ORIGAMI LEIDE Begraafplaats moet schade vergoeden lond de Lakenhal blijft het een rommeltje 'Leve de Aalmarkt, maar weg met dit plan' Modelbouwmuseum blijft nog minstens drie weken geopend Klus op eenzame hoogte De Schakel en Wijkbeheer slaan de handen ineen voor schoonmaakactie H je"gd REGIO 'Verdachte Woudbes-zaak wordt opnieuw veroordeeld' f Uitgekeken op uw 11 collega's www.autoheemskerk.com nowroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn 017243 25 21 - VAvw.lieflink.n! Openingstijden showroom: ag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.301 Merdag van 10.00 tot 16.30 uur DEN HAAG Kom in december naar de workshops en werk mee aan de grootste Origami Kerstboom van de Wereld!!! lecember Koopzondag van 12.00 -17.00 Extra koopavonden 3 4 december leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum en de nieuwe bloed bank, Sanquin Bloedvoorziening, aan de Pesthuislaan zijn gisteren met een loopbrug met elkaar verbonden. De 'navelstreng' bestaat uit één stalen frame met een lengte van ruim 37 meter met daartussen glazen platen. Er waren twee gigantische kranen voor nodig om het gevaarte van 36 ton naar de derde verdieping, op tien meter hoogte, te tillen. Daarbij was het passen en meten. De loopbrug moest in eer ste instantie over een boom worden gehesen en vervolgens was er aan de kant van de Bloedbank geen enkele speelruimte meer omdat de constructie met een ingenieus schuifsysteem naadloos op het ge bouw aansluit. De aansluiting van de loopbrug met het LUMC bood de werklieden een marge van 5 centimeter. Om kwart over elf gisteroch tend ging de loopbrug de lucht in. Twee uur later was de verbinding tussen beide gebouwen een feit. „De kroon op het werk", aldus pro jectleider Hans Grootjes van Dura Bouw Amsterdam. In november vo rig jaar begon dat bedrijf met de bouw van de Bloedbank. Komend voorjaar wordt Sanquin opgeleverd en wordt ook de loopbrug officieel in gebruik genomen. Foto: Hielco Kuipers (advertenties) 6: en van Lieflink komt u overal Terecht, betere deuren zijn '^bfijks te vinden. Vervaardigd uit .0: jreldbekende Schüco profielen rzaam aluminium of kunststof, topkwaliteit met KOMO-keur. im binnen en overtuig uzelf, eur van onze showroom staat 35 open voor u. vrijdag 14 DECEMBER 2001 eens het Louvre in Parijs cht? Of, dichter bij huis, tedelijk Museum in Am- ara? Een mooie omgeving ten die heilige plaatsen van inst: sfeervolle straatjes aleries en restaurants, vol leven en 's avonds vol verlicht. De toerist voelt nog voordat hij het muse- ngaat, al verrijkt, anders is dat rondom Ste- Museum De Lakenhal, deze parel aan de Oude gevestigd in een prachtig, -fumentaal pand, is het een le. Geen galeries, maar en coffeeshops. Geen slfiende toeristen en kunst maar wietrokende En dubbelgangers de Vieze Man die naar du- ze Duitse seksfilmpjes uit 13; ren zeventig komen kijken. De steegjes in de buurt van de Lakenhal, met name de Markt - steeg, zijn smerig, en de muren zijn er volgekalkt met graffiti. De toerist kan zich niet voor stellen dat zich vlakbij die na righeid nog een statig museum bevindt. De steegjes zijn treurig, maar nog erger is het gesteld met het Scheltema-complex, het oude fabriekspand dat in de toe- koipst onderdeel wordt van de Lakenhal maar nu nog leeg staat. Het monumentale pand, op een steenworp afstand van de Lakenhal, verkeert in slechte staat. Overal in het pand treden lekkages op en tientallen dui ven zijn er nog altijd de enige vaste bewoners. Het Leidse col lege meldde al eerder dat het Scheltema-complex vervalt en vervuilt, en noemde de staat -■ Ja v De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 van het gebouw 'een toestand die een rijksmonument on waardig is'. Terecht, maar na die constatering is iedere actie achterwege gebleven. Het cas coherstel begint pas halverwege volgend jaar. Bij de Lakenhal balen ze van de situatie. „Dit is niet de buurt die een museumbezoeker ver