Archeon zoekt oudjes als archeotolk WD Jacobswoude moet Dokterspost in januari in bedrijf RIJN VEENSTREEK open kaart spelen Alphense rover van 'plofkoffer' geeft de politie de schuld Pleidooi voor een 'herkenbare' Oude Rijnzone Rijnland Ziekenhuis als basis voor 46 huisartsen DOS wint vrijwilligers]! van Alphen aan den PvdA-statenleden st; achter de Maximabr Woubrugge volgens Weissenbruch m RUIM BAAN ifly Archeologisch park in Alphen hoopt op zo'n 25 man Mijlpaal voor Euro Cinema alphen aan den run - Dankzij de Harry Potter-hype ontvangt de Euro Cinema in Alphen aan den Rijn eerder dan verwacht zijn 100.000ste bezoeker. Woensdag wordt degene die dit kaartje bemachtigt royaal in het zonnetje gezet. Hij of zij mag een half jaar lang gratis elke film zien die in Euro Cinema draait. De winnaar krijgt ook een prijzenpakket met allerlei filmartikelen. Op 18 december bestaat de bioscoop 24 jaar. Fietsster gewond in Rijpwetering rijpwetering - Een 45-jarige fietsster uit Oude Wetering is gisterochtend gewond geraakt bij een botsing in Rijpwetering. Een 19-jarige automobilist uit Rijpwetering die een vrachtwa gen had ingehaald, reed haar aan. Het slachtoffer liep hoofd en beenletsel op. Zij is opgeno men in het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. rijnwoude - De Oude Rijnzone moet een sterkere identiteit krij gen, en ruimte bieden aan wo ningen, kantoren en recreatie. De vijfde nota ruimtelijke orde ning, die onlangs door minister Pronk (VROM) is gepresenteerd, biedt daarvoor alle ruimte. Dat concluderen de leden van de werkgroep Oude Rijnzone, die gisteren tijdens een besloten bij eenkomst vergaderden over de toekomst van het gebied tussen 'Rijn en rails'. De Oude Rijnzone biedt volop ruimte voor bebouwing, maar volgens de werkgroep moeten de gemeenten Rijnwoude, Zoe- termeer, Bodegraven en Alphen aan den Rijn zich daarbij beper ken tot 'kwaliteitsbebouwing'. „Het gebied is nu erg verrom- meld", zegt Hans Démoed, raadslid in Rijnwoude en tevens CDA-statenlid, die in de werk groep zit. „Wij willen een gebied met een eigen identiteit in lan delijke omgeving. Grote wo ningbouwlocaties zijn wat ons betreft uit den boze." Ook recreatie moet in het ge bied een plek krijgen. „Ik denk dan aan recreëren op en aan het water. Maar wel kleinschalig, want het gebied moet een lan delijk karakter behouden." Een betere infrastructuur is noodza kelijk, zegt Démoed, met name een halte van de Rijn Gouwe Lijn, maar ook samenwerking tussen de verschillende ge meenten. door Wim van Wanrooy alphen aan den run - Alle 46 huisartsen in de Rijnstreek draai en vanaf 7 januari mee in de dok terspost in het Rijnland Zieken huis in Alphen aan den Rijn. De gezamenlijke opvang voor pati ënten in de nacht en weekeinden - die de werkdruk voor de betrok ken artsen verlaagt - begint drie maanden later dan bedoeld. Maar dat heeft volgens woord voerder Pleij geen bijzondere oor zaak. „Een verkeerde schatting van zaken tijdens de vakantie en nader overleg met het ziekenhuis over welke ruimten we kunnen beschikken." Hij beschouwt dat, net als de vertragende procedurele vorm geving, niet als een probleem. „Tenslotte moetje zo'n zaak re gelen naast het runnen van je praktijk als huisarts. Voor ons was belangrijk dat we er zo goed mogelijk uit zouden komen. En dat is gebeurd. Ik besef wel dat we in vergelijking met de rest van Nederland niet opzienba rend snel geweest zijn met de start van een dokterspost. In ok tober waren er al veertig, waar onder een in Gouda, Leiden en Voorhout, om maar dicht bij huis te blijven. Ik denk dat we eind 2002 in Nederland in totaal zo'n negentig posten hebben. Het is een belangrijke ontwikke ling, die aansluit op de eisen van de tijd." Pleij doelt daarmee op het tekort aan huisartsen. „Door de hoge werkdruk is het moeilijk om aan huisartsen te komen. In Alphen zijn er vorig jaar rond de jaar wisseling drie