osèph, neem jij alvast een hapje' Erfgenamen Mussolini bedreigen Berlusconi BINNEN-BUITENLAND Vrouwen vrezen nieuwe machthebbers Afghanistan Enquête bouwfraude verhult onvermogen politiek Piet de Jong, de eerste premier als regeringsleider zaterdag 1 DECEMBER 2001 Jan Willem Brouwer lohan van Merriënboer de Jong, oud-duikbootcom- ndant, een zondagskind in de -tiek en minister-president, lid aan de basis van een van Vt heest ingrijpende veranderin- Ü|in de Nederlandse politiek. Sftaast niemand die het merkte. Ier De Jong ontstond een jiwe relatie tussen de premier jle media. Hij versterkte ook positie van de 'MP' binnen het inet en werd van voorzitter de ministerraad in feite rege- sleider. bestaat en Inlijk pas sinds 1983. Sinds ze jaar wordt zijn functie in de ide/pdwet vermeld. Vóór de pede Wereldoorlog trad de t mier slechts op als (tijdelijk) rzitter van de ministerraad 'oe Ivas hij tevens hoofd van een ïngrijk ministerie, meestal edgienlandse zaken of justitie. steeds is de premier for- i\ eerste onder zijn gelijken, krijgt hij hetzelfde salaris als indere ministers. En hij heeft n ange na niet de domineren- jositie van een Britse prime lister of van de Duitse bondskanselier. Toch heeft ook in Nederland de minister-presi dent de afgelopen decennia aan gewicht gewonnen. Het ambt van minister-presi dent is vooral onder Lubbers en Kok prominent geworden. Maar al eerder had P.J.S. de Jong (1967-1971) zijn steentje bijge dragen aan deze ontwikkeling. Handboeken staatsrecht bena drukken dat de zwaardere posi tie van de minister-president de laatste decennia vooral tot ui ting komt op drie terreinen: de contacten met de koningin, de relatie met de media en door frequent Europees topoverleg. Juist op deze drie terreinen ver richtte De Jong pionierswerk. Na de crises in 1964 en 1965 rond de verlovingen van de prinsessen Irene en Beatrix werd van verschillende kanten aangedrongen op verbetering van de communicatie tussen de minister-president en het Ko ninklijk Huis. Het was aan de premier om rumoer rond de monarchie te voorkomen. Nauw overleg met de koningin, óók over privé-zaken die politie ke gevolgen konden hebben, zou daarin de kem zijn. De Jong en koningin Juliana kwamen overeen dat zij elkaar elke week zouden ontmoeten. Die ge sprekken gingen dus niet alleen over kabinetszaken, maar ook over familieaangelegenheden. Dit laatste was en bleef delicaat. Al met al werkte de nieuwe spel regel goed. Het wekelijkse ge sprek tussen koningin en pre mier vindt nog steeds plaats. Hoe belangrijk dat contact is, bleek onlangs weer toen Kok (samen met koningin Beatrix?) in stilte een oplossing vond voor de kwestie Zorreguita. Dat dit huzarenstukje in de pers werd afgeschilderd als Koks belang rijkste beleidsdaad ('de meest hachelijke operatie uit zijn poli tieke loopbaan') wijst erop dat de 'koninklijke taak' een van de belangrijkste onderdelen is van het takenpakket van de premier. Onder De Jong kwam er ook een andere verhouding tot stand tussen de premier en de media. Dat gebeurde door de instelling van de wekelijkse persconferen tie op vrijdag na afloop van de ministerraad. De Jong was van mening dat de mensen recht hadden om te weten wat er was beslist: 'We zijn geen geheim ge nootschap!' Maar er was nog een reden: 'Journalisten belden me 's avonds thuis op, en dat vond ik lastig", aldus De Jong. De andere ministers gaven hem hierbij de vrije hand. Zijn bescheiden ma nier van doen maakte het voor hen gemakkelijker ermee ak koord te gaan, terwijl hij door zijn a-politieke profiel bij uitstek geschikt was om boven de par tijen te staan. Maar ook deze vernieuwing leidde tot een ver andering in de positie van de minister-president. Hoe langer hoe meer werd hij de personifi catie van het algemeen rege ringsbeleid. Het derde terrein waarop De Jong pionierde was dat van de buitenlandse politiek. Natuurlijk woog het oordeel van de langja rige minister van buitenlandse zaken Luns (1952-1971) zwaar. Maar De Jong, oud-minister van defensie, had een bijzondere