KUNST CULTUUR rt Ton Laan begint 'veel voor weinig' offensief Van 'landschapjes' tot mormel met glazen ogen somskof" Sombinatie cabaretduo's pakt goed uit irote expositie over Syrië in Oudheden 'Ik wist niet dat Rembrandt een Leidenaar was' tc »r Rosa op de Leidse toer aardig initiatief Beatrix lobbyde bij Poetin voor expositie m KOM o? jan! P0WER5 VER- 7AMEIEN.' MET RfMWMPT l"l) WIET EfW PLMTJt VAN om TOT HfM VAK' LElPf N JUIST B-M FROPUCTlOMS J VOOR HIT IN' HANPEM y^\ m p£ L"*—-\k W '>t3RWJ0LE/»" W "MET /TOPISCH UlPSf 'A('j "rt hr%-1 I theater recensie Wijnand Zeilstra Y' Voorstelling: 'Dummy' van duo el1 ludden en 'Vetl' van duo Arie en 0 SI «ster. Cez en: 7/12. schouwburg I Leiden. on ubi itaan als duo 'Schudden' in "raditie van de voormalige retkrachtpatsers Waarden en De long. Ook bij hen f it alles om een constante erlinge krachtmeting wat aa ligmaal een hilarisch effect te scoren. Alleen pakken van Santen en Emiel de hun sterk visueel georiën- programma doorgaans Heler aan. Elke scène bou- ze in rust op, houden hun elduitspattingen binnen de en zorgen vrijwel con- voor een fraaie pointe bij inding van een scène, irden bijvoorbeeld de no- voorbereidingen getroffen een sprong op de mini- ipoline. Is dat alles eenmaal ind, dan volgt de ontkno- iji cl ping. De een speelt in dit geval een klassieke trekpop, terwijl zijn compagnon aan het touwtje trekt. Hun vormgevingsfantasie is vaak heel kleurig en vindingrijk. Of het nou gaat om de uitbeel ding van een of ander kreeftach tig dier, de zeehondjes in Har derwijk of een klassiek duel - steeds zijn het huishoudelijke attributen die het beeld moeten versterken. Keukenhandschoe nen, tuinscharen of grote ver gieten verrichten daarbij won deren. Ook bij dit duo blijkt de klassieke rolverdeling tussen de macho en de dombo nog altijd functioneel. Het programma duurt een uur. Een verstandige beperking in de tijd, want dit soort slapstickach tige tafereeltjes kost enorm veel inspanning van de spelers. Bo vendien wordt het gaande de voorstelling steeds moeilijker om opnieuw te verrassen en daardoor de aandacht vast te houden. Daarom ook is het een uitstekend idee geweest om dit optreden onder te brengen in een dubbelprogramma. De combinatie van twee uiteenlo pende cabaretuitingen pakt we gens de geboden diversiteit goed uit. Na de pauze is het woord aan een ander duo. Arie en Sylvester zijn stand-upcomedians die in elk geval met veel aplomb hun optreden beginnen. De sfeer in de volle zaal is al goed, zodat al die krachtpatserij eerlijk gezegd goed aanslaat. De snelheid en de kracht van hun podiumaanwezigheid zal dan ook niemand ontkennen. Toch zijn de toegepaste trrucjes soms wel eens erg doorzichtig. Vraag je bijvoorbeeld aan drie mensgn op de eerste rij in de zaal naar hun naam en werk, dan kun je met die gegevens vervolgens eindeloos verbaal jongleren. Dat doen ze dus ook. En het moet gezegd dat ze dat professioneel doen. Hoewel Arie en Sylvester puur verbaal zijn ingesteld, zijn hun visuele acts merkwaardigerwijze nog het leukst. Het virtuele pingpongen met het balletje op het televisie scherm is daarvan een fraai voorbeeld. 'ïn - Het Rijksmuseum van Oudheden (RMO) pielen pakt in 2002 uit met een grote tentoon- ling over Syrië. Het museum heeft hoge ver- chtingen van deze expositie, waarvan de titel gniet bekend is. tentoonstelling, momenteel te zien in Wïl- ngton (VS), is samengesteld door het museum 1 Quebec met medewerking van de Syrische oriteiten en musea van dat land. Na Wilming- 1 (VS) reist de expositie naar Atlanta. Vanaf 1 Vember 2002 is 'Syrië' in Leiden te zien. t het RMO nog een passende titel voor de expo- pmoet bedenken, komt omdat Oudheden wel- Rar het concept van de Canadezen overneemt, maar er ook een eigen invulling aan geeft. Het Leidse museum heeft zelf unieke en fraaie objec ten uit Syrië in huis. Conservator Peter Akkermans doet al jaren opgravingen in het gebied. De expositie omvat circa vierhonderd objecten die zorgvuldig