Afghaanse leider Karzai ontkent gewond te zijn BUITENLAND Broer geëxecuteerde spion Rosenberg geeft meineed toe Arrestatie verdachte poederpost klinieken Britse parlementariër bedreigd wegens Verradershouding' Israël schendt vierde conventie van Genève Arrestatie na moord op ex-vrouw van De Klerk Korthals ligt dwars bij Europees arrestatiebevel Drie Amerikaanse soldaten gedood door verdwaalde 'slimme' bom Elke maand een andere Poetin Endeavour met vlaggen toch op weg -r~ ste achtbaan eld in Japan Een Japans attractie- jemt later deze maand ste achtbaan ter wereld uik. Bezoekers zullen de sensatie van ge- bosheid kunnen erva- j 'Dodon-pa' van het at- »ark Fujikyu zal op 21 jer zijn eerste rit maken, een maximumsnelheid kilometer per uur zal gehaald. De attractie rt' de inzittenden daar- lardoor zij even het ge- iben dat zij door de veven. Een ritje met de eter lange attractie kost gulden. Het park, dat roet van de berg Fuji is I, trekt jaarlijks zon 1,76 i bezoekers. i op graf van Hie Pinochet ;o - Een bom heeft giste- deel van het familiegraf 1-dictator Pinochet in de ise hoofdstad Santiago J. Dat hebben bronnen olitie gemeld. Het is niet |k wie achter de aanslag praalgraf zit. Door de pngen vielen geen ge- i en de schade was niet Nleen de trap van de Pi- tombe liep averij op. bangrenzende mausolea licht beschadigd. edonië geeft llen amnestie •ST - De Macedonische it Trajkovski heeft giste- lestie verleend aan elf fe Albanezen die op be ging van terrorisme ;n. De elf maken deel uit I groep van 88. Een oerster van Trajkovski de overige gevangenen ook in aanmerking ko- lor vrijlating. Amnestie Albanese rebellen was btus een van de hóek- van het akkoord dat een Raakte aan de strijd in jnië. De weigering om teerde Albanezen ook Irkelijk vrij te laten, het land opnieuw een 6 te dompelen. eld en fraude erkiezingen o - De parlementsver- >n van gisteren in Sri ijn overschaduwd door en beschuldigingen van Door botsingen tussen te aanhangers van de lende partijen zijn zeker loden zijn gevallen. In den en oosten van het irden regeringstroepen eschuldigd tienduizen- ische Tamils te hebben Ihouden. In gebieden in van de separatistische ijgers (LITE), die strij- r een eigen staat, waren I imbureaus aanwezig, ^bieden werden herme- or het leger afgesloten, or Tamils het gebied 1 iden verlaten om elders 1 nen. De Tamils eisen parlementsverkiezin- donderdag 6 DECEMBER 2001 raf geëist n ex-prefect Het Franse openbaar rie heeft tegen de ex- van Corsica, Bernard vier jaar cel geëist, 11 een jaar voorwaarde- ;i officier van justitie acht tuldig aan het geven opdracht aan leden van se gendarmerie om ille- mdtenten in de Corsi- I hoofdstad Ajaccio in I e steken. Hij wilde daar- rsicaanse afscheidings- 1 ïgen in diskrediet bren- nnet heeft altijd ont- S noemde het betoog ^officier in een reactie haat, een Franse func- onwaardig'. Vandaag I jen komen de verdedi- 1 Bonnet aan het woord. uw vermoord j iname plaats zieke vader Een jonge Colom- vrouw die sinds afgelo- •rjaar in gijzeling werd len door rebellen van de evolutionaire Gewapen- ichten van Colombia is vermoord. De 25-jari- ïa Pereira had zichzelf in ij de ontvoerders gemeld, plaats in te nemen van egijzelde vader die ziek vorden. Pereira werd vermoord haar familie het losgeld i betalen. Op het verzoek familie het losgeld te ver antwoordden de rebellen in briefje waarin stond dat vrouw hadden omge- TJ meldde het Colombi- leger gisteren. Pereira, jhaam vorige week werd Jen, bleek door drie ko- de mg te zijn getroffen. Dmbia worden elk jaar ge ld 3.000 mensen ont- de meesten door de link sen. - washington/dpa - Bijna 50 jaar na de executie van het echtpaar Julius en Ethel Rosenberg als spionnen van de Sovjet-Unie in de Verenigde Staten heeft de broer van de vrouw voor het eerst toegegeven meineed te hebben gepleegd en daarmee zijn zuster mogelijk de dood in gestuurd. Dit blijkt uit een interview met het Amerikaanse televisiestation CBS en een nieuw boek. De broer