Kijken over de rand van het matglas GESPREK VAN DE DAG Oerdriften bepalen nog steeds ons jaloers gedrag De hoge aaibaarheidsfactor van aids-patiënt Willem de Ridder Bekende Nederlanders ZATERDAG 1 DECEMBER 2001 MENSELIJK Kerkleiders in Roemenië hebben af wijzend gereageerd op de bouw van een DRACULA PARK in Transsylva- nië. De Roemeense regering zet de legendarische vampier uit de roman van de Ierse schrijver Bram Stoker in om het toerisme te stimuleren. Het pretpark, met een omvang van 120 hectare, moet in het nationale park Breite bij de noordelijke stad Sighisoara verrijzen. ,,De mythe van Dracula heeft niets van doen met het Roemeense volk of zijn geschie denis", reageerde Costel Stoica, woordvoerder van de Roemeens-Or thodoxe Kerk.Ze geeft een ver keerd beeld van ons land, ontspro ten aan de fantasie van een Ierse schrijver." Ook de kleine Lutherse Kerk in het land is tegen. De bouw van het Dracula Park zou in strijd zijn met milieubepalingen en de zucht naar het occulte in de hand werken. Universeel erkende chris telijke en menselijke waarden worden in gevaar gebracht door deze poging om ontspanning en spel te bevorderen op basis van wreedheid, horror, occultisme en vampirisme", aldus de kerkleiding. Het Amerikaanse mannen blad PLAYBOY brengt bin nenkort blootpoppen op de markt. Het gaat om 'anato misch correct weergegeven' poppen naar het evenbeeld van 'playmates van het jaar'. Dat heeft het marke tingbureau van Playboy donderdag bekendgemaakt. Het eerste model is de Vic toria Silvstedtpop, een 40 centimeter hoge plastiek versie van de 'playmate van het jaar 1997'. Wereldwijd wil het mannenblad er 30.000 van verkopen. Een playmatepop kost ongeveer 125 gulden. Dat is overi gens inclusief kleding en accesoires. Poppen uit de satirische Britse tv-serie SPITTING IMAGE zijn donderdag op een veiling in Londen van de hand ge gaan voor bedragen tot 11.000 gulden per stuk. De rubbe ren beeltenissen van O.J. Simpson en Barbara Cartland waren het populairst. De James Bond-vertolkers Sean Con- neryen Roger Moore leverden bijna 10.000 gulden op. Ro ger Law, de maker van de poppen, verkoopt zo nu en dan exemplaren ter finan ciering van zijn strandle ven in Australië. Law had voor de veiling ook 'Osama bin Latex' gemaakt, maar daarvoor bleek geen ko per. Hij schonk de pop uit eindelijk aan de krant The Guardian. Die wil 'Osama' gaan gebruiken voor een campagne om geld in te zamelen voor de slachtof fers van de aanslagen op 11 september en voor Afghaanse vluchtelingen. Spitting Image was een grote tv-hit in de ja ren tachtig en negentig. Grote ster van de uitzendingen was Margaret Thatcher. Een van haar rubberen versies bracht in 2000 bijna 36.000 gulden op. De politie heeft dankzij een RADIOPROGRAMMA van BNN een BRANDSTICH TING in een vrachtwagen opgelost. Een dag nadat in Assen een oplegger van een vrachtwagen uitbrandde, belde iemand met het pro gramma 'De Heer zij met U' met de mededeling dat hij zojuist een oplegger in brand had gestoken. Tevens vertelde de man in het ra dioprogramma dat hij van uit een zwembad belde, waarin hij illegaal aan het zwemmen was. Een aantal oplettende luisteraars belde direct de politie. Via de ge luidsbanden van BNN werd een verder onderzoek inge steld en dat leidde vorige week tot de aanhouding van een 23-jarige man uit As sen. Met de banden kon worden vastgesteld dat ver dachte en beller dezelfde persoon was. De acteur KEANU REEVES geeft de bonus weg die hij van de filmstudio Warner Brothers heeft gekregen voor zijn rol in de superkraker 'The Matrix'. Door het grote succes van de film had Reeves van Warner Bro thers een 'extraatje' gekregen van ruim 1 miljoen dollar, maar Reeves heeft besloten het geld te verdelen onder de mensen die achter de schermen aan de productie hebben meegewerkt. Het