Oorlog duurt voort na val Kandahar BUITENLAND Bin Laden spoorloos, maar Tora Bora staat in brand Berlusconi wil geen slachtoffer worden van Europees arrestatiebevel Duizenden Taliban-strijders weigeren zich te ontwapenen ondanks akkoord 'Sharon wil af van Arafat' 'Verboden' staking jTaansïagen 195 bekend' - Westerse geheime en waren al in 1995 op de •j van het plan van de ter- j)sama bin Laden om met jte passagiersvliegtuigen Pjdoelen aan te vallen. De ;iten namen de bedrei- ir dat 'Project Bojinka' leus, omdat zij het on- ilbaar achtten dat er pi le vinden zouden zijn die waren met een vliegtuig douw binnen te vliegen, reef de Duitse krant Die steren. zaterdag 8 december 2001 iis 1 raker bekent rd De Klerk ld - Een bewaker van jartementencomplex ex-vrouw van de vroe- id-Afnkaanse president Klerk dood werd aange- heeft bekend dat hij eft vermoord. Marike de ~T>4) werd dinsdagavond f flat in Kaapstad gevon- ie was ongeveer dertig uur ;met een mes gestoken De politie zei dat dat met haar was gepleegd een van Sren was die naar de ver- olijke dader hebben ge- rzonken stad' f kust Cuba ia - Canadese weten- _pers hebben voor de ijjjist van Cuba resten ge- —jn van een mogelijk 6000 DNade stad. De restanten met behulp van moder- „jiarinstallaties aangetrof- —leen diepte van 650 me- flus de BBC gisteren. De __iaanwijzingen voor het [n van een verzonken stad vorig jaar aan het licht. wees op res- p granieten bouwwerken Ier meer de vorm van py- es. en van Pisa t weer open le scheve toren van Pisa [l6 december worden :nd voor het publiek. De ruim tien jaar gesloten st wegens werkzaamhe- moesten voorkomen steeds verder wegzak- constructie zou omval- >or tonnen lood aan te ;n als tegenwicht en zand graven onder de funda- I n, zijn bouwkundigen er- aagd om de toren 44 cen- r minder scheef te ma- J te geval van in Finland Ie ki - In Finland is een eer- zal van de gekke-koeien- BSE ontdekt. Een Fins en its onderzoeksinstituut n bevestigd dat de ver koe inderdaad besmet Iet gaat om een koe van r oud, die er uit werd g dens een routinecontrole ember. Finland was sa- ïet Zweden en Oostenrijk 9 n de Europese landen log geen BSE was vastge- er bloedbad jgerije 5 - Bij een waarschijnlijk 5Ufaoslimextremisten aan- t bloedbad in een dorp in isten van Algerije zijn irdagavond zeventien en vermoord en vier ver- i heeft het staatspersbu- ÏPS gisteren bekendge- 4a. De moordpartij had 3 in het dorp Aarib, in de i^ing van Ain Defla, 160 ki- ten westen van de Sstad Algiers. De moord- ■jjis de grootste sinds het f an de ramadan, altijd riode waarin het mos- emisme in Algerije op- inje getroffen ^rvarkenspest - In het noordoosten franje is opnieuw varkens- ïitgebroken. De ziekte is fsteld bij een fokbedrijf in a, vlakbij Barcelona. Dat [het Spaanse ministerie indbouw gisteren bekend- akt. Ongeveer 3000 var- feijn al geruimd. Alle var- jjransporten in Catalonië Jerboden. In juni werd de bij negentien bedrijven Spaanse regio vastgesteld. anezen moeten o laten staan Amerikaanse mariniers van een verkenningseenheid hebben zich ingegraven op een niet nader omschreven locatie in het zuiden van Afghanistan. Foto: EPA/Earnie Grafton kandahar/rtr-ap - Amerikaanse strijdkrachten zijn in de Zuid-Af- ghaanse stad Kandahar de con frontatie aangegaan met Taliban- strijders die de stad gewapend verlaten. Dit heeft generaal Tom my Franks, bevelhebber van de Amerikaanse militaire operatie in Afghanistan, gisteren bevestigd. Zeven soldaten van de Taliban werden tijdens hun vlucht neer geschoten door Amerikaanse mariniers, die voor het eerst operaties op de grond uitvoer den op een