maakt tegelijk duidelijk geen schuldgevoelens te hebben en 'uitstekend te slapen'. De bekentenis van de man, Da vids Greenglass, kan nieuw licht werpen op de zaak-Rosenberg. Het echtpaar werd in 1953 na een spectaculair proces wegens het doorgeven van atoomgehei men, terechtgesteld. Zij zijn de enigen die in de VS tijdens de Koude Oorlog wegens spionage zijn geëxecuteerd. De nu 79-jarige Greenglass geeft in het vraaggesprek en in het boek 'The Brother' van Sam Ro berts toe dat hij ook voor Mos kou heeft gespioneerd. Gedu rende de rechtszaak tegen de Rosenbergs werd hij zelf aange klaagd en vreesde voor zijn le ven en dat van zijn vrouw Ruth. Om zich geliefd te maken bij de officier van justitie en het leven van zichzelf en zijn vrouw te redden heeft Greenglass - mede onder druk van de aanklager - beweert dat zijn zuster Ethel spionageaantekeningen voor hem heeft uitgetypt. In werke lijkheid kon hij zich dit niet her inneren. De verklaringen van de broer werden tijdens het proces een van de belastendste uitspraken tegen Ethel Rosenberg. Green glass werd tot 15 jaar cel veroor deeld en kwam in 1960 vrij. Hij leeft nu onder een andere naam in de regio New York. kabul/washington/gpd - dfp - De toekomstige leider van Afgha nistan interim-regering, het in vloedrijke Pashtun-stamhoofd Hamid Karzai, heeft gisteren ont kend gewond te zijn geraakt bij een Amerikaans bombardement nabij de zuidelijke stad Kandahar. Bij het incident kwamen wel drie Amerikaanse militairen om het leven. „Heb je ooit een gewonde man zo horen praten? Er is niets ge beurd", zei Karzai tegen het Britse Channel 4 News. Hij voegde eraan toe: „De wereld om mij heen is compleet vredig. Ik ben ongeveer 20 kilometer van Kandahar." Een functionaris van het Ameri kaanse ministerie van defensie had eerder op de dag verklaard dat Karzai lichtgewond was ge raakt toen een Amerikaanse 'slimme' bom afzwaaide. Hierbij kwamen drie Amerikaanse sol daten om en raakten er negen tien gewond. Ook vijf Afghaanse anti-Talibanstrijders zijn omge- moskou - Op het ene portret oogt Vladimir Poetin streng, met een diepe frons op zijn gelaat. Een an der portret laat de Russische president zien met een Mona Lisa-glimlach. Een derde toont een in gedach ten verzonken staatshoofd. De portretten staan in de Poetin-kalender, een ontwerp van Dmitri Vroe- bel. Volgens de Russische media zou iedere mede werker van het Kremlin er verstandig aan doen een exemplaar te bestellen, om met behulp van de af beeldingen meer te weten te komen over de diverse gemoedstoestanden van hun hoogste baas. Vroe- bel, een gerespecteerde eigentijdse kunstenaar uit de Moskou, wil met de kalender de verschillende stemmingen van Poetin in beeld brengen. De kun stenaar liet zich dan ook niet ontmoedigen door de veel gehoorde opvatting dat Poetin altijd dezelfde pokerface trekt. In totaal maakte Vroebel dertien portretten van de populaire Russische president, één voor elke maand en één - Poetin als judoka - voor de voorkant van de kalender. Van 'De twaalf stemmingen van Poetin', zoals de kalender voor 2002 is genoemd, zijn slechts duizend exemplaren gedrukt. Foto: AP door onze correspondent Bob Kroon genève - De Internationale ge meenschap - Israël en de Ver enigde Staten uitgezonderd - heeft gisteren in een speciale conferentie Israël aan de kaak gesteld als schender van de Vierde Conventie van Genève, die iedere regering verplicht de mensenrechten van de burger bevolking in bezette gebieden te waarborgen. Deze en andere Geneefse Conventies worden door vrijwel alle landen ter we reld onderschreven, met inbe grip van Israël. Ook de Europese Unie stemde in met de kritische slotverklaring van de 'Hoge Contracterende Partijen' van meer dan 100 landen. Israël had bij de Zwitserse regering tever geefs aangedrongen op annule ring van deze 'politiek gemoti veerde' bijeenkomst. De streng beveiligde conferentie verklaarde de Vierde Conventie 'volledig van toepassing' op de bezette Palestijnse gebieden