Hamsterwoede bij Marks Spenc GESPREK VAN DE DAG Noorse prinses kondigt in tranen huwelijk aan Brits warenhuis gaat volgende week definitief dicht Vuurwerk en alcohol: Spijkerhard versus ludiek Gereformeerd, glad verkeerd 152 MENSELIJK Een advocaat uit Los Ange les heeft een officiële klacht ingediend over de juistheid van het overlij- densbewijs van de voorma lige Beatle GEORGE HAR RISON. Het document ver meldt een n iet-bestaand adres als plaats van overlij den. De 58-jarige muzikant overleed op 29 november aan kanker. De autoriteiten in Los Angeles hebben op het overlijdensbewijs een adres van Harrisons echtge note Olivia vermeld. Maar dat adres blijkt niette be staan. Volgens een politie woordvoerder geven meer families van overleden beroemdheden verkeerde adres sen op en gaat het niet om een misdrijf. Ze willen zo ver mijden dat die plek een soort bedevaartsoord wordt. De advocaat, Gloria Allred, meent dat de integriteit van openbare documenten op het spel staat. „Beroemdhe den en hun families staan niet boven de wet, zelfs niet als ze uit goede wil handelen bijvoorbeeld om de privacy van hun dierbaren te beschermen." Een vete tussen twee ex-geliefden in Borne eindigde gis teren meteen OMGANGSREGELING vooreen HOND. Kortgedingrechter H.J. Inden in Almelo kwam met dat aparte vredesvoorstel. De man en vrouw onderhielden ze ven jaar een relatie. Toen de Bornse daar een streep on der zette, zou hij haar voortdurend lastig hebben geval len. Afgesproken is dat zij de driejarige Friese stabij, een wedstrijdhond, op zaterdagen bij een gemeenschappelij ke kennis inlevert, waar de ex-man hem op kan komen halen. Hij moet het dier op zondagavond weer 'inleve ren'. Tieneridool BRITNEY SPEARS is geenszins van plan zich naakt te laten fotograferen. Haar manager heeft gisteren in Los Angeles mediaberichten van die strekking ont kend. Showbizzpersbureau WENN had eerder gemeld dat Spears binnenkort te bewonderen zou zijn in evakos tuum. Ze zou uit de kleren gaan voor een campagne van de Amerikaanse dierenbeschermingsorganisatie PETA. Spears zou dit hebben toegezegd nadat ze kritiek had ge kregen op het dragen van een slang tijdens de uitreiking van de MTV Awards en de verkoop van haar huis 'com pleet met huisdieren'. De Amerikaanse actrice WINO NA RYDER (30) is in Beverly Hills betrapt bij een winkeldief stal en aangehouden. Ryder had in het chique warenhuis Saks Fifth Avenue kleding en sieraden ontvreemd. Het warenhuis heeft aangifte gedaan wegens diefstal. Na betaling van een borgtocht van 50.000 gulden (22.700 eu ro) kwam Ryder weer op vrije voeten. Zij wordt op 11 januari voorgeleid voor een rechter in Los Angeles. Nog geen vier maanden nadat haar kleine broertje, kroonprins Haakon van Noorwegen, in het huwelijksbootje stapte, kondigde de Noorse prinses Martha Louise gisteren aan te trouwen met haar vriend Ari Behn. De 30-jarige prinses verontschuldigde zich op een ontmoeting met de pers voor het feit dat mensen misschien een beetje moe worden van koninklijke bruiloften. „Maar het is zo'n op luchting dat we nu eindelijk openlijk over onze relatie kunnen pra ten", snikte ze. De relatie tussen Martha Louise en de schrijver, journalist en televi sieproducent was lange tijd een publiek geheim in Noorwegen. De aanstaande bruidegom werd door zijn wüde verleden meerdere malen tot 'de schoonzoon uit de hel' bestempeld. In zijn verhalen en programma's komen drugs regelmatig terug. Enkele jaren