Een bajesklant van 10 jaar GESPREK VAN DE DAG Kerstbomen Witte Huis dit jaar alleen op video te zien Studenten ontwerpen artistieke gsm-masten Dicky weet nu al hoe hij een moord moet plegen Man pleegt persconferenf. live zelfmoorlè De doop als aarderitueel DONDERDAG 6 DECEMBER! MENSELIJK Ongeveer 35 chimpansees en bavianen in de dieren tuin van Lucknow in het noorden van India krijgen sterke drank om beter te gen de winterse tempera tuur te kunnen. Elke dag een paar glaasjes BRAN DEWIJN als het overdag vriest, zei directeur Prab- hakar van de dierentuin te gen het persbureau United News of India. Hoeveel de APEN precies krijgen te drinken bepaalt de dieren arts van de tuin. Gewicht en lengte spelen daarbij een rol. Om de dieren aan alcoholconsumptie te wen nen, krijgen ze vast een beetje te drinken voor de koude invalt. In Lucknow in de deelstaat Uttar Pra desh daalt de temperatuur in de winter ook overdag onder het vriespunt. Een echtpaar in de Taiwanese hoofdstad Taipei heeft een wel zeer gelukkige week achter de rug. In acht dagen tijd werd het stel ZES SPORTAUTO'S rijker, elk met een waarde van zo'n 30.000 gulden. Ze waren uitgeloofd bij de opening van een winkelpromenade. In totaal werden honderd auto's verloot. Het echtpaar kan z'n geluk niet op, maar hoopt nu wel dat het bij de zes gewonnen auto's blijft. Zangeres JENNIFER LO PEZ gaat binnenkort naar AFGHANISTAN om daar op te treden voor de Ameri kaanse soldaten. Om vei ligheidsredenen worden de datum en de exacte locatie van het evenement geheim gehouden. Wel is bekend dat de show, die negentig minuten duurt, op nieuw jaarsdag te bekijken is op popzender MTV, dat met de Amerikaanse legeren- tertainmentdienst USO or ganisator is van het evene ment. Tijdens die uitzen ding zijn ook interviews met Amerikaanse soldaten te zien. Ook andere tv-sta- tions zeggen de komende maand iets extra's te wil len doen om de moraal van de troepen te ondersteu nen. Zij voeren daarover overleg met het Witte Huis. Acteur ARNORLD SCHWARZE NEGGER (54) heeft voor zijn op treden in de film Terminator 3 een recordgage van 30 miljoen dollar (bijna 75 miljoen gulden) bedongen. Dat schrijft het Ame rikaanse filmvakblad Variety. Schwarzenegger breekt daarmee zijn al vijf jaar staande eigen re cord van 25 miljoen dollar voor zijn optreden in Batman en Ro bin met ruime cijfers. De regie ligt in handen van Jonathan Mostow, die James Cameron op volgt. Hij krijgt daarvoor 5 mil joen dollar. Het budget voor de film, waarvan de opnames in april volgend jaar beginnen, wordt geschat op 170 miljoen dollar. De drie LAAGLANDGORILLA'S van de Allwetter-Zoo in de Duitse stad Münstergaan met vakantie naar Dene marken. Dat is nodig omdat er in Münster een grote ver bouwing komt, waarbij een regenwoud-afdeling wordt aangelegd. De gevoelige mensapen kunnen niet goed te gen lawaai en drukte, en daarom is besloten tot een lo geerpartij. De gorilla's Makokou, Amani en Fatima gaan tijdelijk - met hun verzorgster - naar de dierentuin van Givskud. Daar krijgen ze een tijdelijk onderkomen in een gebouw meteen buitenterrein Leadzanger BONO (foto) van de Ierse band U2, de Britse premier TONY BLAIR, de Amerikaanse president GEOR GE BUSH en de Franse activist JOSÉ BOVÉ behoren tot de tien gelukkigen die door het weekblad European Voice zijn gekozen tot 'Europeaan van het Jaar'. Bono wordt ge- eerd vanwege zijn inspanningen om de schuldenlast van ontwikkelingslanden kwijtgescholden te krijgen. Voor Blair geldt de specificatie 'Europees Leider van het Jaar'. Bush is 'Non-EU Burger van het Jaar' geworden, omdat hij als niet-Europeaan in 2001 de grootste invloed heeft gehad op de Europese Unie. José Bové, de Franse anti- globaliseringsactivist die in 1999 bekend werd doordat hij vernielingen aanrichtte aan een McDonalds restau rant, werd 