TOERISME Skiër wordt tegenwoordig in de watten gelegd TPT kindvriendelijk dorp met inhoud tesc^vallées I Bocht 303 VRIJDAG 14 DECEMBER 2001 Brand: irandnerdal is niet aangeknaagd door de uitwassen van het massatoerisme of opgepompt door de aanwezigheid van 'groot geld'. Foto's: GPD Manfred Geiger, directeur van de plaatselijke VW in Brand: 'Dertig jaar geleden waren er in Vorarlberg maar twee plaatsen die zich toeristisch profileerden: Lech en Brand. Ze werden in één adem genoemd. Sindsdien is Lech groter en groter gewor den. En wij? Wij kozen voor een andere weg. Wij besloten tot een voorzichtige uitbouw van het toerisme.' Geiger is ervan overtuigd dat die keuze destijds een goede is ge- FEITEN&CIJFERS s: Brand (Voralberg/Oostenrijk), land vanaf Amsterdam: 846 km. Igte:1037 - 2000 meter. Installaties: 8 stoeltjesliften, 5 sleepliften. Bittijden: nauwelijks. lal aantal kilometers aan geprepareerde afdalingen: 50 km. gvan de skipisten: noord en zuid. Blijkheidsgraad: eenvoudig tot middelzwaar, ieropvang: ja, zowel bij de skischool (vanaf drie jaar) als bij tie hotels en bij de VW (gratis animatieprogramma voor vijf |tertien jaar). 'aufmogelijkheden: Parpfienzloipe 5 km, Furkla Höhenloipe i,Ronaloipe 15 km (Bürrserberg). ere sportieve ontspanning: tennis, golf (negen holes, par 68), nmen, ijsklimmen, toerskiën, rodelen, paardrijden, peil: gematigd. voor een skipas: zesdaagse pas, volwassenen circa 275 gul- kinderen (negen tot en met veertien jaar) circa 165 gulden, eren tot acht jaar gratis. idvertier: slechts één après-skibar/annex dancing, inderheden: Brand kent diverse speciaal op families gerichte leel-arrangementen. Plaats is gunstig gelegen ten opzichte nelweg. fre informatie: Oostenrijks Toeristenburo, telefoon 020 468 47 ■mail: info@oewams.nl, VW Brand, telefoon 00 43 55 59 555, net: www.brand.at, e-mail: brand@brand.vol.at weest. „Natuurlijk, in Lech zijn ze nu rijk. Maaar wij zijn zeker niet arm. En wij hebben nog wèl heel veel moois om van te ge nieten. Zo hebben wij bijvoor beeld nooit de gletsjer ontslo ten, waardoor die ook nu nog prachtig en ongerept is. Over dertig jaar zal blijken dat onze aanpak de juiste is geweest." Waarschijnlijk heeft Geiger ge lijk. Het Brandnerdal is een plaatje. Niet aangeknaagd door de uitwassen van het massatoe risme of opgepompt door de aanwezigheid van 'groot geld'. Geen chique winkels, mondaine disco's, trendy après-skitenten of glamour-hotels, geen dam pende sneeuwbars en knallende champagnefuiven. Niets van dat alles. Een beetje boertig, een beetje kneuterig, maar net groot genoeg om je er als toerist thuis te voelen. Brand kent zijn beperkingen en speelt daar op in. Goede skiërs cüe pittige tochten willen ma ken, zijn er snel uitgekeken. Jon geren die overdag snowboarden en 's avonds louter op feesten uit zijn, hoeven niet eens te be ginnen aan een kennismaking met Brand. Het heeft hen sim pelweg niets te bieden. Maar naar hen lonkt Brand dan ook niet. Naar wie dan wel? Naar na tuurliefhebbers en naar jonge gezinnen die kalmpjes van de wintersport willen genieten. Kalmpjes omdat er nog ski-erva ring moet worden opgedaan, kalmpjes omdat het gebied zich daarvoor leent, kalmpjes ook in financieel opzicht. Het dorp kent zijn beperkingen en koes tert zijn pluspunten. De kind vriendelijkheid bijvoorbeeld, de kindvriendelijkheid met inhoud. Hoe uit die kindvriendelijkheid zich dan? Het antwoord daarop vind je onder meer in Sporthotel Beek. Dit luxe-hotel met ruime kamers en appartementen en een