bijeen zijn gebracht. Het gaat om een tijdsbestek van 12.000 jaar en loopt tot de 16de eeuw. Marlies Kleiterp, hoofd presentaties pro ducties van het RMO, reist binnenkort naar Atlan ta om de tentoonstelling zelf te aanschouwen. „Dan kan ik zien waar wij straks eventueel accen ten willen veranderen of benadrukken. De Ameri kanen kijken tegen sommige zaken toch anders aan dan wij hier in Europa." zaterdag 8 december 2001 Nieuwe galerie opent met werk van Fer Hakkaart er Amhali Ie roulatie n van dam - Een affiche van de i luwe programma van de tcht rdamse cabaretier Najib d li is, in verband met de ?vei igen in New York, uit de genomen. Op het affi- afdpat Amhali geportretteerd 0 vi ser met op een arm de imi en 'In Allah we trust' ge- naalerd. Volgens het Grünfeld erproducties heeft Amhali >eer iche op eigen initiatief te- e w rokken omdat hij denkt ijwi t gemakkelijk verkeerd te reteren is na de aansla- :hel New York. Op de nieuwe zal Amhali te zien zijn en vrouw in zijn armen, van het programma ïetzelfde: 'Freefight'. Het ijk is immers ook een iefight, aldus het thea- 'Collectie Leiden' in het Centrum Beeldende Kunst door Coen Polack leiden - 'Collectie Leiden' is de titel van de expositie die mo menteel te zien is in het Leidse Centrum Beeldende Kunst (CBK): 44 kunstwerken van 38 Leidse kunstenaars, waaruit het CBK een selectie maakt voor de Kunstuitleen. Het is aardig om te zien waaruit een keuze kan worden gemaakt. Maar veel in teressanter is nog dat de exposi tie een beeld geeft van hoe de Leidse kunst er momenteel voor staat. Wat meteen opvalt is dat werk waarin Leiden zelf het onder werp is maar mondjesmaat voorkomt. Jan Kleingeld maakte twee echte, Leidse landschapjes. In samenwerking met Roelant Meijer bewerkte hij foto's van de Churchilllaan bij nacht. Auto's, waarvan alleen de lampen te zien zijn, wachten voor een stoplicht. 'Roomburgh' van Boudewijn Schrijver is ook een verbeelding van het Leiden van vandaag, al leen heeft het duistere realisme van Kleingeld hier plaats ge maakt voor een kleurig Disney- sfeertje. Een grappige link naar de meesters uit voorgaande eeu wen is de foto 'Den wenkbrauw piercingh' van Koen Hauser. Een regenteske figuur, uit ver moedelijk de Gouden Eeuw, deelt een vette, door een ge- pierede wenkbrauw omlijnde knipoog uit. En daarmee is de Leidse kous af. 'Collectie Leiden' geeft in elk ge val een beeld van de zeer gevari eerde productie van kunste naars in deze stad. Ernst Kamp huis presenteert een assemblage van pianotoetsen, medicijnfles jes, kooitjes en orgelpijpen, het geheel gevat in een houten bak die doet aan een in onbruik ge raakt orgel uit vroeger tijd. Grafische technieken en afgelei den daarvan, zoals inktjetprints zijn goed vertegenwoordigd: van de potloodtekening van Hanne- ke Francken tot het werk van Astrid Vlasman, die een bewerk te foto op doek printte en daar klodders witte gietwas over smeerde. Onder de 44 kunstwerken zijn een zestal foto's, waarvan de twee sinistere inzendingen van Willem Overtoom het meest in het oog springen. Een troebele onderbelichte foto van een kaal strandweggetje op Schiermon nikoog plaatst hij naast een foto van schuimend, bloedrood zee water. Niet minder dan 18 olieverf schilderijen sieren de wanden van het CBK. Daaronder opval lend veel realisme. Een mooi voorbeeld daarvan is 'Industrie gebied' van Johan Scherft. Net als vorig jaar maakt hij indruk met zijn technische perfectie in het schilderij dat een Pemis- achtig raffinaderijenlandschap toont. In vrolijke kleuren schil dert hij elk buisje, pijpje, kabel tje en snoertje van de installa ties. De inzending van Rob Steen horst van vorig jaar hangt nu op de kamer van wethouder Pecht- old (cultuur) in het stadhuis. Het werk dat nu in het CBK hangt verschilt niet wezenlijk van het vorige. Steenhorst schil derde vier mannen op zo'n ma nier dat het lijkt of je dubbel ziet. Daardoor lijkt het schilderij een verzameling van vier man nen. Maurice Braspenning was vorig