Mooi Alkemade dient zich aan als 'vierde stromim RIJN VEEIMSTREEK Woubrugse nieuwbouwwij met regelmaat onbereikba* to mmf: mn KMNEM HiMTmt Eb/ H5w Höeües HmamJ -tammwmoüpe A VUMM Pronk gaat gevecht aan over villa's Wijde Aa Dissidenten uit andere partijen willen meedoen aan gemeenteraadsverkiezingen Auto ramt boom vo*c *- frtQjfatfa ly* J€ JÖ^<s jf ^wwooDe geen nomobeleid alphen aan den rijn - Alphen geeft geen geld aan het COC Leiden om voorlichting op scholen te kunnen geven over homoseksualiteit. De gemeente vindt het de verantwoordelijk heid van de scholen zelf maat schappelijke onderwerpen te behandelen en daarvoor orga nisaties uit te nodigen. De stichting Homoseksualiteit Al phen werd destijds wel gesubsi dieerd. Maar sinds die ophield te bestaan door gebrek aan be stuursleden, heeft de gemeente geen initiatieven meer ontwik keld. Laat staan een beleid ge voerd. Alphen zegt ook geen signalen te hebben gekregen om dat wel te gaan doen. Alphen bespaart op De Vest alphen aan den rijn - Alphen geeft de fietsenstalling De Vest bij winkelcentrum De Aarhof voortaan in beheer van de stichting Biesieklette. De ge meente wilde ervan af omdat het beheer bij gebrek aan eigen personeel door uitzendkrach ten gedaan werd. Door het be heer nu over te dragen aan een professional organisatie be spaart Alphen jaarlijks ruim an derhalve ton. B en W willen elk jaar wel tienduizend gulden bij dragen in de kosten en garant staan voor een bedrag van 11.000 gulden. Fietser aangereden alphen aan den rijn - Een 46- jarige vrouw uit Alphen is gis terochtend aangereden toen zij over de Troubadourweg in Al phen aan den Rijn reed. Op de kruising met de Chopinsingel kwam zij in aanraking met een auto, die bestuurd werd door een 56-jarige man uit Alphen. Hij verleende geen voorrang, terwijl dat wel had gemoeten. De vrouw viel, waarop haar arm uit de kom schoot. Zij is overge bracht naar het Rijnland Zie kenhuis. Bromfietster gewond alphen aan den rijn - Een 16- jarig meisje is gisteren gewond geraakt toen zij met haar brom fiets ten val kwam. Dat gebeur de op de Weskanaalweg, vlakbij de Zegerbaanbrug in Alphen aan den Rijn. Het meisje, af komstig uit Aarlanderveen, is voor onderzoek overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis. Het is niet duidelijk wat de oor zaak van haar val was. door Tim Brouwer de Koning roelofarendsveen - Jan Pronk vecht door tot het bittere einde. Die boodschap strooide de mi nister van VROM gisteravond tijdens het Groene Hart debat van de Jonge Socialisten uit over de hoofden van zijn gehoor in café Heemskerk in Roelof arendsveen. Tegen zo'n zeventig aanwezigen zei hij strijdlustig dat hij geen recreatievilla's langs de Wijde Aa duldt, ook al denkt het gemeentebestuur van Al kemade daar anders over. De bestuursrechter moet uitkomst bieden in de discussie. „Ik heb wel zaken bij de Raad van State verloren, maar dat worden er steeds minder", zei Pronk strijd lustig. „Wij gaan tot het gaatje." Met dat antwoord kon Arie Meerburg het doen. De burge meester vindt dat hij in zijn recht staat om 76 villa's op de plaats van de camping langs de Wijde Aa toe te staan. Voordat de gemeente en de inspecteur van Pronk elkaar bij de Raad van State treffen buigt de provinciale planologische commissie zich over de pikante zaak. In café Heemskerk kreeg de minister steun van bewoners uit het bui tengebied, die beweren dat tachtig procent van de onder vraagden tegen de villa's is. Be woner Piet Bos zei dat hij bang is voor overlast voor mensen die langs de Wijde Aa hun tweede woning betrekken. Hij kreeg ook bijval van jongeren, die vinden dat huizen voor jongeren in de gemeente belangrijker zijn