kinderstamtafel in het res taurant, heeft een attractie waarvoor veel kinderen graag naar Brand komen; een eigen manége en boerderij. Het hotel biedt kinderen vanaf tien jaar een combinatiepakket van skiën en paardrijden. Zo'n arrange ment bestaat uit 's ochtends ski- en en 's middags paardrijden. Bovendien krijgen de deelne- mertjes een week lang de zorg over hun 'eigen' paard. Ze mo gen helpen bij het voeren en in de stal werken. Ook in de avonduren worden er activitei ten voor de jeugd aangeboden. Voor de allerkleinsten heeft het hotel dagelijks acht uur kinder opvang. De jonge gastjes wacht veel meer dan alleen een speel kamer. Ze worden meegenomen naar de boerderij om te kijken als er wordt gemolken, mogen paardrijden en als ze echte maz zel hebben, zijn ze getuige van de geboorte van een kalfje of een veulen. En voor kinderen die skiles krijgen in het ski-kin derland, schuin tegenover het hotel, biedt Beek opvang zodra de skischool haar deuren sluit. Kindvriendelijk, dus, maar voor al ook oudervriendelijk, want pa en ma kunnen zo lekker onbe zorgd op de lange latten. Wie van kindvriendelijk Brand wil genieten, is niet aangewezen op Beek. Ook uit andere activi teiten blijkt dat het dorp zijn jonge gasten graag verwent. Zo is er door de plaatselijke VW bijvoorbeeld een route uitgezet langs een aantal boerderijen ('s zomers wekelijks en 's winters op aanvraag). Op iedere hof valt er voor de kinderen weer iets anders te beleven. De 'avontu- ren-knuffeldierentuin', zoals de route wordt genoemd, is niet al leen leuk, maar ook leerzaam. Deelnemers leren hoe kaas en worst wordt gemaakt en waar de melk vandaan komt. Niet alleen in het dorp maar ook daarboven, in het skigebied, wordt het ouders naar de zin ge maakt. Want voor kinderen tot acht jaar is de liftpas gratis. En per familie wordt slechts voor één kind betaald, alle andere kinderen tot veertien jaar mo gen gratis gebruik maken van de liften. Kijk, dat scheelt een slok op een borrel. Voor ouders met kinderen tot drie jaar is er een overdraagbare skipas, zodat zij elkaar kunnen afwisselen bij het oppassen en op één pas kunnen gaan skiën. Het skigebied zelf is easy-going. Overwegend blauw en rood, daar tussen 1270 en 2000 meter. Brand en buurgemeente Bürser- berg hebben qua ski-infrastruc tuur de handen ineen geslagen. Ieder voor zich zijn ze weinig in drukwekkend, maar in combi natie is toch een heel aardig ge biedje ontstaan, waar zeker be ginnende skiërs zich niet hoe ven te vervelen. Een treintje, de Snow-express, vormt de verbin ding tussen beide gebieden waarin dertien liften (waaronder een paar spiksplinternieuwe) 50 kilometer aan afdalingen ont sluiten. Wachttijden zijn er nau welijks. Skiërs die 's ochtends omhoog willen, hebben de keu ze uit twee liften: de Niggen- kopfbahn die vanuit het dorp, via het middenstation naar 1600 meter gaat, of de Palüdbahn, die je middenin het skigebied en vlakbij het funpark voor snow- boarders brengt. Bij deze laatste lift, even buiten het dorp, is plek voor duizend auto's. Een groot deel van de afdalin gen kan machinaal worden be sneeuwd, althans als de tempe ratuur meewerkt. Die medewer king heeft Brand trouwens ook nodig om de afdalingen tot in het dal mogelijk te maken. Het dorp ligt op net 1000 meter hoogte en is dus beslist niet sneeuwzeker, zo ervaren wij als we er eind maart neerstrijken. In het dal is het dan ruim 20 gra den en boven is de sneeuw om elf uur 's ochtends al pap. Skiën is dan geen pretje meer, maar zonnen op het fraaie balkon van