kruispunt ten zui den van Kandahar. Franks zei dat het nog zeker twee dagen duurt voordat de situatie stabiel is. In het akkoord dat de nieuwe Afghaanse premier Karzai don derdag sloot met de Taliban werd afgesproken dat de strij ders hun wapens zouden inleve ren in ruil voor amnestie. Maar volgens Karzai zijn mogelijk dui zenden Talibansoldaten don derdagnacht en vrijdag ge vlucht, met medeneming van hun wapens. Sommigen zouden voor hun vertrek wmkels, hui zen en kantoren hebben ge plunderd. Ook in ander regio's is het nog steeds onrustig, zodat het einde van de oorlog nog niet nabij lijkt. Bovendien zijn Talibanbe- velhebber mullah Omar en ter roristenleider Osama bin Laden nog steeds spoorloos. Volgens onbevestigde berichten zou Omar nog steeds in Kandahar zijn. Na twee maanden strijd viel de ze stad, het laatste bolwerk van de Taliban, gisteren in handen van de tegenstanders van de Ta liban. Commandanten van Pashtun-strijdgroepen instal leerden zich in de militaire hoofdkwartieren van de Taliban. In een konvooi kwamen de anti- Talibanmilities de stad binnen, onder luid gejuich van mensen die zwaaiden met vlaggetjes en foto's van ex-koning Zahir Shah. De voormalige gouverneur van Kandahar, Haji Gul Agha, nam zijn intrek in zijn oude ambts woning. Vertegenwoordigers van de Tali ban zeiden dat er door de Ame rikaanse bombardementen op Kandahar van de afgelopen maanden zeker 10.000 doden zijn gevallen. Door de aanhou dende luchtaanvallen waren de milities niet in staat de verdedi ging van de stad te handhaven. De zwaarste gevechten hadden gisteren plaats rond het grotten- complex Tora Bora in de buurt van de oostelijke stad Jalalabad. Duizenden strijders van de ter roristische beweging al-Qaeda zouden zijn omgekomen bij ge vechten met anti-Talibaneenhe- den. Een commandant van het bondgenootschap tegen de Tali ban zei dat Bin Laden zich nog in Tora Bora ophoudt. CNN meldde echter dat Amerikaanse militairen er rekening meehou- den dat Bin Laden over de grens naar Pakistan is gevlucht. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defensie VS zoeken ook op zee naar Bin Laden De Amerikaanse marine is op zoek naar 23 koopvaardijschepen die zouden worden gebruikt door het terroristennetwerk al-Qae da. De VS vrezen dat met de schepen massavernietigingswapens naar Amerikaanse havens kunnen worden gebracht Ook zou Os ama bin Laden ze kunnen gebruiken om aan de Amerikaanse strijdkrachten te ontsnappen, zo meldde gisteren de Amerikaan se nieuwszender ABC. Inlichtingendiensten hebben een geheime lijst van verdachte schepen gemaakt. De Amerikaanse autoritei ten in de Perzische Golf hebben alle rederijen laten weten dat de VS militaire middelen zullen inzetten om verdachte schepen te inspecteren. Bij verzet wordt het betreffende vaartuig vernietigd. Voor de operatie worden onderzeeërs gebruikt zei dat de militaire operatie in Afghanistan zal voortduren zo lang Bin Laden en mullah Omar zich nog op vrije voeten bevin den en het al-Qaedanetwerk en de Taliban nog niet definitief zijn uitgeschakeld. ankara/afp - De Israëlische premier Sharon heeft tijdens een gesprek met zijn Turkse ambtgenoot Ecevit eerder deze week openlijk gezegd dat hij van de Palestijnse leider Arafat 'af wil'. De Turkse regeringsleider heeft dit gisteren gezegd. Ook zei Ecevit dat 'uit een tele foongesprek met Sharon duide lijk naar voren kwam dat de Is raëlische premier veel voelde voor oorlogsvoering'. Ecevit liet weten dat Israël het recht heeft om haar burgers te verdedigen, maar dat de tot dusver gebruikte methodes niets hebben opgeleverd. Hij voegde daaraan toe