Oe boel besodemieteren hoort erbij' SPORT eal tennis': de moeder aller racketsporten wm1 Elf goals in vijf jaar Afgelast? S3 •i Mulder verklaart het voetbal voor leken en liefhebbers Keurmerk is houvast voor voetbalouders zaterdag 8 DECEMBER 2001 fabij !e" van der Steen nde rijucHRN - Aan de jonge ositi der zag je niet meteen 'hini e toekomstige midvoor jitse topclub Schalke 04 lr ^kige bouw, gebrekkige Ie. Met het arbeidsethos Mijnwerker uit de oude itt werkte Mulder zich hij speelde zelfs in het 9 (Is elftal! Voor dat elftal ju wel een leuke coach... jn Hanegem moet niet je bondscoach worden, lescheiden mening van jlder. „Zie je Van Hane- outen en spelers be- of ze in vorm zijn of em vliegt niet eens, vliegt in elk geval liever l dat zie ik Huub toch f6|n, ook fysiek. Als ik jvens was, zou ik het li, het is een mooie UC(J beste is een man van j te benoemen. Maar ik dan bij Huub ook echt." Ilder (32, laatste sei- alke) is een aangename ie origineel kan formu- j nieuwe bondscoach? leeft geen idee: „Noem »p: Gullit, Van Hane- Jansen, Stevens. Ik ézejterhof wel een type dai&ch. Gerets. Jorritsma! liet? Mijn vader zou et a zijn. Ja, hij zou wel k. Met Eijkelkamp als Dan zal het Neder- niet lang meer in inderloo zitten. Ja, Eijkelkamp. Niet al- dat voetbaltechnisch he, dat de spelers pijn ofd hebben omdat ze inthouden wat ze 90 moeten gaan doen. ipannen, lekker voet- alles eruit halen." wil Willem van Hane- f zit een speler zijn ei- x te pushen. Af en toe b lippen, als om te of zijn opmerkingen ei- iel door de beugel kun- Ös grijnst-ie. hegem vindt het vak l ik heb tenminste nooit gekregen dat Van Ha an het trainersvak kn Hanegem is een ge- pe oud-voetballer op igsveld. Hij is wel een je wat kan leren, wezen van de bonds- hem niet in het veld- lat is nou juist wat hij idt, lekker met die het veld werken. Een I bondscoach moet met de pers kunnen omgaan en kunnen or ganiseren. Dat moet je allemaal zelf doen. Een bondscoach moet een regelneef zijn en dat is Van Hanegem niet. Huub weer wel. Die wü alles in eigen hand hebben." Youri Mulder vindt het maar niks, dat modernistische gedoe van trainers die het hebben over teambuilding en psychologische groepsprocessen. „Daar prikje toch zo doorheen! Het is alle maal te ver gedaan. Het gaat om plezier in het spel en dat je voor wedstrijden alles geeft. Een trai ner moet ervoor zorgen dat je alles geeft en hij moet het erken nen als het niet meer lukt. Dan moet er gewoon een ander ko men." Het verhaal van de lossere aan pak zegt hem ook niks. „Wij hadden bij FC Twente Vonk die bekend stond om zijn harde aanpak. Op zeker moment wer den de resultaten minder en werd Vonk ontslagen. Toen kwam Baan die ons meteen meenam naar een McDonald's. Joepie! Dat was verfrissend. Maar drie maanden later snak ten we toch wel weer naar een wat hardere aanpak." Stress is er wel, maar vooral rond de wedstrijden. „Er is heus stress, zeker in de drukke tijden, met Champions League en zo. Behalve dan tijdens de wedstrij den. Op het veld is het heerlijk. Even 90 minuten ontspannen, hahaha." Het wezen van voetbal zit 'm volgens Mulder niet in intelli gente looplijnen en het correct inspelen van de valse spits maar in de hartverscheurende pijn of euforie die je overvalt als je maar dichtbij genoeg komt. Daarom was het - volgens de voetballer - dus niet ontluiste rend te zien hoe Mulder vorig seizoen, met trainer Huub Ste vens en macho-manager Rudi Assauser bij Dortmund-Schalke, het veld in rende om de scheidsrechter te intimideren nadat een Borussia-speler pal voor de Schalke-bank een over treding had begaan. Mulder: „Dat is de emotie. Daar zitten 80.000 mensen, het is een derby, er is een ongelooflijke sfeer, dan verlies je het als je er buiten wilt blijven. Aan het front kun je niet als een columnist staan kijken. Toen ik terugliep naar de bank heb ik er trouwens nog een paar in het gezicht ge spuugd, met een gele sjaal. Sup porters ja. Schaamteloos. Dat is voetbal." Voetbal is oorlog, in Mulderse logica, maar begin niet over de Schwalbe-cultuur in het hem Youri Mulder: „Mijn vader zou een goeie bondscoach