'Elkaar geen recessie aanpraten' ECONOMIE Verlofparaplu met steeds meer baleinen 'Sjoemelsamenleving' Flip Buurmeijer stopt als op 1 januari LISV wordt opgeheven Amsterdam begroet nieuwe tram Sinterklaas is weer terug Gulden op de schoorsteen 'Vuil' T-shirt nog overal Donalds bakt 2_! deels 'groen' isterdam - De 209 McDo- Id's in Nededand gaan vanaf jiuari elk 20.000 kilowattuur (tuurstroom afriemen. In to il koopt de hamburgerbakker >rocent van zijn energieafna- groen in. Bij tien vestigin- n komen zonnepanelen die "10 kilowattuur per jaar op- ";en. Greenpeace vindt het iplaatst dat McDonald's zich ^H)fileert als milieuvriendelijk drijf. „Ze kunnen beter hel- (1ji de afvalberg te verkleinen J© or hun producten minder mal in te pakken." ari 21 ^itiek op stoppen ~~EMA-zegelactie n haag - De Consumenten- Ind vindt het 'waanzinnig' dat jHEMA aan de vooravond de decembermaand de ze- actie beëindigt. „Het is veel ibrupt stopgezet. De consu- nt had zeker de tijd moeten gen tot 1 januari om de irten vol te krijgen. Als kaar- nog niet helemaal vol zijn, iet de Hema korting geven ir gelang dat wel het geval zegt een woordvoerster. De MA reageert dat alleen volle larkaarten tot eind januari eleverd kunnen worden. ins op doorstart j Den Oudsten >erden - De Woerdense bus- ïbouwer Den Oudsten maakt igelijk een doorstart. Dat eft curator Van den Bos gis- en bevestigd. „Er zijn ver tillende geïnteresseerde ;mamekandidaten. We ho- op zeer korte termijn meer idelijkheid te hebben", aldus den Bos. Twee weken gele ging de bussenmaker fail- Er was geen geld voor een :iaal plan voor de 257 mede- rkers. >pel lang niet t rode cijfers' mburg - De directie van Opel wacht niet dat de autofa- ek de zware verliezen dit jaar terugbrengen ten opzichte 12000. Dat meldde de Fi- icial Times Deutschland gis- en. Tot medio oktober ging directie in Rüsselsheim er van uit dat het verlies dit tot 900 miljoen mark be kt zou kunnen blijven, maar optimisme is volgens de nt inmiddels helemaal ver enen. Bij Opel Duitsland dwijnen waarschijnlijk 2500 de 42.000 arbeidsplaatsen. irername Miracle anet afgeketst schede - De overname van de a .loten amusementsboulevard racle Planet in Enschede or de Libéma Groep uit Ros- den is afgeketst. Bouwfonds, ABN-Amro-dochter die eige- ar is van het onroerend goed Miracle Planet, vindt de ge- den prijs te laag. Miracle Pla- t ging afgelopen voorjaar :ht na geringe bezoekersaan- len. Investeringsmaatschap- Reggeborgh zegt 20 miljoen lden verloren te hebben op i t park. ivisiedirectie bij PN verdwijnt i haag - Ook aan de top van N verdwijnen arbeidsplaat- f§ De raad van bestuur wil de drijfsonderdelen directer nsturen waardoor de divisie- ecteuren verdwijnen. Op 1 iruari stapt A. van der Veer- rgeer van IP/Data (bedrijfs- mmunicatie) op, waarna M. eters de leiding overneemt. 11 januari wordt C. van den lijkant (telecommerce) direc- ur KPN Mobile Nederland, in divisie komt onder verant- tordelijkheid van bestuurder Roobol die de Vaste Netdien- 0 leidt. uim ioo banen reg in Groningen oningen - Koeriersonderne- ing Nordsped in Veendam en semblagebedrijf Storteboom Huisman in Hoogezand moe- 1 sluiten. Nordsped leed gro- verliezen nadat het dit jaar n transportbedrijf had over- nomen. Bij het bedrijf werk- ongeveer zestig mensen, orteboom Huisman verlo- n de grootste klant aan Oost- ïropa. Daarop ging het bedrijf et vijftig mensen failliet. legaverlies voor erverzekeraar önchen - De Duitse herverze- raar Münchener Rück heeft het derde kwartaal ruim 1,2 iljard euro 2,7 miljard) ver- s geleden door de terreurda- n in de VS. Het concern ver- icht dit jaar 2,1 miljard euro n claims door de instorting in de WTC-torens. Zonder de inslagen zou Münchener ück een nettowinst hebben haald van 85 miljoen euro. inchener Rück dekt risico's i gewone verzekeraars en is Brmee de grootste ter wereld. zaterdag 1 DECEMBER 2001 door Rixt Albertsma Amsterdam - De afgelopen maanden zijn tienduizenden