Leven in een gouden kooi? GESPREK VAN DE DAG Mannen borduren in de etalage Potter-gekte slaat door Japanse prinses Aiko wacht leven zonder greintje vrijheid >j Roestvrij 152 MENSELIJK De twee jaar oude dochter van PRINSES CA ROLINE van Monaco heeft van een recht bank in Berlijn 163.000 gulden (74.000 eu ro) schadeloosstelling toegewezen gekregen wegens de ongevraagde publicatie van foto's in een Duits tijdschrijft. Het tijdschrift Die Aktuelle publiceerde elf foto's van de kleine Alexandra. De platen waren geschoten door een paparazzo. Een van de foto's, genomen kort na de geboorte van het kind, werd met een telelens gemaakt vanuit een boom in de tuin van het gezin. De persmuskiet had zich in die boom genesteld. De rechtbank was van oordeel dat het afdrukken van de foto's 'een inbreuk op de eerbied voor de persoonlijk heid van het kind' vormden. Acteur VICTOR REINIER is gisteravond samen met twee Amsterdamse politieagenten met ademhalingsproblemen naar het ziekenhuis gebracht. De drie kregen zuurstof toegediend en konden daarna naar huis. Oorzaak van de problemen was een kleine brand met veel rookontwikke ling in de woning van de acteur in Amsterdam-Zuid. De brand was ontstaan door vluchtige stoffen in doeken die eerder op de dag waren gebruikt voor het oliën van een houten vloer in het huis. Reiniers kinderen waren mo ment thuis, maar kwamen met de schrik vrij. De politie haalde een van twee uit de woning; de ander was naar het balkon gevlucht en werd daar door de buren overgetild naar hun balkon. Maleisië heeft een nieuwe koning. Het is TUANKU SYED SIRAJUDDIN, de radja van de noordelijke staat Perlis. Tuanku Syed Sirajuddin volgt Salahud- din Abdul Aziz Shah op, die vorige maand op 75-ja- rige leeftijd aan een hart aanval is overleden. De 58- jarige Tuanku Syed Siraju ddin is de twaalfde mo narch sinds na de onafhan kelijkheid in 1957 een sys teem van roulerend ko ningschap werd ingevoerd. In dat systeem kiezen de koninklijke families van negen van de dertien Ma leisische deelstaten uit hun midden een vorst voor de periode van vijf jaar. De koning is officieel staats hoofd en opperbevelheb ber van de strijdkrachten. Maar de werkelijke macht in de voormalige Britse ko lonie is in handen van de premier. De voormalige leadzanger van de Britse jongensgroep EAST 17, Brian Harvey, is in de nacht van maandag op dinsdag na een bezoek aan een Nottinghamse nachtclub ernstig mishandeld. Hij werd aangevallen door vier of vijf mannen en geslagen met een bijl of een mes. Volgens de politie is Harvey met een ernstige wond aan het achter hoofd naar een ziekenhuis gebracht. De politie weet nog niet wat het motief van de daders was. Aan het rijtje hooivorkwer- pen, zwientietikken en tob- bedansen is in Drenthe een nieuw volksvermaak toege voegd; in Beilen wordt vrij dagavond het eerste Neder lands kampioenschap KERSTBOOMWERPEN ge houden. Het idee is afkom stig van twee Bei Ier onder nemers. Over belangstelling hebben zij niet te klagen, want inmiddels hebben zich al tientallen belangstellen den aangemeld. Het regle ment vermeldt dat de deel nemers op klompen en in houthakkersblouse aan de start moeten verschijnen. Alle begin is moeilijk. Dat gold ook voor een 20-jarige OVERVALLER uit Klazienaveen, die de grondbeginselen van een overval nog niet onder de knie had. De jongeman probeerde maandag net voor sluitingstijd een supermarkt in zijn woonplaats te overvallen, maar daar trof hij een vroegere klasgenote achter de kassa. Met de woorden 'Kom op met dat geld, Gerda', probeerde hij haar te over reden hem de dagopbrengst mee te geven. Om zijn woor den kracht bij te zetten hield de overvaller de 19-jarige caissière een mes onder de neus. Het meisje was daarvan niet onder de indruk. Ze duwde de kassa dicht, pakte de telefoon en belde een collega. „Toen draaide hij zich om en rende weg", vertelt ze. ,,Als het een onbekende was geweest met een bivakmuts op, had ik me niet bedacht en hem het geld gewoon meegegeven". De 20-jarige overvaller kon dankzij Gerda dezelfde avond nog worden gearresteerd. De Harry Potter-gekte over schrijdt