W Mislukking bedreigt top Afghanistan BUITENLAND Amerikaanse economie nog sterker gekrompen Neo-nazi's mogen niet door joodse wijk Europees leger gaat met losse flodder van start Journalisten eisen van Alliantie bescherming Psychologische oorlogsvoering Rabbani gooit roet in het eten Kidnap-drama verenigt Colombia tegen FARC ugabe muilkorft edia Zimbabwe iare - De Zimbabwaanse isident Mugabe heeft een uwe wet gepresenteerd, die staat een vrijwel totale con- !e over de media geeft. Bui ig ilandse journalisten kunnen t een beroep op de wet bui- spel worden gezet. Dat ldt de regeringsgezinde nt The Herald. De wet voor- t in het instellen van een nmissie die het recht krijgt rnalisten te straffen die zich t aan de regels houden. Ver mogen buitenlandse jour- isten alleen in Zimbabwe ven werken als ze Zimbab- in worden. diërs bezwijken in illegale drank dras - Het drinken van gifti- illegale alcohol heeft 32 In- fO rs uit de staat Tamil Nadu leven gekost. Bovendien lesten 183 mensen in het zie- ïhuis worden opgenomen, fvan hen verkeren in kritieke stand. De politie heeft twee nsen aangehouden die er- i worden verdacht betrokken rijn geweest bij de verkoop de productie van de alcoho- :he drank. Tienduizenden Sl liërs consumeren elke dag il- jyl ale alcohol, waaraan vaak f thylalcohol is toegevoegd, id oktober kwamenin Tamil du ook al dertig mensen om Dr het drinken van giftige nk. irijs veroordeelt oep militanten :ce nis - Een Parijse rechtbank 572 >ft gisteren negentien man- rd i veroordeeld tot straffen eenlopend van acht maan- voorwaardelijk tot zeven r cel wegens het ondersteu- van de Algerijnse GIA, een roristische organisatie die is vvikkeld in een bloedige jd met de Algerijnse rege- g. Vijf mannen werden vrij- iproken. De rechter achtte vezen dat de mannen deel naakten van een netwerk de GIA vanuit Frankrijk ift voorzien van wapens en se identiteitspapieren. m inden wil geen iderzoek Mazar iden - Minister van buiten- [se zaken Jack Straw heeft :ren gezegd dat de Britse re- ig geen reden ziet voor een (gravend onderzoek naar ieerslaan van de opstand Taliban-gevangenen, vorig ':einde in Mazar-i-Sharif. isenrechtengroepen heb- Groot-Brittannië en de VS roepen tot een onderzoek het optreden van de Noor- jke Alliantie. Waarschijnlijk ibij de opstand enkele hon den gevangen Taliban ge- id. Er zijn aanwijzingen dat deel van hen geëxecuteerd itraw zei dat bij de gevech- 'recht en orde niet beston- f, en dat de gebeurtenissen in(|t door een Westers juridisch lerzoek op te helderen zijn. limteveer pas nnsdag lucht in k Canaveral - De vlucht van Amerikaanse ruimteveer deavour naar het intematio- e ruimtestation ISS is op- uw uitgesteld, deze keer tot isdag. De vluchtleiding van NASA heeft hier gisteren toe sloten, omdat een onbemand ssisch Progres-bevoorra- igsschip niet goed aan het attestation vastzit. De NASA lang dat de Progres zal wie len en het ruimtestation zal schadigen als het ruimteveer neert. Twee bemanningsle- nvan het ruimtestation moe- i maandag een ruim te wan - maken om het probleem «erhelpen. zaterdag 1 DECEMBER 2001 inse delegatie it onder vuur gans flomt Hu - Leden van een Franse 5 legatie die een bezoek brach- m 'aan de Gazastrook zijn gis- en onder vuur komen te lig- l Ze beschuldigen Israëli- ie militairen ervan te hebben choten om de delegatie, die Palestijns vluchtefingen- tp bezocht, te intimideren, t Israëlische leger heeft de ilatingen van de Franse dele- Öeleden als 'onzin' afgedaan, r Igens Jeruzalem zijn Pales- sl ise schutters verantwoorde- 118 voor het incident in Khan unis. emanningslid oersk geborgen «kou - Uit het wrak van de r' tde Barentszzee gelichte Rus- the kemonderzeeër Koersk is geen bemanningslid gebor- ïl n- Tot dusver zijn de resten n61 van de 118 opvarenden ns nde Koersk geborgen. Van de hamen zijn er 57 geïdentifi- trd. Het wrak van de Koersk ftd in oktober van de zeebo- m gelicht, ruim een jaar na- Éde kemonderzeeër tijdens Ékningen door een explosie ffc getroffen en zonk. