Auto met rationele schoonheid WEG WIEL 2 mwsnorminiscooters ogen niet op de stoep Fiat in moeilijkheden door enorme schuldenlast dicht bij huis Gidsen voor vakanties L ,SM AN Edition en i/erkade 1 imwk Nederland scoort meer spontaneruitbreuken Fietsstrook X-type: een echte Jaguar vol verborgen Ford-trekjes En dan nu de weersverwachting Strijd tegen fietsendiefstal Paraplu voor aan het stuur (advertentie) Loekie 100% service r dan 100 modellen iliteit in tweewielers lr' vielers b.v. 5 ^rendaal 76 Leiden 1:071-5131515 fhoek Willem de Zwij Tel.: 071 -568 06 door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Italië siddert: het gaat nu echt slecht met Fiat, het grootste industriële bedrijf van het land. Beurs en vakbonden reageerden gisteren somber op een door de concernleiding aangekondigd groot scheeps herstructurerings- en bezuini gingsplan. De vakbonden overwegen acties als fa- brieksbezetting omdat de komende twee jaar (bij zestien te sluiten buitenlandse vestigingen) 6000 banen verdwijnen. Op de beurs daalden de gewone aandelen met 1,8 en de preferente met ruim 10 procent. Dat was weer het gevolg van de aankon diging dat Fiat om een enorme concern schuld van 7,5 miljard euro te lijf te gaan met herschikking en uitgifte van extra aandelen. Deze operatie moet volgend jaar een miljard euro opbrengen. De verliezen zijn het grootst bij Fiat Au to, nummer vijf in Europa, en al jaren lang in de problemen. Voor ruim 240 miljard euro in de rode cijfers en dus moest Roberto Testore, president van de automobiel-divisie opstappen. Testore had volgens velen dezelfde fout gemaakt als zijn voorganger Vittorio Ghidella, de 'vader' van de Uno. Dat liep in de jaren tachtig spaak, Ghidella werd aan de kant geschoven. Testore, sinds 1996 in functie, concen treerde productie en promotie op de Punto en het nieuwe model Stilo. De ontvangst van de Stilo door pers en con sument viel echter tegen, de verkoop van de Punto zakte, zeker na de terroris tische aanslagen van 11 september in New York, naar een dieptepunt. Behalve de sluiting van 18 fabrieken (twee in Italië) stoot het concern andere verlieslijdende onderdelen af, zoals de productie van veersystemen, die in han den van het Duitse concern Thyssen- /Krupp is gekomen. Verkoop van andere bezittingen moet volgend jaar 2,2 mil jard euro opleveren. Beurswaarnemers betwijfelen of de maatregelen, door Fiat zelf de meest ra dicale van de afgelopen tien jaar ge noemd, wel ver genoeg gaan. Fiat be taalde dit jaar aan rente op schulden meer (een miljard euro) dan de 800 mil joen Euro die het concern als geheel als winst hoopt te kunnen bijschrijven. Zorgenkindje maar tevens uithangbord van het concern Fiat Auto wordt opge deeld in vier onafhankelijke divisies Fi at/Lancia, Alfa Romeo, Internationale Ontwikkeling en Diensten. Fiat Auto zal voortaan worden geleid door Giancarlo Boschetti, die als directeur van Iveco, Fi ats vrachtwagen- en busdivisie, met suc ces radicale bezuinigingen doorvoerde. Volgens Fiat is er geen sprake van dat de autopoot van het concern zal worden opgeheven. Maar de speculaties daar over blijven heftig. In het fusiecontract met General Motors, waarbij het Ameri kaanse bedrijf een 20 procent belang in Fiat nam, is vastgelegd dat GM in 2004 een bod kan doen op alle aandelen. De vraag is nu of ere-president Giovanni Agnelli, tot voor kort gezegend met de bijnaam 'ongekroonde koning van Ita lië'. het familiekapitaal terugtrekt uit de autobusiness die Fiat grootmaakte. De 80-jarige Agnelli ontkent dat. De schei dende directeur Testore zat het overi gens niet mee. In heel Europa loopt de autoverkoop terug, in Italië zelfs met 35 procent. Fiat nam daarvan 17,8 procent voor zijn rekening. Critici zeggen dat het bedrijf te veel aandacht