vertrokken. In Kerk en Zanen heeft een praktijk daardoor een jaar leeggestaan. In de komende jaren verlaten hier nog eens vier artsen him praktijk, gewoon omdat ze daar aan toe zijn. De toekomst is somber, en we moeten die op alle fronten attaqueren", aldus Pleij. Hij denkt daarbij aan de inscha keling van praktijkverpleegkun digen, die parttime kunnen gaan werken. „Een huisarts maakt lange dagen. Door partti mers in te schakelen kun je dat leed verzachten. Er zijn veel vrouwen die aan zo'n oplossing willen meewerken. Deze dok terspost is ook een middel om problemen te bestrijden. Dat geldt ook voor een nauwgezette samenwerking met ambulance diensten. Daarmee voorkom je een overbelasting onder colle ga's en maak je het ook aantrek kelijker voor andere huisartsen om zich hier in Alphen te vesti gen." Bij de dokterspost zijn naast de 46 artsen ook 22 assistenten in zetbaar. Op doordeweekse nachten wordt de post bemand door twee artsen - waarvan er een visites rijdt - en drie assis tenten. Op zaterdag is er in iede re groep een extra kracht aan wezig. De dokterspost in het Rijnland Ziekenhuis maakt gebruik van twee spreekkamers, een behan delkamer en een ruimte voor as sistenten. Dat allemaal op de begane grond. „Het is geen EHBO-post. Hoewel we in een ziekenhuis zitten kunnen we dus bijvoorbeeld tijdens onze diensten geen foto's laten ma ken, om maar iets te noemen. En mensen moeten wel eerst bellen voor ze kunnen komen. Onze organisatie staat iets an ders niet toe." Pleij wijst er met nadruk op dat de Alphense dokterspost geen EHBO-post is. „Een EHBO-post heeft alleen recht van bestaan als er een volledig ziekenhuis beschikbaar is. Dat zie ik in Al phen voorlopig niet zitten, hoe zeer we dat met elkaar mis schien ook wensen." door Wim van Wanrooy alphen aan den rijn - De Al- phense gymnastiekvereniging DOS heeft gisteravond tijdens een feestelijke bijeenkomst in de herberg van het themapark Ar cheon de hoogste onderschei ding voor de vrijwilligersprijs van het jaar ontvangen. De club kreeg daarvoor naast een beker en een oorkonde een bedrag van vijfduizend gulden. Dat be drag moet de club besteden aan activiteiten die weert ten goede komen aan vrijwilligers. Daarbij denkt de jury aan een dagje uit voor alle vrijwilligers of het or ganiseren van een cursus. Die opdracht geldt ook voor de andere prijswinnaars. Want de flink uitdelende wethouder Ed de Leest (D66), van cultuur en sociale zaken, had in kader van het internationale jaar van de vrijwilliger een drukke taak. Naast het winnende DOS wer den er namelijk nog drie andere kandidaten onderscheiden. De tweede prijs viel in handen de Alphense afdeling van het Nederlands Rode bedrag van drieduizi tegemoet mag zien. kennersgroep De H( Nachtegalen en de Scouting De Uithoek een bedrag van 750 gekeerd. In het juryrapport \\J naar DOS geprezen IQ structurele aanpak bij gaan en bevorderen v< ri ligerswerk. Gezien des ei monie en de aandacht ;rc vrijwilligers binnen d li ging worden omgevei 5 de kandidaat voor (ie prijs." De Alphense aft het Rode Kruis - 130 vi cs sterk, waarvan sommi| e dan 40 uur per maai e: zaam zijn - is volgen er een strak georganiseer i( ling. Daarbij zijn de w n heden van ieder vrijwil der vastgelegd. Ook bij de Hollandschr galen en De Uithoek de vrijwilligers volgen: ei meer dan een pluinel hoed. door Peter Groenendijk koudekerk aan den rijn - De provinciale fractie van de Partij van de Arbeid staat achter de aanleg van de Maximabrug in Koudekerk aan den Rijn. Zij vin den de komst van die tweede brug over de Oude Rijn belang rijker dan de eventuele aanleg van een tunnel onder de krui sing Dorpsstraat-Gemeneweg in Hazerswoude-Dorp. Dat bleek gisteren tijdens een werkbezoek van zeven statenleden van de PvdA aan de regio. De statenleden bekeken, op uit nodiging van de PvdA-afdelin- gen in Rijnwoude en Alphen aan den Rijn, de knelpunten van de