gele den maakte hij bijvoorbeeld een televisieprogramma over cocaïne- gebruikende prostituees in Los Angeles. Hierna begon in Noorwe gen, dat zeer afwijzend staat tegenover elke vorm van drugs, de dis cussie of het geflirt van Behn met nar cotica ook beteken de dat hij zelf ge bruikt. Gisteren ont kende hij ooit 'in een belastend mi lieu' verkeerd te hebben, maar gaf geen antwoord op de vraag of hij met zijn vingers aan de drugs heeft gezeten. Het is niet de eerste keer dat de Noorse monarchie en het Noorse volk een controversiële 'aan staande' te verwer ken krijgt. Eind au gustus trouwde kroonprins Haakon met Mette-Marit, een alleenstaande moeder met een zoon van vier en ook een verleden dat niet past in een keu rig koningshuis. Martha Louise en Ari Behn. Drie dagen voor de Foto: AP/Lise Aserud bruiloft biechtte Mette-Marit op drugs gebruikt te hebben, maai- nam daar volledig afstand van. Een romantisch huwelijk met alles erop en eraan en een toer door het land na de bruiloft deed de rest. Mette-Marit is nu een van de popu lairste personen in Noorwegen. Andere kritiek op de 29-jarige Ari Behn is dat hij nog steeds vaart op de roem die hij vergaarde met het schrijven van zijn, slechts 94 pa gina's tellende, debuutroman 'Trist som faen'. In recensies werd het boek beoordeeld met zes ogen op de dobbelsteen, een symbool dat hij vervolgens op zijn arm liet tatoeëren. Op haar 30-jarige verjaar dag afgelopen september droeg Martha Louise een jurk met daarop de dobbelsteen geborduurd, als kleine verwijzing naar de schrijver. Deze gelegenheid was tevens de eerste keer dat Ari Behn op een of ficiële gelegenheid samen met haar gezien werd. Net als voor het huwelijk van Haakon en Mette-Marit gaan er nu weer geruchten dat de koning en de koningin zich sterk hebben ge maakt voor de keuze van hun dochter. Het kostte koning Harald na melijk jaren om zijn ouders er van te overtuigen dat hij echt wilde trouwen met het burgermeisje Sonja, nu koningin van Noorwegen, en hij zou willen dat zijn kinderen wel kunnen kiezen. Martha Louise prees haar ouders voor het feit dat ze openstaan voor nieuwe mensen. Op de bruiloft zijn zeker ook Nederlandse gasten te verwachten. Martha Louise studeerde in 1995 fysiotherapie aan de hogeschool in Nijmegen. Daarna liep ze in 1997 stage in Maastricht. Ook trainde de prinses regelmatig op een manege vlak buiten Maastricht voor haar springruiterwedstrijden. De bruiloft zal op 24 mei plaatsvinden in de Nidarosdom in Trond- heim. Windy Kescer VRIJDAG 14 DECEMBER jifj Op zaterdag 22 december sluit het oer-Britse warenhuis Marks Spencer in Den Haag en Amster dam definitief de deuren. Veel klanten hamsteren nu. „Heeft u nog brandy butter? Ruud Volkers, store-manager van Marks Spencer in Den Haag kan het niet alle klanten naar de zin maken. „Veel men sen bellen ons met de vraag of wij bijvoorbeeld brandy butter voor ze apart willen zetten. Daar kunnen we helaas niet aan be ginnen. De bevoorrading is 's ochtends, en we moeten maar afwachten wat erbij zit. Wie het eerst komt, het eerst maalt, dat is het eerlijkste". De klanten moeten voor deze kerstspeciali teit dus vroeg naar de winkel. Het oer-Britse warenhuis open de in Den Haag in mei 1992 de deuren. Zaterdag 22 december valt het doek. De vestiging in de Grote Marktstraat is halfleeg en biedt daardoor een trieste aan blik. De uitverkoop is in volle gang, en wat betreft de kleding wordt de voorraad niet aange vuld. De