Pius XII: Hitler's paus of verzetsheld GELOOF SAMENLEVING 'Het goddelijk plan allesbehalve een halfzacht ei' Wild beest1 I Ken Wilbers en het 'Grote Nest van Zijn' Kampense= kerk mag ij meer propi jmi! Televisiedor Pat Robertsori treedt terug donderdag 6 decembe Ex-minister Witteveen ziet soefisme als bemiddelaar tussen christendom en islam door Taco van der Mark wassenaar - Veel westerse men sen hebben het goddelijke afge schreven en de Mammon om armd. Voormalig WD-minister van financiën HJ. Witteveen, die de wereld van het geld als geen ander kent, vindt hernieuwde re ligieuze en geestelijke inspiratie hard nodig. Nee, al was hij van tevoren op de hoogte geweest van 11 sep tember. dan nog was de titel van zijn boek hetzelfde gebleven. Oud-minister dr. H.J. Witteveen (80) zegt het met rustige stem in zijn Wassenaarse villa met uit zicht op rustiek grasland. Zijn net in het Nederlands versche nen publicatie 'Soefisme en economie' geeft uitleg over wat er in de westerse cultuur is ge beurd. En wat de gevolgen zijn geweest van de scheefgroei die is ontstaan tussen economie en religie. „Mijn boek plaatst 11 september in een groter per spectief. Zowel binnen christen dom als islam is de balans verlo ren gegaan. De economie heeft in het Westen de plaats ingeno men van de religie. Westerse on dernemers zijn erg materiege- richt en veroveren de wereld. Is lamitische landen zien dat met lede ogen aan. Zij zijn in tegen stelling tot het Westen wel religi eus geïnspireerd, het leven draait bij hen vooral om het hiernamaals. Zo kregen ze een grote economische achterstand. Dat veroorzaakt een voedings bodem voor geweld. Het is be grijpelijk, dat ze een groot ver- „In het onderwijs draait alles om prestaties. Maar een vak spirituele ontwikkeling is net zo nodig." Foto: GPD/Jaques Zorgman langen hebben om iets van het goddelijke terug te halen. Maar je kunt dat nooit afdwingen." Witteveen heeft zijn soefistische ideeën, waarin meditatie be langrijk is, altijd uitgedragen. De combinatie spiritualiteit en bij voorbeeld zijn ministerschap voor financiën heeft hij nooit als moeilijk ervaren. „Daar heb ik ook nooit een geheim van ge maakt Ik heb altijd achter het programma van de WD ge staan. Het enige wat ik miste was een religieus uitgangspunt zoals bij het CDA. Dat wel." Hij gelooft dat het soefisme - waar hij van jongs af aan mee is opgegroeid - een belangrijke rol kan spelen om te bemiddelen tussen christendom en islam. De mystieke stroming, volgens soefi's overigens ouder dan de islam, gaat er van uit dat in elke religie waarheid schuilt. Elke godsdienst is als een venster dat naar het goddelijke wijst, is de overtuiging. Tijdens de eredien sten wordt dan ook steevast ge lezen uit de verschillende heilige geschriften van de grote gods diensten. Het soefisme, met zijn gerichtheid op innerlijke bele ving, is volgens Witteveen in staat islam en christendom te inspireren. „In de discussie die nu begint, kan het soefisme een steentje bijdragen. Het christe lijke Westen heeft behoefte aan religieuze inspiratie, de islam moet leren dat het wereldlijke leven niet vies is. Je kunt religi eus zijn en tegelijkertijd midden in de wereld staan. Dat leert het soefisme ook." Het conflict dat na de terroristi sche aanslagen is ontstaan, biedt volgens de oud-minister nieuwe mogelijkheden. „Dit conflict kan ertoe leiden dat er eindelijk een dialoog ontstaat tussen christendom en islam." Wat dat betreft kan 11 septem ber wat hem betreft heel goed passen in het 'goddelijk plan'. „Misschien kun je het zien als een abces dat al langer etterde en eindelijk tot een uitbarsting komt. En pas daarna kan er ge nezing ontstaan." Dat er een goddelijk plan met deze wereld bestaat, daarvan is Witteveen overtuigd. „Er zijn verhalen bekend van soldaten die op een miraculeuze manier tijdens de Eerste Wereldoorlog in leven bleven om in de Twee de een rol te