Nederland denkt over vredesmacht Leidsck Dagblad Er krijst een kaketoe in de Katwijkse fietstunnel Strijders al-Qaeda negeren ultimatum, aanvallen hervat Toename racistisch geweld Leidse regio Leidsch Dagblad Ouders van Maxima niet in Kamervragen leidenaar wankelt met Nederland tijdens huwelijk dne ton m z'n Duitsers dringen aan op deelname Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamMO V Straat PostcodePlaats Telefoon firn controle n qratis NR. 42797 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 <fl 37.30» kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 ifl i06.9si betaling per acceptgiro 48,99 <fl 107.951 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B| aufcm**t» teWng m|n Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl te marathon latuurijs I Het moet nog echt gaan bi, maar toch. De eerste pon op natuurijs vindt lijk zaterdag plaats in het e dorp Nieuw-Amster- jin het Groningse aren. Beide ijsclubs zijn n het voorbereiden op intuele wedstrijd. Een [e vorst met een tempera- 11 min 5 is al voldoende. Ilonderdag voorspellen mannen winter. gifte tegen derziekenhuis De ouders van een B! door een medische verleden, hebben aan- laan tegen het Wilhel- inderziekenhuis (WKZ) icht. Zij willen dat het aar ministerie onder- of de verantwoordelijke «kunnen worden vervolgd s dood door schuld. De j maanden oude Charlotte "led 1 maart na een dotter- deling. Het ziekenhuis de de ouders inzage te in de resultaten van een soek naar de gang van za- ia 2000 lohuwelijken Sinds de openstel- het huwelijk voor ho- >uele paren per 1 april (na tweeduizend stellen fit verbonden. Iets meer helft ervan (55 procent) huwelijken tussen man gat blijkt uit vandaag ge- S eerde cijfers van het Cen- ureau voor de Statistiek. Jen door vallen Tamils bo Tamil Tijgers heb- inochtend op verschillen- 1etsen in Sri Lanka het le de politie aangevallen, ij zijn volgens het minis- an defensie zeker zestien gevallen: drie soldaten, enten, zes rebellen en een De bloedige incidenten zich voor op de dag p de nieuwe premier Ra- :kremesinghe zijn kabi- orstelt. door Frans Lindenkamp en Carel van der Velden buenos aires - De ouders van Méxima zullen niet in Neder land zijn als hun dochter op 2 februari in het huwelijk treedt met prins Willem-Alexander. Dat hebben zowel Jorge Zorre- guieta als zijn echtgenote Maria del Carmen Cerruti gisteren te genover deze krant bevestigd. „We reizen niet naar Nederland, maar bekijken het huwelijk op televisie. Dat doen we niet thuis in Buenos Aires, maar we vertel len niet waar dan wel." Jorge Zorreguieta ging gister avond kort op de kwestie in bij het betreden van zijn huis in de deftige wijk Recoleta in het noorden van Buenos Aires. Hij bevestigde dat het hem 'pijn doet' dat hij onder druk van de publieke opinie in Nederland de bruiloft moet missen. Verdere details wilde hij niet geven. Zorreguieta, die vorige week nog in het gezelschap van zijn kin deren in België verbleef, waar onder meer een ontmoeting met enkele Oranjes plaatsvond, maakte een ontspannen indruk. Net als zijn echtgenote die afge lopen vrijdag nog met Méxima een bezoek bracht aan de Nieu we Kerk in Amsterdam waar het huwelijk wordt ingezegend. In tegenstelling tot haar dochter kan Maria del Carmen Cerruti in Argentinië nog steeds onge stoord over straat. Eerder op de avond kuierde moeder Zorre guieta op haar dooie akkertje langs de winkels en knoopte op straat een uitgebreid gesprek aan met een bekende. Bij het verzoek om een toelichting op de actuele ontwikkelingen rond om het huwelijk hield zij echter goedlachs de boot af. „Ik ga niet in op het privé-leven van mijn dochter." Na enig aandringen bevestigde ze wel dat zowel zij als haar man tijdens de huwe lijksvoltrekking op 2 februari niet in de buurt van de bruid zullen zijn. oegstgeest/oen haag - De Tweede-Kamerleden G. van Oven en E. van Heemst (PvdA) willen weten of de politie vaker mensen afscheept die aangifte doen van diefstal en daarbij aangeven wie de mogelijke da der is. Het tweetal stelt de mi nisters Korthals (justitie) en De Vries (binnenlandse zaken) een aantal vragen naar aanleiding van een incident in Oegstgeest. Deze krant publiceerde zaterdag het nieuws dat politie Hollands Midden niet in actie kwam na dat de Oegstgeestse Miranda Vonk aangifte had gedaan van een gestolen snorfiets. Broer Remco Vonk vertelde de politie wie de mogelijke daders waren, maar die weigerde op onder zoek uit te gaan. Voiik is daarop zelf naar de daders gestapt. En kele dagen later werd de snor fiets bij zijn zus afgeleverd. Regio 5: Vraagtekens bij prioriteit politie door Timoteus Waarsenburg leiden - De Koninklijke Mare chaussee heeft op Schiphol een 35-jarige Leidenaar aangehou den met een slordige driehon derdduizend gulden in zijn schoenen. De man, die moei zaam liep, reisde alleen en stond op het punt een vlucht te nemen naar Jakarta, Indonesië. De man viel op door zijn ge drag. „Hij stond wankel in zijn schoenen, zijn veters waren los, hij liep erg moeilijk en keek continu nerveus om zich," zegt een voorlichter van de Mare chaussee. Surveillanten in bur ger hebben hem in de vertrek hal een tijdje geobserveerd en daarna aangehouden." Toen bleek dat de man zo'n drie ton aan cashgeld in zijn schoenen had verstopt: 145.000 Duitse marken en 133.000 gulden. Op zich is het uitvoeren van geld niet strafbaar, benadrukt de Marechaussee. „Het is dik wijls wel lastig om zo'n bedrag ergens in te voeren, maar dat is strikt genomen ons probleem niet. Aanvankelijk verklaarde de Lei denaar dat hij het geld in op dracht van vrienden in Indone sië moest afleveren. „Als deze man had kunnen aantonen dat hij het geld eerlijk heeft ver diend, zou er niets aan de hand zijn geweest. Dan kun je het hooguit een vreemde manier van transport vinden, maar het mag wel. Omdat de man geen sluitende verklaring kon geven over de herkomst van het geld, zijn wij een onderzoek begonnen." In middels is de man weer op vrije voeten gesteld. „We heb ben al z'n gegevens. Als het on derzoek is afgerond zal hij zich mogelijk moeten verantwoor den voor de Haarlemse recht bank", aldus de Marechaussee. „Het is namelijk wel een vreemd verhaal." den haag-berlun/gpd - De Ne derlandse regering denkt serieus na over deelname aan de nog te vormen VN-vredesmacht voor Af ghanistan. Dat stelt minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) in een brief die hij gisteravond laat naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. De meeste fracties staan niet afwijzend tegenover het voornemen. De Duitsers dringen op hoog militair niveau al geruime tijd aan op Nederlandse deelname. Ook de Britten zien graag dat Nederland manschappen stuurt naar Afghanistan. De landen zouden een voorkeur hebben voor Nederlandse mariniers en voor eenheden van de land macht. „Een definitief besluit van de regering over deelname kan pas worden genomen wan neer meer bekend is over de na dere invulling van de veilig heidsmacht", aldus de minister. Het gaat daarbij om het man daat, de voorziene tijdsduur van de expeditie, de omvang van de veiligheidsmacht en de lijst met deelnemende landen. Voordat Nederland een defini tief 'ja' kan afgeven aan de Ver enigde Naties volgt nog een ste vig debat met de Tweede Ka mer. Komende vrijdag, tijdens het wekelijks kabinetsberaad in Den Haag, praat het kabinet of ficieel over een mogelijke bijdra ge aan de vredesmacht De VN-troepen zullen waar schijnlijk onder Brits comman do staan. Dat verklaarde de Amerikaanse minister Powell (buitenlandse zaken) in de Franse hoofdstad Parijs na over leg met de Franse president Chi rac. De Britse premier Blair, die hij later bezocht, bevestigde dat zijn land bereid is een leidende rol te spelen. Blair zei echter ook dat er nog veel moet worden geregeld. Ver wacht wordt dat de Veiligheids raad van de VN vrijdag een be sluit zal nemen over het man daat van de troepenmacht. De geruchten dat Londen de lei ding zou krijgen over de nog te vormen VN-macht deden al en kele dagen de ronde, maar enigszins verrassend dook vori ge week het bericht op dat de Duitsers deze positie