'De sfeer bij Avanti pept mij enorm op' Dirk Kuijt is Bokser Fred Westgeest vindt balans SPORT niet van zijni stuk te brengd bondscoach? zaterdag 1 DECEMBER 2(f Ronald Peeters heeft bij Hazerswoudse tafeltennisclub zijn heil gevonden door Loman Leefmans zoetermeer - Avanti in de eredi visie. Er was een tijd dat dat van zelfsprekend was voor de Hazers woudse tafeltennisvereniging die zijn bekendheid voor een groot deel aan Bettine Vriesekoop dankt. Toch mag het een opmer kelijke prestatie worden ge noemd als het huidige eerste team vanmiddag, of volgende week in de herkansing, opnieuw een plaats op het hoogste niveau verovert. Want toen Zoetermeer- der Ronald Peeters zich een paar jaar geleden bij Avanti aansloot, was de afgezakte club al blij met een promotie naar de tweede di visie. „Wat we in de eredivisie te zoeken hebben, dat zien we later wel. Het bereiken is al een hoog tepunt op zich en de hele club leeft mee. Dat pept mij enorm op." En dan te bedenken dat de 27- jarige account-manager bij een Delfts IT-bedrijf enkele maan den geleden overwoog om na zestien jaar op te houden met zijn hobby. „Vier van mijn der tig partijen won ik in het vooraf gaande seizoen. Ik werd luier. Lekker tafeltennissen op de club ging voor gericht trainen. Verder had ik moeite met de nieuwe, grotere ballen en ik kan slecht tegen mijn verlies. Kortom, ik stond voor de keuze om te stop pen of om nog fanatieker te gaan oefenen. Gelukkig heb ik voor het laatste gekozen en de hele zomer door getraind." Want fanatiek is hij. Vechtlust, aanvalsdrift en mentaliteit geeft hij zelf aan als zijn sterke kan ten. Toen Peeters van zijn buur jongetjes op hun zolderkamer met een huis-, tuin- en keuken setje verloor, ging hij net zo lang door tot hij ze ontgroeid was. En als later een club niet hoog ge noeg speelde, verkaste hij naar een andere vereniging. Hierdoor werd hij een soort tafeltennisno- made die via clubs als Taverzo, Togb en Salamanders uiteinde lijk bij Avanti terechtkwam. „Een echt verenigingsmens ben ik nooit geweest. Pas de laatste tijd bij Avanti heb ik iets van een clubgevoel gekregen. Het is er gezellig, met een supportersver eniging die een eigen krantje en Ronald Peeters: „Ik speel graag voor veel publiek, dat komt mijn spel ten goede en zo levert het publiek ook een kleine bijdrage aan het resultaat." Foto: Taco van der Eb website verzorgt en een kleine gemeenschap die iedereen mee trekt. Ik speel graag voor veel publiek, dat komt mijn spel ten goede en zo levert het publiek ook een kleine bijdrage aan het resultaat." De keuze om met tafeltennis door te gaan, bleek een goede greep. Avanti, dat naast Peeters bestaat uit Jaap Schilperoort en Maitin Groenewold, speelt van middag op neutraal terrein in Roelofarendsveen tegen het Schiedamse Branderstad voor een plaats in de eredivisie. Gaat het fout, dan volgt volgende week een herkansing tegen Kluis dat zevende werd in de hoogste klasse. Volgens Peeters liggen de kansen vooral in het eerste duel. „Branderstad ziet zichzelf als fa voriet, maar wij verkeren in top vorm en daarom denken we ze ker een kans te maken." Het gaat bij een positieve uit komst een feestje worden. Maar die jubelstemming zou in de volgende maanden wel weer eens kunnen omslaan als Avanti in de eredivisie wekelijks van de tafel wordt geveegd. „Daar hou den we rekening mee. Het beha len is op zich al geweldig. Het is iets waarvan ik al jaren hoopte het nog eens mee te maken en het is een goede reden om fana tiek met trainen door te gaan." Ondanks zijn enthousiasme, kent Peeters zijn beperkingen. „Omdat ik niet altijd op een hoog niveau heb getraind, zijn er in mijn jeugdjaren enkele fouten in mijn spel geslopen die ik er nu niet meer zo makkelijk uit krijg. Mijn voetenwerk is niet optimaal en mijn forehand-spin is een te lange slag. Ik móét er een punt mee maken, want als de bal wordt geretourneerd, ben ik vaak te laat. Daarom train ik een keer in de week nog bij