Nederlandse manager goed betaald ECONOMIE Werkgevers: Rem op lonen bouw Bonden demonstreren voor een sociaal Europa 91 Duur kerstfeest voor wildliefhebber Autoverkoop geda; Relatief hoog salaris plus optieregeling geen reden tot klagen KLM wil compensa Philips schrapt 450 ba Maxima wint het va euro in reclamestrij Hongerstaking verkeersleiders vrijdag 14 DECEMBER Een demonstrant met hoofd band waarop het woord 'een heid' prijkt. Foto: AP/Ahn Young-joon Demonstratie bij Daewoo Motors seoul - Bij de vestiging van Daewoo Motors Sales in Pupy- ong, ten westen van de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoul, werd vandaag fel gedemon streerd door honderden actie voerders. Ze verwerpen het plan om een kwart van de 4000 personeelsleden bij de auto- en motorfabrikant te ontslaan zo dat de overname voor General Motors aantrekkelijker wordt. Fundia Nedstaal schrapt 100 banen alblasserdam - Bij Fundia Ned staal in Alblasserdam verdwij nen ruim honderd banen. In totaal werken 470 mensen bij het bedrijf. Als reden voert het bedrijf volgens de vakbond de verslechterende staalmarkt, de hogere grondstofprijzen en in vesteringen in nieuwe techno logie aan. FNV Bondgenoten poogt via onderhandelingen met de directie gedwongen ont slagen te voorkomen. Toch overdracht Oranjefonds.nl den haag - De domeinnaam www.oranjefonds.nl is alsnog in het bezit gekomen van het Nationaal Oranje Comité. De onderneming World Wide Ac cess uit Cadzand, die de do meinnaam voor de neus van het comité had weggekaapt, heeft het internetadres vrijwillig overgedragen. Een geding is daarmee van de baan. Via het fonds wordt geld ingezameld voor het huwelijkscadeau aan Willem-Alexander en Maxima. CAO assistenten van tandartsen den haag - De circa 7000 tand artsassistenten hebben voor het eerst een eigen een jarige CAO. Ze krijgen een loonsverhoging van 2,75 procent per 1 januari 2002. Dat zijn werkgeversorga nisatie NMT en vakbonden overeengekomen. Het overleg heeft circa twee jaar geduurd. In november werd nog actie ge voerd om werkgevers te over tuigen van de noodzaak van een CAO. Geen doorstart bussenbouwer woerden - Een doorstart van de failliete bussenbouwer Den Oudsten uit Woerden is mis lukt. Volgens FNV Bondgenoten wilden banken en curator niet in zee gaan met overnamekan didaat Heerema, eigenaar van machinefabriek Elburg. De bond constateert dat het belang van de werkgelegenheid het heeft afgelegd tegen dat van de schuldeisers. „Erg triest want er is geen geld voor een sociaal plan voor de 257 werknemers", aldus bestuurder Van Dijke. Mogelijk acties bij energiebedrijven zoetermeer - Bij de energiepro- ductiebedrijven dreigen acties nadat het CAO-overleg gister avond is vastgelopen. Abvakabo FNV, die naar eigen zeggen meer dan de helft van de circa 3500 betrokken werknemers vertegenwoordigt, geeft erkge- vers tot eind dit jaar de tijd om alsnog aan de eisen tegemoet te komen. Zo niet, dan volgen er begin januari acties. De stroomvoorziening komt niet in gevaar, aldus bestuurder Van Herpen. Breekpunt zijn de flexibele werktijden Aanklager VS sluit deal met hacker san FRANCisco/RiJSWiJK - Com puterprogrammeur Sklyarov hoeft in de VS niet terecht te staan wegens schending van het auteursrecht. In ruil daar voor helpt hij justitie bij de zaak tegen zijn werkgever. De 26-ja- rige Rus werd na een congres van computerkrakers opgepakt. Daar had hij verteld hoe de be veiliging van (e-books) digitale boeken omzeild kan worden. Zijn arrestatie riep veel protes ten op. Mede onder druk van sympathisanten liet software producent Adobe zijn aan klacht tegen de programmeur vallen. apeldoorn/gpd - Nederlandse