Israël voert militaire acties op Vierjarige Rowena viel buiten zicht leerplichtambtenaren Pleidooi voor veemarkt op Unesco-lijst Huisartsentekort treft regio zwaar 4 HSL-timnel valt minister Pronk tegen 'Geweld op televisie oorzaak zinloos geweld' Praatje »v no. Leidsch Dagblad v agi fraude 4 januari jstart tenhof krijgt ^|r uit de zak F 2002 pis ijturs I-emissie |»l heel aardig' NR. 42791 LOSSE NUMMERS 2,251,02 ZATERDAG 2,75/€1,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 5 DECEMBER 2001 www.destek.nl door Tim Brouwer de Koning roelofarendsveen - Jan Pronk heeft zich verkeken op de Groene Hart tunnel voor de hogesnelheids lijn HSL. Dat gaf de milieuminister gisteravond toe tijdens een Groene Hart-debat in café Heems kerk in Roelofarendsveen. Pronk sprak over 'sta ketsels' in het landschap die nodig zijn vanwege de veiligheid. De minister vindt de aanpassingen wel nodig, maar ook ontsierend. „Dat hebben we destijds niet zo in de gaten gehad." Pronk doelde met zijn bekentenis op de vlucht- schachten die nodig zijn om de ruim zeven kilo meter lange tunnel van Leiderdorp tot Hazers- woude zo veilig mogelijk te maken. „Die tunnel valt me een beetje tegen", zei Pronk tijdens de discussieavond die de Jonge Socialisten Groene Hart hadden georganiseerd. „De tunnel was toch al mijn vierde keus. Om te beginnen was ik al geen voorstander van die hele HSL. Toen die er toch kwam, vond ik Rotterdam ver genoeg. Als de HSL dan toch door het Groene Hart moet, had ik liever de Bos-variant gehad. Nu zitten we straks met een landschap dat gelardeerd is met staket sels." Overigens ziet de bewindsman het belang van vluchtschachten boven de tunnel wel in. „Die zijn nodig voor de veiligheid." In het Veense café benadrukte Pronk dat hij na de verkiezingen niet terugkomt als minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. „Dat heb ik beloofd en aan beloftes houd ik mij." Regio 6: Pronk gaat gevecht aan over villa's langs Wijde Aa Rapport Platform tegen Geweld op Straat den haag - Schokkende televi sieprogramma's zoals 'Explosief van SBS6, waarin dodelijke on gelukken worden vertoond, moeten later op de avond wor den uitgezonden. Deze pro gramma's zijn een van de oorza ken van zinloos geweld. Dat vindt het Platform Tegen Geweld Op Straat, dat gisteren zijn rapport 'De Afzijdigheid Voorbij' aanbood aan premier Kok. Het platform werd drie jaar geleden opgericht na de geweld dadige dood van onder anderen Meindert Tjoelker in Leeuwar den en Joes Kloppenburg in Amsterdam. Niet alleen televisiezenders, maar ook het Nederlandse be drijfsleven is verantwoordelijk voor de 'schokkende program ma's, vindt platform-voorzitter Wïm Deetman. Zij blijven ad verteren rond deze tv-rubrieken, die volgens het platform te vroeg worden uitgezonden. Het platform vindt verder dat de overheid burgers duidelijker moet maken welke schadelijke effecten het kijken naar geweld dadige uitzendingen heeft. Niet alleen het kijken naar ge weld op televisie, maar ook het 'buitensporig alcoholgebruik van jongeren', moet worden aangepakt. Alle daders en slachtoffers van geweld moeten worden gecontroleerd op ge bruik van deze middelen. Men sen die onder invloed geweld hebben gebruikt, moeten een zwaardere straf krijgen. Het platform acht het verder raadzaam zo snel mogelijk we tenschappelijk onderzoek te doen naar de diepere oorzaken van zinloos geweld. Het ver moedt een verband tussen zin loos geweld en de druk die op jóngeren wordt uitgeoefend om te presteren, de toenemende ge luidsoverlast en het snelle tem po van maatschappelijke veran deringen. De afgelopen jaren heeft het