Zorgen om te trage bouw in Noordwijk DUIN BOLLENSTREEK WD Katwijk heeft plan voor sportcentrum Noordwijker Van Gelder de Neufville vertaalt Tiger Woods BEL 071-5128030 Kalender met een boodschap Maand onschuldig vast V mishandeling van Katwij 'Zorgvuldiger omgaan me uitgeprocedeerde asielzoel Neem een proefabonnement *7 WEKEN VOOR 45,00 Sassenheimse pyromaan gepakt sassenheim - Een 19-jarige Sas- senheimer is aangehouden voor een reeks brandstichtin gen en inbraken. De man was sinds de zomer actief met het veroorzaken van brandjes. Hij stichtte zaterdag 8 september brand in het clubgebouw van de scoutinggroep Tjarda aan de Kagerweide. Het gebouw ging volledig in de vlammen op. In juni stichtte hij brand bij het Gezondheidscentrum aan de Narcissenlaan, in juli stak hij een auto bij een bedrijfspand aan de Oude Haven in de fik en in augustus een caravan aan de Warmonderweg. Voorts brak hij onder meer in in een fabriek aan de Hoofdstraat en in een keet op het terrein van een au todealer op de Industriekade. Camera's weg bij snelkraak hillegom - Bij een snelkraak in een elektronicawinkel aan de Meerstraat in Hillegom zijn vanmorgen verschillende digi tale foto- en videocamera's ge stolen. De krakers sloegen een ruit van de winkel in, schoven het rolluik omhoog, graaiden de camera's bij elkaar en na men de benen. Een getuige heeft drie mensen zien wegren nen in de richting van de Hoofdstraat. Een zoekactie van de politie bleef echter zonder succes. Actie Amnesty in Noordwijk noordwijk - De Noordwijkse afdeling van Amnesty Interna tional wil zaterdag met een lu dieke actie handtekeningen op halen voor de Coalitie voor Mensenrechten. Met kleding stukken beelden de leden op het kruispunt van Hoofdstraat en Bomstraat slachtoffers uit van de aanslagen in de VS van 11 september. De internationa le actie is bedoeld om bij rege ringen en parlementen aan dacht te vragen voor mensen rechten bij het bestrijden van terrorisme. Onderzoek borstkanker lisse - In Lisse is gisteren het Bevolkingsonderzoek Borstkan ker begonnen. Elke vrouw van 55 tot 75 jaar in Lisse ontvangt daarvoor een schriftelijke uit nodiging. Het onderzoek vindt plaats in een mobiele onder zoeksruimte die komt te staan voor de Rabobank aan de Ruis- hornlaan. Aan het onderzoek zijn voor de vrouwen geen kos ten verbonden. Elke vrouw ont vangt haar uitnodiging onge veer twee weken voor ze aan de beurt is. TT oe ik golf, heet het. 11 Alwéér een nieuw boek voor het nog steeds explosief groeiende aantal golfliefhebbers van Nederland. Maar dit keer is het niet zomaar een boek. Nee, dit is het boek van Eldrick 'Ti ger' Woods. Tiger Woods, de eerste golfmiljardair in de ge schiedenis, die met bijna iedere bal die hij slaat nieuwe geschie denis schrijft - zo groot is zijn kunnen op de uitgestrekte groe ne tapijten van 's werelds golf banen. En dat boek is door Noordwij ker Emile van Gelder de Neuf ville (57) nu vertaald voor al die Nederlandse golfliefhebbers, die nog steeds denken dat je beter kunt worden door over golf te lezen in plaats van te oe fenen. „Nou", zegt de vertaler, „er staan natuurlijk wel tips in die écht heel goed helpen." Zelf oefent hij zijn putten nu met de ogen dicht - zodat hij een beter gevoel krijgt voor de afstand. Een gouden tip van Tiger, en hij werkt nog ook. Drie weken geleden verscheen het boek overal ter wereld in de schappen. Dat was de