banen geschrapt. Voor veel werknemers, die er net aan waren gewend dat de banen voor het oprapen lagen, was dat even schrikken. Sombere werkgevers sluiten meer ontslagen niet uit. Maar Flip Buurmeijer denkt niet dat het zover zal ko- Hij kan het zich nog goed herinneren, de grote werkloosheid begin jaren tachtig. „Elke familie had wel een werkloze in ei gen kring en schoolverlaters kwamen nergens aan de bak. Per maand kwamen er 20.000 nieuwe mensen bij in de WW." Dat zal nu niet meer zo snel gebeuren, zegt Buurmeijer. „Ondanks de forse reor ganisaties op dit moment, is het aantal WW-uitkeringen in september opnieuw gedaald." Flip Buurmeijer (61) is begonnen aan zijn laatste maand als voorzitter van het Lan delijk Instituut Sociale Verzekeringen, verantwoordelijk voor de uitvoering van de werknemersverzekeringen. Per 1 janu ari als het LISV wordt opgeheven, stopt hij ermee. „De mobiliteit van werknemers is een stuk groter geworden. Als mensen ontsla gen worden, verhuizen ze desnoods er gens anders heen. Maar ook tussen sec toren zijn de grenzen niet meer zo strikt", zegt Buurmeijer. „Iemand uit de IT-sector kan bijvoorbeeld in het onder wijs aan de slag." Een belangrijke reden waarom de ontslagrondes volgens hem niet zullen leiden tot de taferelen uit het begin van de jaren tachtig. „In tegenstelling tot toen, zijn er nu enorme personeelstekorten in sectoren als de gezondheidszorg, onderwijs en bij de overheid. Daar zit men te springen om nieuwe mensen", aldus Buurmeijer. „Het aantal openstaande vacatures is nog steeds groot." En met de vergrijzing op komst zal dat probleem alleen maar groter worden. „In de jaren tachtig verdwenen hele in dustrieën. Het had geen zin om het in een andere sector te proberen. De wereld bestond uit werk of uitkering; men hield zich niet bezig met de vraag hoe je uit die uitkeringssituatie kon komen." Eenmaal in de WW kwamen mensen daar ook moeilijk los van. Buurmeijer hoopt dat we wel iets van de jaren tachtig geleerd hebben. „We moe- Flip Buurmeijer: „Er zijn mobiliteitscentra nodig." Foto: GPD/Phil Nijhuis ten nu niet aankoersen op werkloosheid, maar mensen van tevoren al omscholen zodat ze ergens anders aan de slag kun nen." Daarvoor moeten 'mobiliteitscen tra' komen bij bedrijven of sectoren waar het nu slechter gaat, vindt Buurmeijer. „Zodra een bedrijf ontslagen ziet aanko men, moet zon centrum zich gaan be zighouden met de ambities van werkne mers en ze begeleiden of omscholen naar een andere baan." De huidige task force bij KPN, waarin Buurmeijer een adviserende rol heeft, functioneert samen met zo'n mobiliteits centrum. Die zorgen ervoor dat de ont slagen werknemers elders weer een baan vinden. En mogelijkheden zijn er; direct nadat bekend werd dat KPN mensen moest ontslaan, stonden tientallen werk gevers op de stoep met interesse voor de werknemers, waaronder de NS en de overheid. Een ander scenario is de oprichting van een 'arbeidspool' waarbij werknemers op detacheringbasis ergens anders weer aan het werk gaan, om uiteindelijk door te stromen naar een nieuwe baan. „Op die manier gaan werknemers van werk naar werk en wordt de WW vermeden. Dit ge beurt in de seizoensarbeid ook steeds va ker", aldus Buurmeijer. Zo loopt bij de Efteling het project 'werkend de winter door'. Deze begeleidingscentra of 'arbeids pools' kunnen deels gefinancierd worden met geld uit het algemeen fonds voor de werkloosheid (AWF), waar volgend jaai naar schatting een overschot van ruim 14 miljard gulden in zit. Vakbonden, maar met name werkgevers hameren er op dat de politiek die middelen gebruikt om de lasten te verlagen. Maar volgens Buur meijer moet er geen inkomenspolitiek mee gevoerd worden: „Doe er iets nuttigs mee, gebruik dat geld om te voorkomen dat mensen in de WW raken. In de jaren tachtig durfde men dat niet omdat de aanspraak op die fondsen enorm toe nam, daar is nu geen sprake van." Buurmeijer vindt dat de politiek te 'ver