'Ik wil mijn eigen dingetje doen' GESPREK VAN DE DAG Sinterklaas vervult 73 jaar kinderwenst Een zichzelf in evenwicht houdende scooter Sita is Starmaker heel dankbaar Mysterie MENSELIJK WOENSDAG 5 DECEMBER II Aan Bert Oosterman is een goed acteur verloren gegaan. De tach tigjarige kunst- en antiekhande laar uit Haarlem, oud-wethou der van Leiden, speelde gister middag een onverwachte hoofdrol bij de eerste opnames van 'De tijdreis van Sint Nico- laas', een docudrama van de Nuenense filmmaker Jean Olf Lammers. Onder het toeziend oog van twee cameraploegen, vijf fotografen en vier journalis ten werd hij voor de camera ver rast met cadeaus die hij als ze venjarig kind van de Sint had gevraagd, maar nooit had gekre gen. Oosterman was met een smoes naar het restaurant gelokt. „Ik had hier met een kennis afge sproken voor een lunch, dit was wel het laatste wat ik had ver wacht", verklaarde Oosterman, die zich - na van de eerste schrik te zijn bekomen - verbazend goed de rol van 'overvallen slachtoffer' aanmat door zich schijnbaar niets van alle came ra's aan te trekken. Lammers, al jaren een verwoed verzamelaar van alles wat met Sinterklaas te maken heeft, stuitte een aantal jaren geleden op een verzamelbeurs in België op het verlanglijstje van Ooster man. „Ik had toen al plannen voor de Sinterklaas-documen taire. Het lijstje intrigeerde me vooral omdat het er zo fraai uit zag." Lammers besloot de man voor zijn documentaire op te sporen en kwam uiteindelijk in tafl ae ion Haarlem terecht. j Het verlanglijstje, dat man op zevenjarige leei geschreven, werd door klaas punt voor punt afjj „Beste Bert, ik voel me een beetje gegeneerd jouw verlanglijstje destii ongerede is geraakt, m; blij dat we dat nu na al goed kunnen maken" Sint. „Wat een toestandl pelde de tachtigjarige, echt spoken uit het verli Oosterman kreeg behah kleine fiets van chocolat een konijnenhok met d; twee konijnen, een kansl in een kooitje en een ina pak. „Ik kan me inderda herinneren dat ik dat ind pak heb gevraagd. Mijn rookte altijd sigaren en q wilde ik dat ook. Samqnj vriendjes maakte ik toer eens een vredespijp die rookten", herinnert de ïjf lemmer zich. Lammers wil met de filn wortels van Sint Nicolaa leggen. „Het moet een scopische film worden de goedheiligman van al| ten wordt belicht. Ik wil woord geven op vragen 'waarom moet de schoei kachel staan' en waar kos ginds komt de stoombot daan." De tijdreis van Sir laas' moet volgend jaar r ze tijd gereed zijn. Ad de Koning Een combinatie van aard beien- en kokossmaak, daarin zat het geheim van de cocktail waarmee Jaap van Worcum uit Veghel in Rio de Janeiro de we reldtitel cock tailmixen inde wacht sleepte. De 50-jarige bar tender werd gistermiddag met bloemen en een goede fles likeur verwelkomd op Schiphol. Van Worcum mixte op het wereldkampi oenschap 4 soorten drank en creëerde daarmee een nieuwe smaak. ,,En dat maakt een cocktail goed", legt Ron Busman, presi dent van de Nederlandse Bartenders Club (NBC) uit. ,,Je moet smaken zo zien te combineren dat niet meer te proeven is wat er in de cocktail zit." Aan het kampioenschap namen 42 landen deel. Het behalen van de wereldtitel is uniek voor Nederland, dat sinds 1979 op dit niveau geen prijzen meer heeft gewon nen. De zangeressen van destiny's child overwegen tijde lijk uit elkaar te gaan. Ze willen een tijdje hun eigen weg gaan, zo verklaarde het populaire r&b-trio gisteren aan de Amerikaanse internetsite E! Online. De drie zangeres sen Beyoncé Knowles, Kelly Rowland en Michelle Wil liams