infrastructuur in die twee plaatsen. De plaatselijke PvdA- fracties vinden met name de verkeersoverlast in Koudekerk aan den Rijn, veroorzaakt door verkeer van bedrijventerrein Hogewaard, onaanvaardbaar. Daarom pleiten zij voor de aan leg van de Méximabrug, die tot voor kort nog de Beatrixbrug werd genoemd. Of het aan die naamsverande ring ligt is maar de vra w de statenleden schai .j- achter het pleidooi van r selijke fracties. „Onze p n le fractie ziet de nooc1 de Maximabrug nu in" Rijnwoudse fractit Kees de Best. „Vooral dat het niet puur om dekerks of Rijnwouds gaat. Ook de Gnephoe phens grondgebied, u bedrijventerrein komt, door de aanleg van de ter bereikbaar." Maar verkeersveiligheid speelt Nu nog rijdt veel vrach afkomstig van bedrijvf Hogewaard, dwars door kerk. Ondertunneling van de ciale weg 11de Gemen hoogte van Hazerswoi heeft voor de statenled der prioriteit. De Gen snijdt nu de I zerswoude-Dorp in zorgt daar voor gevaarlijl ties. Maar de provincial fractie acht de noodzaal aanleg van de Méximabt merkelijk hoger. woubrugge - 'Naar de kerk'. Zo heet deze aquarel uit ongeveer 1880 die de Haagse meester Hendrik Johannes Weissenbruch in Woubrugge schilderde. Weissenbruch (1824-1903), een schilder uit de zoge noemde Haagse School, passeerde het dorp toen hij op doorreis was van Den Haag naar Nieuwkoop, waar hij vaak werkte. Hij raakte zo onder de indruk van de hervormde kerk en (toen nog onbebouwde) omgeving in het centrum van Woubrugge, dat hij ter plekke zijn materiaal uit zijn koffer pakte en aan het schilderen sloeg. De aquarel werd vorige week bij veilinghuis Sotheby's in Amsterdam geveild. Tij dens de veiling meldde zich geen koper, maar enke le dagen geleden verwisselde het doek toch van ei genaar. Een particuliere verzamelaar betaalde er 20.000 gulden voor. De gemeente Jacobswoude wist van de mogelijkheid tot koop, maar had geen interesse. OPINIE 1998. Haar fractie wees haar toen aan als wethouder welzijn - uitgerekend het enige onder werp waarmee zij op dat mo ment nog geen ervaring had. Blijkbaar vonden de liberalen het toen niet nodig om een spe cialist op het wethouderspluche te zetten. Het is duidelijk dat achter het op drie paarden wedden van Keune c.s. meer zit. Voor haar ware motieven moeten we ruim vier jaar terug in de tijd, naar de verkiezingen van 1998. Het be stuur van de WD benoemde Keune toen als fractievoorzitter en kandidaat-wethouder. De ambitieuze Keune werd, toen de WD in beeld kwam om een wethouder te leveren, echter ge passeerd. De fractie koos voor Dambrink, de nummer drie op de kieslijst van toen, en Keune moest genoegen nemen met een kale raadszetel. 'Bijna bela chelijk' noemde Keune die actie destijds, en mopperend legde zij zich bij de situatie neer. Maar van rancune, zo verzekerde zij, was geen sprake. Dat laatste blijkt nu niet hele maal waar. Schermend n zwakke argumenten noe: door Keune geleide WD drie kandidaten voor een tuele wethouderspost. Zd een weinig charmante in! strijd tussen Dambrink, l en Kroes. Mogelijk kost h WD de zo gewenste wetl derspost, want wie wil no zee met een partij die nie één kandidaat-wethoude aanwijzen? Natuurlijk staat het ieden tie vrij om het vertrouwen een eigen wethouder op l gen. En Dambrink heeft afgelopen vier jaar wel w deukjes opgelopen: veel 1 verwijten haar de explosii stegen kosten voor het nii gecombineerde sportcon aan de Bateweg in Woubi Ook het begrotingstekort sociale dienst (ISD) staat 1 mooi op haar CV, hoewel brink daaraan niet schuld Maar als de WD-fractie 0 of andere reden geen ven wen meer in Dambrink hi moet ze dat openlijk zegg niet schermen met schijn! menten. Dat is niet chic te over Dambrink, en al hele niet tegenover de kiezer. Peter Groenendijk (advertentie) ontmoeten studerend en werkzoekend Noord-Hol land op vrijdag 25 - zaterdag 26 en zondag 27 januari in het Kennemer Sportcentre NOORD HOLLAND Informatie over