VS zeker van schuld Bin Laden i i Inpakki i uitklap *n en >pen 99.- 'Arafat is simpele domkop' Miljoenen voor nieuw gemaal in Katwijk Jacht op mensensmokkelaars na vondst dode asielzoekers NT Video bevestigt vermoedens drukkerij deltabach Overvaller doet greep in kassa van Leiderdorps tankstation Leidsch Dagblad Kerst en wildwest in Mierlo erlegde in derbroek' (advertentie) aël ontvangt iliani met en armen iderjury t beste jrsfoto vulei wil idelijkheid over jJiloverslag Soms wat zon no 2-4 'n wijk moet ijd aan met ;radatiespook NR. 42795 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75/€1,25 Leidsch maandag IO DECEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRAGEN katwijk/regio - Om het gebied tussen IJmuiden en Gouda ook in de toe komst droog te houden, investeert het Hoog heemraad van Rijnland vele miljoenen guldens. De belangrijkste uitgave is die van 121 miljoen gulden voor de bouw van een nieuw boezem gemaal bij Katwijk, 'er gens' tussen de huidige sluis en de uitwate ringssluis. Daar komen wellicht nog vele mil joenen bij als gekozen wordt voor verbreding van het Oegstgeesterka- naal en het Uitwate ringskanaal. Dan moe ten onder meer ook alle bruggen worden ver breed. De studie 'Toekomstig waterbezwaar' van een Delfts onderzoekbureau toont aan dat wellicht een verdubbeling van de huidige capaciteit van het gemaal - dat het regenwater afvoert naar zee - noodzakelijk is. De werkzaamheden moe ten binnen zes tot acht jaar zijn afgerond. De belangrijkste reden voor de maatregelen is de verandering van het klimaat. De verwachting is dat het boezemwater stijgt omdat het meer gaat regenen in kortere tijd. Het Hoogheem raadschap wil nu al maatregelen nemen om die jaarlijkse piek op te vangen. Het Katwijkse gemaal, dat in 1954 in gebruik is genomen, is het grootste van de vier gemalen van het Hoog heemraadschap. Naast de bouw van een nieuw gemaal moeten het Oegstgeesterkanaal en het Uitwateringska naal worden aangepast. Het schap wil de kana len minimaal een meter uitdiepen en mogelijk zelfs verbreden om het overtollige water af te voeren naar zee. Als dat laatste nodig is, moeten ook alle bruggen wor den aangepast. Voorts heeft het schap plannen om in de Nieuwe Drie manspolder bij Zoeter- meer en in de Haarlem mermeerpolder bij Zwaanshoek stukken polder te reserveren die in tijden van nood on der water worden gezet. Het Katwijkse college van B en W heeft een voorkeur voor nieuw bouw van het gemaal en is tegen het verbre den van het Uitwate ringskanaal. Rijnland heeft ook een plan inge diend om het huidige gemaal te renoveren. Dat stuit voor de ge meente op het bezwaar dat de pal voor het ge maal lopende drukke weg, de Buitensluis, dan twee jaar niet kan wor den gebruikt. Rijnland heeft zelf ook een voor keur voor nieuwbouw. Het uitwateringskanaal bij Katwijk. Op de voorgrond de sluis, met daarachter het boezemgemaal dat het Hoogheemraadschap van Rijnland wil vervangen. Archieffoto Dick Hogewoning. i briefpapier nodig? nbranden door |is kranten - Een gratis krantje reiziger, maar de NS 26»n de rekening. De aanwe- 1 van Metro en Spits in mpés brengt onverlaten vaker in de verleiding te stichten. Volgens Ge in de Kort, schade-expert lerhoudsbedrijf Ned- .Ji Haarlem en coördina- p het schadeherstel van feinen, gaat het 'drie a vier jer jaar fout'. PSP'er Van Es iseur Maxima Jaag - Oud-PSP-ffactie- ■tter Andrée van Es is een adviseurs van Maxima ir kennismaking met Ne- id. De keuze voor Van Es >merkelijk. De weduwe amerlid Van Traa zat van at 1989 voor de PSP in de le Kamer, een pacifisti- J socialistische en republi- partij. Volgens de direc- n de Rijksvoorlichtings- is 'het hof sterk bepalend :euze van adviseurs'. thtoffers bij sndamproces iM - Zo'n twintig slacht- uit Volendam hebben prgen bij de Haarlemse bank de civiele procedure voond tegen de gemeente l-Volendam en horeca- peerman. Deze week wor- etrokkenen bij de nieuw- |rand in een voorlopig ge- bverhoor gehoord. De i in café 't Hemeltje kostte ïertien jonge Volendam- het leven. Vandaag werd brandpreventieambtenaar behoord, daarna was de laan horecaondernemer enveloppen nodig? leiden - Duizenden cowboys en cowgirls waren gisteren op de been voor de Christmas Country Party in de Leidse Groenoordhallen. Country- en westernbands speelden naast hun gewone repertoire ook kerstliedjes, waarop de bezoekers naar hartelust konden linedancen. De meesten van hen kwamen in stijl: met