zijn. Ja, hij zou wel willen ook. Met Eijkelkamp als assistent." Foto: GPD/Carlo ter Ellen geliefde Duitsland. Schwalbes heb je tegenwoordig overal, bo vendien wordt er in de Bundes- liga werk gemaakt van de recht vaardigheid. „Als je hands maakt en de scheidsrechter heeft een vermoeden van hands, vraagt hij je of je hands hebt ge maakt. Oliver Held overkwam dat bij ons. Nee, zei Held. De te levisiebeelden wezen later uit dat hij wel hands had gemaakt. Schorsing!" Zou hijzelf juichend weglopen als hij met de hand had ge scoord? Mulder: „Juichend niet. Ik zou weglopen en met een schuin ogen kijken of ze het ge zien hadden. Het is ook maar een spel, moet je bedenken en de boel besodemieteren hoort je Nederlandse baan voor aloude sport komt in Wassenaar tjan van Geen ur - Ze noemen het zelf t wonderful pastime of Ie revised by the wit of Ij vertaald: er is niets in- oviers te bedenken dan pis'. Helaas voor de 70 9ren van de sport ligt er land nog geen baan om t ijis te spelen. Maar daar 3g|andering in. In 2002 wil d tës opgerichte Real Ten- Wassenaar de eerste [liseren. „In het najaar fe willen we de eerste bal legt voorzitter Patrick is, de moeder aller rac- :n, bestaat al meer dan Tot het eind van de Ie eeuw was het een oefende sport in Neder- |t meer dan 150 banen, i is er van overgebleven, lulaire tennis deed zijn fen real tennis stierf een ie dood. jaar geleden werd het 'en ingeblazen werd de idse Real Tennis Bond ipgericht. De leden wa- ;ewezen op het buiten- Tal Engeland en Frank- ft nu toe zijn de initiatie ven baan te bouwen op ;elopen", zegt Reuser, jaar geleden in contact iet real tennis en volle- ban raakte van de re hadden wel andere e onze boog, maar YVas- eageerde heel enthousi- nze plannen. de squash-afdeling van iten niet denderend liep, tie wethouder van sport- fa Wassenaar, E. van Dijk- beide partijen met elkaar act. Omdat de NRTB in ft van Den Haag een plek rprj - J^e/ia duntftilulamfnriimtlrincmdcvoLmtm, OJampihre/hurat mak/anomcorporr vim, Mxercet corpus, tt uyrnwm Torpet at a/iiduts ohrutnntens i/m/hï Real tennis was tot het eind van de achttiende eeuw een druk beoefende sport in Nederland met meer dan 150 banen. Foto: ANP zocht, was de overeenkomst snel beklonken. Reuser: „In Den Haag wonen veel Engelsen en Amerikanen. Die zijn bekend met de sport. We kunnen wel in Emmercompascuum gaan zit ten, maar dat heeft weinig zin." Real tennis wordt gespeeld op een veld van circa 34 meter lang en 12 meter breed. Langs een kant en aan beide achterzijden hangen afdakjes - zogenaamde penthouses - en er zijn openin gen in de muren waarin ge scoord kan worden. De bal mag een keer stuiten of gevolleerd worden. De bal is, in tegenstel ling tot tennis, massief en gewe ven van touw en kurk wat tot gevolg heeft dat hij nauwelijks stuit. Het racket is zwaarder en zwaarder bespannen en heeft een kromming aan de top van het blad, zodat er langer contact is met de bal. „Er komt veel meer tactiek bij kijken dan bij gewoon tennis", zegt Reuser. „Het is een combinatie van ten nis, squash en schaken. Je moet je tegenstander schaakmat zien te krijgen. Topspelers zijn zel den jonger dan dertig. Je moet eerst levenservaring hebben, Youri Mulder (23 maart 1969 geboren in Brussel) is een voetballer wiens carrière laat op gang kwam en vervolgens met onvergetelijke hoogtepun ten en trieste dieptepunten verder ging. De midvoor speel de als jeugdspeler voor vierde klasser SDO uit Bussum, Ajax en weer SDO, tot FC Twente brood in hem zag. „Ik kon een contract krijgen van 30.000 gulden per jaar. maar na bere kening bleek dat ik er bij in zou schieten. Dus zei ik nee." FC Twente deed er 10.000 gulden bij en Mulders loopbaan als prof kon alsnog beginnen. Hij werd in zijn tweede seizoen pas echt goed, samen met Ro nald de Boer voorin en in 1993 werd hij voor 1,2 miljoen gul den door Schalke gehaald. Hij begon er geweldig, maar hij werd op 5 april 1997, kort voordat Schalke de UEFA Cup zou winnen, letterlijk uit het vak geschopt. Mulder ver dween met gescheurde kruis banden van het toneel, kwam toch terug, kreeg weer last, erbij." Vragen om een