de beurs en het presenteren van uw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. www.ruimbaanin.nl tel. 040 - 2808409. fax 040 - 2808407 door persbureau Cerberus den haag/alphen aan den rijn - De Haagse rechtbank heeft gis teren een psychiatrisch onder zoek gelast in de zaak tegen de 26-jarige Alphenaar die op 7 au gustus een mislukte overval pleegde op een Geldnet-mede- werkster pleegde bij het Car- menplein in Alphen. De speciale koffer 'plofte' in de handen van de dader. Het was de bedoeling dat de man gisteren berecht zou wor den, maar op verzoek van het openbaar ministerie besloot de rechtbank de zaak aan te hou den voor psychiatrische rappor tage. Vorig jaar al, toen de Al phenaar werd veroordeeld om dat hij met zijn auto expres na bij een politiebureau geparkeer de auto's ramde, had een psy chiater geconcludeerd dat de verdachte aan een 'post-trau- matisch stress-syndroom' leed. De man is woedend op de poli tie omdat die hem zes jaar gele den op hardhandige wijze arres teerde. Hij kreeg klappen op zijn hoofd, waarvan hij naar eigen zeggen nooit is hersteld. De Alphenaar haalde inmiddels zijn gelijk bij de Nationale Om budsman die oordeelde dat de politie inderdaad 'buitenpro portioneel' geweld had gebruikt. Hij stelde de politie aansprake lijk en kreeg van de verzekering dertien mille smartentengeld uitgekeerd. Maar dat vond de Alphenaar veel te weinig. Dit voorjaar zou hij opnieuw auto's hebben vernield. De officier van justitie mr. T. Kamps, sprak van niet minder dan dertig wagens die met een sleutel waren be krast. Ook de roof op de Geldnet-me- dewerkster bij het Carmenplein in Alphen zou door hem zijn ge pleegd uit frustratie over het leed dat hem door de politie was aangedaan. Overigens vroeg Geldnet giste ren op haar beurt om een scha devergoeding. Het geldtrans portbedrijf diende een claim in van bijna zesduizend gulden: de prijs van een 'plofkoffer'. Het door de explosie vernietigde geld wordt door de Nederlandse bank vervangen. De zaak zaak wordt over enige weken voortgezet. door Jan Westerlaken alphen aan den rijn - Archeon, het archeologisch park in Alphen aan den Rijn, draait voor een groot deel op tolken. Mannen en vrouwen, die de bezoekers vertel len en laten zien hoe de mensen eeuwen geleden leefden. Iedere tolk neemt een partje geschiede nis voor zijn rekening. Jongelui staan als het ware in de rij om ar cheotolk, zoals ze heten, te wor den. Maar ouderen laten het af weten. Hoewel, Archeon heeft nooit een poging gedaan om hen binnen te halen. Daar wil Nieuw- Venneper Adriaan Colijn, 72 jaar, zelf tolk en in Archeon bekend als Gorp de bronsgieter, verandering in brengen. Een gesprek op een bijzondere plaats: een boerderij uit de bronstijd met in het mid den een houtvuurtje en dikke rookwolken die vrij spel hebben. Op het bruggetje, vlakbij de her berg, staat hij al te wachten. In de kleding uit 'zijn' tijd. Een ge vlochten punthoedje met veren, primitief schoeisel om zijn blote voeten, een trui en een broek waarvoor we nu onze neus zou den ophalen en wat 'sieraden' om zijn nek. Zijn grijze baard is op dit moment wat aan de korte kant, zegt hij haast verontschul digend. Maar zodra het seizoen voor de deur staat scheert hij zich weken tevoren niet meer en lijkt hij zo uit een vorig leven in Archeon neergestreken. Of die baard verplicht is? Colijn De WD in de gemeente Ja cobswoude wedt op drie paar den. Lijsttrekker Mieke Dambrink, sinds 1998 wethouder in Ja cobswoude, is voor haar partij niet automatisch de kandidaat wethouder voor een volgend col lege. Als de liberalen na de ver kiezingen in 2002 in aanmerking komen voor een plaats in het col lege, hebben zij nog twee andere kandidaten voor een wethouder schap in de aanbieding: Marijke Keune en Ton Kroes. Kan het nog halfslachtiger? Marijke Keune, fractievoorzitter van de WD, noemt het besluit van haar partij logisch. Want: el