lingerie vliegt bijna let terlijk de deur uit, befaamd als die is om haar kwaliteit en pas vorm. Voor ieder vrouwelijk probleem biedt het huismerk St. Michael wel een oplossing. Correctieslips voor dat net even te forse buikje, push-up-bh's, noem maar op. En ook de kwaliteit van de kin derkleding was, hoewel mis schien wat ouderwets, goed. Het bedrijf introduceerde novi teiten zoals een lamswollen trui die in de droogtrommel ge droogd kan worden. De kleding voor kinderen was sterk en van uit de kinderen bedacht. Neder landse mannen, die wat kleiner van stuk zijn, konden bij het En gelse bedrijf terecht omdat het ook korte lengtematen voert. Dat wordt dus weer dagtrips naar Engeland maken. Een klei ne troost: de lingerie is in Enge land ongeveer een derde goed koper dan hier. De enige afdeling die nog volop wordt aangevuld is de food-af- deling, een afdeling die van het begin af aansloeg en ook steeds werd uitgebreid. Hij overleefde de moeilijke periode van de Die jongen op de televisie, achter de computer, tikkend met een paar overgebleven vingers aan een mismaakte hand. Of die confronterende ad vertentie in de krant met foto's van drie gebrand merkte runderen plus een forse brandwond op een menselijke bil. De vuurwerkcampagne Je bent een rund als je met vuurwerk stunt - vorige week gestart - is weer spijkerhard en confronterend. Vandaag wordt Bob gelanceerd in de strijd tegen alcoholmisbruik. De ze campagne, gemaakt in opdracht van het minis terie van verkeer en waterstaat, is juist ludiek, ter wijl ook hier de boodschap duidelijk is: niet met drank op achter het stuur. Bob, bewust onbeschonken bestuurder, komt uit Belgie en van deze succesvolle campagne is door een Amsterdams reclamebureau een Nederlandse versie plus bijpassende slogan bedacht. Het (Bel gische) concept is een stel menden dat uitgaat waarbij een van hen vraagt: 'Wie is de Bob van avond?' Ofwel, wie rijdt er en drinkt niet? Alcoholmisbruik in het verkeer kan net zulke dra matische gevolgen hebben als het onbezonnen gedrag van waaghalzen die stunten met vuurwerk. Wie is de BOB. Foto: ANP/Robbert Slagman Toch worden vuurwerkgebruikers een stuk stren ger van toon gewaarschuwd dan de drinkers. „We praten over verschillende doelgroepen die elk een andere benadering vragen", zegt Olleke Claessens, art-director van het Haarlemse recla mebureau Vos en Van Niedek. „Bij het vuurwerk gaat hem om jongeren, meestal jongens in de leeftijd van zeven tot een jaar of dertig en de an dere groep bestaat uit mannen en wouwen tot wel een jaar of tachtig." De waag is: moet die vuurwerkcampagne wel zo hard en confronterend zijn? Claessens: „Ik denk het wel gezien de doelgroep. Laat de realiteit maar zien. Bij Bob gaat het om kameraadschap, gezel ligheid en om verantwoordelijkheid van de groep. Bij het vuurwerk heb je het over de handeling van een individu. En juist bij de vuurwerk-afstekers moet je de boodschap hard tussen de oren en ogen brengen. Dus laat die groep de realiteit maar zien." „De harde aanpak blijkt te werken", zegt Cees Meijer. Hij is namens de stichting Consument en Veiligheid verantwoordelijk voor de vuurwerk campagne. „Een zachtere aanpak, ludiek, ko misch of wat dan ook, daar zie ik niets in." De verkoop van vuurwerk is in tien jaar verdrie voudigd maar het gemiddelde aantal ongevallen met ziekenhuisbezoek is in die periode teruggelo pen van 1900 tot 1100. „Het afgelopen jaar zaten we zelfs op 900. De