gulle gebaar is in zeer goede aarde gevallen. Keanu Reeves speelde onder meer de hoofdrol in de film 'Speed' van de Nederlandse regisseur Jan de Bont. De Amerikaanse radiopresentator 'David de Dwerg' wil dat er einde komt aan het verbod op DWERGWERPEN in zijn staat Florida. De man zegt zelf te willen en te kunnen be palen of hij aan dergelijke activiteiten meedoet. Hij heeft het sinds 1989 geldende verbod aangevochten bij een rechtbank in Tampa. Volgens David Flood, 96,5 centime ter groot, is het verbod in strijd met de grondwet omdat kleine mensen erdoor worden gediscrimineerd. ,,Als je een handicap hebt, denken ze meteen dat je ook niet meer kunt nadenken." Een goede voorbereiding is vaak het halve werk. Dat er voer de politie donderdag nacht toen ze naar een snelkraak in St. Willebrord werden geroepen en hun dienstwagen begon te slip pen. De boeven hadden hun banden leeg laten lo pen. De drie SNELKRA- KERS hadden de pui van het ABN/Amro-filiaal aan de Dorpsstraat geramd en vervolgens met een gesto len shovel de kluis van de pinautomaat opgetild en op een vrachtwagen gezet. Daarna verdwenen ze met de buit. Volgens de politie zat er slechts enkele dui zenden guldens in de kluis. Een grote zwarte LABRADOR die het vooral op koekjes en snoep heeft gemunt, blijkt de plaaggeest van de winkeliers in de Britse plaats Glenrothes. Om de hond geen kans meer te geven toe te slaan, is de bewaking in het winkel centrum verscherpt. De hond begon in de zomer met zijn rooftochten. Zijn buit bestaat meestal uit zakken met koek jes en snoep. Volgens het winkelpersoneel gaat het dier zeer snel te werk. Hij rent de winkel binnen en voordat ze het in de gaten hebben is hij al weer met de buit vertrok ken. Het is niet duidelijk of de labrador op eigen houtje opereert of dat hij is gedresseerd. Ambtenaren van de ge meente Sluis- Aardenburg hebben dit jaar weinig re den om te klagen over hun KERSTPAKKET. Dat mo gen ze namelijk zelf samen stellen. Dat samenstellen gebeurt op een bijzondere manier. Van tevoren krijgen de ambtenaren zes kerst ballen die elk een waarde van een tientje hebben. Met die kerstballen op zak mo gen ze woensdag 19 de cember gaan shoppen in de raadszaal van Sluis. Daar staan zeven leveranciers van onder meer drank, groenten, vlees en kleine cadeautjes klaar om hun producten aan de man te brengen. Tegen inlevering van de nodige kerstballen natuurlijk. Er is ook plaats gemaakt voor het goede doel. Wie denkt dat het gifgroene monster al leen het pad van zielige mensen kruist, heeft het mis. Jaloezie treft iedereen. En dat komt omdat ons gedrag nog steeds wordt bepaald door onze verre voorva deren: de oermens. Mannen worden daarom ook vandaag de dag jaloers op rivalen die het in het sociale leven verder hebben geschopt dan zijzelf en vrouwen letten bij hun seksegenoten vooral op het uiterlijk. Dat stelt Pietemei Dijkstra. Ze promo veerde gisteren aan de Rijksuniversiteit van Groningen en ze is van mening dat jaloezie gezond is voor de relatie. Ja loers op sociale dominantie en uiterlijk is de titel van haar proefschrift. „Ik had verwacht dat met name vrou welijke studenten minder traditioneel zouden reageren. De noodzaak voor het voortbestaan van het geslacht om een vruchtbare vrouw dan wel een do minante man te vinden is tegenwoor dig toch grotendeels verdwenen. Maar die oereigenschappen wekken ook in 2001 grote jaloezie op bij de moderne man en vrouw", stelt Dijkstra. Mooie vrouwen met een zandlopermodel en sterke mannen met brede schouders en smalle heupen roepen die gevoelens op. In de oertijd ging de alarmbel af als een rivaal de relatie tussen twee partijen bedreigde, want de overlevingskans nam enorm af als de partner je in de steek liet. „Jaloezie was de manier om te laten blijken dat hij of zij moest blij