alle grenzen. Verzame laars tasten diep in de buidel om een eerste druk van de po pulaire boekenreeks te bemach tigen. Bames&Noble, een Ame rikaanse boekensite, biedt op het net een exemplaar aan voor ruim 67.000 gulden (30.300 eu ro). Illustraties worden voor een veelvoud geveild. De filmattri buten werden vandaag en giste ren bij veilinghuis Christie's in Londen aan de hoogste bieder verkocht. De peperdure versie van 'de Steen der Wijzen', gedrukt in 1997, is volgens Bames&Noble zeer bijzonder. Het boek is ge bonden in gekleurd leer en voorzien van unieke illustraties. Toch zijn er driehonderd exem plaren in omloop. Een goede tweede is een ex-bibliotheek boek, stukgelezen door kinde ren. Vraagprijs: meer dan 18.000 gulden (8200 euro). Het zijn on afhankelijke handelaren die pro beren de zeldzame boeken via de site van Bames&Noble te verkopen, laat een medewerker van het bedrijf weten. Alles wat met de tovenaarsleer ling te maken heeft, is geld waard. Vorige week zijn de origi nele illustraties van het tweede boek geveild bij het veilinghuis Christie's. De waterverftekenin gen brachten daar rond de 142.000 gulden (64.400 euro) op. De schetsen behorend bij het eerste boek zijn onlangs ver kocht voor ruim driehonderd duizend gulden. Christie's ver klaarde dat het niet gebruikelijk is dat twintigste eeuwse boekil lustraties zoveel geld opbren gen. De filmattributen gingen vandaag en gisteren onder de hamer. In Nederland worden de Potter boeken in omloop gebracht door de Amsterdamse uitgeverij De Harmonie. Voorlichter El's- beth Louis is op de hoogte van de hoge prijzen voor een eerste druk. „Ieder schaars artikel dat met Potter te maken heeft, vindt gretig aftrek bij de verzame laars", vertelt zij. „Er zijn men sen met kapitaal die werkelijk alles verzamelen." Volgens Sa- bien Stols, werkzaam op de pro motieafdeling van kinderboe kenuitgeverij Ploegsma in Am sterdam, slaat de merchandising door. „Dit duidt op een soort gekte die is ontstaan en men richt zich steeds minder op de inhoud van het boek", zegt ze enigszins teleurgesteld. Dergelijke verkoopbedragen voor boeken zijn in Nederland ondenkbaar, weet Stols. „Bij de huidige schrijvers in Nederland komt dit niet voor. Ik kan me voorstellen dat een gesigneerd exemplaar van Pippi Langkous op een veiling wordt aangebo den. Maar die brengt dan hoog stens rond de honderd gulden op." Dineke Sanders WOENSDAG 12 Sinds eind vorige week weet Japan dat het verse prinsesje Aiko, 'Zij die van an deren houdt', heet. Ze gaat geen onbe zorgde jeugd tegemoet. Het leven aan het hof is een slijtageslag tegen een hof kliek die het leven van de keizerlijke fa milie tot in elke vezel beheerst. Masako Owada heeft twee maal 'vrien delijk maar beslist' nee gezegd toen haar keizerlijke aanbidder haar ten hu welijk vroeg. Ze vond de Japanse kroonprins een aardige man, voelde zich gevleid door zijn aanzoek, maar was niet bereid haar carrière als diplo mate op te geven. De vermoedelijk ware reden voor het afwijzen van het aanzoek heeft ze voor zo ver bekend nooit naar buiten ge bracht. Er werd druk over gespeculeerd en van die speculaties komt volgens royalty watchers deze het dichtst bij de waarheid: ze had geen zin om de rest van haar leven in veredeld huisarrest te slijten. Masako voelde zich thuis in het inter nationale milieu. Haar vader was een topdiplomaat. Ze heeft aan de gere nommeerde Amerikaanse Harvard- universiteit gestudeerd (cum laude economie) en spreekt, behalve Japans, Engels, Frans, Duits, Russisch en Spaans. De wereld, ongetwijfeld inclu sief aardige en aantrekkelijke heren, lag aan haar voeten. Dat opgeven voor een bestaan aan het meest bekrompen hof ter wereld? Dat kan nooit haar Tevens planning' zijn geweest Na de laatste afwijzing hebben Masako en kroonprins Naruhito elkaar vijf jaar niet gezien. De prins schijnt ontroost baar te zijn geweest. Hij zou zelfs thea traal uitgeroepen hebben: 'Masako of niemand'. Dat laatste kon niet. Niet al leen werd er stevig geroddeld over zijn seksuele geaardheid (homo?) en zijn dorre liefdesleven. Het oudste vorsten huis