Derde staking in kinderopvang Katwijker wint Cultuurprijs met strip over Rembrandt KOOPAVONDEN Van Dis weer beschuldigd van plagiaat Toch hoop voor uitgerangeerde Leidse huisarts Hammerstein VAN ROY N EN VISSERS C.S. Vlottrekken CAO-onderhandelingen mislukt PvdA: 200 miljoen in fonds voor organisatie topsport Nederland niet tegen vredesmacht Donderdag Hemelvaartsdag Met minder benzine snel naar bestemming umm Voorlichting 't reiziger stuit .merikaanse i lx t, nsbeit T. f, usconi bang ir Europees estatiebevel T leon zoekt jes als eotolk NR. 42794 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad zaterdag 8 DECEMBER 2001 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden VTel. (071) 5122362^ - iw Buitenzorg Hkert naar jwbouw PvdA moet en alles Nftieid uitstralen nw 2-4 utrecht/anp-gpd - Groepsleiders uit de kinderopvang gaan dinsdag 11 december voor de derde maal in staking. De poging van vakbonden en werkgevers in de kin deropvang om de vastgelopen CAO-onder handelingen vlot te trekken, is mislukt. Tij dens een oriënterend gesprek gisteren konden de partijen het niet eens worden over het verhogen van de lonen in de sec tor. .Acties op n december zijn nu onaf wendbaar", aldus bestuurder A. Bal van de CNV-bond CFO. Inzet van de werknemers bij de CAO-on derhandelingen is een structurele loons verhoging met tien procent. Een deel daarvan is al toegezegd door de werkge vers, maar met name de eindejaarsuitke ring dreigt een eenmalige sluitpost te worden. Veel belangrijker vinden de groepsleidsters een betere waardering voor het werk, niet alleen in een hoger salaris, maar ook in opleiding. De werk gevers willen de opleidingseisen vanaf 2003 laten vervallen. De groepsleidsters vrezen een devaluatie van hun werk. De staking van dinsdag gaat gepaard met manifestaties in Den Haag en Groningen. De bonden verwachten dat dinsdag 5000 werknemers in de kinderopvang, waarin circa 30.000 mensen werken, actievoe ren. Vanuit heel het land worden de werknemers van ongeveer zeshonderd kinderdagverblijven met bussen naar Den Haag en Groningen vervoerd om daar tijdens manifestaties betere arbeids voorwaarden te eisen. Directeur S. van Gennip van werkgevers organisatie VOG noemt de situatie „bij zonder teleurstellend en onbegrijpelijk". Volgens hem waren de partijen elkaar zeer dicht genaderd door een compro misvoorstel van VOG. Vakbonden verwij ten de werkgevers juist geen enkele be weging in de richting van hen te maken. VOG heeft voorgesteld een onafhankelij ke commissie van deskundigen in te stel len. Deze zou zich op 1 maart uitspreken in hoeverre de lonen in de sector ver hoogd kunnen worden. De bonden heb ben zich bereid getoond akkoord te gaan met een uitspraak van een dergelijke commissie. CFO-bestuurder Bal: „De werkgevers wilden daarentegen in maart 2002 de loonsverhogingen met terugwer kende kracht pas vanaf 1 januari invoe ren. Terwijl eerder was afgesproken dat we de ingangsdatum van de nieuwe CAO, 1 oktober, zouden nemen." den haag/gpd - Het Rijk moet zo'n 200 miljoen gulden stop pen in een fonds voor de orga nisatie van topsportevenemen ten en de bouw van accommo daties voor sporters op topni veau. Tweede-Kamerlid Bert Middel (PvdA) vindt dat de landelijke overheid zich te weinig bemoeit met dergelijke plannen. Middel zal maandag in de Tweede Ka mer tijdens de behandeling van de sportbegroting zijn grieven uiten over het topsportbeleid van de regering. Hij wijst erop dat vice-premier Annemarie Jorritsma vorig jaar tijdens de Olympische Spelen in Sydney meer financiële steun toezegde. „Ze heeft nog niets gedaan. Die grote woorden moet ze nu maar waarmaken. Uit de reguliere sportbegroting is het topsportfonds niet te Lul len. Maar Middel ziet mogelijk heden voor toekenning uit de miljarden die bedoeld zijn om de economische structuur van het land te versterken. „Want topsport vervult die