Gesjoemel gemeenten aangepakt Ziektekostenverzekering stijgt 12 tot 14 procent Toch Elfstedentocht bij zeer strenge vorst Leraren melden zich demonstratief ziek Overheid stelt paal en perk aan overtreden richtlijnen voor aanbestedingen 'Legitimeren bij aanmelden voor internet' weinig ambulances in iied Hollands Midden' ling gered door coord met Genzyme Stadhuis in de schijnwerpers Leidsch Dagblad narrk NR. 42796 LOSSE NUMMERS 2,25 1,02 ZATERDAG 2,75 1,25 dinsdag 11 DECEMBER 2001 man doet (t Rii gen toe ck ische *jfis '«{endeels blind i: zonder He afscheid lis iltaka houdt 'm adanmaaltijd relaties 'd rschoten t overlast itf vuil aan ;er voor boten fijde Aa i Angelou viteit is ar putteüjk. Hoe n\ je haar gebruikt, aa teer je ervan krijgt a a j Af en toe zon no 5-4 door Jacob van der Meulen leiden - De rijksoverheid gaat paal en perk stellen aan het mas saal overtreden van Europese richtlijnen voor aanbestedingen door Nederlandse gemeenten. In de gemeente- en provinciewet worden daarvoor regels opgeno men. Vanaf begin 2003 moeten externe accountants bij provincie en gemeente controleren of de wetten worden nageleefd. Het ontduiken van de wet kost de be lastingbetaler jaarlijks 6 tot 8 miljard gulden, aldus een studie van het ministerie van economi sche zaken. door Mischa de Bruijn haarlem - Iedereen die een in ternetaansluiting wil moet zich eerst legitimeren. Dat is een van de maatregelen waarmee de or ganisatie Profit for the World's Children (PWC) kinderporno wil bestrijden. De organisatie heeft vanmiddag een rapport aange- bodenaan de vaste Kamercom missies voor justitie en VWS. Internetgebruikers die plaatjes van kinderporno downloaden, moeten volgens PWC op deze manier kunnen worden opge spoord. In het rapport wordt ook voorgesteld intemetprovi- ders te verplichten een klant aan te geven als deze afbeeldingen van kinderporno op internet zet. Nu gebeurt er vaak niet meer dan dat de betreffende home page op 'zwart' wordt gezet, al dus het rapport. Daarnaast wil PWC een verbod op tekeningen en teksten waarin kinderporno voorkomt. '-tie vooral 's nachts kwetsbaar Reinders i De ambulancezorg in Jed Hollands Midden is op het randje van wat antwoord is. Dat zegt adviseur Jan de Nooij s-entrale Post Ambulan- ir.. 1). In dit gebied tussen Schoonhoven, waar een ?0' mensen wonen, rijden ts zeven ambulances één groot ongeluk zijn of nauwelijks ambulan- 311 andere ongevallen be- r. itie is 's nachts uiterst ir, zegt De Nooij. „Als u' rijksweg A4 een ketting- gebeurt waar drie of vier :n bij vallen, kun je er- Ps ders maar beter geen ct krijgen." De arts zegt egelmatig situaties 'op l" Ije' zijn geweest. „Met uit andere ambulance- f 1 redden we het vaak 1Maar het is wel steeds at er dan ook auto's be- r zijn." De Nooij voor at in de toekomst slacht- nger dan acceptabel is ,e7 moeten wachten. „Het sen kwestie meer van i Simons Het noodlijdende Leid- sr ïchnologiebedrijf Phar- nl gered. Gisteren bereikte f^erneming een akkoord 1 voormalige zakenpart- fa 'oomaamste schuldeiser jj e. In ruil voor het kwijt van de schulden van Ag. krijgt Genzyme de ei- isrechten en de produc- ?e pompase. Pompase is 'u nsreddende geneesmid- ef patiënten met de spier- Jan Pompe. w ig gaat haar kennis en >ria nu vooral inzetten productie van medische raor derden. Het bedrijf h daarnaast op het ver wikkelen van een ge ldel (humaan Cl-inhibi- )r een zeldzame en mo- Nederland is op het gebied van de naleving van de openbare aanbesteding al jaren het zwarte schaap onder de EU-lidstaten. Vooral lagere overheden maken zich schuldig aan het sjoemelen met aanbestedingen. Zo wordt 75 procent van de opdrachten die voor Europese aanbesteding in aanmerking komen, niet ge meld aan Bmssel. Een beproefde methode onder gemeenten om de aanbeste- dingswet te ontduiken is de zo geheten salami-tactiek. Op drachten worden daarbij in stukjes geknipt om onder de Eu ropese drempel te blijven. Voor bouwprojecten ligt die op 11,8 miljoen gulden. Voor leveringen en