Ballast Nedam weg uit 'risicogebieden' 3 SLOGGI S/oog SLIPS, DE i\l sboQ GRATIS ^0^ j»=-" ECONOMIE Geen hoop op behoud Wartsila Brussel beboet Belgische bierbrouwers 'Drinkwater kan zeker kwart goedkoper' Vakbonden en KPN zijn het eens over details sociaal plan nse'viuchten 'Uitvinder' Prolion krabbelt op uit het dal „'Furokwart'e'te populair Zuiderkruis ingepakt afslag Urk donderdag 6 DECEMBER 2001 ïe NV Visafslag Urk ver- de omzet over 2001 567 miljoen ongeveer vijf jt lager uitkomt in verge- jnet een jaar eerder. Het jTNllgens een woordvoerster -ülr door quoteringsmaat- k. i, waardoor de aanvoer 50 oral platvis (schol, tong, 50 hiuw) met tien procent *0 iderde. $0 j' bo vaart wel g niljonairsspel (o b,M De Nederlandse fabriek (NSF) uit het >0 ^Hollandse Wognum, |ent van Jumbo, ver- 1Q (Ut jaar een omzet te be- 0 tan 150 miljoen gulden, g Dngeveer een verdubbe- 5 e spelvariant van het te- 5 programma Weekend 0 airs is een van de oorza- 0 tl het succes. Dat spel 0 middels ook in vertaalde 5 [de wereld over. 0 a 0 'vervoer jj jt klappen 0 0 meer - Het wegvervoer 5 flappen op door de aan- 5 a op 11 september en de 0 kte economische terug la aj)e bedrijvigheid heeft het 5 jen kwartaal een diepte- ereikt, aldus brancheor- (ie TLN. Vooral het ver- p Duitsland zit in het peigert steun lepswerven l - De scheepswerven in opese Unie krijgen geen 1 ie. De EU-ministers van rie hebben een voorstel 1 Commissie daarvoor pen. De Commissie wil- verven steunen omdat 1 lorea dat ook deed. Die b s juist eind vorig jaar af- is for Care teidend iAG - De Reclame Code b (issie heeft de inzamelac- b hs for Care op de vingers volgens de commissie is b ïiospotje munten mislei- De Idager viel over de tie dat vakantiemuntjes leer waard zouden zijn. br Care vindt het spotje isleidend. „Wat we zeg- 3at als een muntje voor •soonlijk geen waarde leeft dat je het dan beter t goede doel kunt ge- lafspraken -jeilingen urk - Een rechtbank in ork heeft ex-topman A. Taubman van veilinghuis ly's schuldig bevonden jjsafspraken met concur- nristie's. Hij kan een cel rijgen van maximaal drie aubman (76) maakte in in negentig afspraken ïmmissiebedragen met Uega Anthony Tennant iristie's. Jorritsma vangt bot bij Finnen van onze correspondente Hetty van Rooij brussel/gpd - De Zwolse vesti ging van de Finse motorenfa- briek Wartsila gaat definitief dicht. Een gesprek tussen EZ- minister Jorritsma en de top van het bedrijf gisteren in Brussel heeft niets opgeleverd. Jorritsma is van plan om een lening van 43 miljoen gulden versneld van het Finse bedrijf terug te vorde ren. „Een kapitale fout", zo beoor deelt de minister het besluit na afloop van het onderhoud met topman Johansson. In Brussel kwam het tot een stevige con frontatie. Jorritsma: „We zijn het niet eens, en nu druk ik me voorzichtig uit. Een flexibel bedrijf zou probe ren een oplossing te vinden wanneer een fabriek tijdelijk problemen heeft. Dit is bedrijfs economisch gezien geen verant woord besluit, maar er valt niet tegenaan te praten". Volgens Johansson is verplaat sing naar de bestaande Italiaan se vestiging nodig omdat er sprake is van 'structurele over capaciteit'. In Italië kunnen alle producten van Wartsila worden gemaakt, de fabriek in Zwolle bouwt alleen een bepaald type scheepsmotoren. Van de 700 mensen zouden er 150 aan de slag kunnen bij de onderhouds- en verkooporganisatie in Schie dam, zo heeft Johansson laten weten. Hij heeft de minister bovendien aangeboden om 'na te denken' over een mogelijk ander gebruik van de fabrieksgebouwen in Zwolle, waardoor wellicht een deel van de werkgelegenheid behouden zou kunnen blijven. Jorritsma was daar gisteren