LEIDE f(erstS&men Vlet koffie opgeleukte crème brulée lijkt nergens naar REGIO Jonge Christus met duif bekroont opgravingen J3rcd.C ScllOOl Laurier: DZB is niet te commercieel EHBO-posten wacht grote drukte Arabische zender van Leidse kabel gehaald R1 Aan de oever... Kinderrechten: een kunst a 'Oeps!' Alle soorten en maten woensdag 5 DECEMBER 2001 IfsdeSint al t zich in voor tcr e School a< acaber m in het t >n van 2001 ie tibrekers !d>akt Leidenaars van ar en een 21-jarige ^ïper zijn afgelopen 5rfcepakt op verdenking 3 \ak. De politie kreeg §iing van glasgerinkel wJgewoerd. Agenten dat er in een kle- ïl was ingebroken en drie in de buurt van door Timoteus Waarsenburg maanden de funderingen van ooit is meegekomen met grond blootgelegd. Daarin lagen ge- J door Timoteus Waarsenburg leiden - De Leidse stadsarcheo- logen die de afgelopen twintig weken opgravingen hebben ge daan bij het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan het Steen- schuur, houden ermee op. Het werk is gedaan, de vondsten zijn veiliggesteld en het hele terrein is in kaart gebracht. Op het ter rein komt een fietsenkelder, be stemd voor de Juridische Facul teit die in het voormalige labo ratorium trekt. Onder leiding van stadsarcheo- loog Maarten Dolmans onder zochten archeologen de laatste maanden de funderingen van tien huizen die bij de kruitramp in 1807 zijn weggevaagd. Dit on derzoek moet niet alleen licht werpen op het rampgebied zelf, maar is van belang voor de ge schiedenis van de hele stad. Zo is onder meer het eerste Leidse stenen woonhuis ontdekt en is een aantal bijzondere objecten uit de grond gehaald. De meest bijzondere vondsten zijn een beeldje van een jonge Christus met een duif in zijn hand en een Romeinse zegelring met een af beelding van Mercurius. De ar cheologen vermoeden dat de ring niet daar is verloren, maar ooit is meegekomen met grond bij een ophoging van het terrein. Van de onderzochte huizen da teert het oudste uit om en nabij 1300, de overige zijn van een iets latere bouwperiode. Aan de fun deringen valt te zien hoe de hui zen in de loop der tijd zijn uitge bouwd. Steegjes werden over dekt, achterhuizen aan voorhui zen opgetrokken. Ook hebben de onderzoekers kunnen vast stellen wat voor mensen in de huizen woonden. Zo zijn in vier huizen ovens aangetroffen die gebruikt zijn bij het verven van laken. Behalve funderingen is ook een aantal beerputten blootgelegd. Daarin lagen ge bruiksvoorwerpen en etensres ten die weer veel kunnen vertel len over het leven van de toen malige stadsbewoners. De on derzoekers deden tot op aan zienlijke diepte vondsten. Ze vermoeden daarom dat op nog veel meer bebouwde en onbe bouwde plekken in de stad op gravingen te doen zijn. Volgend jaar onderzoeken de archeologen nog één woonhuis op het terrein dat nu niet aan bod kwam. Die opgraving zal vlak voor de uiteindelijke aanleg van de ondergrondse fietsenkel der plaatsvinden. ind na •jen 17-jarige Leidenaar %iddag gewond geraakt anrijding op de Suma- Hij reed daar op zijn b richting Javastraat. se automobilist (41) pelfde richting reed en fle Javastraat wilde in- g hem over het hoofd. :kend letsel is de ;er naar het Rijnland lis gebracht. eid ur )e Leidse hoogleraar ;eur neemt vrijdag 14 j r afscheid van de uni- 1 Fasseur, die in Leiden iedenis van Zuidoost- ;erde, gaat dan offici- meritaat. Maar omdat oen de jurist en histo- i niet aantrok, heeft hij p we baan aangenomen, I