akkoord ECONOMIE Ruzie partner in VS bemoeilijkt flirt KLM Bedrijven beknibbelen op cadeaus eigen personeel Staalbedrijven in VS willen samenwerken 'Beste koop' dreigt te verdwijnen Onderhandelingen in SER verlopen erg stroef 'Dagje Holland' van allerrijkste man FloraHolland streeft naar fusie met ZON-Sierteelt ti Groningen Valse euro's zijn niet van echte te onderscheiden woensdag S DECEMBER 2001 td kledinglijn onnexxion Connexxion mag >n kledinglijn exploite- s de vervoersmaat- overeengekomen met brikant Mexx. Aanlei- ;t nieuwe uniform ioneel in de buiten- n Connexxion, dat net exx-logo twee grote zien. Afgesproken is kleding alleen door 1 gedragen mag wor- >rlengt luchtvaart De Europese lucht- ïtschappijen kunnen naart op steun reke- hun overheden. Giste- en de EU-ministers iciën besloten de rege- rlengen waarbij de borg stelt voor verze- in de branche. De re- ingegaan na 11 sep- toen verzekeraars over wereld aankondigden ngen op luchtvaartpo- beperken. S Kan BMW 51 eerder op 5 h* - De bestuursvoorzit- 5 Ie Duitse autofabrikant 5 lachim Milberg, heeft 5 onverwacht bekend ge- 5 4 in mei, na de algeme- o eelhoudersvergadering, 5 len. Milberg wordt op- [door Helmut Panke, nu o inanciële topman van o [ilberg trad twee jaar g aan en was verant- 5 ijk voor het afstoten [verliesgevende Britse 5 s pair-dochter 1 de poorten L - Grondafhandelings- 3 )utchport op Schiphol 1 januari 2002 zijn deu- d bedrijf is een dochter Failliete Swissair. Vol- jtchport hebben de re- (beurtenissen in de irtindustrie, de situatie ?hol en de situatie bij ertoe geleid dat Am- i sluit. Bij de vestiging 145 mensen. Dutchport j t de activiteiten over te lan andere afhande- Schiphol. I ingsactie n afgeblazen j jrg - De stakingsactie enwerkers bij P&O ea Ferries is afgebroken. londen hebben gisteren - afgeblazen, omdat het leeft toegezegd eventu- linigingsplannen voort- br te bespreken. Daar- leigde rederij met juridi- ippen. lelactieAH t erg hard iM - Dertigduizend reke- liders van Albert Heijn i de afgelopen maanden ftenlandse bankbiljetten aantal eurolanden inge- bij de supermarktketen. een woordvoerster f de actie de verwachtin- lim vijftien procent van hinghouders ruilde kos- 5 iiljetten in om het geld o IAH-rekening te storten. en weg bij ter Elmo 7 (heide - Bij Fokker Elmo Verheide verdwijnen de 4 de twee maanden 75 van 2 n 500 oanen. Door de o ft de luchtvaartindustrie 5 specialist in vliegtuigbe- het aantal opdrachten teruglopen. Volgens ecteur G. van Beek zijn igen ontslagen niet aan neert vast oonnetwerk Het Britse telecom- n BT Group, voorheen Telecommunications, rd ingrijpen bij zijn vaste k om concurrerend te De komende drie jaar jnen er 13.000 banen. De gel maakt onderdeel uit i plan om 850 miljoen terling 3 miljard) te en. BT verwacht dat er 33 edwongen ontslagen val- kampt net als KPN met o.oiorme schuldenlast. den haag/gpd - Werkgevers- en werknemersorganisaties kunnen het kabinet voorlopig geen una niem advies geven over de her ziening van de WAO. De onder handelingen in de Sociaal Econo mische Raad (SER) verlopen nog steeds uitermate stroef. Volgens voorzitter Wijffels zijn er nog te veel 'gevoelige punten' die over brugd moeten worden. De kans dat er nog voor de kerst een akkoord ligt is klein. Wijffels noemde het informele overleg gisteren wel constructief. Vol gens hem wordt er vooruitgang geboekt en is er nog steeds 'vol op kans' om er uit te komen. Het is belangrijk dat sociale partners nog voor de verkiezin gen met een advies komen zo dat het kabinet er nog mee aan de slag kan. Komt het later dan is het voor alle partijen afwach ten hoe een volgend kabinet het besluit oppakt. Wijffels noemde de WAO-her- ziening een 'belangrijk' onder werp voor veel mensen. „Het doel is om mensen op een goe de manier terug te krijgen op de arbeidsmarkt. Om daar een goed evenwicht in te vinden is erg moeilijk." De afgelopen weken ontstond onenigheid over een variant van VNO-NCW en FNV op het plan van Donner. Die