Wegener moet dagbladen verkopen MEDIA Wie is de baas over de afstandsbediening of de brievenbus? Hersenpatiënten praten openhartig 'Ultieme' late-nightshow bij Yoriij Documentaire RTL eerst via internet Uitgever heeft te sterke marktpositie in Gelderland Commissaris Inge Brakman: 'Persconcentratie in Nederland zorgwekkend' den haag/anp - Uitgeverij We gener moet de Arnhemse Cou rant en bepaalde edities van het Gelders Dagblad toch verkopen, omdat het bedrijf anders een te sterke marktpositie in de provin cie Gelderland krijgt. Dat heeft het College van Be roep voor het Bedrijfsleven (CBB) gisteren bepaald. Het uit geversconcern nam in 1999 vijf laanten van VNU over voor 1,8 miljard gulden, waaronder dag blad De Gelderlander. Kartel waakhond NMa ging daarmee akkoord, maar dan moest Wege ner wel de Arnhemse Courant en edities van het Gelders Dag blad afstoten. De rechtbank in Rotterdam draaide die beslissing terug, maar in hoger beroep gaf het college gisteren de NMa gelijk. Zeeuws-Vlaanderen Het college vindt verder dat de Nederlandse Mededingingsau toriteit ook terecht aan Wegener heeft opgedragen de Provinciale Zeeuwse Courant (PZC) en BN- De Stem elk onafhankelijk te laten berichten over Zeeuws- Vlaanderen. De leden van het tuchtcollege vinden dat de NMa de regionale dagbladen op goe de gronden beschouwt als een apart marktsegment met elkaar als belangrijkste concurrenten. „De vrees van de NMa voor ver lies aan kwaliteit door het weg vallen van de concurrerende re gionale dagbladuitgever is te recht. Geen aanleiding bestaat er voor de conclusie dat het sa mengaan van de concurrerende dagbladen noodzakelijk of on vermijdelijk zou zijn", schrijft het college. Overleggen Wegener wil nu zo snel mogelijk met de NMa overleggen over de consequenties van de uitspraak van het CBB. Probleem is onder andere dat de titels die het concern zou moeten verkopen (Arnhemse Courant en Gelders Dagblad), niet meer zelfstandig bestaan en inmiddels in het bedrijf zijn ge- integreerd. De NMa kon gisteren nog niet reageren op de uitspraak omdat deze instantie de uitspraak nog moet bestuderen. hilversum/gpd - De televisie uitzending is zondag 23 de cember via RTL 5, maar wie niet wil wachten, kan nu al te recht op internet voor een voorproefje van de documen taire Heimwee naai- de gevan genis van Jeroen Akkermans. De documentaire schetst een onthullend beeld van het leven achter de tralies van het Fei tham Young Offenders Institu tion, de grootste jeugdgevan genis in Engeland. Speciaal voor internet Akkermans interviews mp"" jeugdgevangenen. De ni?.n soonlijke portretten en sprekken zijn nu al te de website: /documentaire. Naast biedt de website uitgebre achtergronden over gevangeniswezen en de blematiek van voorzien van feiten en De totale documentaire rigens niet via het net te Steeds minder bedrijven zijn eigenaar van steeds meer kranten, tijd schriften, radio- en televisiestations, internetsites en de techniek er achter. Kunt u nog kiezen welke krant u leest of naar welk televisie programma u kijkt en tegen welke prijs? Of beslist een handvol bedrij ven dat voor u? Het Commissariaat voor de Media doet onderzoek naar persconcentraties in Nederland en publiceert binnenkort de eer ste Monitor Persconcentraties. Het is tijd om ons zorgen te maken, luidt de conclusie. door Dolf Rogmans Hilversum - Er zijn steeds min der dagbladen in Nederland. Het aantal radio- televisiekana len groeit nog, maar kwaliteit is vaak ver te zoeken. En als u geen klant wilt zijn bij het kabelbe drijf is er nauwelijks een