gele kaart? Als er door een verdedi ger hands wordt gemaakt op de eigen doellijn is het mijn plicht de scheidsrechter erop te wijzen dat het rood is. Want ik bel ook naar de politie als ik op de weg iemand dronken achter het stuur zie zitten." Hij meent het nog ook. Zullen de leken onder de lief hebbers ooit doorgronden hoe het voetbalspel werkelijk wordt gespeeld? Alleen al de kwestie poen is niet meer te volgen. „Bij ons verdienen de meesten twee miljoen, een enkeling meer en dan heb je Andreas Möller die iets van elf miljoen netto per jaar heeft, dat is 20 miljoen bru to. Maar dat is dus niet buiten proportioneel, anders had hij het niet gevraagd en gekregen. Je moet ze ook het vel over de oren halen, die clubs. Als je niks verdient vliegje er meteen uit als het even slecht gaat. Dat ge beurt dus niet als je elf miljoen netto hebt. Het is dus ook een werd geopereerd, revalideerde, maakte zijn rentree, kreeg weer last, moest opnieuw geope reerd, etcetera. In vier jaar tijd werd Mulder vijf keer aan de knie geopereerd. In de zomer van 1996 stond hij op 94 Bun- desliga-wedstrijden en 22 goals, vijf jaar later had Mulder er elf doelpunten meer in lig gen. In de seizoenen 1997- 1998,1999-2000 en 2000-2001 kwam hij welgeteld samen tot twee wedstrijden- Vorig seizoen was hij weer fit, maar hij stond slechts twee keer in de basis. Dit jaar speelt hij soms wel, valt hij soms in en zit hij de meeste tijd weer op de bank. Een transfer naar FC Twente ging net niet door omdat Schalke hem toch in eens niet kon missen. Na dit seizoen vertrekt hij, transfer vrij, het liefst naar een leuke eredivisieclub. Youri Mulder wil naar huis en zal de negen seizoenen bij de onvergelijkba re topclub Schalke 04 voor al tijd blijven koesteren. Net als zijn negen interlands. kwestie van zelfbescherming, zo veel vragen. Bovendien: als je de beste speler van Duitsland wilt hebben, dan betaal je dat. Zo werkt dat." Doodschoppen, perverse beta lingen, doping. Youri Mulder weet ook niet hoe het zit met die nandrolon. Zelf kan hij niet eens meer gezellig een jointje bou wen, zoals in de tijd dat hij spe ler was van FC Twente. „Ik heb er in het begin hier wel een of twee gerookt, maar toen werd er nog niet op gecontroleerd. Na de wedstrijd moesten we bij FC Twente trouwens altijd met twee man naar vak P, de sup porters. Dan kwam je sowieso stoned naar buiten. Dat kan niet meer, want meeroken is ook link. We hebben bij Schalke net een brief gekregen van de advo caat die ons ervoor waarschuwt: niet naar feestjes, niet in koffie shops komen. Ik kan dus ook niet meer naar een concert met -muziek, haha." zeist/gpd - Ouders van jeug dige voetbaltalenten zien vaak door de bomen het bos niet meer. Dan melden zich de vertegenwoordigers van verschillende clubs met schitterende verhalen over de geperfectioneerde jeugdop leiding. de geweldige school- voorzieningen enzovoorts. 'Kies voor ons'. 'Ga niet naar die andere club', en Wij zijn de beste club voor uw zoon'. Nog een paar maanden, dan hoeven de voetbalouders niet meer wanhopig op zoek naar objectieve informatie over het verschil tussen de voet balopleiding van pakweg TOP. VW, Den Bosch en NEC. Wanneer de bondsver gadering van de KNVB op 17 december de noodzakelijke reglementswijzigingen aan neemt, kent Nederland vanaf 1 januari een uniek certifice ringsysteem voor voetbal jeugdopleidingen. Het systeem is een van de eerste concreet zichtbare uit komsten van het totale Mas- terplan van de KNVB. ..En het is een werkelijk uniek con cept. Niet alleen voor Neder land, maar voor de hele we reld", menen Remy Reynier- se (coördinator certificering systeem) en Mare Esselink, beleidsmedewerker van de KNVB. Kort gezegd is het certifice ringsysteem een soort keur merk voor jeugdopleidingen. De KNVB heeft een reeks punten geformuleerd waar aan een jeugdopleiding wordt getoetst. Op elk van die punten wordt een cijfer be haald. alles bij elkaar levert dat iedere jeugdopleiding een totaalcijfer op. Bij een be paalde score hoon vervol gens de kwalificatie van een, twee, drie of vier sterren. De beoordeling vindt plaats op vier