wantrouwen van moslims 'In het weekeinde wordt het pas een gekkenhuis' Leiderdorpse Rwandees uitgeleverd aan tribunaal VidgO Frank de Boer heeft in Denemarken 'geen wijf gezien Cieba 'VS knutselden band in elkaar' Arbeidshandicap bij bijna 1,5 miljoen Nederlanders Nu al ruim 70% van de loten verkocht. Aanbestedingen verlopen nu netjes geopend van Leidsch Daeblad xi.'.pri ilijft een eitje rond ekenhal l/en mei fat praten irman kon estoord gang gaan er een oenentekort Poelgeest - (riaatste itflora in de nse veiling cia zoekt het ;erop met de iusieve Thesis |Her Anderson )rechtste iliment dat we »en schenken, is Beetje zon Ctttj no 3-4 j marathon Btuurijs r De ijsclubs waren er ior. De marathonploe- Maar er wordt van- n marathon op natuur - i in Veenoord of in „Het wordt te veel nijnwerk", licht Luc het sectiebestuur m de KNSB toe. De tdstrijd op natuurijs i op zijn vroegst voor lop het programma. aregeling i g voor wild' hn - Er zou een quota- moeten komen voor b suggestie doet L. van van Horeca Nederland, peze kerst vijftien tot focent duurder dan vo- Dat hangt samen met [crisis in Groot-Brittan- r ook met het jachtge- :gentinië en Polen, nen haasjes uit Po- ir daar zijn ze allemaal ld. Nu zie je dat de uit Chili en Argentinië leiner worden omdat ze rorden geschoten. Economie r providers i kabelnetten ic - Nederlandse kabel- fin gaan open voor in- incurrentie. Essent Ka- in Groningen is in sep al begonnen door naast n @Home ook het of e bedrijf Introweb toe te de kabel. Casema wil igustus volgend jaar lere providers toelaten, ^lbedrijf UPC was van- li niemand bereikbaar mmentaar. Met het Hen van hun netwerken e exploitanten voor op i van toezichthouders, erlandse Mededingings- it en telecomtoezicht- Opta hebben gesugge- it kabelbedrijven in de »t wellicht verplicht •ncurrentie toe te la- nr. 42799 losse nummers 2,251,02 zaterdag 2,75/€1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 14 december 2001 Ok Ol' ZATERDAG X-MiDkUl uur 1 De gróótste selectie kantoormeubelen J 2000 m2 SHOWROOM! 1 kantoormeubelen barcelona/anp - International Frank de Boer heeft zijn advo caat Cor Hellingman (en zaak waarnemer Rob Cohen) inge schakeld omdat hij met Patrick Kluivert en Edgar Davids be trokken zou zijn geweest bij nachtelijke escapades vooraf gaand aan de oefeninterland Nederland-Denemarken. „Ik heb geen wijf gezien, dit is één grote leugen", reageert de aan voerder van Oranje op de aantij ging in de Deense krant Ber- lingske Tidende. „Misschien dat die griet (Kira Eggers) is betaald om dit verhaal te vertellen." De spelers beraden zich nog over nadere stappen. De Boer: „We zijn in overleg wat we kun nen doen en wat het beste is. Of we nemen zelf actie of samen met de KNVB. We moeten ook bekijken of het zin heeft een rectificatie te eisen. We zijn aan getast in onze naam. Sigi Lens, manager van Kluivert, vraagt zich af of het zin heeft stappen te ondernemen. „Het stuk is al geplaatst en is het niet duidelijk van wie het verhaal af komstig is. Dus tegen wie moet je wat ondernemen? En de KNVB heeft een onderzoek laten doen en daaruit blijkt dat het niet waar is." Karei Jansen van het bureau Sport Promotion dat de zaken behartigt van De Boer „Het probleem is dat het verhaal al in de krant heeft gestaan." Edgar Davids moest „heel erg hard la chen" om het verhaal, laat zijn raadsman Robert Geerlings van uit New York weten. „Dit is zo'n onzin, we hebben niet de be hoefte er verder op te reageren." De KNVB sprak gisteren het ver haal van de krant tegen. De krant schreef dat de drie inter nationals in een suite van het spelershotel in Kopenhagen met enkele dames van plezier een feestje