Onlusten na huisarrest Hamasleider Tot 615. voordeel! €UR0-0PRUIMING Leidsch Dagblad ggrgi* jtingbotsing auto's op A44 Hillebrand en 't Hart verbaal op de vuist over Aalmarktproject Yassin tegenstander vredesproces in 1600 banen maventura en thgo de beste' TARTAN SHOP xtra voordelig Del Monte Bananen Magere slavinken Drugshond Curasao overspannen Veldheer boycot regering Afghanistan Woekerende grote waternavel hoge kostenpost voor hoogheemraadschap Portaal uitverkozen tot de slechtste woningcorporatie Vomar verkoopt illegaal pakketten euromunten BelCompaimy Leidsch Dagblad agt NR. 42792 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75 1,25 donderdag 6 DECEMBER 2001 OPGERICHT 1 MAART 1860 vele ichten van sident Poetin rst: balans veilig gezellig nkwater 12$ procent •dkoper BraHnH ordwijker taalt lessen -Z |Tiger Woods LEE K> jsa; fed doneren is IIAL ^kwestie van EG* iroon doen (advertenties) prijzen gevallen? de trekkingsuitslag van de sloterij elders in deze krant. eest - Een kettingbotsing fe vanmorgen voor een tile op de A44 richting dam. Ter hoogte van het kstation in Oegstgeest I even voor acht uur elf lop elkaar. Volgens een [voerder van de politie is h wonder dat niemand Jd raakte. Zes wagens fc/ten worden weggetakeld. Leidsch tik Dagblad m 'Dat het hier zo rustig is, dat is toch juist héérlijk' door Wim Koevoet leiden - Plaats van handeling is het huis van de familie Meelker, pal naast de Aal- marktschool, die moet wijken voor de omstreden opknapbeurt van dit deel van de Leidse binnenstad. De familie Meelker moet daar trouwens ook voor opzij. Maar de Meelkers verdommen dat. Wethouder Ron Hillebrand (PvdA/ruimtelijke orde ning) heeft zich zojuist gemeld. Hij komt de 1500 handtekeningen in ontvangst nemen die de aanvraag van het referen dum over het Aalmarktproject vergezel len. Het ontvangstcomité bestaat behalve uit de vrouw des huizes ook uit Eva Bies heuvel, één van de initiatiefnemers van de volksraadpleging, en Maarten 't Hart. De laatste is niet eens een 'echte' Leide- naar, maar Hillebrand heeft nog een ap peltje met hem te schillen en hij heeft het daar zo druk mee dat hij zich niet eens verbaast over de aanwezigheid en be moeienissen van de in Warmond wonen de literator. Een venijnige woordenwisse ling op sinterklaasmiddag begint. 't Hart is de wethouder trouwens vóór. „Leiden wil Warmond annexeren, dus voor je het weet, woon ik hier ook en wie weet wat u er dan allemaal komt bou wen. Ik kom alvast hier een dam opwer pen. Het Aalmarktproject is een slecht plan. Die extra brug is het meest bezopen onderdeel. Op nog geen steenworp af standen liggen er al twee." Hillebrand, cynisch: „Leuk u hier zelf te zien. Tot dusverre las ik allemaal uitspra ken van u in de krant. Weet u dat ik da gen werk heb om uw vergelijking van het Aalmarktproject met Hoog Catharijne recht te zetten?" De wethouder is net klaar met sinter klaasinkopen. „Ik kon in de binnenstad overal over de hoofden lopen maar hier, hier gebeurt niets, hier kun je zoals altijd een kanon afschieten. En dat is nu pre cies de kem van het verhaal van het Aal marktproject. Dit stukje binnenstad is verloren gegaan." Maarten 'tHart: „Wat een onzin allemaal. Dat het hier zo rustig is, dat is toch heerlijk. Waarom mogen er van u geen gebieden zijn waar maar wei nig mensen komen, wat is dat voor vreemde ambitie? Er zijn hier al genoeg winkels. Met uw argument kunt u elke uitgestorven plek in Leiden-Zuid West zo volzetten met winkels." Pagina Regio v. Referendum houdt niet hele plan tegen gaza/dpa-rtr-afp - In Caza-stad is het vannacht tot ongeregeld heden gekomen tussen aanhan gers van de radicale