Togb in Berkel Rodenrijs omdat daar trainer Aad Kwakkelstein juist goed op details let en hij mij scherp maakt." Voor de eredivisie moet Peeters eigenlijk nog meer en intensie ver gaan trainen dan de drie keer twee uur die hij nu weke lijks over de tafel gebogen staat. Toch zit dat er niet in. „Op de eerste plaats ben ik daar op mijn 27ste iets te oud voor. Het is zaakje tijd zo goed moge lijk te verdelen tussen baan, hobby en partner." „Tafeltennis komt al vaak op de eerst plaats, maar als ik de toch al forse tijdsinvestering nog gro ter wil maken, dan moet ik an der werk gaan zoeken en gaan scheiden. Ik ben fanatiek, maar dat is het me nou ook weer niet waard." utrecht/gpd - Zelfs de fanclub schrijft zijn naam fout. Maar het is toch echt Kuijt met puntjes, en niet Kuyt, zoals bijna overal valt te lezen. De aanvaller van FC Utrecht is echter de laatste die er zich druk om maakt. „Zelfs op mijn shirt staat het verkeerd. Maar daar houd ik me niet mee bezig." Dirk Kuijt heeft belangrijker za ken aan zijn blonde hoofd. Zijn eigen ontwikkeling bijvoorbeeld. En die verloopt zeker dit seizoen naar wens. De Katwijker, bezig aan zijn vierde jaar in Galgen waard, is balvaster dan ooit en staat momenteel zelfs bovenaan de lijst van meest waardevolle aanvallers van de eredivisie. Toch zijn er nog wensen bij de spits die na zestien jeugdinter- lands nu te oud is geworden voor Jong Oranje. „Mijn linker been moet beter. Wil je in de top meedraaien dan is dat in mijn ogen een noodzaak. Via in dividuele trainingen kun je daaraan werken. Eigenlijk kan ik op elk gebied nog wel wat ver beteren, maar het komt er niet van omdat ik zo'n druk pro gramma heb. Het belangrijkste is toch dat ik nu constant pres teer, terwijl het pas het tweede seizoen is dat ik een basisplaats heb." Vanaf de zomer speelde Kuijt bijna wekelijks twee wedstrij den. Was het niet met Jong Oranje dan wel met FC Utrecht voor de ÜEFA-Cup. „Dat is toch wat ik het liefste doe: twee wed strijden per week is voor mij geen belasting." Het lichaam van Kuijt lijkt niet stuk te kunnen. Slechts één wedstrijd sinds 1998 miste de noeste werker door een enkel blessure. De andere keer moest hij eenmalig verstek laten gaan door een schorsing. Zijn enige, in al die jaren betaald voetbal. „Ik ben over het algemeen vrij rustig. Ik heb mijn emoties on der controle en ga altijd uit van het positieve. Ik heb het idee dat 't toch niet helpt om tegen scheidsrechters te keer te gaan. Dan gaat zo'n man alleenj tegen je fluiten. De gele kt die ik heb gehad, waren rj wegens praten of proteste Ook met die 'randverschii- houdt Kuijt zich dus niet l< Zelfs de komst van Paulua naar FC Utrecht brengt Kil niet van zijn stuk. De Finsi valler wordt door hem jui| een welkome aanvulling \i selectie gezien. „Het houd eerder wakker dan dat het zenuwachtig maakt. Niet a anders zou verslappen, mi met een concurrent erbij \i ik juist nóg scherper.I Toch kijkt Kuijt verder. Hei voetbal aan de andere kail Het Kanaal, daarvan maaF geen geheim, is de voorma speler van Quick Boys opa geschreven. De recente pk van Jong Oranje tegen dei tijdgenoten van Engeland) voor hem een aardige gra ter. „Bij die gasten speeldi gens die bijna allemaal in|| Premier League uitkomen gens mij ben ik in die twei toch aardig op de been ge ven." Volgens Kuijt heeft hij in f een aardig record in hancf „Op 17-jarige leeftijd debi" de ik in het eerste elftal vaF Quick Boys. Ik verscheen wedstrijden op rij in de bc die wonnen we allemaal, fj denk dat er maar weinig v: bailers in ons dorp zijn, dj' het eerste elftal ongeslagen1 gebleven." Daarna ging het snel. Haav Telstar en ADO Den Haage den belangstelling. „Maai? dat soort ploegen wonnerf, met Quick Boys meestal iij vriendschappelijke wedstij Dus dat had voor mij niets veel zin." FC Utrecht was vervolgen»- enige eredivisieclub die n«j hem lonkte. „En dat spralf veel meer aan", bekent Kig voelde me direct geaccept- door het publiek en de