BVD let op verplaatsing Kaplan BINNENLAND 2 Fouten van vliegers bij thrillervlucht jumbojet 'Europees automobilist onder permanente hightech controle' Vice-president VS belt Kok over opvolger F16 Bijlmer fantaseert over droomhuis van toekomst Dienst extra alert op Nederlandse activiteiten organisatie van 'Kalief van Keulen' IJspret in Olympisch Stadion 'Foute suggestie Rekenkamer over Betuwelijn' Hoofdcommissarissen: Geen landelijke recherche 'Erfelijk hoog cholesterol is normaal verzekerbaar' Flat stort keurig in ■werkers AH rzocht op tbc Ongeveer 1200 mede van het distributiecen- Albert Heijn in Zwolle jnderzocht op besmet open tbc. Deze week is edewerker de bacterie teerd. Dat heeft de edteo IJssel-Vecht van- estigd. De gezond- nst benadrukt dat de ng geen effect heeft op eten van de super- ON en. EOP iedenisles idvakken •54 - S aatssecretaris van onderwijs heeft het geschiedenison- i de toekomst in tien lelijke tijdvakken in te als geadviseerd door lissie Historische en Iippelijke Vorming. Zo scholieren historische Vlingen, verhalen en Hen beter kunnen vrijdag 14 DECEMBER 2001 leidschendam/anp - De Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD) is de komende tijd ex tra alert op activiteiten van de islamitische organisatie Hilfet Devleti (Kalifaatstaat). De BVD gaat nauwlettend in de gaten houden of de organisatie van Metin Kap lan, alias de Kalief van Keulen, haar activi teiten naar Nederland verplaatst. Duitsland verbood woensdag Kalif aatstaat, de daarmee verbonden stichting 'Dienaren van de Islam' en negentien deelorganisaties. Volgens de Duitse auto riteiten handelt de beweging in strijd met de grondwet en brengt ze de binnen landse veiligheid van de Bondsrepubliek in gevaar. De Kalifaatstaat streeft naar de vestiging van een islamitische staat in Turkije en uiteindelijk in de hele wereld. De organi satie is tegen democratie en meerpartij- enstelsels, omdat die niet te verenigen zouden zijn met de islam. In Keulen zijn de kantoren en de moskee van de leider van de organisatie, Metin Kaplan, ontruimd. Kaplan zelf zit sinds vorig jaar een gevangenisstraf van vier jaar uit wegens aanzetten tot moord op een rivaal. De Duitse justitie heeft de te goeden van de beweging inbeslaggeno- men. In Nederland heeft de Kaplanbeweging ongeveer tweehonderd leden, verspreid over drie kernen in Oss, Utrecht en Til burg. In Papendrecht is sinds 1990 de stichting Dienaar aan Islam gevestigd. Volgens de BVD is die destijds vanuit Keulen opgericht om tegoeden van de beweging in Nederland onder te brengen bij een verbod door de Duitse autoritei ten. De BVD wil niet zeggen hoeveel geld er in de Nederlandse stichtingen omgaat. Als bestuurders van de stichting staan bij de Kamer van Koophandel enkele Duitse Turken geregistreerd. Voorzitter is Kap lan zelf. De enige Nederlandse bestuurs leden zijn twee in Turkije geboren inwo ners van Oss. Op het adres in Papendrecht staat ook de stichting Stichting Dienaar tot Liefdadig heid (Hayr'a Hizmet Vakfi) ingeschreven. Van deze in 1993 opgerichte stichting is Kaplan enig bestuurder. De islamitische organisatie is in Neder land niet verboden en volgens een woordvoerder van de BVD is daar op dit moment ook geen aanleiding toe. Sinds de arrestatie en veroordeling van leider Kaplan is zij volgens de BVD in een poli tiek isolement gekomen. De inlichtingen dienst houdt de aanhangers van Kaplan wel nauwlettend in de gaten. De PvdA-Kamerleden Rehwinkel en Van Oven hebben minister De Vries van bin nenlandse zaken gisteren gevraagd of be kend is of er de afgelopen jaren tegoeden van de Kalifaatstaat naar de Nederlandse