Hamasbewe- ging en de Palestijnse autoritei ten, nadat het Palestijnse bestuur had besloten Hamas-leider sjeik Ahmed Yassin onder huisarrest te plaatsen. Palestijnse veiligheidstroepen meldden zich gisteravond bij het huis van Yassin in Gazastad. Hun komst ging als een lopend vuurtje door de stad en binnen korte tijd hadden zich enkele duizenden aanhangers van Ha rnas bij de woning verzameld. Er 'ontstond een schietpartij waarbij een demonstrant en een politieman gewond raakten. De politie trok zich vervolgens korte tijd terug. Zowel de politie als Harnas-aangangers meldden dat ze het huis onder controle hebben. Hamas-aanhangers hebben ge zegd hun leider met hand en tand te verdedigen. De 65-jarige Yassin is verlamd en vrijwel blind. Hij is een fel tegenstander van het vredesproces in het Midden-Oosten en wordt ver eerd door militante moslims. De beweging heeft zich verant woordelijk verklaard voor de bloedige aanslagen die afgelo pen weekeinde in Israël werden door Richard Mooyman schiphol/curacao - De enige drugshond op de luchthaven van Curasao is overspannen. Volgens de Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel (VNC) kan het oververmoeide dier niet meer worden ingezet voor het opsporen van verdo vende middelen. „Je kunt zo'n hond niet onbeperkt belasten", aldus VNC-secretaris A Sloetjes. „Als het dier te veel wordt inge- erdam - Bank-verzekeraar Ichrapt 15 procent van zijn j in de VS. Dat komt neer geveer 1600 arbeidsplaat- 'aarmee hoopt ING Ame- '5 tot 100 miljoen dollar tot 248 miljoen gulden) paren. De ontslagronde samen met de integratie i verzekeraars Aetna en itar, die ING vorig jaar am. (advertenties) Vóórdat de euro arriveert: Mannenmode, van alle bekende merken, 5^, voor zéér aantrekkelijke prijzen! HERENMODE Brccstraat 152-154, Leiden Winkelhof 31, Leiderdorp Breestraat 150, Leiden «/noordwijk - Het Leidse ventura College en de iwijkse scholengemeen- yiNorthgo behoren volgens - eekblad Elsevier tot de middelbare scholen van 9ev rland. Beide scholen halen wee studierichtingen de ijst van het blad. Het Bo- ïturacollege blinkt uit met ivo en de mavo-dependan- Roelofarendsveen. Van de hte dwijkse scholengemeen- lanP komt het vwo en de havo uit de vergelijking. Else- ebruikte voor het over gegevens van de Inspectie et Onderwijs die betrek- itel hebben op het examenjaar ngj 'I ƒ1.99 1.58 0.90 3.49 5 stuks actieprijs per kilo f 9.90) 7,75 ƒ4.95 H, 2.25 De aanbiedingen zijn geldig lol en mei zaterdag 8 december 2001 Geen fratsen met de euro. ClOOO gepleegd en een kleine dertig le vens eisten. Een woordvoerder van de Israë lische premier Sharon heeft het huisarrest van het Hamas-kop- stuk volstrekt onvoldoende ge noemd. „Dat houdt de plegers van zelfmoordaanslagen niet te gen. Ze moeten degenen die de misdaden begaan, tegenhou den", aldus zegsman Gissin. Harnas heeft de zelfmoordaan slagen van afgelopen weekeinde in Jeruzalem en Haifa opgeëist. De arrestatie volgde op het ver zoek van Yasser Arafat aan Israël hem de tijd te geven om islami tische militanten te arresteren. In een telefoongesprek met de Israëlische minister van buiten landse zaken Shimon Peres zei Arafat gisteren dat hij niet kan optreden als Israëls leger en luchtmacht aanvallen blijven uitvoeren. „U heeft geen tijd, u moet nu optreden. U hebt uw geloofwaardigheid verloren", antwoordde Peres. Toen Arafat aanvoerde dat hij al meer dan honderd militanten heeft laten oppakken, kreeg hij te horen: „Kom me niet aan met getallen, arresteer de juiste mensen." Pagina Buitenland: Israël schendt vierde conventie van Genève UN Talks Bonn, Noven zet, dan slaat hij helemaal niet meer aan." De vakbond pleit