restaurant Hubertus (op 1580 meter) des te meer. Bovendien biedt het een uitgelezen kans de andere mogelijkheden van Brand en omgeving te ontdek ken. Zoals golfen op de negen holes baan, tennissen op een van de vele tennisbanen (in- en outdoor) die het dorp rijk is of een wandeling maken vanaf het beschermde moerasgebied op de Tschengla-hoogvlakte naar de indrukkende kloof die twee honderd jaar geleden ontstond toen tussen Bürserberg en Brand een enorme modderlawi- ne naar beneden kwam. Mirjam van Twisk s de meest gestelde telefo- ie vraag aan een regionale latselijke VW! Ligt er tw? Bij de grote Nederland- jsorganisaties is het volgens pa Egelie, woordvoerster 'ravel Unie Nederland (on- jeer Holland International Jee Reizen) al niet anders gisch dus dat Andrea Hue- ran de toeristische organi- van het Oostenrijkse Salz- frland sneeuwzekerheid jbsolute must noemt. 'Brui- groene pistes - al is het voor een gedeelte - wor- loor de mensen niet meer tepteerd. Daarom zijn we fcht veel geld te steken in iwkanonnen. Geen gebied onder.' maar een paar jaar geleden B zo'n sneeuwspuiter its staan op kritieke plek- zo'n bochtje in de skipiste et hele traject onbruikbaar de omdat het even te wei- ad gesneeuwd. Of omdat te fel had gebrand. Nu !r in veel skigebieden zelfs die van boven tot bene- nnnen worden be- ïwd. Vaak wordt de winter lens afgewacht en begint al in november met het tmatig aanleggen van een onderlaag, zodat er tot sneeuwgarantie is. wachten bij de skilift en ia ook nog eens kou lijden fg naar boven, is een twee- w) °n van ergernis. Dus ste Cl Wintersporters hechten steeds meer waarde aan luxe: dat geldt ook voor de liften en gondels. Foto: GPD ken skidorpen veel geld in de aanleg van comfortabeler liften met een grotere vervoerscapaci teit. Onhandige slepers worden vervangen door stoeltjesliften (met soms zes of zelfs acht plaatsen en de mogelijkheid daar een kap overheen te trek ken) en stoeltjes maken weer plaats voor gondels. Ook zorgen die moderne gondels tegen woordig voor een verbinding tussen twee of zelfs meer afzon derlijke skigebieden. Waarmee de derde grote trend aan de orde komt: één liftpas die de gebruiker toegang ver schaft tot honderden kilometers aan afdalingen. Het begon min of meer in Frankrijk (Trois Val- lées) waarna Italië (Dolomiti Su perski), Zwitserland (Quatre Val- lées) en nu ook Oostenrijk volg den. Voor het eerst - om maar een voorbeeld te noemen - is daar dit seizoen de Salzburg Su per Ski Card te koop. Een pas die geldt voor twintig, niet met elkaar verbonden skigebieden die bijelkaar over tweeduizend kilometer kilometer geprepa reerde pistes beschikken. Maar heeft de gemiddelde Ne derlandse skiër wel behoefte aan zoveel afdalingen? Patricia Egelie van TUI denkt eigenlijk van niet. Veel klanten vragen of het hotel vlakbij de skpiste ligt. Die willen, eenmaal gearriveerd, niet meer in de auto stappen.' De woordvoerster van Saizbur- gerland Tourismus echter „Ik geloof dat het voor de gevorder de skiër toch wel heel interes sant is. Je hebt nu eenmaal altijd een groep die redelijk fanatiek is. Die wil veel skiën en het liefst steeds over andere pistes. Dat ze daarvoor even van het ene dorp naar het andere moeten rijden, maakt niet uit." Ook in zwang (vierde trend) is de flexibele skipas. Gebruikelijk zijn abonnementen voor een aantal aaneengesloten dagen, al dan niet onderbroken door een rustdag. Maar tegenwoordig kun je in veel gebieden zelfs al bepalen voor welke uren van de dag je toegang tot de skiliften