kokerd' naar de problemen kijkt. „Elk terrein heeft zijn eigen woordvoerder, terwijl arbeidsmarkt en sociale zekerheid veel snijvlakken met elkaar hebben. Ik mis een brede visie", aldus Buurmeijer. „Het is raar dat het ministerie van econo mische zaken zich nauwelijks laat horen over de problemen op de arbeidsmarkt. Het lijkt alsof er op centraal niveau niet over wordt gesproken." Buurmeijer maat zich zorgen over het oprukkende belang van shareholder va lue. Steeds vaker saneren bedrijven om de aandeelhouders tevreden te houden. „Dat lijkt soms belangrijker dan het maatschappelijke belang." Buurmeijer waarschuwt bedrijven om mensen er niet te snel uit te gooien, maar rekening te houden met de lokale markt. „Voor je het weet heb je het stempel 'asociaal bedrijf op je voorhoofd." En sinds bedrijven zich steeds vaker voor staan op 'maatschappelijk verantwoord ondernemen' is Buurmeijer benieuwd hoe dat vorm gaat krijgen nu het minder gaat. „De komende maanden moet blij ken of maatschappelijk ondernemen meer is dan wat 'aardige' activiteiten bui ten het bedrijf." De LISV-voozitter kan zich niet vinden in de al te sombere geluiden die sommige werkgevers rondstrooien. „Laten we el kaar geen recessie aanpraten. Het aantal werkloosheidsuitkeringen daalt nog steeds, hoewel minder snel. Qua aantal zitten we nog mijlenver van de jaren tachtig." Ook is de arbeidsmarkt sterk veranderd; „longeren werken niet meer 40 jaar bij dezelfde baas, maar wisselen sneller van baan. De arbeidsmarkt is een stuk flexi beler, mensen passen zich sneller aan en een huishouden is vaak minder afhanke lijk van één kostwinner", aldus Buur meijer. Het lijkt dus dat er meer rek in de arbeidsmarkt zit. En daarbij is mobiliteit tussen sectoren erg belangrijk. Toch is dat niet altijd makkelijk, realiseert Buurmeijer zich. „De cultuurverschillen zijn soms groot; mensen moeten wennen aan een andere mentaliteit en dat is moeilijk. Bij KPN werken bijvoorbeeld mensen wier ouders ook al bij de vroegere PTT werkten. Dan zit zo'n cultuur generaties diep." Amsterdam - Begin volgend jaar gaat de nieuwe Combino in Amsterdam echt rijden, maar vandaag is de eerste nieuwe tram al te zien op de Dam. De komende twee jaar zullen 155 van deze nieuwe trams in de hoofdstad dienst gaan doen ter vervan ging van vaak tientallen jaren oude trams. Het nieuwe trammaterieel is gebouwd bij het Duitse Siemens. De nieuwe trams beschikken over meer zitplaatsen dan de oude, hebben meer beenruimte en een lage instap. Ook zijn ze voorzien van een elektronisch informatie- en omroepsysteem. Het nieuwe wagenpark gaat ruim een half miljard gul den kosten. Foto: GPD/Evert Elzinga den haag/gpd - De kledingbran- che verkoopt nog steeds pro ducten die op onkiese wijze zijn geproduceerd. Kleding is vaak onder erbarmelijke omstandig heden voor te weinig loon ge maakt, met middelen die de ge zondheid van de werknemer schaden. Dat blijkt uit een on derzoek van de Consumenten bond. De bond onderzocht specifiek de achtergronden van in Neder land verkochte T-shirts; ieder een draagt ze en alle ketens ver kopen ze. De productie blijkt vaak gepaard te gaan met een hoop ellende: te lange werkda gen voor een hongerloon, be strijdingsmiddelen die mannen én op den duur de grond on vruchtbaar maken en zelfmoord onder boeren die te hoge schul den hebben bij de pesticiden- verkopers. De verkopers zelf weten soms niets van de ellende af, of gaan het niet of onvoldoende tegen. Veel ketens hebben wel een soort gedragscode maar contro leren niet op de plek waar de fa briek staat of de grondstoffen groeien. En de Nederlandse overheid laat de bedrijven hun gang gaan, constateert de bond. Het overheidsstandpunt is dat bedrijven aan zelfregulering moeten doen. Wet- en regelge- den haag - Een mens zou er dui zelig van worden als hij leest hoeveel verlofregelingen en -mo gelijkheden er tegenwoordig zijn. En bijna evenzovele financiële re gelingen om inkomenseffecten te compenseren. Begin december wordt de wet Arbeid en Zorg van kracht waarin dat allemaal is ge regeld. Het is een zogenoemde 'parapluwet'. Dat betekent dat er komende jaren nog meer regelin gen kunnen komen die allemaal onder die ene, grote paraplu worden gehangen. Sommige begrippen als ouder schapsverlof en verlofsparen ra ken langzamerhand ingebur gerd. