'Gemeente moet artsen Oude Dorp steunen' tLEIDSE REGIO 't ïctor Vaessen neemt afscheid van Rijnlands Voorschoten laat zichzelf doorlichten 'Communicatie met burgers Oegstgeest moet verbeteren' Tijdelijk parkeren op terrein Duinzigt Leiderdorp op de bres voor postagentschap Patiëntenvereniging ziet niets in verhuizing praktijk naar Rijnland Ziekenhuis KPN verhaalt schade kabels op 'vossen' Verlate rotonde door Eric Went leiderdorp - Leiderdorp moet huisartsen uit het Oude Dorp die bereid zijn deel te nemen aan een nieuw gezondheidscen trum desnoods financieel tegemoet ko men. Dat stelt H. van Dongen van het Regionaal Patiënten/Consumenten Plat form (RPCP) Zuid-Holland Noord. De huisartsen twijfelen nog over deel name, omdat zij ook een aanbod van het Rijnland Ziekenhuis hebben. „Als blijkt dat vestiging in het gezondheids centrum duurder is, kan financiële on dersteuning ze misschien over de streep trekken", meent Van Dongen. Het RPCP is geen voorstander van een verhuizing van de huisartsen naar het Rijnland Ziekenhuis. Voor de oudere mensen uit de wijk is het ziekenhuis een stuk moeilijker bereikbaar. „Je moet de zorg bij de mensen brengen en niet de mensen bij de zorg", meent Van Dongen. Als huisartsen in het Rijn land Ziekenhuis worden onderge bracht, wordt de drempel om ze te be zoeken een stuk hoger, vreest hij. „En dat is de bedoeling niet." De huisartsen worden door de ge meente Leiderdorp onder druk gezet om snel te kiezen. Leiderdorp wil op de parkeerplaats van zwembad De Does een gezondheidscentrum bouwen en heeft de artsen daar hard bij nodig. De artsen vinden echter dat ze nog geen keuze kunnen maken, omdat nog vol strekt onduidelijk is wat de financiële consequenties van verhuizing naar het nieuwe gezondheidscentrum zijn. Van Dongen heeft daar begrip voor. „Als blijkt dat vestiging in het Rijnland goedkoper is dan deelname aan een nieuw gezondheidscentrum, moet de gemeente desnoods een prijs betalen om de huisartsen op de juiste plek te krijgen." Zover is het nog niet Op initiatief van de huisartsen komt eerst een project groepje bijeen dat de verschillende mo gelijkheden tegen het licht gaat hou den. Behalve de artsen Amdt en Van der Leden doen ook het RPCP, het Rijnland Ziekenhuis en de gemeente Leiderdorp aan het onderzoek mee. Mochten de artsen uiteindelijk beslis sen toch naar het Rijnland Ziekenhuis te gaan, dan hoeft dat nog steeds geen onoverkomelijk probleem te zijn, rede neert Van Dongen. „Het ligt er maar aan hoe de artsenpraktijk dan georga niseerd wordt. Als de officiële vestiging in het ziekenhuis is, maar het spreek uur in het Oude Dorp blijft, dan lijkt me dat er weinig op tegen is." voorschoten - In navolging van andere gemeenten in de regio laat Voorschoten zichzelf door lichten. Dat gebeurt op korte termijn door een extern bureau. Welke instantie de bestuurs kracht van de gemeente gaat meten is nog niet bekend. In tegenstelling tot omliggende plaatsen is Voorschoten niet uit op een uitvoerig onderzoek. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt het een 'kwafiteitstoets' die niet veel tijd en geld hoeft te kosten. „We hebben zelf al de nodige onder zoeken laten verrichten. Er zijn daardoor heel wat gegevens be schikbaar. Dat werk hoeft men niet over te doen." Dat Voorschoten toch de zoge heten bestuurskrachtmonitor laat uitvoeren, heeft onder meer te maken met de wens van de provincie, die graag wil weten of gemeenten sterk genoeg zijn om alle taken zelfstandig uit te voe ren. Bovendien wil Voorschoten de gegevens van het onderzoe ken gebruiken voor het maken van 'strategische keuzen' in de toekomst. Voorschoten heeft al eerder on der meer de personeelsformatie laten onderzoeken. Verder wor den enquêtes gehouden onder de burgers om te weten te ko men hoe zij de toekomst van hun dorp zien en gaan eigen ambtenaren op dit moment na hoe de gemeente er financieel voorstaat. Niet alleen nu, maar ook op langere termijn. Om die reden is de begroting gesplitst en praat de gemeenteraad pas in februari over nieuw beleid. voorschoten - De KPN gaat kijken of de schade aan een hoogspanningsmast, waar door het telefoonverkeer in Voorschoten twee dagen plat heeft gelegen, kan worden verhaald op de veroorzakers, een 59-jarige Leidenaar en zijn 34-jarige zoon. „Dat doen we standaard bij een storing die geen technische oorzaak heeft, maar door iets van buitenaf is veroorzaakt," aldus een woordvoerder van de KPN. De Leidenaar en zijn zoon veroorzaakten zater dagavond in Voorschoten kortsluiting tijdens een uit de hand gelopen vossenjacht, een spel waarbij 'jagers' met zendapparatuur op zoek gaan naar de 'vos'. Deze is uitgerust met een peilanten- ne. De mannen die als 'vos' fun geerden raakten een hoog spanningsmast bij het uit schuiven van de 25 meter lange antenne. Door de kort sluiting raakten twee tele foonkabels buiten gebruik en konden bewoners van de Dobbewijk en de Nassauwijk twee dagen niet bellen. Bij het incident liepen vader en zoon brandwonden op. In de praktijk komt het er volgens de KPN-woordvoer der meestal op neer dat de schade wordt verhaald op de verzekeringsmaatschappij van de brokkenmakers. „De meeste mensen zijn WA ver zekerd." hbp» m -ftm| wmi man a donderdag 6 december 2001 ariie - ,t- De plaatselijke af- A Amnesty Internatio- Jnwoners van Oegst- nee te doen aan een Het is de bedoeling Tember, de dag waar- [wijd aandacht wordt tn de rechten van de "^eel Oegstgeest bran- irsen voor de ramen rijke Stokman van Oegstgeest hoopt dat daar aan jn. „Want zoals een nreekwoord zegt: het kaars te ontsteken isternis te vervloe- ,ekaarsen moeten om vofworden aangestoken. °taoopt dat de mensen ale Amnesty-kaars ge- Poor die te kopen nensenrechtenorga- e1gende week maandag ro*steund. Dictee jzenhof ve! hy - De theaterzaal in rïjtiorpse Muzenhof fun- °^ndag 17 december uur als spellokaal. r ïste Leiderdorpers ^jan meedoen aan het der Nederlands lie avond op Neder- lt€b*dt uitgezonden. Zij 3®jet dictee volgen op eejeter breed scherm, d jogendam, beheerder hulzenhof, heeft voor ook een dertig- lente Leiderdorpers „gd, onder wie mensen Isjrtwereld en de poli iet dictee kunnen 75 n'|ensen meedoen. „Het terugkerend 1 it worden", zegt Hoo- ie 'al jaren' speelde lachte om iets rond Dictee te organiseren, 'am het er maar niet ;ens Hoogendam is niet de bedoeling om irs'afte laten gaan', redelijk anoniem." 