reer bij het Amster- erechtshof. Rechters amelijk tot 70-jarige oorgaan, terwijl hoog- l r met 65 jaar mee moe- j uden. Fasseur kreeg in d grote faam met zijn "fe over Wilhelmina. laaien t Broodlezing 'qWD-Tweede Kamerlid Baaien geeft maan- I ïcember vanaf 20.00 H ezing in Hotel Nieuw S aan de Aalmarkt in 1 lij spreekt over de ko- weede Kamerverkie- lezing wordt georga- door de liberale Jonge- inisatie Vrijheid en De- i (JOVD) ter nagedach- het jong overleden *Weede Kamerlid Phil- Dod. door Wim Koevoet leiden - De Brede School in Lei- den-Noord is een stuk dichterbij gekomen nu de Protestants Christelijke Schoolvereniging, De Stichting Katholiek Onderwijs, het Bestuur Openbaar Onderwijs Leiden en de gemeente een zoge heten startverklaring hebben op gesteld. De schoolbesturen willen al vanaf 1 augustus 2002, na de zo mervakantie, zich als Brede School manifesteren met activi teiten vanuit de schoolgebou wen die ze in Leiden-Noord hebben staan. Daarbij zullen ze samenwerken met het sociaal cultureel werk, de kinderopvang en de bibliotheek. In de buurt van het Kooiplein moet de eigenlijke Brede School werkelijkheid worden. Gedacht wordt aan een 'relatief klein ge bied met één of meer gebou wen, het zogenaamde campusi- dee'. De Brede School zal uit drie scholen bestaan - een katholie ke, en openbare en een protes tants-christelijke - maar onder wijskundig en gebouwtechnisch één geheel vormen. Er komt ook één schoolbestuur en één direc tie, die een flink mandaat krij gen van de drie betrokken schoolbesturen. De afzonderlij ke schoolbesturen blijven wel verantwoordelijk voor de in houd van het levensbeschouwe lijk onderwijs. Dit mag maxi maal vier uur per week van het onderwijsprogramma in beslag De Brede School is het ant woord op de rampzalige ont wikkeling in het onderwijs in Leiden-Noord: de vorming van zwarte en witte scholen. Ouders van 'witte' kinderen mijden de scholen in hun eigen wijk en gaan op zoek naar een school met autochtone kinderen. Deze 'witte vlucht' leidde een aantal jaren geleden al tot de ineen storting van de openbare Park school. De Brede School biedt zoveel extra's, zoals hulpklassen voor kinderen die extra aandacht be hoeven, voor- en vroegschoolse educatie, kinderopvang, ver lengde schooldag en een ont moetingsplein, dat ouders over hun bezwaren tegen de samen stelling van de schoolbevolking heen stappen. door Robbert Minkhorst leiden - Het pleidooi van kli nisch psycholoog M. van der Gaag voor een terugkeer van 'de ouderwetse sociale werkplaats' is aan wethouder Laurier niet besteed. DZB Leiden vervult die rol naar tevredenheid, zegt hij. Laurier reageert op uitspraken die Van der Gaag, werkzaam bij Pamassia en aan de Leidse uni versiteit, vorige week in deze krant deed. Volgens Van der Gaag zitten psychiatrische pati ënten nutteloos thuis of in een inrichting omdat sociale werk voorzieningen steeds commer ciëler zijn gaan opereren. Ook DZB Leiden profileert zich veel nadrukkelijker als een bedrijf. Psychiatrische patiënten zijn het slachtoffer geworden van de be drijfsmatiger denkende sociale werkplaatsen, omdat zij niet productief genoeg zijn en niet kunnen 'meekomen'. Laurier bestrijdt dat dat ook voor Leiden geldt. Van der Gaag wil 'sociale werkplaatsen oude stijl', zodat psychiatrische patiënten weer aan de slag kunnen. „Met zijn probleemstelling ben ik het eens", zegt Laurier. ,Als ik kijk naar de Leidse situatie, hebben we juist