ter wereld moest ook voorzien worden van een troonopvolger en de kroonprins kon zich niet aan deze his torische taak onttrekken. Er werd een speciale, driekoppige commissie inge steld die op zoek moest naar geschikte kandidates. Die commissie begon op voorhand aan een onmogelijke missie. Naruhito had laten weten ze alleen met 'iemand als Masako' konden thuisko men. Zo niet, dan bleef hij liever vrijge zel. De situatie was zo uitzichtloos dat de hofmaarschalk bij de ouders van Masa ko aanklopte. Vader Owada moest zijn dochter zien te overreden. Dat was zijn plicht als goede vaderlander. Masako verklaarde zich bereid een kopje thee met de prins te drinken. Maar ze bleef bij haar 'nee'. Er volgden nog een paar theevisites, altijd met chaperonnes, en bij de laatste, 19 december '92, zwichtte ze eindelijk voor Naruhito's avances. Op 9 juni '93 werd er getrouwd. Het hof is iets minder stoffig dan het in vroeger eeuwen was geweest. Dat is voor een deel te danken aan de Ameri kaanse bezetters, die de keizer na de Tweede Wereldoorlog zijn goddelijke status ontnamen. Maar ook voor een ml gegaan met de excuses voordirij oorlogsmisdaden, maar dat rae j; niet", aldus Ruoff. ee Dat gewone volk weet weinig i n van zijn vorstenhuis en dat is er< waarom het er onverschillig t< rd staat. Als de kinderen klein zij ze niet voor fotografen op dei jy mei en als ze ouder zijn gaan met vrienden/vriendinnen na scoop of de kroeg. Dat heeft h deel dat er geen schandalen z - E Japanse prinses zal niet aan d gi: met de prollerige zoon van ee ier ze zakenman. Het nadeel is d; er stenhuis niet leeft bij de bevol ve „Ongedwongen contacten, bi] beeld door te fietsen door de s e e het Zweedse koningspaar doed hier niet", aldus Ruoff. „Dat is et met de keizerlijke waardigheii >p „Tachtig procent van de bevo voor het keizerlijk huis, maari 0 niet verward worden met enth me, laat staan genegenheid." Het leven in die gouden kooii bewoners soms op de zenuwawn zijn regelmatig conflicten metjrn houding, die soms hoog oplopl ei keizerin kon het een aantal jaiela den niet meer aan en is ingest ;v maanden uit de roulatie gewei ia Ruoff. Prins Akishino, de jongf w van Naruhito, heeft een tic. Ee sc maat die hem onlangs ontmoi n op hoe de onderkaak van dep e een nerveus ritme naar voren dü naar achteren werd getrokken ir Ook Masako is in haar acht ja fin hof veranderd. Ze is geen schi i a van de zelfstandige, modemepo die ze voor haar huwelijk was zijn. Ruoff waarschuwt er vooi y| achteraf als een toonbeeld vai?# patie te idealiseren. „Haar loojjj was zeer conventioneel. Je m$ pan geen carrière als je van del- r de paden afwijkt. De hoop datia, ders was en een revolutie in hsin ven zou ontketenen, was vamp, aan misplaatst." po Het is natuurlijk veel te vroeg oot voorspellen of haar dochter dsr kunnen. Met haar geboorte hab in elk geval een discussie op gjty bracht over de vraag of een vnjin zerin kan worden. De wet zegtl troonopvolger moet een man F aan dit standpunt wordt vastgi kan de monarchie volgens vei ners, en met name (jonge) vro beter opgedoekt worden. Dan het definitieve bewijs geleverd niet meer van deze tijd is. Het gen een mogelijke keizerin Ail al onder rechtse nationalisten hopen nog steeds dat Naruhit Masako (38) de natie alsnog m zoon zullen verblijden. Als dat beurt, denkt Ruoff dat ook zij l lijk instemmen met een wetsv die Aiko op de troon kan helpt precedenten zijn er. Japan hei verleden acht keizerinnen geh denk dat ze beseffen dat ze gei hebben als ze de monarchie houden." Peter van Nuijsenburg De omstanders wrijven zich de ogen uit. Ze zien vier serieus ogende mannen die aan het borduren zijn. „Doen ze einde lijk eens iets nuttig", roept een voorbijganger. Een enkeling tikt tegen het raam, maar de man nen kijken niet op. Ze hanteren - strak in het pak - naald en draad. En gezellig keuvelen is er ook al niet bij. Want dit is geen alledaagse werkelijkheid, dit is een performance. Nog twee we ken te zien in de etalage van het Amsterdamse warenhuis de Bij enkorf. Nog maar enkele decennia terug kregen de jongens handenar- beidles als