en Oost-Jeruzalem en betreurde het 'grote aantal slachtoffers on der de burgerbevolking, met na me kinderen, als gevolg van het gebruik van buitensporig ge weld en gebrek aan respect voor de mensenrechten.' In de overigens voorgekookte slotverklaring werd 'de illegale vestiging en de uitbreiding van nederzettingen op bezet Pales tijns gebied' veroordeeld en op geroepen tot het posteren van 'onpartijdige en onafhankelijke waarnemers tussen de strijden- washington/ap - Clayton Lee Waagner, een van de tien ver dachten op de FBI-lijst van de meest gezochte terroristen, is gisteren gearresteerd in een ko pieerzaak in Cincinatti. Minister van justitie John Ashcroft wees Waagner onlangs aan als de ver moedelijke afzender van de poederbrieven die vorige maand bij 280 abortusklinieken in de Verenigde Staten werden be zorgd. De FBI benadrukt dat de brie ven geen sporen van de antrax- bacterie droegen. Er zou geen verband bestaan tussen de dreigementen van de anti-abortusactivist en de brie ven die ook daadwerkelijk de antraxbacterie bevatten. Waagner gold sinds februari als voortvluchtig. Waagner ont snapte toen uit de gevangenis in Clinton, in de Amerikaanse staat Illinois. Hij is veroordeeld voor verboden wapenbezit en diefstal en wordt verdacht van een serie bankovervallen. In een auto die de voortvluchti ge achterliet troffen agenten wa pens en een staafbom aan. Bo vendien vond de politie een hele verzameling anti-abortuslectuur in het voertuig. Ashcroft en de leiding van de FBI hebben duidelijk gemaakt hard op te treden tegen perso nen die poederpost versturen om angst te zaaien. Zulke mensen houden de politie af van het onderzoeken van ech te miltvuurdreiging, zei Ash croft. Volgens de autoriteiten heeft Waagner vorige week toe gegeven de poederbrieven te hebben verzonden. Hij dook toen gewapend op bij het huis van een anti-abortusactivist in de staat Georgia. De politie slaagde er toen niet in hem te arresteren. Woensdag lukte dat alsnog. Waagner heeft gezworen abor tusartsen te vermoorden. Voor de rechtbank in Illinois zei hij dat God hem heeft gevraagd 'Zijn strijder' te worden. Voor dat doel, verklaarde hij; verza melde hij wapens en observeer de hij abortusklinieken. In juni werd de beveiliging bij Ameri kaanse abortusldinieken opge voerd nadat Waagner op inter net een boodschap had ge plaatst waarin de belofte om werknemers van abortusinstel lingen te doden werd herhaald. cape Canaveral - Het Ameri kaanse ruimteveer Endeavour komt los van de grond op de lanceerbasis Cape Canaveral in Florida. De shuttle werd na vijf dagen vertraging wegens slecht weer en technische pro blemen met een Russische be voorradingsraket, gisteravond toch gelanceerd. Aan boord zijn zeven astronauten en meer dan 6.000 Amerikaanse vlaggen. Die laatste vracht is bedoeld als eerbetoon aan de slachtoffers van de aanslagen op n september. Overigens kwamen bij de aanslagen in New York en Washington veel minder mensen om dan aan vankelijk werd gevreesd. Was er eerst sprake van meer dan 6.000 slachtoffers, later werd dit bijgesteld tot circa 3.800. Desondanks besloot de NASA toch het aantal van 6.000 vlaggen te handhaven. De doeken worden na afloop van de missie aan de nabestaan den van de slachtoffers over handigd. De Endeavour is op weg naar het internationale ruimtestation ISS. Foto: Reuters/Allen Fredrick- son door onze correspondent Harm Harkema londen - Is het Britse Lagerhuis een enge plek? Labour-parlementariër Paul Marsden vindt van wel. In een gisteren uitgebracht persbericht stelt hij in de rug gestompt te zijn door een collega uit zijn partij en be dreigd door een ander. De reden: Marsden is tegen de oorlog in Afghanistan. Marsden, een tot voor kort onbekende 'backbencher', kwam in oktober voor het eerst in de schijnwerpers toen hij vlak na het begin van de aanvallen op Afghanis tan de letterlijke tekst openbaar maakte van een gesprek dat hij had gevoerd met de boven hem gestelde partijgenote Hil lary