zouden hebben ge bouwd. Een van hen zou de be roemde stripper Kira Eggers zijn. De KNVB kende de geruch ten al weken en stelde een on derzoek in. Daaruit bleek dat een Deense zakenman, een be kende van Kluivert, in het spe lershotel was geweest met enke le vrouwen. Om 23.00 uur werd het gezelschap het hotel uitge zet. Rob Cohen vroeg de spelers of er iets klopte van het verhaal. „Ze hebben ontkend, ik geloof ze op hun woord. Die jongens zijn op en top profs." Hij gelooft ook niet dat de affai re voor de pas opgestapte bondscoach Louis van Gaal re den was om afscheid te nemen van Oranje. voorburg/anp - Bijna anderhalf miljoen mensen in Nederland hebben een arbeidshandicap. Dit betekent dat een op de ze ven mensen door een handicap, ziekte of een langdurige aandoe ning in het werk of in het krijgen daarvan wordt belemmerd, zo meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) van daag. Het CBS heeft deze cijfers mede op verzoek van het ministerie van sociale zaken opgesteld. De arbeidsgehandicapten nemen in mindere mate deel aan het ar beidsproces dan hun gezonde collega's. Van de mensen met een beperking in de leeftijd van 15 tot 64 jaar, heeft de helft een baan. Van de totale beroepsbe volking werkt tweederde. Een deel van de mensen die door hun ziekte of handicap thuis zit, wil wel in deeltijd wer ken. Bijna 11 procent zou wel 12 uur of meer aan de slag willen. Dat is aanzienlijk hoger dan het gemiddelde onder de totale niet-werkzame bevolking, aldus het CBS. Zestig procent van de arbeidsge handicapten heeft volgens het CBS rug- en gewrichtsklachten. Van hen heeft ongeveer de helft betaald werk. Een kwart heeft psychische klachten. Slechts eenderde van de mensen met psychische problemen heeft een baan. Mirjam Ravensbergen voor de Leidse Hema met haar zojuist verworven euro-setje. Foto: Mark Lamers Stormloop op gratis eurosetje blijft in Leiden uit tijdens eerste ochtend (advertentie) door Wim Wegman leiden - Van een massale euro-stormloop was vanochtend in Leiden weinig te mer ken. Een gezellige euro-drukte was het, hoogstens. Voor de HEMA aan de Haar lemmerstraat stonden voor openingstijd een kleine twintig mensen te wachten. De meesten van hen met inderdaad slechts één bedoeling: het gratis euro setje ophalen. Nadat de deuren waren opengegaan en de klanten met hun nieuw verworven euro's weer naar bui ten kwamen, keerde een tijdlang de ver trouwde ochtendrust terug in de HEMA. Even verderop, bij het postkantoor aan de Breestraat, stond voor openingstijd een tiental euro-liefhebbers. Hoewel de toeloop daar in de loop van de ochtend flink aanzwol, was er geen moment spra ke van lange rijen voor de balies. Filiaal-manager J.W. Bouwmeester van de HEMA verwacht de allergrootste druk te eerlijk gezegd ook morgen en over morgen, tijdens de koopzondag. „Dan wordt het een gekkenhuis. Maar echt veel zorgen maak ik me daar niet over. We zijn gewend aan een grote drukte. Nou vooruit, laat het dan maar wat druk ker worden." De HEMA is volgens Bouwmeester ver antwoordelijk voor de uitgifte van ruim een derde van alle gratis euro-setjes. „Landelijk gezien dan. Omdat Leiden een grote vestiging is, hebben we naar ver houding wat meer gekregen." Hoeveel setjes hij in huis heeft, wil Bouwmeester uit veiligheidsoverwegingen niet zeggen. Wel dat het warenhuis acht oud-mede werkers heeft opgetrommeld om de ver wachte drukte het hoofd te bieden bij de twee speciaal voor de euro ingerichte ba lies. Mirjam Ravensbergen was één van de euro-liefhebbers die al voor negenen voor de deuren van de HEMA stond. „Of ik de euro zo graag wilde zien? Valt wel mee. Ik had mensen beloofd om zo'n