alterna tief. Het medialandschap in Neder land verandert snel en lang niet altijd ten goede. Wat er precies verandert en hoe snel, dat weet eigenlijk nie mand. Vandaar dat de rijksoverheid het Commissariaat voor de Media vorig jaar de opdracht gaf het Nederlandse medialandschap in kaart te brengen. Het commis sariaat kijkt vooral naar de onaf hankelijkheid, de pluriformiteit en de toegankelijkheid van de media. De economische aspec ten liggen meer op het terrein van de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa). In febru ari komt het eerste rapport uit. Commissaris Inge Brakman is verantwoordelijk voor de eerste Monitor Persconcentraties in Nederland. Moeten we om zorgen maken over de media in Nederland? Brakman: „Ja. Al lang. Bij de dagbladen zie je dat er op regio naal niveau nauwelijks tot geen concurrentie meer is. Als consu ment kun je niet meer kiezen uit verschillende kranten. Enkele landelijke kranten hebben fi nanciële problemen, moeten bezuinigen en draaien de inter netactiviteiten terug. Dat leidt dus tot minder keus voor de consument. Daarmee komen de pluriformiteit, de onafhankelijk heid van redacties en op termijn de toegankelijkheid onder druk te staan." „Bij de televisie-omroepen zien we dat de afgelopen jaren het aanbod enorm is toegenomen terwijl de prijs voor de consu ment laag is gebleven. Aan de ene kant zal die prijs omhoog gaan als gevolg van de digitalise ring. Het wordt mogelijk om programma's op maat te leveren en daarvoor op maat geld te vra gen. Aan de andere kant is het de vraag hoe lang de publieke omroepen nog kunnen meedin gen naar belangrijke film- en sportrechten. Die worden steeds duurder. En de commerciële omroepen worden onderdeel van steeds grotere Europese en soms mondiale concerns. Die kopen of maken vaak program ma's op Europees niveau. Dan dreigt eenvormigheid en ver schraling. Dat zie je nu al ge beuren. 's Avonds na tien urn- zijn er wel erg veel soft-erotische programma's op televisie." Kabelbedrijven „En bij kabelbedrijven gaat de concentratie helemaal hard. UPC is inmiddels onderdeel van Liberty, een organisatie die ka belnetten bezit van Australië via Amerika naar Europa. Die krij gen dus een belangrijke stem in wat we straks op de televisie kunnen zien." Waarom is het zorgelijk dat kranten en televisiezenders tot grote concerns behoren? Brakman: „Het commissariaat kijkt naar pluriformiteit, onaf hankelijkheid en toegankelijk heid. De media bieden een ven ster op de werkelijkheid. Hoe kun je als consument nagaan of de informatie klopt die je krijgt aangeboden? En is informatie wel bereikbaar en betaalbaar? Als alle media tot slechts enkele bedrijven behoren, is de kans groot dat de prijs omhooggaat en daarmee de toegankelijkheid afneemt. En grote concerns cen traliseren vaak. Dan wordt er op één plaats beslist hoe een pro gramma in bijvoorbeeld alle Eu ropese landen eruit moet zien. Dat gaat ten koste van de onaf hankelijkheid van programma makers en de pluriformiteit. Het aanbod verschraalt." „Ook is het belangrijk dat de kij ker of lezer kan nagaan of de ge boden informatie klopt of mis schien vermengd is met com merciële boodschappen. Com mercie en redactie moeten strikt gescheiden zijn. Daarom gaan we na of er voldoende met pro gramma- en redactiestatuten wordt gewerkt in Nederland, waarbij de verhouding tussen redactie en commercie is gere geld. Overigens is het een lastig onderwerp. Sluikreclame is las tig te controleren en op bijvoor beeld reclame in buitenlandse films hebben we weinig invloed. Maar het is wel