wil hebben. En is het mogelijk geld terug te krijgen als je zo'n elektronische kaart niet hele maal 'leeg' skiet. Huemer: „Maar let op, wie elke dag gaat skiën, is met de gewone week pas altijd nog goedkoper uit." De vijfde trend tenslotte is de stijgende vraag naar grote ac commodaties. Patricia Egelie: „Je ziet bijvoorbeeld dat groe pen een hele hotel-etage afhu ren. Of in een chalet gaan loge ren. Vorig jaar hadden we voor de eerste maal een gidsje met REISBERICHTEN Maastricht Op 't Vrijthof in Maastricht kan ook deze winter weer tot en met 6 januari elke dag van 09 uur en 23 uur worden geschaatst. Vorig jaar trok het ijsbaantje (met een 24 meter grote kerst boom als middelpunt) in een maand tijd zo'n 500.000 bezoe kers. Die bonden overigens niet allemaal de ijzers onder. Naast de schaatspiste van bij elkaar 1200 vierkante meter bleek name lijk ook het 60 meter hoge reuzenrad zo'n succes dat het dit maal opnieuw als blikvanger zal dienen van wat 'Winterland Maastricht' wordt genoemd. Verder vinden in het spiegelpaleis gratis toegankelijke muziek- en dansvoorstellingen plaats en staat er op het plein een levensgrote kerststal. Meer informatie: www.winterland.nl Europa-Park Europa-Park in Rust (ten zuidoosten van Offenburg in Duitsland) doet voor het eerst in de geschiedenis de porten ook in de win ter open. Het in kerstsfeer gebrachte pretpark kan tot en met 6 januari worden bezocht (behalve op 24 en 25 december) en er geldt een speciale entreeprijs: 29 Mark voor volwassenen en 26 Mark voor kinderen. Meer informatie: Europa-Park, Rust, telefoon 00 49 78 22 77 61 09 en/of internet www.europapark.de Hotelplan De Zwitserse touroperator Hotelplan heeft een eigen charter maatschappij opgericht: Belair Airlines AG. De aan kruideniers- bedrijf Migros gelieerde reisorganisatie beschikte al sinds vorig jaar over twee vliegtuigen (Boeing 757) die voor exploitatie en onderhoud waren ondergebracht bij Balair, een dochtermaat schappij van het uit de lucht verdwenen Swissair. Het is niet uit gesloten dat Belair Airlines ook voor Hotelplan Nederland gaat vliegen. Lemelerberg Door de overdracht van 'Park 1813' aan Landschap Overijssel is het natuurbeheer op de Lemelerberg in één hand gekomen. Het 155 hectare grote 'Park 1813' bestaat voornamelijk uit bos en hei de. Landschap Overijssel zal de komende maanden ideeën uit werken waarbij zowel de toegankelijkheid van het natuurge bied als behoud van de kwetsbare natuur voorop zal staan. Wat er met het verlaten, vlak onder de top van de Lemelerberg staande restaurant gaat gebeuren, is nog niet bekend. Krabben In Büsum, aan de Noordzeekust in Sleeswijk-Holstein, is het 'Haus am Meer' geopend. In het museum wordt het leven be licht van de krabbenvissers die het schilderachtige badplaatsje niet alleen in Duitsland maar ook daarbuiten een grote ver maardheid hebben gegeven. De expositie is opgebouwd uit on der meer foto's, historische gereedschappen en een oude, te be zichtigen kotter. Meer informatie: Kur und Tourismus Service Büsum, telefoon 00 49 48 34 90 90 en/of internet: www.buesum.de Overwinteren Bij ACSI verscheen zojuist het ma gazine 'Caravan Camper Rally's 2002' met daarin een aanbod van 35 kampeerreizen door heel Europa. Nieuw zijn de drie overwinterings arrangementen aan de Spaanse costa's. Verder onder meer ook een zogeheten 'ra 11/ naar het relatief onbekende Navarra en Aragón (eveneens Spanje) en een expeditie naar zuid-Zweden. Omdat daar veel belangstelling voor bleek te zijn werd de Tsjechië-Slowakije