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De autoriteiten in de Duitse hoofd stad Berlijn hebben de route van een vandaag te houden demonstratie van zo'n 4.000 neo nazi's, afkomstig uit verschillende Europese landen, op het laatste moment gewijzigd. Om veiligheidsredenen mag de protestmars van de rechtsradicalen niet zoals eerder gepland door de voormalige joodse wijk in Berlin-Mit- te, noch langs de gerenoveerde, streng be waakte synagoge aan de Oranienburger- straat. De demonstratie van de rechts-extremisten richt zich tegen een omstreden tentoonstel ling over oorlogsmisdaden aan het Oost front, begaan door de Wehrmacht tijdens de Tweede Wereldoorlog.. De expositie, sa mengesteld door tabaksmiljonair Jan-Phi- lipp Reemtsma, was al eerder in Duitsland te zien, maar werd wegens feitelijke onjuist heden gestopt. De nieuwe versie, die eerder deze week in Berlijn werd geopend, toont onomstotelijk de betrokkenheid aan van de Wehrmacht bij de moord op (joodse) burgers in Oost-Euro pa. Reemtsma zei dinsdag bij de presentatie dat de herziene tentoonstelling, die minder foto's en meer wetenschappelijke tekst laat zien, een 'gedifferentieerdere blik' werpt op de misdaden van Duitse soldaten. De oorspronkelijke expositie weerlegde de in Duitsland wijdverbreide opvatting dat de Wehrmacht niet betrokken was bij de mis daden van de SS. Uit foto's en documenten bleek echter dat de Werhrmacht bij die moordpartijen wel degelijk een ondersteu nende rol speelde, en zelfs een uitvoerende functie had. Critici van de eerste tentoonstelling wisten echter aan te tonen dat op een aantal foto's slachtoffers van de KGB werden opgevoerd als slachtoffers van de Wehrmacht. In com binatie met de felle aanklachten in de bege leidende teksten, leidde dit tot een hevige controverse. Hierop besloot Reemtsma de expositie te sluiten en aan te passen. Ondanks de nuanceringen verwijt de Duitse nationaal-socialistische NPD, die de nazi mars organiseert, de samenstellers van 'Ver- brechen der Wehrmacht' de 'verspreiding van leugens'. Rechts-extremisten menen dat de tentoonstelling onrecht doet aan 'onze dappere en fatsoenlijke (groot)vaders'. Politici, linkse activisten en vertegenwoordi gers van de joodse gemeenschap proteste ren fel tegen de nazi-demonstratie, die mo gelijk de grootste wordt sinds 1945. Joodse organisaties en anti-fascisten hebben tegen acties aangekondigd. De autoriteiten zetten op grote schaal manschappen en materieel in, waaronder pantservoertuigen, om de partijen uit elkaar te houden. Het gemeente bestuur ziet geen kans de demonstratie te verbieden, omdat de NPD geregistreerd staat als een legale politieke partij. Regeringswoordvoerder Uwe-Karsten Heye noemde het voornemen van de NPD om door de joodse wijk te marcheren een 'on verdraaglijke provocatie'. Maar woordvoer der Peter Ramsauer van de conservatieve CSU keert zich tegen de tentoonstelling. Die zou rechts-extreme tendensen in de hand werken wegens de 'niet objectieve' presen tatie. De Duitse autoriteiten, hoewel opgelucht nu de route van de demonstratie is gewijzigd, zitten enorm met de nazi-acties in hun maag. Zij vrezen pijnlijke tv-beelden van in gevechtstenue gehulde Duitse politietroe- pen, die neonazi's moeten beschermen te gen aanvallen van woedende joden. |f I Een bezoekster van de omstreden expositie kijkt naar portretten van Duitse soldaten. Foto: AP/Jockel Finck Washington - De economie van de Verenigde Staten is in het derde kwartaal veel sterker ge krompen dan eerder was ge dacht door het Amerikaanse mi nisterie van handel. Het minis terie maakte