dan recreatievilla's in plaats van ca ravans langs de Wijde Aa. Pronk legde zijn gehoor uit dat hij als minister van Volkshuis vesting Ruimtelijke Ordening en Milieu naar evenwicht tussen groen, open en beschermd landschap (voor de stedelingen uit de 'Deltrametropoor) en een gebied met goede voorzieningen voor de bewoners. Hij wees de Groene Hart gemeenten op mo gelijkheden voor huizenbouw binnen bepaalde grenzen. „Maar ik kan niet iedereen te vreden stellen. Over een paar jaar moet u maar beoordelen of het de goede kant opgaat." Burgemeester Meerburg wees de PvdA-minister en fractie voorzitter Ad Melkert (die na een inleidende voordracht van ruim een half uur de zaal verliet) op de torenhoge grondprijzen in Alkemade. „De gemeente staat in de top dertig van het land", aldus Meerburg, „puur vanwege de schaarste aan grond, niet omdat hier zo veel rijke mensen wonen." Een andere bron van ergernis in Alkemade, zo ontdekte Pronk, is het openbaar vervoer. De minis ter had medelijden met Piet Bos die in het buitengebied eerst twee kilometer moet fietsen voor hij een overdekte vorm van vervoer vindt. Een jongere raak te ook een gevoelige snaar bij de minister toen hij stelde dat hij al om vier uur moet stoppen met werken om een vergadering van de Jonge Socialisten Groene Hart om half acht in Woerden te kunnen bijwonen. „Ik schrik Pronk: „Ik heb wel zaken bij de Raad van State verloren, maar dat worden er steeds minder." Foto: Mark Lamers van wat u zegt", zei Pronk. „Die busreizen duren veel te lang. Voor het openbaar vervoer tus sen kleine kernen moet ook de overheid meer geld uittrekken." De nieuwe vorm van openbaar vervoer, de regiotaxi die sinds 1 november in en rond Alkemade rijdt, leek de minister aan de du re kant. Hoewel Pronk te midden van jonge socialisten een thuiswed strijd speelde, ging hij de discus sie met andersdenkenden niet uit de weg. Zo kreeg Mirjam Atès, fractievoorzitter van het CDA in Zoeterwoude, geen bij val voor haar pleidooi voor een rijksbijdrage van 21 miljoen gul den voor de extra ondertunne ling van een stuk rijksweg A4. „Het rijk heeft daarvoor geen geld", aldus Pronk, die geen be zwaar heeft tegen kantoren in de 'oksel' van de rijksweg. Op die manier kan Zoeterwoude de 21 miljoen gulden die het bij draagt aan het zogeheten W4- project terugverdienen, maar Atès houdt haar gemeente liever zo groen mogelijk. Volgens Pronk is het noodzakelijk dat in sommige delen van het Groene Hart juist wel gebouwen verrij zen. Zijn argument dat bedrij vigheid ook goed is voor de werkgelegenheid, bestreed Atès. „Straks komen er alleen maar werknemers uit het buitenland hierheen", zei zij. „Uit cijfers van het Nederlands Economisch Instituut blijkt dat het met de werkgelegenheid in ons gebied wel goed zit." Pronk, allerminst onder de indruk: „Gelooft u die cijfers van het NEI toch niet me vrouw. Ik heb er zelf nog ge werkt." Benthuizen kan halte voo Interliner krij benthuizen - Als de g( Rijnwoude haar best do Benthuizen op korte ten halte voor de Interim* snelle openbaar vervol ziening, beheerd door xion, raast nu nog zo stoppen door Benthuij gemeente Rijnwoude hi der uitgesproken dat ei^ kem een Interliner-halt komen, omdat Ben slechte openbaar vervoefl zieningen kent. - Volgens een woordvoer*" Connexxion is het geei probleem om met de In halt te houden in BentP „Het ligt op de route. Wi u daar met alle plezier si1 De provincie moet dan v gen voor haltevoorzie maar ik denk dat ook d enkel probleem is. Als meente bij de provincie bel trekt, kan dit snel geregeld." De provincie h op heden geen verzof Rijnwoude ontvangen. Lijn 380 van de Interlin t snelle bus voor de grot standen, rijdt