VPRO wil weer vaste tv-avond MEDIA Bloedige hel vol mitrailleursalvo's 'Ik weet nooit wat ik ga doen' TV Noord-Holland en AT5 akkoord met fusie Jones en Elliot bij publieke omroep De Nieuwe Omroep geeft strijd niet op Mediabond Zweden tegen overwerken OP DE AFTITELING Experiment interactieve tv Boeddhistei vragen om meer zendti Van Bohemen in Yorin-soap Hilversum - Marit van Bohe men speelt vanaf vanavond in de Yorin-soap Onderweg naar morgen. Ze gaat de rol spelen van Carlijn van Bussum. Carlijn is producente van het kookpro- granrma van Daan Starrenburg (Sander Foppele) en verblijft vaak in café-restaurant De En gel. Ze is keihard maar gaat niet oneerlijk te werk. woensdag 5 december; IKON-documentaire Zonen van Suriname legt trauma decembermoorden bloot Jos Brink Foto: Lex van Rossen Villa Felderhof blikt terug Hilversum - De NCRV zendt zondag 9 december een terug blik uit op vier seizoenen Villa Felderhof. Het gaat om afleve ringen uit de jaren 1996 tot en met 1999. Zo zijn er fragmenten te zien van onder andere Her man Brood en majoor Bos- shardt, Bart de Graaff en Caroli ne Kaart en Jos Brink en Patty Brard. De terugblik wordt uitge zonden om 20.50 uur op Ne derland 1. stockholm/ap - De Zweedse joumalistenbond heeft zijn le den bij 141 kranten en persbu reaus verboden overwerk te ver richten, nadat onderhandelin gen over het copyright op arti kelen en foto's en de salarissen waren vastgelopen. Bij de bond aangesloten fotografen gaan vrijdag in staking. hilversum/mediaredactie - de VPRO wil komend najaar gaan uitzenden in lange, magazine achtige blokken op vaste tijden en avonden. Het huidige sys teem, waarbij losse programma's op verschillende avonden en tijd stippen, zogeheten timeslots, door het schema worden 'ge strooid', leidt tot te veel versnip pering, zo vinden de programma makers van de VPRO. Om het plan te laten slagen wil de omroep zelfs programma's als Noorderlicht, Waskracht en De Nieuwe Wereld laten ver dwijnen. „Die zouden dan in een groter geheel kunnen op gaan. We willen af van dat strak ke keurslijf van 52 maal per jaar Noorderlicht. Het is overigens niet gezegd dat de programma's ook werkelijk weggaan. Ze zou den ook onderdeel kunnen wor den van een blok", aldus een woordvoerster. De redacties van die verschillende programma's zouden kunnen worden ingezet om de blokken te vervaardigen. Overigens kunnen er ook nog losse programma's worden uit gezonden. De omroep is nu in onderhan deling met Tom Kamlag, netco ördinator van Nederland 3, die momenteel druk bezig is met de nieuwe tv-schema's vanaf sep tember 2002. Alle omroepen mogen hun wensen voor dat seizoen kenbaar maken. Voor kerst moeten de schema's rond zijn. Kamlag wil nog niet zeggen of het plan kans van slagen heeft. „We zijn volop in gesprek. Ik kijk naar de wensen van de VPRO, maar ook naar die van de netpaitners. Ik kan er nu dus niets van zeggen" Het plan voor vaste VPRO-blok- ken staat haaks op de huidige invulling van het zendschema door de netmanagers, die een tv-avond strikt opbouwen aan de hand van de programma's die hen worden aangeboden door de omroepen. Het schema wordt per genre ingedeeld. De omroep gaat in haar plannen echter uit van drie blokken, in lengte variërend van twee uur tot vijftig minuten, die op een magazine-achtige manier kun nen worden ingevuld door ver schillende programma's. „Denk aan een programmablok als Vil la Achterwerk." Klacht De plannen werden in oktober geboren tijdens een driedaagse bijeenkomst van programma makers en eindredacteuren. De belangrijkste klacht die toen naar voren kwam was dat de VPRO-ers vinden dat hun om roep onvindbaar is. „We zijn onze herkenbaarheid kwijt. Het is zo versnipperd. Kijk naar een programma als De Nieuwe We reld: dan wordt het vier keer achter elkaar uitgezonden, ver volgens weer een hele maand niet. Het is heel lastig om dat te communiceren. We hopen met de nieuwe werkwijze weer een echt gezicht te krijgen", aldus de woordvoerster. „Het