Kritiek Kok op donorconferentie BINNENLAND !org dat ik goed tegen ziektekosten verzekerd ben. E,-= Bescheiden rol van priester bij huwelijk Vroege vogel IRT-informant doet achter gesloten deuren boekje open Treinen op elkaar Poolreiziger stuit op Amerikaanse troep Haags gedraai Niet meer dan vage toezeggingen voor Afghanen BEDRIJFSRUIMTES TE HUUR OP ALKMAAR-OVERSTAD Politie toont nog geen foto's verdachten moord Rowena CPB in rapport: Arts laat zich leiden door reclame B I G B E N K ■ij Van Til van tiMïïBTCOT (lorg en Zekerheid i tbs voor -4 op zoontje kM - Het gerechtshof rdam heeft gisteren rige man veroordeeld aar cel en tbs wegens p zijn 5-jarig zoontje. >tje werd in april vorig I gevonden in een wei- iajtmsterdam-Noord. Te- Jan was in hoger be- j jaar cel geëist. De legde eerder een jaar cel en tbs op loodslag. Volgens het die straf geen recht eed dat de nabestaan- ègebracht. ,ite voor ndicapten Lichamelijk en visu- Idicapte jongeren kun- 4f 11 december op een op internet terecht rmatie over seks, rela- timiteit. De Rutgers oep heeft www.zoe- ,nl speciaal voor hen ild, omdat gehandicap- en veel moeilijker dan jngeren aan informatie kunnen komen. Dat ier meer omdat de j zoals ouders en ners niet snel seksuele i en behoeftes van ge- ten erkennen. De ge- amnen informatie rer puberteit, versie- zaterdag 8 DECEMBER 2001 r pube ikindi Obstructie rd Nienke ig - De advocaat van de {wegens moord op de isfe Nienke uit Schiedam ■^'roordeeld tot achttien en tbs, wil dat er een re- fctie wordt gemaakt van tirtenissen op en rond is van het delict. Raads- ekema houdt vol dat jarige cliënt de moord heisje en de zware mis- ng van haar vriendje in juni vorig jaar, niet jben gepleegd. Om dat ,en bewijzen heeft hij verzocht bepaalde za- ieuw te onderzoeken. eren krijgen. rde overleeft id water h - Een 84-jarige Den Bosch heeft gis- noedelijk drie kwartier ter van de Acaciasingel le heeft het verblijf in water overleefd, al- >litie. Hoe de vrouw te jeraakt, is onduidelijk. finning nodig dierentuinen Dierentuinen moe- april 2003 vergunnin gen voor het houden dieren. Daarvoor aantonen dat de die- tuurlijke omstandighe- len gehouden. Dat [kabinet gisteren be- voorstel van land- ïister Brinkhorst, iet document wordt komt er een inspectie. ijaar en tbs roofmoorden - Advocaat-gene iperen de Boer heeft talf jaar cel en tbs verpleging geëist te- jarige man. Hij m leidende rol bij norden, gepleegd in !000 in Rotterdam en Na een eis tot le- celstraf, veroordeel- itbank de man begin it acht jaar cel en tbs. ring in beroep, omdat dajraf te laag vond. ^miljoenen irugs op Ai6 gOe jacht op drugsrun- reiJtoeristen op de Al6 ?nlj afgelopen jaar voor e \«n guldens aan drugs ederd. Het A-team, een lolitieteam, heeft de orjiigsrunners op de Al6 1 ;ebracht. Door structu res is de verkeers- de drugsrunners, lobilisten naar de dea- in, sterk verminderd, van buitenlandse de A16 nam het A- n tmog geen jaar tijd bijna in beslag, 4 kilo er|37 kilo wiet, 4 kilo hasj chlO xtc-pillen. Ook trof de oojiverse wapens aan. J den haag/gpd - Bij het huwelijk van kroonprins Willem-Alexan der en Maxima is waarschijnlijk toch een - bescheiden - rol weg gelegd voor een Argentijnse priester. Rafael Braun, een per soonlijke vriend van de familie, zal enkele passages uit de bijbel lezen en een gebed uitspreken. De kerkelijke inzegening op 2 fe bruari zal een hervormd karak ter krijgen en wordt geleid door 'hofpredikant' Ter Linden. De katholieke Maxima heeft al van de bisschop van Rotterdam dis pensatie (toestemming) gekre gen voor de inzegening van haar huwelijk. Toch zou ze graag een rooms-katholiek tintje aan de plechtigheid willen geven. Rafael Braun is al tientallen ja ren bevriend met Maxima's va der, schrijft de Nederlandse journalist Jan Thielen in de on langs verschenen biografische schets van Jorge Zorreguieta. Begin deze week zou Braun al een bezoek aan Nederland heb ben gebracht ter bespreking van de huwelijksplechtigheid. Bij het aartsbisdom Utrecht was daar niets over bekend, maar volgens een woordvoerder hoeft dat ook niet per se. Zowel de RVD als Ter Linden weigeren verdere mededelingen