veel aandacht voor deze groepen. Het is van groot belang dat we psychiatrische patiënten in beeld houden, ook via DZB Leiden." „De werkvoorzieningen zijn quasi-bedrijfjes geworden waar je bijna geen gehandicapten meer ziet", stelde Van der Gaag. „Sinds de norm is opgeschoven van dertig naar zeventig procent van de normale arbeidsproduc tiviteit zijn veel patiënten en ge handicapten ontslagen. Dat zijn de mensen die nu thuis of in de instelling bij de kanariepiet zit ten en de hele dag sigaretten ro ken en koffie drinken." De wethouder erkent dat de so ciale werkvoorziening bedrijfs matiger denkt en handelt, maar dat gaat niet ten koste van groe pen mensen die minder makke lijk meekomen. „Het gaat om het spannende evenwicht. De oude, klassieke functie moet je behouden. DZB Leiden heeft een bedrijfseconomische en een sociale doelstelling. Met die eer ste moet je juist werkgelegen heid scheppen voor mensen die zonder meer niet, of nog niet de reguliere arbeidsmarkt op kun nen." Laurier noemt twee voor beelden: ten eerste is er bij DZB Leiden een speciaal project met rijkssubsidie voor psychiatrische patiënten. Er zijn jobcoaches van Endegeest gedetacheerd bij DZB om deze mensen te bege leiden. En verder komt er een speciaal project voor mensen die autistisch zijn. Door nijpend huisartsentekort Wie de afgelopen dagen op de Haarlemmerweg geweest is, zal het niet ontgaan zijn. Aan de overkant van het water staat een reusachti ge ooievaar. Geen echte natuurlijk, maar een heteluchtvariant van vijf meter hoog. Het gevaarte staat in het achtertuintje van een huisje aan de Maredijk. Daar is op 25 november Fleur Lolkes de Beer geboren. Va der Sjaak zag ooit ergens in het land zo'n gigantische ooievaar maar kon niet achterhalen wie die dingen verhuurt. Totdat hij onlangs bij een wijnhandelaar in Ter Aar was. Die had er maar liefst twee in de verhuur staan. „Hij zei wel dat 'ie een grote ooievaar had geregeld", zegt moeder Alice. „Maar dat hij zo groot was, wist ik ook niet. Die ooievaar komt bijna boven het dak uit." Foto: Hielco Kuipers leiden - Casema heeft de Arabi sche zender MBC in Leiden van de kabel gehaald. In overleg met de gemeente is besloten dat in plaats van MBC het signaal van France2 wordt doorgegeven. MBC had een conflict met Case- ma over betalingen. „Over het op de kabel zetten van een pro gramma moeten rechten wor den betaald", legt H. van Woer den van de gemeente uit. „De zender draagt deze af aan de BUMA. Dat is een wereldwijde afspraak, maar MBC wilde daar op een aantal Nederlandse ka belnetten niet aan voldoen." Dat gold onder meer voor het Leidse kabelnet, waarna exploi tant Casema besloot om MBC uit het pakket te halen. De ka belmaatschappij stelde voor om France2 de vrijgekomen plek in te laten nemen. De gemeente is het daar mee eens. Van Woer den zegt dat France2 eerder van de kabel is verdwenen. „Dat is steeds betreurd. De zender werd erg gemist. Casema heeft toege zegd dat als er ruimte kwam, France2 waarschijnlijk zou te rugkeren." Volgens Van Woer den is er veel vraag naar een Franse zender op de kabel. In Leiden is het Franstalige TV5 te zien, maar TV5 is Zwitsers. door Roelf Reinders vervolg van voorpagina leiden - Duizenden patiënten zonder huisarts. Dat is de situa tie in de regio Leiden over een paar jaar, voorspelt de Noord- wijkse huisarts T. Scholtes, voorzitter van de regionale huis artsenvereniging. Daarmee gaat de regio Den Haag