sceptisch over. De minister is allerminst te spreken over het gegoochel met cijfers van het Finse bedrijf en de manier waarop de Finnen haar hebben ingelicht. De me ningen lopen ver uiteen over het aantal banen dat bij toeleveran ciers op de tocht komt te staan. Wartsila spreekt over 'een paar honderd' arbeidsplaatsen, vol gens toeleveranciers zelf staan er zo'n 2000 banen op het spel. Over het gerucht dat Italië het Finse bedrijf met veel geld uit Nederland weglokt kon de mi nister gisteren geen opheldering geven. „De Italianen hebben me verzekerd dat de overheid hier niet bij betrokken is". Amsterdam - Het bevoorardingsschip van de marine, de MS Zuiderkruis, ligt op dit ogen blik volledig ingepakt in een reparatiedok in de hoofdstad. Het uit 1975 daterende schip krijgt na ruim een kwart eeuw een zogeheten 'levensverlengde onderhoudsbeurt. Het schip kan er dan weer zo'n tien tot vijftien jaar te gen. Begin januari - als de klus is geklaard - vaart de Zuiderkruis weer terug naar de thuis haven Den Helder. Foto: ANP/Robbert Slagman door onze correspondent Mare Peeperkorn brussel - De Europese Commissie legt de Belgische bierbrouwers Interbrew (Stella, Dommelsch) en Alken-Maes (Maes, Jupiler) een boete van totaal 200 miljoen gulden op wegens illegale prijsafspraken en verdeling van de afzetmarkt. Het is de eerste stap op weg naar een grote 'schoonmaak' in de biersector. Heineken, Grolsch en Bavaria worden ook verdacht van concurrentiever valsing. Eurocommissaris Monti liet gisteren weten dat boetes voor andere brouwerijen op af zienbare termijn zullen volgen. Het gaat ook om bedrijven in Frankrijk, Italië, Denemar ken en Portugal. Ambtenaren ordenen mo menteel het bewijsmateriaal dat zij vorig jaar verkregen tijdens invallen. Interbrew en Alken-Maes (destijds eigen dom van Danone) verdeelden tussen 1993 en 1998 de markt en beloofden af te zien van een prijzenslag. Hoteleigenaren, café houders, winkeliers en klanten betaalden daardoor teveel. Monti tilt er zwaar aan dat de topmensen nauw betrokken waren bij de illegale afspra ken. Zo kwamen de directeuren geregeld bijeen om toe te zien op de naleving van de geheime akkoorden. De Commissie ver moedt dat de Nederlandse brouwerijen net als hun Belgische collega's strikte afspraken hebben over prijzen en afzetmarkten. De woordvoerder van Monti wilde er gisteren niet op vooruit lopen. Ook de Luxemburgse brouwers Bofferding, Wiltz en Battin kregen gisteren boetes opgelegd van bijna 1 miljoen gulden wegens verdeling van de afzetmarkt. De Commissie bestrafte daarnaast vijf che mische bedrijven (waaronder Hoffmann-La Roche) voor concurrentievervalsing bij de verkoop van citroenzuur. Dat wordt ge bruikt bij het conserveren van alcoholvrije dranken, jams, geleien en vruchten- en groentenconserven. In totaal gaat het om een boete van 300 miljoen. Ten slotte kreeg de Belgische Post kreeg een boete van 5,5 miljoen omdat het met Belgi sche verzekeraars verboden prijsafspraken gemaakt over lagere tarieven voor bezorging van grote partijen. Beboete bedrijven kun nen naar het hof in Luxemburg stappen om hun straf aan te vechten. den haag/gpd - Nederlanders betalen te veel voor hun drink water en riolering. De gemiddel de waterprijs kan met 25 pro cent omlaag, zo blijkt uit onder zoek van de Vereniging voor Energie, Milieu en Water (VEMW). Dat kan echter alleen worden bereikt als waterleiding bedrijven meer met elkaar gaan concurreren. Ook andere factoren hebben de afgelopen jaren bijgedragen aan een, volgens de VEMW te hoge waterprijs. Door verkeerde prognoses in het verleden zijn te veel waterleidingen en riolerin gen aangelegd. Deze overcapa citeit