Rally uitgebreid met een paar extra da gen in Slowakije. Het magazine kan worden opge vraagd bij ACSI, telefoon 04 88 45 20 55 en/of internet www.acsi-rally.com Brei Brussel heeft 2003 uitgeroepen tot Brel-jaar. Dit omdat het dan 25 jaar geleden zal zijn, dat Jacques Brei op 49-jarige leeftijd overleed. De grote Belgische chansonnier zal worden herdacht met tal van evenementen waaronder concerten, exposities en wellicht een reeks opvoeringen van zijn musical 'De Man van la Mancha'. Uiteraard zal ook het museum ('Fondation Internatio nale Jacques Brei') aan het Oud Korenhuisplein, niet ver van Manneke Pis, extra aandacht schenken aan de liedjeszanger die in Nederland vooral bekend werd door zijn Nederlandstalige ver tolkingen van bijvoorbeeld 'Mijn vlakke land' (Le plat pays), 'Ma rieke' en 'Amsterdam'. appartementen voor 4 tot 27 personen. Wie dat wilde kreeg er een werkster en eventueel een butler bij. Binnen een paar maanden waren we uitver kocht." Josée Schouten van het in Haarlem gevstigde 'Frankrijk Huis' (actief voor een aantal ge bieden in de Franse Alpen) sig naleert eveneens een toene mende interesse voor het luxe chalet met iemand die kookt en bedden opmaakt. Tevens is het voor het eerst dit seizoen mogelijk een privé-kin- deroppas te reserveren. De nan nies. gediplomeerde Engelse kleuterleidsters, zorgen van 8 tot 17 uur voor de kleintjes; bren gen en halen ze naar en van de skischool, spelen met de kinde ren en zorgen voor de lunch en tussendoorhapjes. Het maakt de vakantie natuurlijk wel een stuk duurder bijna 1300 gulden per week. Nieuw bij het 'Frankrijk Huis' zijn verder de zogenoem de charmehotels, romantische wintersporthotels in plaatsen als Megève, Praz-sur-Arley, Chamo- nix, St. Martin de Belleville, Courchevel en Val d'Isère. Het betreft hier vrij kleine hotels met een warme, stijlvolle inrichting van de kamers en van de alge mene ruimtes, zoals lounges met een open haard. Er is een zeer persoonlijke sfeer met veel aandacht voor de gast. Ria Schuurhuizen en Willem Ui lenbroek Ik zal wat bocht in mijn leven hebben gedronken. Elke zich zelf respecterende plaats heeft tegenwoordig zijn eigen drankje en elke plaats meent dat je bezoekers geen hartelij ker welkom kunt bereiden dan ze te verzoeken het stooksel in één teug achter de huig te kieperen. Ook al is het half ne gen 's ochtends. Ik hou al heel lang niet van die traditie. In de late jaren vijf tig kreeg ik van de ouders van een vriendin in Zagreb op een landerige zondagmiddag een glaasje slivovitsj voorge zet. Wist ik veel wat slivovitsj was. 'Zivijeli!' brulde de vader, een hoogleraar aan ^plaatselijke universiteit die het waarschijnlijk wel in me zag zitten. 'Zi vijeli!' brulde ik enthousiast terug omdat ik het wel in zijn dochter zag zitten. En net als hij ledigde ik het glas in een enkele slok. Het is nooit meer goed gekomen daarna. Niet met die dochter, niet met die vader en ook niet met die welkomst- drankjes. De slivovitsj boorde zich met jankende sirenes en blauwe zwaailichten via mijn slokdarm naar mijn maag om vandaar als een raket terug te speren naar mijn neus. Die prompt begon te lopen. Wat een hele rare indruk moet hebben gemaakt. Sindsdien kieper ik elk verdacht glaasje tersluiks in de dichtstbijzijnde plantenbak. Dus mocht u binnenkort toe vallig in Las Vegas ko men en u ziet in de lounge van hotel 'Bel- lagio' een dooie woes tijnroos, dan weet u hoe dat komt. Üi Én Rob van den Dobbelsteen

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23