hoofdpunten: visie, opleiding, scouting en onder steuning. „En het is een puur objectief systeem", bena drukt Esselink. „Wij kijken al leen maar of de club een visie heeft ontwikkeld en of men daar dan ook aan vasthoudt. We kijken helemaal niet of die visie ons aanstaat." Het certificeringsysteem richt zich in eerste instantie op de 36 profclubs, maar de ver wachting is dat topamateur- clubs zich ook al snel zullen melden. Dat kan, want het hele systeem is puur vrijwil lig. Ook de profs zijn niet ge dwongen een certificering aan te vragen. De verwach ting is echter dat het meren deel van de 36 in januari ge lijk de aanvraag zal indienen. voordat je het spel kan spelen." De Kieviten offert vier squash- banen op. Het scheelt in de kos ten (Reuser „een factor 3 3,5") dat de muren er al staan. „De vloer en het dak kunnen blijven. We proberen een zo goed mo gelijke replica te maken van een oude baan. Dat betekent dat er ook authentieke details in ko men." Het amateurvoetbal werd afge lopen zondag afgelast terwijl de meeste velden er goed bij lagen. Zaterdag had een algehele afge lasting meer voor de hand gele gen. Was de KNVB te vroeg met het annuleren van het amateur voetbal voor de zondag? Gerard Heemskerk, voorzitter van WSB: „Bij ons is er zondag gewoon gevoetbald, vriendschappelijk. Het eerste heeft tegen ADO'20 gespeeld. Ik heb van heel veel clubs gehoord dat ze vriend schappelijk hebben gespeeld. De KNVB heeft het te vroeg afgelast. Jammer, want het is vorig jaar ook al twee UI j keer gebeurd." H IA Rinus Duindam, consul bij Leiden, Docos en FC Rijn- Ui land: „Misschien dat er zondag op het hoofdveld van Do- cos gespeeld had m 1 kunnen worden. Maar wat schiet je Q ermee op? De com petitie wordt scheefgetrokken en de velden worden omgeploegd." Rinus Rijnsburger van RCL, dat zaterdag als een van de weinige clubs wél speelde en met 5-2 van JAC verloor. „Het was erg voorbarig om het zaterdagmiddag al voor de zondag af te gelasten. Bij ons kon er zaterdag op het hoofd veld gespeeld worden, trou wens op twee andere velden ook. De spelers van het eerste elftal wilden graag voetballen, de trainer ook. We dachten dat Foto: Ton Kastermans een zwaar veld in het voordeel van RCL zou zijn met lichtge wichten als Benjamin Miere- met en Wouter Ederveen in het team. Het is verkeerd uitgepakt, maar ja. dat weet je niet van te voren. Het hoofdveld ligt er nu weer goed bij. Ik heb het deze week gerold, het is zeker niet stuk gelopen." Albert Klunder, hoofdconsul in de regio Leiden en Duin- en Bollenstreek: „Je moet een keuze maken bij een algehele afgelasting. Ook dan zijn er bijna altijd velden waar je wel kan voetballen. Hier in de regio is het bij Quick Boys vaak goed en ook bij Blauw Zwart in Wassenaar. Af gelopen vrijdag werd ik gebeld door het hoofd Wedstrijdzaken van district West II. Ik heb ver teld dat het in deze regio erg nat was. Zaterdag hebben we geen contact meer gehad. De beslissing om het voetbal zon dag niet door te laten gaan is verkeerd uitgepakt. Het gebeurt eens in de twee,drie jaar dat er een verkeerde beslissing wordt genomen." strijdzaken van West I, die de beslissing nam om het ama- teurvoetbalprogfamma voor zondag te annuleren: „Zaterdagmiddag om half vijf kregen we uit alle zes de dis tricten het bericht dat al het voetbal zou worden afgelast. We hanteren de stelregel dat wanneer dat gebeurt het hele amateurvoebal 'eruit' gaat. Je wil het competitieprojgMnma niet scheef trekken en jRvil ook de verenigingsmensen be sparen dat ze op zondagoch tend vroeg naar het veld moe ten gaan. zo voorkom je extra werk. Maar er is een mirakel gebeurd. De velden zijn zater dagnacht heel goed opge droogd en op meer dan de helft van de terreinen had kunnen worden gevoetbald. Ik heb zondagmiddag ook tanden knarsend staan kijken naar vriendschappelijk voetbal bij m'n eigen vereniging. Achteraf hadden we moeten besluiten om het lagere voetbal wel af te gelasten, maar de standaardelf tallen te laten doorgaan. Dan hadden we een perfecte beslis sing genomen." D. Doornebosch, hoofd wed- Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 27