planning Mkêm Onder redactie van Rob Onderwater tel. 071 5356457 toen Van Gelder de Neufville het telefoontje kreeg van de uit gever, of hij ervoor voelde om de Nederlandse vertaling te ma ken. De Noordwijker is golfjour- nalist en heeft drie misdaadro mans en twee golfboeken op zijn naam staan, dus uitgever Balans uit Amsterdam vond hem wel geschikt. „Nu is verta len een vreselijke rotklus", zegt Van Gelder de Neufville. „En het betaalt ook niet geweldig. Maar ja, het is wel het boek van Tiger Woods..." Dus streek hij met zijn hand over zijn hart en veroordeelde hij zichzelf met een 'ja' tot een juli lang zweten en zwoegen op zolder. Het moest snel af. „Dus terwijl het buiten prachtig golfweer was, zat ik binnen te werken aan een golfbóék." Sinds dertig jaar is Emile van Gelder de Neufville zelf een fer vent golfer. Vijftien jaar terug kreeg hij de kans om de baan in Brunssum te managen, maar na een half jaar hield hij dat weer voor gezien. „Ik was al boven de veertig", vertelt hij. „En ander werk had ik niet zomaar." Van Gelder de Neufville is toen maar stukjes gaan schrijven over golf. Heel even voor NRC, later werd hij golforrespondent voor de Telegraaf en ging hij werken bij een golftijdschrift. En, niet te vergeten, drie jaar lang verzorg de hij het commentaar bij de Amerikaanse en de Europese tour voor Sportnet. De hele drie jaar dat dat televisiekanaal be stond. Schrijven beviel 'm wel. Zelfs heel erg wel. En de golfartikelen werden al snel gevolgd door drie misdaadromans, waarvan de eerste - hoe kon het ook an ders - over het nobele spel gaat. In 'Het contract' wordt een golfprofessional huurmoorde naar. „Hij komt ten slotte over de hele wereld", grijnst de schrijver. „Maar die andere twee romans hebben helemaal nu eindelijk weer tijd om zelf te golfen. Dat was er in juli, toen hij Tiger Woods' golflessen vertaalde, Emile van Gelder de Neufville heeft niet bij. Foto: Henk Bouwman niks met golf te maken.Daar- na kwamen nog twee echte I golfboeken uit de pen van Van i Gelder de Neufville rollen. Een j golfreisgids van Portugal - „Niet 1 alleen alle banen, maar ook in- I formatie over de omgeving en I de bezienswaardigheden" - en i de geschiedenis van de golfklas- 1 siekers: de vier 'majors' en de i Ryder Cup. i En nu dus een vertaling, die i met tienduizend tegelijk in de Nederlandse boekwinkels ver- 1 scheen. Da's nog niks vergele ken bij Amerika, waar de oplage om te beginnen anderhalf mil joen was. .Anderhalf miljoen!" Van Gelder de Neufville ver baast zich er nog steeds een beetje over. „Maar dat is na tuurlijk vanwege de naam Tiger Woods." Die naam werkt in Ne derland ook: binnen drie weken is al ongeveer de helft van de oplage verkocht. En al die mensen maar lezen wat de grote Tiger Woods zegt. 'Je ziet mensen hele emmers met ballen wegslaan, zonder er bij na te denken. Dat is niet echt oefenen'. Typisch zoiets .dat iedere golfleraar je kan ver tellen, en ook dat staat in het boek van Tiger Woods. Maar, werpt Emile van Gelder de Neufville tegen, er staat ook heel veel in dat alleen iemand als Tiger Woods je kan vertellen. „Alleen iemand die door diepe dalen is gegaan en enorme hoogten heeft bereikt. Over course-management, over het vastpakken en vasthouden van de juiste mentaliteit." Tiger Woods, Hoe ik golf- opge dragen aan zijn vader en moe der - is voor 84,84 gulden te verkrijgen in de meeste boek winkels. Dat is 38,50 euro. „Zo", zegt Emile van Gelder de Neuf ville, „en nu ga ik nog even ne gen holes lopen. Dat halen we nog net. Zin om mee te gaan?" Anton Diedrich donderdag 6 decem!