ven. Dat is dus nog steeds zo. Stel je voor dat je niet jaloers bent wanneer je partner het bed induikt met een ander. Wat zegt dat dan over je eigen betrok kenheid bij je relatie? Als je het gevecht aangaat is dat een gezonde vorm van jaloezie", vervolgt de promovenda. Psycholoog David Buss gaat in zijn boek Jaloezie, de gevaarlijke passie zelfs nog een stapje verder. Jaloezie is niet Illustratie: Wim Stevenhagen alleen een normale, maar zelfs een noodzakelijke emotie. Het is in zijn op tiek zelfs de basisvoorwaarde om een liefdesrelatie in stand te houden. Stel dat je partner ineens hevig is geïn teresseerd in jazzmuziek. En na het overwerken blijft hij bij een vage kennis slapen. En in zijn tas tref je een reke ning van een etentje in een romantisch restaurant en jij was niet zijn tafelge noot. Steek je je kop in het zand of ga je in de aanval? Je reactie hangt af van de positie in je relatie, vindt Buss. Ben je aantrekkelij ker dan je partner dan roep je hem ter verantwoording. Heeft hij de touwtjes in handen, dan houd je je gedeisd en hoop je op betere tijden. Daarbij aan getekend dat aantrekkelijk niet alleen te maken heeft met uiterlijk, maar mede wordt bepaald door je positie op de vrije relatiemarkt. Dat kan bijvoorbeeld ook een betere sociale status of een groot gevoel voor humor zijn. Als een ander in ons tuintje wiedt, rea geren we volgens beide psychologen dus jaloers. Van onze partner moeten ze afblijven en als een rivaal werk maakt van onze geliefde, gaan we in de aanval. We maken ons (weer) aantrek kelijk, gooien met asbakken en stellen ultimatums. Allemaal heel normaal en een teken dat we van onze partner houden. Een dergelijk voorval kan zelfs het begin zijn van een nieuwe start. „We noemen dat positief labelen. Er is echt niks mis met jaloezie", stelt Dijk stra keer op keer. Jaloezie kan dan wel normaal zijn, die gemoedstoestand kan het leven wel een tijdje volledig ontregelen. Daar is, volgens Dijkstra ook alle reden voor en is zeer, zeer begrijpelijk. „Als je weet datje partner echt een andere relatie heeft en de kans bestaat dat jouw rela tie met alle gevolgen van dien ten einde loopt, dan is het niet meer dan normaal ikejy sp w dat je hevig geëmotioneerd raakt. D is niets ziekelijks aan." Maar er is ook een andere vorm. Jali zijn als er geen aanleiding of reden i Een of meerdere onterechte verwij ti kan een beetje relatie aan, maar als van de partners voortdurend spokr beren op het relatiepad ziet, is er sj ke van een ziekelijke jaloezie. Meest .a zijn dat vrouwen die niet goed in hi vel zitten en een lage zelfwaardering hebben. Anderen vrouwen zijn in hi ogen altijd leuker, interessanter en a trekkelijker. Dijkstra: .Alleen een coj tieve gedragstherapie kan die irratioi le gedachten ombuigen in een meer positieve aanpak. Absoluut noodzai lijk want geen partner houdt het uit iemand die voortdurend zichzelf de inpraat." De beleving van ontrouw wordt doo mannen en vrouwen anders ervaren 9 maar is desondanks ook terug te voe ren op oerdriften. Doctor Dijkstra: „Mannen zijn over het algemeen v; slag als hun geliefde een seksuele tact aanknoopt met een andere mi terwijl een vrouw het niet verdraag haar man een emotionele binding met een rivale. Want een vrouw ka« door met een ander de koffer in te ken in theorie die kinderen binnen jff relatie brengen. Terwijl de man voor een slippertje waarschijnlijk niet zij gezin verlaat. Het gevaar komt pas hij zich ook emotioneel aan de andef1 bindt." Irene Nieuwenhuijse Zijn aaibaarheidsfactor wordt, als hij in de rolstoel zit, ineens een stuk groter. Vooral oudere vrou wen kunnen dan amper van hem afblijven. En mannen bieden hem dan nogal eens goedbedoelde, maar verkeerde hulp. Willen hem - als hij op een perron rijdt - de eerste de beste trein inwerken, terwijl