wordt een hele operatie, want als het door gaat, hebben we een half jaar om onze plannen te verwezen lijken." Netpartner VARA, die in het ver leden ook veelvuldig geklaagd heeft over de strakke netprofile- ring en het verlies van herken baarheid, wil geen commentaar geven op de plannen van de VPRO. hilversum/mediaredactie - De speelfilms Bridget Jones' Diary, The Lord of the Rings, Billy El liot en O Brother, Where Art Thou? zullen voor het eerst op televisie worden vertoond bij de publieke omroep. De aankoop van de publieks trekkers is een gezamenlijk initi atief van KRO, BNN, NCRV en NPS. „Deze overeenkomst geeft eens te meer aan dat de publieke om roep ook een belangrijke speler is met betrekking tot het verwer ven van tv-rechten van speel films," zegt Frank Mulder, hoofd programma-aankoop van de NOS. De Holland Media Groep (RTL 4, 5 en Yorin) en vooral SBS hebben de publieke omroep de laatste jaren vaak afgetroefd op het gebied van filmdeals, omdat zij bereid zijn veel meer geld uit te trekken. Voor de publieke omroepen af zonderlijk is het niet meer haal baar succesfilms aan te kopèn. „Als je het met z'n allen doet, heb je een dikkere portemon nee," aldus een NOS-woord- voerder. Hilversum - De decembermoor den van 1982 vormen het natio nale trauma van Suriname. De ze afschuwelijke gebeurtenis trekt door alle lagen van de be volking. Politieke tegenstanders werden vrienden en vrienden werden vijanden. „Ik heb boe zemvrienden zien veranderen in beesten." Dit trauma is vastge legd in de documentaire Zonen van Suriname, die de IKON van avond en volgende week in twee delen uitzendt De jonge geschiedenis van onaf hankelijk Suriname ziet er niet uit. De bewoners van het land, dat altijd onvoorwaardelijk ach ter koningin en vaderland stond, hebben er na hun onaf hankelijkheid in 1975 een puin hoop van gemaakt. Corruptie en dictatuur- spelen er een hoofd rol. En nooit eerder gleed een relatief rijke natie zo snel af naar het niveau van derde wereld land. De onafhankelijkheid werd op grootse wijze gevierd waarbij politieke tegenstanders elkaar lachend in de armen vielen. Maar het beeld bleek uiteinde lijk schijn. In werkelijkheid was de tegenstand van onafhanke lijkheid groot. En brak voor ve len op 25 november 1975 een periode van onzekerheid aan. Een kleine bovenlaag verrijkte zich aan de oprotpremie van drie miljard, meegekregen van het gewezen moederland. Door het wegtrekken van Nederland se kennis verviel het land in een chaos. Dit had tot gevolg dat ruim een derde van de gehele bevolking de onherroepelijke neergang niet afwachtte en naar Neder land emigreerde. En de brood nodige kennis, Surinaamse stu denten die hun opleiding aan Nederlandse universiteiten ge noten, keerden niet terug. In de documentaire zegt iemand: „Voor de onafhankelijkheid was het land welvarend. We kenden geen dievenijzers en er liepen geen junkies op straat. Iedereen fiep bij elkaar binnen en at een bordje mee." Bouterse De militaire coup op 25 februari 1980 van een stelletje ontevre den sergeanten onder leiding van Desi Bouterse kwam dus ei genlijk niet onverwacht en werd door velen in Suriname gezien als een verbetering. Er werd ein delijk iets gedaan tegen de groeiende criminaliteit (dieven werden van straat geplukt en kregen letterlijk billenkoek). Wat een regisseur en een came raman doen bij een televisiepro gramma ligt voor de hand, maar wat is de rol in het programma van al die andere personen op de aftiteling? In een serie verhalen vertellen televisiemedewerkers over hun werk. Vandaag: runner. Amsterdam - „Voor een docu mentaire over het koningshuis moest ik eens een koningskr oon ophalen. Dat ding lag in een museum in Bonn. Zit je dus acht uur in de auto voor een kroon." David Elands (27) werkt als runner; een soort manusje van alles op de set. Hij werkte onder andere voor de films Nynke en Mariken. Kort geleden deed hij de satirische VARA-se- rie Daar Vliegende Panters. „Een runner