'Activist van het Jaar'. Hij haalde het afgelo pen jaar de media door zijn verzet tegen genetisch gema nipuleerde gewassen. Iedere winnaar krijgt 5.000 euro, die hij aan een liefdadigheidsinstelling moet schenken. Zendmasten voor mobiele tele fonie, waarvan er in Nederland al duizenden staan, worden vaak gezien als horizonvervui ling. Studenten industriële vormgeving uit heel Nederland ontwierpen daarom kunstzinni ge ontwerpen, die beter in de omgeving passen. Groepjes studenten hebben in totaal tien ontwerpen gemaakt. Deze variëren van rechte sobere vormen die zo min mogelijk mogen opvallen, tot masten die bedoeld lijken als beeldende kunst. Een van de ontwerpen staat jop een sokkel en kronkelt als een bliksemschicht de lucht in. Een andere mast heeft veel weg van de Eiffeltoren, terwijl een andere in de vorm van een hooiberg niet zou opvallen op het platteland. En dat is ook precies de bedoeling. Janita Meijeringh, studente van de Hoge School Saxion in En schede, heeft bij haai- ontwerp 'Bush Bush' vooral gedacht dat de mast niet moet opvallen. De mast is gecamoufleerd met veel groen en met een bankje. „Het is een multifunctioneel ont werp. Je kunt hem bijna overal neerzetten", vertelt ze. De ontwerpen voldoen volgens Stefan Koreneef, medewerker van het Antenneplatform van het ministerie van verkeer en waterstaat, aan alle technische eisen. Ze zijn alleen zo'n 30.000 gulden duurder dan standaard zendmasten, die zo'n 80.000 gulden kosten. De studenten zelf hebben zich nooit aan de bestaande masten geërgerd. „Pas toen we ermee aan de slag gingen vielen ze op. De standaardmasten zijn erg le lijk, zeker in vergelijking met on ze ontwerpen", vertelt Joost. Toch vinden de studenten het belangrijk dat er mooie masten komen. „Er komen zó veel mas ten bij dat ze wel op gaan vallen. Dan is het belangrijk dat het mooie dingen zijn die goed in de omgeving passen." Een vakjury, waarin onder meer mobiele telefoniebedrijven Li- bertel en Ericsson zitten, beoor deelt de ontwerpen. De win naars krijgen 5.000 gulden, en van het winnende ontwerp wordt een prototype gebouwd. De ontwerpen zijn te zien op de website www.antennebureau.nl. De jury maakt op 19 december de winnaar bekend. Tot die tijd kan er op de website nog ge stemd worden voor de publieks prijs. Laura Bush toont de wereld haar kerstbomen, kerstbeelden, kersttafel en kerstdecoraties. Dit jaar alleen op video te zien. Foto: AP/Ron Edmonds Het Witte Huis telt 49 kerstbomen. Rijk uitgedost en zilverig glittflc flankeren ze de wanden van de foyer en diverse kamers. Het hoa t punt: de boom met de privé-kerstballen - zoals een beeldje van tai Bamey en een honkbal - van het echtpaar Bush. Gisteren aan hezi rikaanse publiek getoond tijdens een speciale tv-uitzending van je ra Walters, de journalistieke diva van netwerk ABC. Een aardigheh want verder houdt het echtpaar Bush de deuren gesloten voor djr Amerika. L De aankondiging van George Bush, net voor Thanksgiving, dat 'gjr Amerikanen dit jaar niet toegelaten kunnen worden in het Witteje was een slag. Niet alleen voor de stad Washington, die alweer eeiei ristische attractie in rook zag opgaan, maar ook voor de 80.000 bjd kers die normaal gesproken in de weken voor Kerstmis de luister versierde residentie bezoeken. Het thema dit jaar: Home for the Holidays. Zoals te doen gebruiki- hebben de werknemers van het Witte Huis allemaal hun steentje dragen aan de versieringen. Maar dit keer kan er niet worden ge* en ge-aaaht over de creatie van banketbakker Roland Mesnier, dj replica van peperkoek maakte van het Wtte Huis. Ook andere sjyt vervaardigde presidentiële woningen in poppenhuisformaat zijnji te zien op de video, die in het bezoekerscentrum van het Witte Hja wordt vertoond. n George en Laur a Bush hadden de rondleidingen graag laten dooh< zeiden