moet uiteindelijk ook door de consument worden betaald. Steeds meer bedrijven zoeken alternatieven voor hun water voorziening, omdat waterlei dingbedrijven, waterschappen en gemeenten daarvoor hoge prijzen rekenen. Bij alternatieven moet worden gedacht aan geprivatiseerde wa terleveranciers die gebruik ma ken van goedkopere zuiverings technieken en die geen kosten hoeven te maken voor een duur buizenstelsel. Bedrijven kunnen dan water in kopen bij de goedkoopste aan bieder, ook al bevindt deze zich in een ander deel van het land. Een soortgelijke mogelijkheid bestaat ook voor elektriciteit. Voor huishoudens zijn deze al ternatieven nog niet mogelijk. De prijs voor de gewone gebrui kers wordt door de afhakende bedrijven zelfs nog hoger. Meer waterafnemers moeten immers voor dezelfde kosten opdraaien. De VEMW wil inventariseren welke waterleveranciers in Ne derland efficiënt werken: een goed product leveren tegen re delijke kosten. Op basis daarvan kunnen bedrijven, en in een la ter stadium wellicht particulie ren, kiezen bij wie ze hun water halen. Volgens Van de Worp zijn er ge noeg mogelijkheden om de prijs van water te drukken. „Dat kan bij voorbeeld door te bezuinigen op personeelskosten en het be ter benutten van de capaciteit van het buizenstelsel. Ook het scheiden van afval- en regenwa ter leidt tot besparingen. Uit de praktijk weten we dat alleen daardoor al de rioolheffing met veertig procent omlaag kan". den haag/gpd - De bonden en KPN zijn het giste ren eens geworden over een sociaal plan. Daar mee staat de weg open voor de gedwongen ont slag van 2800 personeelsleden en het verdwijnen van nog eens 2000 arbeidsplaatsen via speciale re gelingen. De bonden en KPN moesten het giste ren alleen nog op details eens worden. De afgelo pen weken raadpleegden de bonden hun leden. Nadat bekend werd dat het personeel loon kan in leveren voor een goede vertrekregeling reageerde het personeel over het algemeen instemmend. Het enige dat kwaad bloed zette was het optieplan dat topman Scheepbouw heeft bedwongen bij zijn aanstelling. Scheepbouwer kan miljoenen verdienen aan zijn opties. KPN heeft volgens CFO- onderhandelaar Lohman de bonden min of meer haar excuus aangeboden en beloofd in het vervolg wat voorzichtiger te zijn. De discussie ging de af gelopen dagen vooral over de afvloeiingsregels voor ouderen. Mogelijk willen afdelingsdirecties oudere werknemers niet laten vertrekken omdat dan teveel kennis weglekt. Ook wil een deel van de ouderen niet weg. Volgens Lohman hebben de partijen nu afgespro ken personeelsleden zoveel mogelijk te stimuleren om op te stappen. Mocht dat op termijn toch niet lukken, dan gaan bonden en KPN-directie weer om de tafel zitten. amsterdam/anp - Bouwconcern Ballast Nedam trekt zich terug uit risicovolle gebieden in het Mid den-Oosten en Zuidoost-Azië. Door politieke en economische ontwikkelingen is het gevaar in sommige landen te groot gewor den, aldus topman Kottman. „De fatale afloop van de bouw van een haven op de Cazastrook ligt vers in het geheugen. De raket ten vlogen ons om de oren". Ballast Nedam kwam gisteren met een forse winstwaarschu wing: dit jaar draait het bedrijf een nettoverlies van 50 miljoen euro (ƒ110 miljoen). Daarin zit een flinke voorziening want de sanering van de buitenlandse divisies wordt versneld. Daarbij verliezen 350 hoogopgeleide medewerkers hun baan, van wie honderd in Nederland. Ge dwongen ontslagen worden niet uitgesloten. „De condities van het werk in landen als Indonesië en de Fili- pijnen zijn verslechterd", aldus Kottman. Hij noemt de verhou ding met opdrachtgevers grim mig. „Het gaat slecht met veel buitenlandse