Een reishoedje en hobbelige wegen KUNST CULTUUR Van der Ploeg mag advies niet negeren jjedoe zit Beethoven lelijk in de weg R7 John F. Kennedy-negatieven verloren gegaan in New York Borstbeeld Herman Brood in openlucht omstreden Kröller-Müller koopt doek Van der Leek Barry Hay zoekt 'chicks' die van zich afbijten Yvonne Keuls donderdag 6 DECEMBER 2001 den haag/anp - Staatssecretaris Van der Ploeg (cultuur) mag bij het afwijzen van subsidie niet automatisch een tegenadvies naast zich neerleggen. Dat heeft de Raad van State gisteren be slist in het hoger beroep van Van der Ploeg tegen een beslis sing van de rechtbank in Den Haag in de zaak rond het thea tergezelschap De Appel in Sche- veningen. De staatssecretaris had hoger beroep aangetekend omdat de rechtbank oordeelde dat hij ten onrechte het tegenadvies heeft genegeerd dat door De Appel aan de bewindsman was aange boden. De Appel krijgt op basis van de Cultuurnota 2001-2004 geen subsidie van het rijk meer. In een poging om dit besluit te rug te draaien, lieten de theater makers van De Appel een con tra-expertise uitvoeren. Van der Ploeg vindt dat de Raad voor Cultuur de enige instantie is die over het toekennen van subsidie kan oordelen. De Tweede Kamer heeft het besluit van de staatssecretaris bekrach tigd. De Raad van State oordeelt dat de staatssecretaris niet zon der meer mag vasthouden aan de negatieve adviezen van de Raad voor Cultuur. Het hoogste rechtsorgaan stelt vast dat ad viezen van de Raad niet als 'hei lig' mogen worden gezien. new york -Naar schatting 40.000 negatieven van de persoonlijke fotograaf van John F. Kennedy zijn verloren gegaan bij de aan slagen op het World Trade Center in New York. Het fotoarchief van de Amerikaanse fotograaf Jacques Lowe bevond zich in een bankkluis onder WTC 5, het gebouw dat op 11 september enkele uren na de Twin Tqwers instortte. Een zoektocht naar de circa duizend dozen met materiaal heeft niets opgeleverd. Lowes fo to's hebben in meer dan 200 tijdschriften gestaan. renpremiere an's Eleven s - George Clooney i Roberts (foto) zijn Jrad Pitt, Matt Damon en ïarcia te zien in de film 's Eleven' die gisteren in geles feestelijk in pre- jing. Regisseur Steven ergh maakte een remake gelijknamige film uit lie het begin was van de ck': het beroemde sa- :rkingsverband van iinatra, Dean Martin en y Davis Jr. n John in y' Rotterdam dam - Elton John kon- leze week aan geen pla- er op te nemen, maar hij nog wel op. Elton John insdag 11 juni een con- Ahoy' te Rotterdam. De atie van e boeken tucge - De antiquairs dijk en Van Gent taxeren de zaterdag in gebouw ïuel in Woubrugge oude eke boeken. Van Gent is ateur van boeken en bij- ijn werk is die dag ook te tigen. De taxateurs zijn ,00 tot 14.00 uur present. serse politie t excuses aan De Zwitserse politie a isteren gezegd dat zij ex- ïeeft aangeboden aan de componist-dirigent eiBoulez voor een politie- raarbij hij van zijn bed elicht omdat hij gedreigd bben met een bomaan- 76-jarige Boulez, die dit jaar een Grammy kreeg voor hedendaagse ke compositie, was in roor een concert. Volgens W ilitiewoordvoerder kwam H zes jaar geleden na een in Zürich op een lijst ensen die werden ge- voor ondervraging. In de voetsporen van de eerste directeur van Naturalis door Rody van der Pols leiden - In de tijd dat e-mail, tele foon en zelfs het telegram nog ver weg waren, was het schrijven en reizen geblazen. Bemiddelde negentiende-eeuwse weten schappers trokken dan ook heel Europa door om op de hoogte te blijven van de laatste ontwikke lingen op hun vakgebied. Zo ook de beroemde vogelkenner Coen- raad Jacob Temminck (1778-1858), de medeoprichter en eerste direc teur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie, het tegen woordige Naturalis. In het boek 'In vogelvlucht door Europa' doet de schrijfster Alma van Lynden (79) verslag van zijn omzwervin gen. Die omzwervingen voeren on der meer door Italië, Frankrijk, Oostenrijk en Zwitserland in een tijd dat deze landen werden ver scheurd door oorlogen. Maar ook een tijd van doorbraken op wetenschappelijk terrein en van vele internationale contacten. Terwijl Napoleon met zijn legers over Europa walste, werkten we tenschappers onvermoeibaar door. 