achterna, waar nu al tienduizenden men sen zonder huisarts zitten. „De situatie wordt nijpend." Uit een inventarisatie onder huisartsen in de Leidse regio is gebleken dat binnen enkele ja ren veel artsen ermee stoppen. Ze gaan met pensioen of zijn op zoek naar een andere baan om dat ze genoeg hebben van de werkdruk. Scholtes voorziet een 'domino-effect' als er geen op volgers voor deze vertrekkende huisartsen komen. En daar ziet het gezien het huisartsentekort in Nederland naar uit, zegt hij. „Collega's die al overbelast zijn, worden nog verder overbelast. Want ze nemen dan misschien geen patiënten meer op omdat ze vol zitten, ze rukken bij nood situaties natuurlijk wel uit." Hij vreest dat het ziekteverzuim on der huisartsen dan toeneemt. „Het gevolg is dat mensen met klachten die normaal voor de huisarts zijn naar het ziekenhuis gaan. Maar de EHBO-posten hebben het al buitengewoon druk. De wachttijd kan wel tot drie uur oplopen." Volgens Scholtes is de werkdruk al verergerd nu huisartsen zelf met de verschillende verzeke raars over contracten moeten onderhandelen. De Nederland se mededingingsautoriteit (NMa) heeft dit voorjaar beslist dat huisartsen de onderhande ling met verzekeraars niet door hun districtsverenigingen mo gen laten doen. Collectief on derhandelen zou in strijd met de marktwerking in de zorg zijn. „Het opschroeven van de bu reaucratie houdt in dat artsen zelf met dertig tot zestig verze keraars moeten onderhandelen. Dat is bizar. Het betekent nog minder tijd voor patiënten om dat we ons met onderhandelin gen bezig moeten houden." t weer! De Top 100 van istaurants in Nederland, onlangs gepubliceerd in d Lekker 2002, wordt met n beven tegemoet gezien staurateurs, chefs, pa- ,321 gastheren en -vrou- jfenzestig professionele id rs zijn de afgelopen en druk bezig geweest de r te restaurants in Neder- beoordelen. Want het ndpte deel van de 12.000 za- n x dit land die zich restau- temen, serveert 'ordinai- |c gvulling' en komt niet oor een juryrapport in rking, zo laat hoofdre- Guido Nijssen in zijn >ord weten. En het moet de redactie van Lekker 2002 spaart niets of niemand. Laat u meenemen op een culi naire rondgang door Leiden en de regio. In de Top 100 staan restaurant Latour van Huis ter Duin in Noordwijk aan Zee (49), Het Oude Dijkhuys te Lisserbroek (66) en De Beukenhof (100) in Oegstgeest. En met name die laatste zaak krijgt er in Lekker 2002 ongenadig van langs. Wis pelturigheid kenmerkt de zaak, aldus het juryrapport. 'De me nukaart herbergt vreemde com binaties - fusion - en lijkt een gastronomisch circus. De voor gerechten zijn prima maar met elke volgende gang zakt het cu linaire peil.' Nog een greep uit de mening van Lekker 2002: De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 „De gebakken ganzenlever met armagnacsaus is zonder bril moeilijk te vinden, de bosduiffi- let in een filopakketje met truf fel is erg hard en de saus houdt niet over. Het koffiedessert is voornamelijk zoet, heeft weinig karakter en de met koffie opge leukte crème brulée lijkt ner gens naar." Tot slot krijgt eige naar Erwin Rozendal een veeg uit de pan. Zijn optreden ten opzichte van zijn gasten is zeer wisselend, volgens Lekker 2002. Van beleefd tot grof. 