vertelden dat ze aan een kleine pauze toe zijn na het uitbrengen van vier albums in vier jaartijd. ,,Dat is ongelofelijk, dat gebeurt niet veel. Kelly en ik werken al sinds we negen jaar oud waren", aldus Knowles. De groep weet nog niet hoe lang ze uit elkaar gaat. Volgens Rowland is er geen tijdschema. Destiny's Child stelde onlangs hun Europese toernee uit wegens de aanslagen in de Verenigde Staten op 11 september. Dit jaar wordt er stevig gerijmd voor Sint Nicolaas. On derzoeksinstituut NIPO heeft uitgerekend dat de Sinter- klaasvierders 13,5 miljoen gedichten schrijven. Ten opzichte van vorig jaar is dat een stijging van bijna twee miljoen gedichten. Zoals elk jaar heeft het NIPO de be langstelling voor het Sinterklaasfeest gepeild. De Sint blijft onverminderd populair: net als vorig jaar viert 57 procent van de Nederlandse huishoudens het feest van de Goedheiligman met cadeaus. De ruim 3,9 miljoen ge zinnen die het feest vieren geven gemiddeld per gezin 275 gulden uit aan cadeaus. Dit betekent dat er voor bij na 1,1 miljard gulden aan presentjes wordt uitgedeeld. Hiermee blijven de uitgaven ten opzichte van vorig jaar nagenoeg stabiel, zegt het NIPO. Niet alleen het rijmen zit in de lift, ook het maken van surprises is dit jaar in. Vorig jaar werden er volgens de onderzoekers zo'n 5,5 miljoen gemaakt, dit jaar neemt de productie toe tot 6,8 miljoen. De bevindingen van het NIPO wijken overigens af van die van de Raad Nederlandse Detailhandel. De RND stelde vorige week dat meer dan 50 procent van de Nederlanders zich stort op pakjesavond. De Sinterklaas cadeautjes zouden dit jaar een kwart meer omzet opleve ren. Tijdens een telefonisch in terview met een Zuid-Kore- aans radiostation over de consumptie van honden vlees heeft de Franse ac trice en dierenactiviste brigitte bardot de hoorn woedend op de haak gegooid. Bardot was uitge nodigd om te praten over de Zuid-Koreaanse liefde voor gerechten met hon denvlees, een voorkeur die zij verafschuwt. Ik accep teer cultuurverschillen in alle landen. Jammer ge noeg worden koeien echter gefokt voor hun vlees en honden niet. Ik accepteer dat veel mensen rundvlees eten, maar een geculti veerd land staat niet toe dat zijn onderdanen hon den eten", zei Bardot. Boegbeeld Sohn Suk-hee van het radiostation vroeg Bardot vervolgens of zij zich ervan bewust was dat sommige westerlingen zich positief hebben uitgelaten over hun ervaringen met hondenvlees tijdens een bezoek aan Zuid-Korea. „Franse, Duitse en Ameri kaanse mensen eten nooit honden, antwoordde Bar dot Als zij in Zuid-Korea hond zouden hebben gege ten, is dat hoogstwaar schijnlijk omdat Zuid-Ko- reanen hondenvlees heb ben geserveerd en hebben gezegd dat het rund- of varkensvlees was", zei Bardot met enige stemver heffing. Daarop voegde Bardot de presentator toe dat zij het interview niet wenste voort te zetten om dat zij niet kon praten met 'leugenaars' en gooide de hoorn op de haak. Het wassenbeeldenmuse um Madame Tussaud's in Amsterdam is druk doende maxima zorreguieta in was te doen verrijzen. Dat gaat niet zomaar. Een specialist in Londen werkt nu nog aan een proefmo del in klei. Het Méxima- kleihoofd is binnenkort al wel in Amsterdam te zien. Van 20 tot en met 30 de cember kunnen bezoekers over de schouders van de Londenaar meekijken. Hij geeft uitleg over het maken was wassen beelden en ook van kleimodellen. Op 20 december wordt het nieuwe beeld van Willem- Alexander onthuld door Frans Molenaar, die de smoking van de nepprins ontwierp. Het is niet dui delijk hoe