vervullen. Die ene persoon blijft in leven, terwijl tientallen anderen bij een enke le aanval omkomen. Gruwelijk? Ja, maar het goddelijk plan is al lesbehalve een halfzacht eitje." Zelf heeft hij ook ervaren dat goddelijke leiding niet altijd strookt met de verwachting van de mens. Witteveen moest ooit, hij werkte toen bij het Intermo- netair Fonds in Amerika, een zoon afstaan aan de dood. „Een fantastische jongen die maar 21 werd. Hij leed aan de ziekte van Hodgkin. De laatste maanden van zijn leven heb ik veel bij hem gezeten. Dat was een enorm kostbaar contact waar ik nog steeds dankbaar voor ben." Na een stilte: „Het was een enorme teleurstelling dat hij overleed, maar ik heb toen toch goddelijke leiding ervaren. Hij werd blijkbaar weggeroepen. Hij was nodig aan gene zijde, zo zie ik dat." „Eeuwen geleden stond Europa stijf van de conflicten. En kijk nu eens: we zijn nu bijna ver enigd." Maar om tot een echte wereldgemeenschap te komen, zal internationale samenwer king een grotere rol moeten spe len. Zoals in het IMF waar hij in de jaren zeventig voorzitter van was. „In mijn tijd werd eigenlijk alleen naar de financieel-econo- mische situatie van een land ge keken. Nu worden de criteria voor hulp strenger gesteld en wordt ook gelet op goed be stuur. Het is terecht dat het IMF een grotere invloed krijgt." Maar het belangrijkste is toch ruimte voor spiritualiteit. Witte veen signaleert het bijvoorbeeld in het bedrijfsleven. Maar er is nog een lange weg te gaan. „In het onderwijs draait alles om prestaties. Maar een vak spiritu ele ontwikkeling is net zo no- dig." BOEKBESPREKING In de nieuwste vertaling van Ken Wilbers boek 'Integrale psychologie' vindt de lezer maar liefst 14 diagrammen en 21 grafieken. Het is een poging van deze Amerikaanse filosoof om elk aspect van het menselij ke bewustzijn, en alle denkbeel den daarover, inzichtelijk te maken. Een kolossale taak, die aan niemand beter toever trouwd kan worden dan Wilber. Het is alweer het achtste boek dat van de Amerikaan is ver taald. Vooral 'Overgave en strijd' uit 1993 is indrukwek kend. Hij verhaalt daarin over de terminale ziekte van zijn in middels overleden vrouw. Zijn andere boeken zijn vooral del ta's van kennis. Wilber probeert altijd zo veel mogelijk 'weten' en 'denken' in kaart te brengen. Zijn voorlaatste boek heette 'Een beknopte geschiedenis van alles'. En die titel zegt het al: Wilber is een denker in het groot. In meer alternatieve krin gen is hij ook geliefd, omdat hij niet schuw is van denkbeelden uit deze hoek. 'Integrale psychologie' is weer een poging van zijn hand om in de wirwar van denkbeelden over het menselijk bewustzijn een lijn te ontdekken. Hij be schrijft de wereld als 'één groot morfogenetisch veld'. Die term ontleent hij aan collega-weten schapper Rupert Sheldrake. Buiten ruimte en tijd, beargu menteert Sheldrake, zijn er een soort krachtenvelden die het denken en handelen onzicht baar sturen. Wilber noemt het 'een ontwikkelingsruimte', 'de grote Rivier' of 'Het Grote Nest van Zijn', waarin de menselij ke mogelijk heden zich kunnen ont wikkelen. Hij legt uit: „De elemen taire niveaus van Het Gro te Nest van Zijn, zijn de elementaire golven van ontplooiing: van materie naar lichaam naar intellect naar ziel naar geest. We hebben ge zien dat deze elementaire ni veaus (of structuren of golven) Integrale psychologie op veel legitie me manieren verdeeld en onderverdeeld kunnen wor den. In de schema's wor den ongeveer zestien golven van het algehe le spectrum van het be wustzijn ge noemd, maar dit kan op tal loze manieren gereduceerd pf uitgebreid worden. In de algemene golven van de grote Rivier lopen ongeveer vijfen twintig verschillende ontwikke lingsstromen, allemaal doorlo pen door het zelf op zijn bui tengewone reis van stof naar goddelijkheid." Uit dit fragment blijkt onder meer dat Wilber geen lichte kost serveert. Hij