Capitulatie in Kandahar is einde Taliban «wing Worstelen met kerstboom Syngenta Mogen sluit Leidse vestiging, werknemers kunnen naar Engeland Ministerie licht 28 sociale diensten door Leidsch Dagblad Alles voor het ongewone wonen Onderzoek LUMC: Ook grotere kans op trombose in auto en bus Vulpen van Einstein in Boerhaave KPN blikvanger op Beursplein w C" Leidsch Dagblad kere Ashcroft t van zich af in jische Senaat el kinderen brlijden na Lhandeling nr. 42793 losse nummers 2,25 1,02 zaterdag 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 7 december 2001 [DE ANDERE JUWELIER Maarsmansteeg 21 (naast V&D) Centrum Leiden Tel. 071-5120778 www.vanGemer.com door Wilfred Simons leiden - Het Leidse biotechnologiebedrijf Syngenta Mogen gaat dicht. Het moederbedrijf Syngenta, dat vorig jaar ont stond uit de fusie van zaadfabrikant Novartis en bestrij dingsmiddelenproducent Zeneca, heeft de vestiging in Lei den niet meer nodig. Syngenta besloot in augustus nog een koper te zoeken voor het 71 medewerkers tellende bedrijf. Die is niet gevonden, waarop de directie besloot de vesti ging uiterlijk 30 maart 2002 te sluiten. Het bedrijf, oorspronkelijk Zeneca Mogen geheten, is sinds 1985 gevestigd in het Leidse Bio Science Park. Het is daar mee één van de oudste biotechnologische bedrijven in De Leeuwenhoek. Vorig jaar zette Syngenta Mogen ongeveer 23 miljoen gulden om en had het nog zo'n 85 medewer kers. Het bedrijf kreeg bekendheid door zijn pogingen om aardappelen resistent te maken tegen aardappelmoeheid en de aardappelziekte phytophtora, maar doet ook onder zoek naar de veredelingsmogelijkheden van tarwe en rijst. Volgens directeur O. Goddijn is na de fusie gebleken dat al het onderzoek van Syngenta Mogen dubbelt met de onder zoekslaboratoria in het Engelse Jeallot's Hill (nabij Londen) en met twee onderzoeksvestigingen in de -Verenigde Sta ten. Alle medewerkers hebben het aanbod gekregen om in Engeland hun werk voort te zetten. Tijdens een bijeen komst met de directie gistermiddag liet een deel van het personeel meteen weten de overstap te willen maken. „Voor de anderen hebben wij een sociaal plan opgesteld", zegt Goddijn, die zelf een verhuizing naar Engeland 'nog in beraad houdt'. „We geven onze mensen echt alle steun." Nadat moederbedrijf Syngenta de Leidse vestiging in de etalage zette, probeerde de investeringsbank Crédit Suisse First Boston er kopers voor te vinden. Slechts enkele on dernemers reageerden en uiteindelijk toonde geen van hen werkelijke belangstelling. Gisteren besloot de directie dat het niet verantwoord was nog langer op een koper te wachten. Regio i: Syngenta verkoopt bedrijfspand en deel van inventaris I Sari (6) winnende kaart akt C test buren en bouw renhuizen' Eg^':';:l 'l-in wwe coupe i Hyundai ziet )rima uit lint kinderen beter verbod opleggen iraan ze zich niet den, an alles zoon maar d vinden l J Vrij zonnig '4° dÖBj zo 3-4 kabul/anp-dpa-rtr-afp - De Ta liban hebben de Zuid-Afghaanse stad Kandahar, hun laatste bol werk, opgegeven. Daarmee is er definitief een einde gekomen aan het bewind van de Taliban. Hun strijders in Kandahar hebben vandaag een begin gemaakt met het inleveren van hun wapens. De Amerikaanse aanvallen op de stad hebben volgens bronnen bij de Taliban in twee weken tijd 10.000 mensenlevens geëist. Intussen rukt de Noordelijke Al liantie ook steeds verder op bij Tora Bora, mogelijk de belang rijkste basis van Osama bin La den, maar van de Saudiër zelf ontbreekt elk spoor. Ook is het niet bekend waar Talibanleider mullah Omar zich ophoudt. De afgelopen weken waren de Taliban al gedwongen de ene na de andere stad prijs te geven, maar in Kandahar hielden ze stand. Omar riep zijn mannen meer dan eens op er tot de laari ste snik door te vechten, maar gisteren leek het lot van de stad bezegeld. De nieuwe premier Karzai kwam toen een capitula tie met de Taliban overeen. De Taliban hebben zich ook bereid verklaard zich uit ande re delen van