'In vogelvlucht door Euro pa' geeft een kijkje in de leefwe reld van de wetenschappelijke elite aan het begin van de ne gentiende eeuw. Een wereld waarin visites, soirés, charades, thé dansants en toertjes in ele gante équipages een belangrijke rol speelden. Dat we bijna twee eeuwen na dato de reizen van Temminck op de voet kunnen volgen, is te danken aan het ijverige werk van Temminck's vrouw Diony- sia Catharina Temminck-Cau, kortweg Caatje. „Hoe bar de tocht ook was, nooit week zij van zijn zijde", vertelt Alma van Lynden. „Ze noteerde alle bele venissen, ontmoetingen en rei zen gedetailleerd in haar dag boekjes." Van Lynden, een rechtstreekse nazaat van Coenraad Tem minck, raakte enkele jaren gele den in de ban van de dagboek jes die ze van haar moeder had geërfd. „Nadat mijn man de in potlood geschreven notities had uitgetikt, besloot ik er iets mee te doen. Ik werd steeds nieuws gieriger naar de wereld waarin Caatje leefde." De schrijfster voorzag de dag boekaantekeningen van een uit gebreide inleiding en voetnoten, die ook de 21ste-eeuwse lezer in staat stellen de teksten moeite loos te volgen. Een boek stond haar in eerste instantie niet voor ogen. „Ik deed het gewoon uit nieuwsgierigheid en liefhebbe rij", zegt Van Lynden. „Maar bij Naturalis raadden ze me aan om er een uitgeverij voor te zoe ken." Uiteindelijk toonde Walburg Pers interesse voor het manu script. „Ik profiteerde van het feit dat egodocumenten in de mode raakten. En in dit geval ook nog eens een egodocument van een vrouw", aldus Van Lyn den die de dagboekaantekenin gen voorzag van commentaar en passende illustraties. Daarbij ontbreekt een prent van een reiskoets niet, dé plek waar het echtpaar Temminck veel tijd spendeerde. Dagen achtereen hobbelden ze soms over de slechte wegen van het negen tiende-eeuwse Europa. „En als ze eindelijk op de plaats van be stemming waren, bleken de her bergen vaak oncomfortabel en slecht. De bedden krioelden soms van het ongedierte, zodat Temminck en zijn vrouw de nacht op een tafel doorbrach ten." De reisongemakken werden echter ruimschoots gecompen seerd door allerhande vermaak. Temminck stamde uit een ver mogend geslacht, dus geld om concerten, opera's en toneel stukken te bezoeken was er in overvloed. Zo noteert Caatje op 14 februari 1824 in haar reis journaal: „Naderhand speelde op de piano een jong mensch Alma van Lyndens betovergrootvader Coenraad Jacob Temminck was behalve directeur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie (nu Naturalis) ook een groot vogelkenner. Foto: Dick Hogewoning theater recensie Dick van Teylingen jelling: 'Vijf Kamers' door Hans Dagelet en het Filmorkest fTak spelen Vijf kamers. Tekst: Lodewijk de Boer en Bart malen Regie: Bart van Rosmalen. Componist/dirigent: ran Goudoever. Gezien: 1/12, Haarlem. Nog te zien: 8/12. jeater, Leiden (uitverkocht); 2/2. Parktheater, Alphen aan den Rijn. bagelet slaagt er niet in gang, sfeer of spanning in de voorstelling te krijgen. LPD/Lex van Rossen bijeenkomst van een muziekgezelschap op een kasteel, dat zich onder leiding van de gastheer gaat buigen over het thema Beethoven. Uiteraard wordt veel muziek gespeeld, in onverwachte be zettingen, want het Filmorkest Max Tak is geen symfonieorkest en heeft geen strijkkwartet in de gelederen. Als de drie strijkers worden uitgebreid met een saxofoon, valt de klank in flarden uiteen, terwijl het trio mooi hecht in elkaar zit. De pianis te speelt ook mooi, trouwens. Tussendoor spreekt Hans Dagelet de teksten uit die Lodewijk de Boer (gedeeltelijk geïnspireerd op Beckett en Céline) en regisseur Bart van Rosmalen voor hem schreven. De flarden klinken onmisken baar artistiek, en ze gaan niet voorbij aan de ver vreemding van de musicus die tegen het einde van zijn leven wordt geteisterd door doofheid, maai' ze zijn niet al te concreet en het lukt ze maar niet gang, sfeer of spanning in de voorstelling te krijgen. Daarbij wordt Dagelet of iets of iemand anders van dichtbij gefilmd, en meer dan levens groot vertoond op het achterdoek. Het is altijd een plezier om