LEIDE Nieuwe hoop voor Aalmarktschool REGIO )pvolgers gezocht voor krasse kruideniers Teleurgesteld Portaal zegt alles te doen aan onderhoud NAT 'Maarten 't Hart slechts blikvanger' 'Zetels winst voor wie zich tegen plan keert' ferendum houdt niet het hele plan tegen Aardige jongens! R1 Karen Peterson Band Relatie met bewoners Condorhorst was al langer verziekt door Eric-Jan Berendsen het land hebben rond de 130 digers van de Consumenten- vervolg van voorpagina verhuurders aangemeld voor bond, de Ombudsman en de een van de vier prijzen. Een jury Woonbond maakte de laatste leiden - Woningstichting Portaal met huurders en vertegenwoor- selectie. Leiden is de slechtste verhuur der van Nederland. Ze deelt de eerste plaats met Poelwijck Sweers in Amsterdam. De ver huurders hebben geen overleg met hun klanten, het onder houd is slecht en huurders moe ten te veel betalen, zo blijkt uit de jaarlijkse verkiezing van de slechtste verhuurders door de Woonbond. Begin dit jaar werd Portaal door de woonbond al genomineerd. Portaal dankt die nominatie aan de bewonerscommissie van de Condorhorst. De verhouding met die partij is al langer ver ziekt. Bewoners hebben een groot aantal klachten over de staat van onderhoud van de flats. Portaal wil die verkopen en verwijt de commissie dat die al les blokkeert. Portaal is teleurgesteld, zo laat het in een persverklaring weten. De stichting is zich bewust van de klachten over slecht onder houd maar zegt dat ze er alles aan doet om achterstanden weg te werken. Sinds de fusie tussen WBL en Portaal begin dit jaar is er extra geld voor uitgetrokken. „Het is echter onmogelijk om alle klachten in een jaar weg te werken. Als bewoners bij de fu sie de indruk hebben gekregen dat we alle klachten binnen een jaar konden oplossen, dan be treuren wij dit. Wel hebben wij begrip voor het feit dat huurders in het complex Condorhorst, van wie de woning nog niet up- to-date is gebracht, ontevreden zijn." Als beste verhuurders zijn Stien- stra Beleggingen uit Heerlen en Kombinatie '86 uit Zeist geko zen. De huurdersorganisaties in (advertenties) VAN Z> R /vinterschilde Vraag naar de aantref subsidiemogeUlkheden ev; lieuwe glazen ëteit is trots j'.; Die Lêythe pa eiderdorp Ie bres voor gel agentschap Tie ka "eend Leiden •la; i ki Minister Vermeend an taken en werkgelegen- gtepngt zaterdag samen nig leden van de PvdA- et de Tweede Kamer erabezoek aan Leiden. Zij ricfekijken wat de afgelo- truii is verbeterd in Lei- atsfcrd. Bovendien willen ceig waarom mensen hier er inen. Wethouder Hille- e enkele leden van de G ctie uit de gemeente en eleiden het gezelschap, rg ellenden kunnen het intussen 15.30 en 16.30 ononen in Verpleeg- en ilcentrum Overrhyn. donderdag 6 DECEMBER 2001 door Robbert Minkhorst leiden - De Aalmarktschool blijft mogelijk staan. Burgemeester en wethouders van Leiden kiezen voor twee ontwerpen voor de school, die in het Aalmarktproject deel wordt van de grotere Stads gehoorzaal. Het ene gaat uit van behoud, het andere van sloop. Aanvankelijk wilde de gemeente de oude gemeenteschool sowie so afbreken. Het pand zou van een te slechte kwaliteit zijn. De reacties op het plan 'Leve de Aalmarkt' van projectontwikke laar MAB en de gemeente heb ben echter voor een koerswijzi ging bij B en W gezorgd. De ge meente denkt dat sloop nog al tijd beter is, zegt wethouder Hil- lebrand (ruimtelijke ordening), „maar het is heel moeilijk om mensen daarvan te overtuigen." „Want we kunnen niet laten zien wat er voor in de plaats komt", verduidelijkt de wethou der. „En wat dat wordt, daar zijn mensen heel bang voor. We zet ten straks twee ontwerpen naast elkaar en dan kan de stad de keuze maken." De gemeente heeft rapportcijfers aan de ge bouwen in het gebied uitge deeld. De Aalmarktschool krijgt nu een zeven. .Alleen moeten we daar de Stadsgehoorzaal gaan uitbreiden en bevoorra den. Dat wordt een hele inge wikkelde klus. Wat houd je dan over tegen welke prijs? De kwali teit gaat fors achteruit en dan blijft een vijf over. Met een nieuw gebouw, zorgvuldig uit gewerkt door een toparchitect, kun je een acht of negen krijgen. Straks kunnen we