^* katwijk - De Katwijkse WD heeft een plan gemaakt voor een multifunctioneel sportcentrum. Dat zou, bijvoorbeeld in de Zan derij, plaats moeten bieden aan een zwembad, sporthal, sport school, sauna en andere bin nensportvoorzieningen. Er kun nen zelfs grootschalige culturele evenementen in gehouden wor den. Als de vrijkomende grond van de huidige sporthal Cleyn Duin en zwembad Aquamar wordt bebouwd met huizen en appar tementen, hoeft het nieuwe sportcentrum de gemeente vol gens de liberalen geen extra geld te kosten. De WD gebruikt deze uitkom sten van een extern onderzoeks bureau als onderwerp in de ver kiezingscampagne. Na het stuk gelopen masterplan om Cleyn Duin, Aquamar en zalencen trum Tripodia samen te voegen, wil de VVD een nieuwe poging wagen. Want er is behoefte aan een multifunctioneel sportcen trum, denkt de partij. Volgens lijsttrekker en beoogd wethouder Van Efferink staat de locatie van het sportcentrum niet vast. „Dit is slechts een vin geroefening, het kan ook op de plek van het huidige zwembad komen te staan. Maar op die lo caties kan je ook luxe apparte menten bouwen." De VVD wil met een haalbaarheidsonder zoek het plan verder uitwerken. In het verkiezingsprogramma pleit de partij ook voor een woonwensenonderzoek. Gezien de grote vraag naar huizen is het belangrijk om eerst uit te zoeken op wat voor soort woningen de Katwijkers zitten te wachten. Rijkere inwoners hebben het dorp de laatste jaren verlaten, constateert de partij. Om de doorstroom te verbeteren zou den er daarom op de laatste stukken bouwgrond duurdere huizen moeten komen. Sowieso moet er volgens de liberalen een extra serviceflat worden ge bouwd, of andere woon- en zorgvoorzieningen voor senio ren. Verder vraagt de WD aandacht voor jongeren. Om een einde te maken aan overlast door een beperkte groep, moet er harder worden opgetreden en tegelij kertijd worden geïnvesteerd in voorzieningen voor de jeugd. Een nieuwe discotheek is het onderzoeken waard. De WD houdt zich bij een vol gende raadsperiode aanbevolen voor een andere wethouders portefeuille. Met het huidige ta kenpakket van wethouder Van Paridon - sociale veiligheid, be heer en onderhoud en sport - heeft de WD onvoldoende mo gelijkheden om zich duidelijk te profileren en ambities waar te maken. Van Efferink spreekt nog geen voorkeur uit voor zijn toekom stige werkgebied. „Wij zijn over al voor in. Het had deze keer al leen wat breder gekund." Woningstichting verkoopt wellicht sociale huurhuizen door Anton Diedrich noordwijk - De Noordwijkse Woningstichting maakt zich zor gen om de trage vooruitgang van nieuwbouwprojecten in het dorp. Dat staat in het jaarverslag over 2000 van de woningstichting. Ook baren de sterk gestegen kos ten van onderhoud en project ontwikkeling grote zorgen. De NWS wil er de komende ja ren 500 huurwoningen bijkrij- gen, maar dan kan het noodza kelijk zijn om andere huurhui zen te verkopen. Ook in het jaar 2000 verliepen de bouwprojecten in Noordwijk zeer traag, meldt de NWS. Vol gens de woningstichting is dat een gevolg van de langlopende bureaucratische procedures in het dorp. „Dat is overal zo", zegt directeur A. Uilkema. „Maar dat neemt niet weg dat het