voor strengere drugscontroles op Antilliaanse luchthavens. De luchtlijn tussen Nederland en de Antillen is een beruchte smokkelroute. Volgens Sloetjes probeert de KLM druk op de plaatselijke autoriteiten uit te oefenen om nieuwe speurhon den te stationeren. Maar dat kan nog wel enige tijd duren aange zien de honden speciaal ge traind moeten worden. Mustafa Sahir (rechts), kleinzoon van de voormalige Afghaanse koning, omhelst een landgenoot op de laatste dag gisteren van de conferentie over de toekomst van Afghanistan in het Duitse Bonn. Foto: EPA/Gero Breloer. kabul - islamabad/rtr - De Oezbeekse veldheer Dostum is niet van plan samen te werken met de nieuwe regering die Af ghanistan moet gaan besturen. Hij vindt dat zijn factie is onder vertegenwoordigd. Dostum is een belangrijke en invloedrijke veldheer van de Noordelijke Al liantie en heeft onder meer de stad Mazar-i-Sharif, in het noor den van het land, in handen. Zijn factie, Junbish-i-Milli, heeft bij de besprekingen in Bonn over de toekomst van Afghanis tan drie ministersposten binnen weten te halen. Landbouw, mijnbouw en industrie. Dostum liet vanochtend echter weten 'zeer triest te zijn', omdat hij niet de post van buitenland se zaken heeft gekregen, zoals hij had geëist. „Dit is een verne dering", aldus Dostum. De hoofdzakelijk Oezbeekse fac tie is niet van plan naar Kabul te gaan, zolang 'er geen behoorlij ke regering' zit. Ook zei Dostum dat regeringsfunctionarissen geen toegang krijgen tot 'zijn' gebied. In het noorden van Af ghanistan zitten olie en gas in leiden - De grote watemavel jaagt het Hoogheemraadschap van Rijnland op kosten. De be strijding van de woekerende exotische waterplant levert Rijn land dit jaar een overschrijding van het budget van naar schat ting 195.000 gulden op. De over schrijding stijgt volgend jaar naar 270.000 gulden op jaarba sis. Volgens de Dijkgraaf heeft de groei van de watemavel - ook in het boezemgebied van Rijnland - een onbeheersbare omvang, aangenomen. De watemavel dook de afgelopen periode op rond Bodegraven, Boskoop, Reeuwijk en Haarlem. Het waterplantje, dat eigenlijk in Zuid-Amerika thuishoort, is een probleem omdat het zo snel groeit. Waar de grote watemavel opduikt, kan het plantje binnen korte tijd het hele wateropper vlak bedekken. Dat leidt tot af wateringsproblemen, schade aan de inheemse flora en hinder voor de scheepvaart. De grote watemavel is hoogst waarschijnlijk via tuincentra in de Nederlandse natuur verzeild geraakt. De tuincentra verkopen de plant namelijk als vijverplant. Maar de grote watemavel doet het in vij vers veel te goed: als de plant gaat woekeren gooien mensen ze vaak in de sloot. Het hoogheemraadschap heeft inmiddels besloten om de kos ten van de bestrijding niet meer leiden - Woningstichting Por taal, voorheen Woningbouw vereniging Leiden (WBL), heeft de dubieuze eer te zijn uitver kozen tot 'Slechtste woning corporatie van Nederland'. De kwalificatie komt van de Woonbond die de verkiezing van slechtste verhuurder uit schreef. De kritiek op Portaal geldt met name voor het complex de Condorhorst in Leiden. ,Als hier al onderhoud wordt uitge voerd, gaat het om lap- en plakwerk", aldus de Woon bond. Maar er is meer aan de hand met Portaal, meent de Woonbond: „De I^eidse corpo ratie is slecht bereikbaar, klachten van huurders raken zoek en er wordt niet naar de bewoners geluisterd." Portaal is teleurgesteld, zo laat de woningstichting in een persverklaring weten. „De klachten van slecht onder houd zijn bekend. Door de fu sie van WBL met Portaal begin dit jaar is er een forse financië le injectie gegeven voor het wegwerken van achterstallig