelfs een niet-uitgekeerde va kantietoeslag uit 1989 tegenge komen. De twee ton aan vakan tiegeld voor de welzijnswerkers is daarom maar uit eigen kas betaald. „De LWO loopt zo al ja ren achter de feiten aan." Pagina Regio i: Felle kritiek LWO op trage gemeente door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - Het Al- phense bedrijf Vos betaalt het openbaar ministerie in Den Haag een half miljoen gulden om vervolging op grond van de Wet Milieugevaarlijke stoffen af te wenden. Vos leverde in 1995 een partij onzuivere glycerine aan een Duitse afnemer, die het weer doorleverde aan een farmaceu tisch bedrijf in Haïti dat er een hoestdrankje van maakte. Ten minste zestig kinderen overle den na het innemen van de ver ontreinigde drank. Volgens justitie had Vos kunnen en behoren te weten dat er ge varen konden optreden voor mens en milieu en heeft het on voldoende gedaan om die geva ren te beperken. Het OM zegt in een verklaring te hebben geko zen voor een schikking omdat uit onderzoek bleek dat er bin nen het bedrijf geen personen waren aan te wijzen die voor vervolging in aanmerking kwa men. Het onderzoek leerde ook niet dat er sprake was van stel selmatige bedenkelijke transac ties. De directie van Vos bena drukt dat met het aanvaarden van de schikking geen schuld of aansprakelijkheid wordt erkend. Het bedrijf hoopt dat met deze regeling een einde komt aan de slepende en kostbare procedure die al in november 1997 van start ging. „De tweede belangrij ke reden om de transactie te aanvaarden is dat Vos zich vol ledig wil concentreren op de in ternationale distributie van che mische producten", zegt direc teur L Martens. Als het uit de klauwen loopt bestaat het risico dat de interna tionale natuurbeschermingsver dragen op de helling gaan. Het CDA en de WD hebben in het Europese parlement al een mo tie van die strekking ingediend. Of er worden str aks alleen nog woningen gebouwd op plekken waar niemand woont om ze te gen te houden. En dat is daar waar de meeste natuur aanwe zig is." Over de motieven van Comité Doesbrug wil Dirkmaat geen oordeel vellen. „Wel vraag ik me af hoe waardevol dat Groene Hart is. De helft stelt ecologisch niets voor als je het vergelijkt met het Mergelland. Als ik er met de trein doorheen reis, dan kijk ik niet eens naar buiten. Be ter is het dan om een nationaal park te maken van veen- en veenweidegebieden. Die zijn pas echt bijzonder." Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. M Naam Straat Postcode Pla. Telefoon Ik neem een: Z maandabonnement automatische betaling 16,92 I kwartaalabonnement automatische betaling C 48.53 (Ft 106.95 jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (Ft 107 951 automate»* twang e Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met ba*jEoruT>njr 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1