directeuren behoren tot de best betaalde topmanagers in Europa. Alleen de hoogste bazen in Croot-Brittannië en België verdie nen meer. Een 'gewone' arbeider staat op de zevende plaats wat betreft salaris. In vergelijking met collega's elders in de geïndustria liseerde wereld, komt de Neder landse arbeider op de tiende plaats. Met een jaarsalaris van gemid deld anderhalf miljoen gulden hoeft de Nederlandse bestuurs voorzitter niet te klagen zo heeft het adviesbureau Towers Perrin uitgerekend. Volgens de onderzoekers is het salaris van Nederlandse directeuren aan de hoge kant. Het bureau deed on derzoek onder bedrijven met een omzet van tenminste 500 miljoen dollar in 26 landen. Dat de Nederlandse bazen zo veel verdienen is volgens de on derzoekers het gevolg van de re latief hoge salarissen bij middel grote bedrijven. Topmanagers van de grootste beursgenoteer de bedrijven in het buitenland verdienen vaak veel meer dan hun Nederlandse collega's. Maar bij de kleinere bedrijven is dat verschil veel minder groot. De inkomensnivellering tussen grote en kleine bedrijven zou te maken hebben met het interna tionale karakter van veel kleine re bedrijven. „Veel ondernemin gen hebben nauwe banden met Noord- en Zuid-Amerika, waar de beloningsniveaus veel hoger liggen." Om met die bedrijven te kunnen concurreren moeten de directiesalarissen wel omhoog. Dat de top van het Nederlandse bedrijfsleven zo fors verdient, heeft onder meer te maken met de uitgebreide optieregelingen. Weliswaar bestaan die in andere landen ook, maar hebben zij ook nog eens een zeer fors ba sissalaris. Het afgelopen jaar lieten ze - uitschieters daargelaten - hun inkomens met zo'n zes procent stijgen. Maar ook op andere ter reinen komt de Nederlandse topmanager weinig tekort. Af hankelijk van hun positie in het bedrijf komen ze wat betreft hun pensioeninkomen op de vijfde tot achtste plaats. En als het niet goed gaat en er moet een afvloeiingsregeling worden bedongen, dan zorgen de bazen heel goed voor zich zelf. Een directeur die in Neder land moet vertrekken krijgt een gouden handdruk die hem op de tweede plaats van de wereld ranglijst doet eindigen. De hoogste bazen - de voorzitters van de raden van bestuur - ko men op de vijfde plaats. Overigens zijn de extraatjes die managers krijgen in de sfeer van auto's en mobiele telefoons wat karig. Directeuren in het buiten land worden meer in de watten gelegd. Nederlandse bazen ko men niet verder dan een vieren twintigste plaats. „De euro komt, maar hoe zit het met werkgelegenheid", luidt vrij vertaald het opschrift van de twee zijden van de munt die vakbondsleden gisteren meedroegen tijdens de de monstratie in Brussel. Foto: Reuters/Thierry Roge brussel/gpd - Aan de vooravond van de Europese top hebben gisteren in Brussel tussen de 80.000 en 100.000 vakbondsle den vreedzaam gedemonstreerd voor een sociaal Europa. Er deden zich geen incidenten voor. In het kasteel van La ken, bij Brussel, komen vandaag en mor gen de Europese regeringsleiders bijeen om te praten over de toekomst van de Unie. In Laken en omgeving gelden strenge veiligheidsmaatregelen. De afgelopen da gen zijn al tientallen actievoerders - on der wie anti-globalisten - opgepakt. On der hen 26 Nederlanders die met mas kers en politie-scanners onderweg waren naar Brussel. Zij zijn de grens over gezet. België was het voorbije half jaar voorzit ter van de Europese Unie. De Belgische premier Verhofstadt hoopt met de Ver klaring van Laken - over de toekomst van de uitgebreide Unie - het voorzitterschap in stijl te kunnen afsluiten. De regerings leiders van de vijftien lidstaten vergade ren in het hermetisch