belangstelling voor dit beleids terrein en sprak er met gezag over, ook in de openbaarheid. Verder trad De Jong als eerste Nederlandse premier naar voren in de Europese politiek, vooral als voorzitter van de EEG-top- conferentie in Den Haag in 1969. Deze conferentie was op dat moment nog een uitzonde ring. Pas na de instelling van de Europese Raad in 1974 zouden de regeringsleiders van de lid staten regelmatig bijeenkomen. Achterafkan men evenwel zeg gen dat De Jongs opstelling een voorbode was van de grotere rol van de minister-president in de buitenlandse politiek. Hierover ontstonden later forse conflicten met de minister van buitenland se zaken, zoals tussen Lubbers en Van den Broek en - recente lijk - tussen Kok en Van Aartsen. Dergelijke botsingen kwamen tussen De Jong en Luns niet voor. Zij waren het eens over het te voeren beleid en bovendien goed met elkaar bevriend. De Jong pakte het ook handig aan. Na een bezoek aan de Duitse bondskanselier gaven De Jong en Luns een persconferentie. Voor de sprekers stond een schaal met koekjes. 'Josèph, neem jij alvast een hapje', zei De Jong en vervolgens kreeg hij - Luns had de mond vol - alle ge legenheid de eerste vraag te be antwoorden. Al met al moet men conclude ren dat de positie van de minis ter-president zich onder De Jong versterkte. Door de ontwik kelingen in Europa, de komst van de wekelijkse persconferen tie en het nauwere overleg met het staatshoofd werd de premier steeds meer 'eerste' en steeds minder 'gelijke'. J.W.L. Brouwer en J.C.F.I. van Merriénboer zijn als onderzoeker verbonden aan het Cen trum voor Parlementaire Geschiedenis te Nij megen. Deze week publiceerden zij 'Van bui tengaats naar Binnenhof. P.J.S. de long, een biografie' (Sdu-uitgevers, ISBN 90-12-08774-0, 54,87 gulden. Premier Piet de Jong in 1968. Foto: ANP/Archief er Afghaanse vrouwen heerst angst voor de Noordelijke Alliantie. Het zal niet vanzelfsprekend zijn zij onder het regime van de nieuwe machthebbers hun burka's kunnen afleggen. EPA/Emmanuel Dunand r onze correspondent rdDuk - Afghaanse strijders die gerige, bedelende vrouwen in a's aftuigen met stokken. De >an mag dan uit Kabul zijn reven, voor de tien miljoen iwen in Afghanistan lijkt er :r de nieuwe machthebbers lig te zijn veranderd. willen dat de Verenigde les een vredesmacht sturen onze vrouwen te bescher- 1", zegt Fatima Gailani, een de vrouwelijke Afghaanse vaardigden naar de confe- ie over de toekomst van Af- ïistan op de Petersberg bij n. „Ze worden nu in elkaar igen en geschopt als ze wil- lemonstreren voor hun ten. Als er buitenlandse sol- n in Afghanistan waren, zou niet gebeuren." Ier Afghaanse vrouwen st angst voor de Noordelijke intie, die met een grote dele- in Bonn is vertegenwoor- Aan het begin van de jaren toen de mudjaheddin die later bij de Alliantie aanslo- in Kabul de dienst uitmaak- werden vrouwen al uitge- in van het openbare leven liek bedreigd. onderdrukten vrouwen en in de eersten die beweerden riolen de poorten van de ijn", zegt Shala Asad (27), werkster van de radicale nse vrouwengroep RA- die onder de Taliban ille- I opereerde. Asad hecht geen •of aan de beweringen van eiders van de Alliantie in in dat zij in de toekomst twenrechten in acht zullen Hen. „Het zijn fundamenta al en criminelen, ajn geen haar beter dan de ban en horen thuis voor een internationaal tribunaal." Onlangs nog waarschuwde Am nesty International voor de slechte reputatie van de troepen van de Alliantie. Die boekten de afgelopen weken dankzij Ameri kaanse militaire steun belangrij ke militaire successen en con troleren inmiddels tachtig pro cent van het Afghaanse grond gebied. „Ook zij hebben vrouwen ver kracht en vermoord", zegt Asad. „Nu willen ze het Westen wijs maken dat hun opvattingen zijn veranderd. Voor de gelegenheid hebben ze zich zelfs in een pak gestoken en een das omgedaan. Maar het is een pose: Ze weten dat de wereld bang is voor het moslimfundamentalisme en dat zij zich als gematigd moeten voordoen als ze geld willen lo speuteren." Fatima Gailani, die