stellen drie groepen voor. Arbeidsonge schikten tot 50 procent blijven in dienst van de werkgever. Werknemers die tussen de 50 en 80 procent arbeidsongeschikt zijn, krijgen twee jaar de tijd om een andere baan te vinden. En tot slot de groep die meer dan 80 procent is afgekeurd en in aanmerking komt voor een WAO-uitkering. Met die eerste groep tot 50 pro cent heeft het MKB veel proble men omdat de FNV wil dat het loon van die werknemers volle dig moeten worden doorbe taald. Het MKB heeft gister avond een alternatief plan inge diend. FNV-onderhandelaar Jongerius: „Zonder ontslagverbod lopen we het risico dat ze op straat worden geknikkerd." Volgens haar hebben de onderhande laars van VNO-NCW enkele we ken geleden ingestemd met de voorwaarden maar lijken ze nu terug te krabbelen. Jongerius noemt het 'zeer verdrietig' dat de onderhandelingen nog lan ger gaan duren. Eigenlijk had het akkoord al een maand geleden klaar moeten den haag - Bill Gates, volgens het blad 'Fortune' ondanks de economi sche malaise nog altijd de rijkste man ter wereld, was gisteren even in ons land. Hij sprak er een volle zaal toe in het Congrescentrum in Den Haag. De veel geprezen maar ook verguisde oprichter en topman van het Amerikaanse softwarebedrijf Microsoft deed 'een dagje Holland' tijdens een Europese tournee. Daarin laat hij zijn licht schijnen over de nieuwste ontwikkelingen op het terrein van de informatietechnologie. Foto: ANP/Koen Suyk zijn. Sociale partners lopen nu het risico dat de politieke partij en zelf plannetjes gaan maken voor een nieuw WAO-stelsel. De FNV wil absoluut niet dat WAO'ers overgeleverd worden aan de politiek. ,,Als staatssecre taris Hoogervorst (sociale zaken, red.) zelf een plan maakt om het aantal WAO'ers terug te dringen, gaat hij tornen aan de hoogte en duur van de uitkeringen. Lagere uitkeringen dus die een kortere periode worden verstrekt. De af gelopen jaren heeft dat niks op geleverd. Dan zijn we dus terug bij af." Kodak en Sanyo samen in nieuwe beeldschermen tokyo/rtr/afp/anp - Het Ameri kaanse fotografieconcem East man Kodak en het Japanse Sa nyo Electric gaan samenwerken bij de ontwikkeling en productie van nieuwe generatie beeld schermen voor onder meer zak telefoons en digitale camera's. Ze maakten gisteren bekend een gezamenlijke onderneming op te richten onder de naam SK Display Company. Het gaat om zogeheten oeld's (organic electroluminescent dis plays), schermen die de opvol gers worden van de lcd's (liquid crystal displays). Ze verbruiken minder stroom en zijn makkelij ker te produceren. De belang rijkste patenten zijn van Kodak. SK Display, voor 66 procent ei gendom van Sanyo en voor 34 procent van Kodak, is de eerste onderneming die begint met grootschalige productie van oeld's. Het bedrijf gaat in februari van start. In 2005 moet de jaaromzet zijn gegroeid tot zo'n 70 miljard yen 1,4 miljard). Dat is onge veer een kwart van de geraamde wereldmarkt. Andere grote Japanse elektroni caconcerns zoals Toshiba, NEC, Pioneer en TDK willen volgend jaar ook met de productie be- ginnen.In de meeste gevallen zullen ze gebruik maken van de technologie die ontwikkeld is door Kodak. groningen/anp - Het GAK stelt een grootscheeps onderzoek in naar mogelijke fraude in tiental len horecazaken die worden ge leid door pachters van de Gro ningse horecamagnaat Sjoerd Kooistra. Het onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van het openbaar ministerie. Het grote discussiepunt is of fooien tot het belastbaar inko men van de werknemers beho ren of niet. „Volgens een besluit van de Hoge Raad begin dit jaar is dat niet het geval, aldus raads man van de pachters mr. W. de Haan. „De Belastingdienst ziet geen problemen, maar het GAK wil zich er niet bij neerleggen." Het raadsbesluit betrof een zaak tegen hotel New York in Rotter dam. De bedrijven hebben voorna melijk studenten in dienst voor tien tot veertien uur per week. De jongeren blijven met hun in komens onder de