'lenden kunnen zich opgeven bij de Mu- Jvia e-mail: info@mu- of een fax te sturen 5892691. bfik huis - Uit een woning e^eprijskamp in Leider- gisteravond compu- '01l een videorecorder, zzbort en sieraden gesto- [breker kwam het huis een raam open te leiderdorp - De rotonde op de kruising Acacialaan/Hoogmadeseweg in Leiderdorp is zo goed als klaar. Alleen de belijning ontbreekt nog. Het werk aan de rotonde heeft langer geduurd dan verwacht. Aanvankelijk wilde Leiderdorp in januari van dit jaar beginnen, maar het werk schoof op naar juni. Vanwege het omleggen van elektriciteitskabels van Nuon is het project ook een stuk duurder uitgevallen. Foto: Hielco Kuipers oegstgeest - Oegstgeest moet beter met haar bur gers communiceren. Dat blijkt uit het jaarverslag 2000 van de commissie voor de behandeling van bezwaar- en beroepsschriften. Betere voorlichting zou de gemeentelijke commis sie veel werk kunnenschelen. Tijdens verscheide ne hoorzittingen is duidelijk geworden dat een be zwaarschrift voorkomen had kunnen worden, als de gemeente tijdig overleg had gevoerd met de betrokkenen. Ambtenaren moeten burgers duidelijker laten we ten, dat zij het niet voor het zeggen hebben in Oegstgeest. „In een aantal zaken werd door recla manten een beroep gedaan op het feit dat een ambtenaar verwachtingen had gewekt." De ma nier waarop de gemeente haar beslissingen on derbouwt, kan ook beter. Niet altijd bevat een be sluit een duidelijke motivatie. Wanneer burgers te weinig informatie krijgen over grote projecten die voor hen grote gevolgen kun nen hebben, maken ze al snel bezwaar. De com missie noemt als voorbeeld het voorbereidingsbe- sluit Rijnfront. „In het belang van de rechtszeker heid kan het voor de betrokkenen van groot be lang zijn dat zij op de hoogte worden gehouden van de mogelijke toekomstige ontwikkelingen." oegstgeest - De Van Hoogevest Groep legt tijdelijke parkeer plaatsen aan op een stuk van het Duinzigt-terrein dat grenst aan het Teylingen college. On dertussen werkt de projectont wikkelaar aan een plan voor een parkeerkelder aan de oostzijde van gebouw Duinzigt. Vanaf de Rhijngeesterstraatweg leidt een doorgang tussen ge bouw Duinzigt en het monu ment Klein Curium naar een open plek tussen het groen, waarop enige tijd geleden een bouwkeet stond. Nu worden hier zo'n 20 parkeerplaatsen aangelegd. Dat zijn geen 'blij vertjes'. De gemeente heeft een plan voor een definitieve oplossing van het parkeerprobleem, dat bestaat sinds Duinzigt is ver bouwd tot kantoorpand. Daar voor zou grond geruild moeten worden. Van Hoogevest krijgt een perceel van het Teylingen College en kan dan aan de oost kant van het gebouw een per manente parkeervoorziening maken. Het stuk waarop de tij delijke parkeerplaatsen komen, wordt bij het schoolterrein be trokken. Volgens een woord voerder van de gemeente kan de grondruil pas plaatsvinden als over een jaar de nieuwbouw en renovatie van het Teylingen Col lege klaar zijn. Directeur Van Hoogevest loopt echter ook met het plan voor een ondergrondse parkeergara ge rond: „De voorkant en het middenstuk van het gebouw hebben historische waarde, de achterkant nauwelijks. We over wegen een plan te ontwikkelen voor de achterzijde." De ge meente Oegstgeest staat niet onwelwillend tegenover dit plan, zo geeft een woordvoerder aan. Het terrein rond het kantoorge bouw staat op werkdagen vol met auto's. De bewoners van Klein Curium hebben hun erf met een rood-wit lint afgeschei den om parkeerders weg te hou den. Werknemers zetten eikaars wagen vast om een plaatsje te veroveren. De gebruikers van het kantoren zouden ook het parkeerterrein van sportpark De Voscuyl kunnen gebruiken, aan de overkant van de Rhijngees terstraatweg. Signaal aan Tweede Kamer leiderdorp Het gemeentebe- stuur van Leiderdorp verzet zich tegen sluiting van het post agentschap in het Oude Dorp. Met name ouderen worden de dupe van de ontwikkelingen die Postkantoren BV op