opdrachtgevers, waardoor zij niet in de stem ming zijn claims positief af te wikkelen." Het is een mengeling van eco nomische tegenwind en politie ke rukwinden die de bouwer uit een aantal gebieden wegjaagt. Kottman noemt geen namen van landen in verband met de afwikkeling van claims. De bouw van de haven op de Gazastrook is illustratief. „We zijn beschoten door Israëlische helikopters. Vervolgens is het hele leger erover heen gegaan en is onze bouwplaats platge walst", aldus Kottman. Zijn er ook in andere landen medewer kers in gevaar? „We zijn beducht voor onze veiligheid", verklaart hij. Volgens Kottman heeft het personeel begrip voor de beslis sing. Kottman vindt het een goede zaak dat het Nederlands kabinet beter gaat opletten bij aanbeste ding van grote projecten. „We willen wel een beetje geld ver dienen. Minister Netelenbos (verkeer) sprak van 'bouwen te gen kostprijs'. We zijn zeker be vorderd tot overheidstak", schampert Kottman. Qot VlUCIUen Het munqe van 20 eurocent gebracht moeten worden. „Eet ifp/anp - KLM heeft bij- vluchten van en naar jk geannuleerd. Dat was icefijk omdat de Franse keersleiders tot vrijdag- 1 staken. Volgens een roerder wordt gepro- ïassagiers over te boeken, 1 hen met alternatief ver laten reizen. Het gaat om tensen. mse verkeersleiders heb- _jen trek in een Europees toleerd luchtruim en -nn in juni ook al. Voor ts verwachten minder fngen. Vandaag kunnen 475 vluchten vertrekken den in Frankrijk, tegen 4000 vliegbewegingen a en opstijgen) op een Mag. n vergoeding pshol Holding iag - Chipshol Holding en ojantal andere bedrijven 1 niet bouwen op het be- bedrijventerrein Badhoe- i-Zuid nabij Schiphol. De van State heeft gisteren dat de locatie onderdeel j tikt van de rijksbufferzone •Schiphol en daar mag geen °renterrein komen. De be- j hebben fors géïnves- in grondaankopen in de thting dat het bedrijven- I er zou komen, niet kan, eisen zij schade- Hding van de overheid. De fan State vindt echter dat "Jernemingen bewust het "nebben genomen door de te kopen. Het kabinet (iverigens plannen om het te veranderen, waardoor toekomst bij Badhoeve- 1 een bedrijventerrein Fabrikant melkrobots wil markt West-Europa, VS en Japan rustig veroveren «Jt» ti xjvvel Imer door Piet Arp vijfhuizen - De proefstal van Prolion in Vijfhuizen, fabrikant van melkrobots, ademt vooral rust. Zo af en toe loopt een koe naar een van de twee boxen en 2& laat zich door het automatische melksysteem machinaal melken. Na het eten van wat voer vertrekt het dier weer richting stal. Tegen die tijd is een volgende onderweg naar de robotmelker. Het jonge bedrijf maakte naam met de melkrobot. Een ingeni eus apparaat, dat geheel zelf standig koeien melkt, tot stallen met 140 dieren toe. Als innova tie is dit apparaat nu eens niet alleen een verbetering voor de boer, maar ook voor de koe, zegt algemeen directeur Henk Bui tenhuis. Dat dier kiest zelf het moment van melken. Prolion heeft moeilijke, verlies gevende maanden achter zich. De onderneming ontwikkelde in eigen beheer niet alleen de melkrobot, maar vervolgens ook een verse-vleeswarensnijrobot (Freshopper) en een snack- bakrobot (Snackcomer). Die laatste twee vindingen vergen, net als de melkrobot, enorme investeringen. De onderneming is daarvoor te klein en doet de verdere ontwikkeling ervan over aan andere gegadigden. De uitvinders leggen zich nu he lemaal toe op de verkoop van de melkrobot. Daarvoor bestaat een markt van 300.000 bedrijven in West-Europa, de VS en Japan. Landen waar deze innovatie in middels redelijk is ingeburgerd en waar arbeid duur is. Hier lig- ISfey Prolion-directeur Henk Buitenhuis: „Ook voor het welzijn van de koe." Foto: United Photos De Boer/Marisa Beretta gen de grootste kansen. Na de mkz-crisis van afgelopen voorjaar kreeg het beleggersver- trouwen een knauw door de winstwaarschuwing. Buitenhuis stelt zich een termijn van twee, drie jaar om het vertrouwen op de beursvloer helemaal terug te winnen. Om als kleine organisa tie met 65 personeelsleden toch snel in te spelen op de wisselen de vraag, maakt Prolion gebruik van een virtueel business sys teem. Het Vijfhuizense bedrijf bedenkt en ontwikkelt, andere onderne mingen leveren op contractba sis de onderdelen. „De robot- systemen komen van een ande re fabrikant dan de pneumatiek of de elektronica en de robots worden nog weer ergens anders geassembleerd. Productiecapa citeit is op deze manier flexibel beschikbaar. In ons netwerk van bedrijven zijn dagelijks al 700 Een koe wordt gemolken door de robot. Foto: United Photos De Boer/Marisa Beretta mensen bezig met de melkro bot". De mkz-crisis van afgelopen voorjaar was niet alleen slecht voor Prolion. Nu die te boven is, kijken boeren naar verbeterin gen in de bedrijfsvoering. Een ideaal klimaat voor de verkoop van hygiënische melkrobots. Het grote voordeel is dat het ap paraat altijd beschikbaar is. Voor de melkboxen ontstaat geen gedrang. „De melkrobot biedt de koe drie voordelen: de druk op de uiers neemt af, er ligt wat voer klaar en het dier kan in alle rust toegeven aan de eigen gewoonte", verklaart Buiten huis. De aanschaf is prijzig met zo'n drie ton, maar de investe ring verdient zich terug door een duidelijk hogere melkop- brengst. Dat betekent dat je met minder koeien, dus ook met minder voer en stalruimte toe kunt. De hele bedrijfsvoering kan aan de software voor de melkrobots Het muntje van 20 eurocent dreigt op te raken. Bedrijven be stellen meer euromunten dan in eerste instantie was geraamd daarbij is vooral het 'kwartje' van 20 eurocent gewilder. DE U RO Nog 25 dagen Waarschijnlijk krijgen circa 2000 winkels daarom minder van de ze munten dan ze besteld heb ben, aldus een woordvoerder van het Nationaal Euroforum. Het probleem doet zich voor omdat alle munten in omloop gebracht moeten worden. „Een maal verspreid onder het pu bliek zal er geen tekort zijn aan deze munten", aldus de woord voerder. In totaal zijn er nu 250 miljoen munten van 20 euro cent 0,44) geslagen. Om de extra vraag op te vangen is een deel van de productie die voor 2002 gepland stond naar dit jaar verplaatst. Dat zijn enkele mil joenen muntjes. Mocht de nood echt aan de man komen dan kan besloten worden om dit jaar nog eens enkele miljoenen muntjes extra te slaan. Waarom winkeliers meer van deze munten willen hebben is nog onduidelijk. „Het vermoe den bestaat dat de munt veel voor automaten gebruikt gaat worden", zo schaf de woord voerder in. (advertentie) worden gekoppeld. Die houdt nauwgezet het welzijn van elke afzonderlijke koe in de gaten. In de praktijk blijken koeien in een melkrobotstal een tot twee jaar langer een hoge melkopbrengst leveren. In Vijfhuizen bevindt zich de re search- en development afde ling en een marketinggroep die de robots aan de man brengt. Dat gebeurt via een internatio naal distributienetwerk. Prolion garandeert daarmee, dat binnen twee uur na een storing een on derhoudsmonteur aanwezig is. Mankementen worden ook wel online verholpen. Buitenhuis wil rustig verder de markt op met het automatisch melksysteem. „We hebben een uniek product met maar een en kele concurrent. De melkrobot is net zo'n ingrijpende innovatie in de veehouderij als de trekker dat was in de akkerbouw." 0» act* loop no 1 \Jm 31 taats 2001 li nb| mrad «ekt I

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9