onderhoud. De komende jaren wordt dit beleid voortgezet. Het is echter onmogelijk om alle klachten in één jaar weg te werken." Pagina Regio i: Portaal teleurgesteld over uitverkiezing door llan Sluis umuiden - Supermarktketen Vo mar verkoopt tegen de regels in europakketten. Bij een aantal supermarkten kunnen klanten een setje munten ter waarde van 25 gulden kopen. De Neder- landsche Bank (DNB) doet waarschijnlijk aangifte. De mun ten mogen pas vanaf 14 decem ber in omloop worden gebracht. De eurosets die de Vomar ver koopt zijn de zogenoemde con sumentenpakketten met 11,35 euro aan muntgeld erin. Die kunnen worden aangeschaft ter aanvulling van het gratis pakket je dat vanaf de veertiende kan worden afgehaald bij banken, Shell of Hema. Bij welke Vomarfilialen er pak ketten kunnen worden aange schaft is onduidelijk. In ieder geval in Schagen en thuisbasis IJmuiden is melding gemaakt van de verkoop. De bedrijfslei der van de supermarkt in IJmui den liet vanmorgen weten nog steeds gewoon de muntzakjes te verkopen. Vomardirecteur DNB-woordvoerder B. van der Zaag laat weten dat de centrale bank de Vomar zal verzoeken de verkoop te stoppen. „Dat gaat vandaag nog gebeuren. We zijn het pas gisteren aan de weet ge komen. Vorige week is iets soortgelijks gebeurd bij een su permarkt elders in het land. De verkoop was per ongeluk ge gaan. Toen hebben we het openbaar ministerie ingescha keld." Persofficier J. Hartjes van justitie in Haarlem zegt de politie te hebben ingeschakeld om te kij ken wat er aan de hand is. Niet alleen de Vomar mocht zich in warme belangstelling voor de euro verheugen. Enkele tientallen mensen hebben zich gisteren met hun waardebon gemeld bij de Hema om de gra tis eurokit af te halen. Zij keer den onverrichterzake terug, de eurokit is pas vanaf 14 decem ber af te halen. (advertentie) de grond. Ook de Pashtun en royalist Say- ed Ahmad Gailani heeft het ak koord dat gisteren in Bonn is ge sloten 'onevenwichtig' ge noemd. Volgens hem zijn de ministerposten niet rechtvaar dig verdeeld. Gailani, die in Bonn werd vertegenwoordigd door zijn zoon Hamed, zei te hopen dat als later de raad van stamoudsten en geestelijken, de Loya Jirga, bijeen is geroepen, aanpassingen in de samenstel ling van de regering worden doorgevoerd. Wat een feestdagen! Nu tot vier maanden lang geen hellO* abonnementskosten op een nieuw Libertel-Vodafone abonnement met Bel- en SMS Voorraad én tot 50 Euro korting op uw factuur. Prettige cadeauweken! Nokia 3330 •WAP Trilfunctie Voicedial T9 SMS ailHII.I.JIIIllllllIHII.MII.ll.lll.il 'IJIJ I ILH-jl aan andere onderhoudsplichti gen door te berekenen. De re den daarvoor is dat een effectie ve bestrijding van de planten di recte actie vereist en Rijnland niet wenst te worden tegenge werkt. Tot voor kort berekende het hoogheemraadschap de kosten wel door aan bijvoorbeeld parti culieren die een stukje waterweg in bezit hadden. Dat leidde re cent nog in de regio Haarlem tot problemen. Enkele eigenaren besloten er zelf handmatig de grote watemavel uit hun water te verwijderen waarna het hoog heemraadschap olieschermen moest plaatsen om verspreiding van achtergebleven stekjes te voorkomen. Ja, ik word abonnee Naam Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: ontvang de krant eerst 2 weken gratis. ;moy «s (ivm ccntrcienaberocgrtgl Bij machtiging tot automatische betaling 16.93 (fl 37.30) krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met »e,S3 in. 106.951 Jackpot cadeau 48,99 (FL 107.95) automated* t»»«»ng8 mjn _L_ 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl MA/HUI-11 TTT nu

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1