het oog heeft, stellen burgemeester en wethouders. In een brief aan Postkantoren BV wijst Leiderdorp op het be lang van het agentschap aan de Hoogmadeseweg voor de leef baarheid in de buurt. Gaat het kantoortje weg uit het Liethorps Boeckhuys, dan zijn buurtbewo ners aangewezen op het hoofd postkantoor in de Winkelhof. Voor veel ouderen uit de buurt is dat te ver. Daarom vraagt Lei derdorp naar de criteria op basis waarvan Postkantoren BV beslo ten heeft tot sluiting van het agentschap over te gaan. Daarnaast zoekt Leiderdorp aansluiting bij andere gemeen ten waar een vergelijkbare kwes tie speelt, 'om samen een sig naal af te geven aan de Tweede Kamer, Postkantoren BV en de Postbank'. Zo onderschrijft de gemeente een motie van de Friese gemeente Nijefurd tegen het sluiten van agentschappen. de J frp sterke maatschappelijke onderstromen kun je niet vechten' D ky Ubert - Persoonlijke verha- niet kwijt. „Ik benader lew pragmatisch." De jt heeft u betekend voor wil hij niet beantwoor- rjjpg dat maar aan ande- i/aessen, rector van het in Oegstgeest, ijdrekken. En ook dat is vol- ^redeneerd. kol le' vaker dat hij zich be- öfeitelijkheden. Die be- heeft hij van nature, ,Mijn vrouw klaagt er ens over." Maar de no- koehouding is hem de af- ja decennia goed van pas rail. Ruim 20 jaar geleden vissen (59) benoemd tot Rtihet Rijnlands. „Een je loopt al snel de 4-3ver de kop te werken." er verklaart Vaessen, ik< gebruik van een opge- dflspaarregeling. Per 1 fe- hij met de vut. „Ik ga achterover op de bank slhoop twee drie dagen int als interim-manager te I tken. Voor mij staat in t vast dat ik moet afbou- injvil gezond mijn pensi- Ik heb collegae rardie stopten en vlak daar- lig instortten. Ik pro- trvoor te waken. De Jntwoording die op de llrs van een rector rust is elijk zwaar. Ik moet een Cb mezelf passen. Met de die ik nu nog heb, mijn n ervaring, en het net- arover ik beschik, kan ik jj hoop leuke dingen overstap naai- parttime 30 nanagement lijkt me begon zijn loopbaan als (Ifuits bij het huidige Da 'lege in Leiden. „In die het Duits nog gezien al van de vijand. Toch s oorlogskind gekozen [g s te gaan studeren. Nog j ind ik het een prachtige r t onderwijs heb ik altijd ressant vakgebied ge- ior„ vonden. Kennisoverdracht is iets dat me ligt, net als het om gaan met mensen." Bij het Da Vinei College, inder tijd nog Louise de Colligny ge heten, werd Vaessen uiteindelijk conrector om daarna bij het Al- banianea (thans Scala College) in zijn woonplaats Alphen aan den Rijn als rector aan de slag te gaan. Toen hij op 1 augustus 1981 het Rijnlands Lyceum bin nenstapte, leefde in de school al warme belangstelling voor extra begeleiding van dyslectische leerlingen. Onder Vaessens lei ding is dit in een stevig vat gego ten. Zo wordt in het brugjaar onderzocht of de nieuwe leer lingen een vorm van dyslexie hebben. Voor de groep dyslecti sche kinderen, ongeveer 45 in totaal, zijn speciale maaUegelen getroffen. De school staat om dit maatwerk bekend. Ook dankzij de internationale afdeling (de opleiding tot het In ternationaal Baccalaureaat werd in 1983 ingevoerd) en het twee talig onderwijs (sinds 1994) ge niet het Rijnlands Lyceum re gionale faam. „Het is zo gelo pen", zegt de rector. „In deze regio functioneren alle scholen goed." Interessanter, zo lijkt het bijna, vindt hij leerlingenaantal len. „Toen ik hier kwam ston den er 1249 namen op de lijst. In al die jaren heeft het