belastingvrije voet van een kleine 9000 gulden steken, zodat de werkgever geen premies of verzekeringsgeld hoeft af te dragen. Wanneer de fooien in het loon meegerekend worden, zou dit wel het geval zijn. Het totaalbedrag aan na- heffingen kan in de miljoenen lopen. Het GAK hoort nu tien tallen werknemers over hun ar beidsverleden. De komende maanden moeten de exploitan ten zich voor de rechtbank ver antwoorden over hun boekhou ding. Er staan boetes van enkele tonnen op het spel. Ook cel straffen zijn mogelijk. De 50-ja- rige Kooistra is eigenaar van 72 cafés, restaurants en snackbars, samen goed voor een jaaromzet van 150 miljoen gulden. De helft van zijn bezit bevindt zich in Groningen. Verder exploiteert hij horecabedrijven in Amster dam en Nijmegen en binnen kort ook in Den Bosch en Til burg. amsterdam/gpd - Bedrijven ge ven beduidend minder cadeau tjes aan hun eigen personeel dan vorig jaar. Externe relaties krijgen daarentegen juist meer flessen wijn en cadeaubonnen. Dat blijkt uit onderzoek dat het bureau Intomart heeft gedaan in opdracht van het marketin gma- gazine Incentive. Bedrijven tot tien man perso neel hebben gemiddeld 700 gul den bezuinigd op geschenken aan hun eigen werknemers. Ge middeld gaven ze 1600 gulden uit. Voor externe relaties gaven ze juist 960 gulden meer uit. Middelgrote en grote onderne mingen bezuinigden nog iets meer op hun eigen werknemers. In totaal gaven bedrijven vorig jaar bijna 270 miljoen gulden uit aan cadeaus voor hun werkne mers. Zakelijke relaties kregen in totaal voor 969 miljoen gulden aan geschenken. Van alle bedrijven die iets aan relatiegeschenken doen, grijpt 78 procent de kerst aan om za kelijke relaties te plezieren. Voor het eigen personeel is dat 94 procent. Maar ook de sinter klaas en oud- en nieuw worden door veel bedrijven aangegre pen om een presentje te geven. Nederlandse bedrijven zijn niet echt vindingrijk als het gaat om het uitzoeken van cadeaus. Bij na alle ondernemingen geven alcoholische dranken, bloemen en kantoorspullen weg aan za kelijke relaties. Eigen werkne mers moeten het steevast doen met kerstpakketten, bloemen en personeelsfeestjes. Niet ieder een is even blij met het relatie geschenk. Minder dan de helft houdt het cadeautje. De rest wordt weggegeven, verloot of weggegooid. Consumentenbond betreurt uitspraak rechter naaldwijk/venlo/anp - De Co- operatieve Veiling ZON in Venlo en FloraHolland willen de sier teeltactiviteiten van ZON-Sier teelt integreren in de FloraHol- land-organisatie. Op 1 juli 2002 moet de integratie een feit zijn. Volgens FloraHolland-directeur Teelen neemt de regio van ZON, Zuid-Oost-Nederland, een steeds belangrijker positie in de Nederlandse sierteelt in. „ZON Sierteelt is goed in te passen in FloraHolland", meent hij. ZON wordt de rijfde vestiging naast Naaldwijk, Rijnsburg, Bleiswijk en Eelde. Kwekers kunnen gebruik maken van extra afzetmogelijkheden via het bemiddelingsbureau van FloraHolland. Kopers hebben toegang tot alle 26 FloraHol- landklokken. Directeur Mulders' van ZON Holding bevestigt dat er ook gesprekken met de Bloe menveiling Aalsmeer (VBA) zijn geweest. Maar Aalsmeer wilde niet zo verregaand samenwer ken. FloraHolland bestaat formeel pas per 1 januari. Op die datum gaat het samenwerkingsverband van start. FloraHolland heeft dan een omzet van een kleine 4 miljard gulden (180 miljoen van ZON Sierteelt) en een marktaan deel van 52 procent. Bij ZON Sierteelt zijn 300, bij FloraHol land 5900 leden aangesloten. Bestuurder Christiaens van FNV Bondgenoten zei 'bijzonder ge lukkig' te zijn met de voorgeno men integratie. „Zelfstandig had ZON-Sierteelt weinig overle vingskansen. Het lijkt er nu op dat de werkgelegenheid van het ZON-personeel gegarandeerd en de identiteit van de veiling gehandhaafd blijft". den haag/anp - De Consumentenbond overweegt te stoppen met het predikaat 'beste koop'. Het systeem, waarbij een product het predikaat 'beste koop' of 'best getest' krijgt, moet op de