ze tegen Walters in hun eerste televisie-interview sinds ll(jr tember. Maai- ze hadden zich laten overhalen door de Geheime ör die het te gevaarlijk vond. „Ze hebben ons ervan overtuigd dat h$ te groot is. Het Wtte Huis is een doel. We willen niet het leven vajr deren in de waagschaal stellen", zei de president. Ie Dat geldt echter niet voor de vele relaties van het presidentiële p^c traditionele bal in het Wtte Huis voor leden van het Congres ginj woon door. En ook de pers mocht langskomen voor een verslag versieringen. Het mag er dan te gevaarlijk zijn voor gewone Amen' nen, geen van de 22 kerstontvangsten voor de 'movers' en 'shaken Washington is geschrapt. Die elite kan via de metaaldetector naai Ans Bouwmans In ons land blijken kinderen van 10 en 11 jaar in justitiële jeugdin richtingen te verblijven. Dat ont hult het magazine voor jeugd zorg 0-25 deze week. Zij hebben geen strafrechtelijke veroorde ling, want dat kan pas vanaf 12 jaar. De kinderen zijn door de kin derrechter onder toezicht ge plaatst, en daarna opgenomen. Volgens het ministerie, van justi tie is er sinds kort een nieuwe wet waarin de leeftijdsgrens van 12 is verdwenen, zodat ook jonge re kinderen kunnen worden op gesloten. Aan die wijziging is weinig ruchtbaarheid gegeven. Dicky heeft op zijn kamer alleen een tafel, een stoel en een bed. De muren zijn kaal. Hij kijkt uit op een hekwerk. Dicky heeft geen radio of cd-speler. Bezoek moet de riem uit de broek ha len, en ook sleutels en mobieltje tijdelijk afgeven. Snoep aan Dic ky geven mag niet. Dat wordt onmiddellijk in beslag geno men. En als het bezoek vertrekt, wordt Dicky geheel uitgekleed en tot op de bilnaad gevisiteerd, voor het geval er toch verboden waai' aan hem is overhandigd. Dicky zit in een jeugdgevange nis. Hij is 10 jaar. Het jeugdstraf recht begint pas bij 12. De zoge heten 'twaalfminners' kunnen niet in een jeugdgevangenis worden opgesloten. Dat gebeurt toch. Justitievoorlichter W. Kok verklaart in 0-25 dat het de afge lopen anderhalf jaar twaalf keer is voorgekomen dat kinderen beneden de 12 jaar in een jeugdgevangenis terecht kwa men. Het ging vooral om kinde ren van 11 jaar, maar er zaten er ook twee of drie van 10 jaar bij. De kinderen hebben geen straf rechtelijke veroordeling, maar zijn er door de civiele rechter geplaatst in het kader van een ondertoezichtstelling (OTS). Dicky is een van die 10-jarigen. Hij werd op 27 februari in de justitiële jeugdinrichting Het Poortje in Groningen geplaatst. Hij kwam er te zitten bij oudere kinderen. „Ik weet nu precies hoe ik een moord moet plegen", vertelde hij aan Jan Theunissen, die zich opgeworpen heeft tot vertrouwensman van de piep jonge bajesklant. Hij is een ken nis van de familie. Volgens The unissen ging Dicky daar inder daad om met een jongen van 16 die een moord had gepleegd. We hoort over kinderen in ge vangenissen, denkt onwillekeu rig dat het wel zal gaan om kin deren die een gevaar voor zich zelf of hun omgeving vomien. Anders zal er wel niet zo'n dras tische maatregel als opsluiting in een strafinrichting volgen. Daar is hier volgens Dicky's raadgever Theunissen echter geen sprake van. De 10-jarige zou autobanden lek hebben ge stoken, een klasgenootje met een pen in het gezicht hebben geraakt en met een houten ge weer een ander kind hebben be dreigd met de woorden: „Ik schiet je dood." Ook waren er geruchten in de buurt dat de twee kinderen in het gezin mishandeld zouden worden. Een kinder- en jeugdpsychiater concludeerde slechts dat Dicky 'een vaardig heidstraining in het herkennen en oplossen van sociale proble men' nodig had. De ouders zou den een soort opvoedingscursus moeten krijgen. Niettemin werd Dicky naar Het Poortje in Gro ningen gestuurd, 200 kilometer van zijn ouderlijk huis. De jeugdbeschermingsinstantie die zijn zaak