wacht", zegt Mia van Iterson van het museum. „Mensen ver wachten een deftige omgeving, maar dit is het tegenovergestel de. De Lange Scheistraat is bij voorbeeld echt aan een op knapbeurt toe." De staat van het Scheltema-complex baart Van Iterson nog meer zorgen. „Dat staat gewoon te verpiete ren", waarschuwt zij. „De ge meente zou het casco opknap pen, om het pand te bescher men tegen de winter. Maar er is nog steeds niks gedaan, en nu hebben wind en regen vrij spel. Dat doet het gebouw geen goed. Heel teleurstellend, ja." Van Iterson reageert verrast op de mededeling dat het casco herstel pas halverwege volgend jaar aanvangt. „Dan gaat het gebouw deze winter dus nog harder achteruit. Het dak is in zeer slechte staat, en regen en sneeuw zullen het pand alleen maar verder beschadigen." Aan de Nieuwe Scheistraat, de eerste steeg naast de Lakenhal, worden iedere week onder houdswerkzaamheden verricht. Een aantal panden, waaronder zelfs een woonhuis, is volge kalkt met graffiti. Maai- de zij kant van de Lakenhal wordt in elk geval schoongehouden. Het is een begin, zullen we maar zeggen. Peter Groenendijk Een drukke dag op de Marktsteeg. Foto: Hielco Kuipers leiden - Het Modelbouwmuse um aan het Noordeindeplein blijft in elk geval tot en met de eerste week van januari voor publiek geopend. In diezelfde periode wil het be stuur van de Stichting Model bouwmuseum praten met wet houder Rogier van der Sande om een nieuwe plek voor het museum te vinden, of een goe de opslagplaats voor alle model len tot een nieuwe ruimte zich aandient. Op dit moment is het museum gehuisvest in de voormalige Zeevaartschool, maar dat pand is te duur. De gemeente legt jaarlijks een fiks bedrag bij en kan het gebouw nu verhuren aan advocatenkantoor Geelker ken en Linskens. Op 7 februari moet het museum leeg worden opgeleverd. „We willen in overleg met de wethouder tot een goede oplos sing komen. In elk geval zullen alle modellen met respect be handeld worden. Dat zijn we moreel verplicht tegenover alle mensen die ons ooit modellen hebben geschonken. De collec tie wordt zeker niet ergens in een container opgeslagen al dus stichtingsvoorzitter B. Leeu- wenburgh. door Saskia Decorte leiden - Fietsen, glas, blikjes en zelfs een losgerukt hekwerk ont sierden het schoolplein en de struiken eromheen van basis school De Schakel aan de Storm Buijsingstraat. Schooldirecteur J. Folkers kon de verloedering niet langer aanzien en besloot actie te ondernemen. Wat begon als een simpel verzoek aan de ge meente om de omringende struiken te kortwieken, resul teert in een gezamenlijk plan van De Schakel en Wijkbeheer in stadsdeel West voor een grote opknapbeurt van het plein. Gis teren gaf wethouder Jan Laurier het startschot voor de operatie. De schoonmaakactie, die een beter zicht op het plein tot ge volg heeft, is onder meer be doeld om de sociale controle te vergroten en daardoor het van dalisme en de vervuiling van de omgeving terug te dringen. Fol kers hoopt dat buren tegenover de school even een belletje ge ven als ze iets zien gebeuren. Voor de verbetering van de om geving benadrukt hij de nood zaak van samenwerking tussen onder meer de bewoners en wijkagenten. Uiteindelijk hoopt hij ook de vervuilende jongeren zelf in het gesprek te betrekken. Overige aanpassingen van het schoolplein bestaan uit de plaatsing van een nieuw speel toestel en het dichten van de zandbak, zodat een hangplek voor zowel buurtjongeren als schoolkinderen ontstaat. Ook is er extra aandacht voor het groen in de omgeving. Volgens Folkers is de schoonma^Büe tegelijk ook een klein fet^je voor de leerlingen van basisschool De Schakel. „Normaal gesproken moeten ze ook het plein vegen, maar toen ze hoorden dat er nu echte veegwagens zouden ko men en dat ze hesjes van de ge meente aan mogen, zagen ze het wel zitten." (advertentie) B-involved 'l sngt politiek 5.0! 