nu dwaï Benthuizen, op de route aan den Rijn-Den Haag buslijn 165, een reguliei'J dienst die vanuit Hazersi1 Dorp en vanuit Zoet komt, heeft een halte in h trum van de dorpskern. woners van Benthuizen dat onvoldoende en wille een Interliner-halte. Di zijn grote plaatsen als Alp Den Haag, maar ook snel te bereiken. door Janneke Dijke alkemade - Een groep inwoners van Al kemade is bezig een nieuwe lokale par tij op te richten. Mooi Alkemade moet de vierde politieke partij worden, naast CDA, WD en PvdA. Maandag schrijven de initiatiefnemers zich in in het kiesre- gister, zodat inwoners bij de gemeente raadsverkiezingen op 6 maart op Mooi Alkemade kunnen stemmen. Cees Uit den Boogaard, nu nog WD-raadslid, is gevraagd als lijsttrekker. Tot de groep van initiatiefnemers be horen onder anderen Oude-Weterin- ger Niko van Brussel, werkzaam bij het platform Groene Hart in Woerden, en Rob van der Geest van Van der Geest Sport Fashion in Roelof arendsveen. Ook oud-raadslid Wim Groen van de PvdA treedt toe tot de nieuwe groepering, die volgens hem groeit als kool. „Bij de eerste bijeen komst waren we met zijn drieën, daar na met zijn zestienen en de volgende keer misschien wel met zijn vijftigen." Hoewel het in Alkemade gonst van de geruchten over de nieuwe op te rich ten partij, willen Van der Geest en Van Brussel voorlopig niets loslaten over de doelstelling van Mooi Alkemade. Van Brussel: „Maandag presenteren we ons. Dan vertellen we wie we zijn, wat we willen en of het doorgaat." En Van der Geest: „Ik bevestig noch ont ken iets. Maar er gaan hele leuke din gen gebeuren de komende tijd." De initiatiefnemers, die nog niet offi cieel als bestuursleden zijn aan te dui den omdat de plannen daarvoor nog te pril zijn, hebben WD'er Cees Uit den Boogaard uit Nieuwe Wetering gevraagd om lijsttrekker te worden van Mooi Alkemade (MA). „Ik ben be naderd om mee te doen", bevestigt Uit den Boogaard. Of hij zich aansluit bij MA, laat hij afhangen van de doel stellingen, waarvan hij naar eigen zeg gen nog niet op de hoogte is. „Ik hoef niet per se meer in een partij." Uit den Boogaard staat bij de komen de verkiezingen niet meer op de WD- lijst, omdat hij dat alleen wilde als hij wethouder mocht worden. De achter ban gaf tijdens de ledenvergadering echter de voorkeur aan wethouder Beelen, die sinds 1984 op het pluche zit. Een dag nadat Uit den Boogaard in deze krant zijn vertrek had aangekon digd, benaderden de oprichters van MA hem. De VVD'er keek daar niet van op. „Ik ben in het verleden ook al eens benaderd voor een lokale partij." Groen heeft zich inmiddels laten af voeren, van de PvdA-kandidatenlijst, waarop de plaatselijke sociaal-demo craten hem vorige maand nog op nummer zestien als lijstduwer zetten. „Maar voor de zuiverheid wil i] geen enkele lijst staan", zei Grofi, teravond. Hij benadrukt dat 1 ruzie heeft met zijn huidige U „Landelijk blijf ik lid van de Pvdl Sinds 1998 zijn CDA, WD en F enige politieke partijen in heC 14.000 inwoners tellende Alkefe Voor die tijd zat ook GroenLin raad, maar die partij stopte j omdat Fret Koek zijn taak all mansfractie te zwaar vond. Op|j dienden zich bij Groenlinks de toen niet aan. OEVERLOOS Bijdragen aan deze rubriek van Peter Groenendijk en Tim Brouwer de Koning Voor Jan Modaal is in Rijnwou de binnenkort geen plaats meer. Een andere Jan, wethou der in Alphen, probeert goede sier te maken met andermans ideeën. Dringen Wordt Rijnwoude straks 't Gooi aan de Oude RijnHet is de angst van de plaatselijke PvdA- fractie en die angst is niet onge grond. Er wordt in de verschil lende kernen heel wat afge bouwd, maar sociale woning bouw zit er telkens niet in. Waar moeten