campagne werpt vruchten af maar blijft ook nodig. Vergelijk het met Sesam straat, dat krijgt ook steeds een nieuw verjongd kijkerspubliek. Bewustwording daar gaat het bij ons om. En, ik wil onze campagne beslist niet hard noemen, veel eerder realistisch." ,,'t Kan mij ook niet hard genoeg zijn", zegt de Heemsteedse vuurwerkverkoper Nick Schoenma ker. „Die campagne is en blijft nuttig." Bij feest winkel De Feestneus in Haarlem, waar vanaf de 28ste ook vuurwerk over de toonbank gaat, zijn ze het roerend met hun collega eens. Marieke de lekkere kant-en-klaarmaaltijden met weinig vet. De Indiase maaltijden, de worstjes en de bacon, maar ook de wijnen uit de nieuwe wereld waren best sellers. Helaas kan het 'conti nent' geen artikelen in Engeland bestellen. In Engeland zelf kan dat namelijk wel. „Er is wel eens gesuggereerd om in Europa alleen de foodafdelin- gen overeind te houden. Het management heeft er echter uit drukkelijk voor gekozen dat niet te doen. Maar onze topman Luc Vandevelde acht het niet onmo gelijk dat het bedrijf op het con tinent in een andere von rugkeert." In Engeland is Marks S begonnen met een exper van winkels met kant-en- klaarmaaltijden, dichtbij tions en andere plekken 1 veel werkende mensen li men. „Het gaat boven ve ting. We zullen er binnen nog twintig openen", aid develde. Misschien is, als les slaagt, Europa met eei soortgelijk concept aan d beurt? Christa van der Hoff Een van de winkelende vrou wen, die haai' karretje heeft vol gestouwd met marmelades, In diaas brood, wraps, pappa- dums, worstjes, thee en salt vinegar-chips: „Het is doodjam mer dat Marks Spencer sluit. Ze verkopen producten die je nergens anders kunt krijgen. Mijn man is verknocht aan de thee: volgens hem de enige ech te. Ik stop het brood en de worstjes in de diepvries, maai" dat is natuurlijk maar een doek je voor het bloeden." Veel men sen hadden ook baat bij de zo genaamde low-fat-maaltijden: Je bent een rund... Foto: ANP Boer: „Ik vind het ook uitstekend, je jongeren bewust van de gevaren en tot voorzichtigheid." M. Teske van Teske Vuurwerk in Leiden: harde zie ik niet zitten. D'r zijn toch wel manieren om duidelijk te maken om met vuurwerk om te springi ons imago, dat is er niet op de rampen in Volendam en mand die in vuurwerk handelt hoeft niet meteen als crimineel te worden derd. Dat vooroordeel zou nou eens in pagne moeten worden rechtgezet." Ed Blaauw BSE, waarin er geen Brits vlees meer kon worden verkocht. Alleen de kalkoenen, onont beerlijk voor een traditioneel Engelse kerst, ontbreken dit jaar. „Dat is te riskant. We gaan de 22ste al dicht, we weten dan niet hoeveel we overhouden", vertelt Volkers. „Er waren veel Britse klanten, maar liever spreken we van een internationale cliëntele. Indiase mensen kwamen voor onze chutney's. De vestiging in Am sterdam moest het meer van de toeristen hebben, daar werden meer sandwiches verkocht." Thickly cut orange marmelade, steak- and kidney-pies, muffins, scones, mince pies, Christmas pudding, lekker klef, lang vers blijvend brood: Nederland moet voortaan zonder. Er zijn wel winkels die wat Britse produc ten verkopen, maar niet een dergelijk volledig assortiment. Volgens Volkers is er beslist sprake van hamsterwoede. „We verkopen nu veel meer dan in dezelfde periode vorig jaar. We hebben gelukkig geleerd van de sluitingen van de filialen in Duitsland, deze zomer. Men is daar ook gaan hamsteren." De Marks Spencer in Den Haag. Foto: GPD/Jacques Zorgman Sint-Nicolaas verraste mij vorige week met het boek De Gereformeerden van Agnes Amelink. Ik heb dat met groot genoegen gelezen. Het geeft een onopgesmukt beeld van de geschiedenis van de gereformeer den vanaf het moment waarop de eer sten zich in 1834 afscheiden van de Hervormde kerk. Uiteraard komt Amelink ook te spreken over het top- gebod der griffo's, het vierde der tien geboden. 