zouden kunnen gaan bekleden. Maar militaire specialisten gaven al snel te kennen dat het Duitse le ger niet over de mogelijkheden beschikt over de hele wereld te kunnen worden ingezet Pagina Binnenland i: Commentaar bare Claus t gevoel r humor nog en hebben 1 contact l minderheden w' drijf bWAO'ers i slag bedrag voor kdienstles leiderdorp pijt voor ale dienst n «treek 11 Kreilsheimer >azingwekkend hoe 'l mensen van egrïjpen; maar ngwekkender f-:-ghet door Rob Onderwater katwijk - Hugo van der Plas had de eerste strepen verf uit zijn spuitbus nog maar net op de muur van de fiets tunnel onder de N206 in Katwijk gezet, toen de politie kwam aanscheuren. Wat Van der Plas en zijn maatjes daar in hemelsnaam aan het uitvreten waren? Van der Plas wist het antwoord: „Gewoon schilderen, in op dracht van de gemeente." 'Ietwat intimiderend' vond Van der Plas het optreden van de agenten. En hij vindt het slordig van de gemeen te om alle instanties niet even op de hoogte te stellen van de werkzaamheden van 'Ga Legaal' in de fietstun nel, vlakbij de Molentuinweg. 'Ga Legaal' is een groepje Katwijkers dat in samenwerking met het hardrockcen- trum Scum speciale projecten 'kleur' geeft. Ze pakken alles aan. Parkeergarages, scholen en, zoals in dit geval, een fietstunnel. De grauwe, grijze wanden zien er vanaf begin deze week al een stuk vrolijker uit. Er zijn bomen, beken en beesten op aangebracht. Het thema voor de tunnel is 'Amazone' en is ontworpen door Hugo van der Plas zelf. „Ik heb bestaande plaatjes op de computers wat bijgewerkt. Soms dingen toege voegd, in sommige gevallen heb ik wat dingen weggela ten." De Katwijker heeft zijn ontwerpen voorgelegd aan gemeente en provincie, de eigenaar van de tunnel. Vori ge week kwam het groene licht. Vanaf maandag is Van der Plas met drie vrienden - Alex Plokker, Felix van der Marei en Martin Chen - bezig met het karwei. Volgende week hopen de 'schilders' klaar te zijn. De wanden zijn verdeeld in zestien panelen. Liever had Van der Plas de tunnel in zijn geheel willen spuiten. „Nu kunnen illegale graffitispuiters tussen de panelen door de boel nog beldadden." Van der Plas is zelf ook begonnen als illegaal 'bekladder' van gebouwen. Maar de inmiddels 31-jarige Katwijker heeft die illegale prak tijken afgezworen. Hij noemt zich nu kunstenaar. Chen, Van der Plas en de overige collega's van Ga Le gaal hebben een reputatie opgebouwd. Om het bezoek van koningin Beatrix op 30 april vorig jaar extra cachet te geven, werd de vuurtoren aan de Boulevard ingepakt en beschilderd. Ga Legaal is trots op deze klus van de gemeente. Het be tekent waardering voor werk, wat vroeger zo werd ver foeid. Van der Plas en Chen zijn tot nu toe tevreden over het resultaat. Wie nu door de tunnel fietst, waant zich al voor een enkele seconden in een oerwoud met een kro kodil, een wasbeer en een kaketoe. Hugo van der Plas (links) en Martin Chen bespuiten de wanden van de Katwijkse fietstunnel. Volgende week moet het kunstwerk met het thema 'Amazone' klaar zijn. Foto: Dick Hogewoning Een anti-Talibanstrijder laat zich fotograferen in een ingang van het bunkercomplex in de bergen van Tora Bora, de vermoedelijke schuil plaats van Bin Laden. Foto: AP/Laura J. Winter VS: Osama bin Laden nog steeds in omgeving Tora Bora tora bora/anp - De bij Tora Bora ingegraven strijders van het terroristennetwerk al-Qaeda hebben vanmorgen geweigerd zich over te geven. Ze lieten een ultimatum dat hen was gesteld ver strijken. Direct daarna hervatten de Amerikanen hun luchtaanvallen op de bergen bij Tora Bora, in het oosten van Afghanistan. De anti-Talibancoalitie had geëist dat de al-Qae- da-aanhangers zich voor 4.30 uur Nederlandse tijd moesten overgeven, anders zouden zij wor den 'vernietigd'. De aanhangers van Osama bin Laden gaven echter geen gehoor aan het ultima tum. Er zijn echter nog wel onderhandelingen over een overgave. Volgens het in Pakistan gevestigde Afghaanse persbureau AIP verbinden de leden van al-Qaeda voorwaarden aan hun overgave. Ze willen zich alleen aan vertegenwoordigers