besteedde aan technische noviteiten en te weinig aan de modellen zelf. Zo heeft Fiat al tijden geen 4 wheel-drive in het programma en datzelfde geldt voor de populaire sta tionwagons. mh - Ford heeft weer Be Ford Ka, de Ka 6 «tgebracht. De auto |een beperkte oplage Ijn de kleur Magnum (koper ontvangt bij leen gesigneerde en Irde litho van Kees [De kunstenaar ont- fciaal voor Ford deze |de naam 'Extase'. De Jon is zeer compleet lis uitgerust. De prijs speciale Ford is T.992,75 gulden). [motoren en s op Vehikel LDe Oldtimer Markt J verhuisd van de fe Jaarbeurs naar de fthallen. Op de nieuwe fcrdt de beurs gehou- pijdag 14 tot en met ij december. Er zijn 4 auto's en duizenden motoren, fietsen en jen te koop. Ook zijn 100 standjes met on- ien automobilia. Van- Tbeurs nog tot 21 uur jZaterdag en zondag •f 17 uur. IQnderen tot .alen 10 gulden en ïen 15 gulden. pvan der Pol paan met de gemotori- luwstepjes die de stoep naken. Minister Nete- left de verkoop van de- ledgekeurde voertuig- Dktober verboden. 'zijn nog alternatieven per se gemotoriseerd wbaar de binnenstad ie om precies te zijn: Mtëwitch, de Charly en ■to 8. kun je ze geen vouw- Y tr noemen. Opvouw- K ze wel, maar ze hebben H biterlijk van een kleine teppen kun je er niet ar op zo'n vouwstepje >r deed dat ook nie- i miniscooters zijn uit- !t een elektromotortje iTj n snelheid geeft van 25 üf iper uur. Op een ac- kom je er 25 tot 30 .2! ver mee. .7! lit van de scoo- ■7j lakt dat je ze niet [motorstepje 'Ijl overjeschou- ji Ze wegen 30 tot *7! ilo, dus meezeu- ,75 hein valt af te raden. .7! ewoon rijden en dan 1.75 één keer tillen de kof- i de auto in. Jscooters ontsnappen '7$jl van Netelenbos om- i'2jP Europese goedkeu- 1*7! ten en voldoen aan alle gelden voor... snorfiet- .7! ibben om die reden -.75i, verlichting en echte •7* Ook moet je er 16 jaar [•7| en een WA-verzekering J'ji Hs-status houdt in dat de stoep mogen, ishoren op de rijbaan "elpad. Het elektro- m biedt de miniscooters xtra voordeel: je mag er groene, recreatieve waar snorfietsen met j ïzinemotor niet mo- rn- 42 P zijn de miniscooters »vuitse MZ Charly kost gulden (1.288 euro), se 6 Punto 8 liefst De Sparta Switch zoals die in februari voor 999 euro in de winkel staat. Hij is verkrijgbaar in donkerblauw en rood. Foto: GPD 4.495 gulden (1.997 euro). In fe bruari komt de Nederlandse Sparta Switch op de markt voor ongeveer 2.250 gulden (999 eu ro). De Switch wordt voor Sparta ge bouwd door de firma Glider In ternational. Frits de Mol van Gli der: „We richten ons op foren zen en mensen die de Switch in het drukke stadsverkeer gebrui ken voor korte afstanden". Importeurs van de nu verboden motorvouwstepjes verbijten zich intussen en wachten de ontwik kelingen af. Zo stond importeur Red Planet in Eindhoven op het punt de elektrische Micro E-po- wer op de Nederlandse markt te brengen toen de maatregel van Netelenbos roet in het eten gooide. Het stepje zou 749 gul den moeten kosten en was vooral bedoeld als funartikel en voor stadsgebruik. „We wachten en hopen nu op nieuwe regelge ving uit Europa", aldus een woordvoerder. Hier en daar worden verboden motorstepjes toch nog te koop aangeboden. Handelaren riske ren een half jaar cel en boetes tot 100.000 gulden (45.000 euro). Wie op straat op zo'n ding wordt betrapt, betaalt een paar honderd gulden boete en kan alsnog te voet verder. MZ Charly: import MP-Products Wil lemstad en Neobike Groningen. Ad.El 6 Punto 8: MP-products Willem stad. Sparta Switch: Glider Internatio nal in Eindhoven of Sparta BV in Apeldoorn. golfbaan) en in Kaatsheuvel (be zoek aan de Efteling en over nachting in een nabij gelegen hotel). Er is ook een vaararran- gement met een motorkruiser op de Friese en Hollandse wate ren. Fietsvakanties Ideëen voor