LEIPEN REGIO heb net zo goed het recht voor mezelf op te komen Tsjetsjeense vluchtelinge Sarah Sjtein ontsnapte aan 'onmenselijke' opvang in Leiderdorp - 1MM ZATERDAG DECEMBER 2001 hem te veel geworden. Hereni ging van de echtelieden zat er op korte termijn niet in. On danks herhaalde smeekbedes van Sarah, die weinig trek had om haar kind alleen ter wereld te brengen. Hulp kwam echter uit onverwachte hoeken. Van abonnees van het Leidsch Dag blad bijvoorbeeld. Bij de recep tie van het AZC in Leiderdorp gaven zij spontaan cadeautjes voor haar af. 'To mrs Sarah Sjtein, paviljoen 7. May this pre sent makes your life a little bit easier'. En 'This new jacket is for you! May it bring you hapiness. Afzender: Ingrid'. Ook Joyce Hes, oud PvdA-raads- lid in Leiden, jurist en onder zoeker, trok zich het lot van de zwangere vluchtelinge aan. Als universitair hoofddocent vrouw en recht was zij ooit nauw be trokken bij de totstandkoming van het Internationaal Vrou wenverdrag dat elke vorm van discriminatie uitbant. De 'on menselijke leefsituatie' van Sa rah en alle andere zwangere vrouwen in het AZC, vond zij 'volstrekt niet door de beugel kunnen'. Sarah herinnert zich nog goed hoe de ontwikkelingen 'ineens heel erg snel' gingen toen dit 'zwaargewicht' zich met haar wel en wee ging bemoeien. „Ze gaf me een juridisch artikel waarmee ik de leiding van het AZC om de oren kon slaan. Ook heeft zij verschillende gesprek ken met de directeur van het centrum gevoerd. En ineens bleek dat mijn overgang toch geregeld kon worden. En snel ook. Binnen een week nog wel. Waarschijnlijk heeft AZC Leider dorp eieren voor zijn geld geko zen. Ik mocht weg omdat ik te lastig was. En omdat ik te veel negatieve publiciteit naar me toetrok. Er zijn zelfs kamervra gen gesteld over de positie van zwangere vrouwen in Leider dorp." Dat Sarah een pain in the ass is, realiseert ze zich maar al te goed. In AZC Leiderdorp stond ze bij vriend en vijand als een Sarah Sjtein met man en kind in haar nieuwe kamer in het AZC Rotterdam. „Een wereld van verschil met Leiderdorp", vindt ze. Foto: Joep van der Pal kenau te boek, die het anderen knap lastig kon maken als ze haar zin niet kreeg. Zoals in die stormachtige najaarsnacht, toen plafonddelen van de Leider- dorpse paviljoententen naar be neden kwamen zetten. Alle be woners van het AZC moesten in allerijl worden geëvacueerd, maar Sarah weigerde een stap te zetten zonder brancard. Ze voel de zich 'misselijk van angst' en kon niet meer op haar benen staan. „In dat opzicht sta ik mis schien wel model voor een nieuw type asielzoeker. Ik ben niet iemand die deemoedig knikt als er iets voor me geregeld wordt. Natuurlijk ben ik blij dat ik in Nederland opgevangen word, maar ik vind net zo goed dat ik het recht heb om voor mezelf op te komen. Dat dit soms irritaties opwekt neem ik voor lief. Ik weet dat iedereen uitsluitend dankbaarheid ver wacht. Maar zo zit ik niet in el kaar." Die recalcitrante houding heeft haar ver gebracht. Kamer 106 op de tweede etage van AZC Rotter dam is niet groot, maar wel ge rieflijk. Zo heeft Sarah de be schikking over een badkamer met ligbad en een mini-keuken tje met magnetron. Een keuken tafel met inklapbare stoelen, twee bedden, twee hoge meta len kledingkastjes en sinds kort een wiegje voor Idris, maken de inboedel compleet. Maar het belangrijkste is dat het Tsje tsjeense gezin in deze kamer privacy heeft. „In Leiderdorp was alles gemeenschappelijk be zit. De keuken, de douches, het toilet. Alleen het bed hoefde ik met niemand te delen. Hier is dat gelukkig beter geregeld. Daar kan ik nog steeds van ge nieten." Hoe de toekomst van het Tsje tsjeense drietal eruit ziet, is nog volstrekt onduidelijk. De asiel procedure loopt nog, maar de kans dat zij in Nederland mogen blijven lijkt niet al te groot. „We hebben al twee negatieve be schikkingen gehad", legt Sarah uit. Toch geeft ze de moed niet op. „We hebben nu een andere pro deo advocaat, want de vori ge heeft er met zijn pet naar ge gooid. Toen die nieuwe ons dossier zag vroeg hij zich ver wonderd af wat zijn voorganger in al die maanden had uitge voerd. Laten we hopen dat deze zijn werk beter doet." Terug naar Grozny is uitgeslo