de meisjes gingen handwerken. Want niemand zag toen het nut ervan in om de bei de seksen te leren breien, naai en en borduren. Tijden veran deren, en meisjes volgden cur sussen in auto's repareren en snoeren verlengen. Maar met die mannen bleef het met naald en draad tobben. Sinds vandaag is dat anders. Een 'beetje' man borduurt. Van hoogleraar tot huisman, van museumdirecteur tot schrijver. Veelal dus 'belang rijke' mannen uit de kunstwe reld. Ze borduren niet thuis knusjes op de bank, maar pu bliekelijk, in de etalage van de Bijenkorf. Een grap? Welnee, het is een se rieuze poging om de man- /vrouwverhouding weer eens de volle aandacht te geven. De bor- duursessie is derhalve een femi nistisch kunstwerk. En dat alles onder de naam SPLITZIJ. Kun stenares Anne Verhoijsen heeft het bedacht. Omdat ze zelf zulke 'vreselijk intens goede' herinne ringen heeft aan borduren. Lek ker op de bank 'je terugtrekken' van de buitenwereld. „En die er varing wil ik mannen ook ge ven", is haar argumentatie. Een redenering die ze uitbreidt met: „SPLITZIJ is mijn commentaar op de hectische wereld van man/vrouwverhoudingen. De naam SPLITZIJ verwijst naar het materiaal waarmee de man nen werken, het is borduurga ren dat je kunt splijten in dun nere draden. En dat staat, aldus de kunstenares, als metafoor voor het leven. Het gehele pro ject geeft namelijk allerlei tegen stellingen aan, tussen privé en openbaar, tussen gezellig klet sen en zwijgen en tussen man nen- en vrouwenwerk. Verder is er nog een goed doel. Als het borduurwerk klaar is, wordt het op 23 december om 16.30 uur geveild door veiling huis Christie in galerie Arti et Amicitiae. En de opbrengst daarvan gaat naar de Africa Wo men Filmmakers Trust in Zim babwe, een project dat onder steund wordt door Mama Cash, een fonds voor vrouwen. De filmmakers proberen met hun zelfgemaakte video's andere vrouwen er toe aan te zetten het leven meer in eigen hand te ne men. Er wordt niet zomaar in het wil de weg geborduurd. De heren werken gezamenlijk aan een groot tafelkleed met een voorge drukt patroon van bloemenmo- tieven. De mannen die mee doen, hebben voordat zij plaats nemen in de etalage, les gehad in het atelier van de kunstena res. Op een authentiek broddel- lapje hebben zij mogen oefenen. „Er waren mannen bij die nog nooit een draad in een naald hebben gedaan", herinnert Ver hoijsen zich. Jaap de Jonge heeft zojuist zijn deel aan die keizer, Hirohito, zelf, die bereid was een 'democratische vorst' te worden en vooral aan de huidige keizer Akihito, die de 'keizer van het volk' wordt genoemd, aldus Kenneth Ruoff, een Amerikaanse historicus en specia list inzake het leven achter de paleis muren. Dat is schromelijk overdreven. De kei zer mag niet van het volk zijn. Dat neemt niet weg dat hij baanbrekend werk heeft verricht. Hij trouwde in 1959 als eerste kroonprins met een 'burger lijk' meisje, Michiko. Hun drie kinderen werden door hun ouders opgevoed en niet, zoals hij zelf, vanaf zijn derde door een bataljon leraren en instructeurs klaargestoomd voor het hoge ambt. Zijn vrouw gaf de kinderen zelf de borst en presenteerde zich als een 'huis vrouw die zich in wezen niet onder scheidde van andere huisvrouwen'. Ze zorgde zelfs voor iets dat op een schan daal leek. Ze zou tot verontwaardiging van extreem-rechtse royalisten een ver slaggever in het openbaar een vuurtje hebben gegeven. En toen Kobe in 1995 werd getroffen door een verwoestende aardbeving, is ze van haar voetstuk ge stapt en heeft ze overlevenden getroost en omhelsd. v Dat zijn vermoedelijk de belangrijkste concessies aan de moderne tijd die de hofhouding door de strot konden wor den gewrongen. Deze voornamelijk anonieme, grijze functionarissen zijn de cipiers van een familie die nooit een normaal leven heeft geleid en nooit zal kunnen leiden. De keizerlijke familie wordt geleefd door eeuwenoude ta boes, voorschriften en rituelen. Ze heb ben nauwelijks bewegingsruimte, fysiek niet en mentaal al helemaal niet. Ze hebben geen eigen vermogen. Een ei gen auto kopen kunnen ze niet. Prinses Masako rijdt graag auto, maar