het land terug te trekken. Ze zouden zich onder meer in de aan Kandahar gren zende provincies Zabul en Hel mand en de grensplaats Spin Boldak bij Pakistan hebben overgegeven. Amerikaanse troepen voerden bij Kandahar gisteravond voor het eerst ope raties uit op de grond. Ook de Noordelijke Alliantie krijgt bij haar opmars naar Tora Bora steun van Amerikaanse troe pen, die het gebied ook van daag bleven bombarderen. Een woordvoerder van de Noorde lijke Alliantie verklaarde dat zijn troepen nu de belangrijk ste grotten in het complex in handen hebben. Hij zei dat er wapens in beslag zijn genomen en dat verscheidene Arabieren, waaronder een aantal vrou wen, zijn gearresteerd. Bin La den zelf was in geen velden of wegen te bekennen. Het wordt niet uitgesloten dat hij naar Pa kistan is gevlucht. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Afghanistan Taliban-strijders zitten dicht opeengepakt achter tralies in een overvolle gevangenis in de omgeving van de stad Mazar-i-Sharif in het noorden van Afghanistan. Onder gebrekki ge omstandigheden worden hier ongeveer 3350 krijgsgevangenen gehuisvest. Foto: Reuters/Faruk Zabci. I enaar voelt Het percentage Leide- lat zich in de eigen stad onveilig voelt, is 42 Dat blijkt uit de Veilig- ionitor 2001 van de poli- ids Midden, eerii twee- onderzoek onder de ig naar slachtoffer- reiligheid en het ifunc- van de politie. Lande- bijna 90.000 mensen [jaar en ouder onder- Binnen Hollands Mid- en dat er 6686. snoord eri volgen Roda Nederland is met drie egenwoordi.gd in de finales van het toernooi [UEFA Cup en is daarmee talië het sterkste land. I, dat dinsdag al met 2-0 Irdeaux won, kreeg giste- lelschap van Feyenoord L Thuis won de Eindho- club met 4-1 van PAOK ki uit Griekenland. Feye- speelde in Duitsland ge- 2) tegen SC Freiburg. 1 Sport vert rijdt sr invloed na - Patrick Kluivert is e Spaanse politie aange- q omdat hij met te veel Jop achter het stuur zat. jderlandse aanvaller van rcelona raakt zijn rijbe- >or waars cliijnlijk een kwijt. In 1996 werd Klui- thuldig geacht aan roeke- Ijden. Hij boorde een ge- jïBMW in een andere au- irbij de bestuurder om ren kwam. iproken fertitels op tv ik - Blinden en slecht - in kunnen binnenkort via eciaal apparaatje onder- programma's op televi- 1 beter volgen. De onder in uitzendingen van de ke omroep kunnen vanaf :ember worden omgezet proken woord. Het appa- ontwikkeld door een fir- Amersfoort en kost onge- >00 gulden. De NOS stuurt >eciaal signaal mee met dertitels, waardoor de letische stem' wordt geac- leiden/regio - Mag de kerst boom in de hal van het gemeen tehuis staan? Of moet er des noods maar een onbrandbaar kunstexemplaar voor in de plaats komen? Daar worstelen gemeentebesturen mee, nu de adviezen over de brandveilig heid van kerstversiering dit jaar flink zijn aangescherpt. Na de ramp in Volendam tijdens de jaarwisseling zijn regionaal de voorschriften opnieuw onder de loep genomen. De Regionale Brandweer Rijn land, werkgroep Preventie, is alert. Een brief aan alle gemeen tebesturen in de regio is inmid dels de deur uit gegaan. Met adviezen over het (niet) neerzetten van kerstbomen en het (niet) ophangen van kerst versierselen. De werkgroep heeft er een voorbeeldbrief bij ge daan, die naar horecagelegen heden, kan worden doorgezon den. De meeste gemeenten in - Huisarts Sutorius schuldig aan hulp bij zelfdoding door Pauline van der Mije haarlem - Het gerechtshof in Amsterdam heeft de Overveense huisarts Sutorius gisteren ver oordeeld voor hulp bij zelfdo ding van E. Brongersma in april 1998. De Haarlemse rechtbank heeft de arts vorig jaar ontslagen van rechtsvervolging, maar het hof oordeelde in hoger beroep dat hij wel degelijk een grens heeft overschreden. Straf krijgt hij niet, omdat hij volgens het hof gewetensvol en uit mededo gen heeft gehandeld. Of de arts in cassatie gaat bij de Hoge Raad is nog niet duidelijk. Door de proceskosten hoeft hij zich niet te laten weerhouden; het