gisteren in zijn tweede raming bekend dat de krimp (op jaarbasis) is uitgeko men op 1,1 procent. Eind okto ber ging het nog uit van 0,4 pro cent. De nieuwe raming laat de sterk ste economische achteruitgang sinds het eerste kwartaal van 1991 zien, toen de VS in oorlog waren in de Golfregio. Nu heb ben de terreuraanslagen in Was hington en New York de econo mie een zware slag toegebracht. De VS draaiden economisch al matig, maar na de 11de septem ber is dat versterkt. In het twee de kwartaal groeide de econo mie nog miniem met 0,3 pro cent. De neerwaartse herziening viel analisten ook tegen. Zij had den gerekend op een achteruit gang van 0,9 procent. De krimp is vooral veroorzaakt door afne mende bedrijfsinvesteringen. Volgens de definitie van twee achtereenvolgende kwartalen met een negatieve groei, bevin den de VS zich nog niet in een recessie. Er wordt echter reke ning gehouden met een slecht vierde kwartaal. Instellingen als het IMF en de OESO denken dat de economie pas halverwege volgend jaar opkrabbelt. Volgens het National Bureau of Economie Research, toonaange vend als conjunctuurwatcher, is er in de VS al sinds maart dit jaar een economische recessie. Het bureau kijkt daarbij naar de aanhoudende achteruitgang van de economische activiteiten. Er kan dan nog sprake zijn van economisch groei, zoals de 0,3 procent in het tweede kwartaal. Ook Ganada voelt de Ameri kaanse neergang aan den lijve. De Canadese economie is in het derde kwartaal met 0,2 procent gekrompen in vergelijking met de drie maanden ervoor, aldus het Canadese bureau voor de statistiek. ramallah - Palestijnse stenengooiers hebben hun hond tijdens gevechten met Israëli sche troepen in Ramallah op de Westelijke Jordaanoever uitgerust met een Israëlisch vlaggetje. Het is vooral een staaltje van psychologische oorlogsvoering, want in de Israë lische cultuur is het een zware belediging om voor 'hond' te worden uitgemaakt. Dat geldt overigens ook voor Palestijnen. Foto: AP/Nasser Nasser door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Toen de Russische dictator Stalin ooit werd gewaarschuwd voor de macht van het Vaticaan, schijnt hij met slecht verborgen minachting te hebben geant woord: „Macht? Macht? En hoeveel divi sies heeft de paus dan wel?" Stalins neer buigende opmerking van meer dan een halve eeuw geleden zou anno 2001 ook op de Europese Unie kunnen slaan. Europa is een economische grootmacht, en heeft de ambitie om een hoofdrol te spelen op het wereldtoneel. Dankzij een goed gevulde portemonnee en de diplo matieke talenten van buitenlandgezant Solana lukt het af en toe inderdaad om invloed uit te oefenen. Maar macht? Als de diplomatie faalt, zoals in Joegoslavië het geval was, beschikt de Unie niet over een militaire stok achter de deur. En als het op snelle actie aankomt, zoals in Af ghanistan, komt de EU er niet aan te pas en is het woord aan de grote lidstaten. Toch zullen de Europese leiders tijdens de komende top in Laken, op 14 en 15 december, met de nodige fanfare aan kondigen dat het Europese crisisleger 'operationeel' is. Ze vervullen daarmee een belofte die ze twee jaar geleden in Helsinki zelf hebben gedaan. Per 1 janua ri 2003 moet de EU binnen 60 dagen kunnen beschikken over een zogenaam de 'snelle interventiemacht' van 60.000 man voor humanitaire- en vredestaken. Het is de bedoeling dat de EU op den duur ook met geweld een vrede moet kunnen afdwingen, zoals de NAVO dat in Kosovo deed. De crisismacht in opbouw mag weliswaar geen 'leger' heten, maar een duidelijkere illustratie van de Euro pese ambitie om een echte wereldmacht te zijn is nauwelijks denkbaar. Op het geduldige papier van de Unie ziet het er mooi uit, maar de werkelijkheid is anders. Vanaf volgend jaar is het Europe se leger hooguit in staat zijn tot