hoed, laarzen, een tuniek met franjes en soms zelfs klappertjespistolen. Foto: Taco van der Eb door onze correspondent Harm Harkema Dublin - De Ierse politie is een groot scheeps onderzoek begonnen naar aan leiding van de lugubere vondst van de lij ken van acht illegale vluchtelingen in Wexford, in het zuiden van Ierland. De stoffelijk resten lagen in een container die donderdag in een vrachtschip het land was binnengekomen. Het onderzoek heeft plaats in samenwer king met België, Duitsland, Italië en Tur kije. De onderzoekers denken dat een Europees netwerk van mensensmokke laars achter het drama zit. De politie sluit niet uit dat de dertien geld hadden be taald aan mensensmokkelaars die de reis organiseerden. De acht vluchtelingen, onder wie een kleuter èn twee kinderen van omstreeks tien jaar, stikten in een vrachtcontainer die verder gevuld was met kantoormeubilair. Vijf anderen die buiten bewustzijn waren geraakt, zijn overgebracht naar het ziekenhuis in het Zuid-Ierse Wexford. Een van hen, een vrouw, verkeert nog in kritieke toestand. De overlevenden zijn tussen de 17 en 35 jaar oud. De nationaliteit van de slachtof fers is nog niet bekend. Vast staat dat een 17-jarige overlevende uit Turkije komt. Volgens het Britse persbureau Press As sociation zouden ook Albanezen onder de vluchtelingen zijn, alsmede een moe der met drie van haar kinderen. Het drama werd ontdekt door de vracht wagenchauffeur, die vermoedelijk van niets heeft geweten. Hij had de container zaterdagochtend opgehaald in de haven van Waterford en hoorde geluiden toen hij zijn lading afleverde bij een bedrijven park in Wexford. De chauffeur is na zijn vondst in shocktoestand opgenomen in het ziekenhuis. De container was op 30 november vanuit Milaan per trein en daarna via Keulen naar het Belgische Zeebrugge gekomen. Van daaruit ging het dinsdagavond per schip (de Dutch Navigator) naar Waterford, waar de con tainer donderdagavond werd uitgeladen. Het is nog onduidelijk waar de vluchte lingen in de container terecht zijn geko men. De vluchtelingen moeten volgens de politie hulp van derden hebben ge had. Dat blijkt uit geknoei met de verze geling van de container. (advertentie) energieweg 25, 2382 nb zoeterwoude-rijndijk telefoon: (071) 589 92 41, telefax (071) 541 53 82 (advertentie) Logeerbed eenvoudig inklapbaar kleur: marine inclusief draagtas van 149.- naar Waar haal je de energie vandaan? door onze correspondent Ad Bloemendaal tel Avrv - Een interview van de Israëlische televisie met de Pa lestijnse president Jasser Arafat is in officiële kringen slecht ge vallen. De regering is kwaad omdat 'het hoofd van een staat die een terreuroorlog tegen Isra el voert' vrijdagavond gelegen heid is geboden 'voor de zoveel ste keer zijn leugens te herha len'. Maar de media oordelen una niem dat Arafat zichzelf geen dienst heeft bewezen door zich op deze manier tot de Israëli sche kijkers te richten. En dat is dan nog zacht uitgedrukt. .Ara fat is eenvoudigweg een dwaas. Een idioot. Een domkop. Net zo dom als onze domkoppen, en misschien wel dommer", oor deelt Doron Rosenblum, colum nist van het liberale dagblad Ha'aretz. Volgens hem is de boosheid van de regering voornamelijk terug te voeren op de omstandigheid dat Arafat in het vraaggesprek is ontmaskerd. Hij is niet de dui vel, zoals Sharon en de zijnen de Israëlische bevolking willen doen geloven, maar een simpele domkop. Hoewel Arafat de Amerikaanse regering iedere dag smeekt haar invloed aan te wenden om Israël in te tomen, haalt hij in het vraaggesprek, ge voerd in het Arabisch, genade loos uit naar Washington. Als interviewer Oded Granot hem vraagt naar de druk die de Ame rikanen op hem uitoefenen om militanten op te pakken, ant woordt de Palestijnse leider: „Goeie God, wat kan mij de Amerikanen schelen? Wie geeft er wat om de Amerikanen? De Amerikanen staan aan jullie kant en ze geven jullie alles. Wie heeft jullie je tanks en vliegtui gen gegeven? De Amerikanen. Van wie krijgen jullie je geld? Van de Amerikanen. Praat me niet van de Amerikanen!" Tussen kwade uitbarstingen en verbale uitglijders door probeert Arafat het Israëlische publiek de (advertentie) formulieren nodig? washington/ap-rtr - De Ver enigde Staten hebben de hand gelegd op video-opnamen die be wijzen dat Osama bin Laden ach ter de aanslagen van 11 septem ber zit. Dat heeft de Amerikaanse vice-president Dick Cheney ge zegd. Op de band is Bin Laden te zien, die