dient ontzag wekkend veel kennis over psy chologie, therapieën, filosofie en transpersoonlijke psycholo gie op. Misschien wel 'te' veel. Want zeker voor een ongeoe fende lezer zal 'Integrale psy chologie' een enorme kluif vor men. De moeilijkheid zit niet alleen in het taalgebruik. Vooral de stof zelf is niet makkelijk te bevatten, ondanks, en wellicht zelfs wel dankzij, alle schema's en grafieken. Want het wordt er niet simpeler van. Soms bekroop deze lezer het gevoel dat Wilber wel erg veel hooi op zijn vork neemt. Er ko men bijvoorbeeld meer dan honderd psychologische en spi rituele scholingswegen in beeld, zoals kabbala, vedante, Plotinus, Teresa van Avila, Au- robindo en theosofie. Daar naast beschrijft hij het gedach tegoed van denkers als Jean Piaget en Erich Neumann. Bepaald niet makkelijk, luidt dus de conclusie. Maar voor wie zich er doorheen weet te bijten kan 'Integrale psycholo gie', net zoals de meeste boe ken van Ken Wilber, een echte 'eye-opener' zijn. Titel: Integrale psychologie Auteur: Ken Wilber Uitgeverij: Ankh Hermes Prijs: 69,50 gulden (31,50 euro) Onno van 't Klooster „Een wild beest heeft hem verslonden, verscheurd, ver scheurd is Jozef." (Genesis 37:33). In plaats van 'Jozef kunnen er tientallen - of als men de laatste veertien maanden overziet meer dan duizend - namen worden in gevuld: Is raëlische en Palestijnse namen. Uiteengere ten door een (zelf moord) bom, kogel of raket. Hartstikke dood. In Jozefs geval is het niet zeker of hij inder daad ver scheurd is door een dier of al leen maar verdwenen. Zijn tien halfbroers haten hem tot in het diepst van hun ziel. Hij is hel lievelingetje van hun vader, hij verklikt hen tegenover diezelfde va der en hij ziet zichzelf in zijn dromen als heerser over zijn familie. De haat van de half broers zit zo diep dat ze zich van Jozef willen ontdoen. Eerst willen ze hem doden, maar ze laten zich door twee van hen, Ruben en Juda, overreden, om hem tijdelijk in een put te gooien en hem als slaaf te verkopen aan de eerste de beste die kooplie den voorbij komen, op weg zijn naar Egypte. Kooplieden halen Jozef uit de put - maar zonder dat zijn halfbroers dat weten - en verkopen hem inderdaad in Egypte als slaaf. Het is het begin van een werkelijk on gelooflijk verhaal, dat de rest van Genesis zal opslokken. Het verhaal van een geliefde zoon, die verraden wordt, daardoor door het diepste dal gaat, het van slaaf tot on derkoning brengt (van kran tenjongen tot president, zouden we tegenwoordig zeggen) en uiteindelijk de redder wordt van enorme mensenmassa's. Maar zover is het nog lang niet. Jakob, zijn vader, moet op de hoogte worden gesteld van Jozefs vermissing. In plaats van dat zijn broers aan hun vader opbiechten wat er is gebeurd (desnoods zonder het te hebben over TAMARAH BENIMA hun moordplannen), mj31 ze het alleen maar ergeiPcl£ rijk versierde, veelkleurig mantel die Jakob aan JoPia; had gegeven, dopen ze fet geitenbloèd en tonen diPSS( aan hun vader als bewij}001 Jozefi gedof doorftec leeuw eenh of eeib paarcPuv Jareniocl jarenf'ee voortf ei maar If *1' kob l| n zich ri troosff10 Hij zers zelfs <Pei hijnaK het dc E denrijk0 'naar?, zoonfS1 nesisr1 35), oP1 daar c rouwt'11 SomsPr£ het d<P°, denrij 1 hier op aarde te zijn. Is <ra een ouder onder de oudpz( van al die gedode IsraëliP Palestijnen die zich wel ij' laten troosten? Zullen zif e niet, net als Jakob, blijvejel geloven dat het gewoon F waar is: dat hun kind nitf dood is? Hoevelen zulleif niet, net als Jakob, zelf dP0 willen, om met hun kind11 herenigd te worden? 