lid is van de zogenoemde Peshawar-groep van ballingen uit Pakistan en anders dan Shala Asad wel een hoofddoek draagt, ziet nog wel enkele lichtpunten. „Er zijn ook leden van de Noordelijke Allian tie die welwillend staan tegen over vrouwen. In Kabul zie je weer vrouwen op de tv en je hoort vrouwenstem men over de radio. Belangrijk is dat er een nieuwe grondwet komt waarin het recht van vrou wen op onderwijs en werk en onze deelname aan de politiek worden gegarandeerd." Beide vrouwen pleiten voor een terugkeer naar Afghanistan van de hoogbejaarde ex-koning Za- hir Shah (87), die in 1973 werd afgezet en sindsdien in balling schap leeft in Rome. „Toen hij aan de macht was, was Afgha nistan een democratisch land", meent Gailani. De voormalige vorst moet, beschermd door een internationale vredesmacht, de strijdende partijen en de vele et nische groeperingen met elkaar verzoenen. Vervolgens moet uit van onze correspondent Hans Celeijnse rome - Stakingsdreiging, ruzie om pensi oenhervorming: het door Silvio Berlusco ni geleide allegaartje van centrum-recht se ex-christendemocraten, ex-neo-facis- ten en pur sang nationalisten dreigt er onder te bezwijken. Het gevaar komt voor de mediamagnaat/regeringsleider ditmaal niet, zoals in 1994, van het onge leide projectiel Umberto Bossi, het ge zicht van de xenofobe Lega Nord. Nee, het zijn de erfgenamen van de fas cistische dictator Benito Mussolini die el kaar naar de keel vliegen. Hun partij, de Alleanza Nazionale (AN), dreigt te scheu ren. In dat geval loopt Berlusconi kans op een soortgelijk echec als dat van zijn eer ste regering. Die kon in 1994 na zeven maanden oefenen ten grave worden ge dragen. Vice-premier Gianfranco Fini, leider van de AN, heeft zich totnogtoe buiten het gekrakeel gehouden. Fini heeft de afgelo pen zeven jaar hard en met succes ge werkt aan een keurig-democratisch ima ge voor zijn partij, de opvolger van neo- fascistische MSI. Maar de verkiezingen in mei, die de Alleanza zetelwinst en bijna de helft van de kabinetsposten brachten, hebben onderlinge discussies die Fini binnenskamers wist te houden, in straat- vermaak veranderd. Dat MS van destijds stond voor Movie- mento Sociale, de sociale kant van de fascistische Januskop. Geleid door de huidige landbouwminister Giovanni Ale- manno is een partijfractie van AN die on der het etiket 'sociaal rechts' opereert, al sinds de zomer stevig aan het oproer ma ken. Het eerst kwam dit tot uiting tijdens de door dodelijk straatgeweld verpeste G8-top in Genua. Terwijl Berlusconi zijn afschuw uitsprak over het anarchistische en ander linkse tuig dat als anti-globalis- ten het G8-feestje tot een drama maak ten, riep Alemanno op tot een demon stratie tegen globalisering en politiege- weld. Volgens deze bewindsman mocht de straat niet aan links worden gelaten. Net als zijn grote voorganger Mussolini - die zijn politieke carrière als socialist begon - predikt Alemanno een rechtse sociale oppositie tegen hervormingen die mid denstand en arbeidersvolk bedreigen. In dit geval gaat het om een meer flexibel ontslagrecht en gedeeltelijke privatisering van het genereuze staatspensioensys teem. Natuurlijk beroept Alemanno's fractie zich niet openlijk op Mussolini. Een van de oprichters, de econoom Giano Acca- me, zegt dat de fractie inspiratie haalt uit de opvattingen van de 19de eeuwse Brit se premier Disraeli. „Ook hij geloofde in het combineren van staatsbelang met so ciaal welzijn", is de stelregel van Accame. Maar net als Mussolini is 'sociaal rechts' tegenstander van ongebreideld kapitalis me en voorstander van een corporisti- sche staat. Andere ideologische ijkpun- ten zijn homohaat, het gezin als hoek steen van de maatschappij en katholieke normen (anti-abortus, anti-euthanasie) als het scharnier. Dat druist lijnrecht in tegen niet alleen de De Italiaanse premier Silvio Berlusconi. EPA/Maurizio Brambatti opvattingen van Berlusconi, maar ook die van Fini. Collega-ministers, zoals Ga- sparri van communicatie, hebben open lijk gezegd dat er iets mis is