Armstrong. Armstrong, de chief- whip' van de fractie (letterlijk chef- zweep, degene die de fractie in het gareel moet houden), had Marsden in het ge sprek vergeleken met degenen die in de jaren dertig een verzoeningspolitiek wil den voeren jegens Hitier. Zij eiste dat Marsden met de fractie mee zou stem men. Toen Marsden zei dat hij dat niet kon omdat hij zijn geweten wilde volgen, repliceerde ze dat oorlog geen kwestie van geweten is. Marsdens openbaarmaking van het ge sprek zette kwaad bloed bij de fractie en de onderlinge verhoudingen werden er niet beter op toen de dissident zich als een soort martelaar ging gedragen en no ta bene ook nog op reis ging naar Afgha nistan om daar voor de camera's te her halen hoe slecht de oorlog wel niet was. Niet leuk voor Tony Blair zo n dissident, maar vooral niet loyaal aan de Britse mi litairen in Afghanistan die in opdracht van Labour hun leven op het spel zetten. Kortom, de Labour-fractie heeft het ge had met Marsden, die nu claimt dat col lega John Dodd hem in de rug heeft ge stompt, terwijl Gerry Sutcliffe. (een 'assis tent-zweep' van de fractie) gedreigd heeft dat meer geweld zal volgen als Marsden niet snel ophoudt kritiek te leveren op het Afghanistanbeleid van de regering. Marsden zegt dat hij aangifte doet bij de politie als hem daadwerkelijk nog een haar wordt gekrenkt. Zowel Sutcliffe als Dodd ontkennen de aantijgingen, maar de Conservatieve op positie was er gisteren als de kippen bij om een slaatje uit de situatie te slaan. Ge rald Howarth vroeg de voorzitter van het 'huis' wat hij dacht te doen 'om leden van dit huis te beschemien die door an dere leden worden aangevallen.' Het ant woord was onduidelijk. Een overgrote meerderheid van het Lagerhuis (zowel Labour als de Conservatieve en Uberale oppositie) steunt het regeringsbeleid. komen. De negenhonderd kilo zware bom kwam honderd meter van de militairen terecht. Hij werd ten noorden van Kandahar afge worpen door een Amerikaanse B-52 bommenwerper. Het Pen tagon heeft een onderzoek inge steld. Het is het ergste incident met Amerikaanse slachtoffers in Af ghanistan sinds de start van de militaire campagne op 7 okto ber, waarbij nu in totaal volgens officiële cijfers vier Amerikanen zijn omgekomen. „In elk con flict zijn onverwachte en onbe doelde doden", aldus defensie minister Donald Rumsfeld gis teravond in een interview met CNN. „Het is jammer, maar het gebeurt." De drie Amerikanen maakten deel uit van Speciale Troepen die Afghaanse verzetsstrijders ondersteunen in hun pogingen de Taliban uit Kandahar te ver jagen. De Speciale Troepen had den om luchtsteun gevraagd. de partijen om het vertrouwen te herstellen en de burgerbevol king te beschermen.' De bezet tende macht moet verder een einde maken aan 'illegale de portaties, liquidaties, martelin gen en arrestaties - alsmede ver regaande verwoestingen of in beslagname van huizen en par ticuliere eigendommen, als daarvoor geen militaire nood zaak bestond.' Ook werd de 'bezettende macht', die nergens met naam of toenaam werd genoemd, op geroepen de bewegingsvrijheid van burgers en vooral hulporga nisaties als het Internationale Rode Kniis en UNWRA. de hulpverleningsorganisatie van de VN voor de Palestijnen, niet langer te dwarsbomen. Ambassadeur Yaakov Levy van Israël had weinig oor voor al de ze verwijten. Hij deed de confe rentie af als een 'nutteloze en eenzijdige tijdverspilling zonder enige juridische basis' en weet de problemen van UNWRA aan 'veiligheidsmaatregelen als ge volg van de Palestijnse terreur.' Hoewel Israël de Conventies van Genève onderschreef, verweet Levi de conferentie de Vierde Conventie te hebben 'misbruikt voor een politieke aanklacht te gen Israël' waarmee humanitai re doelstellingen niet waren ge diend. „Deze bijeenkomst vond slechts enkele dagen plaats na de terroristische aanslagen in Jeruzalem en Haifa, waarbij 28 Israëlische burgers werden ver moord. Daarover vond ik geen woord in de slotverklaring." Marike de Klerk aan de