Israëlische leger slaat hard terug Leidsch Dagblad Geen vervanger voor Leidse huisarts Akkoord over interim regering Afghanistan Waarschuwing voor nieuwe aanslag in VS MM I mui Rechtszaak over verplichte jurk www.destek.nl Deel Voorschoten zonder telefoon na kortsluiting Raketten neergekomen naast hoofdkwartier Arafat op Westelijke Jordaanoever Leidsch Dagblad a As van George Harrison verstrooid Morgen tot vijf uur open! IKEA iirtocht naar der van ena Rikkers ere n u c, de enige wereld Jiiets wist e Franse stvoor erlandse neus iingen ■nzigt willen p p opruimen >rs ene Hart ic It geen wórden nr. 42790 losse nummers 2,251,02 zaterdag 2,751,25 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 4 december 2001 voorschoten - Een deel van Voorschoten heeft ruim twee dagen zonder telefoonverbin ding gezeten na de kortsluiting die zaterdagavond werd ver oorzaakt tijdens een uit de hand gelopen 'vossenjacht'. Vandaag heeft KPN het groot ste deel van de getroffen huis houdens weer aangesloten op het telefoonnet. Door de kortsluiting raakten twee kabels van het telefoon netwerk buiten gebruik. Bewo ners in de Nassauwijk en de Dobbewijk konden daardoor niet meer bellen. „Eén kabel voorzag in 300 lijnen, de ande re in veertig lijnen. De hoofd kabel is weer aan elkaar gelast en de andere kabel repareren we in de loop van vandaag", zei een KPN-woordvoerster vanochtend. De stroomstoot werd veroor zaakt door twee mannen uit Leiden die in een auto met pei- lantenne als 'vos' fungeerden in het spel. Jagers in auto's met zendapparatuur moesten naar hen op zoek. De jacht werd echter onderbroken nadat de twee bij het uitschuiven van de 25 meter lange peilantenne een hoogspanningsmast raakten. Hierop ontstond kortsluiting. Een 59-jarige man en zijn 34- jarige zoon liepen brandwon den op. De jongste man is met derdegraads brandwonden overgebracht naar het brand wondencentrum in Beverwijk. Het andere slachtoffer is weer thuis. i'Viga Rutkowska :rste stap In de ld is voor de mens hokkend dat hij Jaar lang geen rd over de lippen ET WEER ramalla/dpa-afp - Israëlische helikopters hebben de vergel- dingsaanvallen op Palestijns grondgebied verder verhevigd. Vanochtend zijn er raketten af gevuurd op Gaza-stad en op een politiepost naast het hoofd kwartier van de Palestijnse lei der Jasser Arafat op de Westelij ke Jordaanoever. Arafat bleef ongedeerd. De aanvallen zijn vergeldingen voor Palestijnse zelfmoordaan slagen van afgelopen zaterdag. Vannacht zijn delen van Na blus, Ramallah en Beitunia op de Westelijke Jordaanoever be zet. Bij het binnendringen van Nablus werd een gewapende Palestijn gedood en een ander raakte gewond. Door de acties dreigt de Arbeiderspartij uit de regering te stappen. De Israëlische acties begonnen met de verwoesting van de luchthaven van Gaza. Bulldo zers vernielden de start- en landingsbaan in het uiterste zuiden van de Gazastrook. Ook zijn helikopters van de Pales tijnse leider Arafat vernield. Arafat kan zich daardoor nau welijks nog verplaatsen. Israël staat hem niet toe over de weg te reizen. De internationale luchthaven was sinds 1998 de trots van de Palestijnse autoriteiten omdat het vliegveld de beperkte auto nomie enig gewicht leek te ge ven. Het vliegveld is mede door Nederland gefinancierd. Het is van groot belang geweest voor de talrijke zwaargewonde Pa- lestijnen die via dit vliegveld naar een goed uitgerust zieken huis in een ander Arabisch land konden worden gevlogen. De acties begonnen kort nadat premier Sharon had verklaard de Palestijnse autoriteit te be schouwen als een organisatie die het terrorisme steunt. Hij riep een deel van de partij van de Palestijnse leider Jasser Ara fat, de Fatah, samen met de