stichtingen zijn overgebracht. De PvdA- 'ers willen ook weten of er met de Duitse autoriteiten contacten zijn geweest over de radicale islamitische beweging. htshof dieren' Paul Cliteur is ;en de opvolger van ig als ambassadeur •Jiting Varkens in •t ambassadeurschap •jarige filosoof en ju- het teken staan van de gewenste Universele 51)ig voor Dierenrechten m temationaal Gerechts- TÜerenrechten. «aak erramp im - Een aantal slacht- n de Bijlmerramp ele et juridische stappen eing, El Al, de Staat der iden, de gemeente Am- fik KLM en Schiphol. De :rs stellen deze partij- [woordelijk voor de ge- 321 Ischade die zij hebben, aadsman L. Lalji giste- ens Lalji blijkt die aan- dieid uit rapporten ledisch Onderzoek p Bijlmermeer. De telijkheidsprocedure is zet voor de uiteindelij- —jvan de slachtoffers: £®>eld en een vergoeding lensderving. i contract Kennisnet - Minister Hermans Ijs) kan voor de jaar een nieuw contract iet nl.tree, het bedijf iholen in Nederland snet aansluit. De (amer ging gisteren met de nieuwe over- t, die er toe moet lei- ip 1 juni 10.000 scho rt netwerk zijn aange- l.tree slaagde er niet in si volgens een eerdere voor januari te klaren. Amsterdam - Kinderen wijden in het Olympisch Stadion in Amster dam de ijsbaan in. Sinds gisteren kunnen liefhebbers daar weer te recht voor onvervalste Hollandse ijspret. De baan is open tot en met 6 januari. Foto: ANP/Koen Suyk den haag/anp - De Algemene Rekenkamer heeft met een rap port ten onrechte de suggestie gewekt dat er van alles mis zou zijn met de Betuwelijn. De cij fers in het rapport mogen dan kloppen, de presentatie ervan is ingegeven door 'effectbejag', al dus PvdA-Tweede Kamerlid Feenstra. Hij zei tijdens een debat over de Betuwelijn dat hij zich bijzonder had gestoord aan de presentatie van het rapport, met een pers bericht dat de suggestie wekte dat de kostenbeheersing rond dit project onder de maat zou zijn. Uit het rapport zelf blijkt dit nogal mee te vallen, vindt hij. Het rapport maakte volgens hem duidelijk dat de verdubbe ling van de geraamde kosten, van ruim 5 miljard gulden (2,27 euro) in 1992 tot 11,3 miljard (5,1 euro) nu, grotendeels te wij ten is aan verbeteringen die door de Kamer zijn gevraagd en goedgekeurd en door prijsstij gingen. Ongeveer 5 procent van het hele bedrag is veroorzaakt door slecht management. door Richard Mooyman schiphol - Het waren angstige momenten voor de bemanning van het vrachttoestel van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Evergreen. Kort na de start vanaf Schiphol op 20 juli 1998 leek de zwaar beladen Boeing 747 met bestemming New York onbestuurbaar te worden. De jumbo dreigde zelfs neer te storten, maar de gezag voerder slaagde er op het nip pertje in om het toestel onder controle te brengen. Toch oordeelt de Raad voor de Transportveiligheid hard over wat wordt genoemd dit 'ernstige incident'. Als de coördinatie en de samenwerking in de cockpit beter waren geweest, dan was de overhaaste en moeilijke lan ding op Schiphol niet nodig ge weest. Bovendien waren de be sturingsproblemen volgens het gisteren gepubliceerde onder zoeksrapport veroorzaakt door de vliegers zelf. De 'flaps' van de vleugels tijdens de klim werden te snel ingetrok ken, waardoor de draagkracht sterk afnam. Het toestel begon te trillen en even dreigde zelfs een ongecontroleerde duik vlucht. De piloot wist dit door besturingscorrecties te voorko men, waarbij het toestel daalde tot een hoogte van circa 350 meter boven zee. Een minuut lang steigerde het toestel op en neer, waaruit de bemanningsle den de conclusie trokken dat er iets mis was met de lading en de