jaar de publieksfavoriet met zijn duistere autoschilderijen. Hij heeft nu ook een landschap in gezonden. Op zijn solo-exposi tie in het CBK, een jaar geleden, waren al schilderijen van helder verlichte flatgebouwen te zien. Dit thema heeft Braspenning vastgehouden. Het resultaat is oogverblindend: de kleur knalt en spettert er af. Zijn werk oogt hip en internationaal en lijkt een beetje op dat van Michael Rae- decker, de Nederlandse Londe- naar die vorig jaar voor de pres tigieuze Tumer Prize genomi neerd werd. Al even internationaal van ka rakter is het werk van Fleur van den Berg. Ook van haar was eer der dit jaar een expositie in het CBK te zien. Haar jas van teddy beertjes was toen een hoogte punt. Van den Berg werkt veel met pluche in verschillende vor men: van lappen tot hele knuf felbeesten. Haar inzending voor 'Collectie Leiden' is een bruin- pluche mormel met tientallen glazen ogen. Het is een knuffel baar, maar tegelijkertijd eng beest. Collectie Leiden. Centrum Beeldende Kunst, Hooglandse Kerkgracht 19-21, Leiden. Te zien: t/m 23 december, woens dag t/m zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.00 tot 16.00 uur. door Rody van der Pols vervolg van voorpagina leiden - Vergeleken met het feestelijke programma van een jaar geleden was het gisteravond een sobere bedoening. In plaats van de Stadsgehoorzaal was het dit maal een klein zaaltje in Stadscafé Van der Werff waar striptekenaar Bert van der Meij de Rabobank Cultuurprijs in ontvangst nam. Maar goed, vo rig jaar stond deze regionale prijs, die ieder jaar aan kunste naars uit een andere discipline wordt uitgereikt, in het teken van liedjes en niet van strips. En liedjes lenen zich nu eenmaal beter voor een concertzaal dan striptekeningen. Deelnemers aan de Cultuurprijs kwamen overigens niet weg met zomaar een stripverhaaltje. De inzendingen moesten aan een aantal vereisten voldoen, zoals bekende Leidenaren in de hoofdrol en veel humor. Boven dien werd van de kandidaten behalve een getekende proefpa gina een compleet scenario ver wacht. Geen geringe opgave, zo bleek uit het beperkte aantal deelnemers. Slechts elf inzen dingen kwamen er binnen, vari ërend van enkele losse plaatjes tot complete stripalbums. De keus was snel gemaakt, liet juryvoorzitter Hans Matla gister avond weten. Het stripverhaal van Bert van der Meij stak met kop en schouders boven de an dere inzendingen uit. De Katwij- ker koos voor een verhaal over de schilder Rembrandt, gesitu eerd ten tijde van de Spaanse bezetting. „Tot ik me in deze opdracht ging verdiepen, wist ik eigenlijk nooit dat Rembrandt in Leiden is geboren en heeft ge werkt", gaf de Katwijker lachend toe. door Rody van der Pols leiden - Bij iedere kunstbeurs die hij bezocht, was het weer raak: ergernis over exorbitante bedragen voor kwaliteitsloze kunst. „Het is echt ongelofelijk wat voor een rotzooi ze je aan proberen te praten", zegt Ton Laan. Dat moet toch ook anders kun nen, dacht hij. Schilderijen van getalenteerde kunstenaars voor een schappelijke prijs. De eerste concrete stap in die richting heeft hij nu gezet: zijn eigen Ga lerie Laan is afgelopen week ge opend. Met een expositie van werk van de Leidse kunstschil der Fer Hakkaart begint Laan zijn 'veel voor weinig' offensief. Even voor de duidelijkheid: het blijft kunst en 'weinig' betekent in dit geval toch al snel enkele duizenden guldens. Maar goed, dan heb je wel een onvervalste Hakkaart in huis. Met andere woorden: een doek van een schilder die behalve in Stedelijk Museum De Lakenhal ook meer dan eens in het buitenland ex poseerde. Aan vraag naar het werk van Hakkaart in elk geval geen gebrek. „Tijdens de ope ning hebben we al 15 van de 39 werken verkocht", meldt Laan. De lege plekken die dat straks oplevert, worden wel weer op gevuld. „Ik heb nog wat schilde rijen op voorraad", verzekert Hakkaart zelf. Met een glas witte wijn in de hand („Dat loopt zo lekker door een galerie") wil hij wel even een rondleiding geven. Die be