STER spekt kas met huwelijk MEDIA Dingflofbipsfestival legt vinger op zere pl( Zappend speuren naar dader Bolkestein wil financiële pers vervolgen voor manipulatie Limburgs Dagblad duikt in de rode cijfers Ton voor spot dertig seconden Bijzondere compositie wint prijs GPD GEKNIPT Vï- brussel/anp - De EU-bewinds- lieden van Financiën zijn het gisteren op hoofdlijnen eens geworden over een pakket maatregelen om misbruik van financiële markten tegen te gaan. De meest in het oog springende maatregel is dat fi nanciële journalisten, die ver keerde informatie verspreiden, vervolgd kunnen worden voor marktmanipulatie. Belangenorganisaties als de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) vinden dat daarmee de pers 'gecriminali seerd' wordt. Ze willen dat journalisten die te goeder trouw handelen buiten schot blijven. Het is overigens nog niet zeker dat de voorstellen, ontwikkeld door eurocommissaris Bolke stein (interne markt), door gaan. Het Europees Parlement moet er ook nog over spreken, en daarna zullen de EU-ministers van Financiën ze nog eens op nieuw onder de loep nemen. De voorstellen van Bolkestein voorzien verder onder meer in het aanwijzen van een opspo ringsautoriteit voor marktmis- brink. In Nederland zijn daar op dit moment zowel het Openbaar Ministerie als de Stichting Toezicht Effectenver keer mee belast. Rik Rensen naar NOVA Hilversum - Rik Rensen (45) wordt per 1 april hoofdredac teur van de nieuws- en actuali teitenrubriek NOVA. Hij volgt Gerard Dielessen op die chef Studio Sport wordt. Rensen is nu algemeen directeur van RTL iMedia, onderdeel van de Hol land Media Groep. Hij is in die functie verantwoordelijk voor alle internetactiviteiten van de HMG. Rensen begon zijn jour nalistieke carrière in 1981 bij NRC/Handelsblad, waar hij on der meer werkte als econo misch redacteur, correspon dent in Rome en chef van de af deling onderzoeksjournalistiek. In 1989 werd hij hoofdredac teur van RTL Nieuws. Sinds 1999 is hij actief in de internet- branche. Koernikova bij Eurosport Hilversum - Als ze op televisie verschijnt, schieten de kijkcij fers omhoog. Niet alleen om haar tennisspel kent Anna Koernikova vele fans. De beval lige twintigjarige Russische spreekt openhartig over haar imago in het exclusieve inter view met haar dat Eurosport donderdag 20 december (19.30 uur) uitzendt. De sportzender sprak met haar tijdens het WTA-toemooi in Zürich, waar Koernikova in oktober na acht maanden blessureleed haar co meback maakte. Swiebertje in kerstvakantie Hilversum - Z@ppelin gaat in de kerstvakantie tien afleverin gen van Swiebertje herhalen, de meest populaire (kinder) serie in de geschiedenis van de Ne derlandse televisie. Kinderen èn volwassenen die het willen meemaken moeten om half elf voor de buis gaan zitten tussen 24 december en 4 januari. Het gaat om afleveringen die zijn gemaakt zijn tussen 1973 en 1975. In de hoofdrollen Joop Doderer, Riek Schagen en Lou Geels. Na Swiebertje staat ook nog Pippi Langkous gepro grammeerd. door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Het huwelijk tussen kroonprins Willem-Alexander en de toekomstige koningin Maxi ma legt de reclameverkooporga nisatie van de publieke omroep, de STER, geen windeieren. Voor een spotje vlak na de balkonscè ne om ongeveer twee uur 's mid dags moeten de adverteerders, voor dertig seconden, bijna 108.000 gulden neertellen. Afgezien van WK-voetbalfinales en andere mammoetsporteve nementen is dat het hoogste be drag dat de STER berekent. Hoe verder de middag vordert, des te goedkoper de reclameblokken overigens worden. Een eenvoudig rekensommetje leert, dat de kas van de STER - als ei na de balkonscène een re clameblok van tien minuten wordt uitgezonden - met (bru to) ruim twee miljoen gulden wordt gespekt. Bij dat bedrag blijft het natuurlijk niet, omdat gedurende de hele middag STER-tijd is verkocht tussen de sfeerreportages en nabeschou wingen door. De NOS begint de live-uitzen ding om negen uur en die duurt tot de balkonscène om twee uur. In die periode worden geen reclameblokken uitgezonden, aldus