te doen. COMMENTAAR appeltern - De ochtendnevel van gisteren beloofde een mooie dag. En dat werd het ook. Het was weliswaar fris maar het zonnetje liet zich ge regeld zien. De visser aan de oevers van de Maas bij Appeltern was er vroeg bij en kon dus lang genieten van deze fraaie dag. Foto: ANP/Koen Verheyen den haag/anp - Premier Kok heeft giste ren na afloop van de ministerraad kritiek geuit op het gebrek aan betrokkenheid van de deelnemers aan de donorconferen tie voor Afghanistan. „De uitkomst is niet onverdeeld positief. Het gevoel van urgen tie had groter moeten zijn", aldus de pre mier. De donorconferentie die donderdag af liep in Berlijn, leverde de Afghanen niet veel meer dan vage toezeggingen op. Toch is het volgens Kok juist nu van groot belang dat Afghanistan in financi eel en sociaal-economische zin stevig wordt ondersteund om de overgangsre gering een kans te geven. In januari komt er een vervolg op de do norconferentie. De komende week zal Nederland er zowel op de algemene raad van ministers van buitenlandse zaken in Brussel als op de Europese top in Laken op aandringen dat er 'heel veel meer wordt gedaan aan Afghanistan', aldus Kok. Zelf behoort Nederland tot de grootste donoren van het land. Wat de premier betreft, houdt het denken dan niet op aan de grenzen van Afghanistan. Ook buurlanden hebben hulp nodig, in het bijzonder Pakistan, dat al jaren te lij den heeft van de conflictsituatie in de re gio. De wederopbouw van Afghanistan vergt een bedrag dat ver boven de 15 mil jard gulden ligt. Dat zei de directeur van het ontwikkelingsprogramma van de Verenigde Naties (UNDP), Malloch Brown, gisteren. De prioriteit is daarbij volgens hem her stel van de veiligheid door het opruimen van mijnen en het aanbieden van geld in ruil voor wapens. Daarnaast hebben de wederopbouw van landbouw, onderwijs en gezondheidszorg en het herstel van de infrastructuur prioriteit, aldus Malloch Brown. Kris J. in hoger beroep voor hof Amsterdam Amsterdam - Voor de tweede keer in korte tijd botsten gisteren bij Amsterdam twee treinen op elkaar. Ditmaal ging het om twee goederentreinen. Enkele wagons kantelden. Omdat het een goderenspoor be trof, had het incident voor reizigers geen gevolgen. Foto: GPD/Evert Elzinga Amsterdam/Argos - Het ge rechtshof in Amsterdam zal pas over een maand beslissen of de verklaring die de vermeende Haarlemse IRT-informant Kris J. gisteren achter gesloten deuren aflegde bekend mag worden ge maakt aan de verdediging van medeverdachten. Deze advoca ten vermoeden dat de Haarlem mer in beslotenheid heeft toege geven dat hij ook na de IRT-af- faire als informant van justitie heeft gewerkt. Het hof had gisteren eerder al bepaald dat het openbaar mi nisterie onrechtmatig heeft ge handeld door de vermeende in- formantenstatus van de man tij dens de IRT-affaire op straat te gooien, met alle mogelijke wraakacties van dien. Volgens raadsman Korvenius had het OM daarmee het recht op ver volging van Kris J. verspeeld, maar het hof ging daar niet op in. Want, zegt het hof, als de man al informant was in het rotterdam/gpd - „Een spook stad op de noordpool', zo om schrijft de Nederlandse poolrei ziger Mare Comelissen het ver laten Amerikaanse radarstation waar hij tijdens zijn laatste expe ditie op stuitte. Hij is geschokt over de rommel die de Amerika nen achterlieten op de oude mi litaire basis in het kwetsbare na tuurgebied. „Het is alsof ze tijdens de koffie pauze zijn opgestaan en wegge lopen." Het radarstation waar Comelis sen op een ijskap in Groenland tegenaan liep, is door de Ameri kanen aan het eind van de jaren tachtig afgedankt. Het maakte deel uit van een vijfduizend ki lometer lang lint van dergelijke stations dat bescherming moest bieden tegen een nucleaire aan val van de Russen. Comelissen noemt het 'een schande' dat is verzuimd de enorme stalen con structie, die doet denken aan een booreiland, te ontmantelen. Hij trof chemicaliën, brandblus sers, medicijnen, een goed ge vulde bar en zelfs het vakantie- rooster aan. „Ik ben echt geschrokken van wat ik daar zag. Ik maak veel ex pedities in het poolgebied en deze vervuiling