de discussie aangaan over het verschil tussen die twee ontwerpen." De gemeente heeft 68 zeer uit eenlopende reacties op 'Leve de Aalmarkt' gehad. Van 'zeer posi tief tot 'uiterst negatief, zegt Hillebrand. Alleen over de sloop van de gemeenteschool zijn mensen het bijna allemaal eens: dat zou zonde zijn. Voor het overige vindt Hillebrand de commentaren 'zeer wisselend'. „Centrum Management Leiden zegt dat dit plan al zeer mini maal is, terwijl anderen nog steeds willen laten geloven dat dit een afbraakproject is." En waar de een zich verzet tegen een plein aan de Breestraat, keert een volgende zich tegen de nieuwe steeg tussen de Haar lemmerstraat en de Stille Rijn. Sommigen hielden een pleidooi voor het louter opknappen van het gebied, en voor de restaura tie van de aanwezige panden en rijksmonumenten. Volgens Hil lebrand is dat onmogelijk. Zon der grote investeringen van bui tenaf kan de gemeente de mo numenten niet restaureren. Het een is onlosmakelijk aan het an der gekoppeld, stelt hij. „We hebben niet al die miljoenen op de plank liggen om het gebied alleen maar op te knappen en dan weer terug te geven aan de stad." De rijksbijdrage voor stadsvernieuwing gaat volgend jaar met de helft omlaag naar zes miljoen gulden. Dankzij het Aalmarktproject kunnen 36 panden worden opgeknapt. Dat alleen al kost een veelvoud van zes miljoen. leiden - Eva Biesheuvel was ook al een der hoofdrolspelers bij het vorige Leidse referendum over een bouwplan voor het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis aan de Hoge Rijndijk. Ze zegt namens de Werkgroep Referen dum Aalmarkt dat zij nog moet zien of er een meerderheid in de gemeenteraad is die een simpe le referendumvraag a la 'bent u voor of tegen het Aalmarktpro ject' wil tegenhouden. Ze erkent dat de Werkgroep het liefst zo'n volksraadpleging heeft. Ze wijst erop dat als het referen dum doorgaat, de kwestie waar schijnlijk over de verkiezingen heen wordt getild en er dan een nieuwe bestuurdersploeg in de raadszaal zit. Daar komt nog eens bij, redeneert ze, dat het gesloten front dat de collegepar tijen nu nog lijken te vormen, door de verlaezingskoorts zwak ke plekken kan gaan vertonen. „Het besef zal groeien dat een partij die zich tegen het project keert, zetels winst kan boeken." Lukt het niet om de plannen met het referendum tegen te houden, aldus Biesheuvel, dan beschikken de tegenstanders nog over andere 'wapens'. Zoals procedures waarmee panden in het gebied aan een monumen tale status kunnen worden ge holpen. .Alleen al de behande ling van zo'n aanvraag kan vijf jaar duren." li Koevoet De WD en de PvdA, de ootste collegepartijen, lorkomen dat een even- erendum het hele Aal- iject tegenhoudt. De li- i en de sociaal-democra- bereid de referendum- te honoreren maar zijn plan zich bij voorbaat ïitslag te binden als de ch met een simpel 'ja' of er het omstreden plan ireken. •ndumvraag, vinden de zou wel een omstreden lel, zoals de sloop van de tschool, als onderwerp hebben. „Het Aalmarkt - nag niet in zijn geheel n, omdat er dan weer g niets gebeurt met dit de binnenstad, waar- Jmand kan ontkennen ïodig moet worden op- Het project is te com- heeft te veel aspecten in de simpele referen- I ïg 'voor of tegen' te gie- igt Leendert de Lange, lorzitter van de WD. Hesselink, vice-fractie- voorzitter van de PvdA, deelt De Langes standpunten. Die staan haaks op de opvattin gen van de pas opgerichte Werkgroep Referendum Aal markt. Die heeft de eerste voor een referendumaanvraag beno digde 1500 handtekeningen in gezameld en wil het gemeente bestuur en projectontwikkelaar MAB met het referendum over het plan 'Leve de Aalmarkt' een halt toeroepen. WD-voorman De Lange, toch al niet zo gecharmeerd van 'refe renda in het algemeen', stelt dat daar geen sprake van kan zijn. „Wij zijn akkoord gegaan met de Leidse referendumverordening omdat er een meerderheid voor was. We zullen de aanvraag voor een referendum dan ook hono reren en dus meewerken aan uitstel van de verdere besluit vorming", zegt hij. „Maar als het referendum erop uitdraait dat er alleen maar 'ja' of 'nee' tegen het plan hoeft te worden ge