balans. In werkelijkheid waren de heftige bewegingen volgens het rapport terug te voeren op de stuurcorrecties. De vliegers besloten een noodo proep te doen en zo snel moge lijk een voorzorgslanding te ma ken op Schiphol, maar dat was volgens de Raad niet nodig ge weest als zij de situatie beter hadden geanalyseerd. De lan ding werd zo snel ingezet dat er onderweg onvoldoende kerosi ne kon worden gedumpt om het toestel lichter te maken. De luchtverkeersleiding diri geerde de vliegers van Evergreen naar de Zwanenburgbaan. waar het vliegtuig met een te hoog landingsgewicht en een te hoge snelheid aan de grond werd ge zet. Daarbij liepen tien overver hitte banden leeg. Het toestel bleek ruim 56.000 kilo zwaarder dan toegestaan. De Raad voor de Transportvei ligheid beveelt Evergreen aan om de cursussen voor personeel te verbeteren. Daarbij er meer aandacht moet zijn voor coördi natie en samenwerking. Ook de procedures voor het bedienen van de 'flaps' moeten onder de loep worden genomen. - Het Nationaal Lucht- Ruimtevaartmuseum ie heeft financieel alles >r een verhuizing van naar luchthaven Lely- plannen bestonden al in, maar nu de ge- Lelystad akkoord is ge- een subsidieverzoek niljoen gulden, lijkt de 3r de kerk. Het Aviodo- nog wel de verplichte igen in de wacht sle- ilystad kan het lucht- lartmuseum over td beschikken. Hieven nu plasserwaard Dieven hebben de af- Idagen hun slag gesla- pn aantal kerken in de raard. Eerder had een huizen in Waarder, (p, Montfoort, Oudewa- iveld en Lopik al onge- loek gehad. Ditmaal [broken in de kerken fclderdorpjes Nieuw- jngerak en Goudriaan. §n kwamen binnen Tnpjes in te slaan. Ze leid mee uit de collec- f en het koperbeslag Statenbijbel. De politie pkt of er een verband issen de inbraken in I kerken. bij brand fn Haag - Bij een brand in een h Den Haag is gister- Jen dodelijk slachtoffer ■Het vuur ontstond e brandweer door nog Be oorzaak in de her waar de bejaarde ih bevond. Haar echt- jntdekte de brand toen i. Hij probeerde rgeefs te redden. Door I rookontwikkeling dat, waarop hij pro- Tï woning te verlaten, weer trof de man in li het huis aan en f in veiligheid brengen. door Ferdi Schrooten weesp - Het Europese wegennet is over een aantal jaren voorzien van digitale meetpunten, waar mee verkeersovertredingen dag en nacht volautomatisch wor den gesignaleerd en bestraft. Ook als de overtreding in het buitenland is gepleegd, ont vangt de pleger binnen een paar dagen zijn bekeuring thuis op de mat. Dat voorspellen twee Neder landse topfunctionarissen van het Europese Verkeers Politie Netwerk Tispol. Algemeen di recteur Peter ter Meulen en be stuurder Ad Hellemons - tevens manager Europese zaken van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) - verwachten dat een automatische verkeers- monitoring internationaal dui zenden slachtoffers scheelt. In Nederland bestaan al syste men die grotendeels automa tisch bekeuringen uitdelen voor verkeersovertredingen. Nu ge beurt dat veelal nog met video registratie langs snelwegen. Daarmee kan gesignaleerd wor den of een bestuurder over een traject gemiddeld een te hoge snelheid heeft. Aan de hand van zijn kentekengegevens ontvangt hij binnen een paar dagen een bekeuring op de mat „In de toekomst worden derge lijke systemen volledig gedigita liseerd", zegt ter Meulen. De meetpunten zijn dan uitgerust met ingenieuze apparatuur die zelfstandig kentekens kan afle zen en tevens overtredingen kan registreren. Bumperklevers kun nen dan via infrarooddetectie worden gesignaleerd, terwijl in telligente camera's vasüeggen of iemand zijn gordel draagt. „Daar komt dan nog amper een