zeer, zeer bescheiden missies. Het wordt niet hard op gezegd, maar het Europese crisisleger zal op zijn vroegst in 2012 volledig inzet baar zijn, en misschien is zelfs dat al te hoog gegrepen. De eerste jaren kan de EU niet veel meer doen dat militaire waarnemers uitsturen naar een gebied waar een crisis al bezwo ren is, zoals in Macedonië. „Maar dat zijn straks wél militairen met een blauwe band om de arm, waarop de twaalf ster ren van de Europese Unie staan", droomt een medewerker van EU-buiten- landgezant Solana hardop. Voor een echt massale operatie met mili tair geweld komt het Europese leger de komende tien jaar van alles te kort. Er zijn geen communicatie-, plannings- en controlemiddelen, geen informatiesyste men, geen middelen voor electronische oorlogvoering, geen anti-raketsystemen en - grootste probleem - geen boten en vliegtuigen om de militairen op hun plaats van bestemming te krijgen. Gebrek aan samenwerking, gebrek aan geld en onwil om in andermans leger te investeren, blokkeren de voortgang. In een jaar tijd zijn er nauwelijks vorderin gen gemaakt, moest minister De Grave (defensie) onlangs zeer tegen zijn zin toe geven. De Grave hoort bij degenen die diep overtuigd zijn van de voordelen van schaalvergroting. De woorden 'samen werking' en 'taakverdeling' liggen hem voor in de mond. Maar diezelfde woor den veroorzaken nog steeds een huive ring in veel nationale militaire hoofd kwartieren. En dan is er nog het zogenaamde Turkse probleem', dat al een jaar op een oplos sing wacht Turkije is wel NAVO-lid, geen EU-lid, en de Turkse regering eist volledi ge medezeggenschap wanneer het EU- leger gebruik wil maken van NAVO-mid- delen. Dat zou Ankara een soort veto recht geven over het EU-leger, en dat is voor de lidstaten volstrekt onacceptabel. Steeds wanneer het onderwerp op de agenda van een ministersconferentie prijkt, tonen de Turken zich meegaand en lijkt een compromis binnen handbe reik. Steeds houden ze op het laatste mo ment het been stijf. Op 6 december ver gaderen de NAVO-ministers van buiten landse zaken, daarna volgt de Europese top in Laken, en opnieuw wordt er 'voor uitgang in de onderhandelingen' gemeld. Voorafgaand aan de NAVO-bijeenkomst gaat dinsdag de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken naar Ankara om de zaak onder druk te zetten. Of Powell zijn volle gewicht in de strijd gooit, wordt in Brussel zeer betwijfeld. De Turken zijn een belangrijke bondgenoot in de oorlog tegen het terrorisme, dus waarom zou de VS hen op dit moment tegen de haren instrijken? En trouwens: waarom zouden de Turken hun machtspositie opgeven? In Laken geven de regeringsleiders op 15 december het startschot voor de Europe se snelle interventiemacht. Maar wie goed luistert, kan horen dat het start schot eigenlijk niet veel meer is dan een losse flodder. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn De onderhandelingen op de Petersberg bij Bonn over de toekomst van Afghanistan drei gen op het laatste moment vast te lopen. De onderhandelaars van de Noordelijke Alliantie, de be langrijkste van de vier aanwezige Afghaanse delegaties, krijgen van hun in Kaboel verblijvende leider, ex-president Rabbani, geen toe stemming om leden van een overgangsregering te benoemen. Ook keerde Rabbani zich tegen de komst van een internationale vredesmacht van zo'n duizend soldaten. Alleen Afghanen zou den orde en veiligheid in het door oorlog verwoeste land moeten garanderen. „De confe rentie is in details vastgelopen", klonk het gisteravond uit krin gen rond de delegaties in Bonn. Donderdagavond kregen de VN- organisatoren een eerste tegen slag te verwerken, toen een pro minent Pashtun-lid van de af vaardiging van de Noordelijke Alliantie de conferentie verliet. Volgens Hadji Abdul Kadir, de invloedrijke