'Als deze prestaties aanhouden en de algemene opinie door de bank genomen negatief blijft, valt De Beukenhof volgend jaar definitief buiten de ranking. We laten deze zaak nog even op plaats 100 zweten', zo waar schuwt Lekker 2002. Rozendal kon niet reageren. Tot zover het slechte nieuws. Gelukkig komen de restaurants in Leiden er beter van af. Zij zijn weliswaar niet terug te vinden in de Top 100, maar krijgen van Lekker 2002 wel de nodige lof toegezwaaid. Zo is de jury wel te spreken over De Gouvernan te aan het Kort Rapenburg. „Royale porties, niks-mis-mee- prijzen en goede smaakcombi naties. Voeg daarbij een bedie ning die lief met gasten omgaat en een sfeervolle ambiance en het is duidelijk: hier voel je je thuis." La Cloche aan de Klok- steeg: .Attente vlotte bediening, fleumjke ambiance. Dit jaar heeft de keuken de stijgende lijn wel te pakken. De wijnkaart is in orde." De keukenchef van Surakarta op het Noordeinde wordt een leiden - Tijdens het Kinderrech tenfestival in Rotterdam op 18 november hebben Leidse kinde ren met behulp van professio nele fotografen ruim 2000 foto's gemaakt. Een selectie van deze foto's wordt vanaf zondagmid dag tentoongesteld in de Cen trale Bibliotheek. Nog steeds moeten kinderen overal te we reld vechten voor hun rechten. Om kinderen bewust te maken van hun eigen rechten en die van hun leeftijdgenoten in an dere landen werd dit jaar voor de zevende keer in Nederland het Kinderrechtenfestival geor ganiseerd met als thema 'Kin derrechten: een kunst'. Hon derd Leidse kinderen van onder andere Opvang Centrum Asiel zoekers en buurthuis 't Schip pertje aan de Oosterstraat kre gen tijdens het festival de op dracht de rechten van het kind in beeld te brengen. Hierbij wer den zij ondersteund door de fo tografen Fred Rohde en Willem Vermaase. De beide fotografen zullen op zondag 9 december om 15.00 uur de tentoonstelling feestelijk openen in de Centrale Bibliotheek, bijgestaan door de kinderen en de kerstman. (advertenties) Ruit kapot? Bel: 589 88 87 Eigenaar Erwin Rozendal van De Beukenhof krijgt onder uit de zak van de fijnproevers van Lekker 2002. Archieffoto: Dick Hogewoning betrouwbare steunpilaar ge noemd. „De rijsttafel Surakarta met achttien verschillende ge rechten geeft een aangenaam beeld van wat de keuken kan." Met De Engelbertha Hoeve aan de Hoge Morsweg zit het ook wel snor. „De potentie om te vlammen is er. De ambiance, een prachtige hoeve met tuin aan het water biedt ook per spectief." Fabers aan de Kloksteeg staat zelfs met een foto in de gids. .Altijd weer gezellig om terug te komen in deze woonkamer en suite. In het mooiste straatje van Leiden wordt nog steeds gedreven gekookt. Sfeervol maar wat rumoerig. Enigszins norse gastheer (patron Henk van der Zee) en een hartelijke gastvrouw-sommelier (Marian van der Zee). Nog altijd zeer ge liefd adresje van docenten en studenten." In de Jonge Koekop aan de Lan ge Mare mag de laffe obligate schotel rauwkost meteen terug naar de keuken, van Lekker. „Maar de zeekraal in een bisque van Noorse garnalen is boter zacht. De prijzen zijn al met ai redelijk-" Over Het Prentenka binet aan de Kloksteeg is de jury neutraler. „Even afwachten hoe deze zaak presteert." Eric-Jan Berendsen Nu ook behandeld met brandwerend Flamelock door daarvoor opgeleide medewerkers. Ook kunt bij ons kunstbomen, kerststukjes, gordijnen, en alle andere versieringen laten impregneren. Speciaal voor de horeca en openbare instellingen. Natuurlijk met certificaat van brandveiligheid. KABALT KALKOVENWEG ALPHEN A/D RIJN Tel. 0653285152 of 0655192942

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13