schop, of verdwijnt zelfs helemaal. Een cv-ketelfabrikant die er op stond een predi kaat te gebruiken, heeft het hele testsysteem op de helling gezet. Alleen een hoger beroep kan het systeem nog redden. „De rechter heeft gewoon de plusjes bij elkaar opgeteld. Daardoor hangt ons systeem nu in een strop", zegt de woordvoerder van de Consumentenbond. In het oktobernummer van de bond werden com biketels getest. Twee ketels behaalden de titel 'beste koop'. Later bleek dat een fabrikant ten on rechte de prijs exclusief BTW had opgegeven. In clusief BTW was de ketel duurder en verloor dus het label 'beste koop'. „Producten die worden gekozen als beste koop zijn kwalitatief goed tegen een redelijke prijs" ver duidelijkt de woordvoerder van de bond. Er is ook nog zoiets als 'best getest'. „Dat wordt een pro duct als het kwalitatief het beste is, beter dan dat van de concurrent. De prijs maakt dan niet uit." De ketelfabrikant die zijn titel 'beste koop' verloor, vond dat hij in plaats daarvan het certificaat 'best getest' moest krijgen. Hij stapte naar de rechter om dat te bewerkstelligen. „Die oordeelde dat hij wel het predikaat 'best getest' mag gebruiken", klaagt de bond. De ketel was immers evengoed als die van de con current, maar niet beter en dus ook niet 'als beste getest'. „Wij willen onze consumentenvoorlich ting niet aanpassen aan commerciële uitbaters die daar geen recht op hebben. Dan maar geen sys teem." pittsburgh/rtr-dpa - Ameri kaanse staalbedrijven hebben gisteren meegedeeld met elkaar te praten over samenwerking en mogelijk fusies om zo de bui tenlandse concurrentie aan te kunnen. Onder meer US Steel, het grootste staalconcern van de VS, en Bethlehem Steel, de nummer drie, nemen aan de ge sprekken deel. Ze willen daarbij ook de hulp van de overheid en vakbonden inroepen. De noodgreep is het gevolg van de grote malaise waarin de staalindustrie is be land. Omdat de industrie in de VS zeer gefragmenteerd is, heb ben de bedrijven het moeilijk op te boksen tegen goedkoper staal uit Europa, Oost-Europa en vooral Azië. De crisis kwam in oktober duidelijk aan het licht toen Bethlehem Steel uitstel van betaling vroeg. Meer dan twintig bedrijven waren Bethlehem toen al voorgegaan. Op hulp van de overheid kun nen de staalbedrijven waar schijnlijk wel rekenen. President Bush kondigde in juni al een reddingsplan aan en wil ge sprekken voeren met het bui tenland om de overproductie te beperken. Daarnaast wil de pre sident nieuwe regels voor de handel en eliminatie van subsi dies. Grote eensgezindheid in de VS kan negatief uitpakken voor het buitenland. De Amerikaanse re gering heeft al laten onderzoe ken of bepaalde importen de staalbedrijven in de VS schaden. De International Trade Com mission (ITC) oordeelde eind oktober dat dit het geval is en moet op 19 december aanbeve lingen doen voor importbeper kingen. De industrie heeft ge vraagd om extra importtarieven van 30 tot 50 procent. Bush moet daarna de knoop doorhak ken. Nog geen akkoord over samenwerking met British Airways Een meerderheid van de winke liers kan geen valse eurobiljetten van echte onderscheiden. Mochten er falsificaties opdui ken, dan zegt 65 procent van de winkeliers deze niet te herken nen. Dit blijkt uit een onderzoek van bureau Intomart in op dracht van het blad Onderne men, een uitgave van MKB-Ne- derland. Nog 26 dagen Eurocoördinator Prins van MKB is verbaasd over het hoge per centage 'niet-herkenners'. „Ten tijde van de enquête had het gros van de winkeliers nog nooit een eurobiljet in handen gehad. De 'echte' zijn zodanig be schermd dat je ze direct her kent. De onderzoeksresultaten hebben te maken met 'onzeker heid' voor het onbekende", zegt De Nederlandsche Bank is niet verontrust over de cijfers. „Er is veel energie gestoken in het trai nen van winkeliers en hoofdcas- sières. Daarnaast achten wij de kans op falsificaties gering. De euro heeft namelijk veertig echt- heidskenmerken. De gulden heeft er slechts