gaat mij aan het hart. Om nog maar te zwijgen van de manier waarop afval en schadelijke stoffen vermoedelijk zijn afgevoerd. Ik vind het be langrijk dat dit wereldkundig wordt gemaakt. De Amerikanen willen in het kader van het Star Wars-project in Groenland op nieuw radarstations bouwen waarmee ze met nieuwe tech nieken raketaanvallen kunnen opmerken." De poolreiziger vindt dat de Verenigde Staten eerst hun oude troep maar eens moeten oprui men. „Dat dat niet is gebeurd, getuigt van weinig respect voor het milieu en de lokale bevol king." Hij pleit voor een verdrag waarin is geregeld dat sporen van menselijke aanwezigheid in Groenland tot een minimum worden beperkt. Dergelijke re gels gelden wel op Antarctica. En het verdrag waarin die zijn opgenomen, is ook door de VS ondertekend. Comelissen: „Op Antarctica mag ik alleen mijn drol en urine achterlaten." Het radarstation vormt volgens Comelissen nog geen wezenlijke bedreiging voor het milieu. De constructie zal langzaam weg zakken in de ijskap waarop hij is gebouwd om pas over enkele duizenden jaren weer op te dui ken aan de rand van de megag- letsjer. „Het gaat om de ethische waag of je dit soort bouwwer ken mag achterlaten. Het is een kwestie van fatsoen." den haag/gpd - Nederlandse artsen laten zich bij hun voor- schrijfgedrag leiden door recla mecampagnes van de farma ceutische industrie. Daardoor loopt de patiënt een 'relatief grote kans' dat hij niet de meest aangewezen geneesmiddelen krijgt. Dat concludeert het Cen traal Planbureau (CPB) in het rapport "Voorschrijfgedrag en geneesmiddelenpromotie', dat binnenkort wordt gepubliceerd. Volgens het rapport wordt de reclame van de farmaceutische industrie feitelijk betaald uit col lectieve middelen, omdat re ceptgeneesmiddelen worden vergoed door de verzekeraar. Wat is nu de eigenlijke rol van Nederland in de oorlog tegen terrorisme? In Den Haag schijnt bijna niemand het te weten en wie het wel weet, durft het niet hardop te zeggen. Wij staan paraat en doen volop mee, zo suggereert het kabinet bij herhaling. De Amerikanen hoeven maar te roepen en on ze fregatten, F-16's en onderzeeërs trekken ten strijde. De kersverse Amerikaanse ambassadeur Sobel vertelde deze week doodleuk dat Nederland wel degelijk voorwaarden had gesteld aan de inzet van F-16's - ze mogen alleen foto's schieten - en dat de Amerikanen helemaal geen moeite had den met deze opstelling van zijn trouwe bondgenoot De Ka mer wilde weieens weten hoe het zat, maar minister De Gra ve gaf niet thuis. Al vanaf 11 september is de Nederlandse stellingname op zijn minst halfslachtig te noemen. Met de mond wordt in al le toonaarden steun aan de oorlog tegen de Taliban in Af ghanistan beleden, maar daar blijft het ook bij. We willen best wel helpen, maar het vuile werk laten we de Amerika nen en de Afghanen opknappen. Het gedraai in Den Haag is des te merkwaardiger omdat uit opinieonderzoeken blijkt dat de Nederlanders in grote meer derheid achter de oorlog tegen het terrorisme staan, ook wanneer Nederlandse militairen in de strijd zouden sneuve len. Bovendien lijken de Amerikanen - buiten wat onder steunende taken - ons en andere landen helemaal niet nodig te hebben. Er is zelfs nog niet om de F- 16's gevraagd. De wat halfbakken opstelling van het kabinet heeft alles te maken met de compromiscultuur die onder Paars in Den Haag floreert. Voordat er een standpunt wordt ingenomen, worden alle mitsen en maren gewikt en gewogen om zo veel mogelijk opvattingen tot hun recht te laten komen. Voor fer me besluitvorming is in zo'n politieke cultuur geen plaats. Het is dan ook een zegen dat de kiezer in mei al zijn oordeel over dit kabinet mag vellen. (advertentie) De donorconferentie in Berlijn werd af gesloten met algemene toezeggingen. In januari wordt in Tokyo een nieuwe do norconferentie gehouden waar concrete re afspraken zullen worden gemaakt. Alleen al voor hulp aan de Afghaanse vluchtelingen is vanaf maart 2002 1,5 miljard gulden nodig, schatten de deel nemers aan de conferentie. De verwach ting is dat de vluchtelingen pas komend voorjaar naar hun land terugkeren. Vol gens VN-vluchtelingencommissaris Lub bers is voor de directe hulp aan de ont heemde Afghanen maandelijke 50 mil joen gulden nodig. 