platform geprobeerd mensen bewuster te maken van zinloos geweld met reclame spotjes en drie grote wapeninza melingsacties. tgranaat in >r Bangkok - Onbekenden heb- orgen vroeg een ra- lat afgeschoten op een iren in het centrum laise hoofdstad Bang- iDilielen geen slachtoffers Tiade bleef beperkt. De he luchtvaartmaat- El Al, die een vestiging (bouw heeft, het was doelwit was van de iklboeien voor 5 controleurs am - Wethouder Jans- rkeer) reikte vanoch- berste handboeien uit Ixoleurs van het Rotter- 'Ipenbaarvervoerbedrijf o'RET kreeg eerder dit temming van het mi- van justitie om, voorlo- januari 2004, zijn con- handboeien te geven. 29 ari van dit jaar werd irtrijder aangehouden. ■nlje bemoeiden zich een istanders waarna de rijtjurs mishandeld wer- door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Israël zal zijn militaire operaties op de Westelijke Jor- daanoever en in de Gazastrook in de komende dagen aanzienlijk opvoeren. De verwachting is dat het leger ten minste een Pales tijnse stad, waarschijnlijk Jenin, volledig zal bezetten en uitkam men op wapens en leden van ra dicale milities. De luchtmacht zal de maandag avond begonnen aanvallen op Palestijnse doelen hervatten zo dra het weer beter wordt. Radi cale Palestijnen lijken voorlopig niet onder de indruk van de Is raëlische acties, die zijn begon nen na een weekeinde van bloe dige terreuraanslagen in Jeruza lem en Haifa. Vanochtend blies een zelfmoordcommando zich op voor de ingang van het luxe David Citadel Hotel in Jeruza lem. Vijf mensen raakten licht gewond, de meesten door rond vliegend glas. De luchtmacht voerde gisteren aanvallen uit op zes plaatsen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Als gevolg van die acties, en van operaties van de landmacht, kwamen drie Pa lestijnen om het leven. Er vielen meer dan 150 gewonden. Twee doden, onder wie een jongen van vijftien, waren te betreuren in Ramallah, waar Israëlische ra ketten een gebouw troffen van het ministerie van binnenlandse zaken, vlak naast de tijdelijke re sidentie van Jasser Arafat. Pre mier Ariel Sharon zou afgelopen zondag de Amerikaanse presi dent George Bush hebben be loofd dat hij Arafat niet zal laten vermoorden. Het was naar ver luidt een van de voorwaarden van de Amerikanen voor steun aan Israëlische militaire acties. De Israëlische Arbeiderspartij wil vandaag besluiten of ze in de regering blijft of opstapt. Een kleine meerderheid van de frac- tieneigt naar vertrek. Pagina Buitenland: 'Israël heeft Arafat al opgegeven' bagram - Op de Afghaanse luchtmachtbasis Bagram, zo'n veertig kilometer ten noorden van Kabul, maakt een Amerikaanse militair een praatje met een Afghaanse man. De Amerikanen en Britten zijn hard bezig de in tientallen jaren van oorlogen zwaar bescha digde basis weer gebruiksklaar te maken, zodat Bagram kan worden gebruikt voor mili taire en humanitaire missies in Afghanistan. Pagina Buitenland: Overgangsregering voor kerst van start. Foto: AP/Brennan Linsley rotterdam-spijkenisse/gpd - De 4-jarige Ro- wena Rikkers, het meisje van Nulde, was niet leerplichtig en viel daardoor buiten het zicht van leerplichtambtenaren. Pas vanaf vijfjarige leeftijd worden scholieren gevolgd. Dan wordt na drie dagen ongeoorloofd verzuim ingegrepen. Een woordvoerder van het mi nisterie van onderwijs spreekt in dat verband van een 'afgedicht' systeem. In het geval Rowena Rikkers voldeed de een voudige mededeling van haar moeder: „We gaan verhuizen." Bij kinderen vanaf vijf jaar ügt dat anders. Dan moet het schoolhoofd een bevestiging van inschrijving van de nieu we school krijgen, voor hij