ke wethouderspost kent zijn ei genaardigheden, en vraagt om een specialist op een bepaald terrein. Dus is het bij voorbaat aanwijzen van maar één kandi daat, terwijl je nog niet weet welke post eventueel beschik baar komt, kortzichtig. Vindt Keune. Dat argument is in meerdere opzichten een drogreden. Ten eerste heeft Dambrink, die voor de WD deskundig genoeg is voor haar huidige portefeuille (welzijn), een ruime ervaring op alle terreinen van de gemeente politiek. Als burgerlid zat zij in de commissie ruimtelijke orde ning en verkeer en als raadslid in de commissies openbare wer ken en algemene zaken. Hoe veel allrounder kun je zijn? Wat daarnaast tegen het argu ment van Keune spreekt, is de aanstelling van Dambrink in Archeotolk Adriaan Colijn, alias Gorp de bronsgieter, vanuit een boerderij uit de bronstijd: „Mensen die dit werk zien zitten, hoeven niet boven de zeventig te zijn." Foto: Henk Bouwman moet er een beetje om lachen. Hij schudt zijn hoofd. „Nee, niets is verplicht in het park, maar er mag veel. Wie het leuk vindt mag zijn baard laten staan, maar niemand wordt scheef aangekeken als hij daar niets voor voelt. Stel je voor dat we alleen mannen met baarden als tolk zouden toelaten. Nee, dat kan niet. Kijk, Archeon vindt het natuurlijk wel leuk als man nen hun baard laten staan. Het benadert de werkelijkheid wat meer. Eeuwen geleden waren er tenslotte geen scheermessen." Over het fenomeen archeotolk zegt Colijn: „Je kunt hem verge lijken met een gids in een muse um. Archeotolken vertellen de bezoeker over de mensen die eeuwen geleden in ons land woonden en vooral hoe ze leef den. De tolk laat zien hoe een pijl en boog of linnen werd ge maakt, vuur werd aangestoken of huiden werden geprepareerd. Vroeger plasten ze ook nog over die huiden, maar dat laten we nu achterwege", zegt hij gniffe lend. „De archeotolk weet waar over hij praat. Hij kent de ge schiedenis van het park en ver telt de bezoeker daar zo beel dend mogelijk over." Hoewel de jongeren in de rij staan voor het baantje, zoekt Colijn juist toch ouderen. Waar om? „Er lopen legio van die mensen rond die geen raad we ten met hun vrije tijd. Mensen die best wat om handen willen hebben. Tegen hen wil ik zeg gen: trek de stoute schoenen aan, stap het park op en kom eens langs. Of waag er even een telefoontje aan. Uit eigen erva ring kan ik zeggen: het werk is hartstikke leuk. Mensen die dit werk zien zitten, hoeven niet boven de zeventig te zijn hoor. Wat jonger mag ook." Colijn vertelt dat Archeon het komend seizoen plaats heeft voor 25 krasse archeotolken. Voorwaarde? „Ze moeten ge zond zijn, dat is belangrijk, en de hele dag buiten willen wer ken. Als ze een hele week te lang vinden, is dat geen punt. Met een paar dagen zijn we ook al blij. Ik moet er wel eerlijk bij vertellen, dat het werk behoor lijk zwaar is. Overigens is de ar cheotolk geen vrijwilliger. Hij krijgt het minimumloon voor zijn werk." Colijn zegt dat de mannen niet bang hoeven te zijn, dat zij als gladiator de arena in worden ge stuurd. „Dat zware karwei is weggelegd voor jongelui. Die hebben we genoeg rondlopen. Je kunt niet van die oudere mannen verwachten, dat ze door het zand in de arena gaan liggen rollen. Hoe het met kin deren zit? Ouders mogen hen meenemen. Werven doen we niet, dat is verboden. Ze lopen wel in oude kleren rond, maar krijgen daar geen geld voor." Tolken, het lijkt Colijn op het lijf geschreven. Toen hij jong was speelde hij toneel en ook was hij een periode regisseur. „Dat komt me nu goed van pas. Ko ken in een putje in de grond en op een primitieve manier met deeg om een stok een brood bakken, heb ik bij de padvinde rij geleerd. Ja, je moet een tik hebben. Heb je die niet? Nou, dat is geen punt. Dan zorgen ze er in Archeon wel voor dat je die krijgt. Iedereen die ik ken, is daaraan ten offer gevallen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18