met het brein van mensen als Alemanno. Gasparri hoort bij de fractie die zich 'protagonis- tisch rechts' noemt. Dat gedeelte van AN schurkt, net als Fini, aan tegen het mid den van de Italiaanse politiek en zou het liefst zien dat de partij zich op Europees niveau aansluit bij de (door christen-de mocraten gedomineerde) Europese Volks Partij. Afgelopen weekeinde hielden beide frac ties een congres. De afstand tussen Rome (sociaal rechts) en Arezzo (protagonis- tisch rechts) was evenwel niet groot ge noeg om wederzijdse beledigingen onge hoord te laten. Volgens Sociaal Rechts was er in Arezzo slechts sprake van door partijkopstukken geleid 'spierballenver- toon'. Van hun standpunt bezien is het ongetwijfeld juist dat wanneer Gasparri cs hun zin krijgen ze net zo goed kunnen fuseren met Berlusconi's Forza Italia, dat al lid is van de EVP. Onverbeterlijken bij Sociaal Rechts als Francesco Storace, de president van La- zio's regonale regering, willen er bij tijd en wijlen nog wel eens aan herinneren dat leider Fini jaren geleden Mussolini 'de grootste staatsman van 20ste eeuw' noemde. Kennelijk denkt Storace dat Fini dat in zijn hart nog steeds gelooft, want hij meent dat de partijleider een besluit moet nemen over de te volgen koers. „En die is al zeven jaar wat wij voorstellen", zei Storace in het rechtse dagblad II Gior- nale. Het beslissende moment voor Berlusconi en Fini breekt volgend jaar april aan. Dan houdt AN zijn partijcongres, wat nu ge beurt zijn schermutselingen die een forse machtsstrijd inleiden. Mussolini zou zich in zijn graf omdraaien. In een land waar nostalgie naar het dictatoriale verleden zeker onder oudere generaties altijd openlijk is blijven leven (niet-Italiaanse media met gebrek aan historisch besef schreven dit fenomeen met koppen als 'Mussolini vereren mag weer' recentelijk toe aan de tolerantie van de huidige cen trum-rechtse regering) is stevig rechts net zo gefragmenteerd als goed links. een Loya Jirga, een grote verga dering van stamoudsten, clan- hoofden, krijgsheren, politici en koran-geleerden, een nieuw be stuur worden gekozen, dat zich zal buigen over een nieuwe con stitutie. Aan de Loya Jirga kun nen wel degelijk vrouwen deel nemen", weet Fatima Gailani. „Vrouwen hebben in Afghanis tan altijd belangrijke functies bekleed. Er was zelfs een vrou welijke generaal. Wij hebben op onze lijst van mogelijke deelne mers aan de Loya Jirga twaalf vrouwen staan". Gailani herinnert zich hoe vrou wen onder de koning studeer den aan de universiteit van Ka- bul. „Er waren veel vrouwelijke artsen, leraren en ambtenaren in Afghanistan. Hun rechten waren grondwettelijk gewaar borgd." Nadat zij door de Taliban waren veroordeeld tot een leven bin nenshuis, ging een aantal vrou wen ondergronds. Zij stichtten - vaak geholpen door RAWA - on dermeer illegale scholen voor meisjes. Tienduizenden vrou wen verloren hun mannen en zoons in de burgeroorlog die al 22 jaar aanhoudt. Zij gaan nu rechtenloos en identiteitsloos, gekleed in burka's, bedelend over straat. Natuurlijk, bekent Shala Asad, zullen niet alle Afghaanse vrou wen de allesbedekkende sluier afleggen. „Zeker de vrouwen in de verafgelegen dorpen, die vaak kunnen lezen noch schrij ven, doen wat hun mannen zeg gen. Zij zijn bang. Toch denk ik dat wij ook voor hen spreken want wij nemen het op tegen hun vijanden. En wij vechten door, zonder compromissen te sluiten." Shala, die op haar ne gende naar Pakistan vluchtte, is een Tadzjiekse. Haar echtgenoot is een Pashtun. „En hij onder steunt mij in alles", zegt ze. door Koos van Wees den haag - Er komt een parle mentaire enquête naar de bouwfraude. Toen deze week bleek dat het kabinet niet in be roep wilde gaan tegen een schikking voor de frauderende bouwers van de Schipholtunnel, moest er toch iets gebeuren. En omdat het wegsturen van de weigerachtige minister Korthals politiek onwenselijk was, bood de enquête een welkome uit weg. Niet eerder besloot het parle ment op grond van zo weinig gegevens tot een parlementaire enquête. Eén