werk van Fer Hakkaart, te zien in de nieuwe Galerie Laan. Foto: Hielco Kuipers gint bij een reeks kleurrijke stil levens, die het midden houden tussen figuratief en abstract, zo als in veel van Hakkaarts werk. „Die prachtige vissen zag ik tel kens in de diepvries van de Al- bert Heijn liggen", zegt de Leid se schilder, wijzend op de ge schubde beestjes die op zijn stil levens figureren. Om er vervol gens met een lach aan toe te voegen: „Ik eet ze niet op hoor". Voor een blik op zijn oude werk opent Hakkaart de deur van het herentoilet. Daar hangt boven de stortbak, heel praktisch op ooghoogte, een doek uit de ja ren zeventig waarop een stel tra vestieten figureert. Ook de da mes hoeven het tijdens een be zoek aan het kleinste kamertje niet zonder kunst te stellen; aan de binnenkant van de deur hangt een ingelijst oog. Hak kaart moet er om lachen. In een andere ruimte hangen twee geheimzinnige doeken, die broeierige taferelen tonen van ineengestrengelde lichamen en ledematen. „Die doeken heten 'Nacht'. Wanneer mensen een kroeg bezoeken en gaan zitten drinken, gebeuren er allerlei vreselijke dingen", zegt Hak kaart. Hij wil wel een tipje van de sluier oplichten over het ont staan van de schilderijen. „Thuis heb ik een paar planken vol met speelgoed, kitsch en al lerlei andere onzin. De compo sitie die ik daarmee maak, zet ik dan op doek." Galerie Laan wordt omringd door bedrijven die%p een re genachtige. doordeweekse dag een verlaten indruk maken. Een geijkte locatie voor een galerie kun je dit bedrijventerrein naast de Groenoordhallen niet noe men. „Het is ook geen bewuste keuze geweest om de galerie hier te vestigen", zegt Laan. „Ik ben directeur geweest van het glas- en schilderbedrijf hier naast. Deze plek was tot voor kort mijn hobbyruimte, die ik samen met mijn vrouw heb om gebouwd tot galerie." Hinder verwacht Laan niet van de geïsoleerde locatie. „Integen deel, hier kun je je auto tenmin ste kwijt. En dat vinden veel klanten heel belangrijk." Galerie Laan, aan de Flevoweg 6d, is geopend op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur en op afspraak (tel. 06-51836761). stwereld komt de 'artbon' is p e, de aag - De Nederlandse wa wereld heeft iets nieuws :hai om jcunst voor een r publiek toegankelijk te P n. Het gaat om de 'art- )°d een cadeaucheque die geeft op korting bij kunst- ipen in een van de deelne- le galeries. I galeries. De bon is ver- ar in waarden van 50, 50 en 500 gulden. De aan- is echter de helft van vaarden. Een cheque van :rd gulden kost dus 5 vijf tientjes. Overigens de verkoopprijs van het 'ee'l werk tenminste vijf keer a?h larde van de artbon bedra- rïjV{ )e cheque is vooralsnog 'oorn te bestellen via www.art- nl, maar in de nabije toe- dejt gaan galeries de bon ook 01 over d voor Cultuur "^Iaag - De Raad voor Cul- y die de overheid adviseert :a, st gebied van kunstbeleid bsidies, mag voorlopig met negentien raadsleden, taat in een wetsvoorstel itaatssecretaris Van der t;van cultuur. De Raad telt Dg 25 leden. Na een over- speriode moet het aantal en ingekrompen tot vijf- Dit compromis is de uit- itvan een langdurige dis- e over de reorganisatie van aad voor Cultuur. Die acht- n n drastische vermindering iet aantal raadsleden op 1 termijn niet mogelijk om- een le voorbereidingen voor de 2c lumota 2005-2008 al in in waren gezet. Die vergen k j ens de Raad 'continuïteit in sth imenstelling en werkwijze', vetl Knuffelbaar en eng: het pluche beest met tiental len glazen ogen van Fleur van den Berg. Foto: Dick Hogewoning muziek recensie Susanne Lammers Concert: Rosa op de Leidse toer. Composities van Leidse componisten gespeeld door het Rosa Ensemble. Gehoord: 7/12, LAK-theater, Leiden. Eerst horen we de aanleiding, dan de uitwerking. Een koor zingt bescheiden 'Bewaert heer Hollant (en zalight Leyden)' en Yoi bramate, ben mio', twee niet erg hemelschokkende stuk ken van de Leidse componist Comelis Schuyt, die aan de ba sis liggen van de composities van acht componisten