lang de wassen Alexander nog op zijn dito Maxima moet wachten. mariah carey werd gisteren in een toepas selijke outfit geholpen bij haar aankomst op Camp Bondsteel in Kos ovo. Ze trad daar 's avonds op voor de Ame rikaanse troepen. De zangeres, bekend van hits als 'Always be my baby', 'Fantasy' en 'Dreamlover' werd afge lopen zomer nog we gens 'extreme ver moeidheid' in het zie kenhuis opgenomen. De ultra-geheime uitvinding die de technische wereld het afgelo pen jaar in zijn greep hield, blijkt een scooter te zijn. De Seg- way, bekend geworden onder de codenaam Ginger, kan een nieuw tijdperk in het personen vervoer inluiden, aldus de Britse krant The Independen t. Het 'kar retje' kan het best omschreven worden als het eerste zichzelf in evenwicht houdende elektrisch aangedreven transportmiddel. De Segway, die een snelheid van maximaal 27 kilometer per uur haalt, is volgens uitvinder Dean Kamen in drukke steden de ide ale vervanger van de auto. Ka men presenteerde zijn ontwerp maandag in het programma Good Morning America van de Amerikaanse televisiezender ABC. De twee wielen van de scooter zitten naast elkaar. De persoon die zich door de scooter laat vervoeren blijft in evenwicht door een complex gerangschikte rij gyroscopen, computerchips en sensoren, die honderd keer per seconde het zwaartepunt van de passagier bepalen en voorkomen dat die voor- of ach terover tuimelt. De gelukkigen die de futuristi sche scooter al hebben mogen testen beweren dat starten, stoppen en draaien binnen de kortste keren als vanzelf gaat. Volgens de uitvinder zeifis voelt het als skiën zonder sneeuw. De scooter komt rond de jaar wisseling op de m^rkt en kost ongeveer 3000 dollar (7500 gul- Bij de presentatie van de Segway werden helmpjes gedragen, maar uitvinder Dean Kamen (foto rechts) durft met losse handen op zijn evenwichtige scooter. Foto's: EPA/Henny Ray Abrams en AP/Suzanne Plunkett den). De gebruikerskosten lig gen rond de tien cent per dag. Dat de komst van de uitvinding al min of meer bekend was, kwam doordat Steve Kemper, een journalist die het verhaal achter de ontwikkeling van de Segway moest beschrijven, vroegtijdig uit de school klapte. Vanaf dat moment was het pro ject onder de codenaam Ginger de mysterieuze uitvinding waar iedereen reuze benieuwd naar was. De Segway kon al enkele maanden worden besteld, zon der dat bekend was hoe de uit vinding eruit kwam te zien. Sita gaat snel. Met haar single Happy op i in de top-ioo en in haar achterhoofd het kersverse vertrek bij K-otic gaat ze vandaag met Marco Borsato de radiosta tions af om het huwelijkslied voor Maxima en Willem-Alexan- der aan te bieden. Met een verontschuldigende blik schuift ze haar knalgele mo bieltje terzijde. Ze moest even kijken of ze nog sms'jes had. Si ta, 21 en telg uit het Starmaker- project, gaat als een trein. Ze werd door zowel het publiek als het Starmakerteam (lees: platen- bobo's) uitverkoren om een so losingle op te nemen. En die single werd zo'n succes dat pla tenmaatschappij Zomba besloot om de voormalig etaleur van de Bijenkorf een contract aan te bieden. Resultaat: het album Happy, te verschijnen op 7 ja nuari en uit te brengen in 21 landen. De gelijknamige single ligt al in de schappen en staat op dit moment op nummer 1 in de top-100. „Ja, onbeschrijfelijk hè? We heb ben met Starmaker op 1 gestaan met Damn I think I love you en dat was natuurlijk een geweldige ervaring omdat het de eerste keer was, maar nu sta ik met een nummer dat heel dicht bij me zelf ligt, bovenaan. En dat geeft