directeur van de STER Ju lius Minnaar. De STER heeft alle reclametijd voor 2 februari al verkocht, maar Minnaar zegt geen mede delingen te willen doen hoeveel wordt verdiend aan 'het' huwe lijk. „Het wordt voor ons wel een erg interessante dag, veel beter dan een gemiddelde zater dag", aldus STER-directeur Minnaar. Enkele adverteerders hebben al aangekondigd dat zij met hun reclameboodschap zullen inha ken op de grote (intemationele) televisiegebeurtenis. Verzeke ringsmaatschappij Centraal Be heer, koffiebrander Douwe Eg- bers en telefoonmaatschappij Dutchtone komen met, zoals dat in vakkringen heet, inhakers. Kijkers Minnaar verwacht overigens een gigantisch aantal kijkers tus sen negen uur en twee uur op deze vrije zaterdag, maar (ver moedelijke) concrete getallen durft hij niet te noemen. Lyrisch wordt Minnaar als deze winter ook nog eens de Elfste dentocht wordt verreden. „Ik denk dat de tarieven dan nog nét iets hoger kunnen. Kijk, bij een Elfstedentocht kun je dich ter op het evenement zitten dan bijvoorbeeld bij een lange hu welijksuitzending' Voor de Elfstedentocht is nog geen reclamezendtijd verkocht, maar dat kan in enkele dagen geregeld zijn. „Wij zijn er in elk geval helemaal klaar voor". heerlen/anp - Het Limburgs Dagblad (LD) dreigt opnieuw in de rode cijfers terecht te komen. Daarom wil het Telegraaf-con- cern zijn beide Limburgse kran ten, het LD en Dagblad de Lim burger (DDL) liefst volledig in elkaar schuiven. Beide kranten vallen onder de Media Groep Limburg (MGL), onderdeel van het Telegraafcon cern. Deze MGL wil met de Ne derlandse Mededingingsautori teit (NMa) praten over zo'n inte gratie, ook van beider redacties. Dat heeft directeur H. Straat van de MGL gisteren bevestigd. De mediagroep gaat eerst pra ten met de commissarissen van de beide redactioneel nog onaf hankelijke dagbladen. Pas als de commissarissen ook een inte gratie voorstaan, gaat Straat een gesprek met de NMa aan.Hoe de door MGL gewenste integra tie er uit komt te zien, kan Straat nog niet zeggen: „Dat hangt he lemaal af van de uitkomst van ons gesprek met de NMa. We hopen de NMa te kunnen over tuigen van de economische noodzaak van zo'n integratie". De Telegraaf is sinds 1972 eige naar van het LD, en sinds 1999 ook van DDL, dat werd gekocht van VNU. De NMa had daarmee geen moeite onder voorwaarde dat beide klanten onafhankelijk van elkaar blijven opereren. „De Telegraaf heeft vanaf het begin gezegd: we gaan met die voor waarde akkoord, zolang dat eco nomisch haalbaar is. Dat is het nu niet meer", zegt Straat. Diep menselijk en toch boordevol informatie. Dat vindt de jury van deze foto, die is bekroond met de GPD-fotoprijs. Fotograaf Harry Tielman van Drentse Courant/Groninger Dagblad maakte eerder dit jaar de foto van een brand in een flatgebouw in Assen. Van zo'n 'alledaags' nieuws feit wist Tielman een bijzondere compositie te maken. Terwijl haar appartement nog rookt, zoekt en vindt de bewoonster troost bij de te hulp geschoten hulpverleners. Een foto die de wanhoop van de onfortuinlijke vrouw en de oorzaak van haar ontreddering op een perfecte manier il lustreert, zo oordeelde de jury, bestaande uit Anne Lugthart (fotoredactrice AD Magazine), Bram Budel (winnaar van de Zilveren Camera in 2000) en Eylard van Hall (chef foto Algemeen Dagblad). Volgens directeur-hoofdredacteur Henk Dam van de Geassocieerde Pers Diensten, waarbij vrijwel alle regionale kranten in Nederland zijn aangesloten, is deze foto een bewijs te meer van het nut en de noodzaak van een springlevende regionale pers. Foto: Harry Tielman ...Ik zou wel eens een hele goede ananas kunnen zijn. Beetje raar aan de buitenkant, maar van binnen supersappig en lekker... Zanger Ginuwine in de Veroni- cagids. ...Die opmerkingen over dat ge hakkel hebben meer met beeld vorming te maken dan met de realiteit. Ik heb nog nooit van mijn leven gehakkeld... Journaalpresentator Philip Fre- riks in de NCRV-gids. ...Ik merk vaak dat we in een maatschappij leven waarin mensen het makkelijker vinden om hun lichaam bloot te geven dan hun ziel. Ik heb