een leerling mag uitschrijven. Bovendien gaat verhuizing ver plicht gepaard met een onderwijskundig rap port, van de oude voor de nieuwe school. In het geval van Rowena is dat allemaal nooit gebeurd. De onderwijzers van het meisje hadden haar moeder horen vertellen dat ze zou gaan verhuizen. Toen Rowena niet meer op school verscheen werd aangenomen dat zij inderdaad verhuisd was. De leiding van de Mauveschool in Dordrecht waar Rowena in groep lb zat, heeft gepro beerd contact te houden met haar moeder, Wanda Rikkers, nadat de vrouw haar doch tertje van school haalde. „Maar dat is helaas niet gelukt", zei schooldirecteur R. Zeeuw gis teren. De moeder meldde Rowena aan het eind van het schooljaar af. „We hebben toen aan haar gevraagd, waar Rowena naartoe ging. De moeder wilde dat niet zeggen en liet weten dat Rowena nog niet leerplichtig was", aldus Zeeuw. „Formeel had ze daar natuurlijk gelijk in. We konden daar dus niets aan doen." Toch heeft de school geprobeerd opnieuw contact te leggen met de moeder van Rowe na. Die pogingen liepen echter op niets uit. Volgens Hans Velthoen van de Vereniging van Leerplichtambtenaren, staan hij en zijn collega's in het geVal van vierjarige scholieren machteloos. „Ouders kunnen die kinderen zonder opgaaf van redenen thuishouden. Pas na de vijfde verjaardag wordt dat anders. Leerplichtambtenaren hebben tot taak actie te ondernemen wanneer een kind zonder duidelijke reden drie dagen niet op school verschijnt. Er wordt dan een poging gedaan om in contact te komen met de ouders." In veruit de meeste gevallen blijkt er niets aan de hand te zijn. Het kind in kwestie heeft ge woon griep en de ouders hebben verzuimd dat te melden. Wanneer de ouders niet be reikbaar zijn, gaan de leerplichtambtenaren op pad om het kind op te zoeken. Velthoen: „Dat traceren gaat in elke gemeente anders. Het loopt uiteen van een briefje in de bus tot en met een complete opsporingsactie, waar bij contact opgenomen wordt met bijvoor beeld de wijkagent, de jeugdzorg, familie en zelfs buren." Pagina Binnenland 1: Buurtbewoners gruwen van misdaad Commentaar 'Een mooi resul- noemt ABN Amro het Aandeelhouders al voor 43 miljard euro (6,6 mil- ntjden) hebben ingeschre- KPN-aandelen. |clusief de deelname van p-jvan 1,7 miljard euro. Icombedrijf wil voor 5 [euro (11 miljard gul- :uwe aandelen uitgeven, gen staat de inschrij- g open. Economie en Beurs and beperkt productie toch ji - Rusland gaat toch fken aan plannen van ducerende landen over wereld om de productie egin volgend jaar te be- Vandaag is afgesproken luari de olieproductie ideren met 150.000 va- 159 liter) per dag. Na bndmaking steeg de olie- Inochtend met 3,4 pro- ■t 19,95 dollar voor een Bit-olie. door Peter Groenendijk leiden - De veemarkt is een bij zonder Nederlands verschijnsel en mag niet verdwijnen. Daar om moet Nederland de vee markt voordragen als voorbeeld van Nederlands erfgoed op de Unesco-lijst van beschermde cultuuruitingen. Dat zegt Peter Nas, cultureel antropoloog aan de Universiteit Leiden. Nas pleit ervoor om eenmaal per jaar een veemarkt te houden als reactie op de opheffing van de huidige veemarkten. „Dat zou heel goed in de Groenoord- hallen in Leiden kunnen plaats hebben", zegt Nas. „De vee markt is een bijzonder ver schijnsel, en alleen in Nederland dreigt dat verloren te gaan. Daarom lijkt een jaarlijkse vee markt de moeite van het onder zoeken waard." Volgens Nas is de Nederlandse veemarkt zo bij zonder, dat die in aanmerking komt voor plaatsing op de lijst van 'Meesterwerken van Imma teriële Cultuur'. Dat is een lijst die de Unesco, de afdeling van