diensten is dat bedrag 472.000 gulden. Opdrachten die boven die bedragen uitkomen moeten Europees worden aan besteed en de goedkoopste aan bieder, die dan uit ieder EU- land afkomstig kan zijn, krijgt dan de opdracht. Door dus met opzet niet-Europees aan te be steden, zijn gemeenten en indi rect de belastingbetaler vaak duurder uit. In de strafbare salami-tactiek werken gemeenten vaak samen met de aanbieders. De laatsten leveren hun offertes in delen aan, terwijl de gemeenten de opdracht daarop aanpast. Een totaalopdracht wordt dan bij voorbeeld ingedeeld in verschil lende fasen. Het lijkt dan om verschillende opdrachten te gaan. Het totale budget over schrijdt echter de Europese drempel. Een tweede manier om bij voor baat concurrentie uit te sluiten is het formuleren van uitputten de criteria waaraan slechts één leverancier kan voldoen. De afgelopen jaren zijn lokale overheden op financieel gebied veel autonomer geworden. Het slecht naleven van Europese re gels vormt voor het ministerie van binnenlandse zaken aanlei ding dat weer ten dele terug te draaien. Bij de bestudering van de jaarre kening moeten accountants er speciaal op toezien of de Euro pese richtlijnen zijn gevolgd. Bij de rijksoverheid gebeurt dat nu al door de Algemene Rekenka- Pagina Binnenland 1: Europese aanbesteding in andere landen populair Commentaar leeuwarden/gpd Bij strenge vorst wordt de Elfstedentocht toch verreden, ook al valt deze in de weken dat de euro wordt ingevoerd of op de huwelijksdag van Willem-Alexander en Maxi ma op 2 februari. Problemen door een gebrek aan politie mensen worden hoe dan ook opgelost. Commissaris der ko ningin in Friesland Ed Nijpels is stellig: „De tocht gaat door." Het ministerie van binnenland se zaken heeft in augustus een brief naar de provincies ge stuurd met het verzoek terug houdend te zijn bij het beden ken van grote evenementen rond de jaarwisseling en op 2 fe bruari 2002. Zowel de invoering van de euro als het huwelijk van wachten óf het misgaat, maar van wachten totdat het mis gaat." De CPA Hollands Midden wil dat er meer ambulances gaan rijden, niet alleen 's nachts maar ook overdag. De meldkamer voor de spoedritten voor ambu lances heeft een plan gemaakt om de paraatheid in het gebied te verbeteren. Dit kost per jaar zo'n twee miljoen gulden meer dan de regio nu krijgt voor de ambulancevoorziening. Maar De Nooij van de CPA vreest dat het plan niet doorgaat en minis ter Borst de conclusies van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM) erdoor drukt. Het RIVM stelt een nieu we spreiding van de ambulan cestandplaatsen voor. Maar vol gens de CPA komen er met het RIVM-plan te veel ambulances in Hollands Midden te laat op de plek van een ongeluk, zeker in kleine-dorpen en op het plat teland. Volgens het CPA-bestuur vindt het RIVM doelmatigheid blijkbaar belangrijker dan verbe tering van kwaliteit van de am bulancezorg. Dat heeft het be stuur de Tweede Kamer in een brief laten weten. leiden - Als eerste in een serie van grote monumentale gebouwen zet de gemeente Leiden het stadhuis aan de Breestraat in de schijnwerpers. De kosten bedragen 420.000 gulden ineens en elk jaar 12.000 gulden voor onderhoud en energie. De gemeente testte gisteravond een gedeelte van de verlichting voor het eerst: het dak en de toren van het stadhuis werden uitgelicht. Foto: Henk Bouwman de kroonprins vergt extra inzet van de politie. Het Nationaal Coördinatiecen trum, dat het uitlenen van poli tiemensen buiten hun normale werkgebied regelt, heeft evenwel geen verbod op bijvoorbeeld een Elfstedentocht op bepaalde data uitgevaardigd. Ook de Ver eniging De Friesche Elf Steden gaat ervan uit dat een mogelijk gebrek aan begeleiding tijdig kan worden opgevangen. Voor de tocht werden tot nu en kele honderden politiemensen uit andere delen van het land ingeschakeld. Friesland ver trouwt erop dat een Elfsteden tocht voldoende liefhebbers op vrijwillige basis uit andere re giokorpsen zal trekken. Taliban gestikt in