ervaringsfeit (de fraude bij de Schipholtunnel), één tv-uitzending (Zembla, over prijsafspraken in de bouw) en één nog geheime schaduwboek houding (van een oud-directeur van een bouwbedrijf) ogen sa men wat dun voor het inzetten van het zwaarste parlementaire wapen. Enquêtes worden meestal gehouden als er wat meer bewijzen zijn van misstan den, de oorzaken en de geleden schade. Zodat kan worden ge zocht naar de structurele oorza ken, en er lessen getrokken kun nen worden voor de toekomst. Het is niet helemaal ten onrech te dat het kabinet terughoudend reageerde op al die verhalen over grootschalige fraude. Die moeten namelijk nog worden bewezen. Dat de verantwoorde lijke minister van justitie Kort hals tot nu toe weinig deed die bewijzen aan te leveren, doet daar niets aan af. Korthals bleek deze week voor de honderdste keer een be kwaam ontsnappingskunste Minister Korthals verlaat de Tweede Kamer tijdens een schorsing van het spoeddebat over de bouwfrau de, afgelopen woensdag. Foto: ANP/Marco de Swart naar. Opnieuw lag de minister onder vuur, om een veelheid aan redenen, met als voornaam ste dat hij het vertikte de schik king aan te vechten die zijn openbaar ministerie nooit had mogen sluiten. De conclusie was dat als het OM een blunder maakt, dit door niets en nie mand, en al helemaal niet door Korthals, is te corrigeren. Korthals bleek niet op de hoogte van de schikking, en bestond het om te zeggen dat hij dat ook niet wilde. Hij wordt als minister door de Kamer toch al te veel lastig gevallen over allemaal on benullige strafzaken. „En altijd komt het er weer op neer dat ik niet was geïnformeerd. En dan sta ik hier weer!!", riep hij wan hopig tijdens het spoeddebat. De discussie draaide daarnaast om de vraag of de scheiding van de politieke en rechterlijke macht, een van de grondbegin selen van onze democratie, voorkomt dat de staat in beroep kan gaan tegen besluiten van het OM. De staat is immers ook benadeeld: niet al het geld dat de bouwers in hun zak staken is terugbetaald. Het OM had zijn werk niet goed gedaan, en waar om zou de overheid daarom niet net als elk ander slachtoffer zijn beklag kunnen doen? Volgens Korthals kon het niet. Maar eigenlijk wilde hij ook niet. De staat die procedeert tegen de- staat, dat doe je gewoon niet. Dat wordt een afgang, voorspel de hij. De rechter stelt je altijd in het ongelijk. Er waren er woensdag te weinig die hem wilden dwingen dat ge vecht toch maar aan te gaan. Van de indieners van de Kamer motie die hem dwong in beroep te gaan was er nog maar één over, de CDA'er Leers, en die had zich al neergelegd bij Kort hals' uitleg. Zijn kompaan Van Gijzel (PvdA) bleef daarop een zaam achter en zag daar na alle tegenwerking in eigen fractie ex tra aanleiding in subiet op te stappen. Daarmee was er niemand over die durfde 'door te bijten'. Dat was ook niet erg, vond Van Gij zeis vervanger Van Oven. De motie had geleid tot 'herstel van het rechtsgevoel van de burger'; zonder de motie was er geen spoeddebat geweest, en geen enquête naar de bouwfraudes. En daarmee gaf de PvdA'er nog eens aan waarom die enquête er plotseling kwam. Zesduizend doden in Srebrenica, 58 dode vluchtelingen in Dover, vuur- werkdoden in Enschede, het is geen aanleiding voor een,parle- mentaire enquête. Puur jWitie- ke afwegingen, ingegeven door de onmogelijkheid een minister weg te sturen die een motie ne geert, zijn dat wel. Als je wegens coalitieverhoudin gen een minister moet laten zit ten die niet doet wat je zegt en die niet weet wat zijn ambtena ren doen, staat het wel daad krachtig als je zelf besluit tot on derzoek. Terwijl Korthals na tuurlijk gewoon had moeten worden weggestuurd. .Als het antwoord op het niet uitvoeren van de motie is: dan maar een parlementaire enquê te. dan hebben we hem maar liever niet", zei WD-woordvoer ster Verbugt. Hoewel haar partij eigenlijk nooit enquêtes wil, en al helemaal niet als een eigen minister in de vuurlinie komt, had ze in dit geval wel gelijk.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7