Oud-burgemeester haalt uit naar rijksoverheid BINNENLAND 1 2 2 2<©2 Veerman kon jarenlang ongestoord zijn gang gaan Borst wil registratie vrouwenbesnijdenis Hoogervorst eist snel advies WAO IJsselmuiden stuitte ook op onwil in Volendam Video Bin Laden Trimbos wil structurele xtc-testen in uitgaanscircuit Huwelijksvlag Twee jaar cel geëist tegen SGP-secretaris na ontucht Pessimisme na gesprek met NS-top icht jaar voor en huisgenoot iwoude-amsterdam - =r'V gevangenisstraf we- jodslag op zijn huisge it eiste advocaat-gene- Van Zeben gisteren (Amsterdamse Ge- of tegen een 45-jarige jammer. Volgens hem jt slachtoffer in de vroe- jndvan 17 maart 1999 uis van de verdachte pn messteken gedood, hij het lijk dumpte in j>gebied Spaarnwoude. ird de dode man enige er, vlakbij de wieler- zijn eigen auto aange- De rechtbank Haarlem Amsterdammer in no- 1999 vrij. id<i na brand [nfabriek Iout - Een brand van- ll vroeg bij Martens Be- josterhout (Noord-Bra- ^eft een enorme schade aakt. De productiehal onnen putten en het magazijn zijn verloren ;n2 De loods was 3000 vier - ma *eter groot- Het kantoor tschade op. De brand n: nd half drie uit. Op 11 >1 a her brandde bij Martens 00r >ok al een productiehal ob| Dnnen putten af. De -aai daarvan is niet achter- Ms itui i bewaking assade VS ic - Bij de Amerikaanse ade in Den Haag staat mmorgen een pantser- De extra bewaking is imdat er bij de ambassa- >ns de politie een 'ver- r veiligheidsrisico' zou dat risico te maken et het einde van de ra- dat vandaag wordt ge- lil de politie niet zeggen, toe werd Amerikaanse ade door de politie be- anuit gepantserde poli- en vanuit een per- fe politiepost. Ook is er tg rond het pand. arkrachten ende' vrouw gen - De rechtbank in ;en heeft gisteren twee i uit Musselkanaal die i slapend houdende renlang hebben ver- Dt een celstraf van drie )ordeeld. De officier itie eiste twee weken vier jaar cel tegen het de bewuste nacht drong stal de woning binnen buurvrouw. Het slacht- ild zich slapende, om- acht dat er inbrekers in is waren. Als ze iets van ling hebben gevonden, vanzelf wel weg, dacht handeld door wse Broeders' Een voormalig lid van ïg-christelijke opwek weging Noorse Broe- eft bij de politie Twente e gedaan van kindermis- ,o bg binnen deze religieu- ning. A. Venema (34) hij, evenals tientallen volgelingen, in zijn kin- [i in opdracht van de jke leiders van de Noor- ders uit naam van God ihtigd. De Almeloër is geleden uit de bewe- stapt en heeft nu pas egedaan. vrijdag 14 DECEMBER 2001 tie toont overvaller 'Voor brand Igen winkel den haag/gpd - Staatssecretaris Hoogervorst (WD) wil niet lang meer wachten op een advies van de Sociaal Economische Raad (SER) over een nieuw WAO-stelsel. Vandaag bespreekt de bewindsman in het kabinet een ultimatum dat hij de SER wil stellen. Het kabinet heeft afgesproken op het SER-advies te wachten alvorens het zelf met een voor stel komt. Maar Hoogervorst is bang dat dit niet meer lukt voor de verkiezingen als de SER nog lang blijft treuzelen. Mocht het adviesorgaan niet snel met een voorstel komen, dan wil hij dat de regering haar eigen verant woordelijkheid neemt. De werkgeversorganisaties en vakbeweging die in de SER zijn vertegenwoordigd, hadden in oktober al met een gezamenlijk standpunt moeten komen over het rapport-Donner. In dit rapport wordt een nieuw WAO-stelsel voorgesteld waarin alleen nog mensen die echt niet meer kunnen werken voor de uitkering in aanmerking komen. Vooral regeringspartij PvdA wil op dit politiek gevoelige onder werp niets ondernemen zonder steun van de werkgevers en werknemers. Die zijn het echter nog niet eens over de hoofdlij nen van een nieuw stelsel. De vakbeweging wil dat gedeel telijk arbeidsongeschikten die in de toekomst geen recht meer hebben op de WAO, een andere vorm van compensatie krijgen. De werkgevers zijn bang voor de kosten van een nieuw stelsel. De Tweede Kamer toonde zich deze week ongeduldig over de aanpak van het WAO-probleem. Met name regeringspartij WD wil