zijde van haar man, enkele jaren geleden bij de opening van het Zuid-Afrikaanse parlement in Pretoria. Foto: EPA/Walter Dhladhla kaapstad/dpa-rtr - De politie in Kaapstad heeft vanmorgen een man aangehouden die in ver band wordt gebracht met de moord op de voormalige "first lady' Marike de Klerk. De ex- vrouw van oud-president F.W. de Klerk werd dinsdag dood aangetroffen in haar apparte ment. Volgens een woordvoerster van de Zuid-Afrikaanse politie is een verdachte aangehouden voor verhoor en moet nog worden vastgesteld of hij voor de moord kan worden aangeklaagd. Ze weigerde meer details te geven over het ondeizoek. Het lijk van de 64-jarige vrouw werd gevonden nadat een kap ster de politie had gealarmeerd. Zij had meermalen vergeefs aangebeld en was ongerust ge worden. Volgens de eerste berichten is er niets gestolen uit de woning, die door een veiligheidsdienst wordt bewaakt. Er waren ook geen sporen van inbraak. De moord heeft waarschijnlijk dins dag plaatsgevonden, zei de poli tie. Ze lag meer dan dertig uur dood in haar woning. Ze bleek gewurgd. Er zijn ook messteken in haar rug aangetroffen. Marike de Klerk en oud-presi dent F.W. de Klerk, de laatste blanke president van het land, scheidden in 1998 na een huwe lijk van 39 jaar nadat bekend was geworden dat hij een bui tenechtelijke relatie had. Marike de Klerk stamt af van Nederlandse immigranten. Ze leefde teruggetrokken in haar huis bij Kaapstad. De politie tast over de achtergronden van de moord in het duister. De Zuid- Afrikaanse president Mbeki rea geerde volgens zijn woordvoer der geschokt op de moord. Ex-president De Klerk was in Zweden toen hij van de dood van zijn ex-vrouw op de hoogte werd gebracht. Hij kondigde aan snel naar zijn vaderland te zullen terugkeren. Het voorma lige Zuid-Afrikaanse staatshoofd en Marike de Klerk kregen drie kinderen, Jan, Willem en Susan. Zuid-Afrika wordt al geruime tijd geteisterd door geweld. Het aantal moorden bedroeg vorig jaar 21.683, gemiddeld bijna 60 per dag. Dit is het hoogste moordcijfer ter wereld. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel-den haag - Minister Korthals van Justitie is van plan om vandaag in Brussel zijn been stijf te houden als in Brussel het besluit moet vallen over het Eu ropese arrestatiebevel. In de Tweede Kamer zei hij gisteren dat hij desnoods een akkoord zal blokkeren wanneer de Ne derlandse voorwaarde -geen mensen uitleveren voor een misdaad die op Nederlands grondgebied is gepleegd - niet wordt ingewilligd. Vandaag moeten de ministers van justitie van de lidstaten de knoop doorhakken over het voorstel om het uitleveren van verdachten binnen de Unie een voudiger te maken. Na de aan slagen van 11 september is dat plan er in een paar maanden doorgejast, teneinde verdachten van terroristische aanslagen ge makkelijker te kunnen vervol gen. De ministers zijn het in principe eens over een lijst van 28 misda den waarvoor een zogenaamd 'Europees arrestatiebevel' zal gelden. Voor Nederland is van vitaal be lang dat de Nederlandse rechter straks 'neen' mag zeggen wan neer een ander EU-land om uit levering vraagt. Het probleem is dat Nederland dan wel verplicht kan worden om zelf tot vervol ging over te gaan. vvagkdoor het Nederlandse gedoogöBèid in de knel zou kunnen komen. Het klassieke voorbeeld is de Neder landse arts die in Nederland eu thanasie pleegt op een Frans man. waarna Frankrijk om uitle vering vraagt wegens 'vrijwillige doodslag', een van de misdrij ven die voorkomt op de lijst van 28 punten. Korthals denkt dat iets meer dan de helft van de EU-landen het met Nederland eens is, zo bleek gisteren in de Kamer. Maar daarbij gaat het voornamelijk om kleinere landen. Spanje en Groot-Brittannië houden het been stijf en willen zo weinig mogelijk uitzonderingen op de regel. Ondanks het harde gevecht dat vandaag wordt geleverd, zijn di plomaten in Brussel redelijk po sitief dat er een akkoord uit rolt

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7