behandelde, schatte in dat Dicky wegloopgedrag zou kunnen vertonen. Gevreesd werd ook voor escale rend probleemgedrag. Ook werd het de ouders kwalijk genomen dat ze weigerden samen te wer ken. Theunissen: „De ouders wilden in het begin niet mee werken. Je kunt toch niet tegen je kind zeggen: wij vinden het best dat je uit huis wordt ge haald? De ouders zijn nu wel bereid mee te werken." Dicky werd op 28 februari in het Poortje geplaatst en is inmiddels naar een andere besloten straf inrichting overgeplaatst. Hij krijgt daar nu met de grotere jongens les in lassen en kasten maken. Volgens de regels van de inrichting moet Dicky zich bij zijn mentor melden als hij een condoom nodig heeft. Dicky is inmiddels 11 geworden. „Je kent het kind niet meer te rug", zegt Teunissen. „Hij eet niet meer, is helemaal dichtge klapt en kan niet meer tegen Een cel in jeugdgevangenis Het Nieuwe Lloyd in Amsterdam. Foto: Archief drukte. Laatst is hij vreselijk ge schrokken toen de grotere jon gens met elkaar op de vuist gin gen. Daar is de politie nog met honden aan te pas gekomen." Dicky heeft twee wensen: terug naar huis en later als hij groot is politieman worden. De jeugdbe schermingsorganisatie wil geen commentaar geven op 'de zaak- Dicky.' Martin Gommers De namen Jan Theunissen en Dicky zijn gefingeerd Inwoners van het Argent se Tandil hoorden dinsL tot hun grote ontzetting^ een radeloze dorpsgenoi zichzelf met een droge van het leven beroofde, gebeurtenis was recht streeks te volgen op de 1( le radio. De plek die de d loze Matias Bello (26) da[ voor had uitgekozen, wt de bureaustoel van de bt gemeester in het gemeei huis. r Kort ervoor had hij de va tallige pers van het stadji uitgenodigd om - zoals dat noemde - 'getuige te zijn van het nieuws van 1 jaar.' Ook de camera's va de lokale tv registreerden,, het drama. De schokkem c beelden zijn over heel Ar j, gentinië uitgezonden en ven aan tot welke wan- hoopsdaden mensen in staat zijn onder invloed 1( de bijna vier jaar aanhou dende economische crisi Bello - gehuwd en vader van twee kinderen - zag geen uitweg meer voor hoge schulden. Voordat de trekker overhaalde, ga hij uiterst kalm tekst en 1 leg aan een twintigtal vei bijsterde journalisten. B< vertelde hoe hij voor de veelste keer bot had ge^ gen bij het verkrijgen v; een gesubsidieerde huur] woning. En dat terwijl hij zijn vrijlating bewezen ha op het rechte pad te kum blijven. In al die jaren dat hij vrij man was had hij g werkt. „Maar van 120 pes (300 gulden) die per maaf^ overblijven na het aflosse van schuld en rente valt 1 te leven", aldus Bello die tussen een geweer onder zijn jas tevoorschijn had [j haald. Terwijl de aanwezig gen hun adem inhielden, gaf hij nog twintig minuti lang een toelichting over gezinssituatie terwijl hij d loop stijf tegen zijn lipper hield. Gemeentesecretaris CarloP Capodicci, die de woning geweigerd had, beloofde hem nog dat het gevraagc v dak boven zijn hoofd er a nog zou komen. Bello ble T echter roepen dat het alle maal geen zin had. Frans Lindenkamp Op de treden van het altaar zitten acht kinderen onder de acht jaar. Een kleurige, beweeglijke lappendeken van nazaten. Wij, volwassenen, ouders, grootouders, overgrootouders, heb ben plaats genomen tegenover de doopvont. Plaats van handeling: de Mariakerk in Bussum, in de wandelgang 'de koepelkerk' genoemd. Kleinzoon Camiel wordt er ge doopt. Hij staat al stevig op zijn benen, loopt langs de randen van stoelen, tafels of gebruikt de benen van volwassenen als steun. Op de kaft van zijn doopboekje staat hij nog als een mollige baby met een zonnehoedje, een foto die -•y in augustus is gemaakt. Nu is hij één jaar, baby af, een echte 'dreumes'. Er wordt veel minder ge doopt dan vroeger, beaamt de pastor. Maar hij heeft toch het idee dat het weer wat meer in zwang