dat de regering nog deze ka binetsperiode de eerste stappen zet richting een nieuw stelsel. Hoogervorst benadrukte giste ren in de Tweede Kamer dat een SER-advies alleen serieus zal worden genomen als het leidt tot een 'substantiële daling van het aantal WAO'ers'. Overigens zal een kabinets standpunt voor de verkiezingen niet meer leiden tot wetswijzi ging- COMMENTAAR De Amerikaanse regering wilde met het vrijgeven van de vi deoband van Osama bin Laden het onomstotelijke bewijs le veren voor zijn betrokkenheid bij de aanslagen van 11 sep tember. Daar lijkt de Bush-administratie, voor zover er nog in het Westen twijfels bestonden, in geslaagd. Onomwonden prijst Bin Laden de plegers van de aanslagen. Verder geeft hij meerdere malen blijk van voorkennis van de aanslagen, zon der zelf in zoveel woorden de verantwoordelijkheid op te ei sen. Of de vertoning van de videoband het beoogde effect op de publieke opinie in de islamitische wereld heeft, zal nog moe ten blijken. De eerste voortekenen zijn niet gunstig. In de fel anti-Amerikaanse islamitische landen wordt de video afge daan als een vervalsing. Het feit dat Bin Laden niet hardop schuld bekent, is voor islamieten over de gehele wereld juist het bewijs dat hij er niets mee te maken heeft. Of de video als bewijslast in de rechtbank kan worden ge bruikt is een lastige vraag waar juristen van mening over ver schillen. Overigens lijkt dit debat slechts van academisch be lang omdat de Afghanen noch de Amerikanen voordeel heb ben bij het levend in handen krijgen van Bin Laden. En mocht dat per ongeluk toch gebeuren, dan zal de terrorist voor een Amerikaanse militaire rechtbank moeten verschij nen waar de bewijsvoering een stuk minder lastig is. Blijft over de inhoud van de video. De sfeer is uitermate lu guber en cynisch. Vele malen wordt gegrinnikt over het on verwachte succes van de kapers. Dat de Twin Towers zou den instorten had zelfs Bin Laden, voormalig manager van een bouwbedrijf, niet verwacht. Bin Laden orakelt als een godheid en een stel keuvelende en theedrinkende terroristen luistert bewonderend toe. De video lijkt vanuit ons perspectief de urgentie waarmee de Amerikanen met Bin Laden en al-Qaeda willen afrekenen te rechtvaardigen. De terroristen lijken tot alles in staat en moeten daarom met alle beschikbare middelen worden be streden. Oud-burgemeester F. IJsselmuiden van Edam/Volendam (rechts) op weg naar zijn verhoor over de cafébrand in zijn gemeente. Tijdens de zit ting haalde hij fel uit naar de rijksoverheid. Foto: United Photos de Boer/Marissa Berette haarlem/gpd - Voormalig burge meester F. IJsselmuiden van Edam/Volendam heeft vanoch tend op de vierde en laatste dag van het verhoor over de nieuws- jaarsramp in Volendam uitge haald naar het rijk en naar toen malig VD'8o wethouder Schilder. IJsselmuiden meldde dat de rijksoverheid wel plannen had voor gebruiksvergunningen, maar er geen geld voor beschik baar stelde. „De minister heeft de financiering vergeten", zei IJsselmuiden. Dat was volgens hem een van de redenen dat brandweerregio's geen perso neel konden aannemen en zelf de gebruiksverguningen moes ten regelen. IJsselmuiden vertelde dat hij sinds zijn aantreden in 1995 op politieke onwil was gestuit. Hij wilde in '96 een brandpreventie- ambenaar aanstellen. De onder commandant van de brandweer had naar een halve baan op de afdeling milieu van de gemeente gesolliciteerd. De burgemeester wilde hem voor hele dagen aan nemen en hem als brandpre ventieambtenaar aanstellen. Dat plan werd echter getorpedeerd door wethouder Schilder van VD'80, aldus IJsselmuiden. Dat uiteindelijk Cees Bont als brandpreventieambtenaar werd aangesteld, kwam, aldus IJssel muiden, omdat hij dat had doorgedrukt ondanks het verzet in het college van B en W. Het werd vanochtend ook dui delijk dat de verklaring die de inspectie brandweerzorg en rampenbestrijding in opdracht van de commissie Alders eerder dit jaar had opgenomen, niet door IJsselmuiden was onderte