springt bij waar nodig", vertelt David. „Ik haal bijvoorbeeld camera's op bij een filmbedrijf, of koop snel nog even wat accessoires. Soms help ik mee met het licht of ben ik even stand-in voor een acteur* om een cameraman een bepaal de camerabeweging te laten be kijken. Of ik haal iemand op. Ik doe datgene, waar op dat mo ment behoefte aan is." Dedeir De Amsterdammer is sinds twee jaar als runner werkzaam. Zijn allereerste klus was het ophalen van de, acteur Jan Decleir voor de film Mariken. „Dat was best spannend. Ik heb veel waarde ring voor Decleir en toen moest ik hem dus ophalen. Bovendien had ik nog maar net mijn rijbe wijs. Maar het viel hartstikke mee. Na een tijdje zaten we te praten alsof we elkaar al jaren kenden." Met diezelfde acteur heeft David later nog een avon tuur beleefd. „Ik moest hem op halen uit een café in Antwerpen en hem naar Nederland bren gen. Maar hij had nogal veel ge dronken. Omdat ik toch geen haast had, ging ik op zijn aan bod in om met hem mosselen te gaan eten. Decleir ging steeds Runner David Elands: „Ik voel me heel nuttig als ik snel heb kunnen bijspringen." Foto: Ton Kastermans meer drinken en ik moest hem echt een aim geven bij het lo pen. Liep ik daar met een bezo pen Jan Decleir. Toen belde ook de productie nog eens in paniek op waar we bleven. Ik heb veel lol gehad die dag." De drie maanden dat hij voor Daar Vlie gende Panters werkte, heeft Da vid het erg naar zijn zin gehad. „De sfeer was supergoed. Voor, tijdens en na de opnamen heb ben we vleselijk gelachen. Die drie jongens (cabaretttrio De Vliegende Panters) hebben zo veel humor. Ze hadden eens een item met nieuwslezer Gerard Arninkhof. Hij zat achter een bureau en beoordeelde mensen die zogenaamd auditie kwamen doen voor nieuwslezer. Voor die figurantenrollen waren echt de meest rare figuren uitgezocht, die moesten improviseren. Toen ik dat zag, kon je me echt weg dragen van het lachen." De De vijftien Surinaamse mensen, die het slachtoffer werden van het regime-Bouterse. Foto: gpd Een deel van de bevolking zag dan ook met instemming toe hoe de nieuwe leiding van het land, in de personen van Roy Horb en Desi Bouterse zich pre senteerde op de Surinaamse tv: „Geen paniek, er is niets aan de hand." Maar ook het nieuwe be wind kwam snel in opspraak. De militairen zouden zich verrij ken aan drugshandel en 'tegen standers' kwamen op verdachte wijze om het leven. Op straat nam de angst toe. Ook in de we reld van de media: kranten raak ten steeds leger. De tegenstel ling van rijk en arm groeide en vakbondsman Cyrill Daal kwam in opstand. De sfeer werd grim mig. En op 11 maart 1982 pleeg den de militairen Rambocus en Hawker een tegencoup. De chaos in het land was nu compleet. Hawker werd zwaar gewond opgepakt en, liggend op een brancard, standrechtelijk geëxecuteerd. En Rambocus werd na een vluchtpoging in het gevang gezet. Journalisten als Bram Behr en Leslie Rahman stelden zich kritisch op. Te kri tisch vond Bouterse en liet hen via via weten dat „als jij zo door blijft gaan, krijg je de kogel". Marteling De achtste december 1982 werd een gitzwarte dag. Zestien men sen werden opgepakt, 15 daar van werden na marteling door zeefd met kogels (alleen vak bondsman Fred Derby kwam weer vrij, omdat hij minder ac tief was dan zijn collega Cyrill Daal). „Ze zijn op de vlucht neergeschoten nadat ze een po ging tot machtsovername had den ondernomen", zb luidde de officiële verklaring. Als bewijs liet de legerleiding de zichtbaar- bewerkte en aangeslagen jour nalist Jozef Slagveer op tv een verklaring voorlezen. In de film Zonen van Suriname, in twee delen bij de IKON (en gelijktijdig op de Surinaamse tv), komen nabestaanden van de 15 slachtoffers aart het woord. Met ondersteuning van archiefmate riaalvertellen zij hup dramati sche verhaal. Hoogtepunt en te vens dieptepunt in de film is de ooggetuigeverklaring van Fred Derby, uitgesproken op de radio vlak voor zijn dood dit jaar. Vol gens zijn