rol." Jorritsma beoordeelt de vele uit eenlopende projecten die onder die noemer zijn aangemeld. Volgens Middel leven er in ge meenten na de twaalf gouden medailles van Sydney volop ini tiatieven voor sportcomplexen. chauffeurs a erop los hJ)am - Taxichauffeurs in Amster- pe jongens die de doch- een collega-chauffeur te iren geschoten, in elkaar n. De chauffeurs dach- de jongens het meisje plen. In werkelijkheid (meisje eerder lastigge- loor twee andere jon- p belde haar vader, een feur, die zijn collega's ïurde. De chauffeurs twee hulpvaardige :aan voor de daders. ontslaat werknemers stad - Ongeveer drie- I d werknemers van de anse Luchtvaartmaat- 3 (ij Air ALM zijn gisteren jen. De ontslaggolf is no- I Air ALM om een suc- B doorstart te kunnen n als Dutch Caribbean Ex- pCE). wil niet sn met LN iam - De WD ziet het :n na de verkiezingen ifbaar Nederland te jeren. „Op basis van de itjes die er nu liggen, :r ik dat er ernstige len van mening zijn", •fractievoorzitter Dijk- onderzoek blijkt dat Nederland vooral kie- n de WD afsnoept, oorman Melkert haalde partijen als Leefbaar ind die 'de ene groep te- ander e opzetten'. biowapens islukt Na drie weken verga- s gisteren een conferen- de aanscherping van de sche-wapenconventie zonder resultaat afge- De VS besloten op het loment niet mee te De controle op nale- de conventie is vol- VS niet waterdicht en gelijkertijd geheime in- ie van de Amerikanen dien aan vijanden. Buitenland den haag/gpd - De regering is in principe bereid mee te doen aan de vredesmacht van de Verenigde Naties in Afghanistan. „We moeten ons daar niet voor afsluiten. Dat zou een verkeerde hou ding zijn", verklaarde pre mier Kok gisteren na de ver gadering van de minister raad. De Verenigde Naties werkt op dit moment plannen uit voor een vredesmacht. Duitsland heeft al gezegd dat het bereid is daar troepen voor te leve ren. „Het zal nog wel enkele we ken duren voor de contouren en de opdracht van die vre desmacht bekend zijn", waarschuwde Kok. Het kabi net heeft dan ook nog niet over een mogelijke deelname gesproken. „Maar Nederland heeft als lid van de interna tionale gemeenschap een brede verantwoordelijkheid. Dus zullen wij een verzoek, als het komt, serieus ne men", vindt de premier. Dat wil niet zeggen dat Neder land zonder meer zal mee doen. De regering kan altijd nee zeggen als de aard en de inhoud van de missie haar niet bevallen. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Afghanistan Verhaal komt als 'De Leidsche Nachtwacht' in de winkel door Rody van der Pols leiden - De Katwijker Bert van der Meij heeft de Rabobank Cultuurprijs 2001 gewonnen. Hij krijgt de regionale prijs voor de origineelste strip over de stad Leiden. Behalve dat hij hiervoor het sce nario schreef, tekende de Katwijker ook een proef pagina vein zijn stripverhaal, waarin de in Leiden geboren schilder Rembrandt de hoofdrol speelt. De tienduizend gulden die aan de prijs zijn ver bonden, ontving Van der Meij gisteravond in het Leidse Stadscafé Van der Werff in de vorm van een symbolische cheque. Daarnaast bestaat de prijs uit professionele assistentie bij het verder uitwerken van het scenario. De strip komt na vol tooiing onder de titel 'De Leidsche Nachtwacht' in de winlcels te liggen. „Dit is mijn slechts betaalde opdracht ooit", rea geert Van der Meij direct na de uitreiking. „Nee, echt", vervolgt de striptekenaar met een grijns op zijn gezicht. „Ik maak geen grapje. Als ik denk aan wat ik straks allemaal moet gaan tekenen, hoeveel uur daar in gaat zitten. Ik heb zo ontzettend ge beurtenissen en ontwikkelingen in dat scenario gestopt." Juryvoorzitter Hans Matla prees Van der Meij's in zending vanwege het sterke verhaal. „Hij heeft een scenario ingeleverd, waarbij de jury reikhal zend uitzag naar het vervolg." Ook benadrukte Matla dat de proefpagina van een grote professio naliteit getuigt. „Hier is