politieman aan te pas, al houdt de politie wel de regie", aldus Hellemons. Tispol wil een volautomatische registratie van verkeersovertre dingen in Europees verband in voeren. Op termijn moeten daartoe meetpunten worden ge- installeerd langs alle belangrijke transportroutes. Daarvoor wordt nu dnik gelobbyd bij de Euro pese Unie. „Nu is het zo dat veel overtredingen van buitenlan ders onbestraft blijven, omdat zij daar in eigen land niet of moeilijk voor gepakt kunnen worden", zegt Ter Meulen. Ti spol werkt nu echter aan syste men waardoor een proces-ver baal voor een Nederlander die in Spanje een overtreding heeft begaan automatisch bij de Ne derlandse politie belandt. Helle mons: „Daar zitten nog veel technische en juridische haken en ogen aan, maar het is zeker niet onmogelijk." Als voorbode voor een interna tionaal geautomatiseerd sys teem van verkeersmonitoring komen er volgend jaar negen Europese megacontroles. Dui zenden dienders in vijftien lan den zetten dan gelijktijdig hon derdduizenden voertuigen aan de kant. Daarbij worden meet punten ingezet, waarmee langs wegen in diverse landen voer tuigen worden geregistreerd. De gegevens daarover worden met een doorgegeven aan politie korpsen in andere Europese landen. Ter Meulen: „Zo weten we of vrachtwagen- en buschauffeurs die vanuit het buitenland on derweg naar Nederland zich aan de rijtijdenwet houden. Politie mensen in Nederland krijgen dan bijvoorbeeld kentekens en passagetijden door van voertui gen in Spanje of Duitsland. Door meetpunten te plaatsen langs de route naar Nederland, is nog voor hun aankomst hier bekend of ze te hard gereden hebben." En dan wordt ook meteen duidelijk of er met de tachograaf is gerommeld. den haag/anp - Het is onjuist als zorgverzekeraars aparte toe latingseisen stellen aan mensen met FH, een afwijking die leidt tot een hoog cholesterolgehalte. Dat stelt de Gezondheidsraad in een advies aan minister Borst (volksgezondheid). Dit moet duidelijkheid scheppen in de toegankelijkheid van verzekerin gen. Doordat verzekeraars hier over moeilijk doen, zijn mensen minder bereid te mee te werken aan een programma om men sen met de aandoening op te sporen. Ongeveer 40.000 mensen heb ben familiaire hypercholestero- lemie, maar de meesten weten niet dat zij die aandoening heb- benAl enkele jaren vindt een landelijke opsporing plaats om de omvang van de ziekte in kaart te brengen. amsterdam/anp - De raad van hoofdcommissarissen kiest defi nitief niet voor de komst van een landelijk recherchekorps. De korpschefs willen wel een nauwere samenwerking tussen de huidige kernteams. Het openbaar ministerie (OM) noemt het voorstel van de hoofdcommissarissen 'een half slachtige reactie die voor de in houdelijke problemen geen op lossing biedt'. Hoofdcommissaris J. Wïlzing van de politieregio IJsselland maakte gisteren op een congres in Amsterdam het standpunt van de raad bekend. Het voor stel van de korpschefs, die wor den gesteund door de korpsbe heerders, wijkt af van de wens van het OM en de Tweede Ka mer om te komen tot een lande lijke recherche. Ook een aantal commissarissen, onder wie de Amsterdamse commissaris J. van Riessen en Wilzing zelf, was voorstander van een landelijke recherche. De meerderheid van de raad van hoofdcommissarissen voelt ech ter niet voor een apart recher chekorps. Volgens Wilzing is het huidige voorstel van de raad een 'uitstekend compromis'. In dit plan krijgen de zeven hui dige kernteams er zo'n duizend man bij en gaan ze nauwer sa menwerken. De kernteams hou den zich bezig met de bovenre gionale criminaliteit maar gaan ook de rechtshulpverzoeken uit