belangrijk dat de consument weet waar hij aan toe is." Komt het gevaar van mediacon centraties uit het buitenland? Brakman: „In de Monitor Pers concentratie signaleren we drie internationale trends, die alle drie aanleiding geven tot zor gen. Het zijn trends die zich ook in Nederland voordoen of zich kunnen voordoen. In de Ver enigde Staten zie je niet alleen heel grote mediaconcerns ont staan (horizontale concentratie), maar ook combinaties van me diabedrijven en distributeurs, zoals kabelbedrijven (verticale concentratie). Dat is een onge wenst concentratie van macht. In de VS dreigt de situatie dat één concern kan bepalen welke krant iemand leest, welk televi sieprogramma iemand bekijkt, welke film er in de bioscoop draait en ook tegen welke prijs en op welke manier, bijvoor beeld via de kabel of satelliet." „In Engeland zien wat dat Mur doch een enorm mediabedrijf heeft met belangen in dagbla den en televisiestations. En in Italië heeft een minister-presi dent ook drie televisiestations in bezit heeft. Inmiddels kent Italië de meest scherpe regels van Eu ropa, maar dat geldt niet voor de bestaande situatie. De vraag is wanneer je in Nederland re gels moet stellen." Grenzen Wat kan de overheid doen aan de concentratie van macht bij mediabedrijven? Brakman: „Ik ben heel aarze lend als het gaat om meer re gels. Bij dagbladen zijn we voor de regionale kranten te laat. Toch zullen er altijd regels nodig zijn, je moet als overheid gren zen stellen. Nu zijn er in Neder land al richtlijnen die verbieden dat mediabedrijven dominante belangen verwerven in verschil lende media, bijvoorbeeld tege lijk belangen in dagbladen en televisie. De vraag is of we ons daar op moeten blijven concen treren of meer regels moeten stellen aan de combinatie van mediabedrijf en distributie." „En de overheid kan gewenste ontwikkelingen stimuleren. Zo als bijvoorbeeld via het Bedrijfs fonds voor de Pers. Het zou goed zijn als het bedrijfsfonds een injectie zou geven aan inter netactiviteiten van de klanten. Of door fiscale maatregelen, zo als een lager btw-tarief voor dagbladen. In ben verbaasd dat dagbladen dat idee van CDA-ka- merlid Atsma niet enthousiaster omarmen." Verder is transparantie erg be langrijk. Wie heeft welk belang, hoe zijn bedrijven aan elkaar ge koppeld. De monitor moet de onderlinge belangen tussen me diabedrijven blootleggen. Met de monitor in de hand is de po litiek aan de beurt om keuzes te maken." Teleac toont zoektocht naar werking van onze grijze cellen Van onze mediaredactie Hilversum - Yorin brengt vanaf 14 januari een wekelijkse, op Amerikaanse leest geschoeide late-nightshow op televisie. Voor Kevin Masters Late Night is een Amerikaanse presentator aangetrokken. Zijn identiteit is nog niet nader bekendgemaakt, maar de be doeling is dat hij zich ontpopt als de 'ultieme showmaster' Ke vin Master. Het wordt een klas sieke late-nightshow in de stijl van David Letterman en Jay Le- no, aldus een woordvoerster van Yorin. De presentator is Engelstalig en heeft nauwelijks kennis van Ne derlandse gewoonten. „Daar door zullen nu eens niet de standaard talkshow-dingen aan bod komen, maar toont de host zijn verbazing over dingen die wij hier heel normaal vinden. We mikken op een onvoorspel bare, humoristische show", zegt de woordvoerster. In elke uitzending ontvangt Master twee gasten, daarn een grote rol weggelegd vi A vaste band. De show won >0, dag van tevoren opgenom een nog nader te bepalen I s' in het centrum van Amstei n l Elke aflevering van de voc eJ veertiendelige reeks dui