aantal leerlingen nooit lager gelegen." Over leerlingen vertelt Vaessen: „Ik heb ze in de loop der tijd zien veranderen. Van sterk soci- aalgerichte, politiekbewuste jon ge mensen naai" individualisten die al vroeg carrièredrang ont wikkelen en dingen doen vanuit het motto 'zorg dat er iets op je CV komt te staan'. De laatste tijd bemerk ik weer een nieuwe ken tering. De materialistische in stelling neemt af. Dat geeft me hoop. Ik heb niet de illusie dat deze ontwikkeling volledig is te danken aan de scholen. Wat voor middelen je ook in de strijd gooit, tegen sterke maatschap pelijke onderstromen kun je niet vechten. Hoogstens lukt het om een beetje tegenwicht te bieden. Bijvoorbeeld door te laten zien dat er meer bestaat dan presta tie en geld. Het aantal partti mers is onmiskenbaar toegeno men. Toen ik op het Rijnlands begon werkten er 90 mensen. Nu lopen er hier minimaal 160 rond. Nog maar 30 procent van het personeel werkt fulltime. Daarmee straal je iets uit. Do centen schromen ook niet aan de leerlingen uit te leggen dat zij minder werken om meer tijd te hebben voor hun kinderen, hobby of wat dan ook." Over het algemeen, geeft hij aan, hebben de leerlingen hem een hoop plezier bezorgd. Maar de uit de hand gelopen eindexa menstunt van 1999 heeft Vaes sen als een dieptepunt in zijn carrière ervaren. Leerlingen gin gen zich dusdanig te buiten dat de politie er aan te pas moest komen. „Dat we als schoollei ding niet in staat zijn geweest om de raddraaiers een halt toe te roepen, heb ik heel, heel erg gevonden." De invoering van de basisvor ming en de tweede fase is niet zonder slag of stoot gegaan, blikt Vaessen terug. „We zijn al lemaal te slecht voorbereid ge weest. Heel onderwijsland is be zig een inhaalslag te maken. Ach, als ik hier over vijfjaar nog zou zitten, zouden we weer een nieuwe ontwikkelingsfase door maken. Het onderwijs vernieuwt zichzelf keer op keer." Vaessen zelf is een groot voor stander van de lyceumgedachte. „Geen havo en vwo meer, maar een opleiding waarbij kinderen de kans krijgen vakken op lager of hoger niveau te doen. Veel leerlingen vallen precies tussen havo en vwo in. Dan beginnen ze aan het atheneum maar moeten ze na een paar jaar af haken omdat ze bijvoorbeeld wiskunde niet kunnen bijbenen. Vervolgens zie je ze toch weer op het vwo terugkomen." In de loop der tijd heeft de rec tor zijn functie zien uitgroeien tot onderwijskundig onderne mer. „Vroeger was je meer werknemer dan werkgever. Dat is nu wel anders. Je wordt ge dwongen naar de markt te kij ken. Ik zeg niet dat ik zou terug willen naar de tijd dat de minis ter betaalde zodra je daar om vroeg. Maar het is wel makkelijk. Rector Ad Vaessen neemt na ruim 20 jaar afscheid van het Rijnlands Lyceum. In de loop der tijd heeft hij zijn functie zien uitgroeien tot onderwijskundig ondernemer, zegt hij. Foto: Dick Hogewoning Tegenwoordig heb je als school directeur een veel grotere ver antwoording mee te dragen. Probeer maai' eens aan je mede werkers uit te leggen waarom het ene wel en het andere niet gerealiseerd kan worden, terwijl beide zaken evenveel prioriteit hebben." Maar echt iets te klagen heeft rector Vaessen niet, vindt hij: „In al die jaren heb ik geen din gen voor de poorten van de hel hoeven weg te slepen. Dat scheelt weer. En ik heb honder den jongeren zien uitgroeien tot mensen waarop je diep trots kunt zijn."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17