hij alleen maar wacht. Vandaag op Wereldsaidsdag een gesprek met een aids-patiënt die al vijftien jaar aan de ziekte lijdt. Vox Humana staat er op de bel. Als bezoeker weet je dus buiten al dat de stem van de mens bin nen wordt verteld én gehoord. Zijn lichaam mag dan niet meer optimaal functioneren, zijn geest en zijn woordkeus spatten er lustig op los. En het is ook zijn grootste wens dat die opge wektheid - ondanks alle ellende - blijft. Willem de Ridder heet hij. „Ja, dé Willem de Ridder, want ik ben hartstikke uniek." Voor alle duidelijkheid: hij heeft niets van doen met radio en hit krant. Hij zat ooit op de kunst academie en is van beroep meubelmaker. Niet zomaar een knutselaar, maar een goede. „Daar heb ik voor geleerd, maar hoe ik met dit leven moet om gaan, weet ik niet precies. Ik probeer en tast, maar een sab batical jaar kan ik niet nemen." Hij heeft vijftien jaar aids, maar Magere Hein laat hem tot zijn eigen verbazing met zijn mari huana sigaret 'achter de gerani ums' zitten. Met uitzicht op de Zoutkeetgracht in Amsterdam. Terwijl zijn broer, zijn eerste liefde, zijn grote liefde en zijn beste Amerikaanse vriend in middels overleden zijn aan aids. Sinds 1981 weet hij dat hij 'een ziekte' heeft. Hij deed in Ameri ka namelijk mee aan een onder zoek en daaruit bleek dat er iets verkeerds was. „Maar niemand wist wat het precies was en waardoor je het had. Je kreeg ook geen advies mee om zus of zo te leven. En omdat ik nergens last van had, zette ik m'n oude leventje door." Het was tenslot te in de nadagen van de seksue le revolutie en hij had als homo iri IR ae Willem de Ridder rookt zijn marihuanasigaret. Foto: george Verberne meerdere relaties. „Doordat de penicilline de geslachtsziekte goed onder controle hield, hoef de je - dacht je toen nog - ner gens bang voor te zijn. Ik ge noot. Ik trappelde van plezier. Ik was een wilde." Vijfjaar later voelde hij - toen hij z'n veter strikte - ineens een elektrische schok door zijn li chaam. Naar de dokter en de neuroloog. Het doodvonnis leek te zijn geveld. Hij had aids, een ziekte waaraan je toen nog over leed. Hij voelde zich als de mens op het schilderij De Schreeuw van Munch. Totale ontreddering en paniek. Terwijl andere pati ënten om hem heen wegvielen, bleef hij leven en toen eenmaal de nieuwe medicijnen op de markt kwamen, sloegen die goed bij hem aan. „Het gaat er nu dus om hoe ik leef met HIV. Ja, want ik leef!!! Met drie uitroeptekens. Ik ben, zoals veel aids-patiënten, niet verlaten door familie en vrien den. Ik kan altijd een beroep op hen doen. En ik heb een hulp en een buddy. Maar desondanks is het moeilijk om niet hartstikke gek te worden, maar ik vecht door. Ik wil niet altijd navelsta ren, maar het valt niet mee om je staande te houden in een ge zonde wereld. Als mijn krachten afnemen, nemen de machten van de omgeving toe. Daar moet ik me tegen wapenen. Daarom heb ik nu al een heel hoog bed, want als ik ooit nog eens bedle gerig word, wat ik godzijdank nu nog niet ben, dan fig ik in ieder geval op gelijke hoogte met de mensen in m'n omgeving. Let terlijk en hopelijk dus ook fi guurlijk." Intellectuele creativiteit is iets dat hij koestert, hij leest daarom zoveel als mogelijk is. Komrij ligt op tafel. En zijn waardering voor kleine dingen is aangescherpt. Als mijn nichtje nu belt, dan ben ik o zo blij. En voorbijgan gers krijgen altijd een groet. Ik proef, zie, voel, ruik nu beter dan vroeger. Ik geniet ook inten ser van muziek, vooral van de strijkkwartetten van Schubert. Maar het is natuurlijk godge klaagd dat ik als vijftigjarige im potent ben en steeds meer af hankelijk word." Voor homo's die vandaag de dag met opzet en louter voor de kick onveilig vrijen toont hij geen enkel begrip. Een dergelij ke levenswandel is in zijn ogen een