iemand bezig geweest die het vak verstaat." Van der Meij timmert al jaren als striptekenaar aan de weg. Na zijn afstuderen aan de Haagse Kunstacademie en een vervolgopleiding in Ameri ka heeft de Katwijker eind jaren tachtig diverse stripalbums uitgegeven. Tegenwoordig tekent hij voornamelijk voor tijdschriften, zoals de 'De Mor mels' in het Suske en Wiske weekblad en, tot voor kort, de strip 'Crash Test Dummies' in de Auto kampioen. Pagina Kunst 8< Cultuur: 'Ik wist niet dat Rembrandt een Leidenaar was' (advertentie) Nu elke werkdag I tot 21.00 uur open! I Tuincentrum Overvecht Lisse - Heereweg 350 geopend van 10-17 uur van Winsen tuincentrum Herenweg 54 - Warmond 071 -3010282 'Toevallige' ontdekking van jonge Leidse promovendus 'Ik ben opeens een schrijnend geval' door Roelf Reinders leiden - De Leidse oud-huisarts Dennis Hammerstein kan mo gelijk weer aan de slag als huis arts. Hij heeft weer hoop na een gesprek met de secretaris van de huisartsencommissie die hem op non-actief heeft gesteld. De Leidenaar pleit voor een minder strenge uitvoering van het sys teem van bijscholing voor huis artsen. Hammerstein verwacht één dezer dagen van de Huisarts en Verpleeghuisarts Registratie Commissie (HVRC) duidelijk heid over zijn lot als huisarts. Deze commissie heeft hem be gin dit jaar geschorst, omdat hij had verzuimd noodzakelijke pa pieren voor herregistratie op tijd in te leveren en onvoldoende bijscholingspunten had ge haald. Sindsdien heeft hij ver geefs geprobeerd om zijn be roep weer te mogen oppakken. Maar na een gesprek deze week met de secretaris van de HVRC gelooft hij er weer in. „Er zit schot in de zaak. Nu ben ik op eens een schrijnend en bijzon der geval", zegt Hammerstein. Hij voelt zich gesteund door een commissie van de artsenorgani satie KNMG. Die zou begrip to nen voor de beslissing om hem als huisarts te schrappen, maar dringt ook aan op een snelle te rugkeer van de Leidse arts in zijn eigen praktijk. Hij zegt dat hij onmogelijk kan ingaan op het aanbod van de registratie commissie om een jaar lang de verkorte huisartsenopleiding te volgen. Daarna zou hij mogen terugkeren. „Mijn arbeidsonge schiktheidsverzekering vervalt binnenkort. Als ik die opleiding doe, moet ik een nieuwe verze kering afsluiten als ik mij weer als huisarts vestig. Dat gaat mij dan tonnen per jaar kosten. Bo vendien ben ik dan mijn praktijk met patiënten kwijt." Hammer stein is wel bereid zijn achter stand aan bijscholing in te ha len. Als Hammerstein niet mag terugkeren als arts, gaat hij de uitvoering van het bijscholings systeem voor huisartsen aan vechten. „Er moet een begaan bare weg zijn om terug te keren als je een bijscholingsachter stand hebt opgelopen. Nu word je meteen voor het leven ge schorst. Dat is voor artsen heel bedreigend." Hammerstein zit sinds januari zonder inkomen. De kleine 1900 patiënten moe ten van zorgverzekeraar Zorg en Zekerheid op zoek naai een nieuwe huisarts. Pagina Leiden: 'Ik heb maar even verzaakt' door Peter Groenendijk leiden - De jonge Leidse onder zoeker Uldrik Speerstra heeft bij toeval een nieuw geval van pla giaat gevonden in het werk van Adriaan van Dis. In zijn reisver haal 'Een barbaar in China', een boek uit 1987, heeft Van Dis een aantal passages vrijwel letterlijk overgeschreven uit een reisboek van de Indiaas-Engelse schrijver Vikram Seth. Speerstra ontdekte het plagiaatgeval al in 1996, maar heeft de ontdekking sinds die tijd voor zich gehouden. Het is al de tweede keer dat Adriaan van Dis door plagiaat in op spraak raakt. Sommige passages in Van Dis' reisverslag komen vrijwel letter lijk overeen met Engelstalige zinnen uit het boek van Seth, dat 'From Heaven Lake' heet. De passages zijn kort en vormen slechts een klein deel van het boek, maar de overeenkomsten tussen de passages zijn overdui delijk. Het boek van Seth werd gepubliceerd in 1983, vier jaar voor