116 Zoveel is zeker: Israëli's 1 Palestijnen zien elkaar r£ steeds meer als 'het ver-P' scheurende wilde beest'] v dat omdat ze eikaars dra1, men niet begrijpen. IsraiJ1 wilden een land opbouw|w waar joden in vrede kon<s' leven, zonder dat antisen ten ze naar het leven stof- den. Palestijnen wilden q land waarin ze in vrede den leven zonder dat hei sers van buitenaf ze vooi schreven wat te doen. Hun beider dromen zijn! nachtmerries geworden," omdat Israëli's noch Pale nen hebben begrepen dafa hun eigen droom de nacl merrie van de ander is. Z( I Jozef niet begreep dat zijbj dromen haat opriepen. L< Uiteindelijk zullen Jozefshi dromen niet over persooM ke macht blijken te gaan.ta maar over redding voor it dereen. Zulke dromen h^i ben Israëli's en Palestijnfli nodig. Maar wie kan dat:ti dromen temidden van dfr puinhopen? >r Beeld van Vaticaan dat hardnekkig oorlogsarchieven gesloten houdt, berust op mythe Als er één paus de laatste decen nia controversieel was, dan was dat Pius XII wel. De 'oorlogspaus' wordt ervan beschuldigd niet al les in het werk te hebben gesteld de joden te behoeden voor de gaskamers. Ondanks aandringen van historici weigert het Vaticaan ook de laatste bronnen beschik baar te stellen. Volgens Eric Ot- tenheijm van de Katholieke Raad voor Israël moet alle informatie boven water komen voor het pro ces van zaligverklaring verder kan. Wanneer paus Pius XII in 1958 overlijdt, ontvangt het Vaticaan een welsprekend telegram van Golda Meïr, dan premier van Is raël: 'Wij delen in het verdriet van de mensheid. Toeneen OPINIE angstwek- kend mar telaarschap ons volk deel werd, verhief de paus zijn stem voor de slachtoffers.' De tekst doorbreekt de gangbare diplomatieke codes en roemt de paus die opkwam voor de jo den. Vijfjaar later wordt dezelf de paus door een Duitse toneel schrijver, Rolf Hochhut, in zijn stuk Der Stellvertreter neergezet als een cynisch machtspoliticus, die Duitsland niet voor het hoofd wil stoten en zich het lot van de joden amper aantrekt. Ofschoon critici de vloer aanve gen met Hochhut, zal het stuk een debat aanzwengelen dat tot op de dag van vandaag voort duurt. De kern daarvan is de vraag, waarom Pius XII zich niet expliciet uitsprak tegen de mas- savemietiging. In zijn kersttoe spraak in 1942 komt hij het dichtst bij een veroordeling, wanneer hij rept over het lot van mensen die, omwille van hun ras of geloof, deportatie en uit hongering moeten lijden. Katholieke en (enkele) joodse pleitbezorgers wijzen op de di plomatieke inspanningen van Pius XII en op de duizenden jo den, die in Vaticaanstad en an dere kerkelijke instellingen in Italië konden onderduiken. Een meer openlijk protest zou deze inspanningen hebben geblok keerd. Critici stellen hier tegen over, dat lagere kerkelijke leiders er bij de paus op aandrongen zich duidelijk tegen de vervol ging uit te spreken. Het Vaticaan geeft in 1963 op dracht om, tegen de gewoonte in, relevante archieven uit de oorlogsjaren te publiceren. On der leiding van vier katholieke historici ver- schijnen in de periode 1965- 1982 twaalf kloeke banden. Het is dus niet zo, in weerwil van een hardnekkige mythe, dat het Vaticaan haar oorlogsarchieven gesloten houdt. Pius XII wordt niettemin een van de meest controversiële on derwerpen in de relatie tussen joden en katholieken. Sinds het Tweede Vaticaanse Concilie (1961-1965) is die tot een vol waardige dialoog uitgegroeid. Paus Johannes Paulus II speelde daarin een belangrijke rol. On der zijn pontificaat heeft de rela tie tot het jodendom een hoge prioriteit. Hij veroordeelt antise mitisme als een zonde tegen God en mens. Hij bezoekt de sy nagoge in Rome (1986), waai" hij over het joodse volk spreekt als 'onze oudere broeder'. Hij be werkstelligt de officiële erken ning van de staat Israël (1993) en bezoekt dit land (maart 2000) In 1995 initieert de paus een kerkelijke bezinning op het ver leden, ter voorbereiding op het derde millennium. De meeste aandacht gaat hierbij uit naar het anti-judaïsme en de shoah. Als resultaat van deze bezinning publiceert het Vaticaan in 1998 We Remember. De tekst krijgt zowel bijval als kritiek. Maar de verdediging van het optreden van Pius Xll leidt tot grote be roering in de joodse