dat Arafat een 'on vervangbare' leider is en dat als de 'factor Arafat verdwijnt', de situatie in het Midden-Oosten zal verslechteren. Israël betichtte de Palestijnen gisteren opnieuw van misleiding in zake de arrestatie van ver dachten van terrorisme. Een zegsman van de Israëlische mi nister van defensie zei dat de Palestijnen niet echt werk willen maken van de opsporing van ra dicale activisten. Gisteren vond ondanks bom bardementen op Palestijnse ge bouwen toch overleg plaats tus sen Israël en Palestijnen. Het overleg stond onder leiding van de Amerikaanse gezant voor het Midden-Oosten, generaal b.d. Anthony Zinni. Volgens de Israëlische media heeft Zinni van de Palestijnen geëist dat ze snel maatregelen nemen om nieuwe terroristische acties te voorkomen, anders be zinnen de Amerikanen zich op sancties. De Palestijnse leider Arafat zei eerder op de dag dat hij het ter rorisme wel degelijk serieus aanpakt. Arafat wees er onder meer op dat hij zeventien Pales tijnse activisten liet oppakken, die op een verdachtenlijst van Israël staan. Het gaat om 36 mensen die door de regering- Sharon verantwoordelijk wor den gehouden voor terreuraan slagen. Verder zeggen Palestijn se bronnen dat de afgelopen da gen ongeveer 180 activisten zijn opgepakt, onder wie een aantal leden van de terroristische orga nisaties Harnas en de Islamiti sche Jihad. Conferentie over biowapens zonder resultaat genève/rtr-dpa - Onover brugbare meningsverschillen hebben ertoe geleid dat de evaluatieconferentie over de conventie inzake biologische wapens gisteren in Genève zonder resultaat is beëindigd. Na drie weken onderhande len zijn de afgevaardigden van de 144 lidstaten overeen gekomen de besprekingen op 11 november 2002 voort te zetten. Dat moet in twee we ken zijn afgerond. De Europese Unie deelde in een verklaring mee de op schorting van de conferentie te betreuren. Een Europese afgevaardigde legde de schuld voor de mislukking van de conferentie bij de Ver enigde Staten, die hij om schreef als 'conferentiebre ker'. In een letterlijk in het laatste uur van de conferentie inge bracht voorstel eiste Was hington de ontbinding van een commissie die jaren be zig is geweest met pogingen tot een akkoord te komen over een internationaal bin dend stelsel van routine- en spoedcontroles. Daarmee had de conventie uit 1972, die biologische wapens ver biedt, aangescherpt moeten worden. In conferentiekringen ver luidt dat de VS in tegenstel ling tot de Europese Unie en andere bij de conventie aan gesloten landen tegen bin dende afspraken over contro le op naleving van de confe rentie zijn. De VS zouden met name beducht zijn voor fy sieke controles door derden uit vrees voor bedrijfsspiona- ge en schending van de na tionale veiligheid. parijs - Sinds Napoleon is het niet meer vertoond. Ondanks een verbod zijn de Franse gendarmes in Parijs gisteren de straat opgegaan om hun eisen kracht bij te zetten voor meer salaris, meer personeel, een bete re uitrusting en betere levensomstandigheden. Ze stuitten op een haag van de CRS - Mobiele Eenheid van de Franse politie - in zwarte overalls, met wapenstokken en schilden. De gendarmes zijn in feite militairen en hebben geen recht te demonstreren. Foto: Reuters/Mal Langsdon door onze correspondent Harald Doornbos tora bora -Eerst zie je tegen de blauwe lucht de witte sporen van hoog vliegende Amerikaan se B52-bommenwerpers. Daar na vallen de bommen en klin ken er rommelende explosies vanaf de iets verderop gelegen bergtop. De grond trilt. Zwarte rookpluimen stijgen op. Pas na een twintigtal minuten zijn die volledig verdwenen, meegeno