het eerder andersom... Cabaretière Nilgün Yerli in de KRO-gids. ...Ze zijn bereid om een hoge prijs voor een primeur te beta len, namelijk afzien van kritiek. Poeslief hangen ze aan de lip pen van cle Boonstra's. Mindere goden pakken ze daarentegen keihard aan... NRC tv-criticus Maarten Huij- gen in de VARA-gids over Ba rend Van Dorp. ...Die Martijn Lindenberg, de grote baas daar, is een gigant van een hufter. Dat is de groot ste dictator die ooit rondgelopen heeft bij de Nederlandse televisie en tegelijkertijd de meest be gaafde en beroemde sportregis- seur in Europa... Paardensportcommentator van Eurosport Hans Eijsvogel in de VARA-gids. Wist je dat de aanwezigheid van een boekenkast in Engeland de waarde van een huis vermin dert? Als mensen naar een huis komen kijken en zulke kasten zien, zeggen ze: "Oh, die moeten we allemaal weg laten halen" Thrillerschrijver Sean French in Elegance ...Ik ben niet ij del, ik ben nuch ter. Maar ik heb een glanzende carrière gehad... Theaterman Jos Brink in Ele gance. ...Maar het is zoveel geld! Dat ...HetNederlandse konity is een ventiel voor nation sche aanvechtingen en tol chiquer dan het polonaist tionalisme rond voetbal... Belgische journalist Steve Foer in Elsevier. ...Geld mag niet de drijfue zijn. Dat zijn de complim die ik krijg nu ik beter in 1 vel zit... Big Diet-winnaar (93 kilo, ton) Gerrit van der Does belle. ...Ik weet zeker dat cle eek kien-fans het verschrikkel vinden dat ik de boeken n uitgelezen heb... Filmacteur (The Lord of tl Ring) Elija Wood in Cosn litan. ...Veel vrouwen kijken doi ogen van anderen naar zï Datheb ik ook gedaan. Dii andering is vooral gekom toen ik ben opgehouden tv... Fotomodel/schrijfster Da Deckers In VARA TV Mag Jos Brink Foto: Lex van Rossen krijg ik in dit leven niet meer op... Quizkanjer (11 miljoen) Arno Woesthoff in Panorama. ...Een grap is maar een vluchtige emotie. Humor is een tong zoen... Cabaretier Freek de Jonge in Nieuwe Revu. Democratie is als koper. Je moet het elke dag poetsen... WD-Kamerlid Oussama Cher- ribi in Elsevier. NCRV-programma Man bijt hond op zoek naar Europese hymne Hilversum - Soms slaat de tekst helemaal nergens op. Soms wordt ronduit vals gezongen en soms, soms klinkt het niet on aardig. Het NCRV-programma Man bijt hond kiest vandaag het Europese volkslied uit twaalf in zendingen. Maar of Europa eind deze week echt haai" volkslied heeft? Waarschijnlijk wordt het nog even doorzoeken. De kans dat Het Volkslied er de ze week tussen zit, is gelijk aan nul. Daarvoor hebben de inzen dingen van de twaalf deelne mers een te hoog 'tussen de schuifdeurengehalte'. Er zitten wel aardige nummers bij, maar echte toppers niet. Het zal dus waarschijnlijk blijven bij een leuke verkiezing van minder leuke liedjes. Toch leggen de makers van het reportageprogramm'a Man bijt hond (elke werkdag om 19.00 uur op Nederland 1) wel een vinger op de zere plek. Europa heeft een munt, vanaf januari zelfs in de portemonnee, maar een Europees volkslied is er nog niet. Man bijt hond vroeg kijkers die taak op zich te nemen en een Europees volkslied te com poneren. De redactie koos twaalf inzen dingen uit en maakte van elk liedje een eenvoudige videoclip. Het resultaat is het Dingflofbips festival, een songfestival met een vette knipoog. Alle deelne mers komen uit een van de Eu ropese landen maar wonen in Nederland. Ze brengen hun Eu ropese volkslied in het Neder lands ten gehore, maar voor de zekerheid heeft Man bijt hond ze wel allemaal ondertiteld. Om dat veel van de deelnemers niet uit Nederland komen, is het veelal moeilijk hun gebrabbel te verstaan. De kijkers van Man bijt hond zien de humor van het festival wel in. Sinds deze week kunnen ze via telefoon, sms en internet stemmen op hun favoriete lied. De drie populairste gaan naar de finale op vrijdag. Na een paar dagen hadden enkele duizen den mensen al de moeite geno men om te kiezen. Toen ging de Ierse inzending met 25 procent van de stemmen aan de leiding. Het is een vrolijk lied geschre ven en gezongen door een aan tal kroegtijgers, die de kreet 'ding