kend. IJsselmuiden zei dat hij het met de weergave van zijn tekst niet eens was. Er zouden nog enkele aanpassingen moeten plaatsvin den. Als dat gebeurt, tekent hij en kan zijn verklaring bij de proces stukken van de nu gevolgde procedure worden gevoegd. utrecht/anp - Het Trimbosinsti- tuut wil in het voorjaar begin nen met xtc-testen in het uit gaanscircuit. Het proefproject met testen op locatie moet een voorloper zijn van structureel testen in het hele land om daar mee het zicht op de drugsmarkt te vergroten. Dit maakte het on derzoeksinstituut voor geestelij ke gezondheid en verslaving gis teren bekend. Het Trimbosinstituut heeft tot nu toe incidenteel testen uitge voerd in het uitgaansleven. Vol gens woordvoerder H. Wychgel betrof dit noodsituaties, bijvoor beeld op momenten dat er ris kante pillen op de markt waren gesignaleerd. Bij de GGD en in stellingen voor de verslavings zorg kunnen gebruikers al lan gere tijd hun pillen laten testen. Minister Borst (volksgezond heid) gaf woensdag al aan pillen te willen blijven testen op hous efeesten. Maar zij wil dit na drukkelijk niet standaard laten doen. Een meerderheid in de Tweede Kamer wil zelfs hele maal stoppen met de testen op locatie, xtc is verboden, zo stel len zij. De rijksoverheid moet dan niet een soort keurmerk af geven als het 'goede pillen' be treft. door Rien Floris haarlem - Bestuursdwang. Een brief van de gemeente waarin wordt gezegd 'als de donder' te stoppen met illegale bouwsels of andere praktijken. De gemeente Edam-Volendam verstuurde in tien jaar tijd driehonderd aanschrijvingen met be stuursdwang. Onder meer naar horeca ondernemer Jan Veerman. Niet dat het wat uithaalde: Veerman kon jarenlang vrijwel ongestoord zijn gang gaan. Oud-wethouder Wim Visscher, die giste ren optrad als getuige in de procedure die de advocaten van 285 slachtoffers voor de Haarlemse rechtbank voeren, vindt dit het bewijs dat de gemeente wél wat deed. Maar Rein de Boer, voormalig hoofd van de afdeling bouw- en woning toezicht zegt juist dat Veerman jarenlang ongestoord zijn gang kon gaan. De gebrekkige regelgeving, vergunning verlening en controle zijn een van de speerpunten van de advocaten van de slachtoffers. Ze willen aantonen dat Edam-Volendam nalatig was. Verder po gen de advocaten aan te tonen dat Jan Veerman als persoon betrokken was bij de dagelijkse gang van zaken in het hore- cacomplex. Want dan moet hij in per soon (en met hem een serie van zijn be drijven) ook voor een schadeclaim op draaien. Gepensioneerd ambtenaar Rein de Boer verklaarde gisteren dat Veerman, die ook aannemer is, het complex zo ongeveer eigenhandig heeft gebouwd. Veerman kreeg 'speciale' aandacht van de ge meente. Eerst werd geprocedeerd over een illegale bieropslag in 1989. Daarna ontdekte men dat twee panden (WirWar en de Puul) illegaal waren samengetrok ken (1992). Bij een simpele bouwcontrole van het complex waar later 't Hemeltje in kwam zag men dat Veerman hoger wilde bouwen dan mocht. „We gingen meten en zagen dat de stalen kolommen wel twintig centimeter te hoog waren. Ik dreigde met een brief. Ik had me nog niet omgedraaid of ik hoor de Veerman die daar met vijftien man aan het werk was, roepen: 'Afbranden jongens'." En de snijbranders gingen in het metaal. „Hij was echt aan het probe ren of hij wat hoger kon bouwen dan in de vergunning stond." Het rapport Alders, het rapport van Po lak/Versteden en de uitgeschreven inter views met de inspectie brandweerzorg, werden gisteren voor het oog van de rechter-commissaris nog eens dunnetjes overgedaan. Alleen maar om wat de ge tuigen elders al hebben verklaard nu on der ede te kunnen gebruiken als bewijs materiaal. Was er beleid voor bouwvergunningen en de controle daarop, wilde de rechter commissaris weten. „Nee niet echt. Daar waren geen vaste regels voor. Je handel de naar bevind van zaken", zei De Boer. Was er dan handhavingsbeleid? „Wat be doelt u daarmee", repliceerde De Boer, waarmee het antwoord werd gegeven. Er werd 'niet