ten, stelt Sarah beslist. „De hele stad ligt in puin. Er is daar hele maal niets meer." Dat weet ze van andere vluchtelingen die re cent in Nederland zijn aangeko men. Ook volgt ze de berichtge ving in de Nederlandse media, en surft ze af en toe in de biblio theek via internet naar de site van Radio Kavkaz. Met bewo ners in haar geboorteland heeft ze al sinds haar vertrek uit een vluchtelingenkamp in Ingoesje- tië geen rechtstreeks contact meer. 1KAlle verbindingen zijn verbroken." Het liefst blijft ze in Nederland. „De mensen zijn hier heel open. Het is niet zo moeilijk om in dit land vrienden te maken. Zo wandel ik bijna elke dag door het park, achter het AZC. Som mige vaste bezoekers groeten me al. Zoals die man met een enorm grote hond, met wie we regelmatig een praatje maken. In het Engels, natuurlijk, want mijn Nederlands is nog te slecht." Plannen heeft Sarah genoeg. „In Tsjetsjenië gaf ik aerobiclessen aan vrouwen. Asian gaf daar gymles aan kleine kinderen. Het is mijn droom om in Nederland ergens voor onszelf te beginnen. Een sportschool of zoiets derge lijks. Holland heeft jullie beroep hard nodig, hoor ik vaak. Maar zo lang die procedure nog loopt, mag ik niets doen. Behalve af wachten. En dat valt soms niet mee." Toch had het nog veel slechter gekund, realiseert zij zich. „Ik heb het geluk dat ik uit de ano nimiteit ben getild. En dat heel veel mensen mij een duwtje in de goede richting hebben gege ven. Daardoor zit ik nu in Rot terdam, en kan ik voorzichtig dromen van een betere toe komst. Maar in die paviljoen tenten in Leiderdorp zitten nog minstens tien andere zwangere vrouwen. Onder omstandighe den waar ik echt niet jaloers op ben. Hoe zij het nu hebben, daar durf ik eigenlijk nauwelijks over na te denken." Ene Went - Soms schrikt Sarah Sjtein (21) midden in de nacht wak- slaap. Van het klapperen van een deur, of van een vlage- die vrijpostig door het openstaande bovenlicht van haar „Dan denk ik: goddank dat ik niet meer in Leiderdorp in liige, aftandse paviljoententen woon. Dat was een nacht- ik het liefst zo snel mogelijk wil vergeten." 5riuiL Dier je jaarwisseling kreeg de t anonieme Tsjetsjeense inge Sarah Sjtein uit plotseling een gezicht. ;oek van het Leidsch jd legde de zwangere 1 veB4 uur van haar leven in ecj Jljoententen van Asielzoe- ïtrum Leiderdorp op jpapier vast. Dat was be nzeen opgewekt verhaal, ulaithreef Sarah hoe zij met leren een kamertje van !vier moest delen. 'De zijn van bordkarton, igeltje rook sijpelt zo me naar de andere ka- :er gezond voor een verwachting'. En 'De alleen met een sleutel deel hem met vijftien uit het paviljoen. Soms inlang bezet. Erg lastig, ju ik zwanger ben moet ik liassen'. leis is Sarah Sjtein de trotse moeder van een zoontje, Idris. Op 1 mei is hij blakend en blozend ter wereld gekomen, met een lengte van 47 centime ter en een geboortegewicht van 3070 gram. Niet in een tochtige, lawaaiige Leiderdorpse pavil joentent, maar op kamer 106 van Asielzoekerscentrum Rot terdam aan de Dordrechtse- straatweg. „Een wereld van ver schil", vindt zij. „Leiderdorp was een nachtmerrie, Rotter dam is een verademing." Ze had het niet kunnen voor spellen, maar na publicatie van haar dagboek in de krant is Sa rahs leven plotseling in een stroomversnelling gekomen. Tot dat moment was haar situatie ronduit uitzichtloos. Te meer omdat haar echtgenoot Asian na een flink uit de hand gelopen echtelijke twist 'ter afkoeling' op transfer was gezet naar AZC Rotterdam. De spanning was AAN HET WERK s Leidsch DagbladARCHIlïVEN ANNO 1901 Zaterdag 7 December LEIDERDORP - Wij hebben een bezoek gebracht aan de nieuwe pottenbakkerij waar Will. C. Brouwer zich in een eigen werkplaats verheugt. Bij een hou ten ophaalbrug is het buiten 'Vredenlust'. In den tuin zijn werkplaatsen aangebouwd en een flinke oven, die spoedig te klein moge blijken. Brouwer is er dan ook druk aan den gang en in lange rijen staat allerlei vaatwerk op de warme ontvangst van het ovenvuur te wachten. En genoegen doet het ons te zien, dat het uitslui tend gebruiksdingen zijn. De mooie melkkannetjes, die vroeger maar in beperkte hoeveelheid te krijgen waren, zijn nu in grooten getale vermenigvuldigd. Daaronder allerlei