beschrijving is Fort Zeelandia die nacht een bloedi ge hel waar mitrailleursalvo's en angstkreten klinken en de lijken in de gangen liggen. Hel bijsterend dat deze grrn daad nog steeds niet is zocht. Of zoals een nabi vol twijfel en ongeloof ci deert: „Hoe is het moge! een groepje voor God sj door 15 man uit het leve[ rukken en tot. op de dag vandaag vrij rondloopt.' Na het zien van de film derdaad niet te vatten d; sen als Bouterse zonder lp Suriname rondlopen, dt de jongens uithangen ei blijven deelnemen aan mocratische landelijke pl Fred van Garderen Zonen van Suriname is v avond te zien bij de IKOnp derland 1 om 22.45 uur. K 9 band met collega's tijdens een dergelijke productie is hecht. „Je werkt heel intensief met mensen samen. Met zijn allen ben je met één ding bezig. Dat geeft al een speciaal gevoel. En dan maakt het niet veel uit of iemand nu acteur is of lichtman. Je bent op dat moment gewoon een hecht team. Het is net één grote fami lie." Filmacademie De Amsterdammer kwam via een vriend in dit vak terecht „Ik heb een tijdje theaterweten schappen gestudeerd, maar vond het niet leuk. Ik wilde lie ver naar de Filmacademie. Dat heb ik twee keer geprobeerd, maai- werd niet toegelaten. Een vriend van me was destijds be zig met een documentaire en vroeg of ik daarvoor runner wil de zijn. Ik ben een paar maan den met die vriend meegelopen en toen wist ik zeker dat ik dit werk wilde blijven doen. Zo is het begonnen." Hot leukste van zijn vak vindt David het contact met mensen en de afwisseling. „Samen breng je iets tot stand. En elke dag is anders. Ik weet nooit yan tevo ren wat ik ga doen. Bovendien voel ik me heel nuttig als ik snel heb kunnen bijspringen." Wat David Elands niet zo snel meer zal vergeten is zijn ont moeting met presentator Hans van Wilfigenburg tijdens het werk voor Daar Vliegende Pan ters. „Hans zat in een item over klas- senwerk en ik moest hem opha len met de auto.. Moesten we dus eerst langs de oppas van zijn hond, een teckeltje. Hans beschouwde dat beestje zo on geveer als zijn eigen kind. Ik ver telde hem in de auto, dat mijn moeder ook zo gek op teckels was. Toen nodigde hij me bloedserieus uit om samen met mijn moeder eens op bezoek te komen bij zijn hond. Dat was wel heel grappig. Als runner maak je echt van alles mee." Jolanda Dorresteijn BN'ers doen in hun broek voor Zwakste Schakel hilversum/anp - RTL 4 heeft een speciale oudejaarsafleve- ring van het programma De Zwakste Schakel geschrapt omdat uitgenodigde bekende Nederlanders het collectief lieten afweten. Presentatrice Chazia Mourali zou hen tijdens de uitzending van de kennisquiz net zo ha telijk hebben bejegend als normale kandidaten. Een RTL-voorlichtster. „Het was heel moeilijk om negen bekende Nederlanders op zo'n korte termijn in de stu dio te krijgen". De commerciële omroep be naderde meer dan honderd potentiële kandidaten. De enige die onvoorwaardelijk toezegde was presentator/ac teur Beau van Erven Dorens. De BBC zond de afgelopen jaren verschillende malen speciale afleveringen uit met BBC-presentatoren en Eas- tenders-acteurs. RTL 4 zet het idee voor een Zwakste Schakel met beroemdheden nog niet in de ijskast. haarlem/anp - TV Noord-Hol- land en de Amsterdamse stads zender AT5 gaan met ingang van volgend jaar door als één re gionaal tv-station. Dat hebben beide omroepen bekendge maakt. IV Noord-Holland (TVNH) maakt al sinds bijna twee jaar- regionale televisie samen met AT5. De provincie Noord-Hol land was echter niet tevreden over de samenwerking tussen de beide omroepen. TV Noord- Holland neemt wel veel items van AT5 over, maar in Amster dam en omstreken is nauwelijks iets over de rest van Noord-Hol land te zien, zo was de klacht van de provincie. Het provinciebestuur pleitte daarom voor een veel nauwere samenwerking, mogelijk zelfs een fusie. De omroepen hebben daar nu mee ingestemd. Wel blijven er in de nieuwe opzet twee aparte edities bestaan: één voor Amsterdam en één voor de