wereld. Kardinaal Cassidy, verantwoor delijk voor de relatie met het jo dendom, sluit daarom in 1999 een akkoord met joodse organi saties om een gezamenlijke, joods-katholieke commissie on derzoek te laten doen naar de gepubliceerde archieven. Deze publiceert in oktober 2000 een tussenrapportage waarin ze aan de hand van 47 onopgeloste kwesties inzage vraagt in niet gepubliceerde archiefstukken. Dat blijkt niet mogelijk. Het in ventariseren en catalogiseren van de archieven is immers slechts gevorderd tot 1923. De commissie geeft daarop haar opdracht terug. Pius XII blijft een steen des aan stoots voor katholieken en jo den. De grote indruk die Johan nes Paulus II maakt met zijn of ficiële spijtbetuiging jegens de joden en tijdens zijn indrukwek kende reis naar Israël, wordt nog altijd overschaduwd door het gevoel van een openstaande rekening. De voortdurende roep van jood se zijde tot openheid van de ar chieven leidt, begrijpelijkerwij ze, tot gefrustreerde reacties aan katholieke zijde. Heeft men de gepubliceerde archieven wel be studeerd? De kerk voelt zich niet gehoord in haar intenties. Van hun kant verwijten joodse orga nisaties het Vaticaan een dub bele agenda Ze doelen dan op het proces tot zaligverklaring van Pius XII. Die complicatie komt in mei op pijnlijke wijze aan het licht. Het Vaticaan vraagt de relator (on derzoeker) voor de zaligverkla ring van Pius XII, de Duitse Je- zuiet Peter Gumpel, om de 47 vragen te beantwoorden van de joods-katholieke commissie. Maar dezelfde Gumpel heeft in publicaties en interviews zijn bewondering voor Pius XII niet onder stoelen of banken gesto ken. Zo is het debat over Pius XII ver worden tot de Gordiaanse knoop in de joods-katholieke verhoudingen. Het Vaticaan is boos omdat haar inspanningen niet worden gehonoreerd. De joodse organisaties zijn boos, omdat ze het gevoel hebben dat vitale informatie voor hen ver borgen blijft. Hoe nu verder? Het is maar zeer de vraag of de feiten een sluitende historische interpretatie toelaten. Noch de Nederlandse historicus Hans lansen, die in een recente publi catie Pius XII verdedigt, noch de negatieve beoordeling in John Cornwell's studie 'Hitiers Paus' overtuigen in dit verband. Maar de historische discussie dient los van andere agenda's te worden gevoerd. Het zou een elegante opening zijn, wanneer het Vaticaan besluit, het proces van zaligverklaring stil te leggen tot het moment dat ook de res terende archieven toegankelijk zijn gemaakt voor historisch on derzoek. Zelfs wanneer een kampen/anp - De trad) kerstnachtdienst van de landse Hervormde Kerk i| pen wordt dit jaar voor h| twee keer gehouden. De raad vindt de risico's vl bijeenkomst in de Bo\i met de gebruikelijke 29 zoekers te groot. De gemeente en de braie hadden de kerkenraad j. seerd de dienst tweemaal ganiseren met per keen maal 1500 bezoekers. G| wordt dat de bezoekef evenredig over de dienst negen en elf uur 's avonfj delen. Volgens De Fijter is hetf, mede naar aanleiding j, nieuwjaarsbrand in Vol genomen. „Vorig jaar kerk helemaal vol. Menl ten in de nissen en achy koor. Een prachtig gezicli de preekstoel, maar als ey oude kerk bijvoorbeeli steen naar beneden val^ meteen grote paniek d vluchtwegen niet ga deerd." De omstreden 'oorlogspaus' Pius XII opent het Heilig jaar 1950. Foto: archief/anp eensluidend moreel oordeel over Pius XII niet mogelijk blijkt, kunnen joden en katholieken el kaar vinden in het zoeken naar de historische waarheid. Eric Ottenheijm is studiesecre taris van de Katholieke Raad voor Israël. e virginia beach/rtr-anp Amerikaanse televisiedc Pat Robertson treedt tei voorman van invloedrijk servatieve politieke orga Christian Coalition. Die door Robertson in 1989 richt na een mislukte president van de VS te w Robertson wil zijn ener] steken in zijn televisieprei de Christian Broadcastin work.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14