3.10 ':1 Alphen set EHBO st spoed' ill m- Enorme drukte bij commissievergadering over Aalmarktproject Hof vraagt om persoonlijkheidsonderzoek door Robbert Minkhorst leiden - Als uw huisarts wil dat u uw rechterarm en rechterbeen laat amputeren en vervangen door nieuwe, omdat u niet meer mee kunt komen, vraagt u een second opinion aan. Het Aal marktproject is net zo ingrij pend." Woordvoerster N. van der Hulst van Machtwacht, in- spreekster gisteravond bij de raadscommissie ruimtelijke or dening in Leiden, kan er met haar hoofd niet bij waarom de gemeente dan geen second opi nion wil over de plannen met het Aalmarktgebied. „Wie zegt dat bureaus en bedrijven als MAB, Goudappel en Coffeng, en Witteveen en Bos het wél bij het rechte eind hebben?" Machtwacht loopt te hoop tegen de vanzelfsprekendheid waar mee de gemeente volhoudt dat in het gebied rond de Aalmarkt niet alleen extra winkels nodig zijn, maar ook een nieuwe brug, steeg, parkeergarage en een nieuw plein. En dat daarvoor gebouwen moeten worden afge broken en binnenterreinen vol gebouwd. Voor Machtwacht is dat nog geen uitgemaakte zaak. Maar liefst 28 insprekers en nog zo'n dertig toehoorders zijn vanavond naar het stadhuis ge komen. De diversiteit aan reac ties is groot, van uitgesproken voorstanders tot felle tegenstan ders; het maakt de avond even vermakelijk als verhelderend. Op de agenda staat het voorlo pige voorstel van de gemeente voor het gebied, getiteld 'Leve de Aalmarkt'. Vanwege het grote aantal insprekers besluit de commissie om maandag nog eens te vergaderen. Dan neemt de politiek stelling. Het blijkt een opgave voor WD- raadslid Geertsema, bij gelegen heid voorzitter, om de bijeen komst ordentelijk te laten verlo pen. Hij moet één keer voorko men dat insprekers met elkaar in debat gaan. En hij moet enke le malen raadslid Sloos (Leef baar Leiden) tot de orde roepen, omdat die 'wagen voor de bühne stelt'. Hij laat ook een spandoek weghalen als dat met punaises wordt vastgemaakt. „Wij gaan zorgvuldig met onze monumenten om", sneert wet houder Hillebrand. De tekst op het spandoek luidt: 'Ze horen ons wel, maar ze luisteren niet'. Onthullend is de bijdrage van ene Wil Anders. Ongetwijfeld een schuilnaam, want na zijn introductie volgt een volledige bekentenis. Hij blijkt een lid van het Kollektief Ongeleid, dat het anders wil, en bekent schuld aan het stelen van de kastanje boom uit wethouder Pechtolds voortuin, enkele weken geleden. Het was een daad van verzet, verklaart hij, tegen de 'commer cialisering van de stad'. Als sym bool daarvoor is de boom her plant op de Boommarkt. Het LVC en de Stadsgehoorzaal maken zich grote zorgen. Voor beide directeuren, R. Visser en P. Unger, is het Aalmarktproject een zaak van leven of dood. Ze snakken naar een verbouwing en uitbreiding. Beide instellin gen voldoen niet meer aan mi- fieueisen en Arbo-normen. „Het LVC wordt nu gedoogd", zegt Visser. ,Als het project niet doorgaat, is daar geen aanlei ding meer voor." Unger: „Wij zijn bang dat inspecties het wachten beu worden. Langer uitstel is onaanvaardbaar." Kritiek is er ook op hoe de ge meente met inspraak omgaat. Van der Hulst van Machtwacht: „Inspraak is een wassen neus. De gemeente heeft dovemanso ren." Het voorstel van de ge meente om de Aalmarktschool niet bij voorbaat te slopen, vindt ze goedkoop. Alsof u zich nu iets aantrekt van inspraak. De gevel van de school is geen wis selgeld." Ondernemer P. La- bruyère, die graag een gesprek wil over zijn alternatieve plan, merkt op: „We zoeken eigenlijk of er een zandhagedis of een veldmuisje zit, want die krijgen meer aandacht dan mensen." Grote twijfels hebben anderen bij de financiële haalbaarheid van het hele project. Een fat soenlijke onderbouwing waar om hoge investeringen nodig en reëel zijn, ontbreekt. Uiteindelijk blijft een aantal mensen faliekant tegen het pro ject. „We zitten nu met een ont werp dat een storm van kritiek heeft opgeleverd", zegt voorzit ter J. Moggré van buurtvereni