'Zelfs het laatste fort van de typisch gereformeerde levensstijl, want zo mag de zondagsheiliging toch wel ge noemd worden, is verlaten', zegt Amelink daarover. Ze geeft bij monde van een ver haal van Jacoba Westelijk, daar een mooi voorbeeld van. 'Op zondag', vertelt Jacoba, 'ging de vuile vaat altijd in het aanrecht kastje, voor de volgende dag. Alleen de vor ken wasten we even af, want die waren van ijzer en konden gemakkelijk gaan roesten. Op een dag hadden we een tante van Flakkee en die sprak daar schande van: 'Vandaag zijn het de vorken, morgen de pannen en zo is voor je het weet het hek van de dam'.' Het fraaiste staaltje van zondagsheiliging uit mijn jeugd is afkomstig van de jongste broer van mijn vader: oom Huib. Die was kruidenier, maar verkocht ook sigaretten. Op een blinde muur van zijn winkel bracht hij in de jaren zestig een automaat aan. Daaruit kon je Chief Whip vloeitjes of Miss Blanche of Players trekken. Aanvan kelijk was mijn oom reuze trots op die wonder au tomaat. Helaas, wat bleek, de verslaafden trokken er ook op zondag een pakje sigaretten uit. Soms bleken zelfs tij dens kerktijd zomaar vijf pakjes Miss Blanche getrokken te zijn! Mijn oom nam maatregelen. Tussen de zuiltjes met siga retten en het glas bracht hij op zaterdag avond een wit scherm aan. Je kon dus niet meer zien water in de automaat zat. Mijn oom nam aan dat de rokers dan ook niet meer zouden trekken. Spijtig genoeg bleek dat een forse misrekening. Ondanks het witte scherm, trokken op zondag de rokers toch Chief Whip en Miss Blanche. De ro kers kenden de automaat, wisten precies welk van de laatjes ze onderin moesten open trekken om het begeerde merk te ver krijgen. Of misschien kon 't sommigen he lemaal niks schelen, wilden ze gewoon si garetten hebben, 't donderde niet welk merk. Mijn oom ging weer in de tegenaan val. Op zaterdagavond plakte hij de gleu ven af waar het geld doorheen moest. Ook dat hielp niets. Terwijl mijn oom in de kerk zat. peuterden de rokers het plakband eraf. Mijn oom nam nadien nog een hele serie maatregelen om te voorkomen dat op de dag des Heeren zondaars sigaretten uit zijn automaat zouden trekken, maar niets bleek 100 procent effectief. Uiteindelijk heeft hij snikkend de automaat van zijn blinde muur verwijderd. Hij wilde maal niet dat er op zondag sigaret! vloeitjes uit zouden worden getroló Dan ook door de week maar geen n meer. Was mijn oom nu begaan met heti zondaars die, omdat zij op zondag Blanche trokken, daarvoor later zo\ branden in een eeuwig Auschwitz! dat was mijn oom niet. Het lot der daars liet hem steenkoud. Hij kneety doodgewoon enorm dat God hem, 1 hij via z'n automaat op de dag des sigaretten verkocht, later in het gen brengen en vreselijk zou straffen. 1 hachje was in 't geding. Misschien is dat wel het meest afscl ke aspect van het gereformeerden^ botte, barre egoïsme dat in de hand werkt werd door die smerige, schcui immorele leer der eeuwige verdoem Gereformeerd, glad verkeerd!

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2