van de buitenwe reld afgesloten kasteel, ver weg van de monstraties tegen de gloeiende kloof tussen arm en rijk en de vrije markt-eco- nomie. Rond het kasteel is een 'rode zo ne' ingesteld, die wordt bewaakt door vijfhonderd agenten. De Brusselse burge meester Thielemans wil naar eigen zeg gen echter voorkomen dat Brussel een 'dode stad' wordt, zoals Gent. Die stad was in oktober, tijdens een informele ontmoeting van de Europese regerings- (advertentie) groningen/anp - Het wordt een dure kerst voor de liefhebbers van wild. Vooral hert, ree en haas zijn een stuk duurder dan vorig jaar. Hoeveel precies en waarom, daarover zijn de des kundigen het niet eens. Volgens J. de Jong van de Nederlandse Bond van Poeliers en Wildhan- delaren is de prijs van wildvlees gemiddeld zo'n vijftien tot twin tig procent gestegen. De prijs is volgens hem vooral opgedreven doordat ree en hert uit Engeland en Schotland veel duurder zijn geworden als ge volg van de mond- en klauw zeercrisis. L. van Eeghem, voor zitter van de sector restaurants van Koninklijk Horeca Neder land, noemt de prijsstijging van ree en hert schrikbarend. „De prijs van een kilo hertekalf is dit jaar van 77 naar 99 gulden gestegen. Reerug van 105 naar 120 gulden per kilo", aldus Van Eeghem. Volgens hem komt hert voornamelijk uit Nieuw- Zeeland en ree uit Europa. De prijsstijging heeft volgens hem niets te maken met de mkz-cri- sis, maar gewoon met de geste gen vraag. Haas is twintig tot dertig pro cent duurder dan vorige jaren. Floor Poeliers uit Hilversum wijt de prijsstijging aan de invoering van een wildkeurmerk na de mkz-crisis. Volgens L. van Hete- ren van Albert Heijn zijn er dit jaar minder haasjes omdat men in Argentinië pas later mocht ja- Overleg over nieuwe CAO begint maandag den haag/gpd - De rem moet op de lonen in de bouw. De bouw werkgevers, verenigd in de AVBB, zetten volgend jaar in op een ver sobering van de lonen om 'werk loosheid te voorkomen'. De vak bonden willen in ieder geval prijs compensatie en 1,5 procent daar boven op. De voorstellen werden gistermiddag bekendgemaakt, maandag starten de onderhande lingen voor een nieuwe CAO. Een loonsverhoging van vijf pro cent, zoals dit jaar, zit er voor de werknemers in de bouw vol gend jaar niet in. Dat hebben de bouwwerkgevers duidelijk ge maakt. Volgens hen was die loonsverhoging aan de hoge kant. Komend jaar zal er reke ning moeten worden gehouden met een verslechterende econo mische situatie. En de 'bouw dient daarbij de verantwoorde lijkheid niet uit de weg te gaan en snel te reageren', aldus de werkgevers. „Het voeren van een behoedzaam beleid voorkomt in latere jaren een verlies aan werkgelegenheid." Volgens de AVBB is er slecht weer op komst in de bouw. Hoewel de effecten meestal wat later merkbaar zijn, verwachten de werkgevers een daling van de groei van de bouwproductie naar twee procent. Op termijn is een krimp van de productie 'zelfs geenszins uit te sluiten'. De vakbonden zijn positiever gestemd. Volgens de Hout- en Bouwbond CNV gaat het in de bouw nog steeds goed; 'de or derportefeuilles zijn nog goed gevuld, en de krapte op de ar beidsmarkt blijft'. „Onze looneis is daarom verantwoord", aldus de CNV-onderhandelaar. De vakbonden willen minimaal een prijscompensatie plus 1,5 pro cent. Naar verwachting komt de inflatie volgend jaar op ongeveer 2,2 procent uit. De bonden willen de positie van oudere werknemers verbeteren door werknemers vanaf 53 jaar meer vrije tijd te geven. Vanaf die leeftijd moeten oudere werk nemers ook zelf kunnen bepa len wanneer ze geheel of gedeel telijk met werken willen stop pen. De bonden verwachten dat oudere werknemers hierdoor langer in de bouw aan de slag zullen blijven. Afgezien van de looneis willen de werkgevers de huidige bouw- CAO eigenlijk zoveel mogelijk doorzetten. Wel hebben ze nog een voorstel om het ziektever zuim aan te pakken, door te kor ten op vrije dagen. Als een werk nemer zich voor de derde keer ziek meldt kost dat een vrije dag, bij de vierde keer twee dagen enzovoort. 