rest van Noord-Holland. Beide edities zijn zowel in de provincie als in de hoofdstad te zien. Het college van burge en wethouders van Am: is blij met het behoud Amsterdamse karakter 1 van de edities. „Inwoners van groot dam, de hoofdstad en omliggende dorpen, daar toch vooral behoeft hebben", aldus een woae ster van de gemeente. Het is onduidelijk hoevt de gemeente in de steekt. Noord-Holland t 2006 ruim 50,7 miljoen I uit voor regionale teleyisi hilversum/gpd - De publieke omroepen doen de komende maanden verschillende proeven met interactieve televisie. Zo willen ze er achter komen wat kijkers interessant vinden en welke technische mogelijk heden en moeilijkheden er zijn bij het maken van interactieve televisie. In Nederland kunnen zo'n tach tigduizend mensen interactieve televisie ontvangen. Daaivoor is een extra kastje nodig dat de meeste kabelmaatschappijen in Nederland te huur aanbieden. Bezitters van een kastje kunnen meer televisiekanalen ontvan gen en ook informatie terugstu ren naar programma's of. bij voorbeeld e-mail versturen via de televisie en het kastje. Het aantal mensen dat een abonnement heeft op interactie ve televisie groeit erg langzaam. door Eric de Bie Amsterdam - De Nieuwe Om roep (DNO) blijft strijdbaar'. Ook mede-initiatiefnemer Aad van den Heuvel is weer bereid tot het uiterste te vechten voor een uitzendlicentie. In augustus twijfelde hij na de tweede afwij zing door staatssecretaris Rick van der Ploeg nog over zijn toe komst bij DNO. „Ik sta namelijk te popelen om programma's te maken. Dat wachten maakt me onrustig", zei Van den Heuvel gisteren na afloop van de rechtszaak die DNO tegen Van der Ploeg heeft aangespannen. Begin vorig jaar kondigden Van den Heuvel en initiatiefnemer Walter Etty aan de gaten in het publieke bestel te willen vullen als het gaat om milieu, mensenrechten en mon diale verhoudingen. Staatssecre taris Van der Ploeg wees echter tot tweemaal toe een aanvraag voor een uitzendlicentie af. Zelfs nadat een onafhankelijk adviescollege deze zomer aangaf geen bezwaar te zien tegen toe lating van DNO tot het publieke bestel. Van der Ploeg bleef bij zijn standpunt dat de beoogde programma's van DNO niet ver nieuwend genoeg zijn. Van den Heuvel en Etty stapten daarop naar de bestuursrechter. Internet Gisteren mochten beide partijen voor de Amsterdamse rechtbank hun standpunten toelichten. Mr. E. Dommering wees na mens DNO, die inmiddels wel actief is op internet, vooral naai de toelating van BNN tot het publiek bestel. De omroep van Bart de Graaff kreeg destijds een uitzendlicentie omdat de pu blieke omroep volgens de toen malige staatssecretaris Aad Nuis onvoldoende in staat was jonge renprogramma's te produceren. BNN mocht de lacune opvullen. Volgens inr. D. den Hertog, die Van der Ploeg vertegenwoordig de, is de vergelijking met BNN niet terecht. BNN kreeg namelijk een licentie vóór de invoering van de Con cessiewet. DNO valt daar wel onder en heeft daarbij de pech, volgens Den Hertog, dat het as peet van de 'vernieuwing' is toe gevoegd. De rechtbank doet uiterlijk eind januari uitspraak. hilversum/mediaredacti Boeddhistische Omroep ting (BOS) vindt dat zi heeft op meer zendtijd. Voor de rechtbank van 1 dam vocht de omroep gisteren de eerdere a van het Commissariaat Media aan. De BOS moet het nu do tien uur televisie en dert radio per jaar. De omroe die zendtijd vorig jaar na renlange strijd voor een in het publieke bestel. A het commissariaat tel Boeddhistische Unie Net (BUN), die haar zendtijdr ging heeft uitbesteed BOS, op dat moment 36. den. Eigenlijk net te wein een licentie, maar het cc sariaat was soepel. De BUN is echter van i dal ze een veel grotere ban vertegenwoordigt. voorzitter Jean Karei H zijn er wel 500.000 in Neen. levende boeddhisten. Nederlandse boeddhistei nen we daar ook hier li Chinezen, Vielnamezen 11 wanezen bij. Ook voor dit j, willen we uitzendingen m

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10