van de VN overgeven. Ook willen buitenlandse strijders dat diplomatieke vertegenwoordigers van hun geboorteland aanwezig zijn bij de overgave. Na het verstrijken van het ultimatum hervatten de Amerikanen de bombardementen. B-52-toe- stellen gooiden bommen op het gebied dat nu al negen dagen onder vuur ligt De Amerikanen vermoeden dat Osama bin Laden zich daar nog steeds ophoudt samen met ongeveer duizend le den van al-Qaeda. Gisteren kwamen er berichten dat Bin Laden inderdaad nog steeds in het gebied is. De hoofdverdachte van de aanslagen in de VS zou zich hebben verraden door het gebruik van een satelliettelefoon en een radio, meldde het Amerikaanse tv-station ABC op basis van anonie me bronnen. Bin Laden en zijn volgelingen gebruikten de com municatieapparatuur nadat de Amerikanen een 'Daisy Cutter' hadden afgeworpen, de zwaarste conventionele bom in hun arsenaal. De enorme ontploffing veroorzaakte paniek. Volgens ABC ge ven de afgeluisterde gesprekken de duidelijkste bevestiging tot nu toe dat Bin Laden en de zijnen zich bij Tora Bora schuilhouden. Een ander Amerikaans tv-station, NBC, meldde dinsdag dat honderden Taliban en al-Qaeda-le- den, onder wie leidinggevende figuren, naar Pa kistan zijn ontvlucht. De zender baseert zich op het ministerie van de fensie in Washington. Pakistan heeft dit ontkend. Ook zouden veel Talibanstrijders en al Queda-le- den naar Iran zijn ontkomen. Amerikaanse mili tairen proberen de vluchtroutes te blokkeren. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Afghanistan 'Overheid faalt bij registratie' door Peter Groenendijk leiden - Racistisch en extreem rechts geweld neemt toe in Ne derland, en in nog sterkere mate in de Leidse regio. Dat blijkt uit een onderzoek van de Universi teit Leiden en de Anne Frank Stichting. De Leidse onderzoe ker Jaap van Donselaar spreekt van een schrikbarende ontwik keling en verwijt de overheid nalatigheid in de registratie van racistisch geweld. In 2000 werden in Nederland 406 meldingen van racistisch en extreem-rechts geweld geregi streerd. Dat is tweemaal zo veel als in 1997. Het aantal mishan delingen met racistische motie ven is zelfs in één jaar tijd ver dubbeld. Van Donselaar, werk zaam aan de Universiteit Lei den, noemt de ontwikkeling schrikbarend. „Wij onderzoeken niet alleen racistisch geweld, maar ook uitingen van extreem rechts gedachtegoed en klach ten bij anti-discriminatiebu reaus. Over de hele linie zien we het treurige beeld van een gesta ge toename. En we zien nog maar het topje van de ijsberg." Een verklaring voor de forse stij ging heeft Van Donselaar niet. „De populariteit van extreem rechts beweegt zich in golfbe wegingen. Een direct verband met de economische situatie of het aantal immigranten is er niet. De populariteit van gematigd extreem-rechts, zoals de Cen trumdemocraten, neemt af, maar het 'hardere' extreem rechts groeit juist in ons land. Van Donselaar „We zien meer skinheads en meer hele extreme groeperingen, zoals Stormfront en de Nederlands Volksunie (NVU)." De Leidse regio valt volgens Van Donselaar, ook tegen de achter grond van de landelijke toena me, negatief op. „Deze regio trekt de aandacht, zowel door extreem-rechtse activiteiten als door racistisch geweld en be kladdingen." Van Donselaar noemt als voorbeelden de acties van de extreem-rechtse groepe ring Stormfront in Leiden, diver se bekladdingen in Noordwijk en de activiteiten van een Oegst- geestenaar die muziek met ra cistische teksten verspreidt. In het onderzoek dat gisteren werd gepresenteerd, staat harde kritiek op politie en justitie in Nederland. Die falen volgens de onderzoekers bij het registreren van racistisch geweld. „De poli tie neemt die registratie in het algemeen niet erg serieus. Veel mensen zijn daardoor niet ge neigd aangifte van racistisch ge weld te doen. Ik vrees dan ook dat wij het hier slechts over het topje van de ijsberg hebben, en dat het aantal racistische misda den een veelvoud is van het ge tal dat wij noemen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1