meer dan een paar rondjes met een dienst wagen in de paleistuin zit er niet in. En een eigen mening moet vooral eigen blijven en niet bij het gewone volk be kend raken.Akihito was graag verder Het pasgeboren prinsesje Aiko met vader Naruhito en moeder Masako. Foto: AFP/Koji Sasahara Vier zwijgzame mannen borduren dagelijks een uur in de ge van De Bijenkorf in Amsterdam. Foto: GPD/Bas borduuruur er op zitten. De beeldend kunstenaar vertelt: „Ik had altijd het idee dat borduren alleen iets voor vrouwen van 65 in een bejaardenhuis is, want jonge vrouwen doen het volgens mij ook nog maar weinig. Maar als je er mee bezig bent is het heel meditatief. Het uur was echt zo niet thuis ook borduri was echt een eenmaliiBeI ipc Irene Nieuwenhuijse frac ivc De performance SPLITZIJ Is ta ®a Weerloos ben ik als ik word aangesproken voor een enquête. Nee zeggen kan ik niet. Zo loop ik onlangs door Utrecht richting station. De ongure contouren van Hoog Catharijne zijn in het zicht als een leuk blond meisje mij de doorgang verspert.Mijnheer, mag ik u een paar vragen stellen. Kost u hoogstens tien minuten."Ik strib bel tegen dat ik mijn trein moet halen. Maar daar zit weinig overtinging achter en dat zien meisjes. Het zijn altijd studen tes, grootgebruikers van openbaar vervoer en die weten dat op het Ne derlandse spoor al jaren geen treinen meer worden gehaald. Bovendien stelt het meisje mij een cadeau in het vooruitzicht. Ze voert me een geïmproviseerd lokaal binnen, waar het kruisverhoor begint. Het blijkt van de Postbank uit te gaan. Die paait poten tiële klanten die een spaarrekening van tenminste duizend gulden openen met ook al een cadeau. Ik krijg een rij plaatjes voorgelegd, waaronder een pic- nicset, een rugtas, een radio voor onder de douche, de onvermijdelijke reiswekker, nog weer een tas, ditmaal voor koel te houden dranken. Ik moet het maar zeggen. Wat zou ik als aanstaande spaarder willen hebben? Een bank neem ik voor geldza ken, niet voor een radio voor onder de douche, sputter ik maar al minder. „Maar als u het toch zou doen?", dringt het meisje aan. Mijn defensie is gebroken. „Dan neem ik die radio voor onder de douche", beken ik. Rou tineus legt het meisje mijn biecht op haar laptop vast. Zo'n statement mag nooit verloren gaan. Dan mag ik zeggen, wat mijn tweede keus zou zijn en wat mijn al- lerlddtste. Die picnicset dus. Het meisje troont me mee naar een achterkamertje. Daar spreidt de Postbank de producten van haar vrijge-vigheid ten toon in natura. De radio voor onder de douche valt zwaar tegen maar die picnicset blijkt een onweerstaanbaar hebbeding. Ik leg een volledige bekentenis af en de laptop doet verslag voor de directie van de Postbank en het nageslacht. „En hier is uw cadeautje, meneer", zegt het meisje, „beloofd is be-loofd". Ze demonstreert snel en bedreven een appa raat dat ik voor een soort combinatietang houd. Ik krijg een spannend doosje in giroblauw, mag mijn tocht door het onherbergzame Hoog Catharijne vervolgen en ben op tijd voor een trein met vertraging. De Postbank als sinterklaas. Thuisgekomen pak ik popelend uit. Het heet een 'roestvrijstalen multi-tool': blikopener, kleine schroevendraaier met negen kopstukken, klein mesblad, groot mesblad, flessenopener, tang en kurkentrekker in een. Wat wil een mens nog meer? Als de beveiliging op Schiphol dit wapentuig ooit in mijn handbagage vindt, onderbreekt CNN prompt zijn pro-gramma's. Enquêtes, ze mogen me er voor wakker maken behalve onder het eten. De regering schijnt het nu ook te doen. Die peilt in het geniep ons draagvlak voor de oorlog in Afghanistan. De overheid op het marketingpad. De uit slag houdt ze lekker voor zichzelf. Dat mogen we als burger niet weten. De overheid is stiekemer dan een fa brikant in wasmiddelen of die Postbank. Die komen openlijk met een nieuw product of flikkeren er een uit. In het achterkamertje van Wim Kok en zijn maatjes ligt geen picnicset, hoogstens wat laffe broodjes belegd met slappe knie. Verdomme waar heb ik mijn roestvrijstalen multitool?

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2