lijfWacht van Arafat (Eenheid 17) tot terroristische groepering uit. Minister Peres van buiten landse zaken heeft laten weten dat de Arbeiderspartij haar po sitie in de regering zal herover wegen na de uitspraken van Sharon. Peres kan zich niet vinden in de definitie van de Palestijnse Autoriteit als een 'organisatie die terrorisme steunt'. Peres heeft vanochtend in Boe karest verklaard dat de positie van Arafat door de aanslagen van het afgelopen weekeinde danig is verzwakt. De arresta ties die hij heeft uitgevoerd on der Hamas-leden en leden van de Jihad, worden door Israël als magertjes ervaren. Maar een einde maken aan het tijd perk van de Palestijnse leider heeft ook zijn nadelen. „Pales- tijnen hebben een autoriteit nodig, niet vier of vijf', zei hij. „En zonder Arafat kan het ook een behoorlijke bende wor den." Pagina Buitenland: 'Palestijns bestuur acher terreur' Regen 15-6 ie zoekt zusje ena Rikkers ■nlil .flfjAivi - De politie is op iar het jongere zusje van t Rikkers. Haar verblijf- 5 onbekend, maar ver- .gn/ordt dat Rochelle Rik- haar moeder is. De poli- 2^t nog geen spoor van j Wanda. Zij is vermoe- iet haar vriend naar het gevlucht, toen eind as lichaamsdelen van a werden gevonden op ^e,Nulde en in Hoek van -pp Binnenland 1 S'oden bij ,jd in bus U - Een brand in een |?°|he autobus die kooplie- tir een markt in Moskou vanochtend aan elf Hi het leven gekost. Twee n raakten gewond. De vermoedt volgens tier NTV dat in de bus Is skooktoestel is ontploft e |ee buspassagiers een bereidden. De bus was elil 200 kilometer zuidelij- igen Krasnodar vertrok- ir de Izmailovo-markt in Veel passagiers pro- fn te ontsnappen door de leur, die niet openging. lessor d overleden m I iigitDAM - Oud-minister en fc. '«raar M. Rood (74) is on- fcht overleden. Rood was ïinent Leids jurist, die ldig de overheid advi- over zaken van sociaal Vorig jaar bemiddelde hij 5 /,ssen de overheid en taxi- ïemers in zijn woon- Amsterdam. Binnenland 2 es bij P&O th Sea Ferries burg - Werknemers van lorth Sea Ferries hebben ag het werk neergelegd, htendploeg begon met faking nadat vannacht een «tum van de bonden was •en. Het conflict bij de jootrederij draait om het arren en losmaken van la- n op de lijn Europoort- advertentie) Kleine 1900 patiënten Hammerstein verdeeld over bestaande praktijken door Roelf Reinders leiden - De kleine 1900 patiën ten van huisarts D. Hammer stein aan de Hoge Morsweg in Leiden moeten op zoek naar een nieuwe huisarts. Zorgver zekeraar Zorg en Zekerheid is er niet in geslaagd een vervan ger te vinden voor Hammer stein die zijn praktijk niet meer mag uitoefenen. Het Gezond heidscentrum Stevenshof en zeven andere praktijken zijn bereid de patiënten op te ne men. De opvolging van Hammer stein sleept al sinds begin dit jaar. De Leidse arts mag van de Huisarts en Verpleegaits Regi stratie Commissie zijn praktijk niet meer uitoefenen omdat hij niet op tijd formulieren voor de verlenging van zijn registratie als huisarts heeft ingeleverd. Bovendien had hij zich onvol doende laten bijscholen. Sinds zijn vertrek hebben verschil lende huisartsen waargenomen in afwachting van een huisarts die blijft. Zorgverzekeraar Zorg en Zeker heid biedt in een brief aan pati ënten excuses aan voor het on gemak van steeds andere waar nemende huisartsen. Door het landelijke tekort is het niet ge lukt een vervanger voor Ham merstein te vinden, laat de ver zekeraar weten. In samenwer king met de Districts Huisart sen Vereniging zijn een paar artsen bereid gevonden de pa tiënten op te nemen. De pati ënten in de Stevenshof en de Hoge Mors kunnen naar het Gezondheidscentrum Stevens- hof. Zeven praktijken in de rest van de stad zijn ook bereid pa tiënten