uitwas van walgelijke cynis me en getuigt van valse roman tiek waarvan hij diep in zijn hart gruwt. „Zijn al die doden dan voor niks geweest?" Euthanasie is vooralsnog geen optie. „Ik heb het met mijn broer meegemaakt en als je dai ziet hoe iemand z'n eigen mort nepompje verder open draait, dan ben je enerzijds dankbaar omdat je erbij mag zijn, maar et is ook een andere kant. Ik vind dat ik dat mijn naasten niet aan mag doen, want dit leven is roe wel ooit gegeven. Maar ik heb, zoals mijn vader dat altijd zo mooi zegt, al een paar keer over de rand van het matglas geke ken. Ik weet hoe de dood eruit ziet." Irene Nieuwenhuijse Hoe treurig kan het lot zijn van de bekende Ne derlander. Ik heb het niet over de foto's waar je voor poseren moet meteen onbekend echtpaar. Terwijl je rustig in een restaurant zit te eten. Ik zal niet lang uitweiden over de begrafenis die ik een keer bijwoonde. Toen ik de kerk verliet zei een omstander: „Dat is nog eens wat anders dan een quiz presenteren hè meneer Prinsen". Ik spreek niet over opmerkingen als: Hij denkt zeker dat hij zich alles kan veroorloven omdat hij op de televisie komt". En dat alleen omdat je in een volle winkel bij vergissing zegt dat je cian de beurt bent. Nee vrienden, ik heb het over de straf die je krijgt als je echt een foutje maakt. En die straf neemt voor de bekende Nederlander soms groteske vormen aan. Twee voorbeelden. Mijn vriend R presenteert op de televisie een serie 'info tainment'-programma's. Hij heeft ook wel eens een quiz gepresenteerd. Nu ja, hij is redelijk bekend. Onlangs had hij een auto nodig. Iemand die het goed met hem voor had, wees hem op de BN-korting. BN staat voor Be kende Nederlander. Het schijnt dat sommige autodea lers graag zien dat hun wagens bestuurd worden door een BN. En daarom geven die dealers korting aan die be kende Nederlanders. Ik had daar nooit van gehoord, mijn vriend R ook niet maar die korting daar had hij natuurlijk wel oren naar. Dus stapte hij de showroom binnen van een garage waar je, zoals het gerucht ging, 'welzaken kon doen'. R maakte een babbeltje, een proef rit, weer een babbeltje en meldde dat hij misschien tot koop wilde overgaan. En toen maakte hij zijn fout. Hij zei langs zijn neus weg: „Ik hoor dat er in showrooms wel BN-korting wordt ge geven. „Dat komt wel voor", zei de verkoper, „voor wie is deze wagen dan bedoeld?"Een pijnlijke vraag. „Voor mijzelf', zei R. Wie bent u dan?" vroeg de verkoper. Nu werd het echt pijnlijk. Mijn naam is R, ik kom wel eens op de televisie", zei mijn vriend. „Wie niet tegenwoor dig", zei de verkoper. Toen is R. maar de showroom uit gevlucht, staart tussen de benen, met de mededeling dat hij nog dringende zaken elders had. Treurig? Niet half zo treurig als de lotgevallen van mijn vriend F. Deze was in zijn tijd een befaamd (filmjacteur. Op een keer wilde hij met een vrouw de nacht doorbren gen in een hotel. Toevallig met een andere vrouw dan die waarmee hij getrouwd was. Nog had hij zich niet bij de receptie gemeld of uit alle hoeken en gaten versche nen personeel en gasten die hem aan begonnen te sta ren. Daar zit je niet echt op te wachten als je stiekem met een dame een hotel induikt. Op weg naar de lift werd hij nog aangesproken door een hotelgast die een handteke ning wilde. Hij vertelde later: Als ik met een fanfare was binnengekomen, had ik niet meer kunnen opval len. Niet lang daarna stond in een blaadje dat F 'de ge woonte had om in gezelschap hotelkamers te inspecte ren'. Dat gaf thuis nog een hoop ellende.Treurig alle maal, vrienden, diep treurig. Zelfben ik ook wel eens gruwelijk de fout in gegaan. En als ik hier meer ruimte had dan mij door de redactie is toegewezen, zou ik u daar graag over verteld hebben. ua sta

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2