containers new york - Tientallen Taliban- strijders die in de stad Kunduz waren gearresteerd, zijn onder weg naar de gevangenis in con tainers gestikt. Dat meldt The New York Times, die met ver schillende gedetineerden heeft gesproken. Kunduz viel op 24 november in handen van de Noordelijke Alliantie. Opgepak te Taliban werden in containers overgebracht naar een gevange nis in Shibarghan, een reis van zeker twee dagen. Pagina Buitenland Hospitaal grijpt in na dood patiëntje utrecht - In het Universitair Medisch Centrum Utrecht (UMC) is in maart tijdens een hartkatheterisatie een patiëntje overleden. Onderzoek heeft uit gewezen dat de dood van het ïdnd had voorkomen kunnen worden. De samenwerking bin nen het team verliep niet goed. Het UMC heeft de afdeling kin- dercardiologie inmiddels gere organiseerd. BSE-spoor Japan naar Nederland Tokio - Het Japanse ministerie van landbouw stuurt begin vol gende week twee inspecteurs naar ons land vanwege een mo gelijk verband tussen het uit breken van BSE in Japan en het gebruik van Nederlands vet. Het vet zou gebruikt zijn in een melk vervangend product dat gevoerd is aan kalveren waarbij later de gekke koeienziekte in geconstateerd. In Japan is de afgelopen maanden bij drie koeien BSE vast gesteld. Giste ren werd bekend dat een vierde koe bij een eerste test positief is bevonden. nijmegen/gpd - De particuliere ziektekostenverzekering van een grote groep Nederlanders wordt in 2002 gemiddeld 12 tot 14 pro cent duurder. Ook de nominale ziekenfondspremie stijgt onver wacht scherp, bij sommige ver zekeraars tot boven de 20 pro cent. Dat is veel meer dan het kabinet verwachtte. Dat ging op Prinsjesdag nog uit van een stij ging met 10 procent. De grote ziektekostenverzeke raars VGZ, CZ en Agis Group maken vandaag de stijgingen bekend. Samen hebben ze 5,4 miljoen verzekerden (particulier en ziekenfonds), een derde van de Nederlanders. VGZ (1,8 mil joen verzekerden) verhoogt de tarieven met gemiddeld 14 pro cent. CZ (1,8 miljoen) meldt een stijging van 13 procent. Bij Agis Group - recent ontstaan uit Anoz, Anova en ZAO en goed voor 1,8 miljoen verzekerden - is de stijging 12 procent. Voor ziekenfondsverzekerden loont het ook het komende jaar de moeite de tarieven van diver se aanbieders te vergelijken. De verschillen worden bepaald door de zogenoemde nominale premie, het maandbedrag dat ziekenfondsverzekerden zelf be talen aan hun zorgverzekeraar. Dit bedrag komt bovenop de wettelijk vastgestelde, inko mensafhankelijke ziekenfonds premie, die door werkgever of uitkeringsinstantie wordt inge houden. Laatstgenoemde premie blijft volgend jaar 7,95 procent. De nominale premie cfie daar nog bovenop komt, is bij de ene ver zekeraar soms 4,80 euro (ruim tien gulden) hoger dan bij de ander. Zo zal ZAO in 2002 een nominale premie hanteren van 17,90 euro, een stijging van 21,5 procent ten opzichte van het huidige jaar. Terwijl VGZ uit komt op 14,30 euro (plus 24,8 procent) en CZ op 13,10 (plus 16,6 procent). Als reden voor de premieverho ging voeren veel zorgverzeke raars de stijgende lonen van het ziekenhuispersoneel aan, even als de kosten van het verkleinen van de wachtlijsten in de ge zondheidszorg. Daarnaast wordt in 2002 een aanzienlijke stijging verwacht van de kosten voor genees- en hulpmiddelen. De verhogingen van de particu liere ziektekostenpremies lopen in de pas met de richtlijn van Zorgverzekeraars Nederland, de overkoepelende organisatie van ziektekostenverzekeraars: 13,5 procent. De Tweede Kamer rea geert overwegend lauw op de aangekondigde stijging van de nominale ziekenfondspremie. D66-Kamerlid Stephanie van Vliet is verbaasd over de om vang. „Ik begrijp wel dat er door de fondsen geld is besteed aan het wegwerken van wachtlijsten, maar daarvoor zijn ze ook aar dig gecompenseerd." Daarnaast heeft ze 'minder sympathie' voor het argument de verwachte risico's voor het volgend jaar af te wentelen op de verzekerden. „Het zijn ondernemingen, die lopen altijd risico's." Celstraf