het buitenland afhandelen. In het voorstel van de korps chefs worden de kernteams wel iswaar landelijk gecoördineerd, maar blijft de feitelijke leiding van de teams in handen van de regionale korpschefs en korps beheerders. Het OM houdt vast aan de op richting van een landelijke re cherche. Volgens het college van procureurs-generaal is dat noodzakelijk om beter en sneller te kunnen reageren op vormen van zware criminaliteit als men sensmokkel, terrorisme, wapen en drugshandel, financiële frau de en misdrijven tegen de men selijkheid. Het college wijst het compromisvoorstel dan ook af. den haag/anp - De Amerikaan se vice-president Dick Cheney heeft er bij premier Kok voor ge pleit dat Nederland deelneemt aan het fabricageproces van de opvolger van het jachtvliegtuig de F16, de Lockheed F35 Joint Strike Fighter. De woordvoerder van de premier bevestigde des gevraagd dat Kok woensdag door Cheney is opgebeld. De Amerikanen maken zich zor gen over de ontwikkelingen in Nederland, nu het kabinet heeft besloten het besluit over deel name uit te stellen tot begin vol gend jaar. Een keuze voor de zo geheten 'EMD-fase' van het nieuwe Amerikaanse gevechts vliegtuig, betekent in de praktijk dat Nederland ook kiest voor de F35 als opvolger van de F16. De opvolging van het huidige Ne derlandse jachtvliegtuig wordt verwacht vanaf 2010 en vergt een investering van tenminste 12 miljard gulden (5,45 miljard euro). Het is de eerste keer dat de Ver enigde Staten op een dergelijk hoog niveau Nederland benade ren. Regeringsleiders van Duits land, het Verenigd Koninkrijk, Italië en Frankrijk, zijn de VS al voorgegaan met hun pleidooien om toch vooral een Europese opvolger van de F16 te kiezen. Het kabinet besloot onlangs het besluit over deelname uit te stel len, omdat de verantwoordelijke bewindslieden nog niet tevre den waren over de (financiële) inzet van de Nederlandse lucht vaartindustrie. Bedrijven als Stork en Philips hebben in deze voorfase het meest te winnen bij Nederlandse deelname, omdat zij dan meer kans maken op lu cratieve contracten met de Amerikaanse vliegtuigbouwer. Defensie voelt er echter niets voor het bedrijfsleven volledig voor te financieren en vindt dat de industrie zijn nek verder moet uitsteken. Minister Jorrits- ma van economische zaken en staatssecretaris Van Hoof van defensie gaan daarom op korte termijn een nieuw gesprek met het bedrijfsleven aan Het gevolg van deze aanpak is dat het kabinet er dit jaar niet meer uitkomt. Het Nederlands Instituut voor Vliegtuigontwikkeling en Ruim tevaart (NIVR) luidde enkele da gen geleden nog de noodklok over de trage besluitvorming van het kabinet. Het instituut vreest dat als Nederland te lang wacht de krenten uit de Ameri kaanse pap voor de Nederland se industrie verdwenen zullen zijn. Bewoners ontwerpen eigen woonwijk in uniek experiment roermond - Een veertig meter hoge Tubaflat in Roermond is gis termiddag volgens plan inge stort. Na een explosie van 25 kilo springstof op de eerste verdie ping zakte het betonnen karkas in enkele seconden ineen. Op de plaats waar de Tubaflat stond, komen koopwoningen te staan. Op die manier wil de gemeente het imago van de wijk, een van de armsten van het land, verbe teren. Foto: ANP/Bas Rutten door Thea van Beek Amsterdam - Ontwerp je eigen huis en woonwijk op de plek waar nu nog hoogbouwflats in de Amsterdamse Bijlmermeer staan. Met die opdracht gingen 38 Bijlmerbewoners de afgelopen maanden aan de slag. De ene helft huurt zijn toekomstige droomhuis, de andere helft koopt. Een uniek experiment met de naam Mi Akoma di Color. Een zogeheten compound had A. Sarpong