op te nemen. De pati ënten moeten zelf op zoek naar een nieuwe arts. Volgens zorgmanager A. Kok heeft Zorg en Zekerheid er alles aangedaan om een vervanger te vinden. „De gemeente heeft meegewerkt om mogelijke pro blemen bij de huisvesting op te lossen. Alle ingrediënten waren er om tot een oplossing te ko men. Maar het is niet gelukt. En als je iets zoekt wat er niet is, heb je een probleem." Kok gaat ervan uit dat alle 1900 pa tiënten van andere huisarts praktijken in Leiden onderdak vinden. De patiënten mogen 'in princi pe' zelf weten welke nieuwe huisarts ze willen hebben, zegt Kok. „Patiënten hebben vrij heid van artsenkeuze. Maar de arts moet natuurlijk wel de be reikbaarheid kunnen garande ren. Als een arts niet in de pro blemen komt met de kwaliteit van zorg, moet hij een patiënt aannemen. Maar als hij vol zit, zit hij vol. Dan kan hij een nieuwe patiënt niet accepte ren." Kok verwacht meer problemen om in de Leidse regio huisart senzorg te garanderen als art sen met hun praktijk stoppen. „Ik ben bang dat we hier in de toekomst meer mee te maken krijgen." Pagina Regio 1: 'Huisartsenzorg steeds moeilijker te garanderen' Karzai voorgedragen als regeringsleider bonn/afp-dpa - De vier Af ghaanse delegaties in het confe rentieoord bij het Duitse Bonn zijn het kort na middernacht eens geworden over een blauw druk voor een nieuwe interimre gering voor Afghanistan. „De tekst van de overeenkomst is definitief goedgekeurd", aldus een woordvoerder van de VN vannacht. Het is een historisch akkoord voor de overgang van bijna een kwart eeuw oorlog naar stabiliteit. Nog niet duidelijk is wie welke posten in de overgangsregering zal bekleden. Dat moet vandaag worden afgesproken. De delega tie van ex-koning Zahir Shah heeft in Bonn de Pathaan Karzai voorgedragen als regeringslei der. Uit deze delegatie moet de nieuwe leider komen, zo is afge sproken. De doorbraak kwam nadat de Noordelijke Alliantie eindelijk een lijst kandidaten had inge diend voor de nieuwe interim regering. Volgens diplomaten was het oponthoud te wijten aan de interne strubbelingen binnen de alliantie. De over gangsregering moet aan de macht blijven tot er een traditio nele raad van stamoudsten en notabelen, een zogeheten Loya Jirga, bijeen is geroepen. Ver wacht wordt dat ex-koning Za hir Shah hierin zitting zal ne men, en wellicht zelfs zal voor zitten. De Noordelijke Alliantie krijgt in de interim-regering de ministe ries van defensie, binnenlandse zaken en buitenlandse zaken. De interim-regering zal zes maanden aanblijven en uit 29 bewindslieden bestaan. In de omgeving van de stad Kandahar in het zuiden van Af ghanistan is het vandaag tot zware gevechten gekomen tus sen Talibantroepen en eenhe den van de oppositie. De Ameri kanen zetten hun bombarde menten op Talibanposities bij dit laatste grote bolwerk van de Taliban voort. Een zegsman ter plekke sprak van bombarde menten 'om de vijf minuten'. Duizenden Taliban en Al Qae- da-strijders zitten in de stad in gesloten. Pagina Buitenland: Meer nieuws over Afghanistan washington/afp-rtr-dpa - De Verenigde Staten hebben ge loofwaardige dreigementen ont vangen over nieuwe aanslagen op hun grondgebied. Volgens Tom Ridge, de directeur van het Bureau voor Binnenlandse Vei ligheid, zijn de dreigementen niet specifiek. Toch zijn de be langrijkste veiligheidsdiensten in het land in de hoogste staat van paraatheid gebracht, aldus Ridge. De hoeveelheid dreigementen en de geloofwaardigheid ervan hebben de overheid doen be sluiten de bevolking te waar schuwen. Zij heeft die beslissing mede genomen omdat het ein de van de islamitische vasten maand Ramadan en Kerstmis naderen. In het verleden waren dit volgens Ridge tijden