twintig", stelt een voorlichter van De Neder landsche Bank. Europol stelde eerder al dat er binnen het criminele circuit grote interesse bestaat voor de nieuwe munt. Met name van de onbekendheid van de euro wil len criminele organisaties ge bruik maken in de introductie periode, zo verwachtte de orga nisatie al afgelopen maart. Uit de euro-enquête blijkt ook dat slechts 15 procent van de winkeliers in januari europro blemen venvacht. Van de geën quêteerde detaillisten zegt 91 procent voor 1 november euro munten te hebben besteld. Nog niet alle cassières hebben geoe fend met de acht nieuwe mun ten en zeven biljetten. Eind no vember had een derde van de winkeliers het verkooppersoneel nog niet getraind. De helft zegt dit ook niet van plan te zijn. door Richard Mooyman amstelveen/londen - De KLM en British Airways hebben nog geen akkoord bereikt over samenwer king. Gedwongen door de lucht vaartcrisis kondigden de vlieg maatschappijen eind oktober snel gezamenlijke initiatieven aan om kosten te besparen. Maar ruzie tussen de Amerikaanse partners bemoeilijkt de Neder lands-Britse samenwerking. Door op korte termijn vluchten te combineren kunnen de KLM en British Airways (BA) veel geld besparen. Dagelijks verliezen beide ondernemingen miljoe nen door het wegblijven van passagiers na de aanslagen op 11 september. De samenwer king, mogelijk een opstapje naar een verdergaande alliantie, is echter tot dusver niet van de grond gekomen. De KLM meldt dat de gesprek ken nog steeds gaande zijn. ,Het is vrij complex", aldus een woordvoerder. „We hebben goede hoop dat we tot een vorm van samenwerking komen, maar het kan er ook toe leiden dat we het toch maar niet doen." Een BA-woordvoerder in Londen bevestigt de gesprekken met de KLM. „Maai- we praten Een KLM-toestel temidden van vliegtuigen van British Airways op de Londense luchthaven Heathrow.- Foto: Reuters/Ferran Paredes ook met andere maatschappij en", zo klinkt het koeltjes. Mogelijke reden voor de vertra ging is dat BA vanwege de grote verliezen het eigen Europese routenet doorlicht. Verder speelt op de achtergrond een hoog op lopende ruzie in de VS. De Ame rikaanse KLM-partner North west Airlines is in het geweer ge komen tegen plannen van rivaal American Airlines (AA) om zeer nauw samen te werken met Bri tish Airways. AA en BA hebben ontheffing aangevraagd van de anti-kartelregels om op de rou tes tussen Londen-Heathrow en de VS als één luchtvaartmaat schappij te mogen opereren. Northwest meent dat AA en BA zo bijna een monopolie krijgen op deze lucratieve luchtlijnen. Volgens het huidige luchtvaart verdrag mogen alleen American Airlines en United Airlines op Heathrow vliegen. Alleen als het Brits-Amerikaanse luchtvaart verdrag wordt geliberaliseerd, kunnen ook concurrenten als Northwest op Heathrow gaan vliegen. Maar Northwest vreest dat er op het overvolle Heathrow toch geen start- en landingsrechten op aantrekkelijke tijdstippen be schikbaar zijn. Vanuit het hoofdkwartier in Minneapolis voert Northwest daarom met steun van een aantal Ameri kaanse senatoren een stevige anti-campagne. Ook de machti ge vakbond Teamsters pleit in middels tegen de Brits-Ameri kaanse deal. BA riskeert ruzie met pfclner AA als er plotseling met de KLM (en indirect Northwest Airlines) wordt samengewerkt. Maar ook al komt er toch een akkoord over samenwerking op de korte termijn, dan staat de kwestie volgens analisten een echte alli antie of fusie tussen de KLM en BA in de weg. Tijdens de (mislukte) fusiege- sprekken met de KLM vorig jaar was British Airways nog bereid om AA op te geven ten gunste van Northwest Airlines. Daarbij speelde een rol dat de VS enkele jaren eerder een monsterver bond tussen AA en BA verbood. Geven de Amerikaanse autori teiten ditmaal wel groen licht dan lonken voor British Airways veel extra passagiers en enorme kostenbesparingen. Een alliantie met de KLM is dan van onder geschikt belang.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9