actieve vakanties zoals fiets- en wandelarrange menten zijn te vinden in de gids Fiets- Wandelvakanties. Daar in staan ook Verrassend An- ders'-vakanties. Er is een 7-daagse Drielanden- fietsreis tussen Maas en Rijn met vertrek en einde in Maas tricht. Halteplaatsen zijn onder meer de Abdij van Val Dieu (België) en Thom. De dagelijks te fietsen afstanden variëren van vijftig tot zestig kilometer (1123 gulden per persoon). Ook is er een driedaags culinair fietsar- rangement in Winterswijk (330 gulden per persoon inclusief onder meer twee overnachtin gen in een 4-sterrenhotel en twee keer een 4-gangendiner). Tot de 'Verrassend Anders'-va kanties behoren overnachtingen in een indianentent in het Bra bantse De Heen (driedaags ar rangement voor 196 gulden per persoon). Ook is er een Yer- wenweekeinde op de Veluwe' met voor de overnachting keuze uit onder meer een herberg, voormalig postkantoor en land goedhotel (vanaf 293 gulden per persoon). Verder zijn er een Skate Skeelerarrangement op de Veluwe en een huifkarweek end in de Drente. utrecht - Frankrijk is binnen Europa het meest onveili ge land als het gaat om aanrijdingen en autovandalis- me. Maar in Nederland is het aantal inbraken uit auto's groter. Zowel wat betreft rijgedrag als vandalisme be vindt Nederland zich in de middengroep. Aldus enkele conclusies uit een groot onderzoek van de Europese verzekeringsmaatschappij Ineas naar verzekerings claims die met auto's te maken hebben. Van het totale aantal claims kan in Frankrijk en Neder land ongeveer 60 procent aan aanrijdingen worden toe geschreven. In Duitsland is dit bijna 70 procent. Dit ver schil is te verklaren uit het feit dat er in Duitsland min der uit auto's wordt gestolen en auto's aan vandalisme ten prooi vallen. Diefstal en vandalisme omvatten in Duitsland samen 11 procent van de oorzaken, in Frank rijk is dit een stuk hoger: 27 procent en in Nederland is dat 21 procent. Kijkend naar glasschades aan auto's worden in Frank rijk en Duitsland in meer dan 90 procent van de geval len ruiten gerepareerd en vervangen als gevolg van steenslag. In Nederland worden meer 'spontane' ruit breuken gemeld, zonder duidelijk aanwijsbare oorzaak. Ook meldt Nederland een groter aantal ruitvervangin- gen ten gevolge van inbraak In Nederland blijkt, net als in Duitsland, geen sprake te zijn van een bovenproportionele vertegenwoordiging van jongere chauffeurs bij schademeldingen. In Frank rijk is dat wel het geval. Opvallend daarbij is ook dat het aantal Franse bestuurders, jonger dan 23 jaar, een aan merkelijk groter aandeel in het totaal aan aanrijding schades heeft. In Nederland en Duitsland is deze jonge categorie berijders niet méér bij aanrijdingen betrokken dan hun oudere landgenoten, aldus Ineas. door Rien van der Steen Hoewel het in ons land wel meevalt met de regen is een goed regen pak toch wel een noodzakelijk kledingstuk. Foto: United Photos De Boer/Torna Tudor De dagelijkse fietser luistert vaak naar het weerbericht voor de volgende dag. Kan het regenpak thuisblijven of is de kans op een bui erg groot? Voor ons gevoel regent het hier altijd. Toch blijkt uit de cijfers van het KNMI dat het wel meevalt met de neerslag in Nederland: het regent slechts 6,5 procent van de tijd. De kans om onderweg overvallen te wor den door een regenbui is dus erg klein. Fietsers die 220 dagen per jaar naar het werk fietsen, hoeven slechts 14 keer per jaar een re genpak aan te trekken. Voor die keren is een behoorlijk regenpak natuurlijk een vereiste. Let bij de aankoop hiervan goed op de maat. Ook in de winter kan een regenpak nodig zijn: het moet dus wel over de winterjas pas sen. Maar het pak moet ook weer niet te groot zijn. Het is immers niet de bedoeling dat de voeten achter de pedalen blijven