city Ook de trainers hebben vfy wen in me en dat is voor rr toch ook erg belangrijk. D door speel ik met nóg met» overtuiging." Nederlandse prof maakt zijn Amerikaanse debuut door Frank Werkman De KNVB maakte gisterochtend dan eindelijk het allang uitgelek te nieuws wereldkundig dat Louis van Gaal stopt als bonds coach. Grote vraag is nu wie hem moet opvolgen. Wie is de aangewezen man om Oranje uit het slop te halen? Katwijker Jeffrey Talan, speler van Heerenveen die geregeld voor Oranje wordt opgeroe- „Ik heb daar nog niet zo heel erg over nage dacht. Het lief ste zie ik een oud-speler die ervaring heeft met het Neder lands elftal. Ik denk dan bij voorbeeld aan Ronald Koe man. Volgens mij is hij wel een goede trai ner, maar ik weet niet of hij die ambitie heeft. Koeman heeft als speler alles gewon nen. Of hij als bondscoach iets extra's kan brengen, zal nog wel moeten blijken." John Eelman (bonds) coach van zaterdaghoofdklasser Noordwijk: „Ze lopen al een behoorlijk tijdje te modderen. Niet alleen onder regie van Van Gaal, maar ook onder Rijkaard. Het Neder lands elftal heeft in tien wed strijden wat gepresteerd, in elf duels is de ploeg in slaap geval len. Op basis van één goede wedstrijd bereikte Oranje tij dens het EK de halve finale. Ik denk dat er iemand moet ko men die binding met de groep kan krijgen. Een voorbereiding op een wedstrijd duurt maar drie dagen en dan moet er meer sfeer en saamhorigheid worden gecreëerd. Je mag aan nemen dat het conditioneel wel goed voor elkaar is. De nieuwe bondscoach moet ook iemand zijn die communicatief is en niet belast is met het ver- Fred Westgeest (rechts): „Ik ben zelfs nog: nooit neergegaan. Mijn drie verliespartijen leed ik tegen kleine knokkertjes, voormalige cruiserge wichten." Foto: GPD/Robert van Stuyvenberg de laatste, in juli dit jaar, door knock-out in de eerste ronde. Daar heb ik ongelooflijk veel zelfvertrouwen uit geput." Zelfs zóveel dat Fred Westgeest het gevoel heeft de hele wereld aan te kunnen. En Atilla Levin (24) zeker. „Hij kan zich geen verlies meer veroorloven. Dat geeft druk. Ik kan meer ont spannen in de ring stappen. Maar er is een ander verschil. Die Levin heeft een glazen kin. Hij is een keer knock-out ge gaan. Ik nooit. Bovendien moet hij nu aantreden in de hal, waar 9000 mensen in kunnen, waar hij werd uitgeteld. Dat doen boksers niet graag. Die vergeten zoiets niet." Fred Westgeest verloor dus drie keer, maar ging nooit knock out. „Ik ben zelfs nog nooit neergegaan. Mijn drie verlies partijen leed ik tegen kleine knokkertjes, voormalige cruiser gewichten. Deze Levin is 1,98 meter en weegt 110 kilo. Meer mijn type. Hij bokste 22 partijen en won veertien door k.o. Waar van twaalf in de eerste ronde. Ik moet dus in het begin even op passen. Maar daarna wil ik toe slaan. Ik voel dat ik deze partij ga winnen." Die mate van overtuiging straal de Fred Westgeest, die onlangs nog een trainingskamp van twee weken in Polen belegde, nog niet eerder uit. Dat is een gevolg van de balans die hij in zijn le ven denkt te hebben gevonden. „Ik heb geaccepteerd dat ik naast het boksen gewoon een baan moet hebben. Voor mij is dat het vak van metselaar. Ik heb er nu vrede mee, voel me er gelukkig bij. Ik ken boksers, die naast hun sport niets omhan den hebben. Niet goed. Je kunt beter gewoon werken. En dat klappertje waai' ik het eerder over heb gehad? Ach, dat heb ik nog niet uit mijn hoofd gezet. Als het komt is het mooi. Wat ik in elk geval wil is straks 'gezond' stoppen. En dat dat lukt, daar ziet het wel naar uit." Fred Westgeest wordt de vierde Nederlander die in Amerika gaat optreden. Na Don Diego Poe der, Raymond Jo val en Regilio Tuur. „Maar die zijn allemaal te ruggekomen. Poeder ging er twee keer knock-out en stopte. Tuur en Joval redden het er ook niet echt." „En ik? Als ik win en ze daar iets aanbieden? Nou nee, ik denk niet dat ik dat nu nog zou doen. Dat is zo'n omslag. Ik zie dat niet zitten." wassenaar - Fred Westgeest maakt vandaag in het boksmekka New York zijn Amerikaanse de buut. De 31-jarige profbokser treft de Zweed Atilla Levin, die de Big Apple als thuisbasis heeft. West geest wordt de vierde Nederlan der die in de moderne historie in Amerika in de ring stapt. Van spanning bij de voorheen weieens weifelende Westgeest is geen spoor te bekennen. Bulkt hij van zelfvertrouwen? Voelt hij zich onverslaanbaar? „Ik maak me niet meer zo druk", is zijn even simpele als veelzeggende commentaar. „Die Levin, een donkere jongen Zoals ik net via internet ontdek te, moet. En ik mag. Zo onge veer kun je ons gevecht om schrijven." Fred Westgeest gaat mede om die reden niet zo ver zijn debuut in de States - na 21 gewonnen en drie verloren ge vechten - de belangrijkste partij uit zijn loopbaan te noemen. „Maar", stelt hij zelfbewust, „als ik deze wedstrijd win moet een kans op een titelgevecht toch wat dichterbij komen." Fred Westgeest is inmiddels 31 jaar. In 1995 werd hij prof. De bokser uit Wassenaar bouwde een respectabele staat van dienst op. Hij is nog steeds Ne derlands kampioen bij de zwaargewichten, maar raakte zijn grote titel (IBO internatio nal) kwijt door een machtsspel buiten zijn invloed.Als ze me nu een ton zouden bieden voor die gordel, die ik nog steeds thuis heb, zou ik nee zeggen. Die was het hoogtepunt van mijn carrière en de bevestiging van mijn kwaliteiten." Zijn toenmalige management, Sauerland, hield Westgeest van een titelverdediging af. Waarna hij vorig jaar zijn toevlucht zocht bij Mourad Louati, de voormalige Europese kampioen. „Vanaf dat moment is het weer beter met me gegaan", aldus Westgeest. „Ik bokste vijf partij en en won ze allemaal. Waarvan Foto: ANP/Ed Oudenaarden leden van Oranje. Misschien moet het wel een buitenlander zijn. Zo'n man voelt zich niet bezwaard omdat hij eerder met de spelers heeft gewerkt. Maar het kan ook een Nederlander zijn. Ik denk dat Martin Jol een goede jongen is. Vaak met mi nimale middelen heeft hij toch optimaal gepresteerd." Olga van Velzen, speelster van het eerste vrouwenteam van Bernardus: „Ik hou me niet zo bezig met het Nederlands elftal. Ik vind wel dat er een trainer moet ko men die niet te veel in de be langstelling staat. Ik hoor net op de radio dat Marco van Bas ten in verband wordt gebracht met Ajax. Ik denk dat hij wel een goeie is voor Oranje. Hij is bescheiden, niet zo arrogant als Van Gaal. Ik heb het niet zo op die man. Hij komt mij veel te zelfverzekerd over." Oegstgeestenaar Roelant Olt- mans, voormalig bondscoach van het Nederlands hockey team en de huidige algemeen directeur van eredivisionist NAC: „Ik laat die vraag eerlijk gezegd liever aan de KNVB over. Waar je als bondscoach tegen moet kunnen is dat je minder per manent de beschikking over de spelers hebt dan een club- coach. Een bondscoach heeft relatief weinig tijd. Het geen zin om namen te men, want als je er noem je er twintig niet. Der dia hebben op dit moment": neiging om namen van oucc voetballers te laten vallen. I zitten goede kanten aan, ml ook minder goede. Je weet II of een oud-voetballer altijd! managementkanten beheea Belangrijk is dat een bonds?' coach zijn eigen kwaliteiterf goed kent en mensen om za heen verzamelt die positiefr tisch en complementair zijSi zodat je een sterk team krijjC heb als bondscoach ook al|: goede mensen om me heeü, verzameld." p Oud-voetballer en Leiden^- Wout Holverda, een keer selspeler tijdens een inter]| Nederland - Denemarken: „Ik vind dat de nieuwe borp coach een buitenlander mtri zijn. Engeland heeft met Svu Goran Eriksson geen verkeo keuze gemaakt. Een Nederje landse trainer heeft toch bdl paalde vooroordelen, een ttt; tenlander staat neutraler tet over een groep. Een vreeme kan onbevangen beginnen. 1 kan rustig kijken wat er op t Nederlandse en buitenland velden rondloopt en dan zij conclusies trekken." h c Peter van der Hulst si

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 26