naar hem te kijken en zijn tekstbehan deling te volgen, maar in deze regie moet hij over- acteren op een manier die ik niet eerder van hem gezien heb. Vijf kamers is een voorstelling waarin veel in potentie boeiende elementen door een overdaad aan gedoe onschadelijk en oninteres sant worden gemaakt. affiche ziet hij er prachtig uit, Hans Dage- Beethoven. Dezelfde priemende ogen, de neus, het ruime voorhoofd. Alleen de toeken wijzen minder naar beneden dan ten van de beroemde pianobustes. Maar meer verschillen, horen we van de acteur. Jioven was klein, behaard, had brede handen, spatelachtige vingers en een flinke batterij litstulpingen, groeven en littekens. Aan het de voorstelling krijgen we meer van zul- letailleerde omschrijvingen: eerst van het kbed van de reutelende en uitgemergelde onist, daarna het autopsierapport van de houwer. [iet begin en het einde van 'Vijf kamers' is de lenaar fysiek aanwezig, maar waar is hij tus- or? Het idee achter de voorstelling was een van 13 jaar; een Hongaar ge- naamt Lins, dog het is onmoge lijk het hem te verbeteren, want ieder er over ontzet was; alles uit het hooft. Nimmer heb ik zo een geni gezien." De 13-jarige 'Lins' die Caatje op die bewuste avond in Parijs aan het werk ziet, blijkt de componist Franz Liszt te zijn. Met een onbevangen blik neemt Caatje de wereld om haar heen waar. „Voortdurend verbaast ze zich over van alles en nog wat", zegt Van Lynden. „Over de hoge zwolle/anp - De eigenaar van het borstbeeld van Herman Brood gaat niet akkoord met de plek waar het gemeentebestuur van Zwolle het beeld wil plaat sen. Burgemeester en wethou ders willen het beeld in poppo dium Hedon neerzetten, terwijl initiatiefnemer I. de Lange voor de beeltenis van de overleden muzikant en kunstenaar een lo catie in de openlucht bepleit. „Het popcentrum is te weinig toegankelijk. Het beeld verdient een plek waar mensen altijd naar toe kunnen. Als de ge meente daar niet mee instemt, zoek ik wel een andere plek", zegt De Lange. Hij sluit niet uit dat voor het borstbeeld van Brood uiteindelijk een locatie buiten de geboortestad van mu zikant/kunstenaar wordt gevon den. Het beeld van oud-Zwollenaar Brood heeft intussen al veel stof doen opwaaien. Cultuurwet houder J. Berends vindt dat het beeld geen openbare plek in de stad verdient, wegens Broods drugs- en drankgebruik. Het voltallige college van B en W vindt het bovendien te vroeg om het borstbeeld van Brood in de openbare ruimte te plaatsen. Beelden van 'onomstreden' be kende Zwollenaren, zoals de li beraal Thorbecke, werden ge plaatst ver na diens overlijden, luidt de argumentatie van het gemeentebestuur. Het borstbeeld is gemaakt door kunstenaar F. Rosen op initiatief van kunsthandelaai' I. de Lange, een vriend van Brood. Het idee voor het borstbeeld ontstond vorig jaar toen de artiest zijn vriend in Zwolle bezocht. Het was aanvankelijk de bedoeling dat Herman Brood het kunst werk zelf zou onthullen. bergen in Zwitserland, over de eerste fiets, maar ook over een opgezette Afrikaan in het na tuurhistorisch museum van Tu rijn." En in iedere stad die het echtpaar aandoet, trekt Caatje erop uit om de laatste mode en bezienswaardigheden te ont dekken. „Wanneer Caatje in Pa rijs arriveert, spoedt ze ziel) meteen de stad in om een hoed je te kopen. Ze heeft op dat mo ment alleen een 'reishoedje', waarmee je je in het Parijs van toen absoluut niet kon verto nen. In dat soort details komt die tijd helemaal tot leven." Wie leest over al het vermaak, de reisongemakken en de dage lijkse beslommeringen van het echtpaar Temminck zou bijna vergeten dat al die reizen uitein delijk de wetenschap dienden. Het zijn vakgenoten en hun col lecties die de reisroute bepaal den. Hoewel Temminck's vak slechts zijdelings een rol speelt in de dagboeken van Caatje, sti muleerden haar opmerkingen Van Lynden wel om zich te ver diepen in de biologie.Als grote, geleerde mannen zich met vo gels, pissebedden en garnalen bezighouden, dan moet het wel wat wezen." In vogelvlucht door Europa, De reisjournalen van Dionysia Ca tharina Temminck-Cau (1807- 1824); A.M. van Lynden-De Bruïne; Walburg Pers; 81,43 36,95). w