ging Maredorp. „Het pleintje, de steeg en de brug zijn nou net de dingen die we niet willen. Waar om houdt u daar dan zo kramp achtig aan vast? Leve de Aal markt, maar weg met dit plan. door Maarten Dekker den haag/leiden - De 23-jarige man die vorig jaar tot negen jaar cel werd veroordeeld voor zijn aandeel in de Woudbes-zaak, zal ook in hoger beroep worden veroordeeld. Die zekerheid heeft het gerechtshof in Den Haag na een reeks besloten zittingen ge geven aan de advocaat van de Waddinxvener. De hoogte van de straf kan nog wel veranderen, afhankelijk van een persoonlijk heidsonderzoek dat in opdracht van het hof naar de man wordt gedaan. Daaruit zou bijvoorbeeld kun nen blijken dat hij verminderd toerekeningsvatbaar was op het moment dat hij met een hand langer een echtpaar thuis be roofde aan de Woudbes. De vrouw werd in de nacht van 6 op 7 juli 1999 met een metalen staaf neergeslagen, de man werd net zolang op zijn hoofd getimmerd tot hij het bewust zijn verloor. Bij vertrek zette het tweetal bovendien de pitten van het gasfornuis open. Het feit dat het mannelijke slachtoffer anderhalf jaar na de overval overleed, heeft geen ge volgen voor de dader. De leden van het gerechtshof waren van mening dat er door de lange tussenliggende periode te veel twijfels bestaan over het ver band tussen het geweld dat de Waddinxvener pleegde en de uiteindelijke dood van het slachtoffer. De mededader, ook afkomstig uit Waddinxveen, werd vorig jaar door de recht bank veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf. Hij is in beroep gegaan tegen dat vonnis. Wan neer het hof zich over beide za ken buigt, is nog onduidelijk. Stoffelijke resten Leidenaar raakten kwijt door Timoteus Waarsenburg leiden - De rechtbank in Den Haag heeft de Rooms Katholieke Begraafplaats Zijlpoort veroor deeld tot het betalen van ruim tienduizend gulden schadever goeding en het vergoeden van de proceskosten aan de familie Wanninkhof. Deze stapte naar de rechter omdat de Leidse begraaf plaats de stoffelijke resten van hun vader had kwijt gemaakt. De nabestaanden willen het geld ge bruiken voor een gedenkteken voor hun vader. Wanninkhof overleed in 1966 en werd begraven in een huurgraf op begraafplaats Zijlpoort. In 1990 werd het graf geruimd. De resten van Wanninkhof werden toen bijgezet in een familiegraf. Althans, dat was de bedoeling. Bijna tien jaar later, in 1999, overleed mevrouw Wanninkhof. Zij werd begraven op de alge mene begraafplaats in Leider dorp. Op haar uitdrukkelijk ver zoek wilden de kinderen Wan ninkhof, Karin, Hans en Jan, de resten van hun vader in het graf van moeder laten bijzetten. „Toen werd min of meer bij toe val ontdekt dat het kistje met de resten van mijn vader een alle gaartje bevatte. Zo zaten er twee onderkaken in, vier schouder bladen, kinderbotjes, meerdere scheenbenen en nog veel meer", zegt Hans Wanninkhof. Begraafplaats Zijlpoort gaf de pijnlijke fout ruiterlijk toe en be loofde de juiste resten alsnog te overhandigen. Maar het tweede stoffelijk overschot bleek even min van Wanninkhof. „Dat wa ren de resten van een vrouw." Ook de derde en laatste poging bleek een jammerlijke vergis sing. Onderzoek wees uit dat die resten weliswaar van een man waren geweest, maar een DNA- test stelde vast dat het zeker niet ging om Wanninkhof. „We zijn naar de rechter gestapt om dit schandaal aan de kaak te stellen. Wij vinden dat begraaf plaats Zijlpoort ons niet netjes heeft behandeld", zegt Wan ninkhof. „Het is duidelijk dat de resten van mijn vader nooit meer boven water komen. Maar door deze uitspraak hebben wij wel het gevoel dat eindelijk ie mand ons serieus neemt." ,70 w Morgen vindt u de baan die bij u past in a ,70 p. a y 65 Hf ,80 K|;- ioF-1vww.leidschdagblad.nl .50^ ,80f OP ZOEK NAAR EEN VERTROUWDE OCCASION? EEN ZAAK VAN VERTROUWEN autq=H!ëems:kerk L. (071) 531 08 11 R. (071) 331 28 66

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9