de publicatie van 'Een bar baar in China'. Speerstra ontdekte tijdens zijn promotie-onderzoek drie passa ges waarin Van Dis duidelijk te ruggaat op Seths boek, maar voelde zich niet geroepen om de ontdekking direct naar buiten te brengen. Op de website van universiteits blad Mare zegt Speerstra: „Het is een noot op een heel boek. Be zou het jammer vinden als die ene noot alles is dat overblijft van mijn boek. Dat doet geen recht aan al het werk." Toch gaat het om een ernstig geval van plagiaat, merkt zijn promo tor Emst van Alphen in hetzelf de artikel op. „Plagiaat is altijd verwerpelijk, maar Van Dis maakt het hier wel erg bont." Het is de tweede keer dat Van Dis in opspraak raakt door een geval van plagiaat. In 1992 bleek dat hij in zijn bekende reisver slag 'Het beloofde land' uit 1990 enkele passages vrijwel letterlijk had overgenomen uit het boek "Waiting: the Whites of South Africa' van de Amerikaan Vin cent Crapanzano. Die onthul ling zorgde voor veel ophef en veroorzaakte een deuk in het imago van de schrijver. Door Speerstra's onthulling blijkt dat Van Dis al drie jaar voor Het beloofde land' plagiaat had ge pleegd. In beide boeken van Van Dis worden de gebruikte bron nen niet vermeld. Uldrik Speerstra promoveert aanstaande donderdag op zijn proefschrift 'Representaties van culturele identiteit in migran tenliteratuur. De Indiase diaspo ra als case study'. Vikram Seth is één van de Indiase migranten- schrijvers die Speerstra in zijn proefschrift behandelt. Speerstra en Van Dis waren niet voor commentaar bereikbaar. (advertentie) maandag 17 december Opleiding leraar basisonderwijs In Alkmaar alleen over voltijdopleiding, in Amsterdam voorlichting over voltijdopleiding, deeltijdopleiding, verkorte opleiding, zij-instromers en schrijfdocent/-therapeut. Amsterdam Jan Tooropstraat 136 tel (020) 6137079 Aanwezigheid bij Alkmaar Gabriël Metsulaan 34 tel (072) 5121868 aanvang gewenst door John Bruinsma Nijmegen - Wegpiraten, opzij. Ruim baan voor de Nieuwe Rij ders. Wie verrijdt de minste brandstof en is toch het snelst op de plaats van bestemming? Dik twintig jaar ervaring heeft de automobilist, maar naast in structeur Bert Verbeek voelt hij zich een beginneling. „Nou trap je weer die koppeling in, voel je? Hoeft niet als je naar een stop licht rijdt. Laat maar los, laat die wagen maar uitrollen. Hier, moet je es kijken op de boord computer hoeveel brandstof dat scheelt." Een ouwe rijder Het Nieuwe Rij den leren valt niet mee. Iets nieuws aanleren is immers makkelijker dan iets ouds afle ren. Dat is de reden dat Het Nieuwe Rijden dit jaar en de eerste helft van 2002 eerst wordt geïntroduceerd bij rij-instruc- teurs en examinatoren. Het Nieuwe Rijden moet de rij stijl van de 21ste eeuw worden. Het is een wijze van rijden die optimaal is aangepast aan de moderne motortechniek en die leidt tot een milieuvriendelijker, veiliger, comfortabeler en goed koper rijgedrag.Heb je geleerd dat je de koppeling in z'n drie moet zetten bij 40 kilometer, in zijn vier bij 60 en in z'n vijf bij 80? Vergeet dat dan onmiddel lijk. Verbeek: „De moderne computergestuurde auto heeft bij een laag toerental al genoeg vermogen om op gang te blij ven. Schakel pas terug als je merkt dat je bijna geen vermo gen meer hebt." Maar Het Nieuwe Rijden scheelt ook in de portemonnee van de individuele automobilist. De eerste ervaringen leren dat ge middeld zestien procent op brandstof wordt bespaard. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 ifl 37.301 kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (FL 106.95) betaling per acceptgiro 48,99 ifl 107.95) Handtekening: (i.vm controle naberonjngi Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau &l automatische betting 6 mfi banfcjRonunww. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden V1 n^t-CV'

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1