van Ma de In Leiden. Zij reageren, cite ren, vervormen en geven com mentaar; maken hun eigen mu ziek met noten van Schuyt. Het is een aardig initiatief, maar het levert geen muziek op voor de eeuwigheid. Aan de uitvoe ring door het Rosa Ensemble ligt dat overigens bepaald niet. Vio list Matthijs Berger, saxofoniste Karlijn Scheepers, slagwerker Daniel Cross en (inval-lpianist Laurens de Boer spelen toege wijd en liefdevol, expressief en waar nodig met ironie. Het concert begint traditioneel modern met een ademloos pie pende rioolklank, tinkelende glaspareltjes en stuiterende pia nonootjes - dan speelt de saxo foon een prachtige melodie, die door de violist overgenomen wordt. Joke Nauta speelt met motieven in dit 'O amara voglia' en anders dan bij Schuyt is er bij haar vooral beweging. Dat geldt ook voor 'Tabula Rosa' van Mark Harperink, maar bij hem delft het melodieuze het onderspit. Ritmische vegen, af gewisseld met losgebrokkelde nootjes, en nu en dan een kort gesprekje tussen riool en saxo foon. Ook bij Rixt van der Kooij is melodie ondergeschikt aan ritme, bij haar is de hoofdrol l voor het woodblock, dat zich gedraagt als een metro noom. Het verbeten doorstap pende paardehoefje contrasteert mooi met de smeltend romanti sche vioolmelodie, de spaarza me, maar op klankschoonheid gerichte noten van de saxofonis te en de droge pianoaccoorden. Frank den Herder onderzoekt in 'Schuytiania' de mogelijkheden van de verschillende saxofoons, met als belangrijkste resultaat dat Karlijn Scheepers als een soldaat met volle bepakking met haar instrumenten staat te goo chelen. Het is teveel circus om muziek te zijn. Ook de 'Zwerftocht door Leiden' van Egbert Kemner is niet echt boeiend, afgezien van een fraaie aanzet tot een liedje van failliete levens en liefdes op tenorsax. Burkhardt Söll laat in 'Schuyt online' ruimte tot improvisatie en brengt tevens een visuele toets aan. Wie zich niet te veel laat afleiden door het schouw spel hoort prachtige, veelstijlige muziek, die flakkert als een kaars, of tinkelt als water. Toch is de geestigste en tevens meest geslaagde bijdrage van Rita Hijmans, die haar ergernis over de kauwen bij haar tegen over verbeeldde. Haar 'Kauwen' begint met kriebelig makend ge- pluk aan de snaren van de vleu gel. De electrische riool kwettert mee en dan loopt het uit in een vechtpartij die klinkt naar een Armageddon. Hijmans laat de macht van muziek zien: ze zet de werkelijkheid naar haar hand en laat de muziek het lawaai overwinnen. groningen - Koningin Beatrix heeft tijdens haar staatsbezoek aan Rusland deze zomer bij pre sident Poetin gelobbyd voor een expositie van werk van de Russi sche schilder Repin. Deze is vanaf volgende week in het Gro ninger Museum te zien. „Haar enthousiasme over het idee van de tentoonstelling heeft het ini tiatief zeker een laatste duwtje in de rug gegeven", aldus een woordvoerder van het museum. Het is de eerste keer dat een museum buiten Rusland zo'n brede selectie exposeert van het werk van de Russische Rem brandt, zoals Repin ook wel wordt genoemd. Het initiatief om de tentoonstelling naar Gro ningen te halen had flink wat voeten in aarde. „Er was een Russische kabinetsbesluit voor nodig voor het werk van Repin het land uit mocht", zegt de zegsman. Bovendien moesten de schilde rijen na de terroristische aansla gen op 11 september per truck worden vervoerd in plaats van per vliegtuig. Ook moest het Groninger Museum een speciale antiterreurverzekering afsluiten voordat de doeken mochten worden geëxposeerd. De tentoonstelling bestaat uit meer dan tachtig schilderijen en tekeningen, die een overzicht geven van Repins ontwikkeling als kunstenaar. Een belangrijk deel van de expositie bestaat uit werken die Repins rol als kro niekschrijver van het Russische culturele leven belichten. De collectie is samengesteld door voormalig Rijksmuseum-direc teur Henk van Os en Rusland specialist Sjeng Scheijen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19