1) De Jagerstraat: 330 m: bedrijfsruimte 2) Pettemerstraat: 1757 m1 bedrijfsruimte Huurtermijn: 2 jaar. Voor meer informatie: tel. 06-50810132 IRT-tijdperk, dan kan hij dat na 1 januari 1995 niet meer zijn ge weest. Alle IRT-onderzoeken zijn immers in de loop van 1994 beëindigd. De strafbare feiten waarvoor de Haarlemmer nu in hoger beroep voor het hof terecht staat, en waarvoor hij in Haarlem werd veroordeeld tot twaalf jaar cel, dateren allemaal van eind jaren negentig. In de ogen van het hof kon hij dan in ieder geval geen informant meer zijn geweest. Korvenius vroeg het hof zijn cli ënt direct gelegenheid te geven achter gesloten deuren een ver klaring af te leggen. Hetgeen ge schiedde. De advocaten van medeverdachten van Kris J. vin den de gedachte onverteerbaar dat de rechters meer zouden weten dan zijzelf. Strafpleiter Doedens stelde het hof al een wrakingsprocedure in het vooruitzicht mocht de ge vraagde informatie worden ge weigerd. ermelo/anp - De politie Noord en Oost-Gelderland verspreidt nog geen foto's van de twee per sonen die worden gezocht we gens de moord op de 4-jarige Rowena Rikkers, het meisje van Nulde. „Dat gebeurt pas als het rechercheteam geen aanwijzin gen meer heeft. Voorlopig zijn er nog voldoende tips om na te trekken", meldt de politie woordvoerder. Het tonen van foto's van ver dachten beschouwt de politie als een zwaar middel. „We doen dat niet klakkeloos. Het gaat nog steeds om verdachten, niet om mensen die al veroordeeld zijn voor een misdrijf. De officier van justitie moet het traject hiervoor in gang zetten en heeft daar onder meer toestemming voor nodig van het ministerie van justitie. De politie beschouwt Rowena's 25-jarige moeder en haar 32-ja- rige vriend als hoofdverdachten en houdt er rekening mee dat ze in het buitenland verblijven. Het tweetal vertrok eind augustus uit Rotterdam en is sindsdien spoorloos. Volgens de politie zijn er aanwijzingen dat het jon gere zusje van de vermoorde Rowena. de 3-jarige Rochelle, nog bij de moeder is. (advertentie) Producent steekt veel geld in promotie Farmaceutische bedrijven be steden twintig tot dertig procent van hun inkomsten aan promo tie, zo stelt het bureau, terwijl dat elders in het bedrijfsleven op twee procent ligt. De enorme reclameuitgaven zijn volgens het CPB te verklaren uit het feit dat octrooien slechts tien jaar effectief zijn. De produ centen hebben 'grote haast' om de dokter zover te krijgen hun medicijnen voor te schrijven, voordat de concurrent met een middel op de markt komt. De reclame richt zich op apo thekers, medisch specialisten, huisartsen en patiëntenvereni gingen. Als toonaangevend designcentrum heeft Van Til een scherp oog voor jong talent. Een opvallende nieuwkomer is bijvoor beeld deze royaal bemeten BigBenk, met losse hoezen van sfeervolle katoen bekleding en afritsbore kussens Openingstijden: Ma-DI-Wo. 9.30-17.30 uur 1823 CJ Alkmaar Do-Vr: 9.30-21 00 uur Töeloon (072) 5112760 Za 9.30-17.30 uur Volg de borden Zondags gesloten Fauteuil (119 cm! van f 2904- nu f2195 2-zits (205 cm) van 13333 - nu f 2455 3-zits (234 cm) van f 3520 - nu f2695.- 4-zits (264 cm) van f 3861 J 12995 - DESIGNCENTRUM (advertentie) it u dit jaar meer verdienen? Leuk natuurlijk, maar als u de loongrens passeert, moet u over- En als u al bij Zorg en Zekerheid verzekerd bent, neemt u uw aanvullende verzekeringen ppen naar een particuliere ziektekostenverzekering. Ook dan wilt u dat alles goed geregeld is. gewoon mee. Dus gaat u meer dan 67.653,90 30.700) verdienen, dan stapt u toch gewoon t de Basis Privé Polis van Zorg en Zekerheid kunt u daar op vertrouwen. Want dat is een over naar een particuliere ziektekostenverzekering van Zorg en Zekerheid. U kunt er zeker van —pculiere ziektekostenverzekering met een royale dekking tegen een aantrekkelijke premie. zijn dat alles goed geregeld is. Bel (071) 5 825 825 of kijk op www.zorgenzekerheid.nl ZIEKENFONDS PARTICULIER Voor alle zekerheid dichtbij.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3