wel een grotere kick." Voor de opnames van haar de buutalbum reisde Sita naar Zweden. „Waarom? Daar zitten producers van wie de platen maatschappij denkt dat hun stijltje goed bij mijn dingetje past. Als die producers hierheen moeten komen dan hebben ze hun spullen niet bij de hand. En ik vind het natuurlijk hartstikke leuk om naar het buitenland te gaan." Keerzijde van het solosucces is dat het niet meer te combineren valt met K-otic. Sita zong al niet mee op het album dat volgend jaar uitkomt, zqdat er geen gat - zou vallen als ze in de loop van het jaar zou besluiten te stop pen, maar deze week werd be kend dat de zangeres per 1 janu ari de groep al verlaat. Ze frunnikt aan een kraaltje in haar haar. „Ik vind het echt ver velend, maar ik wil gewoon solo gaan. En wat dat betreft is het een juiste keuze geweest. Het is alleen heel snel gegaan allemaal. En ik ga de mensen van K-otic heel erg missen. Maar ja, van de andere kant: ik verdwijn niet van de aardbodem. K-otic heeft een huis in Amsterdam en daar zien we elkaar nog regelmatig. Het probleem is gewoon dat on ze agenda's nu al botsen. Ik kan bij sommige K-otic optredens niet aanwezig zijn en dat is voor de anderen ook niet leuk." Er is in ieder geval 'he-le-mdal' geen sprake van jaloezie: „We zijn juist blij dat het nu eindelijk is uitgesproken. Iedereen ver wachtte het wel een beetje. Want als je goed nadenkt dan weet je datje album dat interna tionaal gaat niet kunt combine ren met een groep. Het is voor iedereen alleen maai' fijn dat er nu duidelijkheid is." Sita heeft er geen probleem mee om met Starmaker geassocieerd te worden. „Het is allemaal be gonnen met Starmaker, ik ben ze heel dankbaar. In het buiten land zou ik wel opnieuw willen beginnen. Mensen kennen me daar niet van tv. Dan gaat het al leen om de muziek. Ik ben wel benieuwd wat zo'n plaatje dan doet. Maar begrijp me goed: ik schaam me niet voor Starmaker. We zijn niet zomaar van de straat geplukt en in een huis ge stopt. Wij hebben echt een heel zware auditie moeten doen. Niet alleen muzikaal, maar ook als je het maar doet met maat en niet elke keer weer de hand aan de snoeptrommel slaat. Zo moet het en het rijmt allemaal prachtig op -aat. Of zoals mijn grootvader altijd zei, ik kan rijmen en dichten zonder het hemd van mijn lijf te lichten. Jammer dat het voor vandaag te laat is, an ders had ik nog een tip voor in de schoen ge had. Het is de pas verschenen biografie over Piet de Jong onderzeebootcommandant en minister-president. De meest onderschatte na oorlogse premier hoor je vaak. Dat vitid ik niet. Eerder andersom. Twee Nijmeegse histo rici schreven met "Van Buitengaats naar Bin nenhof' een spannende lofzang op de kleine marineman, altijd klaar voor onder water, die toen hij even boven was werd gestrikt voor staatssecretaris en die vervolgens als een tor pedo doorschoot naar het Catshuis. Hij wilde eigenlijk helemaal niet. Of zoals de biografie optekent: "Ik had geen politieke ambities, ik wilde admiraal worden. Het is de laatste sinterklaas voor de verkiezin gen. Als hedendaagse politici vanavond laat hun buik vol hebben van al het heerlijke ban ket, dan moesten ze maar eens peinzen over wat een man als De Jong in lengte van jaren zo populair deed blijven. Charisma is een groot woord voor deze pientere, aardige maar in het politieke bedrijf onbevlogen man. Het is eerder zijn na turel dat gespeend bleef van de vreemde smetten van communicatieadviseurs en spindoctors. Het kabinet De Jong zit on danks de maatschappelijke confrontatie