zegd, dan verzetten we ons daartegen vanwege het integrale karakter van het Aalmarktpro ject. Wij voelen ons niet gebon den aan de uitslag van het refe rendum als de referendumvraag de boel te zeer versimpelt." De Lange: ,Als je de kiezer vraagt: ben je voor het opknap pen van historische panden, voor parkeergelegenheid, voor verbeterde en uitgebreide huis vesting van culturele centra in het gebied, voor een stimulans van de detailhandel, dan krijg je telkens 'ja' als antwoord. Al die elementen zitten in het project. Je zou de vreemde figuur krijgen dat als je het plan als geheel ter discussie stelt en een meerder heid er 'nee' tegen zegt, je alles kwijt bent. En dat kan van nie mand de bedoeling zijn. De Lange zegt dat hij niet bang is voor een referendum. „De te genstanders van het Aalmarkt project voeren tot dusverre met succes campagne, gezien de in gezamelde handtekeningen, maar minstens vier partijen, de collegepartijen VVD, PvdA, Groenlinks en D66, gaan ook campagne voeren. Ik reken ook een beetje op steun van het CDA. Dat zit nu weliswaar in de oppositie maar heeft zijn eigen voormalige wethouders ook plannen laten maken voor het Aalmarktgebied. Collegepartijen die straks electoraal goede sier maken door tegenstanders naar de mond te praten, zijn geen be trouwbare bestuurlijke partners en dat is van invloed op de vol gende collegevorming. Zo'n par tij is trouwens ook niet geloof waardig voor de kiezers." De Lange laat doorschemeren dat hij het ook niet op prijs stelt als Groenlinks zijn bezwaren tegen de Boommarktgarage flink zou uitspelen. Die garage zit in het plan en daarmee heeft Groenlinks zich reeds akkoord verklaard, memoreert hij. Hesselink van de PvdA is het eens met De Lange. „Van het in gewikkelde Aalmarktproject", zegt1 ze letterlijk, „mag geen zwart-wit-verhaal worden ge maakt door een simpele refe rendumvraag die in één regel past. Al begrijp ik ook wel weer dat je er evenmin zes kantjes mee kunt vullen. Als eenmaal een goede referendumvraag is geformuleerd, kunnen de poli tieke partijen ook aan hun cam pagne beginnen. Dan zullen we meer dan tot nu toe is gedaan ons beleid moeten uitdragen." Tijdens de overhandiging van de handtekeningen vielen harde woorden. Links Eva Biesheuvel, rechts wethouder Hillebrand. Maarten 't Hart houdt zich even koest. Foto: Henk Bouwman door Wim Koevoet vervolg van voorpagina leiden - De overhandiging van 1500 handtekeningen - nodig voor de aanvraag van het refe rendum over het Aalmarktpro ject - leidde gisteren tot een ve nijnige woordenwisseling tussen wethouder Hillebrand en Maar ten 't Hart uit Warmond. De ini tiatiefnemers van het referen dum hebben volgens de wet houder de Warmondse schrijver slechts bij hun campagne be trokken als blikvanger. Hillebrand beweert dat Maarten 't Hart helemaal niet Zo fel tegen het Aalmarktproject is als hij doet voorkomen. „We zijn sa men met een VPRO-journaliste en Eva Biesheuvel door het plangebied gelopen en toen gaf 't Hart toe dat hij toch veel plus punten ziet in het Aalmarktpro ject. Hij is slechts uitgesproken tegenstander van de nieuwe brug. Wat opviel was dat hij het plan nauwelijks kende." De wethouder betreurt de refe rendum-aanvraag, zegt hij. „Vooral jammer is dat deze ont wikkeling weer vertraging ople vert. Maar ik baal er niet van, ik geloof heilig in dit plan en ik denk dat ik de kiezers ook van de noodzaak kan overtuigen. Met een relatief beperkte over heidsinvestering van zo'n 40 miljoen gulden krijg ik voor el kaar dat alle historische panden worden opgeknapt en dat de jaaromzet van de middenstand met zo'n 60 tot 70 miljoen gul den stijgt." Hillebrand betoogt dat het budget voor het opknap pen van monumentale panden nooit groot genoeg zal zijn voor de noodzakelijke restauraties. „Vandaar ook dat de gemeente de Aalmarktschool zo lang heeft laten staan." Door de overeenkomst met pro jectontwikkelaar MAB, die in het Aalmarktgebied winkels wil bouwen, komt er geld vrij voor allerlei andere nuttige zaken. „Met dit verhaal kan ik het Aal marktproject overeind houden." In de deuropening bij vertrek constateert Hillebrand dat het nog altijd