de aanslagen bespreekt met een islamitische geestelijke. „Hij geeft er blijk van precies te weten wat er is gebeurd en er be staat geen twijfel over zijn ver antwoordelijkheid voor de aan slagen van 11 september", aldus Cheney. Volgens de krant The Washing ton Post zegt Bin Laden op de veertig minuten durende band dat de schade die de aanslagen hebben aangericht aan het World Trade Center groter is dan verwacht en daarvoor dank te hij Allah. De band zou zijn gevonden in een woonhuis in het Afghaanse Jalalabad en de Amerikaanse re gering beraadt zich er momen teel over of ze de opnamen zal vrijgeven, aldus The Washing ton Post. Cheney zei niet hoe de VS in het bezit zijn gekomen van de band. Mocht Osama bin Laden in handen van Britse troepen val len, dan zal hij alleen worden uitgeleverd aan dc Verenigde Staten als dat land garandeert dat hij niet de doodstraf zal krij gen. Dat heeft de Britse minister van defensie Geoff Hoon giste ren gezegd tegen de BBC. Volgens Hoon zou het in strijd zijn met de Europese Conventie voor de Mensenrechten als zijn land Bin Laden zou uitleveren aan een natie waar hij de dood straf kan krijgen. De bewinds man zei dat Amerika de juiste plaats is om de hoofdverdachte van de aanslagen op 11 septem ber te berechten. Voor uitleve ring aan de VS, waar in 37 staten en door federale of militaire rechtbanken de doodstraf kan worden opgelegd, zijn echter 'bepaalde garanties' van de au toriteiten daar nodig. Een voorhoede van Amerikanen is vanmorgen in de Afghaanse stad Kandahar aangekomen. Volgens het in Pakistan geves tigde Afghaanse persbureau AIP doorzoeken de Amerikanen een of meer panden waar de leider van de Taliban, de mullah Mo hammad Omar, zich heeft opge houden. Pagina Buitenand: Meer nieuws over Afghanistan Tv-interview Palestijnse leider wekt in Israël spotlust op boodschap te geven dat het Pa lestijnse Bestuur de toestand volledig meester is, dat het een staakt-het-vuren in acht neemt en dat het alles in het werk stelt om Palestijnse militanten te ar resteren. Hij vertelt dat zijn poli tie nü 17 van de 33 mensen 'op Zinni's lijst' gevangen heeft ge nomen. Generaal Anthony Zinni is de Amerikaanse bemiddelaar in het Israëlisch-Palestijnse con flict. In een merkwaardige vergissing verwijst Arafat naar 'de moord op Ze'ev Schiff. Hij doelt op de Israëlische minister van toeris me, Rechavam Ze'evi. Maar Ze'ev Schiff is de militaire com mentator van Ha'aretz. Arafat zinspeelt op een rol van de Isra ëlische geheime dienst in de moord, een taktiek die hij eerder heeft gebruikt in tijden waarin zelfmoordaanslagen en andere acties van militante groepen hem slecht uitkwamen. Als Gra not hem voorhoudt dat hij geen duidelijke orders heeft gegeven om het vuren te staken, ant woordt de Palestijnse president: „Breng me degene die u dat heeft verteld, en ik gooi hem meteen in de gevangenis." leiderdorp - Bij een overval op een Shell-tankstation aan de Leiderdorpse Van der Valk Bou- manweg is zaterdagavond een 19-jarige pompbediende met een mes bedreigd. De overvaller wist achter de toonbank te ko men en griste geld uit de kassa. Daama is hij te voet gevlucht. Even na 19.00 uur kwam de overvaller het Leiderdorpse tankstation binnen. De man, ge kleed in een donker trainings pak met steekzakken, had zijn gezicht bedekt met een sjaal en een bivakmuts. Bij binnenkomst haalde hij een mes tevoorschijn. Daarmee bedreigde hij de pompbediende, die op dat mo ment alleen het station beman de. Nadat de overvaller geld uit de kassa had weggenomen, vluchtte hij te voet in de richting van een plantsoen in de buurt. Daama is hij vermoedelijk ver der gelopen in de richting van een autodealer. De politie heeft meteen een uit gebreid buurtonderzoek inge steld, maar dat heeft nog niets opgeleverd. Wel staat vast dat de dader circa 20 jaar oud is en een lengte heeft van 1.80 meter. De politie wil niet zeggen hoeveel geld de overvaller heeft buitge maakt. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 Naam MOV Straat t£ Postcode Plaats H. Telefoon n. controle nabezorgng) Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 16,93 (fl 37.30» krijgt u bovendien een kwartaalabonnement staatslot met automatische betaling 48,53 (fl ioe.9s» jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 (fl 107.95» **r«scne twang Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl I'lCltKlT.I'lUIIJTX

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1