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Ni- bud) heeft gisteren onder de naam 'Werk en Zorg' een boekje gepresenteerd om wat duide lijkheid het scheppen in het oerwoud aan regelingen. De on dertitel 'een andere dagindeling en de gevolgen voor je budget' geeft meteen aan waarom het Nibud zich ermee is gaan bemoeien. Meer werken, kin deropvang, tijd sparen en wat dies meer zij hebben al lemaal gevolgen voor het huishoud boekje. Het boek geeft tips hoe werk en privé beter ge combineerd kun nen worden. Som mige tips wekken overigens niet de indruk dat het werelduitvindin gen zijn ('je kunt ook tijd bespa ren door kant- en klaarmaaltij- den en voorgesneden groente te kopen'). Het voordeel is wel dat geen kennis bekend wordt veronder steld en dat alle mogelijkheden gedetailleerd worden uitgelegd, inclusief praktijkvoorbeelden en subsidiebronnen. Voor zover er vragen overblijven, is er een lijst EIGEN BEURS Jos van Rijsingen met (internetadres sen waar men verder terecht kan. Met koppen als 'Ie tijd slim indelen' en 'Een andere dagin deling' ademt het boekje de sfeer alsof het echt gericht is op de vrouwelijke part ner en werknemer. En misschien is dat ook de realiteit want het zijn toch vooral de vrouwen die werk- en zorgtaken combineren. Onder zoek van TNO heeft uitgewezen dat als mannen korter gaan werken - omdat de partner ook wat geld binnenbrengt - dat vaak wordt gebruikt om meer tijd aan sport en hobby te besteden. In het boekje worden vier ver anderingen besproken: een baan buiten de deur nemen, een paar maanden er tussenuit, de verzorging van een ziek fa milielid en de komst van een kind. Voor elke situatie bestaan regelingen. Enkele voorbeelden: - Loopbaanonderbreking: tijde lijk minder werken voor zorgta ken of opleiding. Onder voor waarden is er maximaal een subsidie van bijna 1000 gulden per maand mogelijk. - Vangnetregeling: er zijn diver se mogelijkheden om inko mensachteruitgang ten gevolge van speciaal verlof te compen seren. Deze is ondermeer be doeld om de huur te kunnen blijven betalen. - Vakantiedagen sparen. Sinds dit jaar blijven vakantiedagen vijf jaar geldig. In veel gevallen kunnen die dagen worden op gespaard. - Verlofsparen uit loon. Net zo iets als dagen sparen. Het ge beurt nu in geld. Veilig idee als je van baan verandert of als de baas failliet gaat. - Sabbatsverlof. Langdurig ver lof. Kan door vakantiedagen te sparen. Vaak zijn er afspraken in cao of per bedrijf. - Calamiteitenverlof. Bedoeld voor als er acute noodsituaties zijn. - Tiendaags verlof. Voor wat langer durende noodsituaties. Salaris kan voor 70 procent worden doorbetaald. - Palliatief verlof. Om een naaste te verzorgen die ongeneeslijk ziek is. In principe onbetaald. In sommige cao's gelden andere afspraken. - Ouderschapsverlof. Wettelijk recht om tijdelijk minder te werken. - Adoptieverlof. Zwanger- schaps- en ouderschapsverlof zijn inmiddels bekend. Werkne mers die een kind adopteren hebben ook wettelijk recht op verlof (maximaal vier weken aaneengesloten). info Het Boekje 'Werk en Zorg* van het Nibud is in de boekwinkel te koop voor 25,35 gulden (11,50 euro) of te bestellen door het bedrag over te maken op postgiro 368700 van het Ni bud in Utrecht onder vermel ding van code C27. leidschendam/anp - Sinterklaas is terug van weggeweest, zo stelt de Raad Nederlandse Detailhan del (RND). Meer dan 60 procent van de Nederlanders stort zich dit jaar op pakjesavond. Vorig jaar was dat 57 procent, het jaar ervoor 56 procent. „Sinterklaas laat zich niet langer door de kerstman afschepen", aldus de RND. Het publiek