openbaar ministerie betaalt. Brongersma had sinds 1984 een euthanasieverklaring. Hij deed in 1996 een zelfmoordpoging- .Het hof stelt dat Brongersma's lijden existentieel van aard was, en niet medisch. De arts moet zich dan beperken tot onder steunen en het inschakelen van anderen. Sutorius' oordeel over Brongersma's lijden 'stoelde op begrip voor diens situatie maar niet op een medisch-professio- neel oordeel', vindt het hof. Hij heeft te snel hulp toegezegd. Pagina Binnenland 1: Commentaar de regio volgen de adviezen van de Werkgroep Preventie. Noord- wijk heeft al 120 brieven ver stuurd naar hotels, cafés en dis cotheken over misplaatst kerst- groen. Noordwijk controleert de komende weken vooral of de discotheken zich aan de voor schriften houden. Ook in Katwijk zijn bedrijven aangeschreven. Overtreders moeten de verboden versierin gen weghalen. Datzelfde geldt in Sassenheim, Voorhout en Noordwijkerhout. Ook daar zijn steekproefsgewijs controles aan gekondigd. Wie in Oegstgeest een kerst boom wil neerzetten moet dat doen op een plek waar dat zo min mogelijk brandgevaar ople vert. Het liefst een kunstboom en het liefst een plaats in de hoek, waar het publiek 'niet bij kan'. Lisse is nog niet zover en praat dinsdag pas over de voor beeldbrief. Rijnsburg en Valken burg zijn ook nog niet toe aan het versturen van brieven of het houden van controles. „Maar wij zien geen reden om af te wij ken van het advies van de Werk groep Preventie", aldus ge meentesecretaris P. Arissen van Valkenburg. Toch blijken in veel gemeente huizen de kerstbomen in de hal te staan. En dat is officieel een vluchtroute. Zo staat de Lissese kerstboom in de hal bij de uit gang. Die uitgang is wel breed, maar het zou dus best kunnen dat de boom een ander plekje moet krijgen. In Sassenheim werd de boom gistermiddag al opgetuigd in de hal. Dezelfde middag kwam de brandweer commandant inspecteren of de situatie aan de veiligheidseisen voldeed. De boom mag blijven. Valkenburg filosofeert inmiddels over de aanschaf van een on brandbaar kunstexemplaar voor de gemeentelijke hal. (advertentie) In ons wooncentrum vindt u exclusieve accessoires t/m maatwerk interieuradvies. Binderij 2, Amstelveen. 020-6412505. www.vanderhorst.nl CO Van d6P hOPSt Maandag tot 13.00 uur gesloten. Donderdag koopavond wooncentrum leiden/gpd - Reizen in de auto of bus vergroot de kans op trombose. Dat blijkt uit onderzoek van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC). Vliegen is het gevaarlijkst. Meer dan vier uur vlie gen geeft een zes keer zo hoog risico op trombose. Dit betekent dat één op de duizend passagiers er mee te maken kan krijgen. Uit het onderzoek blijkt dat de zeven procent van de bevolking die op grond van genetisch bepaalde factoren sowieso een verhoogd risico lopen der tien keer zo veel kans op trombose hebben als ze langer dan vier uur reizen. Volgens de Leidse pro fessor F. Rosendaal, gespecialiseerd in onderzoek naar stollingsziekten, komt dit neer op trombose bij één op 400 passagiers. Iemand die langer dan acht uur reist en niet tot de risicogroep behoort, heeft een kans op trombose van één op 1500 ge durende twee maanden na een reis. Voor mensen die niks mankeren, maar ook geen lange reizen maken, is dit over een vergelijkbare periode één op 6000. Het ontstaan van stolsels in bloedvaten door lang reizen wordt mogelijk veroorzaakt door het lang in dezelfde houding zitten of door de ver laagde druk in vliegtuigen. In Engeland zorgde in oktober vorig jaar de plot selinge dood van een kerngezonde en zeer spor tieve 28-jarige vrouw na twintig uur vliegen van Australië naar Londen voor een enorme paniek. De vrouw overleed aan de gevolgen van een lon- gembolie, veroorzaakt door veneuze trombose (bloedvatverstopping in een been, waarop een stukje losschiet en in een long terechtkomt). Na dat zelfs vanuit the House of Lords in Londen in vloed was uitgeoefend over deze kwestie, besloot de World Health Organisation (WHO) dat er nader onderzoek moet komen naar de gevolgen van trombose en vliegen. Met dit uitgebreide onder zoek zal onder meer worden gekeken hoe mensen hebben gevlogen en hoeveel beenruimte men had. door Rody van der Pols leiden - De beroemdste No belprijswinnaar ooit is zon der twijfel Albert Einstein. Wie heeft er niet van zijn re lativiteitstheorie gehoord, gevat in die klassieke for mule e=mc2? Een expositie over Nobelprijslaureaten in Museum Boerhaave is dan ook niet compleet zonder aandacht voor de geleerde. Het Leidse museum neemt de gelegenheid te baat om te pronken met de vulpen waarmee Einstein naar alle waarschijnlijkheid zijn baanbrekende theorie voor het eerst opschreef. Vanaf vandaag is dit bijzondere Einstein-relikwie in Boer haave te bezichtigen. De pen, inclusief originele verpakking, is via de geleer de Paul Ehrenstein in het bezit van het museum ge komen. Einstein schonk de pen aan zijn vriend Ehren stein nadat hij hem had voorgedragen voor een po sitie als hoogleraar aan de Leidse universiteit. Zelf be dankte Einstein voor die eer, hoewel hij hier later als nog een leerstoel bekleedde als bijzonder hoogleraar, een functie waarvoor de wetenschapper maar twee weken per jaar in Leiden aanwezig hoefde te zijn. Zijn band met Leiden be gon echter lang voordat Einstein het tot een be roemdheid schopte. Al rond 1900 was hij kind aan huis bij de Leidse hoogleraar Hendrik Antoon Lorentz. Speciaal ter gelegenheid van de viering van diens hon derdste geboortedag in 1953 tekende Einstein voor Mu seum Boerhaave zijn herin neringen op aan zijn voor malige mentor, eveneens een Nobelprijslaureaat. Aan Lorentz besteedt Muse um Boerhaave ook aan dacht, evenals aan de vele andere Nederlandse weten schappers die deze prestigi euze prijs ooit in ontvangst namen. Regio 7: 'Hersenspinsels van een fan tast' den haag/jacobswoude - gpd Het ministerie van sociale zaken gaat bij de sociale diensten van 28 gemeenten bekijken of zij wel voldoende doen om werklozen aan een baan te helpen. Uit een eerste oppervlakkig onderzoek onder alle sociale diensten is ge bleken dat bij deze gemeenten mogelijk iets mis is. Een van die sociale diensten is de ISD Rijn streek, een samenwerkingsver band voor de gemeenten Ja- cobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop. De ISD kreeg in zijn eerste jaar te maken met aan loopproblemen en is bang voor boetes van het ministerie. Als er inderdaad fouten zijn ge maakt kan er nog een derde diepgaand onderzoek volgen, waarbij de dossiers van uitke ringsgerechtigden worden beke ken, schrijft minister van sociale zaken Vermeend in een brief aan de Tweede Kamer. In twee gemeenten, Almelo en Haarlem, gebeurt dat al. Sociale Zaken kijkt bij de sociale diensten naar twee zaken: of zij voldoende doen om werklozen weer aan een baan te helpen en of zij wel hard genoeg optreden tegen uitkeringsgerechtigden die niet of nauwelijks meewer ken bij het vinden van een baan. amsterdam/anp - Het aandeel KPN was vanochtend de grote blikvanger op de Amsterdamse effectenbeurs. Op het Damrak noteerde de stukken van het te- lecomconcem rond elf uur 5,52 euro, een stijging van met een goede acht procent ten opzichte van de slotkoers van donderdag (€5,11). Rond middernacht maakte het telecomconcem be kend dat de nieuw uit te geven aandelen voor 4,90 euro van de hand gaan. Door de geslaagde emissie verdubbelt het aantal aandelen bijna tot rond twee miljard stuks. Pagina economie Nieuw aandeel KPN kost 4,90 Ja. ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. MDV Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: D maandabonnement automatische betaling 16,93 (FL 37.30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 (FL 106.95) betaling per acceptgiro 48,99 ifl 107.95) n o Handtekening. 712141 400114 W* Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau B<| automa&sdie betting 8 mqn ttewuiommw. V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1