uit Ghana voor ogen. „Huizen gebouwd in een hofje en rond een binnenplaats. Alle bewoners kennen elkaar, passen op eikaars kinderen en steken een helpende hand toe. In Gha na bouwen ze veel in com pounds, dus waarom ook niet in de Bijlmermeer?" Sarpong is een van de 38 deel nemers aan het project Mi Akoma di Color, dat in vijf talen 'mijn gekleurde hart' betekent. De afgelopen maanden ontwier pen zij hun toekomstige woning en hun nieuwe buurt. Morgen presenteren ze de eerste fase van hun project in aanwezig heid van de Amsterdamse bur gemeester Cohen. Het experiment Mi Akoma di Color wordt georganiseerd in het kader het honderdjarige be staan van de Woningwet. De deelnemende groep bestaat uit elf nationaliteiten, iedereen woont nog in de hoogbouwflats. Omdat lang niet iedereen goed Nederlands spreekt is gewerkt in twee groepen: één in de Neder landse taal en één in het Engels. De uitkomst is op zijn minst verrassend. De eerste groep kwam tot slechts twee varian ten: het rijtjeshuis en de hoek woning. De Engelstalige groep kon bogen op meer inbreng en kwam ook op het herenhuis, de patiowoning, het vrijstaande huis en de eerder genoemde compound. „Ik vind dit project machtig en zie de horizon al naar me toeko men", zegt de in Suriname ge boren G. Smaal. „Nooit gedacht dat ik nog eens mijn eigen huis zou ontwerpen. Mijn flat in de Bijlmer wordt gesloopt en toen deed de mogelijkheid zich voor op dit project in te schrijven. Ik zelf wil graag een eengezinswo ning met voor en achter een schutting voor de privacy. In Su riname doen we dat ook, maar dan zijn het schuttingen van gaas, zinkplaten of beton." Sinds enkele jaren vindt in de Bijlmer de grootste, vernieu wingsoperatie van Nederland plaats. Ruim de helft van de 13.000 hoogbouwflats gaat te gen de vlakte en moet veelal worden vervangen door laag bouw. Ook in de Bijlmer, waar zo'n honderd verschillende na tionaliteiten wonen, is een huis met tuintje favoriet. Smaal ziet het al helemaal voor zich: „Het liefst wil ik honderd vierkante meter woonruimte. En als dat niet kan op de beschikbare grond, dan bouw ik er gewoon een verdieping bovenop." Dat bewoners meedoen aan het ontwerpen van hun toekomstige woning is niet uniek. Bijzonder van het experiment in de Bijl mer is dat de deelnemers bij het hele proces nauw zijn betrok ken. Eerst werd lustig gefanta seerd over hun toekomstige droomhuis. Vervolgens moest die fantasie in het totale ont werp passen. Tijdens de bijeen komsten bleek al snel dat lang niet alles mogelijk was, bijvoor beeld vanwege de kosten. Nieuw is verder de rol die de be woners in het project krijgen. Ze zijn niet alleen ontwerper, maar ook opdrachtgever. Voor zij aan het project begonnen, hadden de meeste deelnemers geen idee wat kwam kijken bij het ont werpproces. Tijdens een trai ning leerden ze hun woonwen sen duidelijk uit te legyn Mor gen presenteren zij ceifVan de genomineerde architecten die de ontwerpen moet uitwerken. Daarvoor werden excursies ge maakt naar bouwprojecten in Amersfoort, Almere en Amster dam. Of de gedroomde compound van Sarpong ooit werkelijkheid wordt, staat nog niet vast. Chris tine Kop, die de bewoners in het project begeleidde: „In dit hele plan kent iedereen elkaar. Voor afgaand aan elke bijeenkomst was er een gezamenlijke maal tijd, waarbij de deelnemers zelf kookten. De ene keer aten we Turks, dan weer Surinaams, Ghanees of de Hollandse boe renkool. Daardoor is een leuke band ontstaan tussen de toe komstige bewoners. In dee zin kan je wel zeggen dat die Gha- nese compound wordt gereali seerd."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5