Compositie met grijze streep van Stijl-kunstenaar Bart van der Leek. Foto: ANP otterlo/anp - Het Kröller-Müller Museum in Ot- terlo heeft tijdens een veiling bij Christie's in Am sterdam voor 669.376 gulden een schilderij ge kocht van De Stijl-kunstenaar Bart van der Leek. Het gaat om 'Compositie met grijze streep', een van de laatste schilderijen die Van der Leek (1876- 1958) maakte. De kunstenaar werkte er van 1956 tot en met 1958 aan. Christie's verkocht een col lectie met tientallen werken van Van der Leek bij opbod. De verzameling van 58 kavelnummers be stond uit schilderijen, aquarellen en tekeningen en was afkomstig van familieleden van de kunste naar. De totale opbrengst bedroeg 1.630.295 gul den. Het hoogste bedrag werd betaald voor het schilderij 'Compositie' uit 1918 dat het record van door Monique van Oostrum Amsterdam - Barry Hay wil de wereld gaan veroveren met een rockband uitslui tend bestaande uit mei den. Binnen drie dagen heeft de zanger van de Golden Earring al meer dan 125 reacties binnen gekregen op zijn oproep voor audities die half janu ari in Amsterdam worden gehouden. Via de internetsite www.hisama.nl, tiendui zend posters en spotjes op radio en tv zoekt hij kandi daten voor zang, gitaar, bas en drums. Dat moeten wel chicks zijn die van zich af kunnen bijten, vindt Hay. „Met een paar hup pelkutjes op een rij heb je nog geen band. Die mei den moeten een beetje ka baal kunnen maken." Een band met vier dubbelgan gers van Anouk misschien? „Die bestaan niet, zoals zij is er maar één",,zegt de man, die de Haagse zange res ooit ontdekte, stellig. Het was zijn elf-jarig doch tertje die Hay op het idee bracht van de band. „Bella zit nu in een periode waar in ze rock-'n'-roll d la Di rect en Blink 182 leuk be gint te vinden. Mijn vrouw wordt er knettergek van, maar ik houd wel van die brutale jongens. Met dat soort muziek ben ik ook opgegroeid. Bella en ik wa ren wat aan het praten toen zij opmerkte: 'Wat raar dat er geen meisjes meedoen. Die kunnen toch net zo goed brutaal zijn'. Daar had ze me." Waarom zouden meiden geen rock kunnen spelen, dacht Hay. „De drum school van Cesar Zuider- wijk bestaat voor de helft uit meiden. Datzelfde zie je op muziekscholen en con servatoria. Ik kan mij niet voorstellen dat in Neder land geen vrouwelijk mu zikaal talent rondloopt". Hay legde zijn plan voor aan manager Cees van Leeuwen die onmiddellijk enthousiast reageerde: ,Als er meisjes in een band zitten moeten zij altijd maar leuk en schattig zijn en wat pasjes doen. Dat gaan wij dus anders doen". De leeftijd van de bandleden moet tussen de 17 en 21 jaar liggen. Van Leeuwen: „Die kids heb ben nog een waanzinnig bravoure." Het project wordt ambiti eus aangepakt. Zo volgen na de audities optredens in Nederland, Duitsland en België. Voor het debuutal bum overwegen de twee een Amerikaanse producer in de arm te nemen. Hay heeft al teksten klaarliggen. Een vergelijking met het Starmakerproject verwerpt hij. „Tegenwoordig ont staan misschien maar twee op de tien bands spon taan. Natuurlijk is het jam mer dat we op het Hobbe- maplein niet vier meiden aantreffen die daar druk aan het repeteren zijn. Maar wij worden geen gla- moureus teenagebandje dat met een tapeje speelt." (advertentie) 766.340 gulden opbracht. Van der Leek was met Piet Mondriaan en Theo van Doesburg een van de boegbeelden van De Stijl. De beweging floreerde vooral in de jaren twintig en abstraheerde de werkelijkheid tot rech te lijnen en figuren in primaire kleuren. Het Kröller-Müller Museum deed de aankoop met financiële steun van de SponsorBingo Loterij en de Mondriaan Stichting die respectievelijk 60 en 40 procent van het aankoopbedrag betaalden. Volgens de kunstinstelling is 'Compositie met grij ze streep' „een belangrijk werk voor Nederland omdat cfit het laatste monumentale schildertij van Bart van der Leek is." De nieuwe aanwinst is vanaf de kerst voor het publiek te bewonderen. SIGNEERT haar nieuwe boek: Madame K Van Indisch kind tol Haagse dame Zaterdag 8 december 14.00-15.00 uur Breescrait 93. Leiden Kooyker Ginsberg

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19