'De financiële ver antwoordelijkheid voor ziekte ligt net zo goed bij de werkne mer', meent het AVBB. De onderhandelingen voor de ruim 180.000 werknemers in de bouw zal de komende periode met argusogen worden bekeken. Samen met de Philips-CAO, die ook nog loopt, is het de eerste belangrijke arbeidsovereen komst die dit seizoen wordt af gesloten. De uitkomst zal toon aangevend zijn voor veel andere sectoren. Uit het onderzoek blijkt verder dat steeds meer werknemers in Nederland te maken krijgen met een variabel inkomen. Dat bete kent dat naast een basissalaris er ook andere inkomensbestan- delen zijn. Die kunnen variëren van een leaseauto tot premies, bonussen en opties. „De ver wachting is dat variabele bonus sen en salarissen ook breder in de organisatie worden inge voerd, dus niet alleen op direc tieniveau", aldus Lex Verweij van Towers Perrin Nederland. amstelveen - De KLM lCj minste 30 miljoen ei ;1T miljoen) schadevergoi Er de Nederlandse ovei 0 compensatie voor de !e gedurende de eerste v ee na de terreuraanslag! k september. Maar de ook een vergoeding ju twee dagen erna. v£ Brussel heeft de Euro er staten toestemming ge de eerste vier dagen teli,. seren. Maar volgens 4*' woordvoerder zou een U ding over zes dagen 'ra doen'. Na de opening! Amerikaanse luchtruin ej( KLM volgens hem nog fa gen nodig om weer mi m normaal te kunnen vlie te brussel/anp - De verkoop van nieuwe auto's is in Nederland vorige maand met 5,4 procent gedaald ten opzichte van no vember 2000. In de meeste EU- landen ging de afzet omhoog, zo blijkt uit cijfers van de Europese organisatie van autoproducen ten ACEA. Nederland kende eind vorig jaar echter een ver- kooppiek, vanwege de BTW-ver- hoging op 1 januari. De verkopen in de vijftien EU- landen gingen in november met 3,7 procent omhoog. Over 2001 tot nu toe bedraagt dat cijfer 0,7 procent. In Nederland daalde de 10,1 ted verkoop in de eerste den van 2001 met 10, In de hele EU, alsmei land, Noorwegen blijft Volkswagen de producent met een vei 214.728 personenwagi stijging van 2,9 procen zichte van vorig jaar. stijger was BMW, dl profiteert van de lana het nieuwe model van merk Mini. Daardoor g er met 23,9 procent 0[ Nissan was de grootste met een afzet die da 25,7 procent. m eindhoven/anp - Philips Ena bling Technologies Group schrapt 453 banen. Het gaat om de bedrijfsonderdelen waar on der meer producten voor de luchtvaartindustrie, kunststof en machines voor de chipindustrie worden gemaakt. De financiële resultaten van de groep dalen volgens Philips sterk door marktomstandighe den. Het gaat bij de voormalige Philips Machine Fabrieken vooral om vestigingen in Eind hoven en Almelo. In totaal schrapt PET(11 wijd 538 van de 2300 elektronicaconcern dwongen ontslagen FNV Bondgenoten organisatie onaccepta de aangekondigde hen ring staat het voortbes het hele bedrijfsonde het spel. Philips is flink ganisatie aan het snij jaar verdwijnen er bij concern wereldwijd n 10.000 banen. leiders, uitgestorven door de draconische maatregelen die het stadsbestuur had ge nomen om ongeregeldheden te voorko men. Hij toonde zich gisteravond tevre den na afloop van de vakbonds-demon- stratie, waarin ook een honderdtal Ne derlanders meeliep. Om problemen te voorkomen hadden de bonden zelf