nieuwe modellen voor velerlei ge bruik, die zonder opgesmukte versiering in nobelerf eenvoud bekneed zijn. Dat zijn juist de dingen, die wij in het dagelijksch'le ven te lang gemist hebben, die noodiger zijn dan het moderne phantasie goedje, dat gekocht wordt om nooit te gebruiken! ANNO 1976 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dawn na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in /wart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad. t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevelt straat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. Margriet de Jong (49), balletdocente en eigenaresse van Kreatief Danscentrum: A Is klein meisje droomde ik #1 van spitzen en tutu's. Ik moest en zou balletdanseres worden. Uiteindelijk werd het docente. Gelukkig maar. Mijn ba IIet ju ff rouw van vroeger sti muleerde mij om het dansvak in te gaan. Maar niet als profes sionele danseres bij het Neder lands Dans Theater of zo. Dat zou ik niet redden. Zij raadde mij de pedagogische richting van de balletacademie aan. En ik heb daar nooit een moment spijt van gehad. Ik heb van mijn hobby mijn werk gemaakt. Samen met mijn man die de zakelijke kant voor rekening neemt, run ik nu al 24 jaar een balletschool in Leiderdorp. We hebben momenteel zo'h 500 leerlingen. Ze krijgen les van mij of van Ellis, een docente die al 7 jaar bij ons werkt. Ook hebben we nu twee geweldige stagiaires. Die doen het zo leuk. We zijn momenteel bezig met de dansvoorstelling die we om het jaar in de Leidse Schouwburg geven. Drie avon den treden we op en alle kinde ren, ongeveer 400, doen mee. Daar leeft iedereen echt naar toe, dat is zo leuk. Ach, ik heb gewoon geweldig werk. Kinde ren zien dansen, hun enthousi asme, dat laadt je echt op. Je krijgt zoveel terug van kinde ren. Ze zijn nog zo probleem loos, hè? Komen met zoveel plezier naar de lessen. Daar doe je het voor. TEKST: MARIJN KRAMP FOTO: JAN SCHEERDER Woensdag 8 december LEIDEN - "Het Leids schrij verscollectief heeft niets te ma ken met een literaire stroming. Het is een kring van auteurs die het gewoon gezellig vindt om met elkaar om te gaan en af en toe de behoefte hebben om ge zamenlijk iets te ondernemen. Sommigen van het collectief hebben vroeger met elkaar op de middelbare school gezeten, anderen kennen elkaar nog uit hun studententijd. Er is in elk geval in de loop van de jaren een sterke onderlinge band ge groeid." Dit zegt de Leidse auteur Bou- dewijn Büch, die deel uitmaakt van het collectief. Leden van dit collectief zijn op het ogen blik bezig aan een gemeen schappelijk werk, dat vermoe delijk in september van het vol gend jaar zal verschijnen. Er worden op het ogenblik onder handelingen gevoerd met een grote uitgeverij, waarbij echter veel afhangt van de vraag of het Leidse gemeentebestuur bereid is om dit schrijversinitiatief met een aanloopsubsidie te belo nen. Het gaat volgens Boude- wijn Büch om een uniek pro ject: een boek van Leidse schrijvers met als gemeen schappelijk thema het Leidse leven in de periode van de afge lopen tien jaar. De tijd van de universitaire bezettingen, de democratisering op de scholen en de hasj en flower power. Boudewijn Büch spreekt zelf van 'de tijd dat we nog dachten dat alles mooi zou worden LEIDEN - Het plein bij de Hooglandse kerk biedt dezer dagen een on- Het boek dat ongeveer 250 gebruikelijke aanblik: kinderen die spelen op en bij grafzerken. De bladzijden zal tellen, heeft als grafzerken liggen buiten opgeslagen in verband met restauratie- werktitel 'Het verborgen leven werkzaamheden aan de kerk. van vijftien Leidse schrijvers' Foto. Archief Leidsch Dagblad Buch wil achter dit aantal liever nog een vraagteken plaatsen, omdat de medewerking van twee auteurs nog niet helemaal zeker is. Behalve Boudewijn Büch zelf doen in elk geval aan dit project mee Maarten 't Hart, Maarten Biesheuvel, Anton Kor- teweg, Manuel Kneepkens, Gerbrand Muller, Frank Koenegracht, Henk Werkhoven, Jaap Goedgebuure, Her man Verhaar, Jan Geurt Gaarland, Paul Marijnis en F.B. Hotz. Van de schrijfster Hannes Meinkema en de si noloog W. ledema is er een voorlopige toezegging.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21