regent. ,Als de hand tekeningen nu maar niet weg spoelen. Dat zou jammer zijn." door het vele zand dat onder de deksels was gewaaid. „We wer den er toen ook heel streng op gecontroleerd dat de melkbus sen goed schoon waren. Nie mand had nog een geiser, dus er kwam altijd een vrachtwagen van de melkfabriek langs met wartn water om die bussen mee schoon te maken. Ik moest dan altijd zo'n 50 liter de trap op sjouwen." Al snel verkocht het echtpaar naast melk ook kaas. vleeswa ren en eieren. Dick zit op zijn praatstoel: „Een liter melk kost te 21 cent en een ons kaas 25. Dat is in de loop van de jaren wel een stuk meer geworden. En weet je wat het gekke is? De prijs van de eieren. Die is in al die tijd precies 25 cent geble ven." Volgens Annie had de winkel charme. „We hadden zo'n enorme marmeren toonbank met allemaal potten jam er naast." Het gezin Van der Hulst bewoonde de etages boven de winkel. Vier kinderen hadden twee kamertjes op zolder onder een schuin dak. Soms sprongen ook de broers en een zus van Dick bij in de winkel. Een van de zonen nam de groentewin kel onder zijn hoede, die nu nog onder zijn leiding wordt voortgezet. Het was hard werken, vaak zo'n zeventig uur per persoon per week. Gelukkig heeft Annie haar man altijd met plezier ge holpen in de winkel. Tevreden kijkt ze terug op de drukke za terdagen van weleer. De winkel heeft altijd goed gedraaid, tot op de dag van vandaag. Buurt bewoners betreuren het dat de zaak verdwijnt. Een van hen vroeg zich zelfs huilend af: „Waar moet ik nu heen?" Omdat ze geen opvolger kon den vinden, staat de zaak te koop. Ook de Hulsten zelf vin den het erg dat hun levenswerk niet kan worden voortgezet: „Jonge mensen durven het niet meer aan om nu een kruide nierswinkel te beginnen. Het is erg hard werken en dan met al die supermarkten in de buurt..." Annie en Dick geven zondag hun afscheidsreceptie voor klanten en relaties in Wester kwartier aan de Ten Katestraat, in dezelfde zaal waar bijna 49 jaar geleden de opening van de zaak werd gevierd. Saskla Decorte Het echtpaar Van der Hulst kijkt met tevredenheid terug op het werk in de kruidenierswinkel, die in bij na vijftig jaar uitgroeide van bescheiden melkwijk tot bloeiend bedrijf. Foto: Dick Hogewoning i voordeur hangt een ijl >apier met daarop in ro- 9 ;rs: 'Hè, hè, na bijna vijf- eindelijk klaar'. Annie en an der Hulst, beiden 73 loeten nog even wennen m nieuwe vrije tijd. Na 49 et plezier hun kruide- inkel aan de Leidse Wil- ooslaan te hebben ge- rokken zij afgelopen za- voor het laatst de deur zich dicht. Niet omdat lak is weggeconcurreerd prukkende grootgrutters, .enkel en alleen vanwege eeftijd, hoor!". n idrijf omvat maar liefst inkels: de oorspronkelijke ij rakel, waar later de ;elegen groentewinkel en i; winkel bijkwamen. „Ik '«et nog goed", zegt Dick: januari 1953 ging ik voor jrst met een bakfiets op m melk rond te brengen." d de jaren daarvoor nog t en banketbakker en een andelaar in Wassenaar gewerkt. „Dat laatste was leuk werk. Ik verdiende 55 gulden per week, echt super in die tijd." Toen hij in Leiden een lege winkelruimte plus woonhuis kon bemachtigen via een be vriende melkhandelaar, liet hij die kans niet voorbijgaan. De huur bedroeg indertijd 19,85 gulden per maand. Dicks vrouw Annie zegt lachend: „Er waren nog vijftien andere gegadigden voor het pand. Die waren er in de jaren na de oorlog - toen ie dereen ging emigreren - niet zo blij mee dat een Voorschote naar die winkel voor hun neus kwam wegkapen." Zo werd de kruidenierswinkel geboren, onder het motto: Van de Hulst, voor vers'. Maar ook toen ging niet alles van een lei en dakje. Dick vertelt met smaak hoe hij ten tijde van de watersnoodramp in Zeeland, die in datzelfde jaar plaatsvond, in de hevige wind de melkbus sen niet meer open kon krijgen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TflEFOON 0 71 -53 56 424 Swing Baja 7O's BO's Latin Classics Glitter Vrijdag 7 december Glamour Time Live on stage: Danssalon Aanvang 22.00 u j vuJ.paTquiri st^atecTDJ ^Special act by Mr. Sympatic 'Spectacle dance show Entree 25,-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13