setje op te halen. Dan moet je dat na tuurlijk wel zo snel mogelijk doen." Het kostte haar wel het eerste lesuur op school. „Dat moet dan maar." Twee andere euro-afhalers van het eerste uur, het echtpaar Robert en Rebecca van Eijgen, zijn eigenlijk helemaal niet zo dol op de nieuwe munt. „Het blijkt andermaal dat je in dit land niets hebt te vertellen. Ze voeren het maar in, zonder ons iets te vragen zegt Robert. Maar als hij het setje heeft opengepeu terd en een eerste blik werpt op de mun ten, klinkt er toch wel wat tevredenheid. „Hmm, best wel mooi." Kentering na ophef over bouwfraude door Jacob van der Meulen en Bart Vuijk leiden - Aanbestedingen verlopen opvallend keurig sinds de golf van publiciteit over de bouwfraude. Dit blijkt uit bestudering van de lijst met openbare aanbestedingen, zoals die on der meer in Cobouw wordt gepubliceerd. Amb tenaren en deskundigen bevestigen deze trend. Door de ophef over de bouwfraude lijken aanne mers weer zelf hun calculaties te maken. Het pa troon waarbij de laagste inschrijver op min of meer grote afstand werd gevolgd door mededin gers die allemaal zo'n beetje dezelfde aanbeste- dingsprijs rekenden, lijkt doorbroken. Dat die mededingers allemaal qua prijs bij elkaar in de buurt zaten, duidde volgens deskundigen op van te voren gemaakte afspraken. De nummers twee en hoger stemmen namelijk de aanbesteding op elkaar af. Alleen de winnaar voert daadwerkelijk berekeningen uit. Maar sinds enkele weken ken merken de aanbestedingen zich juist door scher pe aanbiedingen. Morgen in ErBij: Wie zwijgt, deelt mee (advertenties) PAANAKKER CO START OPRUIMING Zaterdag 15 december om 9.00 UUR .Va nok nw itntring damaschnaia tm mal 46 12 Leiden Zondag 16 december 12.00 uur t/m 17.00 uur bezoek onze sfeervolle kerstshow (gratis koffie) van Winsen Herenweg 54 - Warmond 071 - 3010202 door Peter Groenendijk leiden - Simon Bikindi, Rwan dees en beschuldigd van aanzet tot volkerenmoord, mag worden uitgeleverd aan het Rwanda-tri- bunaal. Dat heeft minister Kort hals van justitie gisteren be kendgemaakt. Bikindi, die in 2001 maandenlang in het asiel zoekerscentrum in Leiderdorp verbleef, werd op 12 juli van dit jaar in het hartje van Leiden aangehouden. De arrestatie was wereldnieuws. Simon Bikindi (47) genoot in Rwanda populariteit als muzi kant en als leider van een ballet groep. Hij was actief voor de ra diozender RTLM en zijn liedjes werden beluisterd door een groot publiek. Veel van zijn tek sten hadden een politieke la ding: volgens de aanklagers van het Rwanda-tribunaal greep hij het langlopende conflict tussen Hutu's en Tutsi's aan om zijn haat jegens de Tutsi-stam met miljoenen Hutu's te delen. Vanaf 1993 gebruikten machtige Hutu's de massaal beluisterde radiozender als propaganda middel. Hutu's werden via Bikindi s liedjes opgehitst en vooral het nummer 'Haat de Tutsi's' werd grijsgedraaid. De haatcampagne leidde, zo stelt het tribunaal, indirect tot de vol- 'Simon Bikindi riep op tot volkerenmoord' kerenmoord van 1994, waarbij 800.000 mensen werden ver moord. Kort na het einde van de massa le slachting werd in Tanzania het Rwanda-tribunaal opgericht, waar de verantwoordelijken voor de genocide worden be recht. In 1999 volgde het arres tatiebevel voor Simon Bikindi: hij zou Hutu's hebben opge hitst, en dansers van zijn eigen ballet hebben aangezet tot het vermoorden van Tutsi's. Eén ge tuige meldt zelfs dat Bikindi zelf Tutsi's heeft gedood. Bikindi ontkende de aanklach ten en ontvluchtte Rwanda. Op 1 april 2000 meldde hij zich in Nederland bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst (ÏND). Die bracht hem onder in het asiel