altijd, of eigenlijk altijd niet' gemeld als een bouwwerk klaar was. Veerman kreeg vanwege zijn illegale bouwpraktijken extra aandacht. Maar waren er nou controles geweest op de bouwvergunningen? „Ik durf niet ja en niet nee te zeggen." Oud-wethouder volkshuisvesting en ruimtelijke ordening Wim Visscher had een doorwaakte nacht achter de rug voor hij in Haarlem aantrad. Sinds 1992 was hij wethouder, maar hij stapte in maart op na de kritiek van de commissie Polak/Versteden op het slech te functioneren van de gemeente. Vol gens Visscher was Veerman hardleers. „Hij heeft ook aanschrijvingen met be stuursdwang gekregen. Zelfs nog na de ramp. Toen was hij zonder vergunning achter de WirWar een trap aan het bou wen op grondgebied van de gemeente. Daar heb ik me zo vreselijk kwaad om gemaakt." dokkum - Vanmiddag wordt de huwelijksvlag, gemaakt door een vlaggenrubriek in Dokkum, overhandigt aan de kamerheer van konin gin Beatrix in Friesland. Het ontwerp is van kunstacademiestudent Ju liette Reniers uit Groningen. Op de vlag zijn Willem-Alexander en Maxima te zien. Foto: ANP >am - Justitie heeft gis- ?ni id via een speciaal op- 1 lï gericht op televisie de ve n foto van een woens- ïen gevangenis de Schie in aid lam ontsnapte gevange als ond. Justitie is hiertoe ee [aan omdat de ontsnap- n d tineerde zeer gevaarlijk lts bij zeer hoge uitzon- irobeert Justitie in Ne- op deze manier een pte gedetineerde terug te De man is veroordeeld alf jaar celstraf wegens welddadige overvallen «wisselkantoren. (advertentie) Aftellen naar de euro. nog 18 dagen U KUNT NU AL EURO'S KOPEN. Als de euro er straks is. »s het handig als we 't elkaar ;o makkelijk mogelijk maken en zo veel mogelijk gepast betalen. Daarom kunt u nu al pakketten met euromunten kopen voor 25,- 11,35). Deze pakketten zijn onder andere verkrijgbaar bij banken en diverse winkels. Twee mannen uit Al- 1 Lelystad zijn donder- or de rechtbank in Zwol- z0 «rdeeld tot vijf jaar cel- or de brandstichting in ;en winkel in Zwolle. De eej verwoestte het pand, een >i i elegen winkel en de bo- 5 ende studentenkamers, n d raakten zes mensen X waarvan twee ernstig, brandstichting wilden scl bet verzekeringsgeld u/i ;en. Naast de celstraffen de twee mannen (21 en een schadevergoeding ,„1 totaal 37.000 gulden be an zes benadeelden. 4rJ den haag/gpd - Minister Borst (volksge zondheid) wil nagaan hoeveel meisjes en vrouwen in Nederland besneden zijn. Zij vindt dat schoolartsen en vrouwenartsen moeten melden zodra zij bij medisch on derzoek constateren dat een meisje of vrouw besneden is. Dat zei Borst gister avond in de Tweede Kamer. Die melding kan eventueel anoniem gebeu ren. Uit de registratie van de gegevens kan blijken hoe groot de groep van vrouwen en meisjes is die een besnijdenis heeft onder gaan. Ook zou na verloop van een aantal ja ren duidelijk worden of vrouwenbesnijdenis mettertijd minder voorkomt. De minister wil nog wel met de verenigin gen van schoolartsen en gynaecologen op nemen of de meldingsplicht uitvoerbaar is. Vooral voor de schoolartsen hield zij nog een slag om de arm. Voor hen zou het betekenen dat zij in het vervolg tijdens het reguliere leerlingenon- derzoek ook bij meisjes de geslachtsorganen controleren. „Dat mag natuurlijk geen af keer bij de ouders oproepen zodat zij tegen hun dochter zeggen: als de schoolarts langs komt ben jij maar ziek", aldus de minister. Besnijdenis komt in Nederland vooral voor bij Somalische meisjes en vrouwen. Volgens de Somalische traditie worden bij meisjes tussen hun vierde en veertiende jaar de cli toris en de kleine schaamlippen geheel of gedeeltelijk weggesneden en de grote schaamlippen aan elkaar gehecht. Tweede Kamer en regering zijn het erover eens dat vrouwenbesnijdenis in Nederland niet kan. Zij voelen er echter niet voor dat apart strafbaar te stellen, zoals D66'er Dit- trich voorstelt. Vrouwenbesnijdenis valt onder mishande ling of, als het om meisjes gaat, onder kin dermishandelingen, betoogde justitieminis