waarin terroristen aanslagen zouden hebben gepland. Een Amerikaanse diplomaat verklaarde dat de dreigementen allemaal verwijzen naar al-Qae- da, het netwerk van Osama bin Laden, de belangrijkste verdach te van de aanslagen in de VS op 11 september. Het is voor de derde keer sinds de aanslagen in New York en Washington dat de Amerikaanse overheid de burgers waarschuwt dat zij rekening moeten houden met aanslagen. De laatste keer was op 29 oktober. „Naarmate wij verder van 11 september verwijderd raken, des te meer hebben wij de neiging onze waakzaamheid te vermin deren. Helaas kunnen we dat niet doen. Wij zijn een land in staat van oorlog", aldus Ridge. Hij verzocht de Amerikaanse be volking dringend bijzonder alert te zijn en opvallende gebeurte nissen te melden. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 16,93 <fl 37.30) kwartaalabonnement automatische betaling 48,53 <fl 106,95) betaling per acceptgiro 48,99 (fl 107.95) Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau Bij automatische betabng is mjn bank-aronummer Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl varanasi - De as van de vorige week overleden George Harrison is vanmorgen vroeg voor zonsopkomst bij de stad Varanasi in India uitgestrooid in de Ganges. De 'stille Beatle' had een langdurige relatie met Indiase mystiek, muziek en hindoeïsme. Ook elders in de wereld werd Har rison herdacht. In Liverpool, de geboortestad van de Beat les, woonden gisteravond meer dan duizend mensen de herdenkingswake voor Harrison bij. Burgemeester Gerry Scott zei in een korte rede dat Harrison niet alleen 'een begaafde muzikant' was, maar tevens een man die met 'zijn idealen van liefde en vrede talloze duizenden men sen heeft geïnspireerd'. Foto: AP/Manish Swarup (advertentie) Sinterklaasavond zijn alle IKEA vestigingen open tot 1 7.00 uur. www.IKEA.nl 0900 - 235 45 32 (€0.10 (0.22 ct)/min Amerikaanse pilote klaagt defensieminister aan washington/ap - Een Ameri kaanse pilote eist in een rechts zaak tegen minister van defensie Donald Rumsfeld dat vrouwelij ke militairen gestationeerd in Saudi-Arabië buiten de kazerne niet langer een allesbedekkende jurk hoeven te dragen, een claim die door vijf senatoren wordt ondersteund, maar zeer gevoelig ligt in Saudi-Arabië. Vrouwelijke Amerikaanse mili tairen mogen de kazernes in de woestijnstaat alleen in het gezel schap van een man verlaten, moeten een lange jurk met hoofdbedekking dragen en mo gen alleen achterin een auto zit ten, niet zelf rijden. Luitenant-kolonel Martha McSally, de hoogste vrouwelijk gevechtspiloot, zegt in haar rechtszaak tegen het Pentagon dat het beleid ongrondwettelijk is en discrimineert tegen vrou wen. Voorts maakt zij bezwaar tegen de inperking van religieu ze vrijheden en de verplichting de regels en kledingordening te moeten volgen van een ander geloof. McSally zegt voorts dat de regels haar positie als officier onder graven en haar dwingen de ver keerde boodschap over te bren gen, dat vrouwen ondergeschikt zijn aan mannen. Vrouwelijke Amerikaanse militairen zijn de enige federale werknemers in Saudi-Arabië op wie de regels van toepassing zijn. Het Amerikaanse Central Com mand, het commando verant woordelijk voor het Arabisch schiereiland en Zuidwest-Azië, houdt vast aan de regel omdat vrouwen daardoor minder kans hebben lastiggevallen te worden en aanleiding te geven tot con troverses. McSally (35), die samen met zes andere vrouwelijke piloten tij dens de Golfoorlog in 1990-91 voor het eerst in de Amerikaan se luchtmacht een gevechtsmis sie vloog, spande de rechtszaak aan nadat Wachten bij meerde ren over de regels niets oplever den.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1