flof bips' (de twaalf eerste letters van de Europese munten die in de euro opgaan) op de hak nemen. Het lied is niet de favoriet van eindredacteur Marlou Wens van Man bijt hond. Zij tipt het volks lied dat vertolkt wordt door de Frangaise Frédérique Ravali, be geleid op piano door Nettie Krull. „Ik ga elke dag naar huis met een van de liedjes in mijn hoofd. De Nederlandse inzen ding vind ik bijvoorbeeld ook erg leuk en hetzelfde geldt voor Italië." Vanavond zal een deskundige jury bestaande uit Jacques en Hedy dAncona (geen familie van elkaar) uit de drie finalisten een definitieve keuze maken. In het introductiefilmpje van het Dingflofbipsfestival zegt be roeps-jurylid Jacques dAncona dat het een van zijn moeilijkste keuzes uit zijn carrière wordt. Hij zal dat ongetwijfeld geroe pen hebben nadat hij de inzen dingen kende. Toch biedt het songfestival wel Publieke omroep begint voorzichtig met digitale tv hilversum/anp - De publieke omroepen hebben gisteren het startschot gegeven voor een proefproject waarin zij ervaring willen opdoen met het maken van interactieve tv-program- ma's. Door digitalisering van de distributie van het tv-signaal is interactie tussen kijker en pro grammamaker mogelijk gewor den. De kijker hoeft daarvoor niet eerst zijn pc aan te zetten en via internet te communice ren, maai- hij kan dat doen van uit zijn luie stoel. Een voorzetapparaat (set-top box) is wel noodzakelijk. Dat ap paraat zet het analoge tv-kanaal dat via de kabel binnenkomt om naar digitale informatie. Als de kijker wil reageren, bewandelt het kastje de omgekeerde weg. Momenteel beschikken 80.000 Nederlanders over zo'n box, maar de NOS verwacht dat dat aantal in de toekomst zal stij gen. In ons omringende landen, waar de kabel minder in zwang is, beschikken al veel mensen over deze techniek. Ook staatssecretaris Van der Ploeg (Media) heeft hoge ver wachtingen van digitale tv. Daarom kregen de omroepen begin 2000 een bedrag van 2,5 miljoen gulden om een proef project op te zetten. Na een lan ge voorbereidingstijd gaat dat project nu van start. Kijkers die geen box bezitten zullen er niets van merken, maar zij die er wel een hebben kunnen bijvoor beeld voortaan via hun af standsbediening meegokken tij dens het NCRV-spelletje Zo Va der, Zo Zoon. Andere bestaande programma's die een interactieve toepassing krijgen zijn de Nieuwsquiz (NCRV), Top of the Pops (BNN), Miljoenenjacht (TROS) en de Nationale Wetenschapsquiz (VPRO). De omroepen hebben ook nieuwe programma's be dacht die speciaal zijn bedoeld voor interactie. Zo heeft de NPS het programma Het Recept in voorbereiding, waarin een moord wordt ge pleegd in een keuken. Kijkers kunnen zelf zappen naai' een ruimte waarin ze vermoeden meer over de dader te weten te komen. Het Recept is alleen te zien voor kijkers met een voor- zetkastje. De vakjury bestaande uit Jaques en Hedy d'Ancona kiest vanavond het Europese volkslied. Foto: GPD het nodige vermaak. Op d temetsite van Man bijt ho e (www.ncrv.nl/manbijthoc ei zijn alle inzendingen nogf te beluisteren en er staat 0 wat achtergrondinformatii de deelnemers. Wat opvalt is dat eigenlijk enkel lied een klassiek vol!1 is. Het zijn allemaal popso over de euro en één Euroj worden. En wat verder op dat de meeste deelnemer dekt hopen te worden do te doen. Of dat er na vanavond voi daadwerkelijk inzit? Dolf Rogmans H. Bakhuizen (NOS), proj der interactieve tv, denkt publieke omroep de fund n katalysator vervult bij d u spreiding van digitale tv.I partijen als commerciëlf ders hebben er juist hui den van afgetrokken nu h nomische tij, vooral op 1 bied van nieuwe media, zit. Volgens Bakhuizen leert Van der Ploeg digi i om diverse redenen. „Tra teren van programma's is koper, de kwaliteit beter kunt kwaliteit op maat 1( Het opslaan van gegevens makkelijker, terwijl ook el ter gebruik wordt gemaa de kabel." Ook vermoe NOS dat Den Haag niet v terlopen bij andere lander Man bijt hond. Verkiezing pees volkslied is vanavond zien bij de NCRV om 19.0(1 op Nederland 1.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 24