steken door de te lange pijpen- Naast de maat is ook het mate riaal van belang. De regen moet buiten blijven, maar tegelijker tijd moet het transpiratievocht afgevoerd worden. De fietsende- taülist heeft vaak een uitgebrei de collectie regenkleding. Laat u goed voorlichten. Fietsendiefstal is al jaren een groot maatschappelijk pro bleem; een onderwerp waarover binnen de fietsenbranche veel wordt gesproken. Batavus, Koga Miyata en Sparta - onderdeel van Accell Group N.V. - hebben besloten om daadwerkelijk dit probleem breed aan te pakken. In de nieuwe collecties voor 2002 wordt het merendeel van de fietsen voorzien van Diefstal- PreventieChips (DPC). Op jaar basis betekent dit, dat meer dan 200.000 fietsen worden voorzien van DPC en een opvallende ho logram framesticker. DPC wordt al geruime tijd zeer succesvol toegepast bij de be strijding van scooterdiefstal. DiefstalPreventieChip in fietsen stelt de politie in de gelegenheid eenvoudig een gestolen fiets op te sporen door middel van reeds - door de overheid - gebruikte scanners en goedgekeurde tech nieken. Koga Miyata en Sparta, eveneens onderdeel van de Ac cell Group N.V., bouwen in na volging van Batavus BV ook fiet sen met DPC. Een fietser met een opgestoken paraplu is in het Nederlandse stads beeld heel gewoon. Veel fietsers prefereren de paraplu boven het aantrekken van regenkleding. En als je niet te ver hoeft te fietsen, valt er wat voor te zeggen. Het nadeel is dat er maar één hand over blijft voor het stuur. Het bedrijf Basil uit Ulft heeft nu een speciale fietsparaplu op de markt gebracht. De Regi, zoals ze bij Basil de pa raplu noemen, is eigenlijk een gewone paraplu die met een stalen houder aan de stuurpen te monteren is. Wie hem goed afstelt houdt het van middel tot voeten droog, aldus Basil. Na het afstappen kan de fietsparaplu gewoon mee de stad in. Meer info: tel 03 15 63 22 22. door Mare Brink Een vaararrangement over de Friese en Hollandse wateren. Een 'Verwenweekeinde op de Veluwe'. En een 'culinair fietsar- rangement' in Winterswijk. Het is maar een greep uit de vele mogelijkheden in de nieuwe gidsen van VW Vakanties. Reisorganisatie VW Vakanties verwacht voor 2002 een 'forse groei' van het aantal Nederland se vakanties. „In sommige pro vincies zien we een soort inhaal effect na de MKZ-crisis dit voor jaar. We hebben bovendien prachtig najaarsweer gehad. Het lijkt er ook op dat de consument na de aanslagen in de Verenigde Staten voor zekerheid en veilig heid gaat en bewust kiest voor een vakantie dichtbij huis", al dus Erik Bos van VW Vakanties. Deze organisatie (een samen werkingsverband van Toerisme Recreatie Nederland en de grote provinciale VW's) rekent erop dat volgend jaar de omzet met twintig procent zal stijgen tot 58 miljoen gulden. Volgens Bos blijkt uit de reserveringen van de afgelopen tijd dat er vooral belangstelling is voor Gelder- VW Vakanties is te vinden in de gidsen 'Fiets- Wandelvakan ties' en 'Hotel Bungalow vakanties'. Beide gidsen zijn vanaf eind november verkrijg baar bij reisbureaus en W- V/ANWB-vestigingen. In de gids 'Hotel Bungalow vakanties' zijn 62 nieuwe arran gementen verdeeld over hotels, appratementen, grote recreatie parken en kleinschalige (familie) accommodaties. Nieuw is het arrangement in het Drentse brinkdorp Eext op de Hondsrug. Het gaat om een arrangement met drie overnachtingen in Her berg De Rustende Jager voor 341 gulden per persoon (inclusief drie keer ontbijt, diner, infoma- tiepakket en souvenir, op basis van een tweepersoonskamer). Ook nieuw is het twee-daagse arrangement met overnachting in het Carlton President Hotel in Utrecht met onder meer Turks stoombad, solarium en biljart kamer (165 gulden per persoon op basis van een tweepersoons kamer). Andere arrangementen