een ordedienst van vijfhonderd begeleiders ingesteld. De Brusselse politie hield 3000 agenten achter de hand. Voor vandaag werden 25.000 demonstranten verwacht. Communicatieadviseur F. Peters in Amstelveen vindt dat het hu welijk van Willem Alexander met Maxima een veel beter mo ment is om de bedrijfsnaam of product te versterken dan bij de invoering van de euro. De 'ont dekking' van Maxima vorig jaar bij veel marketing- en commu nicatiedeskundigen opzien ge baard. Alle producten leken sindsdien oranje of kregen de naam Maxima mee. gen door de mkz-crisis daar. Van Eeghem wijt het dure haas je ook aan het jaaggedrag in Ar gentinië. Maar volgens hem wordt daar juist te veel gejaagd. „Eerst kwamen haasjes uit Po len maar daar zijn ze allemaal afgeknald. Nu zie je dat de haas jes uit Chili en Argentinië steeds kleiner worden omdat ze steeds jonger worden geschoten. Hier over zouden internationale af spraken over gemaakt moeten worden, net als bij de visquota", aldus Van Eeghem De gevolgen van de prijsstijging van ree, hert en haas zullen voor de meeste mensen wel meeval len. Nederlanders geven jaarlijks gemiddeld niet meer dan tien gulden uit aan wild. moskou/afp - Op enkele tiental len Russische vliegvelden zijn luchtverkeersleiders in honger staking gegaan. Zij hebben hun werk niet neergelegd en er zijn nog geen vluchten geannuleerd. De actie begon dinsdag in het Siberische Novosibirsk, waarna ook andere vliegvelden volgden. Een soortgelijk protest in okto ber werd op 42 luchthavens overgenomen. De hongerstakers zijn vooral boos over artikelen van de ar beidswet die bepalen dat de vakbonden niet mogen ingrij pen als personeel wordt ontsla gen. De nieuwe arbeidswet werd in juli goedgekeurd door de Doema, de Russische Tweede Kamer. Verder willen de verkeersleiders meer loons. Hun salaris be draagt 315 tot 365 gulden per maand. DE URO Nog 17 dagen Bij de euro ligt dat anders, weet Peters. „De invoering is op zich een interessant mediamoment. Maar in het hele traject zitten vooral veel procedurele aspec ten die zijn opgelegd door de overheid. Maxima is van een heel andere dimensie. Zij heeft veel meer seksappeal dan de eu ro. En dat is veel waard." Peters denkt dat bedrijven hun reclamecampagnes dus veel meer afstemmen op het huwe lijk in februari. „Die trouwerij trekt veel meer aandacht, omdat het veel concreter is. Rondom de de euro ben je toch vooral in formerend en commun11 bezig. Zaterdag 2 februi |f meer een nationaal fee: ment, zoals ook de milli wisseling dat was en de 2000." Strategiedeskundige vai municatiebureau FHV/ G. ten Kate loopt ook ni voor de komst van eeni munt. Hij zegt geen sigi hebben ontvangen van ven die in hun campagi spelen op de fysieke koi de nieuwe munt. „Heti woonweg geen item. Ik ook niet waarom", zegt te. Wie vanaf 1 januari del uit de buitenwijken van naar het centrum moet keer zoveel betalen voo kaartje. In overleg meti vincie en busvervoerdei nexxion heeft de gemee sloten de goedkope Gul Strip vanaf die datum tf gen door het Euroretou guldenretourtje komt d dus in een klap op 2 gul twintig. De Gulden Strip werd it ven geroepen om een if zaterdag goedkoop naai centrum te vervoeren ei togebruik terug te dring die maatregel blijkt een Maarliefst 1500 mensei er zaterdags gebruik vat (advertentie) Nu in de Showroom. Daar is 'ie dan, de nieuwe Polo! Nog ruimer en veiliger z'n voorganger. Nog completer, zuiniger en mooier. Wilt i) nieuwe Polo met eigen ogen zien? Vanaf vandaag staat hij ifl showroom bij de Volkswagen-dealer, dus kom snel langs. De nieuwe Polo von Volkswagen. Wie anders? 7731

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 6