raakt. Er zijn dit jaar al 35 kinderen gedoopt, en er staan er nog een aantal ge pland. Rituelen hebben altijd bij het leven ge- 11 hoord. Ze markeren belangrijke over- S j ^^B gangssituaties: geboorte, huwelijk, dood. 1 i Ze zijn bedoeld om momenten waarop l i het leven groter is dan je kunt bevatten, 13 iets van dat levensgevoel uit te drtikken en er een gemeenschappelijke vorm aan te geven met anderen, direct betrokke nen. God, of wat daar synoniem voor is, wordt erbij gevraagd. Bij hoop en wanhoop, als ge luk je vleugels geeft, als verlies je klein maakt, wanneer je van uit een kwetsbare positie de zegen van de allerhoogste goed kunt gebruiken. Altijd en overal maakten mensen met speciale ceremonies en offers opgezette tijden en in bepaalde situaties contact met het bovennatuurlijke. Om het kwade te bezweren en het goede af te smeken. Dat alles vanuit hét besef dat zij deel uit maakten van een groter, ondoorgrondelijk geheel. Rituelen behoren tot de tradities die vooral de generaties voor ons koesterden. En als zodanig zijn ze in de jaren zestig en ze ventig van de vorige eeuw uit de mode geraakt. Ook ik vond ze toen nietszeggend, gestold als zij waren in versleten vormen. Maar nu heb ik voor mijn beide dochters doopkleden gemaakt van mijn bruidsjurk. Een oud gebruik dat mij trof. Want de ge neraties danken hun bestaan aan elkaar. Zij geven niet alleen het leven maar ook waarden aan elkaar door. Als je met onbevangen ogen naar de doop kijkt, dan is het een echt welkomstritueel op deze aarde. Het is ook nadrukkelijk een naamgevingceremonie. Je naam is de band met de wereld, geeft een identiteit, maakt dat je geroepen kan worden door ouders en anderen, als je verdwaald bent, wakker moet worden, op het juiste spoor moet worden gehouden. Je naam maakt het ook mogelijk 'om straks de wereld van de liefde in dat ene woord te leggen', staat er in het doopboekje dat de ouders van Camiel zelf hebben gemaakt. Want rituelen bij geboorte, huwelijk, dood, maak je tegenwoordig grotendeels zelf. De fimdamentele, spirituele bouwstenen van eeuwenoude rituelen blijken juweeltjes te zijn, als je er je eigen inzichten, ge voelens en expressiemogelijkheden aan toe mag voegen. Ver- pakt in een spontanere, eigentijdse regie hebben ze een urn sele, tijdloze zeggingskracht. Na afloop van de doopceremonie zei iemand tegen mij: 'Al zo gedoopt kan worden, dan is er ook niets meer op tegen, dan is er zelfs veel op voor. Want waarom zou je een kind 1 een speciaal soort genade gunnen? Wat is er mooier dat je ouders en peetouders plechtig beloofd dat je hem niet zult vreemden van zijn oorsprong hem dicht bij de bloemen, d men en de dieren te houden, hem het vlammende verhaal hoop en protest te vertellen, en het visioen voor te houden 'een aarde mateloos in bloei'. Daarom onderging Camiel in die imposante, fraaie koepel j' aan den lijve een echt aarderitueel met water over zijn hoc 4 met zout, met zalving van olie, en werd zijn doopkaars aai eeuwige licht ontstoken. Uitverkoren tot het avontuur van menszijn op deze bijzondere groene planeet spoort de doo\ nieuwkomer en zijn ouders niet alleen aan tot hoop, geloo liefde. Maar vooral ook tot iets dat meer dan ooit nodig is: zorgvuldige, koesterende, beschermende omgang met de cu En daarna was er champagne en taart, cadeaus, kindergel en familieleden die elkaar weer eens uitgebreid zagen. Ook zijn rituelen goed voor. Ze geven gelegenheid om de genera in hun drukke, uitwaaierende levens feestelijk bijeen te brt gen, levenservaringen uit te wisselen, sterke verhalen te vei pf en de banden des bloeds te verinnigen. Dat alles deden wij ook, na de toast op de dopeling. Die vervolgens doodmoe i alle ongebruikelijke handelingen en aandacht naar zijn be werd gebracht.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2