van de late jaren zestig de hele rit uit. Dat dankt het aan zijn leider die met gelijkmoedigheid en innerlijke rust het schip van staat bestuurt als een vlootvoogd in oorlogstijd. Hem ont breekt de vaak bij "short people" hardnekkige hang naar erkenning. Piet begon in de Kamer met de microfoon lager te zetten. Dat moest hij met de periscoop op zijn duikboot oi tijd doen. De presentatie van het boek was in de oi vergaderzaal van de Kamer. De Jong zei hij in 12 jaar daar nooit zoveel lof had hoord als nu in een halfuur. Alle reputi van toen waren er, tot professor LA Die horst toe, nog geringer van gestalte dan zelf. In de aanpalende zaal hield Margrt Boer haar afscheidsreceptie. En zes vertr verderop lanceerde Rob van Gijzel, niet paald een precisiebom, eerder een onges j projectiel, zich eigenhandig de Kamer ui Wat maakt Piet de Jong tot man voor al teren en seizoenen? Het mysterie ontrafe slimme Jan Peter Balkenende van het Cl de biografie vast al onder het hoofdkusst Doe gewoon, dan doe je vanonder je zei) zen kapsel al gek genoeg en zet zeker gee puntmuts op. Ad Melkert, wees netzo s//j vraag dat boek gauw aan de kerstman. psychologisch. Of we wel tegen de druk bestand zouden zijn en zo. Mensen die goed hebben ge keken, hebben gezien dat we al tijd live zongen en echt ons best deden. Weet je, mensen die din gen schrijven over kindslaafjes en dat we uitgebuit worden, die hebben gewoon niet goed geke ken. Het lijkt trouwens alsof die kritiek langzamerhand ver dwijnt. Ik denk dat we onszelf bewezen hebben." Het meisje met een button van een van de zeven dwergen op haar spijkeijack geprikt karakte riseert zichzelf als nuchter. „Tja, ik onderscheid me denk ik van de andere Starmakers doordat ik heel erg met beide benen op de grond sta. Ik heb nu ook niet het idee dat het te snel gaat of zo. Ik word hartstikke goed begeleid en ik blijf gewoon lekker me zelf." Waarin ze artistiek gezien ver schilt van de rest - het publiek heeft haar immers uitverkoren - is wat lastiger te verzinnen: „Och, jeetje, moeilijk hoor. Nou dat weet ik eigenlijk niet. Het moet ook groeien. Ik wil op den duur mijn eigen nummers schrijven. Daar ben ik nu nog niet aan toe gekomen. En dat kan ik nu ook nog niet alleen. Ik speel wel een beetje gitaar. Ge noeg om mezelf te begeleiden. Maar niet genoeg om nu al mijn eigen nummers te compone ren." Vandaag presenteren Sita en Marco Borsato Lopen op het water, het lied dat ze gaan zin gen bij het huwelijk van Maxima en Willem-Alexander. „Marco dacht aan mij toen hij de demo van het duet hoorde. Een onge looflijke eer natuurlijk. Dat ik uitgekozen ben sowieso, maar dat het nummer ook nog eens gekoppeld is aan de bruiloft is natuurlijk dubbel leuk. Het klikt goed tussen Marco en mij. Onze stemmen gaan heel goed sa men." Rieke Veurink Sita: „Marco dacht aan mij toen hij de demo van het duet hoorde. Een ongelooflijke eer natuurlijk.'' Foto: GPD/PR Omdat het vandaag 5 decem ber is en het heerlijk avondje trippeltrap op zachte paarden-, voetjes nadert, is tussen de bo terletters en de marsepein wei nig behoefte aan diepe gedach ten op krantenpapier. Van avond regeert de poëzie van vijftien miljoen gelegenheids dichters. Zij voeren hun onge lijke strijd met de rijmdwang. Sinterklaas dacht heel kor daat, ik geef een letter puur op maat. Daarbij is vrouwtjelief gebaat, ofschoon het haar afslankpro- gramnui schaadt, daarmee begon ze toch al tame lijk laat, zodat een stukje chocola er ook nog wel in gaat,

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2