de Verenigde Naties die zich be kommert om bedreigde cultuur verschijnselen, samenstelt. Cul tuuruitingen die voor die lijst in aanmerking komen, moeten aan hoge kwaliteitseisen voldoen en daarnaast bedreigd zijn. Dat de Nederlandse veemarkt bedreigd wordt, staat vast. Door de dit jaar ingestelde verplichte voorzorgen tegen mkz en ande re veeziekten is het houden van veemarkten een ondoenlijke De Leidse veemarkt moet worden beschouwd als een beschermde cultuuruiting. Archieffoto: Hielco Kuipers zaak geworden. Het is verboden om verschillende categorieën dieren, maar ook dieren van verschillende eigenaars onder een dak bij elkaar te brengen. Daardoor zijn veel veemarkten, zoals die in de Leidse Groenoordhallen, al definitief afgeschaft. Alternatieven voor de overdekte veemarkten die nen zich al aan: binnenkort wordt in Zwolle de eerste video veemarkt van Nederland gehou den, waarbij koeien op video beelden getoond worden aan potentiële kopers. Directeur De Jong van de Groenoordhallen reageert scep tisch op het idee van Nas. „Zo lang meneer Brinkhorst minister van Landbouw is, denk ik dat zoiets onmogelijk is, vanwege de strenge regelgeving. We moeten maar wachten tot mei 2002. In principe is het nog wel mogelijk, hoor: de ruimte voor de vee markt is er nog en we hebben nog steeds alle spullen in huis. Maar tot de verkiezingen zie ik dit echt niet gebeuren." door Roelf Reinders leiden - Het tekort aan huisart sen treft de regio Leiden zwaar. Binnen een paar jaar zitten dui zenden patiënten zonder huis arts. Dat zegt voorzitter T. Scholtes van de regionale huis artsenvereniging. Veel artsen staan op het punt met pensioen te gaan of zoeken een andere baan om aan de werkdruk te ontkomen. De problemen die zorgverzeke raar Zorg en Zekerheid al had bij het vinden van een opvolger voor de Leidse huisarts Ham- merstein komen terug, zegt Scholtes. Bij afwezigheid van een nieuwe arts moeten 1900 patiënten nu al op zoek naar een nieuwe huisarts. Zorg en Zekerheid is ervan overtuigd dat bij diverse Leidse artsen vol doende plaats is om alle patiën ten onder te brengen. Maar dat verandert als straks meer huis artsen ermee ophouden, waar schuwt Scholtes. „Binnen vijf jaar zitten er duizenden mensen in de regio zonder huisarts, en waarschijnlijk al eerder." Een aantal artsen gaat met pen sioen, anderen willen vanwege de werkdruk een andere baan. Dat blijkt uit een inventarisatie die de huisartsenvereniging heeft gemaakt. De huisartsen in de regio zien het tekort aanko men, maar zeggen niets te kun nen doen. „Er zijn te weinig art sen opgeleid", zegt Scholtes. „Wij roepen al vijftien jaar dat het aantal opleidingsplaatsen moet worden uitgebreid." Minister Borst van volksgezond heid heeft dit jaar mede onder druk van de huisartsenstaking besloten het aantal opleidings plaatsen voor huisartsen van 450 naar 670 in 2004 uit te brei den. Maar het effect van deze maatregel is pas over vele jaren te merken. Bovendien is de uit breiding volgens de landelijke huisartsenvereniging (LHV) 'aan de krappe kant' om het tekort echt aan te pakken. Pagina Regio i: Bij tekort huisartsen meer drukte bij EHBO-post ziekenhuizen Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam Straat Postcode Plaats Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 (FL 37,30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 ifl 106.95) jackpot cadeau betaling per acceptgiro 48,99 ifl 107.95) bi automated* betaing mji Q MD V (I.v.m controle nabezorging) Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl •lAvum tt rfi ent;

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1