een pro bleem oplevert." Voor een an der deel wordt de traagheid wel licht veroorzaakt, doordat er voor grootschalige projecten met veel partijen overeenstem ming bereikt moet worden, schrijft de NWS. Als voorbeel den noemt zij de nieuwe wijk die eerst als Bronsgeest zou ko men en nu in de vorm van Boechorst en Offem-Zuid verder ontwikkeld wordt. „Toen ik hier vijf jaar geleden aankwam, heet te het nog Bronsgeest", vertelt Uilkema. „Inmiddels is de naam twee keer veranderd, is de loca tie veranderd en is er nog geen paal geslagen." De NWS wil een 'pro-actievere' houding aannemen om de krap te op de Noordwijkse woning markt te bestrijden. Dat bete kent dat de stichting zelf ideeën aandraagt voor nieuwe bouw projecten. „We kunnen ook achterover leunen en wachten tot de gemeente sociale huur woningen neerzet", oppert Uil kema, „maar daar helpen we de woningzoekenden niet mee ver der." De NWS heeft meegedacht met architect Hans van Egmond over het 'Morgenstergebied', waar sinds het afbranden van de Witte School een grotere opper vlakte kan worden heringericht - mocht de gemeenteraad er uiteindelijk voor kiezen om de Witte School niet te herbouwen zoals hij was. Bovendien heeft de woning stichting de gemeente ideeën aangedragen voor het oude Joingebouw, op de hoek van de Weteringkade en de Zeestraat. „Renovatie en uitbouw, óf mis schien wel sloop en nieuw bouw, waarbij we ook een stukje de hoek om kunnen richting Zeestraat." De Noordwijkse Woningstich ting maakt zich zorgen, maar echt somber is zij nu ook weer niet. In Boechorst en Offem- Zuid worden 30 procent van de nieuwe huizen sociale huurwo ningen, en er zijn nog enkele 'inbreilocaties' in het dorp zelf. „Ik hoop alleen dat de bouw daarvan niet allemaal in één jaar hoeft", zegt Uilkema. „En aan de andere kant dat we er niet nog dertig jaar over gaan doen." Als het snel achter elkaar moet, wordt verkoop van oudere huurhuizen onvermijdelijk, legt hij uit. ,Als het gefaseerder kan, dan kunnen we de nieuwbouw wellicht financieren met een winstmarge. Maar per nieuw huis leggen we er, met de huidi ge bouw- en onderhoudskosten, zeker 50 tot 60 duizend gulden op toe. Dat kan niet, dan kom je in liquiditeitsproblemen." Verkoop is dus alleen een mid del om nieuwbouw te financie ren. „We hebben al te weinig huurhuizen. Verkoop mag nooit een doel op zich zijn", zegt de directeur. Steunpunt adviseert Katwijk katwijk - De gemeente Katwijk moet nog zorgvuldiger omgaan met uitgeprocedeerde asielzoe kers, vindt de stichting Steun punt Medelanders. De gemeen te werkt aan een protocol voor de behandeling van asielzoekers in Katwijk die na een rechterlij ke uitspraak Nederland moeten verlaten. Op grond van de nieuwe vreem delingenwet moeten deze vluchtelingen binnen 28 dagen vertrekken. Na die periode is de gemeente verplicht om alle voorzieningen, zoals een uitke ring en woonruimte, stop te zet ten. In het nieuwe protocol zet ten burgemeester en wethou ders met een stappenplan uit een hoe ze dat willen aanpak ken. Het steunpunt hamert erop dat Katwijk daarbij extra aan dacht geeft aan mensen die toch nog een kleine kans hebben op een verblijfsvergunning en aan mensen die medische zorg no dig hebben. De Katwijkse politici benadruk ten deze week in een raadscom missievergadering dat Katwijk zich moet houden aan het be leid van het rijk en geen eigen asielbeleid mag voeren. „Er is