jongeren en seni oren heen? Aan nieuwbouwprojecten geen gebrek. Op diverse plaatsen in de gemeente verrijzen apparte mentencomplexen, die elkaar qua luxe naar de kroon steken. Penthouses in Hazerswoude- Dorp, miljoenenappartemen ten in Hazerswoude-Rijndijk - het kan allemaal niet op. Maar intussen staan jongeren en se nioren, die niet zo veel te beste den hebben, te dringen om een betaalbare woning. Woning bouwvereniging Habeko en wethouder Uljee, de twee ver antwoordelijken, geven het toe: er zijn veel te weinig sociale woningen beschikbaar. De doelstellingen om dat tekort weg te werken halen zij bij lan ge na niet. Het is toch eigenlijk van de gek ke. Het argument waarmee wethouder en woningbouwver eniging schermen, luidt: de grond is schaars in Rijnwoude en dus duur en daardoor wordt het onbetaalbaar om goedkope huur- en koopwoningen in te passen. Vrij vertaald: de locaties die nu voor woningbouw zijn aangewezen, zijn te mooi voor mensen die niet veel te beste den hebben. Natuurlijk is het in Rijnwoude relatief duur om sociale wo ningbouw neer te zetten. De onrendabele toppen - dat is jar gon voor het verlies dat die goedkope woningen opleveren - zijn extreem hoog. Maar le vert het neerzetten van luxe ap partementen tegelijkertijd niet extreem veel winst op? En zou daar niet iets tegenover kunnen staan? Het is toch de plicht van Habeko en de gemeente om in Hijskraan sta-in-de-weg voor eerste bewoners Oudendif door Peter Groenendijk jacobswoude - De nieuwbouw wijk Oudendijk, aan de rand van Woubrugge, is regelmatig uren afgesloten door bouwwerk zaamheden. Daardoor kunnen, in geval van nood, ook brand weer en ambulance de wijk niet in. De bewoners zitten boven dien nog zonder telefoon. Bur gemeester en wethouders van Jacobswoude bezinnen zich op maatregelen. Tonja van Termeij woont sinds een week aan de Schouw, de eerste straat in de nieuwe wijk Oudendijk waarvan de huizen zijn opgeleverd. Zij wijst op de enige weg die nu toegang biedt tot het wijkje in aanbouw. „De helft is sowieso onbegaanbaar, doordat er midden op de weg een hek staat. Maar op de ande re weghelft staat geregeld een grote laaan. En als die er een maal staat, kun je wel even wachten." De bewoners van de Schouw staan dan een of twee uur voor de ingang van hun wijk te wachten, tot de kraan weer opzij gaat. Vervelender: leveran ciers van nieuwe keukens, vloe ren of andere onderdelen van de nieuwe huizen keren om, zonder hun goederen aan de ongeduldige bewoners te leve ren. Tijd is voor die onderne mers immers geld. Mevrouw Van Termeij en haar medebewoners van de Schouw zijn bang voor het ergste. „Moet je je voorstellen dat iemand hier een hartaanval krijgt en die kraan staat daar. Een ambulan ce kan er domweg niet langs. Het duurt een poos voordat die kraan opzij is gezet. Bij brand heb je hetzelfde probleem." Bo vendien hebben de bewoners nog steeds geen telefoon. „KPN beloofde dat het vorige week ge regeld zou zijn, maar dat is niet gebeurd", zegt Van Termeij. Dat de bewoners nog geen kabelte levisie hebben en dat de weg voor hun deur vaak slecht be gaanbaar is door een dikke laag modder, vindt zij minder ern stig. „Daar komen we wel over heen. De veiligheid is het be langrijkst en daaraan schort het nu." De bewoners willen actie en burgemeester Van Beek en wet houder Vink willen aan hun wens voldoen. „De huizen moe ten bereikbaar blijven", zegt Vink. „Daarom sturen wij bin nenkort een brief naar de aan nemers, om ze op te roepen tot medewerking. Tegelijkertijd moeten de bewoners ziclf1 seren dat de bouw v< nieuwe wijk nu eenmaal! last met zich meebrengt v eerste bewoners." Vink w hij de brief opstelt, kijk* juridisch