minuten en is te zien rom uur. II MEDIA IK Hilversum - Het menselijk brein: een massa neuronen en bloed vaten van anderhalve kilo. Hoe onze hersenen precies werken probeert de Britse professor Susan Greenfield te achterhalen in de serie Brain Story. Greenfield ontmoet tijdens haar zoektocht biologen, neurowe- tenschappers, psychologen en taalkundigen. Zij doen experi menten met vrijwilligers of be studeren mensen met afwijkin gen in hun hersenen. Brain Sto ry zit vol met feiten waar de ge middelde kijker geen weet van heeft. Zo blijkt dat een pasgebo rene wordt aangetrokken door alles wat op een gezicht lijkt. Vlekken voor ogen, neus en mond zijn al genoeg om zijn- /haar aandacht te trekken. En de mens heeft bij zijn ge boorte al bijna alle hersencellen die we ooit zullen hebben. Wat verandert in de loop der jaren zijn de verbindingen tussen die cellen. Geheugen Dit zijn droge feitjes met een hoog 'Goh, interessant' gehalte. Brain Story gaat meer leven als 'slachtoffers' van een brein dat niet helemaal goed werkt aan het woord komen. Zoals de 22- jarige John Forbes. Hij heeft een zeldzaam soort hersenletsel, op gelopen toen hij een baby was. Pas jaren later merkte hij dat hij vrijwel geen geheugen heeft. „Mijn geheugen is net een ar chief vol herinneringen waar je soms wat bladen uit verliest. Zo blijf je achter met wat losse her inneringen", omschrijft John zelf zijn probleem. Zijn familie merkte pas dat John zo goed als geen geheugen had, toen ze za gen dat hij de weg niet kon vin den in een vreemde omgeving. Als hij in een restaurant naar de De Britse professor Susan Greenfield presenteert Brain Story. Foto: GPD wc ging, kon hij het tafeltje niet meer terugvinden waar zijn ou ders aan zaten. Zijn moeder Beverly probeert John toch een 'geschiedenis' mee te geven. „We hebben veel foto's die we hem vaak laten zien. En we praten steeds over zijn kinderjaren. Zo proberen we hem herinneringen te geven om aan terug te denken. Dan heeft hij later tenminste iets." Professor en presentatrice Susan Greenfield praat de ver halen op een losse manier aan elkaar en betrekt regelmatig her senspinsels op zichzelf. Zo heeft ze het over een van de meest opmerkelijkste aspecten van on ze hersenen: dat zij selecteren wat we onthouden. Op een of andere manier bewaren de her senen wat voor ons belangrijk is en verwijderen de rest. Laboratorium Voor Greenfield bijvoorbeeld zal het anatomielaboratorium van de Universiteit van Oxford voor altijd in haar geheugen gegrift staan. „In deze zaal ontleedde ik voor het eerst menselijke herse nen. Ik zat op deze bank. Ik weet nog dat ik dacht:Als er nu eens iets onder mijn nagels blijft zit ten, zou dat dan het stukje zijn waarmee iemand had bemind?' Ik weet nog wie er naast me stond, en ik herinner me alles nog precies van die dag. Mijn hersenen hebben dit bewaard, omdat het zo belangrijk voor me was. Maar ik weet niet meer wat ik de dag ervoor of ema gedaan heb." Brain Story doet nog het meest denken aan schooltv-program- ma's. Begeleid door rustiek gi- taargetokkel en hemelse pia noklanken wil het de kijker iets leren. Wat dat betreft had de se rie net zo goed om 11 uur 's ochtends uitgezonden kunnen worden. Het is interessant en bovenal educatief, maar voor de kijker op dit late tijdstip zal de kennis waarschijnlijk enkel wor den gebruikt voor 'Goh, wist je dat...' vraagjes op feesten en partijen. Jeroen Keijzer Brain Story wordt vanavond om 23.00 uur bij Teleac/NOTop Ne derland 1 uitgezonden. Burgerlijke staat: gehuwd Werk: journalist Hobby's: rock roll