geëist tegen macrobioot Amsterdam - Macrobioot Nelis- sen heeft vanmorgen in de rechtbank in Amsterdam twee ënhalf jaar gevangenisstraf te gen zich horen eisen. De offi cier van justitie acht bewezen dat Nelissen opzettelijk heeft gehandeld en willens en wetens risico heeft genomen, waardoor twee kankerpatiënten zijn over leden. Pagina Binnenland 2 gelijk levensbedreigende aan doening die wordt gekenmerkt door acute aanvallen van zwel lingen (erfelijk angio-oedeem). De ziekte treft naar schatting één op de 10.000 tot 50.000 mensen. Het middel wordt on der meer in Leiden getest op zo'n twintig patiënten. Pharming gaat ook werk maken van de productie van fibrinog- een, een een stof die een zeer snelle bloedstolling in wonden teweegbrengt. Daardoor gene zen wonden sneller. Pharming werkt nu aan een nieuw ondernemingsplan. Vol gens woordvoerder R. Strijker staat vast dat het bedrijf na de reorganisatie 'minder mensen zal tellen' dan de ongeveer 85 werknemers nu. Naar verwach ting komt Pharming in juni vol gend jaar uit surséance. Ruim tweehonderd leerlingen Vuurvogel moeten vandaag thuis blijven door Wim Koevoet leiden - Ruim tweehonderd leerlingen van de Vuurvogel, een basisschool voor speciaal onderwijs aan de Mamixstraat en het Ballonpad in Leiden, moeten vandaag thuisblijven. Hun leerkrachten hebben zich ziek gemeld uit onvrede over de gedwongen verhuizing van een deel van de Vuurvogel naar het hoofdgebouw aan het Ballon pad. De ouders van de Vuurvo gel-leerlingen zijn gistermiddag op de hoogte gesteld van de ac tie van de docenten. „Zo maar werk weigeren komt ons op ontslag te staan, dus melden we ons ziek. We draai en er bij de ziekmeldingen niet omheen. We veinzen geen griep, we zijn hier echt ziek van", zegt Hans Keijzers, do cent en lid van de medezeggen schapsraad. 'Hier' slaat op de huisvestings perikelen, die Keijzers en zijn collega's ervaren als 'een over val'. Twee van de vijf groepen van de Vuurvogel moeten ruimte maken voor de leerlin gen van de Thermiek, een my- tyl- en tyltylschool, waarvan het gebouw, gelegen aan de Blauwe Vogelweg, wordt gerenoveerd. De Vuurvogel, het resultaat van de fusie van de Van Voorthuij- senschool en de Twee Sleutels, is al jaren slecht gehuisvest. Dat erkent ook de gemeente. Inves teringen zijn al die tijd uitgeble ven omdat het de bedoeling is dat de school daar verdwijnt en dat er één zogeheten unie-loca tie komt voor de vestigingen aan het Ballonpad en de Mar- nixtraat. Wéér en wanneer is nog altijd onduidelijk. Het steekt het schoolteam van de Vuurvogel des te meer dat de komst van de scholieren van De Thermiek gepaard gaat met forse investeringen in het ge bouw aan de Mamixstraat. Dat was ook al het geval toen er tij delijk kinderen van asielzoekers onderwijs kregen. „Ineens", zegt Keijzers, „was er wél geld voor nieuwe plafonds en kozij nen." Hij zegt: „Die kinderen waren van harte welkom, begrijp me goed. En ook de kinderen van de Thermiek zijn dat. Wij ge bruiken ongeveer de helft van het gebouw met vijf groepen en dat de andere helft ook wordt benut, is niet meer dan logisch. Maar het is vreemd en niet te verteren dat er voor ons bij wij ze van spreken nog geen spijker wordt vervangen maar voor an dere groepen als vanzelfspre kend grootse ingrepen worden gepleegd. De kinderen en de leerkrachten van de Vuurvogel mogen kennelijk wel in een krot, want dat is het hier, wer ken. Maar voor elke andere ge bruikersgroep wordt alles uit de kast gehaald. Telkens blijkt weer dat wij helemaal onder aan de lijst staan. Pagina Regio i: Situatie op de Vuurvogel 'onverteerbaar' Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling C kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 48,53 R. 106,95) 48,99 <FL 107.95) ée\* 0 v m controle nabezcxgng) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau 64 aulomatscfw betting irfi 400114 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl maïh.HT: OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1