ter Korthals. Dat biedt volgens hem vol doende mogelijkheden. De Kamer drong erop aan dat de regering zich meer inspant om vrouwenbesnijdenis uit te bannen. Op dit moment zou volgens schattingen van deskundigen zo'n 5.000 meisjes in Nederland besnijdenis te wach ten staan. De regering wil vooral door voorlichting on der de Somalische gemeenschap een men taliteitsverandering bewerkstelligen, zodat ook daar het besef doordringt dat besnijde nis ontoelaatbaar is. Korthals zegde wel toe dat hij het openbaar ministerie er nog eens op zal wijzen dat da ders en medeplichtigen van vrouwenbesnij denis vervolgd moeten worden. door Kees van der Linden haarlem - Een schrijnend fami liedrama ontrolde zich gisteren voor de Haarlemse rechtbank. De 21-jarige dochter van de lan delijke secretaris van de Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) beschuldigde haar vader en broer van incest. Terwijl zij vanaf de eerste rij in tranen volgde hoe de twee mannen zich verweerden tegen de aan klacht, keek de rest van de fami lie toe vanaf de achterste rij. Na afloop verlieten de familieleden het gerechtsgebouw zonder het meisje een blik waardig te keu ren. Met haar aanklacht vorig jaar ontdeed de 21-jarige dochter haar vader in een klap van zijn maatschappelijke status. Het SGP-hoofdbestuur zette de se cretaris, tevens directeur van het partijbureau, direct op non-ac tief. De man, die ook jarenlang gemeenteraadslid was voor de SGP in Haarlemmermeer maar die functie al eerder had neerge legd, moest ook zijn ambt als ouderling en zijn functie als scriba ('secretaris') van de gere formeerde gemeente in Hoofd dorp opgeven. Hij zat drie da gen in een cel voor verhoor, de zoon maar liefst twee maanden. De dochter beweert tussen haar twaalfde en zestiende jaar door haar vader en haar broer regel matig te zijn gedwongen tot sek suele handelingen. De vader zou haar onder meer hebben misbruikt op haar slaapkamer, in de badkamer en op het partij bureau in Den Haag. De zoon zou zijn zuster hebben gedwon gen tot ontuchtige handelingen in een eigenhandig gebouwde hut en op zijn slaapkamer. De vader hoorde twee jaar cel tegen zich eisen, de zoon achttien maanden. De advocaten bepleitten voor beide mannen vrijspraak. Zowel de 56-jarige vader als de 26-jari- ge zoon houdt vol, dat de be schuldigingen pure fantasieën zijn. Ze wijzen er op dat het meisje jarenlang in diverse in richtingen heeft gezeten. Boven dien, aldus de man tegenover de rechter, is er in de familie sprake van een erfelijke psychische aandoening. Het meisje doet hem sterk denken aan zijn moe der, die in een gesloten inrich ting zat, zich de haren uit het hoofd trok en uiteindelijk zelf moord pleegde. Ook zijn groot vader en een tante, met dezelfde verschijnselen, sloegen ooit de hand aan zichzelf. den haag/gpd - NS-topman Hans Huizinga en president commissaris Jan Timmer heb ben de Tweede-Kamercommis sie verkeer -en waterstaat giste ren niet kunnen overtuigen dat de problemen bij hun bedrijf oplosbaar zijn. „Ik ben er niet vrolijker van gewordenaldus Groenlinks-Kamerlid Halsema na het besloten gesprek. Huizinga en Timmer hadden zelf om het gesprek gevraagd, „om duidelijk te maken dat we een beeld van de^Toblemen hebben, en hoe we die aan gaan pakken", aldus Timmer. Maar volgens Kamerleden hebben ze vooral duidelijk gemaakt dat de problemen nog lang niet zijn opgelost. „Ze zijn zelf te veel on derdeel van het probleem", al dus Halsema. De uiteenzetting van het NS-ka- der ging vooral over de proble men die het personeel veroor zaakt. Zo hekelde Timmer na af loop de stap van de onderne mingsraad. die de directie tot 7 januari de tijd heeft gegeven om onveilige situaties rond het spoor aan te pakken. „Zoiets doe je niet via een ultimatum, dat is volstrekt onaanvaard baar", aldus Timmer. Volgens beiden vechten de NS vooral tegen beeldvorming. „In cidenten worden veralgemeni seerd. Het ligt vaak veel minder zwart-wit."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3