men door de lichte Afghaanse wind. Het al-Qaeda-bunkercomplex van Tora Bora ligt zwaar onder vuur. Wat heet. De ongeveer 3000 bewoners van dit door Os ama bin Laden ingerichte en versterkte grotten- en bunker complex, diep in de bijna on doordringbare bergen van Oost- Afghanistan, worden nu dag en nacht aangevallen vanuit de lucht en vanaf de grond. Amerikaanse B52-bommenwer pers voerden op gisteren ten minste vijf verwoestende lucht aanvallen uit op de bunkers, waarbij enkele keren een hele serie bommen vlak na elkaar ontploften waardoor het wel leek alsof er een spectaculair maar dodelijk toneelstuk werd opgevoerd tegen het decor van Tora Bora, dat 'het zwarte stof betekent en zijn naam wel heel erg veel eer aan deed. Zelfs op de weinige plekken op de ber gen waar bomen groeien, waren vanwege de luchtaanvallen, bosbranden uitgebroken. Maar niet alleen door de Ameri kanen vanuit de lucht, ook vanaf de stoffige, gortdroge Afghaanse grond wordt er gejaagd op de ongelukkige Arabieren in de To ra Bora-bunkers. Eenheden van de Noordelijke Alliantie trekken met zwaarbewapende man schappen en tanks steeds verder op richting het complex, dat in middels is omsingeld. „Het is nog slechts een kwestie van een dag of twee", zegt een 38-jarige soldaat, terwijl hij met een ra ketwerper en drie granaten op zijn rug zeult richting de frontli nie. Kijkend in de richting van het bunkercomplex, iets verder op, grijnst hij en zegt: „Die lui hebben hun langste tijd gehad." De Arabische strijders van Osa ma bin Laden in de bunkers vechten niet voor hun leven, maar voor hun dood. Het is dui delijk dat ze niet kunnen win nen. De enige manier om er le vend uit te komen, is overgave. Maar in tegenstelling tot Af ghaanse Taliban-eenheden, wil len de Arabieren onder hen daar niets van weten. Ze zijn naar Af ghanistan gekomen om de Ji had, de heilige oorlog, te vech ten. En sneuvelen in de Jihad wordt beschouwd als een mar telaarschap. „Drie dagen geleden hebben we nog via de radio contact gehad met de Arabieren", vertelt een opgewekte commandant Hadji Lal Muhammed. „We hebben hen toen de mogelijkheid gege ven om zich over te geven. Dat weigerden ze. Nu is het tijd om hen af te maken. Dat is de enige manier". Echt gemakkelijk is het niet om Tora Bora vanuit de Oost-Af- ghaanse stad Jalalabad te berei ken. De tocht in een jeep gaat over een vlakte van zandpaden, diepe gaten en door beddingen van rivieren. Halverwege Tora Bora beginnen de heuvels, die langzaam overgaan in bergen. Ook hier slechts karrensporen en rotsen, eindeloos veel rotsen. In de bergen van Tora Bora, met het bunkercomplex van de Ara bische al-Qaeda op een kilome ter of acht, bevindt zich een plek met een paar huizen die vanwe ge het offensief van de Noorde lijke Alliantie is veranderd in een tijdelijke garnizoensstad. Hon derden soldaten lopen er rond. Alle strijders hebben bruine of grijze dekens om zich heenge slagen om zich 's nachts warm te kunnen houden. Nog weer een twintig minuten later - rijden, hobbelen en ploe teren - sta je dan oog in oog met de bunkers en grotten van Tora Bora. Natuurlijk is het onmoge lijk om het complex daadwerke lijk te zien. Het is immers een in de bergen uitgehakt stelsel van gangen en bunkers. Maar de vingers van de strijders van de Noordelijke Alliantie wijzen alle maal in één richting, de plek waar de Amerikaanse bommen met grote regelmaat neervallen. „Ik weet niet of Bin Laden daar ook nog zit", merkt comman dant Hadji Lal Muhammed op. „Wat ik wel weet", vervolgt hij, „is dat er zich daar twee- tot drieduizend strijders van Bin Laden bevinden. Dat is voor