zoekerscentrum in Leiderdorp. Een jaar en drie maanden mocht Bikindi daar verblijven. Op 12 juli 2001 werd de zanger door een arrestatieteam in de kraag gevat, toen hij over de Lammermarkt in het centrum van Leiden fietste. Bikindi werd hardhandig van zijn fiets gerukt en direct naar het politiebureau aan de Langegracht gebracht. Een dag later werd hij voorge leid aan de rechter-commissaris in Den Haag. Sindsdien verblijft hij in een Nederlandse gevange nis. De uitlevering aan het Rwanda- tribunaal is volgens zijn advo caat onmenselijk, omdat de om standigheden in de gevangenis in Arusha zeer slecht zijn. Bo vendien twijfelen ingewijden aan de beschuldiging, dat zijn teksten aanzetten tot genocide. Maar die argumenten zijn door minister Korthals verworpen. Bikindi zal zo snel mogelijk naar Rwanda worden gebracht. Ja, Ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam n<r. Straat Postcode Telefoon Ik neem een: C maandabonnement automatische betaling I kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: MC V Bij machtiging tot automatische betaling .16,93 (Ft 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met 48,53 (FL 106») jackpot cadeau 48,99 (FL 107.») Bq autamrtscto betttrg m*n bAnk-arontfnmer rTTT i i i Stuur deze bon In een envelop. V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl l'HL'H.HI uagc J33I amman-dubai-kuala lumpur/rtr-afp-dpa - Veel men sen in de moslimwereld hebben met wantrouwen gereageerd op de video met Osama bin Laden, die volgens de VS moet aantonen dat hij achter de aanslagen van 11 september zat. De VS gaven de video gisteren vrij. De meeste regeringen van Ara bische en andere islamitische landen hadden vanochtend nog geen commentaar. Veel burgers zijn echter argwanend. „Ik ge loof niet dat de video authentiek is", aldus sheikh Mohammad Saleh in Dubai. „Geloven de Amerikanen nu echt dat de we reld zo stom is te denken dat deze band een bewijs is?", zei Abdul Latif Arabiat, leider van het Islamitische Actie Front in Jordanië. „Volgens mij heeft Washington de video in elkaar geknutseld om Bin Laden te veroordelen en om de misdaden van de Ameri kanen in Afghanistan te verhul len", aldus een taxichauffeur in de Jordaanse hoofdstad Am man. „Zelfs als de opnames echt zijn, laat dat alleen zien dat Bin Laden van te voren van het inci dent wist, maar dat hoeft nog niet te betekenen dat hij die heeft beraamd", aldus een man in Bahrein. Een hoge functionaris in de Ver enigde Arabische Emiraten zegt echter niet te twijfelen aan de echtheid. „Ik twijfel er niet aan dat Bin Laden achter de opera ties zat." De beelden tonen Bin Laden met zijn rechterhand Ayman al- Zawahiri. De meest gezochte terrorist zegt onder meer dat hij niet zoveel slachtoffers had ver wacht, en dat beide torens van het World Trade Center in New York helemaal zouden instorten. Hij verwachtte dat hooguit en kele verdiepingen het zouden begeven. Bin Laden zegt verder dat de kapers van de toestellen tot het laatste moment niet wis ten wat hun missie precies in hield. Vanochtend voerden Ameri kaanse vliegtuigen opnieuw zware aanvallen uit op het berg gebied bij Tora Bora, waar Bin Laden zich zou hebben ver schanst. Leden van de anti-Tali- bancoalitie en Amerikaanse troepen zouden het grotten- complex waarin hij zich volgens het Amerikaanse tv-station CNN vermoedelijk nog steeds op houdt, hebben omsingeld. De Amerikaanse minister van de fensie Rumsfeld zei dat voor hem alleen onvoorwaardelijke overgave van Bin Laden be spreekbaar is. Pagina Binnenland 1: Commentaar Pagina Buitenland: Meer nieuws over de Bin Laden-video

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1