zijn on der meer mogelijk in Hotel Hampshire Inn in Sint Nicolaas- ga (gelegen aan een 18-holes De X-type, de eerste Jaguar met vierwielaandrijving, is een dui delijke Jaguar, maar hij deelt veel van zijn bodemplaat en een hoop andere techniek met de Ford Mondeo. Niet erg, want het is ook de allereerste Jaguar die minder dan een ton kost. Hij heeft een prachtige, gewelf de neus. De achterkant is veel meer geleend van de S-type. Volgens zijn makers hééft de Ja guar X-type 'beauty and brains', rationele schoonheid. Jaguar blijft een merk met een zekere magie in elk geval. Want exclusief en niet zo gewoon als weer die Mercedes of BMW. Jaguar geeft tegenwoordig drie jaar volledige garantie op zijn producten. De auto's zijn luxe en hebben zeker stijl. De meest compacte van het stel, de nieu we X-type, wordt pas knus als je achter het stuur zit. Voor wat langere mensen verloopt het instappen nog niet eens zo soe pel want de toegang is niet zo groot. Zodat je vrij snel met het hoofd tegen de bovenste rand zit. Waar de S-type een ovale grille kent heeft de X tussen de smalle, beetje gemeen kijkende koplampen een prachtig, recht hoekig exemplaar dat bij de Sport nog matzwart is ook. Fraai. Vooral de Duitse merken zijn doelwit van de nieuwe 'Jag'. Wat wegligging betreft dient hij de concurrentie uitstekend van repliek. Het weggedrag is nogal dynamisch en met name de Sportversie heeft wat steviger gedempte vering die bij het ka rakter van de auto past. De mo tor, al bekend uit de S-type en ook afkomstig van (Jaguar-eige naar) Ford, wordt ook voor het eerst in de Jaguar-geschiedenis niet klein, maar binnen tamelijk knus is. Hij heeft forse motorversies en is weer eens wat anders dan die Een 4WD-Jaguar die buiten bepaald Mercedes of BMW. Foto: Jaguar dwars voorin gemonteerd. Men kan kiezen uit een 2.5 liter V6 (194 pk) of een sportievere 3.0 liter V6 (231 pk). Eenmaal in de auto, voor het instappen moet je dieper bui gen dan bij de gemiddelde li mousine, is er ruimte voldoen de. Geen zee van, maar wel ge noeg om je goed thuis te voe len. De aankleding is gepast chique, de stoelen zitten prima en met de bediening is niks mis. Alleen het schakelen met de handbak ging soms wat las tig omdat de derde versnelling een flinke zwaai van de pook verlangt. Flinker dan wij soms deden. Eigenlijk is een Jaguar een auto die altijd een auto maat in het uitrustingspakket verlangt. Een prima rijdende auto deze X-type. Vooral door de vierwiel aandrijving kleeft de 4-deurs sedan ook in extreme situaties aan de weg. Hij is ook maar een fractie kleiner dan de S-type, die dat systeem ontbeert. Er schijnt ook nog een wagon achtige versie van te komen. Ook die zal weer veel techniek van moeder Ford hebben. Zo gaat dat in een autowereld waar globalisering en grootschalig heid de klok slaan. En een die sel zal er ook nog wel eens ko men, want Jaguar heeft groei plannen en daar kan een zelf- ontbrander niet ontbreken. En hij was immers bedoeld om vooral jongere klanten voor het vanouds statige merk te interes seren. Met deze X-type (vanaf 88 mille of 40 euromille) heeft Jaguar nu vier verschillende modellen, sa men met de XJ, XK8 en de S-ty pe. Drie jaar geleden maakte het merk uit Coventry nog geen 50.000 auto's. Dat zijn er nu bij na 100.000 per jaar en de X-type gaat daar nog eens een flinke schep bovenop doen, verwacht de fabrikant. land. „De Veluwe doet het erg goed. Verder zijn Zeeland en Noord-Brabant geliefd. Drenthe doet het wat minder, waar schijnlijk door een wat stoffig imago", aldus Bos. Appartementen Vanwege de grote belangstelling heeft VW Vakanties extra ac commodatie ingekocht. Ook is het aantal arrangementen uitge breid. Het totale aanbod van

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21