ons een reden genoeg om te vech ten." Twee uur voordat de zon onder gaat, krijgt de bemanning van een op een heuvel geparkeerde tank het bevel om de motor te starten. Na wat haperingen slaat de T-55 aan, een dichte rook wolk producerend die in de buurt staande soldaten allen doet hoesten en kuchen. Kort daarop rijdt de tank als een stoomschip in de richting van het bunkercomplex. De strijd om Tora Bora is nog in alle he vigheid gaande, maat het is dui delijk wie er als winAar uit te voorschijn zal komen. ie' In - De Noord-Italiaanse ilaan is vandaag van acht ochtends tot acht uur 's Is taboe voor auto's. Dat iet gemeentebestuur be- in de strijd tegen de lf die de stad in de winter- iden vaak treft. Het is de trafe keer dit seizoen dat een 5ïf*jke maatregel wordt ge- fen. Artsen, geestelijken en Sljre werkers kunnen onthef- Liprijgen als dat voor hun nodig is. jr door onze correspondent Hans Geleijnse rome - De koppen op de voorpagina's van de Italiaanse kranten drukten gisteren verbazing uit. Voor het eerst blokkeert Italië - lees Berlus coni - een gemeenschappelijk besluit van de veertien andere EU-lidstaten over de invoering in 2004 van een Europees aanhoudingsbevel. Commentatoren en politieke tegenstanders zien Berlusconi's oppositie als een godsge schenk. Zij fulmineren dat het internationale aanzien van Italië opnieuw een deuk heeft op gelopen doordat Berlusconi zakelijke en poli tieke interesses vermengt. Immers, de Italiaan se weerstand richt zich niet op het arrestatie bevel zelf, maar op de categorieën misdrijven waarbij een lidstaat het recht heeft een burger van een andere lidstaat te vervolgen. Italië wil er slechts zes, die betrekking hebben op strijd tegen terrorisme, wapenhandel en vergrijpen tegen kinderen. Europa heeft er 32 op het lijst je en tot woede van Italië staan daar ook ver schillende vormen van fraude en corruptie bij. De suggestie in Italië, maar ook in andere lan den, is dat Berlusconi wil voorkomen dat hij en medewerkers van zijn holding Fininvest straks zelf het slachtoffer worden van het aan houdingsbevel. Er loopt bijvoorbeeld in Span je nog een zaak en een verzoek tot uitlevering tegen de Italiaanse premier. Natuurlijk wordt dat in het regeringskamp als onzin van de hand gewezen. Maar de per soonlijke betrokkenheid van de premier in de ze zaak is wel erg groot. Tijdens het geruzie van de rest van Europa tegen de Italiaanse mi nister van justitie Roberto Castella donderdag was er voortdurend getelefoneer tussen pre mier en bewindsman. De uitleg van Castelli was vermakelijk: „Ik kreeg geen dictaten opge legd, we overlegden slechts." De gematigd rechtse krant Corriere della Sera suggereert dat Berlusconi's persoonlijke oor log tegen de magistratuur in zijn eigen land nu is geïnternationaliseerd. Berlusconi heeft sinds hij acht jaar geleden door het parket van Mi laan werd aangepakt voor verschillende cor ruptiezaken, steeds betoogd het slachtoffer te zijn van een 'rode vendetta' van 'rode rech ters'. Europese leiders, onder wie de Britse premier Blair, voeren nu grote druk uit op Berlusconi van gedachten te veranderen. Maar als Italië blijft dwarsliggen, zullen de andere landen al leen verder gaan. Dat brengt natuurlijk grote schade toe aan het eensgezinde optreden te gen terroristische groepen en hun financiers, want dat was immers de aanleiding om een Europees arrestatie-bevel in te voeren. La Re- pubblica: 'Italië dreigt dan een paradijs te wor den voor fraudeurs en belastingontduikers, maar ook voor het duistere geld achter het ter rorisme.'

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5