is deze week 'rustig' aan het win kelen geslagen. Vandaag en de laatste twee dagen voor 5 de cember wordt de grote klap ver wacht. De sinterklaascadeautjes leveren de detailhandel ruim een kwart meer omzet op, aldus de RND. In een normale week wordt er in alle winkels samen een omzet van ongeveer drie miljard gul den gedraaid, voor de sinter- klaasweek wordt een omzet van 3,8 miljard verwacht. De hele decembermaand wordt voor de winkeliers steeds aan trekkelijker. „Elk jaar stijgt de omzet door sinterklaas- en kerstverkopen met 10 procent." Alles wat te maken heeft met to venaarsleerling Harry Potter dit jaar favoriet als geschenk. door Cees Manders De gulden hoeft na 28 janauari niet uit ons oog te verdwijnen. Dankzij een ingenieus 'bewaar- systeem', bedacht door de eer ste klas van de Technische Ho geschool Rijswijk, kan de gulden nog heel lang een centrale plaats in ons leven blijven inne men. Op de schoorsteenmantel. Nog 30 dagen En als we die vanwege vloerver warming niet meer hebben, bo ven op onze breedbeeld-tv. Studenten werktuigbouwkunde hebben een rechtopstaande muntenstandaard ontworpen, die zij de merknaam Guldentijd hebben gegeven. Het is een stuk perspex met vijf openingen ge drapeerd onder een afbeelding van Beatrix ('het boegbeeld van de onze natie'). Het produkt is simpel, daar hoeft geen ge bruiksaanwijzing bij: je klikt de stuiver, het dubbeltje, het kwart je, de gulden, de riks en het vijfje in de corresponderende ope ning, je zet het geheel in een houten houder en het monu ment is klaar voor gebruik. Voordat de produktielijn op school werd ingesteld is er gede gen marktonderzoek verricht. Tachtig van de honderd onder vraagden bleken de oude gul denmunten te willen bewaren. De acht studenten hebben voor hun vinding een echte onderne ming moeten oprichten: 'Uit muntend BV, gevestigd in de school. De houder kost 15 gul den en het succes is zo groot dat ze al uit de kosten zijn. Vakbonden in de Franse bank sector willen hun leden oproe pen op 2 januari te staken. Daarmee dreigt een chaos bij de introductie van de euro. Die dag gaan de banken voor het eerst open na 'E-day'. De bonden voeren een verbeten strijd over hogere salarissen en maken zich zorgen over de personeelssterk te en de veiligheid. Minister Fa- bius (financiën) verwacht er nog uit te komen met bonden en werkgevers. Onderzoek Consumentenbond ECONOMIE WIJZER ving is daarom niet te verwach ten. De animo van de kledingketens om aan het onderzoek mee te doen was niet bijzonder groot. De bond heeft geprobeerd het onderzoek te houden onder 16 winkelketens. Slechts de helft heeft willen meewerken. Ande ren beriepen zich erop alleen kwalitatief hoogstaande kleding te verkopen (Hugo Boss) of kle ding alleen in Europa te laten naaien (Miss Etam). Beide ant woorden raken kant noch wal, meent de bond. Ook katoen voor dure kleding is vaak mi lieu-onvriendelijk geteeld. En de lappen stof waarvan de T-shirts in Europa gemaakt worden, ko men vaak uit Azië. Van de acht bedrijven die wel reageerden zijn volgens de bond drie ketens goed bezig: WE, C&A en Cora Kemperman. Dit trio heeft gedragsregels én een con trole-apparaat. McGregor, de Bijenkorf en Zeeman hebben wel regels, maar passen die niet goed toe. Wibra en HEMA heb ben geen beleid al stelt de laat ste een 'milieuzorgsysteem' op. De bond bepleit een Wet Open baarheid Productieketens. Die moet de consumenten het recht geven op informatie over de productiewijze. ARJO KAMER hoogleraar economie Erasmus universiteit Mijn hoed af voor Van GijzeL Het PvdA-kamerlid maakte de bouwfraude aanhangig en wil niet buigen voor het politieke spel waarin de zaak keurig glad gestreken zal worden. Daarmee kwam hij op voor u en mij. Want wij zijn de belastingbeta lers die, naar het lijkt, voor zeker 80 miljoen gulden zijn opge licht. Het openbare ministerie (OM) wilde de zaak afdoen met een paar boetes, maar dat kan na tuurlijk niet. Wan neer een fraude rende