gouverneur van de regio Jalalabad, zijn de Pashtun, de grootste bevolkingsgroep in Afghanistan, onvoldoende ver tegenwoordigd. Desondanks sprak VN-woord voerder Fawzi gistermiddag nog de verwachting uit dat de partij en vandaag een akkoord zullen ondertekenen. Rabbani, die de bijeenkomst in Bonn eerder omschreef als 'symbolisch', lijkt echter roet in het eten te gooien. Waarnemers wezen aan het be gin van de conferentie al op het probleem dat op de Petersberg niet de werkelijke Afghaanse lei ders aanwezig zijn. Met zijn tegenwerpingen lijkt Rabbani, die als leider van de Noordelijke Alliantie tachtig procent van het Afghaanse grondgebied controleert, duide lijk te willen maken dat de echte beslissingen in Kaboel moeten worden genomen. Volgens Faw zi had de voormalige president eerder toegezegd de onderhan delingsresultaten in Bonn te zul len respecteren. De drie overige delegaties be staan uit emigranten, die vaak al jarenlang geen voet in Afghanis tan hebben gezet Zij dringen aan op de komst van blauwhel men, die een overgangsbestuur moeten beschermen. Aan het hoofd van dat interimbestuur zou de voormalige koning Zahir Shah (87) moeten staan. Maar Rabbani schijnt ook dit voorstel te verwerpen. Hij zei 'de herin voering van de monarchie' af te wijzen. De internationale gemeenschap heeft het vrijgeven van groot schalige financiële hulp voor Af ghanistan afhankelijk gemaakt van een positieve uitkomst van de conferentie. Op vijf decem ber wordt in Berlijn een verga dering van donorlanden gehou den. bonn - De internationale jour nalistenorganisatie 'Journalisten zonder Grenzen' eist dat de Noordelijke Alliantie en andere machthebbers in Afghanistan de veiligheid garanderen van de verslaggevers in het land. Robert Menard, de secretaris van de organisatie,wees erop dat er al meer westerse journa listen dan militairen zijn ge dood. De afgelopen drie weken kwamen acht persmensen om. Menard leverde felle kritiek op de minister van binnenlandse zaken van de Noordelijke Allian tie, Yunis Qanoni, die namens zijn organisatie verantwoorde lijk is voor politiezaken en veilig heid. Hij zei dat de veiligheid in Afghanistan is gewaarborgd, maar volgens Menard is die uit spraak volstrekt onjuist. bogota/dpa - De guerrillabewe ging FARC dreigt nu ook het laatste restje sympathie onder de bevolking van Colombia te verliezen. FARC-leider Manuel Marulanda houdt zich namelijk doof voor de smeekbede van een doodzieke jongen, die nog één keer zijn door de FARC ont voerde vader wil zien. Miljoenen Colombianen tonen zich soli dair met de 12-jarige Felipe. Felipes vader, politieagent José Perez, werd 22 maanden gele den gekidnapt door de FARC, de grootste linkse rebellenbewe ging van Colombia. Zijn zoon figt op een bewaakte afdeling in een ziekenhuis. Al toen hij zes maanden was. werd kanker ge constateerd. Zijn ene longkwab is verwijderd, de ander is nu ook aangetast. Zijn nieren doen het niet goed meer. De artsen ver wachten dat de jongen elk mo ment kan overlijden. Zijn^atste wens is de vrijlating van zijn va der. „Vannacht werd Felipe weer huilend wakker. Hij heeft de hoop verloren", aldus zijn moeder. Het lijden van de jongen lijkt een soort triest hoogtepunt in veertig jaar oorlog en ellende in Colombia. Miljoenen Colombia nen betuigen op het internet en op tv hun steun aan de familie van Felipe. Enkelen boden zich fcelfs aan als gijzelaar in ruil voor Felipes vader. De krant El Tiem- po riep in een commentaar op tot vrijlating, bij wijze van 'prachtig kerstgeschenk'. FARC-leider Marulanda, die 16.000 gewapende aanhangers heeft, zegt dat het met de ge zondheid van de jongen wel meevalt. Bovendien wil hij José Perez best vrijlaten, maar dan in ruil voor gearresteerde rebellen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5