een uitspraak van de zei PvdA'er Stolk. „D; ervan uitgaan dat de asielzoeker niet voldoi criteria om hier te bl stichting kan niet van gen dat wij de regels oprekken." Raadslid Boland van Links maakte de kant dat de gemeente zo lan lijk moet wachten met, passing van de wet. mensen pas terugsturei ker is dat dat verantv Dat is humaan." Het is nog de vraag of hi t punt Medelanders, dat zoekers jarenlang heeft en geholpen om te wet Katwijk, zich ook gaat b den met een vertrek ui land. Volgens voorzitter van i ting A. van Rhijn moet nisatie voor deze taak worden ingericht. „Wij' met vrijwilligers, aan wil andere eisen moeten Maar we willen het we ren, want het is beter d begeleiding zelf doen, we dat overlaten aan ee instelling." noordwijk - De molen in de Hoogewerfpolder siert de pagina van februari 2003 in de ouderenwijzer. De ouderenwijzer, een uitgave r" stichting CON (Coördinatie Ouderen Noordwijk), doet deze keer ook dienst als kalender. Dan hangen de bezitters hem aan de muur, zo nuttige informatie binnen handbereik is, hoopt het CON. De kalender - annex - ouderenwijzer wordt dezer dagen verspreid onder allej van 55 jaar en ouder in Noordwijk, Noordwijkerhout en De Zilk. Samen met de ouderenwijzer krijgen de 55+ers een enquête door de biLj of ze geïnteresseerd zijn in vrijwilligerswerk. Foto: CON ïeV katwijk/amsterdam - De ver meende belager van een Kat wijkse Feyenoord-fan blijkt ten onrechte 32 dagen in de cel te hebben gezeten. De 41-jarige Amsterdammer werd ervan be schuldigd een toen 17-jarige Katwijker in 1999 bij het superc upduel Ajax-Feyenoord te heb ben geschopt en geslagen. De rechtszaak baarde anderhalf jaar geleden opzien, omdat het slachtoffer onder ede beweerde dat hij absoluut niet was mis handeld door de 41-jarige. Rechter Jitta hechtte echter geen waarde aan de woorden van de Katwijker en veroordeelde de Ajaxsupporter. Tijdens het ho ger beroep voor het Amster damse gerechtshof wogen de Katwijkse verklaringen wel mee: de officier van justitie eiste vrij spraak. „Belachelijk. Ik weet zeker dat deze man niets heeft gedaan", verzuchtte destijds de Katwijker, die in gezelschap van zijn ploeg genoten van Katwijk Al de wed strijd in de Amsterdam Arena had bezocht. Hij werd door een groepje Ajax-aanhangers achter volgd, omdat hij een Feye- noordshirt droeg. Vlak voordat hij een politiebusje invluchtte, kreeg hij twee trappen en een vuistslag. Van een man met lang haar, had hij gezien. Hij was daarom in maart 2000*^ teamgenoot (een Aja |f ter) naar de rechtbank om de kale verdachte v p ten. Die ging desondajs een maand de cel in. ie De commandant van c tatie-eenheid wees heg, lijk aan als de dader. 3 m man van de 41-jarige ej er 'een luchtje aan de 51 Zo volgden de leden v^e restatieteam zijn cliënt voet, maar verloren ze de commandant na - t cruciale dertig secondfy0 Katwijkse voetball ,u werd mishandeld coll2 het oog. Ook het drukty^ le telefoonverkeer date) verdachte werd toegevc bleek niet te kloppen, was de hele dag slechts gebeld en had zelf g foontjes gepleegd, kwa het hoger beroep naar De verdachte bereidt ii ting van zijn vrijspraa viele procedure voor commandant van de a eenheid. Volgens hem j politieman zich schi i maakt aan meineed, 0 S willens en wetens de a verdachte heeft aanget 'j de verklaringen van Katwijkers onder het ta de.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18