gezien het best del is om de situatie te v( ren. Maar welke maatrege in gedachten heeft en of aannemers tot aanpassing dwingen, houdt hij vooi „Wij willen eerst uitzoekt de gevolgen van diverse zijn." Ook burgemeester Van B bezorgd en hij wil de situ Oudendijk binnenkort zei bekijken. In de toekomst bij nieuwbouwprojecten bouwbestek een speciale sule laten opnemen, om p men als in Oudendijk te vi men. Maar Van Termeij daar niets aan. „We hebbt r tweede toegangsweg na wijk nodig", zegt zij. ,A andere kant van de wijk k< de toekomst ook een weg pen, dus waarom wordt di direct aangelegd? Wanne de ene weg dan een kraan kan het verkeer de andei nemen." KPN heeft beloo de bewoners vandaag eein foonverbinding hebben. de woningbehoefte van alle be volkingsgroepen te voorzien? De mensen met lage inkomens, die graag in hun eigen gemeen te willen blijven wonen, moe ten nu maar hopen op een wondertje. Een erfenis van een vergeten tante, of een prijs in de Nationale Postcode Loterij misschien? Wellicht doet wet houder Uljee, die het hart op de goede plaats heeft, achter de schermen meer aan de proble men dan we denken. Het valt te hopen voor de niet-gefortu neerde inwoners van zijn ge meente. Ze rekenen op hem. Origineel Wat Stan kan, kan ik ook. Dat moet de Alphense wethouder Jan Voogd hebben gedacht toen hij zich verlekkerde aan de af faire Lyczak. Die oud-wethou der haalde dagenlang de kran tenkolommen omdat hij zijn commissariaatvergoeding van NUON niet had afgedragen aan de gemeente. Handig, dacht Jan nog, al die aandacht zo vlak voor de verkiezingen. Die Stan mag dan slechts achttiende staan bij de WD, met zijn naamsbekendheid zit het wel goed. Dat betaalt zich op 6 maart ongetwijfeld uit in hon derden zo niet duizenden voor keurstemmen. Wat zou onze Jan, destijds op school al vermaard om zijn spiekkwaliteiten, graag een soortgelijke streek uithalen. Al leen heeft hij zo gauw geen commissariaat in de aanbie ding, waaraan een jaarlijkse vergoeding hangt van tiendui zenden guldens. In plaats daar van komt onze Jan aanzetten met een vermeend fraudezaakje van slechts enkele tientjes. Want veel duurder is een par- keervergunning niet, die Jan volgens boze tongen misbruikt. Nou en? ben je geneigd te zeg gen. Wat is er zo spannend aan een wethouder die zijn dochter zijn parkeervergunning laat ge bruiken? Hebben ze in Alphen aan den Rijn dan echt niets be ters te doen? Dat hebben ze wel en daarom verzon Jan een list. Althans, hij leende een list van Tekening: Maarten Wolterink Lyczak. Door te schermen met een anonieme beschuldiging krijgt de affaire Voogd bijna hetzelfde gewicht als de affaire Lyczak, die in een stroomver snelling kwam door zo'n ano nieme aanklacht. Alleen kostte die Stan heel veel centjes, ter wijl Jan juist voordeel hoopt te peuren uit die misplaatste aan tijging zonder afzender. Het is te hopen dat de Alphense kiezers dit gebrek aan originali teit afstraffen. Als Jan de Afkij ker dan zo nodig aandacht wil, laat hij dan eens wat anders be denken. Nu moet hij als straf voor al dat jatwerk tot en met 6 maart de volgende zin over schrijven: Dit is hetzelfde als de vorige regel. woubrugge - Een 52-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn is gisteren met haar auto tegen een boom geknald. De vrouw reed over de Kruisweg in Woubrugge, en raakte door nog onbekende oorzaak van de weg. Ze ramde daar een boom en raakte be kneld. Politie en brandweer con stateerden even later dat de schade aan de auto groot was, maar dat de vrouw zelf niet ern stig gewond was geraakt. De Al phense is slechts voor controle overgebracht naar het LUMC. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18