Krant: The Independent Tijdschrift: Mojo Boek: de autobiografie van Di on Film: As Good As It Gets Muziek: Van Morrison Website: www.viplanet.nl Voor welk televisieprogramma mocht je vroeger opblijven? Voor Pension Hommeles. Dat was eigenlijk de eerste soap op de Nederlandse televisie over de doldwaze avonturen van de bewoners van een pension. Daar mocht ik dan in pyjama naar kijken en daarna moest ik naar bed. Ik kon het soms nog wel wat rekken en ik weet nog dat er dan altijd een muziek programma met The Ramblers volgde. Dat was ook leuk. Als je baas van een tv-zender zou worden, wat zou je eerste maatregel zijn? Een uitgebreid marktonderzoek laten uitvoeren om te zien wat de mensen willen. Ik heb afge leerd om dingen op te zetten die ik zelf leuk vind. Als je ten minste wilt dat iets een succes wordt. Iets leuks voor jezelf moet je maar op zolder doen. Voor welke presentator of welk programma zet je de radio aan? ternational, Johan Derksen (52). Foto: GPD Voor Jan Donkers van de VPRO. De mensen van mijn leeftijd zijn voor de radio geen doel groep meer, terwijl wij toch de generatie zijn die de rock roll heeft uitgevonden. Als ik in de auto de radio aan zet hoor ik al leen maar van die schreeuwen de dj's. Als je leven wordt verfilmd, wie moet jou dan gaan spelen? Sam Elliott, een aandoenlijke B- acteur die ook wel eens een bij rol in een A-film mag spelen. Voor hem alleen kan ik naar een film gaan kijken. Hoe vind je dat je overkomt in de media? Ik denk zoals ik ben. In elk ge val niet saai. Ik kan me goed voorstellen dat er mensen zijn die zich aan me ergeren. Maar dat heeft ook weer een functie. Toen Leo Derksen nog colum nist was in De Telegraaf ergerde ik me ontzettend aan die recht se bal. Maar toen hij stopte ging ik hem missen. Wie bewonder je in je vak? Mart Smeets vanwege zijn enorme productie. Je kunt je te levisie niet aanzetten of hij zit daar weer in zijn mooie pak, hij doet een radioprogramma, schrijft in bijna ieder tijdschrift een column en iedere drie maanden verschijnt er wel een boek van hem. En het is alle maal ook nog eens van een re delijk goed niveau. Denk je dat je qua werk ooit nog eens iets totaal anders gaat doen? Ik vrees van niet. Ik heb toch het etiket van een voetbalman en dan zitten ze in andere bran ches niet zo op je te wachten. Wat was je grootste blunder? Dat ik ooit heb voorspeld dat het met Dennis Bergkamp nooit wat zou worden. Toef' Cruyff hem liet debuteren 3 ik Bergkamp een onpersoo f ke jongen. e| Maar als je als multimiljon carrière kunt beëindigen is ac toch niet slecht. I. 7. Als welke historische figuur je uit de tijdmachine? Als Elvis. Alleen zou ik dan der wegwerpfilms maken e Rl proberen zelf liedjes te sein 5 ven. Want daar in was hij to bi wel armoedig. Met wie zou je liever niet aa j' spoelen op een onbewoond if land? )i Mijn ex-vrouw. iw Iedereen heeft momenteel f< mening over Pirn Fortuyn. IO is de jouwe? Ik vind Pim Fortuyn een iri ls te, pedante homo die mij ni oj moest lastigvallen met zijn >e halen uit de darkroom. Man politicus is hij in een gat in hi markt gesprongen en heeft A< realistische ideeën. Ik ben 1 de binnenstad uit gevlucht, omdat het er onleefbaar we En partijen als PvdA en VU lo moeten zich schamen dat 1 R het vacuüm hebben laten 01 g staan waar Fortuyn is inge- h sprongeq. I« c Herman Elzinga Inge Brakman: „Als alle media tot slechts enkele bedrijven behoren, is de kans groot dat de prijs omhooggaat en daarmee de toegankel Igi heid afneemt." Foto:

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10