bijstand moeder aan de schandpaal moet, dan moeten frau derende witte boorden dat zeker ook. Het tv-program- ma Zembla bracht de feiten naar buiten. We wisten al dat op grote schaal gesjoemeld was bij de bouw van de Schipholtunnel. Maar liefst 40 miljoen gulden meer winst werd gemaakt dan be groot. De minister (Netelenbos) stond te kijk want dat geld had de gemeenschap teveel betaald voor het hele project. Dus wilde zij geld terug. Nu blijkt dat de aannemers ook nog eens op grote schaal gefraudeerd heb ben met valse facturen. En niet zomaar een factuurtje voor teveel spijkers of zo. Nee. het ging om 30 miljoen aan val se facturen! Hoe doen ze dat. vraag ik me af? Zegt de directeur tegen de boekhouder 'Zeg Adri, wees eens creatief en til de over heid voor een paar miljoen?'En doet de boekhouder dat dan braaf? Of hebben ze daar verga deringen over met deskundigen om te bekijken hoe ze dit slim kunnen aanpakken? Blijkbaar werkt het goed, want er moest een klokkenluider aan te pas ko men om de zaak naar buiten te brengen. De goede man werd pardoes ontslagen. Een technisch direc teur, een zekere Ad Mos, had de beschikking over een schaduw boekhouding die hij voor een fiks bedrag wel aan het OM wil de overhandigen. (Is dat niet een vorm van chantage?) Hij verblijft nu in het buitenland omdat hij met de dood bedreigd zou zijn. De zaak riekt en stinkt. Klokken luiders, schaduwboekhoudin gen, dreigementen: hier kan geen sprake zijn van een vergis sing of een misverstand. Het er ge is dat de betrokken bedrijven als solide bekend staan. Als het bij hen er zo toe gaat, hoe doen de minder solide bedrijven het dan? We spreken nog over Lim burgse toestanden omdat bij verschillende aanbestedingspro jecten Limburgse aannemers betrapt zijn op samenzwering waardoor onder andere de ge meente Maastricht veel te veel voor een theater en een toneel school mocht betalen. We mo gen nu over Nederlandse toe standen spreken. Om je kapot te schamen. Het optreden van het OM is ver dacht en misplaatst. Voor de valse facturen van 30 miljoen hebben de drie bedrijven KSS, HBG en Strukton (let op die namen) een boete van 1 miljoen gekregen. Goed ver diend lijkt me. Brengt me op een idee. Geen wonder dat de heren dik te vreden waren. En ze waren zo bereidwil lig om een deel van de overwinst terug te betalen, dat hun schuld ervan af straalt. Van Gijzel mocht er varen hoe we hier in Nederland met diefstal en frau de omgaan. Heel redelijk en heel politiek dus. We laten on derzoek doen, blaffen wat, en smoren de zaak in een wollen deken. (Bijlmer, ESF, Screbeni- ca). De hele PvdA-top heeft van Gijzel bewerkt om eieren voor zijn geld te kiezen. Typische be stuurspartij is dat geworden. In de bestuurslaag is iedereen van iedereen afhankelijk. Hard en eerlijk optreden doe je niet graag, want daar krijg je later last van. Van Gijzel dacht aan ons, de belastingbetalers, en weigerde halsstarrig aan het spel mee te doen. Dat was politiek onverstandig. Dus exit van Gij zel. Wat is het toch met dit volk? Hoe komt het dat wij bestuur ders hebben die zo laks omgaan met fraude op deze schaal? Is het misschien dat de meesten van ons boter op het hoqflf heb ben? Kan het zijn dat weinigen een schoon geweten hebben en met recht de eerste steen kun nen gooien? Want wie fraudeert niet met een zwarte werkster, een onderhands betaalde klus, een iets overdreven aftrekpost op het belastingformulier en een niet geheel legale deal met de toezichthoudende ambte naar? We leren het al op school waar spieken een erkende sport is. Nu worden we geconfron teerd met de beschamende con sequenties. Dit kan niet zo doorgaan. Een 'sjoemelsamenleving' lijkt me niks. Daarom vooruit met geit: een parlementaire enquête. De bouwsector moet in de beklaag denbank. Ondertussen kunnen u en ik elkaar in de ogen kijken om elkaar ervan te overtuigen dat eeriijkheid toch echt het langst duurt.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9